Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Luan Rama: Margarite Durasin e adhurova sapo lexova: Hiroshima mon amour!

  Luan Rama: Margarite Durasin e adhurova sapo lexova: Hiroshima mon amour!

  Pyetsori i PrustitLuan Rama shkrimtari  Shkrimtari dhe prkthyesi i letrsis franceze dhe jo vetm, rrfen filozofin e jets s tij. Ja se do t thot lumturi, frik, rimishrim, vdekje dhe admirim pr t. Cilt jan shkrimtart e preferuar dhe pengu i jets s tij

  - Cila sht ideja jote pr lumturin?

  - Lumturia pr mua ska lidhje as me paran, as me at q mund t ket dikush, sado e madhe t jet ajo. Po kshtu dhe fama. Pasi historia ka treguar se mund t kesh fam, mund t kesh gjithka, por t mos jesh i lumtur. Lumturia sht nj gjendje shpirtrore, nj lloj ekstaze, sht t prjetosh dika q nuk ke besuar se do ta jetosh

  - Cila sht frika m e madhe?

  - T humbas kujtesn, apo q nj dit mos t di se cili jam dhe cilt jan ata q m rrethojn. Kujtesa sht referenca m e nevojshme pr jetn.

  - K person t gjall admironi m shum?

  - Loln, mbesn time, dhe veanrisht kur fle, pasi fmijt q flen jan vet pafajsia.

  - Cili sht ai tipar i t tjerve q t ngjall mshir?

  - Hipokrizia. sht dika pr tu mshiruar.

  - Ekstravaganca jote m e madhe?

  - Skam qen ndonjher. Ndoshta dikur kur mbaja flokt e gjat, n rinin e hershme, kur grupi i kontrollit puntor na i preu.

  - Cili sht udhtimi yt i preferuar?

  - T shkoja n ishullin e Galapagos, atje ku Darvin zbuloi teorin e tij t evolucionit. Por si nj dshir ekstravagante thjesht si ide, t bja nj croisire, pra nj udhtim turistik n det. N vitet 30 nj ift i ri shqiptar dhe n gjendje, pr muajin e mjaltit nuk pranoi prik, por nj udhtim rreth bots, udhtim ky q vazhdoi nj vit.

  - N rast mund t gnjesh?

  - Pr t shptuar jetn e dikujt.

  - Personi q prmon m shum?

  - Makiavelikt q duan t prfitojn me t gjitha mnyrat, por jo Makiavelin, filozofin e madh.

  - Cilat fjal ose shprehje prdor m shpesh?

  - Fjalt shpirt, sigurisht, kupton, n t vrtet.

  - Pengu yt m i madh?

  - Nj dashuri rinore, t ciln e braktisa pr motive banale t kontekstit social.

  - Kur dhe ku ke qen i lumtur?

  - Kur kam njohur gruan time, n koht e para, ather kur qndronim n tarraca pallatesh, nn nj qiell plot yje dhe besonim se i prkisnim nj bote tjetr. Ajo ishte vese 16 vje.

  - N gjendje shpirtrore je tani?

  - N trisht, por sht dika kalimtare

  - Nse do t mundeshe t ndryshoje dika nga vetja, far do t ishte?

  - Asgj sdo t ndryshoja sepse sdo t isha m ai q jam. Sigurisht, mund ti zhdukja letrat q m rrethojn, por vshtir t ndahem nga to.

  - ǒgj e konsideron arritjen tnde m t madhe?

  - Kam filluar t msoj t shkruaj dhe e ndiej q po ngjis shkallt e para. Nuk di nse do t ngjis shum shkall t tjera. Fjala.

  - Po t vdisje dhe t mund t mishroheshe n nj tjetr njeri, apo dika tjetr, far do t doj t ishe?

  - Nuk besoj te tjetrsimi, edhe pse ka popuj q besojn, si druzt n Liban, q pas vdekjes mund t tjetrsohen n nj fmij, te nj mace etj. Por si hipotez mund t shtoja nj lejlek, ka do m lejonte t shikoja bot t tjera.

  - Cili sht sendi m i muar q zotron?

  - Fotografit e prindrve t mi kur ishin t dashuruar. Fotografia i ka fiksuar ato imazhe, t cilat nuk mund ti rigjesh m nse i humbet.

  - K quan pikn m t thell t mjerimit?

  - Kur braktisesh nga t tjert, kur nuk je i denj pr miqsi.

  - Ku do t plqente t jetoje?

  - N nj rrafshnalt apo majmale, aty ku piktakohet toka dhe qielli, si nj fshatar i thjesht, aty n natyrn q na mungon aq shum, pr t ndjer at q jemi krijesa t natyrs.

  - Ndr veprimtarit q merresh, cila sht e preferuara juaj?

  - T lexoj libra t vjetr npr biblioteka. sht knaqsi e veant t kesh dorshkrime t shekujve t hershm, pr m tepr purpureus. Dhe sigurisht e veant pr mua mbetet zbulimi i atyre piktakimeve franko-shqiptare npr histori, t lexoj dhe t tregoj pr ata kalimtar t ksaj ure imagjinare Franc-Shqipri.

  - Cila sht karakteristika juaj m e spikatur?

  - T jem besnik n miqsi.

  - Veoria q plqen m shum te nj mashkull?

  - Kur ai e prbuz frikn.

  - Veoria q plqen m shum te nj femr?

  - Syt, prmes t cilve deprtojm drejt shpirtit. Mund t bsh dialog duke par dy sy. M habiti nj humanist i madh francez Hessel, i cili n intervistn e fundit t jets s tij, para pak kohsh, ksaj pyetjeje iu prgjigj: gjinjt! Me sa duket gjinjt i kan munguar!

  -Cilt jan shkrimtart e preferuar?

  - Margarite Duras. E adhurova q n tekstin e par q lexova: Hiroshima mon amour!

  - Cili sht heroi yt n art dhe kultur?

  - Galileu pasi ishte shkenctari q jetoi duke mohuar at q besonte n nj koh Inkuizicioni. Ndrsa n Mesjetn shqiptare adhuroj stradiotin Merkur Bua, nj nga figurat m t habitshme t artit kalorsiak europian. N kulturn e shekullit XX adhuroj Mitrush Kutelin n trajektoren e tij t art dhe pse drejt ferrit.

  - Cilt ke heronj n jetn reale?

  - Sot heronjt mungojn dhe vshtir ti gjesh ata, ka na bn t ndihemi disi si jetim. Heronjt i krijojn drama dhe ngjarje t mdha, tronditje t mdha shoqrore dhe revolucione.

  - Cilat gjra nuk t plqejn fare?

  - T tregohesh se di dika m shum se t tjert, pra t mos jesh modest. Sa m shum lexon, aq m shum e kupton se sa pak e njeh botn.

  - Si do t t plqente t vdisje?

  - Si Pierre Loti, shkrimtari dhe bohemi i famshm, pra t m linin ulur n nj shkmb prball detit, ku t shijoja natyrn dhe t njsohesha me pafundsin e nj deti n furtun.

  - Cila sht motoja juaj?

  - T duash dhe prsri t duash. far do t ishte jeta e nj njeriu pa kt ndjenj jetike?


  http://www.mapo.al/2013/03/09/luan-r...ima-mon-amour/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Pr: Luan Rama: Margarite Durasin e adhurova sapo lexova: Hiroshima mon amour!

  ka 2 luan rama te njohur..
  njeri luan rama i lsi-s..
  tjetri luan rama i kinematografise.. po e quaj..

  te dy ja thon letersise..

  qy qe ke sjelle o xhu..eshte ezmeri i kinematografise apo bjondi i lsi-s?

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •