Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman

  Disa element radikal islam, t mbshtetur me miliona dollar nga shoqata dhe fondacione arabo-islamike tentuan t marrin nn kontroll drejtimin e Komunitetit Mysliman Shqiptar. Kjo tentativ e dshtuar n fillimin e vitit 1998, e shptoi vendin nga nj krcnim serioz q i kanosej prej fraksioneve fondamentaliste islame.Ish-drejtor i SHIK-ut pr Qarkun e Elbasanit gjat viteve 1997-1999, dhe m pas Drejtor i Policis Kriminale n Ministrin e Brendshme, Shala hedh drit mbi zhvillimet e vrullshme q trazuan besimin tradicional islam n Shqiprin e pas viteve 90.

  Si erdhn n Shqipri shoqatat dhe fondacionet nga vendet arabe?
  Shmbja e komunizmit n Shqipri erdhi pak m von se zhvillimet demokratike n vendet e tjera t Lindjes. Komunitetet fetare ishin goditur n pronat e tyre, u ishin shmbur objektet e kultit dhe klerikt ose ishin vrar ose ishin burgosur gjat diktaturs komuniste. Kto zhvillime krijuan nj vakum t madh te besimtart shqiptar. Krkohej ndihm pr rimkmbjen e objekteve t kultit, por krkoheshin dhe kuadro fetar pasi situata n at koh ishte mjaft m e keqe se n vendet e tjera. Qindra klerik mysliman vdiqn n burgje, pronat e komunitetit u sekuestruan, u tjetrsuan apo dh u transformuan. Hapja e vendit dhe lejimi i besimeve fetare, i gjeti besimtart mysliman, ata katolik, ortodoks dhe bektashi n nj terren mjaft t pafavorshm. Ata kishin nevoj pr t financuar ndrtimin e objekteve t kultit, pr t paguar pagat e atyre drejtuesve fetar q i mbijetuan komunizmit, t cilt ishin n nj mosh shum t thyer. Ky ishte ambjenti q nxiti organizata t ndryshme nga bota Arabe, organizata Katolike apo Ortodokse t sulen pr t ndihmuar n ringritjen e fes n Shqipri. Por me ardhjen e ksaj ndihme, financuesit vun dhe disa kushtzime. Veprimtaria e tyre nuk ishte totalisht e dmshme, por disa nga kto organizata luajtn nj rol negativ. Nj pjes e madhe e tyre financuan ndrtimin e objekteve t kultit pr komunitetin musliman, at ortodoks dhe katolik.
  Ky fenomen ndodhi vetm n Shqipri?
  Ky fenomen ndodhi afrsisht n t njjtn koh edhe n Bosnje. Madje atje hapat e para ishin hedhur qysh n kohn e komunizmit, n vitet 1985-1986. Duke qene se Bosnja kishte nj popullsi myslimane dhe ish-Jugosllavia ishte m liberale, ata kishin krijuar disa lidhje me botn arabe dhe nj pjes t kuadrove fetare i prgatisnin atje. N Bosnj bashk me ndihmat nga arabo-myslimant filluan t futeshin edhe rrymat radikale fetare, si vehabizmi dhe salafizmi. Kjo ndodhi n Maqedoni, n Bullgari, ku kishte afro 2 milion mysliman dhe sidomos n ish-republikat Sovjetike n Kau-kaz e Rusi. Fakt ky q dshmon se nuk ishte vetm fenomen shqiptar.
  Si penetruan n Shqipri shoqatat arabe q praktikonin nj Islam radikal, ndryshe nga ai q ishte praktikuar prej shekujsh ktu?
  Pati nj specifik t veant. Mes mjaft organizatave q erdhn nga vendet e Gjirit Persik, disa ishin t infiltruara dhe prfaqsonin fraksione ekstremiste n Islam. Kto organizata synuan q kt ideollogji islame ekstremiste, ta prhapnin dhe n Shqipri. Duhet t kemi parasysh se feja islame n Shqipri erdhi gjat pushtimit turk, si erdhi dhe n disa vende t tjera t Ballkanit, apo disa vende t Lindjes gjat invazionit t osmanllinjve. Duke qen se kaluan 500 vjet, Islami n Shqipri dhe Ballkan mori pamjen dhe fizionomin e nj myslimanizmi autokton dhe i ndryshm nga Islami q praktikohej n vendet Arabe. Ky u prshtat e u b nj Islam i pranueshm nga evropiant, nj Islam tolerant, ndryshe nga tendenca q po prpiqeshin t fusnin disa rryma fraksioniste Islame n botn Arabe. Pra ta radikalizonin besimin Islam. N kto rrethana dhe duke prfituar nga hapja e kufijve shum shoqata arabe hyn n Shqipri, por jo t gjitha luajtn nj rol pozitiv. Problemi ishte se agjensit ligjzbatuese ishin t paprgatitura dhe shum pak i njihnin kto fenomene. Komunitetet fetare ishin t mbytura nga varfria dhe gjithkush q vinte nga jasht, shihej si perndia, q mund t sillte nj ndihm, nj donacion, apo mund t ndrtonte nj objekt kulti. Pra pati nj zemrgjersi n pritjen e tyre pa dallim, gj t ciln ata e shfrytzuan pr t futur n Shqipri ato q nuk duheshin futur. Pra pr t deportuar n kto shoqata, njerzit e tyre.
  Cilat ishin problemet q solln disa prej misionarve fetar nga bota Arabe?
  Ata dhan ndihma ngritn objekte kulti, por nj pjes e ndihmave t tyre ishin t kushtzuara nga pas. Jepej nj ndihm pr ndrtimin e nj xhamie, por krkonin q imam n kt xhami t caktohej nj njeri i tyre, q prfaqsonte t njjtn rrym. Ose jepnin pensione pr jetimt, q ishin t domosdoshme pr fmijt shqiptar n at gjndje t mjeruar q ndodhej vendi, por krkonin q kta jetim t merrnin pjes n kurset fetare. N kto kurse nuk predikohej varianti i Islamit tradicional shqiptar, i cili ishte nj Islam tolerant, por praktikoheshin pikrisht ato rryma t Islamit q ishin t huaja pr besimtart shqiptar. Vehabizmi apo vehabo-salafizmi sht nj rrym q ndodhet n pushtet n Arabin Saudite, ka qen n pushtet prej shekujsh dhe vazhdon t jet n pushtet edhe sot. Ata kane patur n vazhdimsi synim prhapjen e kesaj rryme n vendet e Ballkanit. Me hapjen e Shqipris dhe vendeve t tjera t Ballkanit, ata menjher hodhen hapat pr ta prhapur pikrisht kt ideologji dhe kt rrym fetare. Nuk sht antiligjore t jesh vehabit, por tradita shqiptare ishte ndryshe nga kultura fetare q po sillnin kto shoqata t financuara nga bota Arabe. N at koh n vendet arabe operonin disa organizata, t cilat ishin t identifikuara si organizata terroriste duke filluar q nga Xhihadi Islamik Egjiptian, Grupi Islamik Egjiptian, Fronti i Shptimit Islamik Algjerian, Grupi i Armatosur Islamik Algjerian apo krahu politik i tyre, si ishte Vllazria Myslimane, t cilat kt hapje t vendeve ish-komuniste e shfrytzuan pr t deprtuan dhe nisn masivisht t deportojn.
  A u rrezikua siguria kombtare nga futja e ktyre rrymave fetare?
  T futesh n kto kushte, duke investuar n brezin e ri sht nj krcnim i rrezikshm pr sigurin kombtare t do vendi, t paktn pr vendin ton, i cili ka shum specifika krahasuar me vendet e tjera. Kjo pr shkak se ndryshe nga grekt, serbt apo malazezt, q kan si baz t identitetit kombtar, besimin fetar, shqiptart nuk e kan t ngritur identitetin kombtar mbi besimin fetar. Baza e identitetit kombtar t shqiptarve sht gjuha, kultura dhe tradita. Sepse n themel jan katr besime fetare. Nse identiteti jon kombtar do t identifikohej thjesht mbi besimin fetar, kjo do t ishte nj vetvrasje pr shqiptart, pr shkak se do t kishte nj rivalitet t ashpr mes besimeve fetare. Prhapja e vehabizmit q nisi t shtrij rrnj n at koh n vend, ishte dhe sht nj krcnim serioz pr sigurin kombtare t Shqipris. Vehabizmi dhe Salafizmi godasin identitetin ton kombtar dhe jan t rrezikshme dhe pr demokracin shqiptare, pasi ato jan rryma n Islam q nuk e pranojn nj rend demokratik. Pr ta shteti duhet t jet i bazuar mbi ligjet e shenjta. Ata nuk kan asgj t prbashkt as me besimtart mysliman shqiptar dhe as me shqiptart si komb.
  far veprimesh ndrmorn pr tia arritur qllimit?
  Veprimtaria e tyre ka qen shum e ethshme sidmos pas viteve 1997-1998. Ata patn nj aktivitet t gjithanshm pasi investimet q kishin kryer po jepnin rezultat. Kishin ndrtuar goxha objekte t kultit, dhe n kto objekte vendosn njerzit e tyre, t cilt kryen studimet jasht dhe ishin kthyer n vend. Pra ata i kishin prgatitur kuadrot q u nevojiteshin. N vitin 1998, nuk m kujtohet me saktsi muaji, ata bn nj tentativ pr ta futur nn kontroll Komunitetin Mysliman Shqiptar. Synuan t mnjanonin nga drejtimi ata q i quanin garda e vjetr, por q pr mua ishin njerz patriot, pavarsisht nga problemet q kishin tejkaluar gjat rregjimit komunist. Kta drejtues t lart e mbrojtn me mish e shpirt Komunitetin Mysliman nga deprtimi i rrymave dhe elementve ekstremist islamik. Jan hedhur miliona dollar q ky grup arabo-islamiksh t fuste n dor drejtimin e Komunitetit Mysliman Shqiptar. Nse do tia arrinin, ky akt do t ishte nj fatkeqsi kombtare. Por ishte sinjalizimi i agjensive ligjzbatuese shqiptare, konkretisht i SHIK-ut n at koh, i cili ua bri t qart strukturave shtetrore se kush ishte plani i tyre. N kto kushte ky grup individsh u prpoqen t krijonin nj struktur thuajse paralele me Komunitetin Mysliman. Madje ata deshn ta legalizonin kt struktur dhe n gjykat, si nj bashksi paralele me Komunitetin Mysliman. Synimi i tyre ishte q duke shfrytzuar suportin nga vendet e Gjirit me ndihma, me donacione, me rroga e me t gjitha t tjerat, t arrinin q ta linin n hije Komunitetin Mysliman Shqiptar.
  far formash u prdorn pr t krijuar mbshtetje t ktyre fraksioneve radikale n vend?
  Komunitetet fetare t t treja besimeve filluan t paraqesnin shqetsime pr nj pjes t ktyre njerzve dhe pr far prfaqsonin ata. Pasi po e kuptonin se disa prej tyre nuk mbanin kontakte me strukturat zyrtare. U identifikuan arabo-islamik q organizonin besimtar t rinj shqiptar pr t krijuar prarje, madje kalonin deri dhe n strvitjen ushtarake t tyre. Ata shfrytzuan faktin q n Shqipri nuk kishte shkolla fetare pr prgatitjen e klerikve t rinj, ndrsa kuadrot e vjetr q kishin mbetur, ndodheshin n perndim t moshs s tyre. Studjoheshin t rinjt shqiptar q u ofroheshin n kurse dhe pasi i przgjidhnin m t devotshmit, i onin pr studime jasht shtetit. Ky shqetsim nuk ishte vetm pr besimin Mysliman, por dhe pr at Ortodoks, apo at Katolik. Dallim kishte vetm n qllimin e tyre. T rinjt q i drguan n vendet Arabe, jan kthyer, por disa element prej ktij kontigjenti kan qen persona problematik q u kan sjell vetm shqetsime, komuniteteve tona fetare.
  A pati reagim nga agjensit ligjzbatuese ndaj ktyre elementve t rrezikshm?
  Kur u b bashkpunimi me disa agjensi ligjzbatuese partnere dhe nisi identifikimi ndaj ktij grupi personash, rezultoi se nj pjes e tyre ishin t identifikuar dhe nga agjensit ligjzbatuese shqiptare. Ishin t identifikuar si persona q po ushtronin aktivitet antiligjor n Shqipri. Ata po nxisnin urrejtjen fetare dhe n Kodin Penal ka nj nen q e parashikon ndshkimin pr konsumimin e ksaj vepre penale. Duke nxitur urrejtjen fetare kta element u bn objekt i agjensive t zbatimit t ligjit n Shqipri. Mendoj se prgjegjsia e agjensive ligjzbatuese shqiptare ka ardhur duke u rritur pasi u sigurua dhe nj partneritet mjaft i mir me agjensit ligjzbatuese amerikane dhe evropiane, nga bashkpunimi me to, u identifikuan persona dhe u kryen veprime t tjera ligjore ndaj tyre.
  A pati tentativa nga element apo organizata islamike pr t hyr n radht e UK-s gjat konfliktit n Kosov?
  N kohn e konfliktit t Kosovs ata bn t gjitha prpjekjet q t futen dhe n radht e UK-s. Synimi i tyre n kt rast ishte q luftn n Kosov ta kthenin n nj luft fetare. Pra n nj luft midis myslimanve dhe ortodoksve. Ajo nuk ishte luft fetare. Shqiptart luftonin pr t drejtat e tyre. Ajo ishte nj luft nacional-lirimtare e shqiptarve t Kosovs. Mosprfshirja e tyre n konfliktin e me ushtrin Srbe, ishte nj merit e udhheqsve politik t Kosovs, e largpamsis dhe e konsulencs s tyre. Ata nuk i lejuan q t deprtojn n radht e UK-s, si deprtuan n Bosnje, e cila po i vuan kto probleme edhe sot. Para disa vitesh n Bosnje iu hoq shtetsia 2000 personave me origjin nga vendet arabe, pasi vehabitt dhe muxhahidint q kishin operuar atje, prfituan shtetsin boshnjake. Ndrsa para 2-3 muajsh u sht hequr shtetsia dhe 400 arabo-islamikve t tjer. Fakt sht q goditja e cila iu dha asaj celule t Xhihadit n Shqipri, pati vlera t jashtzakonshme, jo vetm pr shtetet partnere me ne, ku pritej t vepronin antart e ksaj organizate terroriste, por dhe pr vet Shqiprin.

 2. #2
  I regjistruar diku Maska e Le dvou
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,186

  Pr: Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman

  Genjeshter,

  Ne kete artikull flitet vetem per komunitetin musliman e nuk flitet aspak per komunitetin katolik dhe ortodoks, ku misionaret ateronin edhe me helikopter neper fshatrat shqiptare !

  Politikanet si dhe kjo UDB-a servile ndaj perendimit, lejonin misionaret perendimor dhe debonin misionaret musliman.
  Sot kemi 1200 kisha qe s'dim far t'ju bejm ! Kemi kryetarin e bashkesis ortodokse GREK !!!!! Kemi komplet kishen katolike, te nenshtruar ndaj autoritetit te Vatikanit dhe misionareve te mbare botes !... dhe fal UDB-s, kemi nje komunitet mysliman t dobt, pa ndihma dhe pa xhamia.

 3. #3
  AdIdAs Maska e DoLpHiN
  Antarsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  Hono Lulu
  Postime
  1,453

  Pr: Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman

  Nuk eshte fare genjeshter jo... Nuk i mban mend mjekerroshet ne ato vite qe vinin e na thonin se te vrasesh nje zhapik eshte mire, e ta shperblen Allahu? . Organizonin kampe kryesisht neper zona rurale, gjasme kampe pushimi gjate veres.
  Me kujtohet qe kishim nje misionar Anglez ne fshat qe na mesonte anglishten falas. Sa here kalonte ai, peshtynin keta mjekerroshet.
  `That` is good and `that` is funny...but it costs a lot of money...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman

  Citim Postuar m par nga Le dvou Lexo Postimin
  Genjeshter,

  Ne kete artikull flitet vetem per komunitetin musliman e nuk flitet aspak per komunitetin katolik dhe ortodoks, ku misionaret ateronin edhe me helikopter neper fshatrat shqiptare !

  Politikanet si dhe kjo UDB-a servile ndaj perendimit, lejonin misionaret perendimor dhe debonin misionaret musliman.
  Sot kemi 1200 kisha qe s'dim far t'ju bejm ! Kemi kryetarin e bashkesis ortodokse GREK !!!!! Kemi komplet kishen katolike, te nenshtruar ndaj autoritetit te Vatikanit dhe misionareve te mbare botes !... dhe fal UDB-s, kemi nje komunitet mysliman t dobt, pa ndihma dhe pa xhamia.
  Si e imagjinon ti nje komunitet mysliman te fuqishem,qe selim muca te jete kryeminister apo te vendosim sheriatin.Pak xhamia keni o nuk u ngopet, apo doni nga 100 xhamia per qytet,pak ndihma ju jep turqia dhe arabia apo nuk ngopeni.

 5. #5

  Pr: Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman

  HHmmmmmmmm,,korca ;ti ne c,do fjale permend myslimanet,,,
  Si e imagjinon ti nje komunitet mysliman te fuqishem,qe selim muca te jete kryeminister apo te vendosim sheriatin.Pak xhamia keni o nuk u ngopet, apo doni nga 100 xhamia per qytet,pak ndihma ju jep turqia dhe arabia apo nuk ngopeni.
  PS nje pyetje nga salla;keto informacione i shpik vete apo ti japin ma E mail ???? nuk eshte puna jote si njeri i fese me ''tolerance'' ortodokse bizantine !!! fale zotit kemi ca si ty qe here pas here na kujtojne se kush jemi e nga c,fare duhet te kemi kujdes,,,,meqe e ke perzemer na thuaj sa eshte numri i xhamive per xxx banore ????pastaj i kishave qe keni ndertuar ju se te shqiptareve i di mire numrin,,,,,,, sa per financimet ,c,fare te them duken,!!!! miliardat e arabeve shkojne ne greqi,,,,HHHmmmmmm talebanet e m****** kur japin para jane te mire hehhhhhh

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman

  Postuar nga peshkatari2011
  HHmmmmmmmm,,korca ;ti ne c,do fjale permend myslimanet,,,
  E ke pare gabim,nuk jam une qe ne cdo shkrim permend myslimanet por ka raste kur debatoj me persona te fese tende dhe me duhet te perdor disa te dhena.Ne rastet kur hap nje teme qe ka te beje me myslimanet,nuk e hap qe tju merzis juve por e hap per te debatuar me ju mbi ceshtje qe jane me te vertete shqetesuese si ekstremizmi qe kerkon te marre frenat e komunitetit fetar me te madh ne vend.

  PS nje pyetje nga salla;keto informacione i shpik vete apo ti japin ma E mail ???? nuk eshte puna jote si njeri i fese me ''tolerance'' ortodokse bizantine !!! fale zotit kemi ca si ty qe here pas here na kujtojne se kush jemi e nga c,fare duhet te kemi kujdes,,,,meqe e ke perzemer na thuaj sa eshte numri i xhamive per xxx banore ????pastaj i kishave qe keni ndertuar ju se te shqiptareve i di mire numrin,,,,,,, sa per financimet ,c,fare te them duken,!!!! miliardat e arabeve shkojne ne greqi,,,,HHHmmmmmm talebanet e m****** kur japin para jane te mire hehhhhhh
  Keto informacione i mar duke naviguar ne internet dhe me dalin shume te tilla dhe une nuk kam sjelle gjithcka por ato me shqetesueset.Dhe ketu nuk ka te beje fare a jam une tolerant si ortodoks apo jo.
  Pastaj keto ne forum une shoh me dhjetra myslimane qe hapin tema per ortodokset,qe debatojne se kush duhet te jete drejtues i ortodokseve,etj,,ti je nje prej tyre,une nuk te kam thene se pse meresh me ortodokset por e kam respektuar mendimin tend.Kritika nuk behet vetem kur dikush te do te keqen por edhe kur deshiron qe dikush te jete me mire dhe te regulloje ato gjera qe nuk shkojne mire.
  Sa per numrin e xhamive per xxx banore nuk kam ndonje informacion por me sa di une ne tirane psh ka mbi 10 xhami,dhe nuk jemi ne si vend qe kemi ndonje fluks te papare besimtaresh qe ti bejme 100.

 7. #7
  I regjistruar diku Maska e Le dvou
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,186

  Pr: Miliona dollar pr t marr Komunitetin Mysliman

  Citim Postuar m par nga Korca 123 Lexo Postimin
  Si e imagjinon ti nje komunitet mysliman te fuqishem,qe selim muca te jete kryeminister apo te vendosim sheriatin.Pak xhamia keni o nuk u ngopet, apo doni nga 100 xhamia per qytet,pak ndihma ju jep turqia dhe arabia apo nuk ngopeni.
  Nje komunitet te pavarur, t'i gjen fondet ku te doje per forcimin e struktures se saj. Nuk eshte ne pyetje vetem xhamia, se edhe xhamia nuk ka boll ! Mbi 1700 xhamia i mungojn Shqiperis !

  Ne duht t'i kemi instuticiont tona, klinikat tona, mediat tona, univerzitetet tona, mishtoret tona dhe te gjitha keto, jan te mundshme sikur Selim Muca te mos ishte i prir ta degjonte qeverin. Ne s'posedojm asgje nga keto.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •