Zyra pr integrim n qytetin e Wilit (SG) bashk me grupin shqiptar pr integrim, bjn ftes pr nj pasdite t karakterit informativ me kirurgun shqiptar t zemrs, Omer Xhemali, q do t mbahet t dieln m 24 shkurt.

Xhemali, i cili sht zvendsdrejtor i Kliniks Triemli t Cyrihut, sht br i njohur si shqiptari i par q ka realizuar nj transplantim zemre, njofton gazeta St.galler Tagblatt.

Takimi informativ q organizohet enkas pr komunitetin e ktushm shqiptar mbahet me moton Ardhmria juaj n Zvicr. T pranishmit do t`i prshndes edhe kryetarja e qytetit Wil, Susanne Hatmann.

Kt organizim q sht br tradicional pr shqiptart e ktushm e bn Zyra pr Integrim me prgjegjsin pr integrim t qytetit Wil, Felix Baumgartner.

Do t jen t pranishm shum prfaqsues pr Integrim pran organeve komunale t qytetit Wil t kantonit St. Gallen, kshilltar t organeve komunale, si dhe shum prfaqsues t zyrave t shumta nga organet komunale si do t`i informojn t interesuarit pr problemet e tyre n lidhje me integrimin etj.

Po ashtu do t ket informacione pr temat si: fmijt, edukimi, shkolla, zgjedhja e profesionit-praktikimi profesional, kurset e gjuhs etj.

Dr. Omer Xhemali sht i lindur n Tetov. Me shprthimin e krizs n regjion, ai n vitin 1992 ka ndrprer studimet pr mjeksi dhe ka emigruar n Gjermani Atje, pasi ka msuar gjermanishten, ka mbaruar fakultetin e mjeksis n Universitetin e Mainz-it.

Ai ka realizuar deri m tash n klinika t ndryshme operacione t ndrlikuara n zemr, ndr to edhe disa transplantime t zemrs, q konsiderohen ndrhyrjet m t avancuara n kt fush.

Xhemali bashk me mjek tjer n Triemlispital dhe Universittspital t Cyrihut sht n prgatitje pr t`i dhn Cyrihut primatin e qendrs numr nj n Zvicr pr transplantimin e zemrs.M shum pr Dr. Omer Xhemalin

Doktor Omer Xhemaili sht ndr kardiokirurgt e vetm shqiptar me shum specializime dhe prvoj n kt fush. Me prejardhje nga Tetova, tani jeton dhe punon n Zvicr. N vitin 2009 n spitalin e Universitetit Johann Volfgang Gete ka realizuar transplantim t zemrs nj pacienteje 59 vjeare e cila ka pasur kardiomiopati terminale, pasi q sht operaruar n vitin 2000, ku ai s pari i ka br rekonstruim t valvuls mitrale, vendosjen e tre bajpasave dhe i sht korigjuar nj aneurysme e ventrikulit t majt.

Kjo e bn at ndr kirurgt e vetm shqiptar, n mos i vetmi q arrin t realizoj kt lloj operacioni e q paraqet kulminacionin e kardiokirurgjis.

http://shqipmedia.com/portal/transpl...-omer-xhemali/