Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Heronjt personal t Albin Kurtit

  MAPO

  -

  Heronjt personal t Albin Kurtit

  Berat Buzhala

  Mos fol se jan ktu familjet e t vrarve n demonstratn e shkurtit t vitit 2007!

  Pr her t par, prej se u zgjodha deputet, e bra ket kompromis, nse vrtet duhej t flisja pr debatin q e kishte ngritur Lvizja VV apo duhej t heshtja prball nj hipokrizie ku po merrnin pjes t gjith deputett e Kuvendit t Republiks s Kosovs. T ciln hipokrizi, n fund e prmbylli ai q m s paku e prita nnkryetari i Kuvendit, Sabri Hamiti.

  Ndoshta, sepse aty ishin prfaqsuesit e familjeve, fmijt e t cilve ishin vrar ose plagosur n nj demonstrat t organizuar nga Lvizja VV.

  N fakt, ky debat i organizuar nga VV ishte fitorja e par bindse e ktij subjekti fundamentalist, prball deputetve pa kurrfar sedre. Aty, pos tjerash, nga VV u prbalt edhe figura e ish-ambasadores Tina Kaidanow, e cila, m s paku q mund t themi, sht se ishte ndrikulla e shpalljes s Pavarsis s Kosovs. Ambasadoren Kaidanow, n pamundsi q ta falnderoja n Kuvend, sepse mu sugjerua q t mos flisja pr shkak t familjeve t viktimave t demonstrats s shkurtit 2007, edhe prej ksaj perspektive dshiroj ta falnderoj pr punn e jashtzakonshme dhe ndihmn e pamueshme t saj pr tu br Kosova shtet i pavarur.

  N Kosov tashm sht shndrruar n rutin keqprdorja e gjakut t t tjerve. Tash, kemi shkuar aq larg, sa kemi filluar edhe t japim hipoteza se po t ishte gjall filan heroi a filan komandanti, si do t reagonte prball ksaj ose asaj situate. N emr t t rnve edhe n emr t vllezrve e motrave t rna jan uzurpuar pompa t benzins, hotele e motele, kazino e bungallova, jan emruar antar bordesh e profesor fakultetesh, jan fituar tituj doktoraturash e tituj faqesh t zeza. ka nuk sht br n emr t gjakut t derdhur. Pr nj gj t jeni t sigurt, se ata q e prmendin m s shumti gjakun e derdhur ata jan duke e keqprdorur m s rrasti at gjak.

  Dhe ktu nuk bn dallim as Lvizja Vetvendosje. Mirpo, dallim bn mnyra sesi ka ndodhur keqprdorja e gjakut t derdhur.

  Shokt, miqt, farefisi i t rnve n luft me Serbin, kur t afrmit e tyre jan vrar n beteja, asnjher nuk e kan besuar se n emr t m t dashurve t tyre nuk do t ln banes pa uzurpuar a biznes pa filluar. Pra, pasurimi i tyre ishte pasoj e nj akti heroik, i nj rnie n fronte, i nj t riu a t reje t vrar. Pra, nuk ishte qllim.

  Kurse, n rastin e Lvizjes Vetvendosje, keqprdorimi ka qen q prej fillimit qllimi. Lideri i ksaj lvizjeje e kishte pasur qllim q ta derdh gjakun jo t tijin normalisht n mnyr q m von ta prdor at. Kurti kishte nevoj q ti kishte heronjt e tij. T subjektit t tij. T ideologjis s tij. Kurtit i nevojitej nj imitim i djegies s Rajshtagut, n mnyr q t fillonte betejn e tij. Dhe ishin pikrisht kta dy djem t rinj q u vran n mnyr kriminale nga polict rumun, ata q po prdoren tash nga Kurti dhe po duartrokiten nga i gjith spektri politik pr nevojat e tij ultrapersonale. Pra, Kurti po e ndrton tempullin e tij. Dhe nj tempull, ose nj religjion, ose nj ideologji, nuk quhet e till nse pr t nuk sht derdhur gjak.

  Ju koleg servil t Kuvendit t Republiks s Kosovs, a mund t tregoni se pr far po protestonte Kurti me bandn e tij? A po protestonte kundr Pakos s Ahtisaarit? A po protestonte kundr klass s athershme politike? A po protestonte edhe kundr Kuvendit t athershm? A po thoshte se duhet t vdesim t gjith sepse pavarsia nuk do t vinte kurr?

  Dhe a erdhi Pavarsia?

  Problemi n seancn e djeshme ishte se askush nuk kishte kuraj t fliste pr shkaqet q uan n organizimin e protests sepse ishin familjet e viktimave n sall! por flisnin pr aktin e vrasjes. A nuk sht edhe vrasja e Diana Kastratit nj akt kriminal q krkon q prgjegjsit t vihen prpara drejtsis? A nuk jan edhe qindra vrasje t tjera t pazbardhura akte t shmtuara kriminale? Pra, un nuk e kuptoja dhe m sugjeruan q t mos flisja, sepse ishin familjet e viktimave n sall! nse ishim mbledhur pr ta dnuar nj akt kriminal, apo pr ta lartsuar kauzn e Lvizjes Vetvendosje? Apo, prmes gjakut t derdhur t t rinjve t keqprdorur brutalisht pr nevoja t Kurtit, edhe ne po prdoreshim pr at kauz?

  Familjeve t viktimave t shkurtit 2007 un dshiroj q prmes ktij shkrimi tua shpreh dhimbjen time m t thell pr humbjen e m t dashurve t tyre. Ktyre familjeve q dje ishin n sall, por m sugjeruan q t mos flisja pr shkak t prezencs s tyre dshiroj tju them se protesta ishte organizuar me qllim q dikush t vritej. Nse un do t isha Kurti gj q nuk do t doja t m ndodhte kurr nj transformim i till i statusit tim fizik do t m brente ndrgjegjja pr jett e humbura.

  Kosova do t ishte kjo q sht me apo pa at demonstrat. Kosova do t ishte e pavarur dhe me shum probleme gjithashtu me apo pa viktimat e atij shkurti.

  Ata u vran pr tu prdorur. Sepse Kurti kishte nevoj pr heronjt e tij personal. M tregoni, ju lutem, nse dikush prej jush deri m tash e ka par Kurtin, hajt ta zm, duke br homazhe prpara varrit t presidentit Ibrahim Rugova?! Ose, diku tjetr? Nuk do ta shihni, sepse ai i ka heronjt e tij. Personal. Normalisht i ka edhe rreth 100 deputet t Kuvendit t Kosovs q i prdor pr qllime t tij.

  P.S. Ky tekst ishte supozuar t lexohej n seancn e djeshme parlamentare. Por, mu sugjerua nga t gjitha ant t mos e lexoja. Gabova.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Pr: Heronjt personal t Albin Kurtit

  Vetvendosje e refuzon Haradinajn

  Bota Sot | 07.03.2013 22:05


  Share on facebookShare on printShare on emailShare on twitterMore Sharing Services0  Lideri i AAK-s, Ramush Haradinaj tashm e ka prjashtuar do mundsi pr nj koalicion t mundshm me PDK-n e Hashim Thait. Haradinaj ka thn se sht i gatshm t bashkpunoj me seciln parti n vend, prfshir ktu edhe “Vetvendosjen”. Por, Haradinaj tha se nuk do t prfshihet n asnj bllok opozitar, sikurse blloku i djatht i propozuar muaj m par nga kryetari i LDK-s, Isa Mustafa, raporton KTV-ja.

  E LDK-ja, e cila i pati ftuar t gjitha partit politike t krahut t djatht n Kosov q t bhen bashk, n mnyr q ta luftojn keq qeverisjen, vazhdon t ket t hapur dern pr t gjith. Por, Vetvendosje shpejt ia ktheu prgjigjen AAK-s. Lvizja e Kurtit mendon se programet e Vetvendosjes dhe i AAK-s nuk prputhen n asnj form.

  Duket sikur pjesmarrja e AAK-s n bisedime, si dhe mos prkrahja e iniciativave t Vetvendosjes n Kuvend, kan shuar do mundsi pr nj koalicion t mundshm me AAK-n.


  Komentet

  Komente (18) | Kthehu  Z. Deanasi.....' AAK osht kon mire me prite deri pas zgjedhjeve dhe kush te fiton ma shume me tju rras ne koalicjon duke synuar vetem postin e kryeministrit.) E pastaj...? Kisha mi shenuar me mijera gjera qe assesi sia vlene keti posti, por po e jape nje e te tjerat mund ti imaxhinoni ju vete...! " M plqente. Dukej nj tip interesant derisa filloi t flas… Cfar mallkimi!" Z. Shaban Aruasha, ju pershendese, po si ishin ( Reka e Keqe ) ka kishe te re andejpari....?

  Gjakova @ 08/03/2013 23:45


  Albini eshte Patriot e jo Tradhtar. Ka perkrahje nga me i forti. Kupto ndermjet fjaleve.

  CBS-East @ 08/03/2013 20:17


  Respekt per VV,nuk mund te behet koalicion me nje parti qe nuk ka asnje platform,as plan reformues,as parim e as vije te kuqe kur behet fjale per pushtetin. Naiviteti i Haradinajt qe te bije ne kurthen e bandes "intelegjente" zbuloi epshet e tij te pafrenuara per pushtet,e tash reagimi i tij me shume i ngjan nje femije te llastuar qe e ka kuptuar se babadimri nuk egziston.Megjithate Haradinaj e AAK nuk e kan problem as neser kur matematika e koalicioneve te ju jap nje mundesi qeverisese qe ti bashkohen fituesit qofte kjo edhe PDK. Eshte LDK-ja qe duhet te nderroj kursin perjashtues e te mbledh krahet e humbur, te beje parakoalicion edhe me partite qe nuk kan te njejten ideologji por qe ne strukturat e saja nuk ka njerez te inkriminuar,ta bejne kete per hire te femijve dhe rrezikut qe endrra jone e perbashket per nje shtet funksional e te lire te mos shuhet.Qe femijet tone e tuaj te ken nje te ardhme ,te meren me shkenc,sport e argetim qytetrues e jo me drog,vrasje e hajni.

  geni @ 08/03/2013 15:58


  Ja kjo sht ajo q m bn ta simpatizoj dhe repektoj VV. Pra, qndrimi has autokton. Disa, sikur jan zgjuar nga gjumi, flasin aq jerm sa, t bjn pr t qeshur. Po, si e me cka, o t mjer, ia zgjati Ramushi jetn Qeveris?

  Prekazi i mrguar @ 08/03/2013 13:33


  Mire po ia ben ww dikujt dikujt edhe pse ww shpesh ja fut kot.

  liridon @ 08/03/2013 12:44


  Ju pershendet Drenica,deshta vetm ta them nj gj q as PDK_SHIK as AAK-ja bash sen nuk vyn,shumica e kriminelve jan t grumbulluar n k'to dy parti t'pista.

  Drenica @ 08/03/2013 12:42


  edhe nji godotje nga vv per AAK_E more ramush buza po ti budall je kon e je dal me pasoja edhe ma te mdhaja prej burgut_ishalla ban ma mir

  Bukurija_Frankfurt @ 08/03/2013 10:35


  O mirmjesi mare burra po ajenigjall mare shok e shoqe mirsejugjeta o shok.Shaban Arusha njikoh ska kjen ne Kosov po aka najse te re ajooo..Ksej here sdo e zgjas shum vetem nja pe shof se Ramushi ka mbet me pasoja te burgut e vshtir se do ken ilaq as te mjeku as tu hoxha.Me deklaratat etij esht kah ja humb autoritetit vtes...Shaban Arusha ne Brovin dikur masdite pernjivizit te shkurt.

  SHABAN ARUSHA @ 08/03/2013 10:09


  E more Trim po fort e u mashtrove me ket politik! Po kujtov pak kush je more burr BOTE me lut Albinin TI aka sen ma keq. KUSH je TI E kush asht Albini HAJ MEDET HAJ

  Meti-Peje @ 08/03/2013 08:44


  VV i ka rrenjet ne Serbi kete e kan kuptuar shumica e popullit edhe pse aty ka disa antar si Rexhep Selimi dhe Florin Krasniqi qe jan nje nder patriotet me te mdhaj ne Kosove,shpresoj se edhe ata e kuptojn se Albin Kurti eshte i perbetuar per shkatrrimin e Kosoves,AAK osht kon mire me prite deri pas zgjedhjeve dhe kush te fiton ma shume me tju rras ne koalicjon duke synuar vetem postin e kryeministrit.

  decanasi @ 08/03/2013 07:32

  bota sot

  -

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,464

  Pr: Heronjt personal t Albin Kurtit

  ....populli thoshte se gjaja e majme e then kamen...epo doket se jo vetem kamen porse edhe kryte kane me e thy qeta t,malit,se do prej tyne boll dame i kan ba popllit.......

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •