Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'
    TIRANË- Tensionet etnike në Maqedoni, dhe dhuna ndaj nxënësve shqiptarë janë bërë sot tema e emisionit “360 Grade” të gazetarit Artur Zheji që transmetohet në News 24. A është në udhëkryq ky shtet? Pyetjes i përgjigjen të ftuarit ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, deputeti i BDI-së, Nexhat Jakupi dhe deputeti i PDSH-së, Ziadin Sela.

    Artur Zheji: A është Maqedonia sot në udhëkryq?

    Paskal Milo: Maqedonia vazhdon të jetë një pikë kyce e një konflikti etnik në Ballkan që nëse nuk do të gjendjen zgjedhjet e duhura do kemi fatkeqësinë të jetojmë me tensione jetike.

    Artur Zheji: I patë ato fotot e tmerrshme të fëmijëve të dhunuar?

    Paskal Milo: I pashë, u ndjeva shumë keq, mu shfaqën ato ngjarje të së shkuarës, që për fat të keq ende ekzistojnë. Mund të them që Maqedoni është në udhëkryq.

    Artur Zheji: Zoti Sela, cili është kriticizmi juaj ndaj bashkëveprimit që BDI ka ndaj Nikola Gruevskit, Pse jeni të ashpër ndaj Ali Ahmetit?

    Ziadin Sela: Për shumë shkaqe. Të thuash që ke marrë legjitimitet nga shqiptarët, do tëe thotë ti sigurosh. Ka 4 vite që prindi e nis fëmijën në shkollë dhe nuk e di ku do ta gjejë. Fotot që u shfaqën kohët e fundit nuk janë një risi, edhe vitin e kaluar pati rrahje masive. Sa herë flitet për krize në qeveri kjo shfaqet me incidente.

    Artur Zheji: Zoti Jakupi, zoti Sela tha se nuk ka siguri. Është krijuar stereotipi që të rinjtë dalin nga shtëpia dhe ndihen të pasigurttë. Kush është replika juaj.

    Nexhat Jakupi: Realiteti është se Maqedonia është vend multietnik, dhe ka realitet të ri pas luftës së vitit 2001 dhe marrëveshjes së Ohrit. Të drejtat e shqiptarëve kanë avancuar më marrëveshjen e Ohrit. Shqiptarët qeverisin në qeverisje vendore dhe lokale. Ato pasoja të pasigurisë para vitit 2001 janë evituar në masë të madhe, por ka raste të vogla. Por, ato ndodhin edhe në shtetet e Evropës ku ka divergjenca të tilla etnike, kulturore dhe fetare.

    Artur Zheji: Ndikon ky realitet në marrëdhënien e koaliconit qeverisës, a ndikon në marrëdhënien brenda jush, ka tensione?

    Nexhat Jakupi: Koalicioni qeverisës duhet ti evitojë dhe po bën ç’mos të parandalojë kësi lloj dukurish, cdo lloj influence politike që do nxisë dhunë të tillë.

    Artur Zheji: Sela tha se ka 4 vjet që ndodhin incidente të tilla?

    Nexhat Jakupi: Ne pas viti 2001 kemi punuar në vendosjen e institucioneve, që shqiptarët të marrin hisen (pjesën) që u takon. Këto janë raste të izoluara, por disa zona të errëta, ku ndodhin përplasje të tilla, duke u nxitur nga tifozeria.

    Ziadin Sela: Kjo është kritika ime, që qeveria përpiqet të ndryshojë të realitetin. Që një gjimnazist përshëmbull në Strugë u ther me thike, dhe dhunuesi lëviz i lirë. Tendenca e sllavëve se Xhaferri u bë ministër është tendenca e vijueshme e imponimit të figura të shqiptarëve.

    Nexhat Jakupi: Sebepet mund të shihen ne kontekst më të gjerë. Problemet e veta që i ka politika maqedonase bazuar në ngjarjes e 24 dhjetorit që u tërhoqën zvarrë deputetet. Kush rrihet dhe keqtrajtohet është pyetja?

    Artur Zheji: Jeni dakord që marrëveshja e Ohrit ishte më e lehtë të shkruhej se sa të implementohej?

    Paskal Milo: Për të arritur në nënshkrim është dashur një punë jashtëzakonisht e madhe. Në fillim UCK u cilësuan si terroristë, dhe për të arritur në 13 gushtin e vitit 2001 pati një rrugë të gjatë, kjo marrëveshje krijoi bazën për të sjellë ndryshimet, për të krijuar një shoqëri multietnike. Pra kemi një hap përpra në përfaqësimin e shqiptarëve në administratë, duhet pranuar se gjuha shqipe ka filluar të përdoret si gjuhe e dytë, A është arritur të zbatohet plotësisht marrëveshja? Kjo është gjë tjetër.

    Artur Zheji: Po Maqedonia nuk është Zvicër.

    Paskal Milo: Jo është një shtet që ka trashëguar urrejtje, do të dojë një kohë që të përmbushet hendeku i kësaj urrejtje.

    Ziadin Sela: Jo zoti Milo, po ju them që asnjë dokument zyrtar nuk është në gjuhën shqipe.

    Nexhat Jakupi: Në parlament flitet në dy gjyhë.

    Ziadin Sela: Gjuha bëhet zyrtare kur shkruhet.

    Nexhat Jakupi: Është folur në gjuhen maqedonase deri sa nuk ka qënë nënshkruar marrëveshja e Ohrit.

    Ziadin Sela: Ju se kuptoni rëndësinë e luftës, ne demaskojmë maskarenjtë si ju. Sa ishim ne në pushtet nuk u burgos asnjë luftëtar. Ndërsa sot po rrihen fëmijët tanë rrugëve.

    Artur Zheji: Cfarë është kjo lëvizja Ali Ahmet tradhtari? Si mund të bësh politikë kur shqiptarët duhet të jenë një forcë e bashkuar? Si është e mundur ti thuhet ish-ushtarit të UCK tradhtar?

    Ziadin Sela: Nuk e di a mund të quhet retorikë politike. Kjo mund të ketë ndodhur, se di ku e keni dëgjuar.

    Artur Zheji: E kam dëgjuar nga një deputeti juaj në parlament.

    Ziadin Sela: Edhe mund të ketë ndodhur. Se kur ne flasim për rrahje nxënësish e del ky tjetri e thotë ne jetojmë në demokraci. Konstatimet Ali tradhtari i thotë populli. Duhet parë konteksti për cfarë është thënë, ne kemi kërkuar të ndërpritet seanca kur u rrahën fëmijët. Siguria e fëmijëve për ne është parësore. Ne kërkojmë marrëveshje të re politike dhe vendimmarrje konsensuale.

    Nexhat Jakupi: Zoti Sela u tërhoq nga paraqitja e një deputeti të partisë së tij pak më parë. Por dobia që na ka sjellë marrëveshja e Ohrit, ju konkurroni për kryetar Bashkie, dhe marrëveshja e solli. Komuna e Strugës është fenomen dhe shembulli më i mirë i marrëveshjes se Ohrit. 50 vite qeverisën maqedonasit. Por tani e tutje do qeverisin shqiptarët. Ky është një efekt i marrëveshjes së Ohrit ky është decentralizim. Me decentralizimin e pushtetit, shqiptarët qeverisin me gjithë atë që shqiptarët e prekin qeverisjen.

    Ziadin Sela: Çfarë logjike është kjo. Mund të flasim po të doni.

    Artur Zheji: Zoti Sela, cilat janë kontestimet tuaja për Ali Ahmetin?

    Ziadin Sela: Janë të shumta. Ne harrojmë qëllimin pse u ulëm këtu. Ne u ulëm si pasojë e incidenteve të fundit që ndodhën në Shkup, kur rrihen fëmijë. Tema tani iu kthye 10 vite pas, por tani UCK nuk ka më emër dhe status.

    Artur Zheji: Mendoni se do kishim mbërritur në marrëveshjen e Ohrit pa UCK?

    Ziadin Sela: Mbështetës së luftës kane qenë të gjithë shqiptarët, pa marrë parasysh formulimet politike të kundërshtarëve politik, pasi njerëzit e dinë mirë kush e nënshkruajti marrëveshjen e Ohrit. Duke parë realitetin e sotëm duhet të presim edhe 50 vite, për ato që duam.

    Artur Zheji: Çfarë duhet bërë?

    Ziadin Sela: Duhet të legjitimohet një koncept i ri politik. Ne duam vendimmarrje konsensuale, duam buxhet në mënyrë proporcionale, duam decentralizim pushteti, gjuhë shqipe në të gjithë shtetin.

    Artur Zheji: Zoti Sela dha dokumentin e hyrjes në Parlament, pse nuk është në formë dygjuhësh? Është standard dygjuhësia?

    Nexhat Jakupi: Sipas marrëveshjes së Ohrit deri tani në përqindje dërrmuese duhet të jetë përdorimi i gjuhës shqipe. Për ne ndodhi ndërprerje procesi në 2006. Gjuha shqipe abrogoi. Ne nga viti 2008 me zgjedhje të parakohshme, me kthimin e BDI cështja e gjuhës shqipe u kthye në binarët e duhur. Dokumentet janë në dygjuhësi, edhe nga viti 2001, qeveritarët shqiptarë përdorin gjuhën shqipe, që ka qenë e ndaluar. Ajo cfarë evidentoi zoti Sela është evidente por tani po avancon gjuha shqipe.

    Artur Zheji: A ka hyrë thellë në administratë në strukturën e dikastereve elementi shqiptar. Shqiptarët janë në bashkëqeverisje reale apo sa për të dalë multietniciteti i Maqedonisë?

    Nexhat Jakupi: 50% e ministrisë së Mjedisit janë shqiptarë. Ka edhe institucione të tjera ku nuk ka përfaqësim, këtu synojmë të ndryshojmë situatën.

    Artur Zheji: Po të jeni bashkë do ju japin më shumë.

    Artur Zheji: Që në dokumentin identitar nuk ka asnjë gërmë shqip është kjo në marrëveshjen e Ohrit?

    Paskal Milo: Në marrëveshjen e Ohrit me sa jam unë në dijeni përdorimi i gjuhës shqipe është thënë se do përdorej në ato vende ku përqindja e popullsisë shqiptare është mbi 20%.

    Ziadin Sela: Nuk thotë në ato vende, por gjuha të cilën e flasin më shumë se 20% e popullsisë.

    Paskal Milo: E di fare mirë si u vendos shifra 20%, pas negociatave shumë serioze, u vendos duke pasur parasysh shqiptarët. Duhet të analizohet çështja se sa është zbatuar kjo pikë. Por nuk duhet të mohojmë atë që është bërë dhe çfarë duhet bërë nga ju dy forcat bashkë dhe nga ne, me sa mund t’ju ndihmojmë që kjo marrëveshje të impelementohet plotësisht, me qëllim që ju të dilni me një dokument tjetër që edhe statusi i shqiptarëve të avancojë.

    Artur Zheji: Është Maqedonia një shtet i përkohshëm apo një kompromis jetëgjatë në Ballkan?

    Ziadin Sela: Kjo varet nga sjellja e klasës politike maqedonase. Faktori ndërkombëtar jep nje mesazh të ndërtohet një shtet multietnik. Ky mesazh ishte i dhënë nga faktorë më të rëndësishëm, që Maqedonia të ulet dhe të bëjë një shtet multietnik në cdo aspekt, kjo fatmirësish është në frymën që ne kërkojmë si parti. Ajo cka kërkon Be është të ndërtojmë demokracinë. Ndaj duhet që Parlamenti të jetë dy dhomash. Mendoj se në planin afatgjatë kjo është zgjidhja, që maqedonasit të ulen me shqiptarët dhe të ndërtojnë një shtet të vetëm ose shteti nuk mund të ekzistojë.

    Nexhat Jakupi: Mendoj se cështja ndëretnike është shtylla kryesore dhe bazamenti kryesor. BDI për 10 vite e ka patur këtë retorikë të praktikën e politikave për të ndërtuar marrëdhënie ndëretnike që Maqedonia po konkurron në rrugëtimin euroatlantik. Tani po paraqitet cështja e emrit, por është cështje tjetër .

    Ziadin Sela: Kush lindi më parë BDI apo marrëveshja e Ohrit, se nuk po e kuptojmë?

    Nexhat Jakupi: Të gjithë kanë hequr dorë ne e kemi implementuar më mirë se të gjithhë marrëveshjen e Ohrit. Fokusi ynë është të implementojmë të gjithë kriteret drejt Brukselit dhe NATO-s dhe tani na mbetet cështja e emrit.

    Artur Zheji: Keni besim tek luajiteti i palës maqedonase? : E shikoni parteneritetin në rritje?

    Nexhat Jakupi: Do kishim dëshiruar të ishte ashtu. Ne provat i shohim tek respektimi i të drejtave.

    Ziadin Sela: Sali Berisha tha se ka skaduar marrëveshja e Ohrit.

    Nexhat Jakupi: Jo nuk ka skaduar, ajo skadon kur futemi në NATO dhe BE. Pasi do jemi të barabartë.

    Ziadin Sela: Nën cilin flamur e sheh veten?

    Nexhat Jakupi: Ne e kemi zgjidhur cështjen e flamurit. Në periudhën tuaj ju e keni hequr flamurin kombëtar.

    Ziadin Sela: Në periudhën tonë e gjithë Maqedonia perëndimore ishte me flamur dhe asnjë nuk u prek.

    Nexhat Jakupi: Kundra ligjit e bëtë

    Ziadin Sela: Flamuri kombëtar, është ligji për përdorimit të flamurit të pakicave. Tendenca është se gjithcka shqiptare minimizohet. Këto e kanë rregulluar në ligj që flamuri kombëtar për 1/3 është më i vogël se flamuri shtetëror.

    Nexhat Jakupi: Jo është në përdorim sic është në Tiranë. Valvitet i lirë sipas ligjeve.

    Ziadin Sela: Pardje u dogj?

    Nexhat Jakupi: U dogj dhe maqedonasi.

    Ziadin Sela: Shqiptari nga Struga u fut në burg.

    Nexhat Jakupi: Edhe maqedonasi do të dënohet. Ne duhet të dënojmë te gjithe veprimet e tilla.

    Artur Zheji: Do doja një koment tuajin për një dilemë që anashkalohet shpesh. Është Maqedonia në kancelaritë ndërkombëtare një zgjidhje e përkohshme apo afatgjatë. A i shkurton jetën kësaj zgjidhje Athina?

    Paskal Milo: Mund të ketë patur edhe diplomatë që kanë folur për një ndarje të Maqedonisë, por pavarësisht situatës në të cilën ndodhet, është bindja ime dhe them që do gjejë një zgjidhje afatgjatë ndonëse duket larg në horizont. E vetmja zgjidhje është BE.

    Artur Zheji: Cili do ishte roli i shqiptarëve konstruktiv apo destruktiv?

    Paskal Milo: Interesi i shqiptarëve është që Maqedonia të vazhdojë të qëndrojë si shtet, sepse faktori shqiptar ka më tepër vlerë në një Maqedoni multietnike dhe do bëhen ende më të fortë. Një shpërbërje e Maqedonisë do ta dëmtonte rajonin, shqiptarët nuk do realizonin objektivin e krijimit të Shqipërisë natyrale.

    Ziadin Sela: Mua më duket e pakuptimtë, se është mëse normale që ne te jetonim në një shtet të madh të bashkuar. Interesi ynë afatgjatë është që të bashkohemi.

    Paskal Milo: Fola për bashkimin në Europë.

    Ziadin Sela: Unë do isha dakord për stabilitetin e Maqedonisë, nuk besoj se me integrimin do zgjidhet problemi ynë, ne do integrohemi, por shumica e të rinjve tanë marrin rrugët,do integrohemi me një ushtri që 90% e ka maqedonase.

    Paskal Milo: Do integrohen shqiptarët bashkë me maqedonasit, se ka standarde integrimi. Kur të fillojnë negociatat për anëtarësimin e plotë, atëherë një pjesë e mirë e standardeve që duhet të plotësojnë është barazia mes komuniteteve. BE s’pranon standarde diskriminuese. Edhe NATO do t’i vërë kushte, edhe dygjuhësinë të gjitha.

    Ziadin Sela: Do shkojmë pa vendimmarrje konsensuale, do shkojmë pa investime për ne shqiptarët.

    Paskal Milo: Do plotësohen të gjitha standardet.

    Nexhat Jakupi: Shqiptarët do mund ta shpërbënin këtë shtet që në 2001 kur ishin me armë në dorë, tani jemi 12 vite pas, ne mbetemi më të fokusuarit drejt integrimit në BE dhe NATO, jemi përfituesit më të mëdhenj. Se çfarë do fitojmë ne në BE, njëri nga kapitujt është zhvillimi i barabartë, pra s’do mund të mbeten zonat tona të pazhvilluara.

    Artur Zheji: Çfarë bëni ju për të mbushur këtë gropë të madhe të diferencës së investimeve ndaj jush dhe maqedonasve. Do ketë një patriotizëm ekonomik për të krijuar një barazi standardesh?

    Nexhat Jakupi: Ne duhet të marrim 25% nga buxheti. Ne kemi legalizuar cështjen e Universitetit të Tetovës. Për këtë periudhë përbën investimin më të madh në vend. Nga buxheti marrim 15% për shkolla fillore dhe 70% për të mesmet. Në 15 vite më parë nuk është investuar. Ka sektorë ku pjesa është më e vogël.

    Ziadin Sela: S’mund të thuash që ky është investimi më i madh që i është bërë një universiteti.

    Nexhat Jakupi: Nga buxheti 400 milion euro janë parashikuar për ne në infrastrukture, shkolla, spitale, etj.

    Ziadin Sela: Prej 2008 investime kapitale tek shqiptarët mund të thuash se janë parashikuar vetëm tek zona e lirë ekonomike në Tetovë, teatri në Tetovë e Shkup këto janë paraparë edhe në 2009. Këtu nuk po bëhet asgjë. Mos gënje që po merret pjesa që ju takon shqiptarët. Nëse do ishte kështu ata do kishin ujë. Cdo investim deri më tani shqiptarët i kanë bërë vetë.

    Nexhat Jakupi: I kanë bërë deri në 2001, tani në asnjë mënyrë.

    Arttur Zheji: Zoti Milo si e shikoni, duken të paktë gjasat që faktori shqiptar në Maqedoni nuk arrihet në koordinim për të qenë kundrapeshë?

    Paskal Milo: Nëse do flasim në rrafshin idealist, patjetër do uronim të gjithë, do ishte e mirë të kishte një parti shqiptare, për shkak se përfaqësimi i shqiptarëve në të gjithë strukturën politiko-administrative do ishte shumë i fuqishëm dhe interesat e shqiptarëve do mbroheshin shumë më mirë. Politikanët shqiptarë kënaqen përgjegjësi për të gjithë shtetin maqedonas jo vetëm për shqiptaret pasi është shteti i tyre i përbashkët. Mund të fitojnë një të ardhme të mirë, përgjegjësia duhet parë më gjerë.

    Artur Zheji: Cili është roli i politikës shqiptare zyrtare në dialektikën politike në Maqedoni?

    Paskal Milo: Në momente të caktuara ka eksportuar edhe përcarje, por në përgjithësi sidomos 10-12 vite e fundit ka mbajtur qëllim pajtues dhe konstruktiv, pavarësisht se cila forcë politike ka qenë në pushtet. Kam një konstatim tjetër se ne në Shqipëri i përkushtojnë më shumë vëmendje Kosovës se shqiptarëve në Maqedoni.

    Artur Zheji: Starti filloi nga një pengmarrja e Parlamentit të Maqedonisë nga ekstremistët. Cështja Talat Xhaferri është problem që një ish komandant i UCK është ministër i Mbrojtjes? Apo është valvul shkarkimi?

    Nexhat Jakupi: Unë mendoj se është konstatimi juaj i dytë, pasi ai ka qenë edhe njëherë zëvendës ministër. Prandaj u krijua kjo situatë.
    Artur Zheji: Ka një reformë Ministria e Mbrojtjes?

    Nexhat Jakupi: Kur Xhaferri ka qenë zv/ministër, nga 7500 efektiva nga 2500 janë shqiptarë. Nga 13 veta të punësuar janë bërë 2500. Numri i forcave të sigurisë është ky. Numri është shumëfishuar.

    Artur Zheji: Po policia maqedonase është multietnike?

    Nexhat Jakupi: Të gjithë stacionet e policisë, komandantët e policisë janë të gjithë shqiptarë.

    Artur Zheji: Po komandat janë dy gjuhëshe?

    Nexhat Jakupi: Komanda është vetëm në gjuhën maqedonase. Reformat bëhen konform NATO-s, cështja e Ministrisë së Mbrojtës ka trajtim të vecantë dhe cështja e komandës është sic është.

    Ziadin Sela: E para e punës është një grumbull me gënjeshtra ajo që po thoni. Nuk janë bërë 2 javë protesta, por është bërë një para qeverisë. Me qëllime politike të tjera, ishte krizë politike që të bojkotoheshin zgjedhjet. Këto janë gjepura, pasi mllefin e nxorën tek fëmijët shqiptarë, pse nuk dolën shqiptarët të protestonin pro Xhaferrit. Është tendencë e imponimit të një figure që shqiptarët në Maqedoni e njohin mirë. Ne nuk po ikim nga ai romantizmi. E vërteta është se po humbin vite kohë ëpr ligjin për gjuhën, këtu nuk ke nevojë të pyesësh, pasi në pushtet qendror nuk lejohet gjuha shqipe, dhe kjo është votuar nga deputet të BDI dy herë.

    Nexhat Jakupi: Të gjithë qytetarët shqiptarë marrin dokumentet në dy gjuhësi

    Ziadin Sela: Në cfarë gjuhe e ke pasaportën diplomatike?

    Nexhat Jakupi: Letrat e njoftimit, certifikata janë në dy gjuhë. Kjo e juaja është utopi.

    Ziadin Sela: Cfarë gjuhë shqiptare është kjo?

    Nexhat Jakupi: Në të gjithë institucionet përdoret gjuha shqipe. Gjuha shqipe mbrohet me Kushtetutë.

    Ziadin Sela: Derisa nuk ishte sjellë ligj ti e përdorje gjuhën shqipe në të gjithë nivelet. Kryetari i Kuvendit s’ka mbajtur asnjë seancë në gjuhën shqipe.

    Artur Zheji: Mendoni që marrëveshja e Ohrit ishte ndoshta disi utopike në parashtrimin e vet? Nga debati i kolegëve e vërteta është ne mes ,mendoni se ka ardhur koha për refleksion dhe pozicion më aktiv të Tiranës zyrtare?

    Paskal Milo: Tiranë patjetër është në të drejtën e vet të interesohet për fatin e shqiptarëve kudo që ndodhen, është në të drejtën e vet që të interesohet për fatin e bashkëkombasve të vet në Maqedoni. Instrumenta diplomatik nuk ka, por një deklaratë e Tiranës zyrtare ka vlerë sensibilizuese. Ndikimi i Shqipërisë ka rëndësi pasi Maqedonia kanë partitë dhe instrumentet mund ti përdorin për të mbrojtur të drejtat e tyre.

    Artur Zheji: Batuta e fundit? Konkluzioni juaj...

    Ziadfin Sela: Më lodhet me fotot e Ali Ahemtit që më dalin në ekran. Unë në lidhej me këtë emision dhe debat uroj që në të ardhmen të diskutohen edhe tema të tjera, sa herë që vij respektoj intelektin tim, mos të flasim për të njëjta gjëra. Cfarë nuk bën është ajo cfarë tha zoti Milo, që Shqipërisë i takon të merret me të drejtat e shqiptarëve, kur Maqedonia për notë më të vogël reagon me notë diplomatike. Ju prisni që reagimet e para ti bëjmë ne, digjet flamuri shqiptar dhe ju prisni reagimin tonë.

    Paskal Milo: Ministria e Jashtme reagoi.

    Nexhat Jakupi: Dëshiroj në lidhje me reagimin krerëve shqiptar, dëshiroj uljen e dy krerëve shqiptar, Ahmeti dhe Thaci në një tavolinë pasi do evitonin protestat e panevojshme. Apel nga ky debat që dy liderët të nënshkruajnë marrëveshje.

    Ziadin Sela: Nuk është etike të nënshkruhet marrëveshje mbi ligj.
    (ma.ar/e.m/BalkanWeb)
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Artur Zheji: Cili do ishte roli i shqiptarëve konstruktiv apo destruktiv?

    Paskal Milo: Interesi i shqiptarëve është që Maqedonia të vazhdojë të qëndrojë si shtet, sepse faktori shqiptar ka më tepër vlerë në një Maqedoni multietnike dhe do bëhen ende më të fortë. Një shpërbërje e Maqedonisë do ta dëmtonte rajonin, shqiptarët nuk do realizonin objektivin e krijimit të Shqipërisë natyrale.
    Ziadin Sela: Mua më duket e pakuptimtë, se është mëse normale që ne te jetonim në një shtet të madh të bashkuar. Interesi ynë afatgjatë është që të bashkohemi.
    Ndoqa diskutimin e mbremshem ne 3600 grade dhe u skandalizova nga niveli i deputetit Ziadin Sela, jo vetem per nivelin e ulet intelektual, por dhe per nje sjellje prej njeriu rruge ne diskutim, interferime pa leje , fyrje te renda si tradhetare etj.Por ajo qe me beri pershtypje eshte qendrimi i tije per ndarje te Maqedonise.Si eshte e mundur qe te betohesh ne kushtetute per benikerine ndaj saje dhe te veprosh hapur kunder saje ?Keto lloje speciesh duhen denuar sipas ligjit.Maqedonia eshte nje shtet i te gjitheve dhe shqipatret kur jane ne qeverisje mbrojne dhe kontribojne per te drejtat e te gjitheve.kuvendi eshte nje tryeze ku rrihen mndimet dhe mbrohn interesat per te prodhuar progres dhe jo kontribut brenda dhe jashte saje per te shkaterruar shtetin maqedon.Fatkeqesishte shtetet nuk i krijojne popujt e vegjel , po jane superfuqite qe i krijojne ato mbi nje arsyetim me te gjere gjeopolitike dhe popujt e vegjel duhet ti nenshtrohen te medhenjeve. Popujt e vegjel nuk jane ne gjendje te luajne rrole ne gjeopolitike dhe per kete lirite dhe barazite per to jane te limituara , aq sa lene te medhenjte.Popujt e vegjel duhet te gjejne menyrat dhe rruget per te krijuar nje jete cilesore dhe aty ku ndjejne veshtiresi , te kerkojne asistence nga te medhejte.
    ne te kundert Zoti Jakupi mu duk njeri i urte , intelektual qe e njihte situaten , qe njihte dhe rruget e zgjidhjes , qe kishte vizion perendimore dhe mu duk se ishte konstruktive ne mardheniet brenda shtetit Maqedon.

    Sela-Në cfarë gjuhe e ke pasaportën diplomatike?
    Sistemi dy gjuhesh nuk merr kuptim ne nje dokument diplomatik , pasi sistemi dygjuhesh nuk do te thote perdorim paralel, dy te para nuk ka site jene , por shqipja eshte vendosur ligjerishte e pranuar si gjuhe e dyte.Kjo do te thote se shqipatret te gjitha dokumentet hipotekore, juridike, apo dhe tekstet shkollore ti kene ne shqip, qe shqiptaret mund te komunikojne ne administrate dhe shqip dhe nuk do te thote aspak qe dhe ne elemente si pasaporta diplomatike qe kane ne perdorim 100 veta te behet ne gjuhe te barabarte me ate te shtetit Maedon.Me sa kuptova po kerkonte qe dhe ne Nato te hynte me gjuhe shqipe , ku aty eshte detyrim te mesosh anglishten.
    Replikat dhe pyetjet e Zheit nuk jane pershkruar te gjitha, jane reduktuar.Ps. Zheji,pyet afersishte,Ne shohim ne maqedoni dy ndarje thelbesore , nje pjese te Maqedonise shqiptare orjentale, me xhamija e balte dhe nje Maqedoni e maqedonasve te nivelit europian.Nuk me kujtohet nese pati pergjigje ne kete pike, pasi deputeti Sela u shpreh se nuk jemi thirrur per kete ceshtje por per femijen e rrahur dhe pasigurine ne Maqedoni.
    E hapa kete teme , jo per te diskutuar per situaten, por per te diskutuar se si mund te shkohet me tej ne Maqedoni, si mund te ndertohet nje jete cilesore , kur ketu akoma duhte menduar per te gjete zgjidhje per te jetuar ne paqe.Grindjet nderetnike , grendjet nderfetare, grindjet si pasoje te nje zhvillimi dhe investimi kulturore kaotik sipas qefit te seciles etni, do te thote se keto popuj te vegje kane humbur lirine mes veti.Si i behet? A kane shqipatret nje vizion pro europian e perendimore keteu dhe ku shkojne me islamizimin dhe vehabizimin e tyre? A nuk eshte kjo nje shkak kryesore i urrejtjes? Shqiptaret u bene shkak per te nderprere regjimin e levizjes shengen , por mbreme ndegjova se dhe ne kroaci shqipatret po beheshin shkak per nderprerjen e levizjes shegen, ne Serbi gjithashtu.Si i behet me ne , perse keshtu? Keto nuk jane se na i kane fajin te tjeret , keto sjellje jane tonat.Perse nuk respektojme ligjet , perse nuk mbajeme mardhenie korrekte me ligjin ne shqipatret ne pergjithesi?
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  3. #3
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Kur flet edhe Paskal Milo per interesat e Shqiperis..

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Citim Postuar më parë nga Toffee Lexo Postimin
    Kur flet edhe Paskal Milo per interesat e Shqiperis..
    Dhe une nuk e deshiroj Milon,pasi eshte vegel e Nexhmije Hoxhes,por nuk mund te them se ai nuk eshte i pregatitur.Vertete eshte historian renda mureve te Shqiperise,por ka nje kulture te pergjitheshme,eshte i matur ,ka nje eksperiene te gjate ne ministrine e jashteme dhe kurre nuk shitet tek Turqia apo islamiket.Nese dote ishte tek e djathta , ai do te ishte nje kontribote i mire.Nuk eshte Milo kategoria e Metes,por eshte politikan i mirfillte,pavarsishte se mbron ngjyrat e veta.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Nese do qe te shkaktosh nje konflikt te ri boteror ne nje kohe shume te shkurter, mjafton te destabilizosh Maqedonine. Nje shtet i vogel me shume pak banore por ku nderthuren interesat e shume shteteve: Bullgari, Shqiperi, Serbi, Turqi, Greqi. Nje konflikt ne Maqedoni do te shperbente de-fakto NATO pasi vendet anetare te NATO do te terhiqeshin ne konflikt ne krahe te kunderta, duke prishur keshtu balancen e pushtetit jo vete ne rajon e Evrope, por ne mbare boten. Problemi eshte se kete e di gjithe bota rreth e e perqark FYROM, por qytetaret brenda FYROM nuk e kuptojne.

    Problemi madhor mes shqiptareve ne Maqedoni eshte se dy partite shqiptare as nuk komunikojne me njeri-tjetrin. As nuk flasin me goje me njeri-tjetrin, sikur te ishin armiq te perbetuar e jo dy parti qe kerkojne votat e te njejtit elektorat shqiptar. Dhe kjo krijon nje problem te madh pasi jo vetem fragmentizon e polarizon elektoratin shqiptar ne varesi te ciles parti eshte ne koalicionin qeverises, por dobeson edhe unitetin e zerit politik shqiptar ne FYROM ne nje situate te tille. Ne nje situate te tille, ku tensionet nder-etnike jane rritur ndjeshem, eshte detyra e gjithe klases politike ne FYROM dhe klases politike shqiptare ne vecanti, qe te bejne thirrje per qetesi e ndeshkimin me ligj te autoreve. Por nga nje ane kemi nje parti ne pushtet qe flet per "sigurine e ligjit qe ofron shteti" dhe nga ana tjeter kemi nje parti tjeter shqiptare qe mundohet te perdori keto incidente dhune per qellime politike.

    Dhe ajo qe eshte tragjikomike eshte fakti se kreret e ketyre dy partive politike shqiptare qe nuk gjejne gjuhen e perbashket ne FYROM, jane ata qe kerkojne "Shqiperine Natyrale" apo sic e thone ndryshe "te gjithe ne nje shtet te madh shqiptar". Kur ti nuk e gjen dot gjuhen e perbashket ne ate shtetin e vogel te FYROM dhe ne ate numrin e vogel te shqiptareve ne FYROM, perse mendon se do te arrish te gjesh gjuhen e perbashket me nje faktor politik shqiptar ne mbare ballkanin?!

    Vdekja e Dr. Rugoves ne Kosove dhe Arben Xhaferrit ne FYROM, ka lene nje vakum te madh politik ne dyja vendet qe deri me sot askush nuk e ka mbushur, pasi krereve te politikes shqiptare ne keto vende u mungon edhe intelekti elementar politik. Jane njerez qe nuk arrijne te shohin konsekuencat e veprimeve te tyra si njerez, e jo me te shohin konsekuencat e qendrimeve te tyre politike qe rendojne mbi gjithe shqiptaret ne Ballkan. Dhe eshte per faj te kesaj klase politike qe gjendja ne FYROM ka precepetuar ne kete pike ku ligjin e ben rruga e jo ligji e shteti.

    Albo

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Albo pershndetje,eshte shum per tu quditure,pse njerzite normal kure eshte ne pyetje intersat kombetare nuk gjejne gjuhe te perbashket,por krijojne mosmarveshtje dhe rezikojne qenjen shqipetare atje,gjithsesi nuk e kuptoj edhe menyren e qasjeve te problemeve nga ata,kur problemi eshte shume i thjeshte,po bon zullum athere shprehi format e paknaqesis kjarte:bojkotoja parlamentin,dhe behu me radikal ne qendrime.
    Populli atje vashdimishte poshtrohet dhe sulmohet,keto jan shenja qe bashkejetesa eshte e pamundeshme,kjo eshte normale sepse ata nuk i kemi as te gjakut por as te gjuhes,prandaj secili nacionalitet duhet te caktoj rrugen e fatit te vet,sigurishte qe shqipetaret atje deshirojne te bashkohen me NENEN SHQIPERI kjo eshte e drejte dhe e natyrshme,pore edhe ata munden ta caktojne fatin e tyre dhe te bashkohen me cilindo.
    Krejte keto arsye munden te realizohen thjeshte me dialog,kurse dihet Lumi VARDAR eshte kufiri natyrore.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Fehmikaciu : 12-03-2013 më 04:14

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Citim Postuar më parë nga Fehmikaciu Lexo Postimin
    Albo pershndetje,eshte shum per tu quditure,pse njerzite normal kure eshte ne pyetje intersat kombetare nuk gjejne gjuhe te perbashket,por krijojne mosmarveshtje dhe rezikojne qenjen shqipetare atje,gjithsesi nuk e kuptoj edhe menyren e qasjeve te problemeve nga ata,kur problemi eshte shume i thjeshte,po bon zullum athere shprehi format e paknaqesis kjarte:bojkotoja parlamentin,dhe behu me radikal ne qendrime.
    Populli atje vashdimishte poshtrohet dhe sulmohet,keto jan shenja qe bashkejetesa eshte e pamundeshme,kjo eshte normale sepse ata nuk i kemi as te gjakut por as te gjuhes,prandaj secili nacionalitet duhet te caktoj rrugen e fatit te vet,sigurishte qe shqipetaret atje deshirojne te bashkohen me NENEN SHQIPERI kjo eshte e drejte dhe e natyrshme,pore edhe ata munden ta caktojne fatin e tyre dhe te bashkohen me cilindo.
    Krejte keto arsye munden te realizohen thjeshte me dialog,kurse dihet Lumi VARDAR eshte kufiri natyrore.
    Pershendetje Fehmikaciu.Pra dhe ti je per shperberjen se Maqedonise, per arsyen e vetme se nuk gjeni gjuhen e mirekuptimit.Po a po gjejne shqiptaret mes njeri tjetrit gjuhen e mirkuptimit?A po e gjejne ne Kosove, apo e gjejne ne vendin ame ku nuk ka as serbe e as maqedone? Pra ne nuk gjejme harmoni e paqe mes njeritjetrit.Mjaton nje ndryshim i vogel dhe lind konradikta e pa pajtueshme.Ne shqipatret kune kemi koncepte te termit OPOZITE, por te termi ARMIK.Nese dikush ka ne fe te ndryshme nga tjetri, eshte armiku i tije dhe secili prej tyre akuzojne njeri tijetrin se nuk jane shqiptare , pra nenkuptohet qe te ndihen rehate njeri,trjetri duhet te lere vendin.Formacionet politike jane si produkt i luftes se klasave dhe ne kete rast nuk ka rendesi programi, por nenshtrimi perfundimtare i njeres pale si armiq te pa pajtueshem.Zoteri ne kemi te njejten sjellje ne te gjithe historine tone.Ngulim gardhe dhe formojme bajrakun ne armiqesi e urrejtje me te tjere barake shqiptaresh.Kjo ka qene dhe arsyeja se gjithmone na kane pushtuar , na kane perdore e pshurre si kane dashte.Ne si shqiptare e kemi te veshtire te vetqeverisemi dhe histori kishtu, jemi ndjere mire kur na kane drejtuar te tjeret dhe natyrishte jo se na kane drejtuar mire , por se na kane plotesuar egon duke pare qe "I Madhi" na shkatrronte dhe percante mes veti, na jep kenaqesi duke i shkatuar fatkeqesi tjerit.

    Ti mendon se shqiptaret nuk duhet te bashkejtojne me maqedonet pasi nuk kane lidhje gjaku dhe gjuhe, por a mund te me gjesh nje shtet qe nuk eshte i perzier? Si do tja beje Romania qe ka nja gjashte etni dhe 6 gjuhe?Si do teja bejne Bbullgaret qe kane brenda turq, si do tja bejne ruset qe kane llojj looj etnishe brenda, si do te bejne arment , Turqit , greket, kroatet, malazezet, serbet, italianet, spanjollet francezet , Zvicerianet, SHBA=te dhe komplet kontinenti amerikane?Perkundrazi ne formimin e shteteve, atje u u detyruan ti ndetonin fuqite e medha, ishte i detyrueshem multi etnia si parim , per te perzier njerzit si nje kontribut per paqe.Njerzimi duhet te komunikoje , te krijoje mardhenie per te dale nga konceptet e pyllit , te fiseve.Nese shqiptaret nuk do te binden se nuk ka rruge tjeter pervecse bashkepunimit, ato do te mbeten perjetesishte te shthurur.

    Elementet civile te nje jete ne bashkesi , ne cdo lloje komuniteti, multietnik ose jo, jane te respektoshe lirite e te drejtat e tjerit dhe aty ku perfundon e drejta e tjeterit, fillon drejta jote.Ne te gjithe rajonin ne shqiptaret nuk ndermarrim reforma dhe kryesishte ,nuk beme reformen pas perandorake.Kushdo qe i beri keto reforma duket qarte se eshte superiore ndaje nesh.Kush ju largua turqizmes, ka nje tjeter vizion.Ne Maqedoni ke dy pamje, njera maqedone europiane dhe tjetra orjentale me xhamija dhe balte sic e kam pare vete dhe sic e konfirmoi dhe Zheji.Cfar llogjike ju shtyn ne islam, ne turqezim, ne primitivitet?Mendon ti se po te bashkoheni me ne do te merremi vesht per hire te gjuhes dhe gjakut?Kjo eshte nje ndjesi ultranacionaliste dhe qe ka per qellim qe shumica te duhoje cdo pakice kombetare, kedo qe stonon me konfiguracionin apo identitetet e shumices.Pra mentaliteti ultra nacionalist do te kerkoje nje shqiperi unike, diktuar nga shumica.Pra ju do te shtypni kedo pakice, por demokracia e cdo populli varet si trajton ai pakicen dhe jo si merret vesht shumica me s veti.
    Sa per gjakun muslimanet e kane te veshtire ta mbrojne ate , pasi nuk mund te vecojne etnite si prurje te politikes osmane.Brenda ketije komuniteti jane te gjithe ato mbetje rrugesh qe Turqia mblidhte per te luftuar shqiptaret.Vetem nje mundesi dallimi ka , ato muslimane qe jane rradikale , nuk jane shqiptare , pasi shqiptaret kurre nuk u bene fetare ne islam , pasi e dinin se se vinin nga krishterimi.Sic e deklaron profesor George Standmyller, islamizmi ne ballkan nuk u perhap ne menyrat religioze , por politike ekonomike ,pra nuk eshte se shqiptaret jane islamike , thjeshte muslimane ne forme dhe e mbajne ate per inate te tjetrit, qofte ky serb, maqedonas , malazez , apo shqiptare i krishtere.Une nuk kam hasur ne jete muslimane besimtare, por te kuptohemi, une ketu flas per njerez te kualifikuar dhe jo njerez analfabete te ciet sot i gjene ne dyert e xhamive pere te gjetur zgjidhje.Kosova ka 86% te popullsise me arsim fillore,shqiptaret e Maqedonise akoma me keqe.Pra nuk eshte se ju po u gjendet ne nje realitet pa sllave, do te shkoni mire, jo, ju mungojne elementet veglat per te gjetur paqe.Nje primitive nuk mund te gjeje paqe kurre.Primitivi nuk mund te privoje te drejtat e veta, qe i konsideron se ja ka dhenen krijuesi si qenje e barabarte ne toke, per te ti dhene mundesi dhe tjetrit te jetoje paqe.Pra njeriu primitive do te jete ne lufte te perheshme me civilizimin.Asnje menedje e ftohet nuk pranon te krijoje nje bashkesi sa me te madhe primitive.Ne ne vendin ame kemi bere nje refrome te pjeseshme permes ministrise se kulture si institucion dhe ndryshjme me te gjithe shqipatret e tjere kudo qe ato jetojne jashte kufirit te vendit ame.Te gjithe shqiptaret jashte kufive tone provuan , preken civilizimin perendimore dhe nuk perfituan asgje prej tije, pasi ndryshimet nuki ben dot individi, por shoqeria permes refromave.Ouuu keni 100 vjet ju qe shetisni Europen, djepin e civilizimit dhe majen e tije ,gje qe e kishte ender nje bote e tere.Ne ketu ne Shqiperi , kemi menduar se do te perfitoni prej jush per te nderetuar elementet demokratike, duke mnduar se keni eksperiaenca, por ju , keq me vjen keni mbete njelloje si ne shekullin e XVIII.
    Zgjidhja per kedo nga trevat shqipatre, eshte te nderpresin islmizimin qe prodhon primitivitet dhe polaritet, te ndermarrin reforma per te luftuar analfabetizmin , zakonet patrialkale, te reformojne arsimimin e tyre , te ngrene cilesine e mesimdhenies dhe te rrisin dashurine per shkollen.Duke ngushtuar diferncat kulturore , duke ngushtuar diferencat intelektuale , natyrshem vjen dhe paqja.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Pershendetje Fehmikaciu.Pra dhe ti je per shperberjen se Maqedonise, per arsyen e vetme se nuk gjeni gjuhen e mirekuptimit.Po a po gjejne shqiptaret mes njeri tjetrit gjuhen e mirkuptimit?A po e gjejne ne Kosove, apo e gjejne ne vendin ame ku nuk ka as serbe e as maqedone? Pra ne nuk gjejme harmoni e paqe mes njeritjetrit.Mjaton nje ndryshim i vogel dhe lind konradikta e pa pajtueshme.Ne shqipatret kune kemi koncepte te termit OPOZITE, por te termi ARMIK.Nese dikush ka ne fe te ndryshme nga tjetri, eshte armiku i tije dhe secili prej tyre akuzojne njeri tijetrin se nuk jane shqiptare , pra nenkuptohet qe te ndihen rehate njeri,trjetri duhet te lere vendin.Formacionet politike jane si produkt i luftes se klasave dhe ne kete rast nuk ka rendesi programi, por nenshtrimi perfundimtare i njeres pale si armiq te pa pajtueshem.Zoteri ne kemi te njejten sjellje ne te gjithe historine tone.Ngulim gardhe dhe formojme bajrakun ne armiqesi e urrejtje me te tjere barake shqiptaresh.Kjo ka qene dhe arsyeja se gjithmone na kane pushtuar , na kane perdore e pshurre si kane dashte.Ne si shqiptare e kemi te veshtire te vetqeverisemi dhe histori kishtu, jemi ndjere mire kur na kane drejtuar te tjeret dhe natyrishte jo se na kane drejtuar mire , por se na kane plotesuar egon duke pare qe "I Madhi" na shkatrronte dhe percante mes veti, na jep kenaqesi duke i shkatuar fatkeqesi tjerit.

    Ti mendon se shqiptaret nuk duhet te bashkejtojne me maqedonet pasi nuk kane lidhje gjaku dhe gjuhe, por a mund te me gjesh nje shtet qe nuk eshte i perzier? Si do tja beje Romania qe ka nja gjashte etni dhe 6 gjuhe?Si do teja bejne Bbullgaret qe kane brenda turq, si do tja bejne ruset qe kane llojj looj etnishe brenda, si do te bejne arment , Turqit , greket, kroatet, malazezet, serbet, italianet, spanjollet francezet , Zvicerianet, SHBA=te dhe komplet kontinenti amerikane?Perkundrazi ne formimin e shteteve, atje u u detyruan ti ndetonin fuqite e medha, ishte i detyrueshem multi etnia si parim , per te perzier njerzit si nje kontribut per paqe.Njerzimi duhet te komunikoje , te krijoje mardhenie per te dale nga konceptet e pyllit , te fiseve.Nese shqiptaret nuk do te binden se nuk ka rruge tjeter pervecse bashkepunimit, ato do te mbeten perjetesishte te shthurur.

    Elementet civile te nje jete ne bashkesi , ne cdo lloje komuniteti, multietnik ose jo, jane te respektoshe lirite e te drejtat e tjerit dhe aty ku perfundon e drejta e tjeterit, fillon drejta jote.Ne te gjithe rajonin ne shqiptaret nuk ndermarrim reforma dhe kryesishte ,nuk beme reformen pas perandorake.Kushdo qe i beri keto reforma duket qarte se eshte superiore ndaje nesh.Kush ju largua turqizmes, ka nje tjeter vizion.Ne Maqedoni ke dy pamje, njera maqedone europiane dhe tjetra orjentale me xhamija dhe balte sic e kam pare vete dhe sic e konfirmoi dhe Zheji.Cfar llogjike ju shtyn ne islam, ne turqezim, ne primitivitet?Mendon ti se po te bashkoheni me ne do te merremi vesht per hire te gjuhes dhe gjakut?Kjo eshte nje ndjesi ultranacionaliste dhe qe ka per qellim qe shumica te duhoje cdo pakice kombetare, kedo qe stonon me konfiguracionin apo identitetet e shumices.Pra mentaliteti ultra nacionalist do te kerkoje nje shqiperi unike, diktuar nga shumica.Pra ju do te shtypni kedo pakice, por demokracia e cdo populli varet si trajton ai pakicen dhe jo si merret vesht shumica me s veti.
    Sa per gjakun muslimanet e kane te veshtire ta mbrojne ate , pasi nuk mund te vecojne etnite si prurje te politikes osmane.Brenda ketije komuniteti jane te gjithe ato mbetje rrugesh qe Turqia mblidhte per te luftuar shqiptaret.Vetem nje mundesi dallimi ka , ato muslimane qe jane rradikale , nuk jane shqiptare , pasi shqiptaret kurre nuk u bene fetare ne islam , pasi e dinin se se vinin nga krishterimi.Sic e deklaron profesor George Standmyller, islamizmi ne ballkan nuk u perhap ne menyrat religioze , por politike ekonomike ,pra nuk eshte se shqiptaret jane islamike , thjeshte muslimane ne forme dhe e mbajne ate per inate te tjetrit, qofte ky serb, maqedonas , malazez , apo shqiptare i krishtere.Une nuk kam hasur ne jete muslimane besimtare, por te kuptohemi, une ketu flas per njerez te kualifikuar dhe jo njerez analfabete te ciet sot i gjene ne dyert e xhamive pere te gjetur zgjidhje.Kosova ka 86% te popullsise me arsim fillore,shqiptaret e Maqedonise akoma me keqe.Pra nuk eshte se ju po u gjendet ne nje realitet pa sllave, do te shkoni mire, jo, ju mungojne elementet veglat per te gjetur paqe.Nje primitive nuk mund te gjeje paqe kurre.Primitivi nuk mund te privoje te drejtat e veta, qe i konsideron se ja ka dhenen krijuesi si qenje e barabarte ne toke, per te ti dhene mundesi dhe tjetrit te jetoje paqe.Pra njeriu primitive do te jete ne lufte te perheshme me civilizimin.Asnje menedje e ftohet nuk pranon te krijoje nje bashkesi sa me te madhe primitive.Ne ne vendin ame kemi bere nje refrome te pjeseshme permes ministrise se kulture si institucion dhe ndryshjme me te gjithe shqipatret e tjere kudo qe ato jetojne jashte kufirit te vendit ame.Te gjithe shqiptaret jashte kufive tone provuan , preken civilizimin perendimore dhe nuk perfituan asgje prej tije, pasi ndryshimet nuki ben dot individi, por shoqeria permes refromave.Ouuu keni 100 vjet ju qe shetisni Europen, djepin e civilizimit dhe majen e tije ,gje qe e kishte ender nje bote e tere.Ne ketu ne Shqiperi , kemi menduar se do te perfitoni prej jush per te nderetuar elementet demokratike, duke mnduar se keni eksperiaenca, por ju , keq me vjen keni mbete njelloje si ne shekullin e XVIII.
    Zgjidhja per kedo nga trevat shqipatre, eshte te nderpresin islmizimin qe prodhon primitivitet dhe polaritet, te ndermarrin reforma per te luftuar analfabetizmin , zakonet patrialkale, te reformojne arsimimin e tyre , te ngrene cilesine e mesimdhenies dhe te rrisin dashurine per shkollen.Duke ngushtuar diferncat kulturore , duke ngushtuar diferencat intelektuale , natyrshem vjen dhe paqja.
    Pershendetje gjithashtu nga ana ime,deshta dje te pergjigjem por isha shum i lodhur,nejse e lexova ket postim ,duhet te jemi te vetedishem se asgje reale dhe homogjene ne kohen te cilen jetojme nuk eshte,paqja ,drejtesia dhe stabiliteti tani jan ne pykpyetje,keto pshtjellime nuk jan krijuar sot por zanafilla e tyre eshte e kahershme sa i perket fqinjeve tane.
    Nuk dua te them se ne fjalorin tim egziston urrejtja ndaj fqinjeve,por eshte kujdesi duke pasure parasyshe rrjedhjen e ngjarjeve ne hapsiren mbarkombetare,ne deshirojme PAQE me te gjithe duke pasur parasyshe tolerancen mirkuptimn dhe bashkpunimin reciprok,por nese te tjerve kjo nuk ju konvenon athere gjithmon egziston nje zgjidhje.
    Pikrishte ne ne trojet tona me se miri e dime qka do te thote te je i diskriminuar ne gjdo pikpamje,prandaj nje gje te till askujte nuk deshiroj ti ja shofe.prandaj ne baz te logjikes dhe mendjes se shendoshe duhet te kemi kujdes ndaj minoriteteve tona ,qe edhe ata te ndjehen te sigurte dhe ne paqe.
    Popull yne i ka disa virtyte te lashta te trashiguara nga PIRROJA dhe ALEKSANDRI i MADHE,qe BESA e dhene duhet te mbahet pamar parasyshe qmimet qe duhet ti paguajme,ky eshte siqeritet i trashiguare nga te paret,kurse DINAKRIA dhe perfitimi nga vuajtjet e te tjerve kjo nuk ka qen ne menyren e jeteses sone si KOMB,gjithashtu edhe mundja e kundershtarit duke vrar ate mbas shpines.
    Shqipetret si kombe i formuar nga lashtesia ,kurr nuk jane terhequr nga vija e perballjes me kundershtaret,por vashdimishte kan treguar trimeri dhe vendosshmeri pra kur nuk jan dorzuar se luftuari per te drejtat individuale dhe kolektive,mirpo qashtja INDIVIDUALE ka qen gjithmon prioritet,gje qe kjo i ka edhe mangesit e medha dhe sigurishte edhe pasojat.
    Pra KOMBI per mua eshte alfa dhe omega e te gjithave,mua nuk me intersojne fqinjet tane,mua me interson mrqenja mbarkomtare qe nga veriu e ne juge si dhe nga perendimi ne lindje as me pak dhe as me shume se kjo,bashkimi yne si kombe eshte eshte edhe fuqia jon qe nuk mundet ta mposhte askush.

  9. #9

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Maqedonia si shtet artificial poashtu edhe me do fise sllave qe vet ata nuk dine se cka jane dhe cfar historie te marrin,thjesht kan mbetur ne udhekryq me ndihmen e perendimit,kjo per arsye sepse shperberja e saj sot do te kishte implikime katastrofale per shqiptaret ketu,nga shkaku se te vetmit humbsa direkt do te dalin shqiptaret,dhe indirekt do te dobesohej pozita e shqiptareve ne ballkan ne pergjhesi.
    Ata qe do te fitojne me shum do jene bullgaret,kurse shqiptaret do fitojne vete disa enklava sikur jane,diber,gostivar dhe tetoven.
    Per kete dhe shum shkaqe tjera,shqiptaret duhet te heshtin dhe te konsolidohen nga brenda,por fatkeqsisht nuk kan nji autoritet te larte qe te jene te bindur atij,sikur duhet te jete shqiperia dhe kosova duke koordinuar strategji afatgjate...
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Citim Postuar më parë nga referi_1 Lexo Postimin
    Maqedonia si shtet artificial poashtu edhe me do fise sllave qe vet ata nuk dine se cka jane dhe cfar historie te marrin,thjesht kan mbetur ne udhekryq me ndihmen e perendimit,kjo per arsye sepse shperberja e saj sot do te kishte implikime katastrofale per shqiptaret ketu,nga shkaku se te vetmit humbsa direkt do te dalin shqiptaret,dhe indirekt do te dobesohej pozita e shqiptareve ne ballkan ne pergjhesi.
    Ata qe do te fitojne me shum do jene bullgaret,kurse shqiptaret do fitojne vete disa enklava sikur jane,diber,gostivar dhe tetoven.
    Per kete dhe shum shkaqe tjera,shqiptaret duhet te heshtin dhe te konsolidohen nga brenda,por fatkeqsisht nuk kan nji autoritet te larte qe te jene te bindur atij,sikur duhet te jete shqiperia dhe kosova duke koordinuar strategji afatgjate...
    Pra ky eshte nje vizion,por nga cila ane te shiqohet qashtja, shqipetaret nuk munden te jen humbes,do te jen humbes nese nuk imagjinojne gjera joreale,e lajne anash qashtjen kombetare dhe orjentohen vetem ne qashtjet fetare,ketu dyshim nuk ka humbja do te jet e pashmangeshme.
    Me fjale tjera duhet te ecim ekuivalent me kohen,me produktet e kohes duke mos len anash edhe jeten shpirterore pra BESIMIN.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    [QUOTE=Fehmikaciu;3605394]
    Ne kohen te cilen jetojme nuk eshte,paqja ,drejtesia dhe stabiliteti tani jan ne pykpyetje,keto pshtjellime nuk jan krijuar sot por zanafilla e tyre eshte e kahershme sa i perket fqinjeve tane.
    Ti si duket je i Kosoves, por shqiptaret si nje nga etnite e shtetit maqedon nuk jane fqinje me bullgaret, sallavet, serbet , greket ,romet apo turqit, ato jane antare te se njetes bashkesi dhe sebashku i japin kuptim kombesise maqedone.Maqedonia eshte shtet sovran dhe te gjithe elementet etnike kane pranuar, ose jane detyruar te jene pjese e pa ndare dhe kontribues te sinqertete e me vullnet per interesa te perbashketa.Maqedoni ka nje kushtetute , ka dhe te gjitha te gjitha strukturat per te qene nje shtet si gjithe te tjeret.

    Nuk dua te them se ne fjalorin tim egziston urrejtja ndaj fqinjeve,por eshte kujdesi duke pasure parasyshe rrjedhjen e ngjarjeve ne hapsiren mbarkombetare,ne deshirojme PAQE me te gjithe duke pasur parasyshe tolerancen mirkuptimn dhe bashkpunimin reciprok,por nese te tjerve kjo nuk ju konvenon athere gjithmon egziston nje zgjidhje.
    Ketu flasim me Maqedonine dhe jo per qendrimin e shteteve te ballkanit mes njeri tjetrit.Pra mos dil nfda tema, e cila shtron pyetjen se cfar duhet bere qe Maqedonia te beje progres ne ndertimin e nje jete cilesore.Ketu nuk ka rruge tjter pervecse te gjinden forma per te bashkejetuar mes etnive te tjera si te gjithe shtetet ne rruzullin tokesore.Shtetin maqedon , shqiptar , jjugosllave dhe kosovare pas shperberjes se Jugosllavise , nuk e beme ne shqiptaret si etni , por na i bene te tjeret.Asnjehere ne nuk kemi dashte te kemi shtetin tone , por te percare ne fise apo prjincipata ne armiqesi me njera tjeteren, ku njera pjese kerkoi dhe gjeti mbeshtetje tek turqit dhe nje tjeter pjese gjeti mbeshtetje tek greket.Albania u krijua si nje shtet me qellime gjeopolitike dhe nuk ka asnje lidhje me problematikat tuaja as si Kosove, as si maqedonas, e as si malazeze, apo cameri.Lidhja qe qendron mes nesh jane lidhje etnike dhe jo mardheniesh e interesash te se shkuares.Patriotet dhe rilindasit , vertete bene perpjekje per te krijuar nje identitet kombetare , por nuk munden ta ndertojne ate,m per arsye te mos marreveshjeve te bejlereve shqiptare dhe trysnise se tureise.I vetmi rast kur u pa qe mund te krijohej nje idntitet kobetare, ishte momenti i Lidhjes se Prizrenit , te cilen e organizoi vete Turqia, per kerkuar mbeshtetjen tone, ne cakun e fundit te perendimit te saje.Kjo deshtoi sepse filluan luftrat ballkanike.Pas tyre shqiptaret si etni u ndane ne shtete te ndryshme , ku dhe moren kombesine e shtit qe krijuan.

    Pikrishte ne ne trojet tona me se miri e dime qka do te thote te je i diskriminuar
    Te jeshe i diskriminuar, nuk do te thote se fajin e ka vetem ai qe te diskriminon , por dhe ti qe bjen ne nje pozite te tille.Ne maqedoni jane te gjitha struktuart ligjore per te mos u ndjere i diskriminuar si rraciste.Te ndjehesh i diskriminuar per nivelin kulturore dhe nivelin intelektual, kjo eshte llogjike pasi kulturimi dhe niveli intelektual eshte ne doren secilit individ.Nese ndjeheni te diskriminuar si religion, kete diskriminim do ta keshe dhe nese te cojme te jetosh ne cdo vend te botes qe nuk ka fene tende.Disrkiminimi per shkak te religionit , bazohet nje menyren e sjelljes , menyren se si nderton mardheniet shoqerore , menyren se si hakmerresh meneyren se si fyhesh etj , por dhe ne menyren se si e nderton jeten tende.Pra nese fotografojme Maqedonine do te shohim dy zona , ku njera eshte ne vizionin europian qe shkelqen dhe tjetra ate orjental me xhamija e gjole.Njera me njerez te veshur allafranga e tjetra me shami e perce,me veshje vehabi, me mbajtjen e besimit te pushtuesit qe i ka shtype per 500 vjet keto popuj, me mbajtjen e kulteve me emra te sulltaneve , me thirrje ne protesta dhe me flamure te hamasit.nese vete shqiptaret se kane per gje te mbajen fene dhe kultet e atije qe i mori nderin dhe i pergjaku, apo i la mbrapa dhe sherrin , atehere kjo nuk do te thote se me kete qendrim mund te pretendoshe per paqe.E rendesishme eshte jeta e njeriut , pastaje vijne me rradhe fete , politikat apo flamuret.Nese dikush duhet te ndryshoje fene per tu bere unike , moralishte kjo i takon shqiptareve.

    Pra KOMBI per mua eshte alfa dhe omega e te gjithave,mua nuk me intersojne fqinjet tane,mua me interson mrqenja mbarkomtare qe nga veriu e ne juge si dhe nga perendimi ne lindje as me pak dhe as me shume se kjo,bashkimi yne si kombe eshte eshte edhe fuqia jon qe nuk mundet ta mposhte askush
    Ku e kuprton ti se je nje komb me ne shqiptaret? ne kemi nderlidhje etnike sebashku, komb eshte tjeter.Lexo mbi formulimin e termit kombe dhe hap nje teme per te.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  12. #12

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    Cudi me kto njerez te prapambetur gjithmon permendin ato fraza 500 vjet robri,prapambetje..etj
    kujt mendoni ti shitni keto perralla pa shije?
    Pse veetem 500 vj,pse jo 1000 vjet,
    Mos vall para 500 v. ju ishit te lire,ose mos ishit te perparuar..
    Cfar feje te nderrojne shqiptaret?
    Feja evrpopes eshte paganizmi moderrn pra demonkrejzi,ku keni mor ju fe?
    Cili shtet pagan ne bot gjykoon sipas bibles?
    Ju krishterizmin ee kkeni vetem ne goje kurse me vepra jeni llarg krishterimit.
    Evropa krishterizmin e flaku pertej pergjithmon me komunen e parisit..
    Ju vetem emri ju ka mbetur kurse ne realitet jeni pagane dyftyrshe.
    FALE SHQIPTAREVE JU KENI MBETUR SEPSE JU SOT DO ISHIT OSE GREKER OSE SERBE ASHTU SI U NDODHI DISAVE KTU NE MAQEDONI,MAL TE ZI,SERBI DHE GREQI,,DHE NE KETO TROJE SOT NUK DO FLITESHTE SHQIP..dhe sot na ne ket forum nuk do flisnim shqip,ashtu si u asimiluan arumunet dhe ska mbet far me prej tyre
    Fitorja e vërtetë i takon Allahut dhe besimtarëve por qafirat këtë nuk e kuptojnë.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647

    Për: Tensionet në Maqedoni, partitë shqiptare të përcara. BDI-PDSH akuza në '360º'

    [QUOTE=referi_1;3605855]
    Cudi me kto njerez te prapambetur gjithmon permendin ato fraza 500 vjet robri,prapambetje..etj
    kujt mendoni ti shitni keto perralla pa shije?
    Pse veetem 500 vj,pse jo 1000 vjet,
    Mos vall para 500 v. ju ishit te lire,ose mos ishit te perparuar..
    Kush tha se nuk ishim te lire ashtu si cdo popull i perandorise se Bizantit?Kush te tha ty se kultura dhe cilesia e jetes ne qytetet kryesore, nuk ishte me e larte se ne vendet perndimore? Zbulimet arkeologjike tregojne se dikur kemi qene nje lloje me Europen.Nese sot ne percaktojme zhvillimin e Europes apo dhe te vendeve te tjera, permes veprave te artit, une te them me siguri se te gjitha ato deshmi kulturore jane dertuar pas shekullit XIV-te.Ne mbetem ne vend , por ndoshta beme dhe hapa prapa , pasi politika e perandorise ishte kembimi popullsise.Djemte tane i moren ne luftra nga nuk u kthyen kurre, vajzat e bukura na i cuan ne haremet e sulltaneve dhe ketu na sollen njerez pa identitet , njerez rruge te cilet , keq me vjen por jane brenda komunitetit musliman.Ato u asimiluan mes ketije komuniteti dhe sot kemi nje komunitet musliman problematik.(vrisni grate me sqepare).Hap syte nga Tv dhe shiko se kush emra dalin aty.Mos do te thuash se eshte fenomen shqiptare?Jo shqiptaret e vertete ja ku i ke ketu te krishtere, qe i rezistuan kohrave dhe natyrshem si gen kane sjellje tjeter.JANE ME CIELESORET.Le te thote njeri qe nuk eshte e vertete.Thoni fakte dhe hajdeni ta diskutojme.Shkoni veten ne pasqyre dhe do te kuptoni se perse vazhdoni ti bini te krishtereve kur nuk paraqesin asnje problematike.Jeni akoma ne ndjesine perandorake prandaj silleni keshtu , kudo qe ndodheni.Nuk beni rehate ju.
    Cfar feje te nderrojne shqiptaret?
    cfar feje te ndryshojne shqiptaret? Jo shqiptaret mer vella , por muslimanet qe pretendojne se jane shqiptare dhe jo prurje islame nga ato qe u sollen per kembim.Vetem muslimani shqiptare ka ndjesni gjenetike i vlon gjaku per ndryshim,qe e kuptojne se perandoria i mori nderin, qe i varferoi , qe i la ne injorance , qe i percau me popullin e vet dhe rajonin, etj etj, te tjeret ndjehen mire ne fene e vet, prej nga kane dhe origjinen.Ne kete popull nuk u be konvertimi mbi baza religioni , por permes politikave ekonomike, privilegjeve dhe dhunes.Pra shiptaret e vertete nuk jane islamike,ndersa te ardhurit jane rradikale.Me sjelljen qe tregon ti ka rreziik nje nga keto te ardhur mund te jesh dhe ti.
    Feja evrpopes eshte paganizmi moderrn pra demonkrejzi,ku keni mor ju fe?
    Europianet mund ti largohen fese , mund ti largohen kishes , por jo identitetit.Pra ato nuk administrohen nga kisha por i kane lene rruge demokracise se shtetit laik, por kjo nuk do te thote se nuk e deshirojne mesimin e krishtere , identitetin qe i mban te bashkuar kundrejt bashkesie te tjera.
    Cili shtet pagan ne bot gjykoon sipas bibles?
    Kjo eshte nje pyetje pa lidhje, per cfar paganesh flet ti mer njeri?
    Ju krishterizmin ee kkeni vetem ne goje kurse me vepra jeni llarg krishterimit.
    Se si e jemi ne vepra shiko kroniken e zeze shiko se kush ka perngjasje me perendimin, shiko se kush ka virtyte dhe mardhenie korrekte me ligjin dhe pasi te kesh analizuar statistikat , hajde dhe na bej kete pyetje prej ambizioci, apo prej miopi.

    FALE SHQIPTAREVE JU KENI MBETUR SEPSE JU SOT DO ISHIT OSE GREKER OSE SERBE ASHTU SI U NDODHI DISAVE KTU NE MAQEDONI,MAL TE ZI,SERBI DHE GREQI,,DHE NE KETO TROJE SOT NUK DO FLITESHTE SHQIP..dhe sot na ne ket forum nuk do flisnim shqip,ashtu si u asimiluan arumunet dhe ska mbet far me prej tyre
    Sipas asaj qe shpjegova me siper nuk e di se kujt i takon te jete shqiptare.Turp te kesh ne se je shqiptare, ose te leumte qe gjen mundesi per te mbrojtur prejardhjen tende aziatike.Ju pretendoni te jeni nje komb, por nga perzierjet qe keni pesuar , ju ka mundesi dhe si rrace nuk jeni me ajo e para.Mund te pranoheni si etni , por jo si nje komb me popullin e ASlbanise.Ne kemi te pakten 100 vjet , qe ne keto 28 mije km2 , ndertojme jeten tone, me te keqijat e mirat tona , kemi krijuar identitetet tona dhe kerkush nuk ka te drejte qe me nje pasaporte te na quaj nje lloje.Kerkushe nuk ka te drejte qe te fuse ne kete kombin Alban prurje me problematika te armiqesise dhe konfliktit rajonal.Ne kemi ketu nje grupim came dhe po behet problematik dhe po shkund tere sistemin demokratik , ate cka e enderruam dhe me aqe mund po e ngreme.Ju te kosoves keni Kombesi kosovare , te Maqedonise maqedone , ne te Albanise jemi albane.termi shqiptare eshte i gabuar, pasi nuk perfshin te gjithe popullsine albane..Si etni jemi shqiptare , kjo eshte pak e rendesishme.Te gjithe banoret e ketije rajoni duhet te respektojne shtet e tyre dhe kombet te cilat i formuan ato.Te gjithe te bejne perpjekeje per te gjetur menyren per nje jete ne paqe dhe cilesore.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 14-03-2013 më 08:21
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •