Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Vaji i ullirit, ari i lngshm q rigjeneron qelizat

  Vaji i ullirit, ari i lngshm q rigjeneron qelizat

  Kundr dhimbjeve: Efekt i vetm ansor i vajit t ullirit sht rreziku m i vogl nga infarkti, Alzheimeri, karcinoma, ndrsa 50 ml vaj ulliri kan efekt sa 200 mg ibuprofren. Nse vuani nga dhimbjet kronike, n vend t ilaeve, t cilat gjat prdorimit m afatgjat mund t ken shum efekte ansore, dhimbjen mund ta mposhtni me vaj ulliri. Duke iu falnderuar antioksidanteve polifenoleve, ky ar i lngshm ka veori t forta kundrimflamatore dhe sht efikas edhe tek artriti. Vetm 50 ml vaj ulliri, rreth tri lug e gjysm, ka efektin e njjt kundr dhimbjeve n nyja si tableta e ibuprofenit prej 200 mg dhe nse e pini do dit, pr dallim nga ilaet nuk i dmton nyejt. Pas prdorimit m t gjat ilaet kundrtin flamatore josteroide si ibuprofeni dmtojn indin e nyjeve, ndrsa m s shumti dmtime prjetojn nyjet e ijve. Acetaminofeni nuk dmton nyjat, por helmimi me acetaminofen sht shkaktari m i madh i dshtimit akut t mlis. Q vaji i ullirit t jet sa m i mir, zgjidheni sa m t freskt, i cili sht m s paku i prpunuar, vaj ulliri ekstra i virgjr, me shtypje t ftoht n shishe t vogla dhe t errta. Prve q do t lehtsoj dhimbjen si tableta, vaji i ullirit sht i shklqyeshm edhe si kompres. Ngroheni pak dhe t vakt prdoreni pr masazh n vendin q ju dhemb.

  Acidet e pangopura yndyrore nga vaji ekstra i virgjr ruajn nga plakja edhe neuronet dhe forcojn punn e trurit. Por edhe qelizat tjera plaken m ngadal sepse vaji sht i pasur me vitaminat A, D, K dhe E, t cilat ndihmojn n luftn kundr radikaleve t lira. Prdoreni sa m shum vajin e ullirit. N vend t errt dhe t ftoht shishja e pahapur e vajit t ullirit mund t qndroj deri n dy vjet. Kur ta hapni shishen shpenzojeni vajin pr disa muaj. Shija m e fort nnkupton m shum polifenole t dobishme. Secili vaj ulliri ka sasin e njjt t yndyrave dhe kolesterins dhe rreth 120 kalori pr lug. Ushqimi mesdhetar i bazuar n vaj ulliri lidhet me shkalln m t ult t kancerit dhe rrezikut nga smundjet e zemrs, si dhe smundjet e Parkinsonit dhe Alzheimerit. Pr frgim megjithat ka fituar vetm medaljen e argjendt. Kur nxehet sipr piks s tymosjes, vajrat fillojn t prodhojn avuj helmues dhe radikale t lira t dmshme. Pika e tymosjes s vajit t rreps sht 95 grad, e vajit t misrit dhe vajit t virgjr t ullirit sht 160 grad, ndrsa vaji ekstra i virgjr i ullirit mund t duroj deri n 200 grad celsius. Prandaj, pr frgim m i mir sht vaji i palms. Me truk edhe mblsirat bhen lufttare kundr plakjes. N receta tre t katrtat e gjalpit ose vajin e rreps zvendsojeni me vaj ulliri ekstra t virgjr. Me kt truk t vogl, i cili vlen pr t gjitha ushqimet, mblsirat dhe bukn, do t reduktoni sasin e kalorive, yndyrave t ngopura dhe kolesterins s keqe. Edhe pr sallata prdorni vaj ulliri.

  Short URL: http://www.gazetarepublika.al/?p=47427
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pr: Vaji i ullirit, ari i lngshm q rigjeneron qelizat

  Vaji i Ullirit Si Kur Pr Tensionin, Zemrn Dhe Diabetin

  Njerzit q konsumojn nj regjim ushqimor mesdhetar vuajn m pak nga smundjet kardiovaskulare.

  Ekspertt besojn se elsi i suksesit t ktij regjimi ushqimor sht pikrisht vaji i ullirit.

  Ky vaj prmban fenol t cilt jan tepr efikas n hollimin e gjakut dhe parandalimin e mpiksjes s tij.

  Bllokimi i enve t gjakut konsiderohet nj faktor i lart rreziku pr atakun n zemr dhe ishemin.

  Fenolt tek vaji i ullirit luajn edhe rolin e antioksidantve t cilt ulin rrezikun e smundjeve kronike.

  Prfitime T Tjera T Vajit T Ullirit

  Studimet shkencore mbi kt shtje, t cilave u referohet AgroWeb.org tregojn se vaji i ullirit ka aftsin t:

  Prmirsoj tensionin e gjakut dhe nivelin e lipideve,

  Parandaloj diabetin e tipit 2 dhe t mbaj nn kontroll nivelin e sheqerit n gjak tek diabetikt,

  Ul rrezikun e mpiksjes s gjakut q shkakton atak t papritur n zemr,

  T ul rrezikun e smundjeve tumorale

  Vaji I Ullirit, Nj Zgjedhje E Zgjuar Dhe E Shndetshme

  Vaji i ullirit sht gjithmon nj zgjedhje e shndetshme pr konsumatorin pr dy arsye.

  Profili I Yndyrnave T Vajit T Ullirit

  Vaji i ullirit prbhet kryesisht nga yndyrna mono-t-pangopura e t shndetshme.

  Ky profil sht i dobishm pr uljen e nivelit t kolesterolit.

  Ksisoj ju mund ta prdorni vajin e ullirit pr t zvendsuar ushqime si gjalpi dhe yndyrnat e tjera.

  Mikroushqyesit

  Sipas t dhnave t AgroWeb.org, vaji ekstra i virgjr i ullirit prmban mbi 230 prbrs bioaktiv tepr t rndsishm pr organizmin.

  Ktu prfshihen edhe antioksidantt, vitamina E dhe polifenolt.

  Si T Ruani Vajin M T Mir T Ullirit

  Mnyra se si blini dhe ruani vajin e ullirit sht e rndsishme pr t korrur prfitimet maksimale prej tij.

  Nxehtsia, drita dhe oksigjeni jo vetm q e degradojn shijen dhe aromn e tij por edhe vlerat shndetsore.

  Pr rezultate m t mira ju duhet:

  Ta mbani vajin e ullirit n shishe qelqi, n errsir dhe n nj vend t freskt, por jo n raftet q ndodhen sipr furrs.

  T blini shishet t renditura sa m thell n raftet e supermarketeve.

  T lexoni etiketat dhe t kuptoni periudhn e ekspozimit t vajit ndaj faktorve denigrues.

  Kohzgjatja ideale e vajit t mir sht 12 muaj.

  Kura m e mir sht nj lug vaj ulliri n mngjes.


  /AgroWeb.org

  https://agroweb.org/shendet/vaji-i-u...-dhe-diabetin/

 3. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  PINK (31-03-2023)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,569

  Pr: Vaji i ullirit, ari i lngshm q rigjeneron qelizat

  Mire e ka artikulli po vaji ullirit duhet DOP i sapo dale nga punishtja perndryshe ato cilesi qe thote artikulli me lart nuk e gjen asgjekundi

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •