Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 78
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-06-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  467
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Question Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Perse njerzit kan frike nga vdekja dhe si mund ta evitojne kete frike ?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Mbase kemi frike ngaqe e dime qe nuk do jetojme me.kurre me.
  "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  Mbase kemi frike ngaqe e dime qe nuk do jetojme me.kurre me.
  Po pra, po ikim nga nje jete kaq e lumtur ! A nuk eshte per t'ja dhene ulurimes ?

  p.s

  Sipas mendimit tim e vetmja menyre per ta larguar friken nga vdekja eshte te vdesesh..Nje filozof ka thene : Edhe frika me e madhe "Vdekja" kur ajo eshte nuk jemi ne dhe kur jemi ne ajo nuk eshte

 4. #4
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Po pra, po ikim nga nje jete kaq e lumtur ! A nuk eshte per t'ja dhene ulurimes ?

  p.s

  Sipas mendimit tim e vetmja menyre per ta larguar friken nga vdekja eshte te vdesesh..Nje filozof ka thene : Edhe frika me e madhe "Vdekja" kur ajo eshte nuk jemi ne dhe kur jemi ne ajo nuk eshte
  nje grusht dhe do na hedhin te gjitheve

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-02-2012
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  sdo thoja nga vdekja sa frikohen nga bota e pertejme ferri parajse frikohen per vende qe nuk ekzistojne

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Anėtarėsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,437
  Faleminderit
  77
  124 falenderime nė 80 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Besoj se sdo ta kem sh friken nese do t'me vije ne pleqeri.

 7. #7
  CHEERFUL GIRL Maska e Arvima
  Anėtarėsuar
  14-04-2008
  Vendndodhja
  Ne nje vend te ngrohte
  Postime
  3,543
  Faleminderit
  211
  157 falenderime nė 98 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Une nuk mendoj se ndonje njeri nuk ka pasur frike nga vdekja, edhe ai ne pleqeri! Per vete natyren misterioze qe ka vdekja , mbetet enigma dhe frikesuese. Une kam qene prane dikujt qe ka dhene shpirt, e me eshte rrenqethur mishi me thene te drejten. Zoti e di me mire sesi eshte, por mesa pashe nuk ishte aspak e lehte. Ai ishte ne kohen e tij 80 e kusur , por prap i trembesh vdekjes. Personalisht qe ate dite e shoh me tjeter sy vdekjen, e kujtoj pothuajse cdo dite dhe i lutem Zotit ta kem te lehte, se per te shpetuar si shpetojme dot.
  If you want to be TOGETHER you have TO-GET-HER !

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Nete
  Anėtarėsuar
  13-04-2009
  Postime
  8,732
  Faleminderit
  243
  118 falenderime nė 95 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Degjoj shpesh ca pleq kur thone mjafte kam jetuar,e kam ngrene me rrogen time.....them se ata nuk i frigohen vdekjes!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,074
  Faleminderit
  2
  38 falenderime nė 34 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Citim Postuar mė parė nga [Asteroid] Lexo Postimin
  Perse njerzit kan frike nga vdekja dhe si mund ta evitojne kete frike ?
  Pergjithesisht vdekja ne mendjen tone shoqerohet me dhimbjen, vuajtjen dhe agonine e trupit. Kjo e ben aspak te kendshme dhe instikti natyror eshte ti largohesh sa me shume. Vetem kur dhimbja shpirterore eshte shume e madhe ose e pa perballueshme per disa, vdekja edhe pse me dhimbje trupi te forta duket si nje zgjidhje me e mire. Ne kete rast kemi te bejme me njerez qe kane rene ne depresion te thelle dhe perjetojne nje zbrazeti te madhe.
  Perballjen me vdekjen njerezit nuk e kane te gjithe njesoj. Kjo ka lidhje me boten e tij ose me kuptimin qe i ka dhene jetes. Shumica e quajne mbarimin e gjithckaje qe ka lidhje me qenien e tyre ndersa disa te tjere mendojne se eshte pak me ndryshe.
  Ta evitosh friken ndaj vdekjes mund ta bejne te dy tipet e njerezve qe permenda ku secili mund te gjeje nje filozofi per ta ndjekur dhe besuar gjer ne fund. Ceshtja qendron kush eshte ne rruge te drejte dhe kjo ka lidhje me vertetesine e asaj qe beson.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga VOLSIV : 06-02-2013 mė 16:21
  La verita' ti rendera' libero!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Citim Postuar mė parė nga [Asteroid] Lexo Postimin
  Perse njerzit kan frike nga vdekja dhe si mund ta evitojne kete frike ?
  Njerezit kane frike nga vdekja sepse nuk e dijne se cka eshte jeta.
  Nese do ta dinin cfare eshte jeta, frika nga vdekja evitohet vetvetiu.

  *
  klipp&klar

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-06-2010
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  467
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Do ishte mire qe te mar disa mendime me vlera ne vend te disa kotesirave qe keni shkruar. Te bejme nje supozim. Sot keni vajtur te mjeku dhe pas nje ser analizash mjeku ju jep lajmin e keq qe juve ju ka ngelur vetem tre muaj jete. Nga ky moment fillon paniku. Nga vjen ky panik i madh dhe me kryesorja si do ta kontrollonit veten nga kjo frike e madhe, si do ta ngushelloni veten tuaj per ta perballuar situaten ne te cilen ndodheni me kurajo dhe dinjitet pa u qyrravitur ?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
  Anėtarėsuar
  26-12-2012
  Vendndodhja
  Thesaloniqi
  Postime
  363
  Faleminderit
  11
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Citim Postuar mė parė nga Prudence Lexo Postimin
  Mbase kemi frike ngaqe e dime qe nuk do jetojme me.kurre me.
  Po te jesh budalla ske frike nga vdekja

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-10-2002
  Vendndodhja
  pėrjashtuar
  Postime
  1,008
  Faleminderit
  63
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Me ilumino pak
  E ashtuquajtura 'vdekje' s'eshte gje tjeter pos kalim prej nje forme ne forme tjeter te jetes. Ose vazhdimesi e jetes ne forme tjeter.
  E thjeshte per t'u thene, por shume e komplikuar per ta kuptuar...
  ...sepse shumica absolute e njerezimit jane te bindur se e gjitha mbaron/merr fund/soset... me te ashtuquajturen 'vdekje'
  Kjo, ne rend te te identifikuarit te gabuar dhe botekuptimit te gabuar qe na eshte rrenjosur qysh ne djep.
  Pra, shumica absolute e njerezimit identifikohen me trupin e tyre fizik. Ate qe e shohim ne pasqyre mendojme se jemi ne.
  Ne, trupi fizik, s'eshte gje tjeter pos bartes, kepuce, e shpirtit...kurse faktikisht SHPIRTI jemi ne, jo trupi (fizik).
  Prandaj dhe frika nga humbja...e trupit...gjgjs kepuces. Nese te vjetrohet, shqyhet dhe behet e paperdorshme kepuca, a duhet pasur frike?
  Nese po, atehere kemi frike dhe nga vdekja.
  Revolucion i vertete ne kete drejtim mund te ndodhe atehere kur shkenca do ta 'zbuloje' (lexo: deshmoje...sepse ai, deshem o nuk deshem ekziston) ekzistencen e shpirtit...
  Me nje fjale, tek atehere kur njerezimi te mesoje per ekzistencen e shpirtit, funksioni(mi)n e tij, destionacionin...gradualisht por dhe sigurte do te humbe dhe FRIKA nga 'VDEKJA'.

  Deri atehere...see You later...

  *
  klipp&klar

 14. #14
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Anėtarėsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,816
  Faleminderit
  9
  56 falenderime nė 49 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Kemi frike nga vdekja sepse eshte dicka e panjohur.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Fishtani1
  Anėtarėsuar
  09-12-2009
  Postime
  1,390
  Faleminderit
  6
  42 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
  E ashtuquajtura 'vdekje' s'eshte gje tjeter pos kalim prej nje forme ne forme tjeter te jetes. Ose vazhdimesi e jetes ne forme tjeter.
  Dhe nga je e bindur per kete? se po na flet sikur eshte vertetuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fishtani1 : 07-02-2013 mė 16:07

 16. #16
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Une skam frike pervete . Me shume me tmerron ideja qe sdo shoh dot, sdo jem there per ato qe dua aq shume ne kete jete po te vdes.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,074
  Faleminderit
  2
  38 falenderime nė 34 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
  E ashtuquajtura 'vdekje' s'eshte gje tjeter pos kalim prej nje forme ne forme tjeter te jetes. Ose vazhdimesi e jetes ne forme tjeter.
  E thjeshte per t'u thene, por shume e komplikuar per ta kuptuar...
  ...sepse shumica absolute e njerezimit jane te bindur se e gjitha mbaron/merr fund/soset... me te ashtuquajturen 'vdekje'
  Kjo, ne rend te te identifikuarit te gabuar dhe botekuptimit te gabuar qe na eshte rrenjosur qysh ne djep.
  Pra, shumica absolute e njerezimit identifikohen me trupin e tyre fizik. Ate qe e shohim ne pasqyre mendojme se jemi ne.
  Ne, trupi fizik, s'eshte gje tjeter pos bartes, kepuce, e shpirtit...kurse faktikisht SHPIRTI jemi ne, jo trupi (fizik).
  Prandaj dhe frika nga humbja...e trupit...gjgjs kepuces. Nese te vjetrohet, shqyhet dhe behet e paperdorshme kepuca, a duhet pasur frike?
  Nese po, atehere kemi frike dhe nga vdekja.
  Revolucion i vertete ne kete drejtim mund te ndodhe atehere kur shkenca do ta 'zbuloje' (lexo: deshmoje...sepse ai, deshem o nuk deshem ekziston) ekzistencen e shpirtit...
  Me nje fjale, tek atehere kur njerezimi te mesoje per ekzistencen e shpirtit, funksioni(mi)n e tij, destionacionin...gradualisht por dhe sigurte do te humbe dhe FRIKA nga 'VDEKJA'.

  Deri atehere...see You later...

  *
  Kjo eshte e Verteta qe te ben te lumtur dhe nuk ke frike me as nga vdekja.
  Per disa vdekja behet edhe e deshirueshme sepse eshte bashkim me ate qe i jep jete dhe lumturi te cilin akoma nuk e ka shijuar plotesisht.
  La verita' ti rendera' libero!

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2013
  Vendndodhja
  Rogov
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Edhe une shum kam frik prej Vdekjes. E sa per mendimin qysh me e largu friken," smundemi", ne e harrojm atė po ajo spo na harron neve se.

 19. #19
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Une kam frike nga menyra se si do vdes,pra nga shkaku I saj. Populli ka te drejte kur thote 'tre dite e n'dhe'.
  Po ashtu,tmerrohem nga fakti qe dikush mund te vuaje nga mungesa ime,se une pervete s'do marr vesh gje. So sad!
  Where does a thought go when it's forgotten?

 20. #20
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime nė 111 postime

  Pėr: Perse njerzit kan frike nga vdekja ?

  Po mos vdisni atehere !

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •