Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Fmijt bhen agresiv dhe shenjat u mbeten gjat

  Fmijt bhen agresiv dhe shenjat u mbeten gjat
  23 Shkurt 2013 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip

  Pr dhjet vjet me radh, nj ekip nga Zelanda e Re ka vzhguar mijra fmij, pr t identifikuar evolucionin e efekteve mbi abuzimin me televizionin. Studimi ka verifikuar q rreziku pr zhvillimin e sjelljeve antisociale rritet jashtzakonisht shum

  Televizori
  Ekspertt: Fmij, maksimumi shihni dy or n dit televizor dhe bni kujdes me ngjyrat e filmave vizatimor

  IRMA DARIA

  femijet perpara televizionit (1)

  femijet perpara televizionit (2)

  femijet perpara televizionit (3)

  femijet perpara televizionit (4)


  T parit shum televizor i bn fmijt dhe adoleshentt josocial dhe agresiv. Konfirmimi i rolit potencial negativ mbi zhvillimin e sjelljeve t fmijve tan vjen nga nj studim i kohve t fundit t botuar n revistn Pediatrics. Studiuesit e universitetit Ortago, n Zelandn e Re, kan marr nn vzhgim mijra fmij t lindur m 1972-1973, q nga mosha 5 vje deri n 15 vje. N do dy vjet ata u pyetn se sa televizion shihnin prgjat gjith dits. U konstatua se tendenca e sjelljeve antisociale dhe agresive ishte mjaft e madhe, rreth 30 pr qind m e lart tek ata q kishin shpenzuar m shum or prpara televizorit.

  Kto tipare t personalitetit karakterizojn m pas edhe jetn e tyre kur jan t rritur, duke manifestuar me nj tendenc m t madhe prjetimet e emocioneve negative dhe nj rritje t rrezikut t zhvillimit t rregullimit t personalitetit antishoqror, nj rregullim vrtet psikiatrik ky, i cili karakterizohet nga sjellje t vazhdueshme agresive.

  Nuk sht hera e par q arrihet n konkluzione t tilla, por sinjali sht gjithnj edhe m i rrezikshm, pasi nga pikpamja neurologjike, mendja e fmijs deri n 10 vje nuk ka nj autonomi t plot dhe imazhet televizive krijojn nj msim pasiv, shpjegon Maria Malucelli, specialistja e psikoterapis konjuktive dhe autorja e studimeve t shumta.

  Kjo do t thot se fmija nuk sht n gjendje t zgjedh dhe t vlersoj imazhet dhe mendimet e informacioneve q i ofrohen nprmjet televizionit.

  Edhe pse studime t tjera kan hetuar tashm ndikimin e mundshm negativ q televizioni mund t ket mbi fmijt, ky sht studimi i par n jetn reale, prmes t cilit, sht hetuar mbi marrdhniet e televizionit gjat gjith periudhs s fmijris dhe adoleshencs, duke u lejuar hulumtuesve t gjenin t gjitha zhvillimet ose moszhvillimet e sjelljeve. Por cila sht doza e duhur e t parit televizor q u kshillohet fmijve?

  Nga mosha 5 deri n 10 vje jo m shum se dy or n dit, prej t cilave njra prej orve t jet e shoqruar nga nj i rritur, i cili prmes nj kodi psiko-moral bn t mundur zgjedhjen se far do t shohin, rekomandon ekspertja. Por prve sasis ajo q ka rndsi sht cilsia e prmbajtjes, sepse fmijt, ashtu si edhe adoleshentt, kan nj nevoj natyrale pr tu identifikuar me personazhet q shohin n televizor dhe q i trheqin ata m shum.

  Si t zgjidhni?

  Duhet tu kushtoni vmendje jo vetm personazheve dhe historive t filmave vizatimor, por edhe ngjyrave t tyre. N baz t prditsimeve t fundit t testit psikologjik t ngjyrave tregohet se veanrisht tonet orientale, duke filluar nga ato gri n t zez n t errt t kuqe, prcaktojn nj forcim t vshtirsive emocionale, pohon Malucelli.

  Praktikisht, fmija i identifikon me nj nevoj t s keqes dhe t agresivitetit q i pengon ata t jetojn dhe t eksperimentojn emocione t tjera. Prandaj, m mir t zgjidhni filma vizatimor n t cilt ka hapsir pr t gjitha ngjyrat q jan m t buta dhe favorizojn relaksim.

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/0...-mbeten-gjate/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422

  Pr: Fmijt bhen agresiv dhe shenjat u mbeten gjat

  hall i madh eshte.ne jemi rritur ne lagje,lloj lloj lojrash,me shume shok e shoqe,por keta femijet tane gjithe me te rendesishme kane kukllat ne TV dhe lojrat elektronike, s'marrin vesh as nga hapa dollapat as nga loja luftash as rasa topi etj etj etj
  "M e mira sht armike e s mirs"

 3. #3
  Perjashtuar nga Mod.
  Antarsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

  Pr: Fmijt bhen agresiv dhe shenjat u mbeten gjat

  Citim Postuar m par nga Prudence Lexo Postimin
  hall i madh eshte.ne jemi rritur ne lagje,lloj lloj lojrash,me shume shok e shoqe,por keta femijet tane gjithe me te rendesishme kane kukllat ne TV dhe lojrat elektronike, s'marrin vesh as nga hapa dollapat as nga loja luftash as rasa topi etj etj etj
  Po me pelqen kjo loja, luajm bashke?

 4. #4
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,015

  Pr: Fmijt bhen agresiv dhe shenjat u mbeten gjat

  Vet prindi i ka fajet.
  Mos u ankoni NQS femiu shikon shume televizor per deri sa edhe ju shikoni shume TV. Mos u ankoni qe femijet po lujne me ore te tera para kompjuterit per deri sa edhe ju mbani me ore te tera laptopin mbi preher. E kam nga prevoja edhe pse s'jam BABA

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422

  Pr: Fmijt bhen agresiv dhe shenjat u mbeten gjat

  Citim Postuar m par nga Plaku me kostum Lexo Postimin
  Po me pelqen kjo loja, luajm bashke?

  te ka ik mosha.....por mos u bej karagjos se s'te shkon me kostumin qe mban
  "M e mira sht armike e s mirs"

 6. #6
  Perjashtuar nga Mod.
  Antarsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,308

  Pr: Fmijt bhen agresiv dhe shenjat u mbeten gjat

  Citim Postuar m par nga Prudence Lexo Postimin
  te ka ik mosha.....por mos u bej karagjos se s'te shkon me kostumin qe mban
  Ke frik se mos te rraf?

 7. #7
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,226

  Pr: Fmijt bhen agresiv dhe shenjat u mbeten gjat

  Citim Postuar m par nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  Vet prindi i ka fajet.
  Mos u ankoni NQS femiu shikon shume televizor per deri sa edhe ju shikoni shume TV. Mos u ankoni qe femijet po lujne me ore te tera para kompjuterit per deri sa edhe ju mbani me ore te tera laptopin mbi preher. E kam nga prevoja edhe pse s'jam BABA
  Kur se ke provuar mos thuaj. Kane qene kohet ndryshe. Sot nuk di ke te besosh me femijet. Detyrimisht do perqendrohen ne tv edhe lojra me eletronics.
  I LOVE GOD

  j&g

 8. #8
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,015

  Pr: Fmijt bhen agresiv dhe shenjat u mbeten gjat

  Citim Postuar m par nga loneeagle Lexo Postimin
  Kur se ke provuar mos thuaj. Kane qene kohet ndryshe. Sot nuk di ke te besosh me femijet. Detyrimisht do perqendrohen ne tv edhe lojra me eletronics.
  E thash kete duke u bazuar ne vellaun dhe djalin e ti.

  I erdhi i ati nga puna nxori laptopin e punes dhe me te vertete kishe po punonte ndonje gja ai luante lojra si needforspead undergrandu.. e djali i ti hapi faqen me lojra y8 dhe luante. Vellau e cortoj lere kompjuterin gjithe diten me ta ndore. Ai ju pergjigj edhe ti bab po lun me lkerre Ja mbylli gojen. Sikur vellau te mirrte ndonje liber apo te bente dicka jasht kompjuterit i kish vlere cortimi.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •