Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Buka me ngjyrues, AKU nis kontrollet n furrat e Tirans

  Buka me ngjyrues, AKU nis kontrollet n furrat e Tirans

  2 Mars, 2013 | Kategoria: Aktualitet | U postua nga: T.O


  Inspektort: Kemi kontrolluar 178 furra, ka probleme me higjienn

  Pas alarmit pr qumshtin, Autoriteti Kombtar i Ushqimit ka nisur nj kontroll t imtsishm edhe ndaj furrave t buks, pasi dyshohet se buks s zez i hidhet ngjyrues. Nga 570 furrat e buks q ndodhen aktualisht n kryeqytet, kontrollet e deritanishme jan shtrir n 170 prej tyre, dhe deri m tani nuk kan rezultuar raste t buks me ngjyrues. Probleme ka pasur thon inspektort e AKU-s, por kan qen probleme q lidhen me mungesn e higjiens dhe t ambalazhit, ndrsa pr rastet e prdorimit t ngjyruesit te buka e zez, inspektort nuk e pohojn, por as e mohojn faktin q mund t ket raste t tilla. N mbyllje t kontrolleve pritet t ket nj raport m t detajuar t situats.
  Kontrollet
  Aty ku jan konstatuar probleme, AKU ka marr masa duke vendosur gjoba q variojn nga 10 deri n 100 mij lek, por krahas gjobave ka pasur edhe paralajmrime pr mbyllje t subjekteve. Ka pasur probleme dhe vazhdojn t jen. Nga higjiena n prgjithsi, nga ambientet e kufizuara, ambalazhi q prdoret pr bukn etj. Jan nj list me probleme por kto jan kryesoret. Ka pasur m shum pezullime n rastin e higjiens. Kemi aplikuar mnyrn e t shkatrruarit t ambalazhit dhe vendosje gjobash, tha dje pr mediat inspektorja e AKU-s, Flutura Nuredini.
  Shoqata
  Inspektort sigurojn konsumatorin se mielli q prdoret aktualisht nga furrat e buks sht pa ngjyrues, megjithat kontrollet do t vazhdojn n t gjitha njsit e prodhimit dhe tregtimit. Pak koh m par Shoqata e Prodhuesve t Buks ngriti shqetsimin se ka shum subjekte q tregtojn buk n zona t ndryshme t Tirans, kryesisht n periferi, t cilat nuk plotsojn kushtet higjieno-sanitare.
  Ankesat
  N vitin 2012, Shoqata e Mbrojtjes s Konsumatorit mori n shqyrtim 4 mij ankesa nga e gjith Shqipria. Vetm n muajin janar u regjistruan 137 ankesa. Natyra e ankesave sht kryesisht pr cilsin e lnds s par t drithrave, kushtet e magazinimit apo ruajtjes, kushtet higjeno-sanitare, rreziqet mikrobiologjike, ambalazhimi, tepric ngjyruesish apo pesticidesh si dhe prdorimi i ujit t papastr (uj pusi) q prdoret pr t prodhuar brumin e buks.
  Ngjyruesit
  Shqetsimi pr ngjyruesit te buka e zez sht ngritur n media nga specialist t ndryshm t cilt jan marr me studimin e buks. Ngjyrues q vijn n rrug t panjohura bjn pjes n at q quhet buk e zez. Kta pigmente i shtojn buks jo vetm ngjyrn, por dhe volumin. Realisht kta ngjyrues nuk jan t dmshm n rast se prdoren me kriter. Teprimi i saj ndikon negativisht n shndet duke uar n dhimbje dhe fryrje barku, temperatur dhe ndrlikime t tjera, ka thn n media Islam Cani, kryetar i Shoqats s Mbrojtjes s Konsumatorit. Sipas tij e gjith kjo situat vjen pr shkak t konkurrencs s egr q kan prodhuesit e buks midis tyre
  Buka me ngjyrues, AKU nis kontrollet n furrat e Tirans

  http://www.tiranaobserver.al/2013/03...rat-e-tiranes/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Buka me ngjyrues, AKU nis kontrollet n furrat e Tirans

  Furrat e bukes(dyqanet e shitjes se bukes) nuk e bejne buken vete por e shesin ashtu si u vjen.
  Problemi eshte te prodhusi,kush nga fabrikat e prodhon dhe e shperndan buken neper dyqane.
  Te keto fabrika buke dhe fabrika te tjera ushqimesh duhet te behet kontroll cdo dite dhe inspektohen
  kushtet sanitare brenda ne fabrike.Ambjenti brenda duhet te jete ekstremisht i paster,
  njelloj si ne salla operacioni ne spital,te sterilizuara cep e ne cep
  dhe me aparate ku te kontrollohet dhe korigjohet lageshtia ajrore automatikisht.Lendet e para qe hyjne ne fabrike
  duhet te jene te shoqeruara me certifikate cilesie si produkt dhe certifikate sanitare
  qe jane te pastra dhe te sigurta per perdorim.Certifikatat do leshohen vetem nga laboratori i shendetsise
  te bashkise te atij qyteti nga e ka origjinen nje material ose produkt ushqimor.
  Kjo eshte shume kritike pasi popullata e perdor buken cdo dite.E njejta gje per fabrika te tjera ushqimore.
  Kontrollohen lendet,materialet qe perdoren per prodhim,cilesia e ujit qe perdoret ne prodhim,cilesia e produktit te prodhuar dhe amballazhi.
  Te vihen gjoba te renda per fabrika qe perdorin materiale te infektuara me ngarkese mikrobike,materiale te skaduara,me kushte higjenike shume te dobeta
  dhe neglizhence ne amballazhim dhe ndjekjen strikt te proceseve teknologjike.
  Eshte faji dhe pergjegjsia e agjensise se kontrollit te ushqimit(AKU) qe nuk ka kontroll ne situaten
  Detyra e tyre eshte te parandalojne skandale te tilla qe te mos ndodhin,pasi infeksione te bukes me uje te dyshimte,ngjyrusa ne doza te larta mund te
  coje ne epidemi ne mase,ne semundje me pasoja per mijra banore....
  AKU duhet te vendose standardet per prodhusat shitesat dhe ushtroje kontroll CDO DITE me inspektoret e vet se si zbatohen procedurat e prodhimit.Vetem kontrolli i forte parandalon skandale te tilla.
  Me llafe nuk behet asgje,nuk ka ndergjegje dhe bota e biznesit eshte e mbushur me kruks,batakcinj te paskrupull,Inspektori duhet te shkoje cdo dite ne fabrike dhe kontrolloje evrithing.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 03-03-2013 m 20:23
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Pr: Buka me ngjyrues, AKU nis kontrollet n furrat e Tirans

  jo vetem kaq, por shume furra buke te lagja ime, i ambalazhojne me qese plastike buken, gje e cila eshte e ndaluar me ligj ketu e 1 vit.
  mire qe ka edhe ndonje furre tek tuk te ndergjegjshem qe shesin buke me standarte dhe e paketojne ne qese ekologjike. se popullata nuk reagon fare.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pr: Buka me ngjyrues, AKU nis kontrollet n furrat e Tirans

  Edhe ketu ne USA ne qese plastike i amballazhojne buket.
  Feelings change - memories don't.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Pr: Buka me ngjyrues, AKU nis kontrollet n furrat e Tirans

  Citim Postuar m par nga mia@ Lexo Postimin
  Edhe ketu ne USA ne qese plastike i amballazhojne buket.
  ne shqiperi ka nje vit qe eshte ndaluar qesja plastike.

  Emri: 00-plastic-bags.jpg

Shikime: 840

Madhsia: 36.7 KB


  vetem keto lejohen:

  Emri: brown paper bread bag.jpg

Shikime: 641

Madhsia: 48.8 KB
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 6. #6
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Buka me ngjyrues, AKU nis kontrollet n furrat e Tirans

  Qeskat plastike nuk garantojne ne mbrojtjen e bukes nga myku.
  Buka mund te infektohet me myk nqs qeska me buke lihet ne tavoline
  dhe qeska kapet ,goditet direkt nga rrezet e diellit.
  Ajo qe ndodh eshte qe brenda qeskes rritet temperatura dhe formohet avull
  krijohet lageshti qe i kalon tulit te bukes dhe krijohet myku,ku pjesa me e madhe e tij eshte e padukshme me sy te lire.
  Me kalimin e 1 ,2 diteve myku si koloni intensifikohet merr ngjyre gri te erret dhe duket me sy te lire ne buke.
  Ai myk eshte shume i rrezikshem dhe buka menjehere duhet te hidhet ne plera komplet.
  Buka ne qeske plastike duhet mbajtur jo e ekspozuar ndaj rrezeve te diellit as afer sobave furrave elektrike.
  Buka mire eshte te mbahet ne kanistra buke me thurje.
  Buka kur del nga fabrika dhe shkon ne dyqan ka ne perberjen e vet elemente prezervative si acid askorbik dhe sodium benzoat
  qe e mbrojne buken nga myku dhe prishja dhe i ruajne aromen dhe freskine bukes,por nuk garantojne qe do e mbrojne buken gjithe kohen.
  Ja perse ato vejne edhe date skadence qe tregon edhe nje afat se sa do rezistoje freskia dhe cilesite ushqyse te bukes.
  Nqs konsumatori nuk tregon kujdes,buka mund te prishet edhe per dy dite.
  Po te ruhet mire ne ambjente te erreta pa lageshti dhe te fresketa buka zgjat 10 dite.
  Amballazhi ne leter eshte me i mire se sa ai plastik pasi nuk ka shance te krijohet avull brenda
  qeskes se letres,ambjenti brenda eshte i thate,por buka mund te thahet nje cike,humb lageshtine e vet
  dhe rreziku per infeksion myku eshte zero.
  Ne buket ne qeska plastike qeska e ruan buken te bute por ekziston rreziku i larte i krijimit te mykut brenda qeskes
  si pasoje e krijimit te avullit ne pjesen e brendshme te qeskes qe eshte ne kontakt me buken.
  Kurre nuk duhen futur feta buke ne frigorifer per ruajtje pasi rreziku per infeksion te bukes me myk te padukshem eshte i larte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 03-03-2013 m 21:03
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •