Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 73
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  772

  Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Kori anti shqiptar dhe anti-integrim i disa analistve t njohur, q kan gjetur streh tek 360 grad t drejtuar nga A.Zheji t cilt po vazhdojn t merren me fantazma t s shkuars, po shkaktojn tensionim dhe ashprsim t kot t mardhnieve me fqinjt me tendenciozitetin dhe aluzionet bajate. Debatet e stisura dhe urrejtja e drejtuar kundr K.O.A.SH.-it dhe Krypeshkopit , akuzat e pabaza dhe ngatrrimi i problemeve politike me drejtimin fetar shum t suksesshm t komunitetit ortodoks po tregojn nga dita n dit, nj linj t fsheht kundr Ortodoksis n Shqipri, linj e cila sht e drejtuar e t ciln e kan marr prsipr si zakonisht analist dhe historian t tipit `pay per vie` , t cilt nuk e kan problem t lpijn at q kan pshtyr pak m par.
  M konkretisht n Emisionin gjithashtu absurd 360 grad i cili me sa duket ka kuptimin t kthehemi aty ku kemi qn para 100 vjetsh-pra n vend numro, z. Zheji bn nj intervist me nj person t linjs ekstremiste greke dhe e servir n Shqipri pikrisht pr t acaruar dhe pr t shtuar dozat e nacionalizmit t ri e aspak integrues shqiptar duke e kamufluar intervistn me Kristo Papas me iden se .. ``ja shih sa t kqinj jan grekt dhe se sa t mir jemi ne q jemi `t hapur transparent dhe tolerant`. Kjo intervist ka shktuar nj rezultat aspak t dshrueshm n opinionin publik dhe i ngjan me at q ka thn Sokrati: `Turma,opinioni publik sht nj: Qen i zgjebosur i madh i lidhur ne hu mes diellit. Gjithe kohen fle, kruan zgjeben e vet dhe sulet i terbuar mbi kedo qe kerkon ta zgjoje e ti zgjidhe zinxhirin``.
  Debate t tilla pr t shar dhe ofenduar nj komunitetet t tr ortodoks i ngjan gjithashtu atij t dehurit q i duken cdo gj dyfish para syve t mjegulluar nga avujt e alkoolit, apo sic shihet n at emision nga avujt e nacionalizmit anti-integrues.
  T vjen keq kur dhe nj historian si P.Xhufi deformon historin vetm e vetm pr ta nxjerr si `hero` apo si `lirimtar` (?1) edhe Ali Pash Tepelenn (nj personazh tashm historik por nj individ pervers dhe kriminel i cili shkatrroi dhe largoi popullatn e Shqipris s jugut) kur thot : "fakti q aktort kryesor t kryengritjes s vitit 1821 dhe t lirimit t Greqis ishin shqiptart, Ali Pash Tepelena, Marko Boari, Miauli, Ali Farmaqi, Kollokotroni, Odise Andruco, Bubulina, etj., nuk mundej t prtypej leht". Sipas Xhufit, sht pikrisht pr kt arsye q historiografia dhe politika greke bn gjithka pr t'i 'adaptuar' e pr t'i paraqitur ata si grek??!!``(http://.balkaneb.com/shqiperi/26...ne-115641.html 7 janar 2013).
  Interesant sht fakti se Materiali qe transmeton Zheji tek "360 grade" dhe te ftuarit e tij jane tendencioze... vetem per te folur kunder Kishes Ortodokse pa pasur oponence, dhe kryesisht per te manipuluar opinionin publik. Kjo t krijon prshtypjen e fort q dikush pas tij po e nxit t bj kt cikl emisionesh t palavdishme dhe sht pr t ardhur keq duke nxitur pa e ditur as vet ai, nj prcarje dhe urrejtje n shoqrin shqiptare q nuk sht par ndonjher q pas pavarsis.
  T jet rastsi kjo?
  Kta analist hprh t nderuar e respektuar (se vetm ata dalin npr tv-ra) q jan ashtu sic thot anglezi: `jack of all trade` (i zoti pr gjithka), po bjn nj preion t fort kundr Kryepeshkopit duke i atribuar atij gjithka q nuk ka shkuar mir n politikn shqiptare.
  Del pyetja se cfar nuk ka shkuar mir n politikn shqiptare?
  Po, jan disa probleme kardinale:
  - Ashprsimi i mardhnieve me shtetin grek dhe pikrisht pr shkak t pranis n qarqet politike shqiptare t individve amator t cilt nuk njohin protokole, nuk njohin mnyrat e komunikimit, jan emruar jo n emr t hierarkis profesionale, etj,
  - Ashprsimi i mardhnieve me Serbin dhe Maqedonin, jan gjithashtu pikrisht nga amatorizmi i indivdive t emruar n poste drejtuese,
  - Mos menaxhimi i mir i situatave politike brenda vendit,
  - Ngritja e nj nacionalizmi t dmshm n vend t patriotizmit t shndetshm, n emr t `Shqipris s madhe`, duke e ditur fare mir q integrimi n BE do t zgjidh dhe t drejtat e shqiptarve jasht atdheut dhe do t arrij t paktn minimalisht arritjen e t drejtave dhe t lirive t njeriut, me atdheun,
  - Mungesa e nj platforme patriotike pr t sheshuar divergjencat dhe diferencat gjuhesore, arsimore, juridike, administrative (dhe ekonomiko-finacniare) me vendet e rajonit ku ka shqiptar,
  - Prania n drejtim e politikanve q kan `glltitur lugn e corbs` q n fillimet e viteve `90, t cilt nuk e kan pr gj q t `vrasin natn dhe t qajn ditn`,
  Kto argumente nuk jan marr parasysh nga Prgjegjsi i emisionit `360 grad` apo m mir i emisionit `n vend numro` t z. Zheji. Pr m tepr ashtu sic e kan zakon njerzit snob si puna e ktyre `analist-historianve` mediokr t pranishm n kto emisione, kur nuk kan c`i bjn t fuqishmit kta i bien atij m `t dobtit`, duke derdhur mbi t t gjith arsenalin e sharjeve dhe t ofezave q nuk kan lidhje fare me kt t `t dobtin`, por ashtu si prshkruhet n psikiatri, me `kompleksin e inferioritetit`, edhe kta pjesmarrs n emisionin e lart-prfolur, bjn t fortin, apo cubin duke e gjetur oportune- t godasin pa mshir komunitetin ortodoks sikur ai ta ket fajin pr ashprsimin e mardhnieve me fqinjt e kryesisht me Greqin, sikur Komuniteti Ortodoks dhe Kryepeshkopi t jet prgjegjes pr dshtimet n politik, ekonomi, e finance, sikur komuniteti ortodoks dhe kryepeshkopi ta ket fajin vonesat n integrimin e Shqipris madje edhe pr mos miratimin e tre ligjeve n parlamentin shqiptar- duhet patjetr ta kete fajin Ortodoksia??!!
  Mendoj se nj nga qllimet kryesore t emisionit 360 grad n fakt sht edhe nj aspekt tjetr dhe po aq djallzor sa dhe sharjet bajate dhe aspak dinjitoze pr statusin q kan kta analist t cilt t paktn duhet t ishin neutral n analizn dhe shpjegimin e faktorve dhe t aktorve t ngjarjeve; kjo me sa duket ka t bj me krijimin e nj vatre tjetr artificiale t vmmndjes s publikut shqiptar duke i a larguar atij vmndjen nga problemet e rnda dhe situatat me t vrtet shokante t dshtimeve t brndshme politike midis maxhorancs dhe opozits, dshtimeve n prpjekjet pr integrimin vendit, kritikat e herpashershme t politikanve t BE, dhe t SHBA, pr mos marrjen e statusit, luftn kundr korrupsionit, mos zbatimin e ligjeve, etj, etj.
  Kjo mnyr e cvendosjes s vmndjes nga objekti shqetsues tek nj objekt tjetr artificial quhet dis-informim.
  Faktor tjetr q po keqprdoret sht problemi cam dhe gjithprfshirja e ktij si nj prag i ri pr t zhvilluar dhe prmirsuar apo jo mardhniet me Greqin. Kjo sht shume e gabuar. Tendecioziteti dhe Edematizimi politik i problemit cam po dmton rnd dhe po prcan politikn shqiptare duke e devijuar at nga qllimi pr integrimin e vendit drejt nj objektivi aspak kryesor: at t problemit cam. Problemi cam gjithashtu duhet dhe do t zgjidhet n kuadrin e integrimit n BE. Asgj tjetr nuk ndikon n zgjidhjen e tij se sa respektimi i t drejtave dhe lirive t individit.
  Kthimi dhe largimi i vmndjes nga integrimi drejt nj problemi q sht i zgjidhshm nprmjet qllimit kryesor- integrimit, - ka prcar shoqrin shqiptare dhe vendosur nn presion komunitetin ortodoks dhe Kryepeshkopin e tij, n tehun e kritikave dhe sharjeve t pabaza dhe ofenduese ndaj ktij komuniteti q respekton dhe gzon respekt kudo n Shqipri dhe n bot prvec se ktu dhe prvec disa ekstremistve shqiptar, t ciln nn emrin e nacionalizmit jan duke dmtuar rnd tolerancn fetare, lirin e fes, dhe vet politikn shqiptare.
  Akuzat e ktyre analistve jan sa t rnda dhe armiqsore aq sa dhe qesharake. Ata harrojn se vet Kryepeshkopi n emr t KOASH-it dha rreth 12 milione dollar n ndihm t Kosovs, ka hapur dhe ndihmuar me me ushqime, e materiale, kosovart, n ato dit t kqija pr Kosovn por dhe n Shqipri ka br plot bamirsi dhe ndihma pa prmndur (por q duhet prmndur her pas her) ktu ringjalljen e Kishs Ortodokse t shkatrruar nga komunizmi, ringritjen e kishave, shkollave, universitetit, qndres diagnostike, ndihmn pr emigrantt shqiptar; gjithashtu ka qn dhe mbetet nj nga urat m t suksesshme t miqsis dhe bashkpunimit m Greqin fqinj q priti dhe po mban edhe tani q flasim, n tokn e vet rreth 700.000 shqiptar. Por kta njerz ashtu si djali plang-prishs harrojn mirsin dhe e shprblejn me t keqe t mirn, duke dmtuar rnd bashk-atdhetart e tyre q jan n shtetin grek, por cfar sh m e keqja-frkojn duart pr gjendjen e keqe t ekonomis greke.
  Akuzat e tyret tjera si p.sh., pr Pallatin e Kulturs n Permet sht e pa baz, sepse toka ku u ngrit pallati i kutlurs ishte pron e kishs dhe kisha ishte dhe sht aty. Pavarisht nga vendimi i gjykats, ka plot rrugzgjidhje sepse n prgjithsi n cdo shtet demokratik pronat fetare respektohen prvecse-mesa duket n Shqiprin ton.
  Kta analist dhe komentator, derdhin lot krokodili e i qajn hallin komunitetit ortodoks se prse drejtohet nga Kryepeshkopi yn i nderuar. Asnj antar i komunitetit ortodoks nuk qahet por sht i knaqur m drejtimin e prkryer t Kryepeshkopit ton t nderuar kudo n bot prvecse n vendin ku po punon , dhe nga kush? Pikrisht nga ata njers q lvdohen e deklamojn kudo me hipokrizi- tolerancn fetarm dhe `arritjet` e Shqipris, dhe nj nga arritjet sht pikrisht drejtimi dhe sukseset n konsolidimin e bashksive fetare bashkjetesa e tyre shum e mir, dhe mos-przjerja n punt e shtetit. Po Shejtani s`ka pun por do patjetr q ta rrnoj vendin ton nprmjet brjes s emisioneve t tilla dhe prfshirjes n t t njerzve mediatik q `shiten dhe blihen` ashtu si aspirinat n farmaci.
  Akuza t tjera t z. Zheji sic duket eshte specializuar ne intervistat me ekstremist dhe sharlatan, pas ekstremistit nga Greqia, sht lavdrimi nprmjet nj interviste tjtr pr sharlatanin nga Elbasani, Nikolla Markun, qe tallet do dite me fene ortodokse, duke mashtruar njerezit me sherbesa te pavlera dhe duke veshur abuzivisht roben e klerikut i cili pr KOASH-in nuk sht prift.
  Akuzat e tjera si kto, `n kishat shqiptare flitet greqisht`, apo problemet e varrezave t ndrtuara n Prmet dhe Korc, do t ishte vendit q kta persona t informoheshin njher se kush, si, dhe prse, jan ndrtuar; gjithashtu duhet t kuptojn njher e mir se kisha bn vetm shrbesa fetare dhe nuk ka ndrhyr asnjher n problemet dhe vendimmarrjet politiko-administrative brenda vendit apo dhe ato me marrdhniet me fqinjt.
  N prfundim n kt mnyr z.Zheji duhet ta kuptoj se emisione t tilla pa dashje apo me dashje, i shrbejn krijimit t klims t urrejtjes n vend t fqinjsis s mir dhe po dmtojn harmonin fetare.

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Ne kemi fqinje te mrekullueshem.
  Kane ligj lufte me ne. Nuk njofin Kosoven. Nje nga anetaret kryesor te partis e trete ne parlament del hapurazi me deklarata lufte.
  Athina deklaron se do njofi kufinjt detar ne menyre te njeanshme etj etj..
  Ndersa kur ne i denojme tere kete fqinjesi te mbare..dalim anti-Europian e nacionalista te semure.

 3. #3
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Antarsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,120

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Citim Postuar m par nga Toffee Lexo Postimin
  Ne kemi fqinje te mrekullueshem.
  Kane ligj lufte me ne. Nuk njofin Kosoven. Nje nga anetaret kryesor te partis e trete ne parlament del hapurazi me deklarata lufte.
  Athina deklaron se do njofi kufinjt detar ne menyre te njeanshme etj etj..
  Ndersa kur ne i denojme tere kete fqinjesi te mbare..dalim anti-Europian e nacionalista te semure.
  Nje korigjim i vogel ......nuk behet fjale per nje antar te thjeshte por per ideologun e kesaj partie.

  Persa i perket temes ......pavarsish sulmeve qe po mer ortodoksia nga kahe te ndryshme,problemi kryesor mbeten vete ortodokset.
  Nese kisha autoqefale nuk do ish uzurpuar nga greket punet do te ishin shume me mire.

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-12-2012
  Postime
  60

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  .........................
  Ndryshuar pr her t fundit nga chaos_ : 02-02-2013 m 08:30

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-12-2012
  Postime
  60

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Kori anti shqiptar dhe anti-integrim i disa analistve t njohur, q kan gjetur streh tek 360 grad t drejtuar nga A.Zheji t cilt po vazhdojn t merren me fantazma t s shkuars, po shkaktojn tensionim dhe ashprsim t kot t mardhnieve me fqinjt me tendenciozitetin dhe aluzionet bajate. Debatet e stisura dhe urrejtja e drejtuar kundr K.O.A.SH.-it dhe Krypeshkopit , akuzat e pabaza dhe ngatrrimi i problemeve politike me drejtimin fetar shum t suksesshm t komunitetit ortodoks po tregojn nga dita n dit, nj linj t fsheht kundr Ortodoksis n Shqipri, linj e cila sht e drejtuar e t ciln e kan marr prsipr si zakonisht analist dhe historian t tipit `pay per vie` , t cilt nuk e kan problem t lpijn at q kan pshtyr pak m par.
  M konkretisht n Emisionin gjithashtu absurd 360 grad i cili me sa duket ka kuptimin t kthehemi aty ku kemi qn para 100 vjetsh-pra n vend numro, z. Zheji bn nj intervist me nj person t linjs ekstremiste greke dhe e servir n Shqipri pikrisht pr t acaruar dhe pr t shtuar dozat e nacionalizmit t ri e aspak integrues shqiptar duke e kamufluar intervistn me Kristo Papas me iden se .. ``ja shih sa t kqinj jan grekt dhe se sa t mir jemi ne q jemi `t hapur transparent dhe tolerant`. Kjo intervist ka shktuar nj rezultat aspak t dshrueshm n opinionin publik dhe i ngjan me at q ka thn Sokrati: `Turma,opinioni publik sht nj: Qen i zgjebosur i madh i lidhur ne hu mes diellit. Gjithe kohen fle, kruan zgjeben e vet dhe sulet i terbuar mbi kedo qe kerkon ta zgjoje e ti zgjidhe zinxhirin``.
  Debate t tilla pr t shar dhe ofenduar nj komunitetet t tr ortodoks i ngjan gjithashtu atij t dehurit q i duken cdo gj dyfish para syve t mjegulluar nga avujt e alkoolit, apo sic shihet n at emision nga avujt e nacionalizmit anti-integrues.
  T vjen keq kur dhe nj historian si P.Xhufi deformon historin vetm e vetm pr ta nxjerr si `hero` apo si `lirimtar` (?1) edhe Ali Pash Tepelenn (nj personazh tashm historik por nj individ pervers dhe kriminel i cili shkatrroi dhe largoi popullatn e Shqipris s jugut) kur thot : "fakti q aktort kryesor t kryengritjes s vitit 1821 dhe t lirimit t Greqis ishin shqiptart, Ali Pash Tepelena, Marko Boari, Miauli, Ali Farmaqi, Kollokotroni, Odise Andruco, Bubulina, etj., nuk mundej t prtypej leht". Sipas Xhufit, sht pikrisht pr kt arsye q historiografia dhe politika greke bn gjithka pr t'i 'adaptuar' e pr t'i paraqitur ata si grek??!!``(http://.balkaneb.com/shqiperi/26...ne-115641.html 7 janar 2013).
  Interesant sht fakti se Materiali qe transmeton Zheji tek "360 grade" dhe te ftuarit e tij jane tendencioze... vetem per te folur kunder Kishes Ortodokse pa pasur oponence, dhe kryesisht per te manipuluar opinionin publik. Kjo t krijon prshtypjen e fort q dikush pas tij po e nxit t bj kt cikl emisionesh t palavdishme dhe sht pr t ardhur keq duke nxitur pa e ditur as vet ai, nj prcarje dhe urrejtje n shoqrin shqiptare q nuk sht par ndonjher q pas pavarsis.
  T jet rastsi kjo?
  Kta analist hprh t nderuar e respektuar (se vetm ata dalin npr tv-ra) q jan ashtu sic thot anglezi: `jack of all trade` (i zoti pr gjithka), po bjn nj preion t fort kundr Kryepeshkopit duke i atribuar atij gjithka q nuk ka shkuar mir n politikn shqiptare.
  Del pyetja se cfar nuk ka shkuar mir n politikn shqiptare?
  Po, jan disa probleme kardinale:
  - Ashprsimi i mardhnieve me shtetin grek dhe pikrisht pr shkak t pranis n qarqet politike shqiptare t individve amator t cilt nuk njohin protokole, nuk njohin mnyrat e komunikimit, jan emruar jo n emr t hierarkis profesionale, etj,
  - Ashprsimi i mardhnieve me Serbin dhe Maqedonin, jan gjithashtu pikrisht nga amatorizmi i indivdive t emruar n poste drejtuese,
  - Mos menaxhimi i mir i situatave politike brenda vendit,
  - Ngritja e nj nacionalizmi t dmshm n vend t patriotizmit t shndetshm, n emr t `Shqipris s madhe`, duke e ditur fare mir q integrimi n BE do t zgjidh dhe t drejtat e shqiptarve jasht atdheut dhe do t arrij t paktn minimalisht arritjen e t drejtave dhe t lirive t njeriut, me atdheun,
  - Mungesa e nj platforme patriotike pr t sheshuar divergjencat dhe diferencat gjuhesore, arsimore, juridike, administrative (dhe ekonomiko-finacniare) me vendet e rajonit ku ka shqiptar,
  - Prania n drejtim e politikanve q kan `glltitur lugn e corbs` q n fillimet e viteve `90, t cilt nuk e kan pr gj q t `vrasin natn dhe t qajn ditn`,
  Kto argumente nuk jan marr parasysh nga Prgjegjsi i emisionit `360 grad` apo m mir i emisionit `n vend numro` t z. Zheji. Pr m tepr ashtu sic e kan zakon njerzit snob si puna e ktyre `analist-historianve` mediokr t pranishm n kto emisione, kur nuk kan c`i bjn t fuqishmit kta i bien atij m `t dobtit`, duke derdhur mbi t t gjith arsenalin e sharjeve dhe t ofezave q nuk kan lidhje fare me kt t `t dobtin`, por ashtu si prshkruhet n psikiatri, me `kompleksin e inferioritetit`, edhe kta pjesmarrs n emisionin e lart-prfolur, bjn t fortin, apo cubin duke e gjetur oportune- t godasin pa mshir komunitetin ortodoks sikur ai ta ket fajin pr ashprsimin e mardhnieve me fqinjt e kryesisht me Greqin, sikur Komuniteti Ortodoks dhe Kryepeshkopi t jet prgjegjes pr dshtimet n politik, ekonomi, e finance, sikur komuniteti ortodoks dhe kryepeshkopi ta ket fajin vonesat n integrimin e Shqipris madje edhe pr mos miratimin e tre ligjeve n parlamentin shqiptar- duhet patjetr ta kete fajin Ortodoksia??!!
  Mendoj se nj nga qllimet kryesore t emisionit 360 grad n fakt sht edhe nj aspekt tjetr dhe po aq djallzor sa dhe sharjet bajate dhe aspak dinjitoze pr statusin q kan kta analist t cilt t paktn duhet t ishin neutral n analizn dhe shpjegimin e faktorve dhe t aktorve t ngjarjeve; kjo me sa duket ka t bj me krijimin e nj vatre tjetr artificiale t vmmndjes s publikut shqiptar duke i a larguar atij vmndjen nga problemet e rnda dhe situatat me t vrtet shokante t dshtimeve t brndshme politike midis maxhorancs dhe opozits, dshtimeve n prpjekjet pr integrimin vendit, kritikat e herpashershme t politikanve t BE, dhe t SHBA, pr mos marrjen e statusit, luftn kundr korrupsionit, mos zbatimin e ligjeve, etj, etj.
  Kjo mnyr e cvendosjes s vmndjes nga objekti shqetsues tek nj objekt tjetr artificial quhet dis-informim.
  Faktor tjetr q po keqprdoret sht problemi cam dhe gjithprfshirja e ktij si nj prag i ri pr t zhvilluar dhe prmirsuar apo jo mardhniet me Greqin. Kjo sht shume e gabuar. Tendecioziteti dhe Edematizimi politik i problemit cam po dmton rnd dhe po prcan politikn shqiptare duke e devijuar at nga qllimi pr integrimin e vendit drejt nj objektivi aspak kryesor: at t problemit cam. Problemi cam gjithashtu duhet dhe do t zgjidhet n kuadrin e integrimit n BE. Asgj tjetr nuk ndikon n zgjidhjen e tij se sa respektimi i t drejtave dhe lirive t individit.
  Kthimi dhe largimi i vmndjes nga integrimi drejt nj problemi q sht i zgjidhshm nprmjet qllimit kryesor- integrimit, - ka prcar shoqrin shqiptare dhe vendosur nn presion komunitetin ortodoks dhe Kryepeshkopin e tij, n tehun e kritikave dhe sharjeve t pabaza dhe ofenduese ndaj ktij komuniteti q respekton dhe gzon respekt kudo n Shqipri dhe n bot prvec se ktu dhe prvec disa ekstremistve shqiptar, t ciln nn emrin e nacionalizmit jan duke dmtuar rnd tolerancn fetare, lirin e fes, dhe vet politikn shqiptare.
  Akuzat e ktyre analistve jan sa t rnda dhe armiqsore aq sa dhe qesharake. Ata harrojn se vet Kryepeshkopi n emr t KOASH-it dha rreth 12 milione dollar n ndihm t Kosovs, ka hapur dhe ndihmuar me me ushqime, e materiale, kosovart, n ato dit t kqija pr Kosovn por dhe n Shqipri ka br plot bamirsi dhe ndihma pa prmndur (por q duhet prmndur her pas her) ktu ringjalljen e Kishs Ortodokse t shkatrruar nga komunizmi, ringritjen e kishave, shkollave, universitetit, qndres diagnostike, ndihmn pr emigrantt shqiptar; gjithashtu ka qn dhe mbetet nj nga urat m t suksesshme t miqsis dhe bashkpunimit m Greqin fqinj q priti dhe po mban edhe tani q flasim, n tokn e vet rreth 700.000 shqiptar. Por kta njerz ashtu si djali plang-prishs harrojn mirsin dhe e shprblejn me t keqe t mirn, duke dmtuar rnd bashk-atdhetart e tyre q jan n shtetin grek, por cfar sh m e keqja-frkojn duart pr gjendjen e keqe t ekonomis greke.
  Akuzat e tyret tjera si p.sh., pr Pallatin e Kulturs n Permet sht e pa baz, sepse toka ku u ngrit pallati i kutlurs ishte pron e kishs dhe kisha ishte dhe sht aty. Pavarisht nga vendimi i gjykats, ka plot rrugzgjidhje sepse n prgjithsi n cdo shtet demokratik pronat fetare respektohen prvecse-mesa duket n Shqiprin ton.
  Kta analist dhe komentator, derdhin lot krokodili e i qajn hallin komunitetit ortodoks se prse drejtohet nga Kryepeshkopi yn i nderuar. Asnj antar i komunitetit ortodoks nuk qahet por sht i knaqur m drejtimin e prkryer t Kryepeshkopit ton t nderuar kudo n bot prvecse n vendin ku po punon , dhe nga kush? Pikrisht nga ata njers q lvdohen e deklamojn kudo me hipokrizi- tolerancn fetarm dhe `arritjet` e Shqipris, dhe nj nga arritjet sht pikrisht drejtimi dhe sukseset n konsolidimin e bashksive fetare bashkjetesa e tyre shum e mir, dhe mos-przjerja n punt e shtetit. Po Shejtani s`ka pun por do patjetr q ta rrnoj vendin ton nprmjet brjes s emisioneve t tilla dhe prfshirjes n t t njerzve mediatik q `shiten dhe blihen` ashtu si aspirinat n farmaci.
  Akuza t tjera t z. Zheji sic duket eshte specializuar ne intervistat me ekstremist dhe sharlatan, pas ekstremistit nga Greqia, sht lavdrimi nprmjet nj interviste tjtr pr sharlatanin nga Elbasani, Nikolla Markun, qe tallet do dite me fene ortodokse, duke mashtruar njerezit me sherbesa te pavlera dhe duke veshur abuzivisht roben e klerikut i cili pr KOASH-in nuk sht prift.
  Akuzat e tjera si kto, `n kishat shqiptare flitet greqisht`, apo problemet e varrezave t ndrtuara n Prmet dhe Korc, do t ishte vendit q kta persona t informoheshin njher se kush, si, dhe prse, jan ndrtuar; gjithashtu duhet t kuptojn njher e mir se kisha bn vetm shrbesa fetare dhe nuk ka ndrhyr asnjher n problemet dhe vendimmarrjet politiko-administrative brenda vendit apo dhe ato me marrdhniet me fqinjt.
  N prfundim n kt mnyr z.Zheji duhet ta kuptoj se emisione t tilla pa dashje apo me dashje, i shrbejn krijimit t klims t urrejtjes n vend t fqinjsis s mir dhe po dmtojn harmonin fetare.
  degjo ketu ti pirro, e di ke keni problem me te madh ju greket? problemi juaj me i madh eshte U.S.A, ju nuk do guxoni kurre te merrni copa deti te shqiperise qe ua falin keta qe qeverisin sot ne shqiperi.

  click linkun
  http://respublica.al/artikuj/2013/02...ve-shqiptare-e


  pirro, qe janullatos te mos jete hipokrit, duhet te pozicionohet qarte, dhe prere kunder kristos papas, nese nuk e ben, mos ec dhe na derdellit kot ketu ne.

 6. #6
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,143

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Zerat kunder orthodhoksise dhe Kryepiskopit Anastas, tashme po kanalizohen, po marrin mbeshtetje politike, dhe po kthehen ne faktor real, shume te rrezikshem, sidomos per ruajtjen e tolerances fetare. Zheji, Xhufi, etj. analiste, jane pjese te ketij faktori, qellimi paresor i te cileve eshte largimi i Kryepiskopit...., sigurisht qe do ta kishin arritur kete po te mungonte ndikimi nderkombetar BE-SHBA.... Artikulli i Pirros me duket tejet realist,...eshte e qarte se intervista u be per te nxitur konflikte ne Shqiperi, por me keq eshte per emigrantet tane ne Greqi... Politika zyrtare megjithete duket formalisht larg ketyre faktoreve extremiste, por nuk dime se c`mund te ndodhe ne te ardhmen,...
  Ketij kori fatkqesisht i eshte bashkuar edhe L.Bashkurti, duke ulur se tepermi dinjitetin dhe nderimin qe ka patur per te deri me sot...Po krijhet nje lobim teper i fuqishem antirthodhoks nga poshte, duke perfshire ne te edhe disa "orthodhokse", ish-sherbetore te komunizmit, qe s`kane te bejne aspak me orthodhksine, ..dhe te gjitha keto kur politika eshte paralajmeruar prerazi nga nderkombetaret,.... fajin le ta mbajne ata qe e gatuan corben, politikanet qe jane te korruptuar, analistet qe lepijne kazanin, turmat pa tru qe shpresojne me kot fatkeqet per dite me te mira..me keta lidere qe po e largojne gjithnje e me teper vendin nge Evropa,...dhe vene e merren me Kryepiskopin tone te dashur, i cili vetem te mira i ka sjelle ketij vendi,...
  por nuk ja vlen te japesh mend njerezve mosmirenjohes,...ai eshte ketu dhe ketu do te kete edhe varrin,..per kete nuk na behet vone,...
  Deshtimi politik, varferia qe po therret, mjerimi i shumeve, papunesia,..eshte veper e mirefillte e hajduteve te politikes pa perjashtim,...., mos i bini samarit pra, pr kapeni dashin nga briret, ..se nuk kane faj fqinjet per deshtimet e Shqiperise, por faji eshte i shqiptareve qe votojne hajdutet, te korruptuarit, ta pafytyret, imoralet,...keshtu pra qe mos u merrni me orthodhokset se keta do te mbijetojne, edhe sikur 0,675 % ta fallsifikojne numrin e tyre,...
  Njerez te deshtuar dhe karrieriste si n.marku, etj., nuk mund t`ja nderrojne kahun historise se orthodhoksise shqiptare,, na ka rene goja duke thene se ky nuk eshte prift,..por perseri nuk ja vlen t`u mbushesh mendjen armiqve te orthodhoksise,.. Te hysh brenda doktrines sone dhe te na japesh mend per ceshtjet tona kanonike, eshte njelloj si te shkosh te operohesh tek nje person qe nuk eshte kirurg,...kur as nuk dine dhe as qe kane nevoje te dine per punet tona te brendshme te cilat i rregullojme vete,..., keta analiste, politikane, etj., po cenojne rende tolerancen fetare ne vend,..dhe duhet te merrem me ta ata qe e kane per detyre ta ruajne kete tolerance, nese e duan vertet qe ta ruajne,...,.spahinjte, idrizet, bashkurtet, xhufet,..duhet te mendohen mire per cdo fjale qe nxjerrin kunder orthodhoksise, Kryepiskopit dhe shenjtoreve tane,..
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 02-02-2013 m 08:33
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-12-2012
  Postime
  60

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  ,,,,,,,,,,,,,,,

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  O Ilia do doja te degjoja si do i bije fyllit sikur ne KMSH te ishte ndonje Turk ose Arab si kryetar..

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-12-2012
  Postime
  60

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Ai nuk sht nazist ...
  Nga: PANO HALLKO

  Shumica e shqiptarve q ndoqn intervistn me kryetarin e partis greke “Agimi i Art”, n fund t saj, jo pa t drejt, than: “Ky sht psikopat” ose “Ky sht i mendur”. Nj pjes jo e vogl, e etiketuan ashtu si Athins zyrtare i plqen ta quajn Kristo Papn - nazist, apo m but akoma, neonazist...

  Sikur t ishin vetm kta shumica, pra telespektatort q arritn n kt prfundim, do t qe vetm gjysma e s keqes. Mirpo n kt prfundim arritn thuajse edhe shumica e analistve, politikanve dhe e atyre q pretendojn se “ngjizin”, ndikojn apo “bjn” opinionin publik.

  Por pr t qen n rregull me prkufizimet, le t’i referohemi Fjalorit t Shqipes s Sotme, botim i vitit 1984, i Akademis s Shkencave (q patm). Nazizm: Fashizmi gjerman, forma m e egr e diktaturs borgjeze imperialiste, q u vendos n Gjermani para Lufts s Dyt Botrore dhe q fshihej pas parullave nacionaliste e socialiste… (fq. 756)

  Pra, na del se zoti (e bft perndia zotri!) Papa, nuk sht nazist e as neo i till. Por ather, far sht? Se budalla, psikopat ose i mendur, nuk sht e s’mund t jet. Prkundrazi, ai t gjith qelbin q derdhi n tavolinn e intervists, e kishte t grumbulluar n harkun kohor t 170 viteve, qysh kur lindi teoria e megalides. N kt kuptim, zoti Papa, sht nj burr i menur, gati 170- vjear, e s’mund t thot budallallqe. Ai sht biri shpirtror i shum baballarve, Koletit, Venizellos, Zervs, por edhe i biri i babs, i cili, si shrbtor i mir i kishs, pra prift, dikur mbajti vetm kryqin n gjoks (si kristian i mir q ishte), hoqi rasn e zez dhe veshi rrobat e oficerit t ushtris greke t kohs, me t cilat realizoi masakrat m t tmerrshme mbi ata q nuk i deklaroheshin si grek.

  Sinqeriteti i tij sht pr t’u adhuruar, pavarsisht ndjenjave q mund t na prshkojn neve, “publikun”. Ather, si mund ta quajm kt njeri? Nazist nuk na dalka, fashist nuk sht, por ’sht?! Dikur, n shqip ekzistonte nj togfjalsh: “shovinizmi grek”. Le t konsultohemi prap me Fjalorin, si ka qen i shkruar: Shovinizm: Nacionalizm reaksionar i shfrenuar, q shpall eprsin e nj kombi mbi kombet e tjera dhe nxit armiqsin e urrejtjen ndrmjet tyre; politik reaksionare shtetrore, q synon t prndjek e t shtyp popujt e tjer… (fq. 1171, “Fjalori i Shqipes s sotme”).

  Ather na qenka shovinist (kuptohet, me kryq n dor), dhe... asgj tjetr. Nse ai kreu nj veprim t turpshm gjat intervists, ishte vetm fakti q e mblodhi shuk flamurin e kombit shqiptar dhe e flaku n mes t tavolins. Por edhe ky veprim, nuk mund t’i faturohet si turp atij, pasi ai, prderisa nuk njeh komb shqiptar (si shqiptar gjakprishur q sht), nuk ka arsye t respektoj flamurin e nj kombi inekzistent (po sipas tij). Ndoshta i duhej krkuar q ta ripaloste at flamur, por... t shkuara e t (pa) harruara!

  Pati - edhe pse t pakt - q than: “Ai sht e keqja e vet Greqis”... Por pr ata q njohin Historin, ai vend nuk pa keq nga shovinistt. Pr shum arsye, por m e thjeshta: N vitin 1912 Greqia ishte 26.000 km2, kurse n vitin 1947 arriti plot 130.000 km2. E kjo, fal vetm shovinizmit, si dhe mbshtetjes s Eduart Grey-t dhe Klemansos.

  Shovinist me prapavij shtetrore... Nj oficer n rezerv i ushtris, L.B., ish-shok i Fatmir Shehut, m tha: “Fatmir Shehun e kam pasur shok klase n Shkolln e Bashkuar dhe e di un sa m dhemb shpirti edhe sot pr t. Por dhimbjen dhe poshtrimin q kam ndjer teksa dgjoja Kristo Papn, nuk i kam ndjer kurr n jet. T thyeja televizorin? E ’faj m kishte ai?!”

  N traktin e organizats MAVI, i botuar n shtypin grek, shkruhej: “...Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet..., i dha urdhr njrs prej skuadrave t saj t armatosura q t godiste nj repart ushtarak shqiptar pran vijs kufitare. Sulmi yn, si dhe t tjert q do t pasojn, ishte nj veprim luftarak”. Asokohe, ish-zvendsministri pr Zhvillimin Rajonal, Maqis Voridhis, ishte njri nga drejtuesit e lvizjes pr lirim t Vorio-Epirit - MAVI. Sinqeriteti i “mysafirit” q na “zbukuroi” shtpit tona pr rreth gjysm ore, ishte befasues. Ai para kamers tha se pr idealin e tij, ishin gati t luftonin edhe ministri dhe zvendsministri i Jashtm (n detyr) i Greqis.

  Pra, na del se as budalla nuk sht, as burracak, pasi mbshtetja e tij qenka shteti q ka pas shpatullave. Pavarsisht se si etiketohet nga ai shtet, neonazist a ku di un. Edhe Venizellua, ndrsa drgonte ushtri t rregullt shtetrore ktu n Paris, u thoshte qeveritarve t Europs: “Nuk kan lidhje me politikn ton shtetrore ata. Ata jan andart, jo ushtar t ushtris greke”. Por edhe nga shteti “prball”, ai sht thuajse i justifikuar.

  Pasi ktu ka bashkkombsit e tij (por edhe tant), t cilt ndajn me t, t njjtn kauz: Vorio-Epirin! Ktu ka Becajt - q kan ra prej Mirdite n Dropull e u ban “grek”; ka Avdullahajt (shkurt Dulajt) - t cilt nuk prononcohen pr mediat tona, pa marr ‘Ok’-in nga Athina; ka ministr n shtetin ton q sapo mbaron orarin zyrtar n Shqipri, shkon n konferencn e Vorio-Epirit n Janin. Ka edhe ca “xacr” n disa rrethina t Shqipris, q thon: “Po, ne jemi llacifaci, por jemi edhe grek”.

  Pavarsisht simpative apo antipative, duhet t’i njohim Paps sinqeritetin e treguar, edhe pr Ligjin e Lufts, edhe pr kufijt detar. Por t pakt besoj se jan n kt vend ata q e din se Greqia ende nuk ka njohur as kufijt toksor. Ai duhet falnderuar, pasi na zgjoi t gjithve; sepse ne, n momente antarsimi (kudo) themi: “Greqia sht avokati yn”.

  Biopolitika na shpjegon pse lindi Hitleri, por jo pse lindi Da Vini. Shkrimtari Paul Caros, n librin e tij me titull “Zogu kopshtar”, shkruan: “Truri, pr t luftuar kundr dhimbjes, sekreton vetvetiu substanca me prmbajtje opiumi - endorfina”. Ndoshta ne shqiptart “i fusim nj mendje t leht”.

  Por prap vjen e na shkund Salvador Dali, i cili thot: “Urrej m shum se gjithka thjeshtsin; mendjet e thjeshta gnjehen leht”. Hapsir pr gnjeshtra nuk ka m.

  (m.a/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)

 10. #10
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,143

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Citim Postuar m par nga Toffee Lexo Postimin
  O Ilia do doja te degjoja si do i bije fyllit sikur ne KMSH te ishte ndonje Turk ose Arab si kryetar..
  nuk ka dale sot ndonje mysliman, shqiptar apo turk a arab qe te shkaterroje objektet e kultit Kisha, Xhami, Teqe, ...., per 500 vjet mjerima solli pushtimi turk, por megjithate nuk arriti te prishe ndonje Kishe,..bile ne kete kohe u ndertuan shume prej tyre...
  por, kataklizmen e bene komunistet dhe ideologjia e tyre, me pasardhes si Lisien Bashkurti, ish-anetar i KQ Partise dhe udheheqes i rinise komuniste,..turmat ateisto-komuniste ne vitet 1966-1967, shkaterruan pothuaj gjithcka religjoze kishte Shqiperia dhe e nxorren fene jashte ligjit si askerrkund ne bote,..
  komunizmi udheheq edhe sot ne Shqiperi
  Duaje te afermin tend si veten

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-12-2012
  Postime
  60

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  o pirros, KiE e europes pozicionohet qarte kunder nazisteve greke, ju ortodokset pse nuk e beni?????????????????????????????????????????????? ??????????????????????????????????????????????
  dmth kam fjalen kreret, se njerezit e thjeshte kane celsat e kashtes ne ortodoksi.

  KiE: Agimi i Art krcnim pr Greqin, t nxirret jasht ligjit

  Anila Jole
  KiE: Agimi i Art krcnim pr Greqin, t nxirret jasht ligjit"Agimi i Art sht nj krcnim pr demokracin greke. sht nj parti q rrezikon imazhin e Greqis dhe mendojm se duhet krkuar q ajo t shpallet e jashtligjshme".

  Kjo sht deklarata e Komisionerit pr t Drejtat e Njeriut n Kshillin e Evrops (KiE), Nils Muiznieks, teksa foli prpara dhjetra gazetarve grek dhe evropian, rreth dhuns raciste n rritje n Greqi, me protagonist antart e Agimit t Art.

  Pas vizits dhe takimeve q zhvilloi n Greqi, komisioneri theksoi se vendi sht i krcnuar nga retorika naziste e Agimit t Art, parti, q si u shpreh, “prbn turp pr nj demokraci evropiane", ndaj "Kshilli i Evrops do t mendoj t’i ndaloj asaj prfaqsimin n zgjedhjet e ardhshme".

  I pyetur nse nxjerrja jasht ligjit e partis Agimi i Art do t zgjidh problemin e racizmit n Greqi, ndrkoh q ajo sht votuar nga m shum se 400 000 grek dhe vazhdon t rrit mbshtetjen sipas sondazheve t fundit, komisioneri u prgjigj se “racizmi dhe nazizmi kan ekzistuar para Agimit t Art dhe do t ekzistojn edhe m pas”.

  Komisioneri theksoi se rritja e popullaritetit t partis naziste n Greqi nuk ndodhi thjesht pr shkak t krizs ekonomike, por si pasoj e zhvlersimit t prgjithshm t politiks. “Prgjegjse pr rritjen e racizmit n Greqi nuk sht vetm kriza ekonomike, por kryesisht dobsimi i partive n pushtet. Parti raciste dhe naziste ka edhe n vende t tjera, por nuk pajtohen me retorikn e dhunshme t agimit t Art”, theksoi komisioneri.

  Pr faktin q Agimi i Art po punon pr t’u prhapur me deg edhe n vende t tjera, Muiznieks sqaroi se partit naziste dhe raciste jan t prirura gjithmon pr t bashkpunuar. Kjo sht nj dukuri q ka trazuar edhe Kshillin e Evrops dhe Bashkimin Evropian. Jo aq pr shkak t mbshtetjes n nivel ideologjik dhe politik, por kryesisht pr arsye se partit naziste ndihmojn njra-tjetrn ekonomikisht. “Kjo sht dika q duhet t ndalet”, tha ai.

  Lidhur me valn e emigracionit klandestin q prballon Greqia komisioneri theksoi se “Greqia nuk mund ta trajoj e vetme problemin e emigrimit”.  http://www.balkanweb.com/rajoni/2687...it-118928.html

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2010
  Vendndodhja
  unided states of europe
  Postime
  682

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Zerat kunder orthodhoksise dhe Kryepiskopit Anastas, tashme po kanalizohen, po marrin mbeshtetje politike, dhe po kthehen ne faktor real, shume te rrezikshem, sidomos per ruajtjen e tolerances fetare. Zheji, Xhufi, etj. analiste, jane pjese te ketij faktori, qellimi paresor i te cileve eshte largimi i Kryepiskopit...., sigurisht qe do ta kishin arritur kete po te mungonte ndikimi nderkombetar BE-SHBA.... Artikulli i Pirros me duket tejet realist,...eshte e qarte se intervista u be per te nxitur konflikte ne Shqiperi, por me keq eshte per emigrantet tane ne Greqi... Politika zyrtare megjithete duket formalisht larg ketyre faktoreve extremiste, por nuk dime se c`mund te ndodhe ne te ardhmen,...
  Ketij kori fatkqesisht i eshte bashkuar edhe L.Bashkurti, duke ulur se tepermi dinjitetin dhe nderimin qe ka patur per te deri me sot...Po krijhet nje lobim teper i fuqishem antirthodhoks nga poshte, duke perfshire ne te edhe disa "orthodhokse", ish-sherbetore te komunizmit, qe s`kane te bejne aspak me orthodhksine, ..dhe te gjitha keto kur politika eshte paralajmeruar prerazi nga nderkombetaret,.... fajin le ta mbajne ata qe e gatuan corben, politikanet qe jane te korruptuar, analistet qe lepijne kazanin, turmat pa tru qe shpresojne me kot fatkeqet per dite me te mira..me keta lidere qe po e largojne gjithnje e me teper vendin nge Evropa,...dhe vene e merren me Kryepiskopin tone te dashur, i cili vetem te mira i ka sjelle ketij vendi,...
  por nuk ja vlen te japesh mend njerezve mosmirenjohes,...ai eshte ketu dhe ketu do te kete edhe varrin,..per kete nuk na behet vone,...
  Deshtimi politik, varferia qe po therret, mjerimi i shumeve, papunesia,..eshte veper e mirefillte e hajduteve te politikes pa perjashtim,...., mos i bini samarit pra, pr kapeni dashin nga briret, ..se nuk kane faj fqinjet per deshtimet e Shqiperise, por faji eshte i shqiptareve qe votojne hajdutet, te korruptuarit, ta pafytyret, imoralet,...keshtu pra qe mos u merrni me orthodhokset se keta do te mbijetojne, edhe sikur 0,675 % ta fallsifikojne numrin e tyre,...
  Njerez te deshtuar dhe karrieriste si n.marku, etj., nuk mund t`ja nderrojne kahun historise se orthodhoksise shqiptare,, na ka rene goja duke thene se ky nuk eshte prift,..por perseri nuk ja vlen t`u mbushesh mendjen armiqve te orthodhoksise,.. Te hysh brenda doktrines sone dhe te na japesh mend per ceshtjet tona kanonike, eshte njelloj si te shkosh te operohesh tek nje person qe nuk eshte kirurg,...kur as nuk dine dhe as qe kane nevoje te dine per punet tona te brendshme te cilat i rregullojme vete,..., keta analiste, politikane, etj., po cenojne rende tolerancen fetare ne vend,..dhe duhet te merrem me ta ata qe e kane per detyre ta ruajne kete tolerance, nese e duan vertet qe ta ruajne,...,.spahinjte, idrizet, bashkurtet, xhufet,..duhet te mendohen mire per cdo fjale qe nxjerrin kunder orthodhoksise, Kryepiskopit dhe shenjtoreve tane,..
  Bjeri se i bie mire.....Kur do ti besh varrin tjetrit ja ben vetes....Ja keshtu dhe puna jua qe kapeni perseri me emigrantet si i mbyturi me fijen e kashtes.....Nuk ju pien me uje shantazhi....Hapni syte dhe shpetoni Mitera Helladhen....dhe mos u merrni me problemet e komshiut....

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Kine
  Postime
  1,830

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  nuk ka dale sot ndonje mysliman, shqiptar apo turk a arab qe te shkaterroje objektet e kultit Kisha, Xhami, Teqe, ...., per 500 vjet mjerima solli pushtimi turk, por megjithate nuk arriti te prishe ndonje Kishe,..bile ne kete kohe u ndertuan shume prej tyre...
  por, kataklizmen e bene komunistet dhe ideologjia e tyre, me pasardhes si Lisien Bashkurti, ish-anetar i KQ Partise dhe udheheqes i rinise komuniste,..turmat ateisto-komuniste ne vitet 1966-1967, shkaterruan pothuaj gjithcka religjoze kishte Shqiperia dhe e nxorren fene jashte ligjit si askerrkund ne bote,..
  komunizmi udheheq edhe sot ne Shqiperi
  Cthem une, cthua ti..

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2010
  Vendndodhja
  unided states of europe
  Postime
  682

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Citim Postuar m par nga chaos_ Lexo Postimin
  Ai nuk sht nazist ...
  Nga: PANO HALLKO

  Shumica e shqiptarve q ndoqn intervistn me kryetarin e partis greke “Agimi i Art”, n fund t saj, jo pa t drejt, than: “Ky sht psikopat” ose “Ky sht i mendur”. Nj pjes jo e vogl, e etiketuan ashtu si Athins zyrtare i plqen ta quajn Kristo Papn - nazist, apo m but akoma, neonazist...

  Sikur t ishin vetm kta shumica, pra telespektatort q arritn n kt prfundim, do t qe vetm gjysma e s keqes. Mirpo n kt prfundim arritn thuajse edhe shumica e analistve, politikanve dhe e atyre q pretendojn se “ngjizin”, ndikojn apo “bjn” opinionin publik.

  Por pr t qen n rregull me prkufizimet, le t’i referohemi Fjalorit t Shqipes s Sotme, botim i vitit 1984, i Akademis s Shkencave (q patm). Nazizm: Fashizmi gjerman, forma m e egr e diktaturs borgjeze imperialiste, q u vendos n Gjermani para Lufts s Dyt Botrore dhe q fshihej pas parullave nacionaliste e socialiste… (fq. 756)

  Pra, na del se zoti (e bft perndia zotri!) Papa, nuk sht nazist e as neo i till. Por ather, far sht? Se budalla, psikopat ose i mendur, nuk sht e s’mund t jet. Prkundrazi, ai t gjith qelbin q derdhi n tavolinn e intervists, e kishte t grumbulluar n harkun kohor t 170 viteve, qysh kur lindi teoria e megalides. N kt kuptim, zoti Papa, sht nj burr i menur, gati 170- vjear, e s’mund t thot budallallqe. Ai sht biri shpirtror i shum baballarve, Koletit, Venizellos, Zervs, por edhe i biri i babs, i cili, si shrbtor i mir i kishs, pra prift, dikur mbajti vetm kryqin n gjoks (si kristian i mir q ishte), hoqi rasn e zez dhe veshi rrobat e oficerit t ushtris greke t kohs, me t cilat realizoi masakrat m t tmerrshme mbi ata q nuk i deklaroheshin si grek.

  Sinqeriteti i tij sht pr t’u adhuruar, pavarsisht ndjenjave q mund t na prshkojn neve, “publikun”. Ather, si mund ta quajm kt njeri? Nazist nuk na dalka, fashist nuk sht, por ’sht?! Dikur, n shqip ekzistonte nj togfjalsh: “shovinizmi grek”. Le t konsultohemi prap me Fjalorin, si ka qen i shkruar: Shovinizm: Nacionalizm reaksionar i shfrenuar, q shpall eprsin e nj kombi mbi kombet e tjera dhe nxit armiqsin e urrejtjen ndrmjet tyre; politik reaksionare shtetrore, q synon t prndjek e t shtyp popujt e tjer… (fq. 1171, “Fjalori i Shqipes s sotme”).

  Ather na qenka shovinist (kuptohet, me kryq n dor), dhe... asgj tjetr. Nse ai kreu nj veprim t turpshm gjat intervists, ishte vetm fakti q e mblodhi shuk flamurin e kombit shqiptar dhe e flaku n mes t tavolins. Por edhe ky veprim, nuk mund t’i faturohet si turp atij, pasi ai, prderisa nuk njeh komb shqiptar (si shqiptar gjakprishur q sht), nuk ka arsye t respektoj flamurin e nj kombi inekzistent (po sipas tij). Ndoshta i duhej krkuar q ta ripaloste at flamur, por... t shkuara e t (pa) harruara!

  Pati - edhe pse t pakt - q than: “Ai sht e keqja e vet Greqis”... Por pr ata q njohin Historin, ai vend nuk pa keq nga shovinistt. Pr shum arsye, por m e thjeshta: N vitin 1912 Greqia ishte 26.000 km2, kurse n vitin 1947 arriti plot 130.000 km2. E kjo, fal vetm shovinizmit, si dhe mbshtetjes s Eduart Grey-t dhe Klemansos.

  Shovinist me prapavij shtetrore... Nj oficer n rezerv i ushtris, L.B., ish-shok i Fatmir Shehut, m tha: “Fatmir Shehun e kam pasur shok klase n Shkolln e Bashkuar dhe e di un sa m dhemb shpirti edhe sot pr t. Por dhimbjen dhe poshtrimin q kam ndjer teksa dgjoja Kristo Papn, nuk i kam ndjer kurr n jet. T thyeja televizorin? E ’faj m kishte ai?!”

  N traktin e organizats MAVI, i botuar n shtypin grek, shkruhej: “...Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet..., i dha urdhr njrs prej skuadrave t saj t armatosura q t godiste nj repart ushtarak shqiptar pran vijs kufitare. Sulmi yn, si dhe t tjert q do t pasojn, ishte nj veprim luftarak”. Asokohe, ish-zvendsministri pr Zhvillimin Rajonal, Maqis Voridhis, ishte njri nga drejtuesit e lvizjes pr lirim t Vorio-Epirit - MAVI. Sinqeriteti i “mysafirit” q na “zbukuroi” shtpit tona pr rreth gjysm ore, ishte befasues. Ai para kamers tha se pr idealin e tij, ishin gati t luftonin edhe ministri dhe zvendsministri i Jashtm (n detyr) i Greqis.

  Pra, na del se as budalla nuk sht, as burracak, pasi mbshtetja e tij qenka shteti q ka pas shpatullave. Pavarsisht se si etiketohet nga ai shtet, neonazist a ku di un. Edhe Venizellua, ndrsa drgonte ushtri t rregullt shtetrore ktu n Paris, u thoshte qeveritarve t Europs: “Nuk kan lidhje me politikn ton shtetrore ata. Ata jan andart, jo ushtar t ushtris greke”. Por edhe nga shteti “prball”, ai sht thuajse i justifikuar.

  Pasi ktu ka bashkkombsit e tij (por edhe tant), t cilt ndajn me t, t njjtn kauz: Vorio-Epirin! Ktu ka Becajt - q kan ra prej Mirdite n Dropull e u ban “grek”; ka Avdullahajt (shkurt Dulajt) - t cilt nuk prononcohen pr mediat tona, pa marr ‘Ok’-in nga Athina; ka ministr n shtetin ton q sapo mbaron orarin zyrtar n Shqipri, shkon n konferencn e Vorio-Epirit n Janin. Ka edhe ca “xacr” n disa rrethina t Shqipris, q thon: “Po, ne jemi llacifaci, por jemi edhe grek”.

  Pavarsisht simpative apo antipative, duhet t’i njohim Paps sinqeritetin e treguar, edhe pr Ligjin e Lufts, edhe pr kufijt detar. Por t pakt besoj se jan n kt vend ata q e din se Greqia ende nuk ka njohur as kufijt toksor. Ai duhet falnderuar, pasi na zgjoi t gjithve; sepse ne, n momente antarsimi (kudo) themi: “Greqia sht avokati yn”.

  Biopolitika na shpjegon pse lindi Hitleri, por jo pse lindi Da Vini. Shkrimtari Paul Caros, n librin e tij me titull “Zogu kopshtar”, shkruan: “Truri, pr t luftuar kundr dhimbjes, sekreton vetvetiu substanca me prmbajtje opiumi - endorfina”. Ndoshta ne shqiptart “i fusim nj mendje t leht”.

  Por prap vjen e na shkund Salvador Dali, i cili thot: “Urrej m shum se gjithka thjeshtsin; mendjet e thjeshta gnjehen leht”. Hapsir pr gnjeshtra nuk ka m.

  (m.a/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
  Komplimente Pano per shkrimin ....
  Megjithate mua me preokupon fukarallekun qe e ka zene komshiut tone.....Sot Greqia ka 3.5 milion pensioniste.....1.3 milion te pa pune.....duke ditur se popullsia ka nje nr afro 10 milion banore....bejeni vete llogarine....
  Personalisht uroj qe Zoti e shpetofte Greqine sepse vetem ai e ka ne dore....
  Gajasem se qeshuri me deklaratat donkishoteske te Kristaq Papes.....ha ha ha zura nje gale....tamam jevgjit tipik sic ka shume Greqia qe shkon in me pushime me " PISTOPITIKI KARTA" ( carte me leke borxh).....nejse....nga njehere keta duhet se jane u shqiptare per gazetaret

 15. #15
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,813

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Qe kisha ortodokse ne Shqiperi me kishat ortodokse ne Greqi, Serbi e Mal te Zi jane simotra kjo eshte plotesisht e vertete... Qe keto kisha bashkpunojne me njera tjetren eshte plotesisht e vertete.... Qe kisha ortodokse e Shqiperise eshte e kontrolluar nga greket kjo eshte plotesisht e vertete... Qe kisha ortodokse e Shqiperise eshte mallkim per kombin shqiptar pasi qe punon nen direktivat e armiqeve te kombit shqiptar eshte njemije milion perqind e vertete...

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-08-2012
  Postime
  193

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Citim Postuar m par nga Toffee Lexo Postimin
  Cthem une, cthua ti..
  Ilia se ckam pershtypjen duke marre parasysh njohurite e tua gjysmake ne drejtesi, histori dhe religjion mendoj se ke qene nje punonjes i sigurimit te shtetit dhe me vone je sistemuar te asfalia, pasi ke bere dhe kthesen e madhe nga ateizmi ne besim...

 17. #17
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,143

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  KISHA ORTHODHOKSE AUTOQEFALE E SHQIPRIS
  Sinodi i Shenjt

  DEKLARAT

  Nikolla Marku nuk sht prift,
  ai sht nj mashtrim i vazhdueshm i opinionit publik


  Koht e fundit, jan shtuar sulme n drejtime t ndryshme kundr komunitetit orthodhoks t Shqipris. Mes tyre sht dhe shfaqja n mnyr t prsritur n media e Nikolla Markut nga Elbasani si prift orthodhoks.
  Jemi t detyruar t ri-informojm opinionin publik pr mashtrimet flagrante t ktij t vetshpallur prift orthodhoks i Shqipris. Ai nuk njihet si prift nga asnj Kish Orthodhokse n bot, as nga ndonj Kish tjetr apo konfesion i krishter dhe as nga Shteti Shqiptar.
  Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipris, i vetmi Institucion fetar orthodhoks n Shqipri, deklaron zyrtarisht, n mnyr t prsritur, se Nikolla Marku nuk sht prift. Vetshpallja e tij si prift nuk e bn at klerik, as nuk e bn t pranueshm nga t tjert si t till. Nse dikush e shpall veten “kirurg”, “profesor” i nj universiteti q nuk ekziston, a do t lejohej vall t mashtronte njerzit?
  Veprimet e tij t paligjshme vazhdojn edhe sot e ksaj dite duke keqprdorur dhe duke mbajtur t uzurpuar nj monument kulture, q ende sot mbahet nga shteti, Kishn e Shn Maris n lagjen “Kala” Elbasan.
  sht e qart se ai vazhdon t prdoret dhe vetprdoret n mnyr t prsritur nga qarqe ekstremiste pr sulme antiorthodhokse. Por, sado t prpiqet t paraqitet si superpatriot, ai sht nj kukull n duart e t tjerve. Me sakrilegjet e prditshme q bn fyen rnd dhe prdhos fen e krishter dhe jetn fetare t Shqipris edhe m keq se n regjimin e mparshm dhe mashtron n mnyr flagrante opinionin publik shqiptar.


  Prfaqsuesi i Sinodit t Shenjt
  Episkopi i Apollonis, Nikolla


  31.01.2013
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardan
  Postime
  1,813

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  KISHA ORTHODHOKSE AUTOQEFALE E SHQIPRIS
  Sinodi i Shenjt

  DEKLARAT

  Nikolla Marku nuk sht prift,
  ai sht nj mashtrim i vazhdueshm i opinionit publik

  Kjo DEKLARATE eshte Janulles, pasi qe nen kontrollin e tij eshte kisha 'autoqefale e Shqiperise' apo jo?!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Citim Postuar m par nga Gon! Lexo Postimin
  Qe kisha ortodokse ne Shqiperi me kishat ortodokse ne Greqi, Serbi e Mal te Zi jane simotra kjo eshte plotesisht e vertete... Qe keto kisha bashkpunojne me njera tjetren eshte plotesisht e vertete.... Qe kisha ortodokse e Shqiperise eshte e kontrolluar nga greket kjo eshte plotesisht e vertete... Qe kisha ortodokse e Shqiperise eshte mallkim per kombin shqiptar pasi qe punon nen direktivat e armiqeve te kombit shqiptar eshte njemije milion perqind e vertete...
  Ja kjo qe thua ti eshte pasqyrimi i gjithe asaj "lufte" anti-ortodokse qe degjojme kohet e fundit.Mendimi se kisha ortodokse eshte nje mallkim per shqiperine eshte nje ide absurde,kisha ortodokse eshte nje bekim per vendin tone dhe ka qene kjo kishe qe ka dhene kontributet me te medhaja ne kulturen tone,mjafton te kujtojme kodiket e famshem ne gjithe boten,te kuqen e onufrit,ikonat e famshme te shpatarakut,zografeve dhe shume te tjera qe na japin ne te drejten per tu mburur me kulturen tone.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Alpha_Virginis
  Antarsuar
  09-07-2008
  Vendndodhja
  Freie Hansestadt Hamburg
  Postime
  157

  Pr: Lobi i analistve anti-Ortodoksi - po destabilizon dhe po izolon Shqiprin

  Kisha ortodokse eshte nje bekim per vendin tone dhe hale ne sy per pasardhesit e shitesve te fese.
  Ortodokset kane qene dhe jane elita e shqiperise. Ai qe nuk te arrin dot, te shan - thote populli!

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •