Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126

  Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Me ka bere pershtypje nje editorial e Enkel Demit i cili nga origjina eshte nga popullsia came e Camerise i cili e quan Kryepeshkopin Anastas shqiptar. Me pas u thellova dhe mesova se nena e tij ishte nga Preveza dhe me mbiemrin Maltezo. Ky mbiemer eshte shume i perhapur ne Shqiperi ne formen Malltezi ose me sakte krushku i kryeministrit historiani i njohur ka te njejtin mbiemer Luan Malltezi. Nuk cuditem qe camet po gjejne njeri tjetrin vellai gjen vellane.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas mbi sulmet e fundit ndaj kishes.

  Citim Postuar mė parė nga KORCARI 2 Lexo Postimin
  Uaaaa,tani na e bene cam hire sine e tije
  Lexoje editorialin e tij se tani nuk me kujtohet ku e kishte botuar por me duket tek mapo dhe me beri pershtypje por me pas kerkova biografine dhe gjeta qe nenen e kishte nga Preveza me kete mbiemer.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas mbi sulmet e fundit ndaj kishes.

  Citim Postuar mė parė nga neokastra Lexo Postimin
  Me ka bere pershtypje nje editorial e Enkel Demit i cili nga origjina eshte nga popullsia came e Camerise i cili e quan Kryepeshkopin Anastas shqiptar. Me pas u thellova dhe mesova se nena e tij ishte nga Preveza dhe me mbiemrin Maltezo. Ky mbiemer eshte shume i perhapur ne Shqiperi ne formen Malltezi ose me sakte krushku i kryeministrit historiani i njohur ka te njejtin mbiemer Luan Malltezi. Nuk cuditem qe camet po gjejne njeri tjetrin vellai gjen vellane.
  Ja nje fragment nga shkrimi i Enkel Demit:"Njė besimtar i zakonshėm qė tė dielėn shkon nė meshė, ose tė premten nė xhami, kur sheh njė shfaqje tė tillė largohet, i kthen shpinėn dhe kėtu imzot Janullatosi nuk hyn fare. Nė krye tė kishės sė Korēės ėshtė imzot Johan (Gjon) Belushi, njė njeri qė ka ndjekur udhėn e Zotit si nxėnės i Petro Zhejit nė kohėt e kuqe, kur Namik Dokle ndiqte mėsues Enverin. Pas vitit ’90 imzot Johani u shkollua, teksa Namiku konkurronte si “pupac” ndaj shokut Ramiz. Sot, imzot Johani ėshtė nė krye tė Mitropolisė sė Korēės dhe ku i dihet ndonjė ditė mund tė jetė ai qė merr drejtimin e Kishės Autoqefale Shqiptare, pasi ėshtė klerik tejet i dalluar nė botėn ortodokse, jo vetėm shqiptare. Por, nėse e paragjykojmė me tė parėn, zor do e ketė edhe ai qė t’i shpėtojė etiketės “grek” ose “i shitur”. Tek e fundit, shembull ėshtė imzot Janullatosi, i cili nė Greqi mallkohet si “shqiptar”, meqė ėshtė arvanitas, ndėrsa nė Shqipėri si grek. Ngjan pak historia e tij me Krishtin, qė e akuzuan pėr blasfemi. Megjithatė, ne refuzojmė ta njohim kėtė njeri tė Kishės, qoftė dhe i “shitur” te grekėt, pavarėsisht se ėshtė shumė i pėrfolur nė botėn mbarė tė krishterė si teolog dhe filozof i arrirė. Por, mė tremb paragjykimi ndaj tij, Kishės, ortodoksėve, paragjykim qė shqiptarėt e kanė jo pak tė kultivuar."

  Ai mbron tezen se Janullatosi e ka nenen arvanitase,fakti se e ema e Janullatosit,Roksani Jannullatos (1890-1980), rrjedh nga familja Maltezo nga Preveza eshte i njohur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Archon : 06-02-2013 mė 15:41

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas mbi sulmet e fundit ndaj kishes.

  Citim Postuar mė parė nga Korca 123 Lexo Postimin
  Ja nje fragment nga shkrimi i Enkel Demit:"Njė besimtar i zakonshėm qė tė dielėn shkon nė meshė, ose tė premten nė xhami, kur sheh njė shfaqje tė tillė largohet, i kthen shpinėn dhe kėtu imzot Janullatosi nuk hyn fare. Nė krye tė kishės sė Korēės ėshtė imzot Johan (Gjon) Belushi, njė njeri qė ka ndjekur udhėn e Zotit si nxėnės i Petro Zhejit nė kohėt e kuqe, kur Namik Dokle ndiqte mėsues Enverin. Pas vitit ’90 imzot Johani u shkollua, teksa Namiku konkurronte si “pupac” ndaj shokut Ramiz. Sot, imzot Johani ėshtė nė krye tė Mitropolisė sė Korēės dhe ku i dihet ndonjė ditė mund tė jetė ai qė merr drejtimin e Kishės Autoqefale Shqiptare, pasi ėshtė klerik tejet i dalluar nė botėn ortodokse, jo vetėm shqiptare. Por, nėse e paragjykojmė me tė parėn, zor do e ketė edhe ai qė t’i shpėtojė etiketės “grek” ose “i shitur”. Tek e fundit, shembull ėshtė imzot Janullatosi, i cili nė Greqi mallkohet si “shqiptar”, meqė ėshtė arvanitas, ndėrsa nė Shqipėri si grek. Ngjan pak historia e tij me Krishtin, qė e akuzuan pėr blasfemi. Megjithatė, ne refuzojmė ta njohim kėtė njeri tė Kishės, qoftė dhe i “shitur” te grekėt, pavarėsisht se ėshtė shumė i pėrfolur nė botėn mbarė tė krishterė si teolog dhe filozof i arrirė. Por, mė tremb paragjykimi ndaj tij, Kishės, ortodoksėve, paragjykim qė shqiptarėt e kanė jo pak tė kultivuar."

  Ai mbron tezen se Janullatosi e ka nenen arvanitase,fakti se e ema e Janullatosit,Roksani Jannullatos (1890-1980), rrjedh nga familja Maltezo nga Preveza eshte i njohur.
  Faleminderit qe e gjete! Eshte me te vertete interesante. Ndoshta me vone do te dalin edhe informacione te tjera mbi familjen Maltezo te Prevezes, pasardhes i se ciles ne menyre te drejtperdrejte eshte edhe kryepeshkopi i Shqiperise.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
  Anėtarėsuar
  26-12-2012
  Vendndodhja
  Thesaloniqi
  Postime
  360

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas mbi sulmet e fundit ndaj kishes.

  Citim Postuar mė parė nga Korca 123 Lexo Postimin
  Ja nje fragment nga shkrimi i Enkel Demit:"Njė besimtar i zakonshėm qė tė dielėn shkon nė meshė, ose tė premten nė xhami, kur sheh njė shfaqje tė tillė largohet, i kthen shpinėn dhe kėtu imzot Janullatosi nuk hyn fare. Nė krye tė kishės sė Korēės ėshtė imzot Johan (Gjon) Belushi, njė njeri qė ka ndjekur udhėn e Zotit si nxėnės i Petro Zhejit nė kohėt e kuqe, kur Namik Dokle ndiqte mėsues Enverin. Pas vitit ’90 imzot Johani u shkollua, teksa Namiku konkurronte si “pupac” ndaj shokut Ramiz. Sot, imzot Johani ėshtė nė krye tė Mitropolisė sė Korēės dhe ku i dihet ndonjė ditė mund tė jetė ai qė merr drejtimin e Kishės Autoqefale Shqiptare, pasi ėshtė klerik tejet i dalluar nė botėn ortodokse, jo vetėm shqiptare. Por, nėse e paragjykojmė me tė parėn, zor do e ketė edhe ai qė t’i shpėtojė etiketės “grek” ose “i shitur”. Tek e fundit, shembull ėshtė imzot Janullatosi, i cili nė Greqi mallkohet si “shqiptar”, meqė ėshtė arvanitas, ndėrsa nė Shqipėri si grek. Ngjan pak historia e tij me Krishtin, qė e akuzuan pėr blasfemi. Megjithatė, ne refuzojmė ta njohim kėtė njeri tė Kishės, qoftė dhe i “shitur” te grekėt, pavarėsisht se ėshtė shumė i pėrfolur nė botėn mbarė tė krishterė si teolog dhe filozof i arrirė. Por, mė tremb paragjykimi ndaj tij, Kishės, ortodoksėve, paragjykim qė shqiptarėt e kanė jo pak tė kultivuar."

  Ai mbron tezen se Janullatosi e ka nenen arvanitase,fakti se e ema e Janullatosit,Roksani Jannullatos (1890-1980), rrjedh nga familja Maltezo nga Preveza eshte i njohur.
  I di keto gjera ai showman Kreshnik Spahiu?

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,286

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas mbi sulmet e fundit ndaj kishes.

  Citim Postuar mė parė nga Korca 123 Lexo Postimin
  i cili nė Greqi mallkohet si “shqiptar”, meqė ėshtė arvanitas,
  e ke shum shum gabim,ne asnje menyre dhe askush ne greqi nuk e shikon ate si shqiptar.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas mbi sulmet e fundit ndaj kishes.

  Citim Postuar mė parė nga BLEDI_SH Lexo Postimin
  e ke shum shum gabim,ne asnje menyre dhe askush ne greqi nuk e shikon ate si shqiptar.
  Kete se thashe une po e thote Enkel Demi.
  Por ne greqi ka persona qe e shohin me dyshim,madje para ca kohesh agimi i arte e ka sulmuar,ja nje deklarate e te famshmit Kristo Papas:"“Agimi i Artė” nėpėrmjet deputetit, Kristos Papas, sulmoi nėpėrmjet njė deklarate bėrė pėr medien greke, Kryepeshkopin e Kishės Ortodokse Autoqefale shqiptare, Anastas Janullatos, sipas deputetit neonazist, Kristos Papas: “Kryepeshkopi i Shqipėrisė, Janullatos, ėshtė njė internacionalist ortodoks dhe jo mė shumė”.

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,286

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas mbi sulmet e fundit ndaj kishes.

  Citim Postuar mė parė nga Korca 123 Lexo Postimin
  Kete se thashe une po e thote Enkel Demi.
  Por ne greqi ka persona qe e shohin me dyshim,madje para ca kohesh agimi i arte e ka sulmuar,ja nje deklarate e te famshmit Kristo Papas:"“Agimi i Artė” nėpėrmjet deputetit, Kristos Papas, sulmoi nėpėrmjet njė deklarate bėrė pėr medien greke, Kryepeshkopin e Kishės Ortodokse Autoqefale shqiptare, Anastas Janullatos, sipas deputetit neonazist, Kristos Papas: “Kryepeshkopi i Shqipėrisė, Janullatos, ėshtė njė internacionalist ortodoks dhe jo mė shumė”.
  po mir ok,gabimi im,e tha enkel demi,por dhe pse e ka thene ky,kjo prape nuk qendron,nuk eshte e vertete

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-08-2009
  Postime
  389

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas mbi sulmet e fundit ndaj kishes.

  Citim Postuar mė parė nga KORCARI 2 Lexo Postimin
  Po dale mo c'jane keto akuza? Agjent Kryeposhkopi Janullatos??? Po me cfare provash? Apo thashetheme kafeneshe? Ne keto 20 vjet ne kemi pasur ne krye te kishes nje agjent? Po ky eshte kulmi i injorances,po ce shqiperia ska sherbime sekrete? Opo eshte bere shqiperia lesh arapi ku cdo njeri mund te shpife e te hedhe balte mbi cdo njeri e cdo gje dhe pa i hyre gjembashi ne kembe, dhe une pyes ,ka ligj per shpifje teke ne?
  Po jo bre vella nuk thashe qe eshte Agjent dhe as nuk e akuzova si Agjent, thashe thjesht qe Shqiperise nuk i kanose asnje rrezik nqs vihet ne krye te Kishes ose Xhamise nje i huaj, por nqs ky i huaj ne vend te Fese ose nen petkun e Fese ben edhe nje politike ose veprimtari ANTIKOMBETARE atehere ky njeri behet shume i rrezikshem per SIGURINE KOMBETARE, dhe kjo nuk vlen vetemper Kishen tone (Ortodokse) por edhe per XHAMITE qe Jane mbushur me te Huaj,

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,069

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Edhe ai papasi shqiptar eshte bile shoket e vet arvanitas u habiten kur shkoi me perendimin e arte.Edhe ky janullato ndoshta eshte Shqiptar sic jane dhe gjysma e greqise por punon per greqet.E keqja e kesaj pune ktu eshte se nga te dyja anet jane Shqiptare prandaj ka vlera pa fund Aristidh Kola se filloi te hedh drite mbi te vertetat historike dhe kjo pune ndreqet kur te behet dite komplet dhe njerezia te zgjohet.
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  41
  Postime
  1,545

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  edhe napoleon zerva ishte arvanitas po ja qe i therte camet si te ishin bageti ;

  por vetem se ndryshimi i menyres se punes se zervas me ate te janullatosit jane te ndryshme po qellimi eshte i njejte.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  edhe napoleon zerva ishte arvanitas po ja qe i therte camet si te ishin bageti ;

  por vetem se ndryshimi i menyres se punes se zervas me ate te janullatosit jane te ndryshme po qellimi eshte i njejte.
  Mos i shihni njerezit njesoj. Ne kemi nje zakon te cdo gje te mire ta lyejme me te keqen. Krishti solli ne vemendje individin dhe jo pa qellim ai permend judeun, samaritanin, fariseun, tagrambledhesin, prostituten por edhe tradhetarin. Edhe nje familje nuk i ka pjesetaret njesoj te virtytshem. Besoj se po te shohesh me kujdes edhe perreth teje do te shohesh te mire e te keqij. Por ti i dallon qarte ata se i njeh. Ndaj dhe ne shqiptaret duhet te njohim me shume te tjeret e aq me teper njerezit tane per te bere dallimin.

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-08-2009
  Postime
  389

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Citim Postuar mė parė nga neokastra Lexo Postimin
  Mos i shihni njerezit njesoj. Ne kemi nje zakon te cdo gje te mire ta lyejme me te keqen. Krishti solli ne vemendje individin dhe jo pa qellim ai permend judeun, samaritanin, fariseun, tagrambledhesin, prostituten por edhe tradhetarin. Edhe nje familje nuk i ka pjesetaret njesoj te virtytshem. Besoj se po te shohesh me kujdes edhe perreth teje do te shohesh te mire e te keqij. Por ti i dallon qarte ata se i njeh. Ndaj dhe ne shqiptaret duhet te njohim me shume te tjeret e aq me teper njerezit tane per te bere dallimin.
  Une kam nje pyetje , perse ikonat neper kishat Shqiptare nuk shkruhen ne Shqip si ne cdo vend te botes por ne Greqisht, sepse po te shikosh ne SERBI-RUSI-MAQEDONI-BULLGARI-RUMANI , te gjitha ikonat jane ne gjuhet e tyre perkatese, vetem ne SHQIPERI JANE NE GREQISHT, PERSE????????????????????????????????????????????

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Citim Postuar mė parė nga Kermilli Lexo Postimin
  Une kam nje pyetje , perse ikonat neper kishat Shqiptare nuk shkruhen ne Shqip si ne cdo vend te botes por ne Greqisht, sepse po te shikosh ne SERBI-RUSI-MAQEDONI-BULLGARI-RUMANI , te gjitha ikonat jane ne gjuhet e tyre perkatese, vetem ne SHQIPERI JANE NE GREQISHT, PERSE????????????????????????????????????????????
  Sepse Shqiperia ka nje tradite orthodhokse Apostolike. Tradite Apostolike do te thote qe ne si popull kemi traditen me te lashte te Krishterimit, e kemi degjuar predikimin e Ungjillit per here te pare qe ne kohen e Apostujve. Dhe predikimi e arti kishtar i hershem i Kishes, ashtu si edhe gjithe Shkrimet e Shenjta, kane qene ne greqisht. Kjo eshte arsyeja perse gjithe kishat e manastiret shekullore ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni, jane me mbishkrime greke. Do te thote edhe qe tradita e Krishtere ne trojet shqiptare e ka gjenezen e vete qe ne shekullin e I te Krishterimit.

  Popujt sllave nuk kane nje Tradite te hershme Apostolike, tradita e tyre fillon me shekullin e IX. Dhe mbishkrimet e Kishave te tyre nuk jane ne gjuhen kombetare, jane ne gjuhen slavonike, gjyha qe krijuan dy misionaret orthodhokse nga Selaniku, Shen Qirili dhe Shen Metodi. Ata perpiluan alfabetin kirilik per gjuhen sllavonike dhe perkthyen Ungjillin edhe ne nje gjuhe te cilen popujt sllave mund ta kuptonin e perqafonin.

  Dhe nese kishat e vendeve fqinje kane perdorur gjuhet e tyre ne artin kishtar apo kane veteshpallur "patriarkana", te shtyre nga motive nacionaliste, kjo nuk eshte dicka e drejte dhe e mire ne syte e Perendise. Nacionalizmi nuk ka vend ne Kishen Orthodhokse pasi misioni i Kishes eshte ungjillizimi i gjithe popujve te botes. Ashtu si nacionalizmi eshte helm per shpirtin e nje te krishteri orthodhoks. Nacionalizmi eshte i ngritur mbi krenarine, nenen e te gjitha mekateve, sic na mesojne shenjtoret e Kishes.

  Orthodhokset e ruajne besimin dhe traditen e tyre apostolike te trasheguar nga brezi ne brez te pacenuar. Nese kjo te "shqeteson" ty, ky eshte problemi yt e jo i Kishes apo Tradites se shqiptareve.

  Albo

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-08-2009
  Postime
  389

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Sepse Shqiperia ka nje tradite orthodhokse Apostolike. Tradite Apostolike do te thote qe ne si popull kemi traditen me te lashte te Krishterimit, e kemi degjuar predikimin e Ungjillit per here te pare qe ne kohen e Apostujve. Dhe predikimi e arti kishtar i hershem i Kishes, ashtu si edhe gjithe Shkrimet e Shenjta, kane qene ne greqisht. Kjo eshte arsyeja perse gjithe kishat e manastiret shekullore ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni, jane me mbishkrime greke. Do te thote edhe qe tradita e Krishtere ne trojet shqiptare e ka gjenezen e vete qe ne shekullin e I te Krishterimit.

  Popujt sllave nuk kane nje Tradite te hershme Apostolike, tradita e tyre fillon me shekullin e IX. Dhe mbishkrimet e Kishave te tyre nuk jane ne gjuhen kombetare, jane ne gjuhen slavonike, gjyha qe krijuan dy misionaret orthodhokse nga Selaniku, Shen Qirili dhe Shen Metodi. Ata perpiluan alfabetin kirilik per gjuhen sllavonike dhe perkthyen Ungjillin edhe ne nje gjuhe te cilen popujt sllave mund ta kuptonin e perqafonin.

  Dhe nese kishat e vendeve fqinje kane perdorur gjuhet e tyre ne artin kishtar apo kane veteshpallur "patriarkana", te shtyre nga motive nacionaliste, kjo nuk eshte dicka e drejte dhe e mire ne syte e Perendise. Nacionalizmi nuk ka vend ne Kishen Orthodhokse pasi misioni i Kishes eshte ungjillizimi i gjithe popujve te botes. Ashtu si nacionalizmi eshte helm per shpirtin e nje te krishteri orthodhoks. Nacionalizmi eshte i ngritur mbi krenarine, nenen e te gjitha mekateve, sic na mesojne shenjtoret e Kishes.

  Orthodhokset e ruajne besimin dhe traditen e tyre apostolike te trasheguar nga brezi ne brez te pacenuar. Nese kjo te "shqeteson" ty, ky eshte problemi yt e jo i Kishes apo Tradites se shqiptareve.

  Albo
  Jam plotesisht dakord me ty persa i perket koheve te vjetra, pasi atehere gjuha SHQIPE nuk shkruhej, por tani i dashur kemi nje gjuhe SHQIP te shkruajtur, pra me pak fjale nuk eshte me e nevojshme qe KISHAT E REJA (po e theksoj KISHAT E REJA) te kene mbishkrime ne gjuhen GREKE,
  E njejta gje nenkuptohet edhe per XHAMITE ne gjuhen arabe, dhe per KISHAT KATOLIKE
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kermilli : 10-02-2013 mė 20:06

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,036
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Citim Postuar mė parė nga Kermilli Lexo Postimin
  Jam plotesisht dakord me ty persa i perket koheve te vjetra, pasi atehere gjuha SHQIPE nuk shkruhej, por tani i dashur kemi nje gjuhe SHQIP te shkruajtur, pra me pak fjale nuk eshte me e nevojshme qe KISHAT E REJA (po e theksoj KISHAT E REJA) te kene mbishkrime ne gjuhen GREKE,
  E njejta gje nenkuptohet edhe per XHAMITE ne gjuhen arabe, dhe per KISHAT KATOLIKE
  Nje plak ne kohen e komunizmit, vajti ne Gjendjen Civile te asaj kohe shume i gezuar. I kish lindur nipi dhe donte ti vinte emrin e babait te tij. Vete dhe takon punonjesen e zyres:

  - Dua t'ia ve emrin nipit tim Vangjel, emrin e babait tim.
  - C'jane keto emra te huaj more xhaxha, Partia na meson qe te mos perdorim emra fetare e te huaj. Ne kemi emra shqiptare plot, ja tek kemi nje rregjister plot me emra qe na ka dhene Partia.

  Plaku u pezmatua keq.

  - Pa me thuaj ndonje emer nga keta te Partise?
  - Rrapi, Lisi, Mariglen, Mels...
  - A pse nuk me bie me mire dambllaja e te vdes se sa te rroj mes budallenjve!

  Perse ta tregova kete histori? Qe te mesosh injorancen e "shqiperimit" te emrave, qe eshte nje tradite komuniste. Ti flet per mbishkrimet greke ne Kisha. Po pse ndalesh vetem atje? Hajde ti shqiperojme edhe emrat e shenjtoreve, hajde te shqiperojme edhe emrat e shqiptareve, hajde te shqiperojme edhe emrat e apostujve, hajde ta bejme edhe Zotin tone Krisht shqiptar. Nje anetar ne forum ne kulmin e injorances se tij tha: "Une nuk besoj as ne Krisht e as ne Muhamed se nuk ishin shqiptare!"

  Shkundeni injorancen e behuni njerez, e boll na cuditet me injorancen tuaj. Nuk je ti sot me i ditur e me i zgjuar se ata brezat e ardhur para teje, qe e kane ndertuar, mbrojtur e trasheguar kete tradite te pasur orthodhokse mes shqiptareve. Detyra jone nuk eshte ta ndryshojme, por t'ia trashegojme brezit tjeter ashtu sic na e lane brezat para nesh.

  Kjo eshte tradita orthodhokse, po te vret syte, shko e perqafo traditat nacionalisto-komuniste qe jane anti-fetare e anti-kishtare.

  Albo

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
  Anėtarėsuar
  26-12-2012
  Vendndodhja
  Thesaloniqi
  Postime
  360

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
  Nje plak ne kohen e komunizmit, vajti ne Gjendjen Civile te asaj kohe shume i gezuar. I kish lindur nipi dhe donte ti vinte emrin e babait te tij. Vete dhe takon punonjesen e zyres:

  - Dua t'ia ve emrin nipit tim Vangjel, emrin e babait tim.
  - C'jane keto emra te huaj more xhaxha, Partia na meson qe te mos perdorim emra fetare e te huaj. Ne kemi emra shqiptare plot, ja tek kemi nje rregjister plot me emra qe na ka dhene Partia.

  Plaku u pezmatua keq.

  - Pa me thuaj ndonje emer nga keta te Partise?
  - Rrapi, Lisi, Mariglen, Mels...
  - A pse nuk me bie me mire dambllaja e te vdes se sa te rroj mes budallenjve!

  Perse ta tregova kete histori? Qe te mesosh injorancen e "shqiperimit" te emrave, qe eshte nje tradite komuniste. Ti flet per mbishkrimet greke ne Kisha. Po pse ndalesh vetem atje? Hajde ti shqiperojme edhe emrat e shenjtoreve, hajde te shqiperojme edhe emrat e shqiptareve, hajde te shqiperojme edhe emrat e apostujve, hajde ta bejme edhe Zotin tone Krisht shqiptar. Nje anetar ne forum ne kulmin e injorances se tij tha: "Une nuk besoj as ne Krisht e as ne Muhamed se nuk ishin shqiptare!"

  Shkundeni injorancen e behuni njerez, e boll na cuditet me injorancen tuaj. Nuk je ti sot me i ditur e me i zgjuar se ata brezat e ardhur para teje, qe e kane ndertuar, mbrojtur e trasheguar kete tradite te pasur orthodhokse mes shqiptareve. Detyra jone nuk eshte ta ndryshojme, por t'ia trashegojme brezit tjeter ashtu sic na e lane brezat para nesh.

  Kjo eshte tradita orthodhokse, po te vret syte, shko e perqafo traditat nacionalisto-komuniste qe jane anti-fetare e anti-kishtare.

  Albo
  Jam plotesisht dakort me ato qe shkruani,por je pakez agresiv bre albo, halarosu njecik bre

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  41
  Postime
  1,545

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  e vecanta jone si race eshte se ideniteti yne kombetar nuk mbeshtetet ne ideale politike , ne propagande fetare dhe nuk eshte ngritur mbi nje qytetrim fetaro-nacionaliste por identiteti yne kombetar ka qene eshte dhe do te jete i pacenueshem , modest dhe i pashkaterueshem pikerisht per faktin se bazohet ne trashigimine e gjuhes , traditave dhe zakoneve dhe me mire te ngelet ashtu sic eshte pa perzierje fetaro -nacionalisto -idealiste .

  kryepeshkopi Anastas besoj se eshte nje klerik dhe njeri i urte dhe me veprat dhe punen e tij nuk duhet te tregoje se i perket identiteti grek apo camo-shqiptar ,pasi misioni i tij eshte permibi identitetet dhe interesat kombetare .

  Ai dhe misioni i tij nuk duhet qe te lejoje te cenohet nga inyeresat greke apo shqiptare ;


  shqiptaret ndihen te fyer nga megalomania dhe racizmi helenistik dhe te frikesuar nga ky kercenim dhe fyerje serioze nxiten te hedhin akuza mbi kryepeshkopin Anastas , nderkohe qe reziku i vertete nuk eshte kryepeshkopi dhe puna e tij ne shqiperi por politika antishqiptare e qeverise greke dhe partive nacionalistye greke , por gjithsesi Anastasi duhet te tregoje vertet qe i denon keto politka armiqesore se pari nga pala greke e cila eshte shume here me e ashper dhe keqdashese ndaj shqiptareve e me pas te mendohet te denoje akuzat e patrioteve modeste shqiptare , pasi llogjikisht nuk fajesohet ai qe okupohet por ai qe okupoun, dhe ne rastin tone jane greket ata qe duan te pushtojne voriopeirin qofte edhe me forcen e armeve

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-08-2009
  Postime
  389

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  e vecanta jone si race eshte se ideniteti yne kombetar nuk mbeshtetet ne ideale politike , ne propagande fetare dhe nuk eshte ngritur mbi nje qytetrim fetaro-nacionaliste por identiteti yne kombetar ka qene eshte dhe do te jete i pacenueshem , modest dhe i pashkaterueshem pikerisht per faktin se bazohet ne trashigimine e gjuhes , traditave dhe zakoneve dhe me mire te ngelet ashtu sic eshte pa perzierje fetaro -nacionalisto -idealiste .

  kryepeshkopi Anastas besoj se eshte nje klerik dhe njeri i urte dhe me veprat dhe punen e tij nuk duhet te tregoje se i perket identiteti grek apo camo-shqiptar ,pasi misioni i tij eshte permibi identitetet dhe interesat kombetare .

  Ai dhe misioni i tij nuk duhet qe te lejoje te cenohet nga inyeresat greke apo shqiptare ;


  shqiptaret ndihen te fyer nga megalomania dhe racizmi helenistik dhe te frikesuar nga ky kercenim dhe fyerje serioze nxiten te hedhin akuza mbi kryepeshkopin Anastas , nderkohe qe reziku i vertete nuk eshte kryepeshkopi dhe puna e tij ne shqiperi por politika antishqiptare e qeverise greke dhe partive nacionalistye greke , por gjithsesi Anastasi duhet te tregoje vertet qe i denon keto politka armiqesore se pari nga pala greke e cila eshte shume here me e ashper dhe keqdashese ndaj shqiptareve e me pas te mendohet te denoje akuzat e patrioteve modeste shqiptare , pasi llogjikisht nuk fajesohet ai qe okupohet por ai qe okupoun, dhe ne rastin tone jane greket ata qe duan te pushtojne voriopeirin qofte edhe me forcen e armeve
  maratonomak, sigurisht qe puna e bere nga Kryepeshkopi yne Anastas eshte Kolosale dhe per kete sak asnje dyshim dhe asnjeri nuk mund ta veje ne medyshje, por problrmi qendron se po luhen disa prapaskena SHUME TE ERRETA ne kurriz te SHQIPERISE DHE SHQIPTAREVE , tani kjo po behet me toleriminin e KRYEPESHKOPIT TONE apo po behet prapa kraheve te tij , PER KETE BEHET GJITHE KY DEBAT, pasi sa per PRAPASKENAT eshte 10000000% e sigurte qe po luhet ,tani ketu hapet debati Disa thone se NE KETO PRAPASKENA KA GISHT EDHE KRYEPESHKOPI YNE, disa te tjere si puna e Albos, betohen se nuk ka gisht,por edhe se nuk po luhet asnje PRAPASKENE, pra me pak fjale secili thote mendimin e tij

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: Kryepeshkopi Anastas me origjine arvanitase?

  Citim Postuar mė parė nga Kermilli Lexo Postimin
  Une kam nje pyetje , perse ikonat neper kishat Shqiptare nuk shkruhen ne Shqip si ne cdo vend te botes por ne Greqisht, sepse po te shikosh ne SERBI-RUSI-MAQEDONI-BULLGARI-RUMANI , te gjitha ikonat jane ne gjuhet e tyre perkatese, vetem ne SHQIPERI JANE NE GREQISHT, PERSE????????????????????????????????????????????
  Kishat e reja qe jane ndertuar i kane shkrimet ne shqip dhe ne disa raste ne dy gjuhe,shqip dhe greqishten e vjeter si gjuhe tradicionale.Ka dhe disa ikona te cilat jane dhuruar nga greqia qe jane ne greqisht por ngadale ngadale edhe keto po zevendesohen me ikona te reja te punuara ne shqip nga mjeshterit e ikonografise ne shqiperi.Sa i takon afreskeve ata behen ne shqip,mjafton te vizitosh katedralen e korces qe eshte plotesuar rreth 50% me afreske dhe te gjitha jane ne shqip dhe shume pak jane ne dy gjuhe.Katedralja e tiranes ne ikonostasin e saj edhe pse ikonat erdhen nga mali i shenjte ne greqi u nderhy duke i kompletuar ato ne te dyja gjuhet.Pra eshte duke u krijuar edhe tradita e ikonave ne gjuhen shqipe..

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •