Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 37
  1. #1
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    13-06-2010
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    456

    Si te jem Talent !?

    Shumehere ndegjojme shprehjen "talent",kur e ndegjojme kete fjale,disi na troket ne thellesi te zemres,sikur don te na thote: ti s`ke talent ! Disa thone se talent je kur memorizon me shume, disa thone talent mund te jesh nese percepton me shume, e disa thone se talent je kur hesht shume e flet pak ,e disa thone kur kupton me shpejt. Une deri tani s`kam gjetur ndonje pergjigjje te kenaqur.

    Dikush eshte shume i zgjuar, dikush s'ia ka haberin per shkolle, dikush eshte i dhene pas sportit, dikush don vetem muzike, dikush don te beje vetem te mira ne kete bote e dikush e ka mendjen vetem per prapesira. Njerezit lindin te tille apo behen te tille?? E kemi te shkruar qe nga momenti kur jemi formuar se per ēfare do kemi prirje apo natyra e vendos se kush do jemi ne ? Uhh sa bukur eshte kur zbulojme llojin e talentin qe posedojme thumbsup. Se bashku te zbulojme talentin qe posedojme .Ju lutem inkuadrohuni ne kete teme,ne menyre qe se bashku te zbulojme talentin qe posedojme
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Asteroid] : 21-03-2013 mė 06:44

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419

    Pėr: Si te jem Talent !?

    une flas pak e hesht shume.... por s'eshte talent kjo pune.

    prirem te bej te mira...po as kjo ska te beje me talentin..por jam ca zemerdhembusr me sh nga cduhet

    kam dore per pikture....nuk e ushqeva kurre kete dhunti

    sportet me kane pelqyer gjithmone dhe beja me te miren dhe dilja gjithmone me e mira(ne kuader klase e shkolle te kuptohemi)....por vetem kaq.

    me pelqen te bej foto...dhe i bej mire.

    jam ca telepatike......kur e kuptoj ndonjehere trembem me veten time.

    perfundimi.....boo

    kam nje pune te qete, familje te mire, jete pergjithsisht te kenaqshme.
    s'di si do isha,ku do isha,me ke do isha....po te kisha bere zgjedhje te tjera ne jete.(e kam fjalen per ato pak dhunti qe kam)
    "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

  3. #3
    ► ☆☆☆ ◄
    Anėtarėsuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mėmėdhe
    Postime
    4,834

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Keto qe ke permendur me lart Prudence,une do ti perkufizoja si dhunti (pervec piktures qe e ke permendur vete)

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Pėr: Si te jem Talent !?

    skam asnji talent
    gje banale
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Njerezit lindin te tille apo behen te tille??
    Talenti ka per baze shkallen e intelegjences. KI= Mosha mendore /moshen kronologjike, nese shifra eshte 130 atehere kemi te bejme me nje femije te talentuar, natyrishte preferohet 140.
    Ti ke trajtuar si nje teme shoqerore, por tema i perket psikologjise si shkence dhe duhet te jete trajtuar ne ate rubrike.Kjo eshte nje teme e gjere , natyrishte dhe interesante.Megjithse shkenca ka bere studime te vazhdueshme , nuk ka percaktime egzakte te lidhjes se se shkalles se intelegjences me tashimine gjenetike, pasi shume shkencetare dhe e perjashtojne gjenetiken si ndikim ne sjelljen e njeriut.Megjithate nje konkluzion me i pergjithshem eshte se njeriu 80% eshte i ndikuar nga trashegimia gjenetike dhe 20% nga kontakti me mejdisin.Pra e gjithe fusha qe te ka mbetur ty per te rritur shkallen e intelegjences eshte vetem 20%.

    E kemi te shkruar qe nga momenti kur jemi formuar se per ēfare do kemi prirje apo natyra e vendos se kush do jemi ne ?
    Kjo eshte nje pyetje qe e ben temen me interesante dhe te trajtueshme ne ceshtjet sociale.Qe ne kohe te vjetra prinderit kane qene te prirur per te zbuluar talentin e femijes se tyre dhe per ta nxitur ate ne jete.Sapo femija i vogel vinte ne jete i vinin prane lojra te ndryshme dhe ate qe femija do te zgjidhte , do te kishte lidhje me talentin e tije.
    Sic thashe me siper nese 80% vijme si nje krijese e trasheguar gjenetike, natyrshem dhe talenti ty perafrohet me ate te prinderve te tu, fist...pyetja se si te zbulosh talentin tend ne nje moshe te rritur behet permes testeve , apo quze-ve te ndryshme, por dhe duke analizuar sjelljen e prinderve tuaj dhe te fisit , pasi ngjashmeria gjenetike do te ju jape mesazhin e duhur.Ceshtja eshte qe ky veprim te jete primare ne sistemin arsimore ku psikologu dhe lenda e psikologjise duhet te jete prezente qe ne kopesht.Eshte shume e rendesishme qe mesuesit e kopshteve te kene nivel te trajtimit shkencore te femijes, ku permes programeve mesimore, te testojne femijet dhe ti ja rekomandojne ato prinderve, por dhe femijes per ta inkurjauar.Nese nje femije kercen , kendon , pelqen muziken,pikturon, eshte i dhibshem , eshte i dashur, eshte i serte , eshte i shkathet, mban mend vjershat, perrallen, din ta interpretoje bukur etj etj.Ne qe jemi prinde sot, kemi pare qe nje pjese i vene rendesi ti cojne femijet e tyre ne kopshte ku ka edukatore te vjeter, qe me sa kam pare une jane me shume se primitive.Shumica e tyre ishin gra oficeresh pa arsimin e duhur.Pra keto prinde, nuk pretendojne zhvillimin intelektual, por trajtimin ne menyren e te ushqyerit dhe te ruajtjes se shendetit te femijes.Te shtoje femija ne peshe.Nese kopshtet tona do te trajtoheshin me edukatore dhe psikologe brenda tyre, sot do te kishim nje brez shembullore.Dhe ne shkolla eshte detyre e personelit shkollore te percaktoje sjelljen dhe talentin ne cdo vit mesimore.Me kujtohet nga biseda me profesore te ndryshem qe kishin perfunduar studimet ne vendet e huaja , vitet 55-60, kishin te percaktuar se ne cilen fushe kishin me shume mundesi per te ushtruar profesionin e tyre.Ps. inginjer ne fushen e arsimit,apo inxinjer ne prodhim.Pra eshte e rendesishme qe njeriu te jete nen testim psikologjik gjate kohes se formimit te tije, per te zbuluar sa me shpejt dhuntite tije , ne anen mendore , ne anen fizike , ne art, muzike , ne teknike etj.Sistemi arsimore, mesimdhenia dhe trajtimi psikologjhik i nxenesve eshte kaq i rendesishem,por kur une kujtoje mesuesit e mi dhe te femijeve te mi , per shume prej tyre, me vjen te ulerije, per demin e madh qe i shkatojne shoqerise tone.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 21-03-2013 mė 11:03
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Lightbulb Pėr: Si te jem Talent !?

    Si te jesh talent? Talenti nuk lind vetvetiu por gjithsesi duhet ushtruar. Kam ca talente, por ngaqe nuk i ushtrova kane ngel thjesht kalim kohe. Ajo qe vleresoj te vetja eshte fakti qe jam tip shume krijues. Kete ma kane vene ne dukje dhe te tjeret. Doni me per belulin?
    Feelings change - memories don't.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262

    Pėr: Si te jem Talent !?

    dhe un si mia talenti mund te me zhvillohej nese i kushtoja kohe dhe mesim pshm vizatimin apo gjimnastikes (por kete gezohem se ma ha mendja do thyeja koken )...kurse per cfare vlersoj tek vetevetia eshte miresine dhe kete e vlersoj tek cdo njeri me shume sec gjithecka, me duket super "talent" te kesh nje gje te tille :-)
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Ketu nuk ngrihet ceshtja e zhvillimit te talentit , se natyrishte eshte perkushtimi ai qe e zhvillon ate, por tek zbulimi i tije sa me heret, aq me mire.C'far vlere ka nese ne moshen 20 vjec kupton se ke talent per veglat muzikore?Pra mekati eshte kryer nga prinderit dhe te gjitha strukturat qe e shoqerojne femijen deri ne moshen e formimimit te tije.megjithate femijet qe nuk jane nen tutelen e prinderve shkojne drejte vektorit gjenetik fare pa e kuptuar.Jo me kot kemi femije mjekesh qe dalin po mjeke, femije inxhinjeresh qe shkojne ne shkencat e natyres,femije bejtexhishe , qe mbushin facebookun me poezi etj.njeriu lind me talentin e tije ne shumicen e rasteve, perderisa dhe intelekti i tije ka 80% doze gjenetike.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  9. #9
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Pra mekati eshte kryer nga prinderit dhe te gjitha strukturat qe e shoqerojne femijen deri ne moshen e formimimit te tije.
    Kjo eshte e vertet !
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    Kjo eshte e vertet !
    Izaaa, cer talenti ke ty?
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  11. #11
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
    Izaaa, cer talenti ke ty?
    Nuk i tregoj talentet se me han m'sysh ptui ptui ptui

    po ti hot ?
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Citim Postuar mė parė nga Izadora Lexo Postimin
    Nuk i tregoj talentet se me han m'sysh ptui ptui ptui

    po ti hot ?
    Izaaa me thuaj, si te lejo ndergjegja e paster,
    me m'pyet mua per talent, kur s'ma trego talentin tend?
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  13. #13
    yep Maska e Izadora
    Anėtarėsuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Hot deshira ime ishte baleti , por babai nje burre fanatik nuk donte

    Keshtu qe nuk me ngel gje tjeter vetem te frekuentoj Havana Klubs


    ps. kam talent apo jo lol
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Izaaaa talent se jo mahi hi hi hihihihi

    Una si i ri, mirresha me gjitha gjonat e nuk kisha noj gjo speciale kshu si ty baletin,
    prinderit kishin deshire te bohesha mjek, po una atehere kur e shiqojsha gjakun u rrxojsha per toke,
    dikur u mesova me pa edhe gjak sa duash, por ajo kohe kaloi.

    Nashi, kam mbete talent i patalentuar, ne pritje per talent.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e toni54
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    3,776

    Pėr: Si te jem Talent !?

    talent si femije kisha per shume gjera ...te themi ne ate qe dallohesha nga te tjeret po qe thote edhe hoti ngelet njeriu talent i patalentuar kur nuk i shkon asja gjeje ne fund qe te shifet rezultat........ne shkoll isha ne shume lend talent ...fizika kimia me shkonte ......ne sport futbollin e luaja shume bukur edhe sot luaj ngapak sa per argetim se skemi ku me......e keshtu me radhe e me radhe ngelem te patalentuar .................

  16. #16
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Pėr: Si te jem Talent !?

    jane me fat ata qe jane te talentuar, sidomos ne fushen e artit...ose me mire te them ata qe dine te shprehin ndjenjat nepermjet artit.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e toni54
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    3,776

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    jane me fat ata qe jane te talentuar, sidomos ne fushen e artit...ose me mire te them ata qe dine te shprehin ndjenjat nepermjet artit.
    e vertet broken me fat jane .....hahahahha e permisova
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni54 : 21-03-2013 mė 17:58

  18. #18
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Citim Postuar mė parė nga toni54 Lexo Postimin
    e vertet broken te pafat jane .....
    une ne te vertete po thoja te kunderten pse thua se jane te pafate?

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Cer u bo nashi? Jane me fat apo pa fat?
    Broken, cer talenti ke ty, apo me cer arti i shpreh ndjenjat?
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  20. #20
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095

    Pėr: Si te jem Talent !?

    Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
    Cer u bo nashi? Jane me fat apo pa fat?
    Broken, cer talenti ke ty, apo me cer arti i shpreh ndjenjat?
    toni thote pa fat, une them me fat. ti si thua?
    une s'kam asnje talent

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •