Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 132
  1. #21
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-12-2012
    Postime
    60

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga LinaNur Lexo Postimin
    Te arrihet nje bindje ne Zotin nga nje ateist kerkohen edhe shkaqe, sot nuk mund te besh nje dialog me te tille, jane ata qe fillojne me mendjemadhesinė, pastaj ikin nga debati - shkaku i frikes, e vetmja gje qe mbajn parim strikt eshte "te mos humbin orientimin e tyre", pavasishtė fjaleve.

    Ajo cfare e shoh racionale kėso raste une, eshte argumentimi me Krijimin qofte te njeriut ose nje krijese tjeter perkitazi me gjerat reale qe ai/ajo i sheh, ndien afersisht. E vetmja gje me e mundshme eshte kjo!

    Ndoshta eshte lexuar nje storie rreth nje ateisti porse do e paraqes sa per ilustrim te temes.

    "Nje djal i ri,i cili shkoi per studime jasht vendit per nje kohe mjaft te gjate. Pasi kthehet nga studimet, ai kerkon nga prinderit e tij qe ti gjejn atij nje dijetar religjioz ose ekspert, i cili do t’mund t’ju pergjigjej 3 pyetjeve te tij. Me ne fund, prinderit e tij gjeten nje dijetar musliman.

    Ja dialogu mes tyre pastaj:

    Ateisti: Kush jeni ju? A mund t’ju pergjigjeni pyetjeve te mia?

    Dijetari: Une jam njeri nga roberit e Zotit dhe me ndihmen e Tij, do te jem ne gjendje t’u pergjigjem pyetjeve tua.

    Ateisti: Jeni i sigurt? Shume profesore dhe ekspert nuk kane qene ne gjendje t’u pergjigjen pyetjeve te mia.

    Dijetari: Do te provoj me te miren.

    Ateisti i thotė: Kam 3 pyetje, pyetja 1, a ekziston Zoti? Nese po, ē’forme ka? Pyetja 2, cka eshte Fati? Dhe pyetja 3, nese djalli eshte krijuar nga zjarri,pse ne fund ai hudhet ne ferr gjersa ferri eshte krijuar nga zjarri gjithashtu. Kjo padyshim se nuk do ta lendoj ate aspak, perderisa djalli&ferri (xhehnemi) jane te krijuara nga zjarri.

    Papritmas, dijetari qelloi te riun ne fytyre. I riu (ndjeu dhembjen): Perse zemrohesh ne mua?

    Dijetari: Nuk jam i zemruar. Goditja ime eshte pergjigjja e pyetjeve tua.

    Ateisti: Une me te vertet nuk po kuptoj.

    Dijetari: Si ndjehesh tani pasi te godita (qellova)?

    Ateisti: Natyrisht se ndjeva dhembje.

    Dijetari: Pra, a beson se dhembja ekziston?

    Ateisti: Po.

    Dijetari: Me trego formen e dhembjes!

    Ateisti: Nuk mundem.

    Diejtari: Kjo eshte pergjigjja ime e pare. Te gjithe ne e ndjejme ekzistencen e Zotit mirepo pa qene ne gjendje per te pare formen (dukjen) e tij… A ke enderruar mbreme qe une do te godas?

    Ateisti: Jo.

    Dijetari: A ke menduar ndonjehere qe do te marresh nje goditje sot nga une?

    Ateisti: Jo.

    Dijetari: Ky eshte fati pergjigjja ime e dyte…doren time me te cilen te godita ty,nga qka eshte krijuar?

    Ateisti: Eshte e krijuar nga mishi.

    Diejtari: Ē’fare per fytyren tende,nga qka eshte krijuar ajo?

    Ateisti: Mishi

    Dijetari: Si ndjehesh pas goditjes?

    Ateisti: Me dhembje.

    Dijetari: kjo eshte e tera. Kjo eshte pergjigjja ime e trete, edhe pse shejtani dhe ferri(xhehnemi) jane krijuar nga zjarri, nese Zoti don, edhe ferri do te behet nje vend me dhimbje per shejtanin."


    Le te mar per model dhe cdo njeri i thjeshte!
    dhimbja eshte ndjesi e pakendeshme por reale, e prekshme, ndjesite tek njeriu jane dy tipe, false dhe te verteta...ideja e zotit tek ty eshte ndjesi false...ne spitalin e te cmendurve mund te gjesh persona qe kane ndjesine qe jane te perbere prej kritali, ngjashem me ndjesine tende te zotit.

    dijetar leshi qe me je ahahahaha

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    *

    JuroStal1
    Ja, me dy poteza te vetem, si deshmi per ēorientimin tend.
    E ke ne Avatar shenjen e muratoreve te lire.
    Por, muratoret e lire NUK JANE ATEISTE.
    Tash futja navigacionit nje 'destinacion' te ri

    *
    klipp&klar

  3. #23

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
    *

    JuroStal1
    Ja, me dy poteza te vetem, si deshmi per ēorientimin tend.
    E ke ne Avatar shenjen e muratoreve te lire.
    Por, muratoret e lire NUK JANE ATEISTE.
    Tash futja navigacionit nje 'destinacion' te ri

    *
    As une nuk jam Ateist !

    Vazhdojme me pergjigjen tende per sa te pyeta me lart..
    Revolution 1848

  4. #24

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga ☆Angie☆ Lexo Postimin
    Akoma mė e thjeshtė: nqs e di qė diēka nuk ekziston fare dhe ėshtė gojėdhėnė, atėherė pse mos ti tregosh edhe dikujt tjetėr, qė nuk e ka idenė sa me symbyllur jeton nė kėtė botė?
    Edhe ne mendojm per juve se keni zemra qe nuk kuptoni, jeni te verber, nuk shihni, te shurdher, nuk degjoni, jeni sikur kafshet bile edhe me te humbur, jeni budallenje, te deshtuar ne kete bote, te deshtuar dhe kur te dilni para Krijuesit tuaj.

    Allahu i lartesuar na lajmeron per gjendjen tuaj ne librin e Tij:

    Thote Allahu i lartesuar dhe madheruar ne Kur'an:

    7:179. Ne krijuam shumė nga xhinėt e njerėzit pėr xhehennem. Ata kanė zemra qė me to nuk kuptojnė, ata kanė sy qė me ta nuk shohin dhe ata kanė veshė qė me ta nuk dėgjojnė. Ata janė si kafshėt, bile edhe mė tė humbur, tė tillėt janė ata tė marrėt.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    As une nuk jam Ateist !

    Vazhdojme me pergjigjen tende per sa te pyeta me lart..
    Ka dic te vertete ne ate pyetjen tende.
    Kemi dy lloj njerezish:
    1) Njerez te introventuar dhe
    2) Njerez te ekstravertuar
    Te paret jane te orientuar (se jashtmi) nga mbrenda. Keta jane besimtaret e te gjitha religjioneve, sekteve e te ngjashme.

    Kurse te dytet, njerezit e ekstravertuar, jane te orientuar (se mbrendshmi) nga jashte.

    Si te paret, ashtu dhe te dytet, jane ne udhe te drejte. Natyrisht, nese sherbejne. I sherbejne rrethit te vet e deri ne permasa boterore.
    Destinacion paresor dhe i vetem eshte sherbimi. Sherbejne pa dallim aty ku eshte nevoja.
    Ata qe sherbejne ne menyre te seleksionuar, nuk bejne sherbim...
    Keta te dytet, per shembull, nuk merren fare me fe, me ekzistimin apo mosekzistimin e Zotit. Por ata sherbejne. Dhe e bejne, me o pa vetedije ate per cfare dhe njeriu eshte krijuar - sherbimin. Sherbimi ndaj botes eshte sherbim ndaj Zotit, Krijuesit. Sherbim tjeter s'mund t'i behet Zotit.


    P.S.
    Me kete te dyten me siguri qe nuk pajtohen 'besimtaret' ama s'ka dert. Keshtu e ka e verteta. Kujt s'i intereson e verteta, as mundet me qene besimtar.


    *
    klipp&klar

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga Lumi_ftp Lexo Postimin
    Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?
    Absolutisht e pamundur...

  7. #27

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
    Ka dic te vertete ne ate pyetjen tende.
    Kemi dy lloj njerezish:
    1) Njerez te introventuar dhe
    2) Njerez te ekstravertuar
    Te paret jane te orientuar (se jashtmi) nga mbrenda. Keta jane besimtaret e te gjitha religjioneve, sekteve e te ngjashme.

    Kurse te dytet, njerezit e ekstravertuar, jane te orientuar (se mbrendshmi) nga jashte.

    Si te paret, ashtu dhe te dytet, jane ne udhe te drejte. Natyrisht, nese sherbejne. I sherbejne rrethit te vet e deri ne permasa boterore.
    Destinacion paresor dhe i vetem eshte sherbimi. Sherbejne pa dallim aty ku eshte nevoja.
    Ata qe sherbejne ne menyre te seleksionuar, nuk bejne sherbim...
    Keta te dytet, per shembull, nuk merren fare me fe, me ekzistimin apo mosekzistimin e Zotit. Por ata sherbejne. Dhe e bejne, me o pa vetedije ate per cfare dhe njeriu eshte krijuar - sherbimin. Sherbimi ndaj botes eshte sherbim ndaj Zotit, Krijuesit. Sherbim tjeter s'mund t'i behet Zotit.


    P.S.
    Me kete te dyten me siguri qe nuk pajtohen 'besimtaret' ama s'ka dert. Keshtu e ka e verteta. Kujt s'i intereson e verteta, as mundet me qene besimtar.


    *
    Mos cito pergjigjet e mija por pergjigju pyetjes qe nuk e permende fare.. ja edhe nje here pyetja qe te bera

    Cila gje ta ben besimin ne Zot te palekundur ? Mos thuaj kjo gje ma ben besimin te pa lekundur pa e faktuar... se nuk ka vlera
    Revolution 1848

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Mos cito pergjigjet e mija por pergjigju pyetjes qe nuk e permende fare.. ja edhe nje here pyetja qe te bera

    Cila gje ta ben besimin ne Zot te palekundur ? Mos thuaj kjo gje ma ben besimin te pa lekundur pa e faktuar... se nuk ka vlera

    Tipo1,
    pyetja ishte kjo:


    Ke shume njerez " ateiste " qe nuk jane mar asnjehere me fe ose me libra fetare per te njohur Zotin qe fet ofrojne... A mund te quhen te ēorjentuar keta njerez ?
    Kesaj iu pergjigja une.

    Pyetja e dyte, qe thua ti, eshte pyetje private. Kurse une nuk thash ASGJE private ketu.
    Nuk thash askund se jam o s'jam i palekundur.
    Sidoqofte, pergjigja e kesaj pyetjeje deshmohet vetemse me eksperience/perjetim. S'mund te pershkruhet e as te jipen prova.
    Fundja, askund nuk fola se dua te binde ndoke per dicka.
    Le te rrije sejcili ne bindjet e veta...

    *
    klipp&klar

  9. #29
    ****Undisputed**** Maska e Lumi_ftp
    Anėtarėsuar
    26-01-2013
    Vendndodhja
    Ne zon te luftes
    Postime
    1,174

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Ja pra , pasi vet e kam hapur kete teme, ndjej pergjegjesi me tregu nje rast, qe me ka ndodh mua personalisht, gjat studimeve dhe ateistat e perzin termin "BESIM" me "VERTETIM" , rasti ishte gjat studimeve, nje profesor X (spo ja permendi emrin) ishte ateist shum i madh, sa qe sa her dikush permendke dicka per religjione, ai gjithmon kundershtojk rrept dhe thojke nese dikush mundet me ma vertetu qe zoti egziston, ather urdhero le te flas dhe ne at moment i thash po e marr fjalen dhe me tha nese nuk ke dicka qe me bind, athere mos me humb koh, i thash po prit, se po ja filloj dhe i thash e din at meselen qe shum ateista at qe nuk e shohin nuk e besoj, tha po keto sqarime jan bere monoton , thash po po vetem e permenda, thash une dicka tjeter dua te them, thash un dhe ti profesor i nderuar, thash na 2 kemi te dashura, ai vazhdoj tha po, thash e profesor thash na kemi besim ne to, ai po thot normal qe kemi, thash un dhe ti besojm qe ato nuk na tradhtojn, tha normal , thash pikrisht ketu po dal tani, qe na vetem besojm por nuk e dim me te vertet, nese ashtu eshte ai vazhdoj e po aty nuk dihet, e thash sikur na ta dim 100 % se ato nuk na tradhtojn, athere smundem me than qe na besojm ne to, por nje gje te till veq e kemi vertetuar, por themi qe besojm e jo qe e dim te verteten, thash edhe ketu ne themi per Zotin qe besojm ne to , se sikur ti profesor qe po kerkon me pa Zotin, ather nese ti vertet e sheh Zotin smunde ma te thuash asnihere, qe besoj ne to perderisa e ke vertetu vet, pra ketu i thash profesor i nderuar qe e perzin "BESIMIN"" me "VERTETIM" dhe besoni ose nuk besoni prej asaj dite ai ka filllu me besu ne Zot. Kjo eshte pra nje rast qe me ka ndodh personalisht, ju pershende gjithve edhe atyre qe me kundershtojn un prap ju quaj vllezer nga kombi dhe pse jo , kur eshte nevoj per luft per juve ju dal ne krah gjithmon.

  10. #30

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga Norēa.li Lexo Postimin
    Tipo1,
    pyetja ishte kjo:



    Kesaj iu pergjigja une.

    Pyetja e dyte, qe thua ti, eshte pyetje private. Kurse une nuk thash ASGJE private ketu.
    Nuk thash askund se jam o s'jam i palekundur.
    Sidoqofte, pergjigja e kesaj pyetjeje deshmohet vetemse me eksperience/perjetim. S'mund te pershkruhet e as te jipen prova.
    Fundja, askund nuk fola se dua te binde ndoke per dicka.
    Le te rrije sejcili ne bindjet e veta...

    *
    Po kur besimi dhe bindja ne Zot eshte privat ( sipas teje ) , si do ta bindni njerzimin mer nocke ?

    E ke per detyre te perhapesh islamin duke e argumentuar ate.

    Ti thua eshte privat kur une te pyes se cili eshte argumenti me i forte qe ty te ben te besosh ne Zot

    Nejse, nuk po te ve ndonje nofke se ndoshta e kupton gabimin dhe na thua argumentin tend bindes se perse beson ne Zot
    Revolution 1848

  11. #31

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga Lumi_ftp Lexo Postimin
    Ja pra , pasi vet e kam hapur kete teme, ndjej pergjegjesi me tregu nje rast, qe me ka ndodh mua personalisht, gjat studimeve dhe ateistat e perzin termin "BESIM" me "VERTETIM" , rasti ishte gjat studimeve, nje profesor X (spo ja permendi emrin) ishte ateist shum i madh, sa qe sa her dikush permendke dicka per religjione, ai gjithmon kundershtojk rrept dhe thojke nese dikush mundet me ma vertetu qe zoti egziston, ather urdhero le te flas dhe ne at moment i thash po e marr fjalen dhe me tha nese nuk ke dicka qe me bind, athere mos me humb koh, i thash po prit, se po ja filloj dhe i thash e din at meselen qe shum ateista at qe nuk e shohin nuk e besoj, tha po keto sqarime jan bere monoton , thash po po vetem e permenda, thash une dicka tjeter dua te them, thash un dhe ti profesor i nderuar, thash na 2 kemi te dashura, ai vazhdoj tha po, thash e profesor thash na kemi besim ne to, ai po thot normal qe kemi, thash un dhe ti besojm qe ato nuk na tradhtojn, tha normal , thash pikrisht ketu po dal tani, qe na vetem besojm por nuk e dim me te vertet, nese ashtu eshte ai vazhdoj e po aty nuk dihet, e thash sikur na ta dim 100 % se ato nuk na tradhtojn, athere smundem me than qe na besojm ne to, por nje gje te till veq e kemi vertetuar, por themi qe besojm e jo qe e dim te verteten, thash edhe ketu ne themi per Zotin qe besojm ne to , se sikur ti profesor qe po kerkon me pa Zotin, ather nese ti vertet e sheh Zotin smunde ma te thuash asnihere, qe besoj ne to perderisa e ke vertetu vet, pra ketu i thash profesor i nderuar qe e perzin "BESIMIN"" me "VERTETIM" dhe besoni ose nuk besoni prej asaj dite ai ka filllu me besu ne Zot. Kjo eshte pra nje rast qe me ka ndodh personalisht, ju pershende gjithve edhe atyre qe me kundershtojn un prap ju quaj vllezer nga kombi dhe pse jo , kur eshte nevoj per luft per juve ju dal ne krah gjithmon.
    Lumi o te marte lumi

    Po pse e devijon temen ? Ja tashi po ta kepus une nje ty qe te shkoje qellimi i temes per lesh

    Pse Zoti preferoji qe ta krijoje ne kete menyre prezantimin e vet ? d.m.th me besim dhe jo drejt per se drejti ! Fillo e thuaj tashi se ti nuk mundesh me e pa diellin me sy e le mo Zotin
    Revolution 1848

  12. #32
    ****Undisputed**** Maska e Lumi_ftp
    Anėtarėsuar
    26-01-2013
    Vendndodhja
    Ne zon te luftes
    Postime
    1,174

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Lumi o te marte lumi

    Po pse e devijon temen ? Ja tashi po ta kepus une nje ty qe te shkoje qellimi i temes per lesh

    Pse Zoti preferoji qe ta krijoje ne kete menyre prezantimin e vet ? d.m.th me besim dhe jo drejt per se drejti ! Fillo e thuaj tashi se ti nuk mundesh me e pa diellin me sy e le mo Zotin
    Nuk po e devijoj temen apsolut, por vetem e tregova nje rast qe personalisht me ka ndodh, kurse sa i perket qe pse Zoti preferoj ta krijoj ne kete menyr prezentimin e vet, une mendoj qe pikrisht kjo gje e bene Zotin "UNIK" qe smundet te krahasohet, askush dhe asgje me to, pra eshte mbi te gjith, kjo e bene Zotin qe ata qe e besojn me te vertet do te perdorin loxhik te madhe dhe do te shperblehen, sic kemi raste ne lemin, e matematikes kur ka disa detyra qe ne esenc na duken qe nuk kan zgjidhje por ata qe mundohen e gjejn zgjidhjen dhe per kete marrin shperblim, duke ju publiku emri e ndoshta arrin edhe vlera te majme parash qe as qe i kan enderruar me pare, ketu eshte edhe menyra e te besuarit te Zoti, sepse Zoti ti ka qu pejgamberet (te deruarit), librat e shenjet, pra ke shum argumente dhe vetem ti ose cdo kush duhet ta lodh pak kryet dhe ta ve at tru ne funksion dhe e gjen zgjidhjen qe Zoti egziston, pra ti formulat i ke sic i permenda te derguarit dhe librat e shenjet, tash ti duhesh me gjet vet zgjidhjen se cila te qon dhe te afron tek Zoti, por edhe njeher edhe ata matematicienta qe e zgjedhin detyren , jo shum matematicienta jan ne gjendje me kuptu se si e ka gjet zgjidhjen ai matematicient. Pra pom kupton se qa du me thene.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anėtarėsuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga Lumi_ftp Lexo Postimin
    Ja pra , pasi vet e kam hapur kete teme, ndjej pergjegjesi me tregu nje rast, qe me ka ndodh mua personalisht, gjat studimeve dhe ateistat e perzin termin "BESIM" me "VERTETIM" , rasti ishte gjat studimeve, nje profesor X (spo ja permendi emrin) ishte ateist shum i madh, sa qe sa her dikush permendke dicka per religjione, ai gjithmon kundershtojk rrept dhe thojke nese dikush mundet me ma vertetu qe zoti egziston, ather urdhero le te flas dhe ne at moment i thash po e marr fjalen dhe me tha nese nuk ke dicka qe me bind, athere mos me humb koh, i thash po prit, se po ja filloj dhe i thash e din at meselen qe shum ateista at qe nuk e shohin nuk e besoj, tha po keto sqarime jan bere monoton , thash po po vetem e permenda, thash une dicka tjeter dua te them, thash un dhe ti profesor i nderuar, thash na 2 kemi te dashura, ai vazhdoj tha po, thash e profesor thash na kemi besim ne to, ai po thot normal qe kemi, thash un dhe ti besojm qe ato nuk na tradhtojn, tha normal , thash pikrisht ketu po dal tani, qe na vetem besojm por nuk e dim me te vertet, nese ashtu eshte ai vazhdoj e po aty nuk dihet, e thash sikur na ta dim 100 % se ato nuk na tradhtojn, athere smundem me than qe na besojm ne to, por nje gje te till veq e kemi vertetuar, por themi qe besojm e jo qe e dim te verteten, thash edhe ketu ne themi per Zotin qe besojm ne to , se sikur ti profesor qe po kerkon me pa Zotin, ather nese ti vertet e sheh Zotin smunde ma te thuash asnihere, qe besoj ne to perderisa e ke vertetu vet, pra ketu i thash profesor i nderuar qe e perzin "BESIMIN"" me "VERTETIM" dhe besoni ose nuk besoni prej asaj dite ai ka filllu me besu ne Zot. Kjo eshte pra nje rast qe me ka ndodh personalisht, ju pershende gjithve edhe atyre qe me kundershtojn un prap ju quaj vllezer nga kombi dhe pse jo , kur eshte nevoj per luft per juve ju dal ne krah gjithmon.
    Besimi ne dike, nje person real, te njohur, te dashur dhe te besueshem, nuk eshte i barabarte dhe i krahasuershem me besimin ne nje force te panohur mbinaturore dhe mbinjerezore...
    Per te qene pak a shume te krahasueshem, atehere e dashura jote dhe e dashura e profesorit do te duhej te ishin se paku joreale ose te imagjinuara. D.m.th. Ti dhe profesori yte do te duhej te besonit ne te dashura inekzistente ose te paramendura dhe idealizuara sipas tregimeve te tjereve, deshirave, interesave, preferencave, pritshmerive... individuale. Sepse, fjala nuk eshte per besimin apo krahasimin e shkalles se besueshmerise ndaj dy apo me shume personave real.
    Perderisa ne rastin e personave reale ekziston mundesia qe ti njohim, ti shikojme, ti perjetojme, ti analzojme etj., secili sipas mundesive te veta individuale, ne rastin e Zotit nuk ekziston nje mundesi e tille dhe besimi yne ne te domosdoshmerisht do te duhej te bazohej ne tregimet e dikujt tjeter, i cili gjithashtu bazohet ne tregimet e dikujt tjeter dhe keshtu me radhe, deri ne pafundesi... Pra, besimi yne ne Zotin nuk do te ishte besim ne vete Zotin, por besim ne tregimin e dikutjt tjeter per Zotin.
    Ti dhe profesori yte do te duhej te besonit ne tregimet e dikujt tjeter per te dashurat...

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e agonny
    Anėtarėsuar
    02-08-2008
    Postime
    251

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga LinaNur Lexo Postimin
    Te arrihet nje bindje ne Zotin nga nje ateist kerkohen edhe shkaqe, sot nuk mund te besh nje dialog me te tille, jane ata qe fillojne me mendjemadhesinė, pastaj ikin nga debati - shkaku i frikes, e vetmja gje qe mbajn parim strikt eshte "te mos humbin orientimin e tyre", pavasishtė fjaleve.

    Ajo cfare e shoh racionale kėso raste une, eshte argumentimi me Krijimin qofte te njeriut ose nje krijese tjeter perkitazi me gjerat reale qe ai/ajo i sheh, ndien afersisht. E vetmja gje me e mundshme eshte kjo!

    Ndoshta eshte lexuar nje storie rreth nje ateisti porse do e paraqes sa per ilustrim te temes.

    "Nje djal i ri,i cili shkoi per studime jasht vendit per nje kohe mjaft te gjate. Pasi kthehet nga studimet, ai kerkon nga prinderit e tij qe ti gjejn atij nje dijetar religjioz ose ekspert, i cili do t’mund t’ju pergjigjej 3 pyetjeve te tij. Me ne fund, prinderit e tij gjeten nje dijetar musliman.

    Ja dialogu mes tyre pastaj:

    Ateisti: Kush jeni ju? A mund t’ju pergjigjeni pyetjeve te mia?

    Dijetari: Une jam njeri nga roberit e Zotit dhe me ndihmen e Tij, do te jem ne gjendje t’u pergjigjem pyetjeve tua.

    Ateisti: Jeni i sigurt? Shume profesore dhe ekspert nuk kane qene ne gjendje t’u pergjigjen pyetjeve te mia.

    Dijetari: Do te provoj me te miren.

    Ateisti i thotė: Kam 3 pyetje, pyetja 1, a ekziston Zoti? Nese po, ē’forme ka? Pyetja 2, cka eshte Fati? Dhe pyetja 3, nese djalli eshte krijuar nga zjarri,pse ne fund ai hudhet ne ferr gjersa ferri eshte krijuar nga zjarri gjithashtu. Kjo padyshim se nuk do ta lendoj ate aspak, perderisa djalli&ferri (xhehnemi) jane te krijuara nga zjarri.

    Papritmas, dijetari qelloi te riun ne fytyre. I riu (ndjeu dhembjen): Perse zemrohesh ne mua?

    Dijetari: Nuk jam i zemruar. Goditja ime eshte pergjigjja e pyetjeve tua.

    Ateisti: Une me te vertet nuk po kuptoj.

    Dijetari: Si ndjehesh tani pasi te godita (qellova)?

    Ateisti: Natyrisht se ndjeva dhembje.

    Dijetari: Pra, a beson se dhembja ekziston?

    Ateisti: Po.

    Dijetari: Me trego formen e dhembjes!

    Ateisti: Nuk mundem.

    Diejtari: Kjo eshte pergjigjja ime e pare. Te gjithe ne e ndjejme ekzistencen e Zotit mirepo pa qene ne gjendje per te pare formen (dukjen) e tij… A ke enderruar mbreme qe une do te godas?

    Ateisti: Jo.

    Dijetari: A ke menduar ndonjehere qe do te marresh nje goditje sot nga une?

    Ateisti: Jo.

    Dijetari: Ky eshte fati pergjigjja ime e dyte…doren time me te cilen te godita ty,nga qka eshte krijuar?

    Ateisti: Eshte e krijuar nga mishi.

    Diejtari: Ē’fare per fytyren tende,nga qka eshte krijuar ajo?

    Ateisti: Mishi

    Dijetari: Si ndjehesh pas goditjes?

    Ateisti: Me dhembje.

    Dijetari: kjo eshte e tera. Kjo eshte pergjigjja ime e trete, edhe pse shejtani dhe ferri(xhehnemi) jane krijuar nga zjarri, nese Zoti don, edhe ferri do te behet nje vend me dhimbje per shejtanin."


    Le te mar per model dhe cdo njeri i thjeshte!
    Un pas cdo argumenti te dhene

    Emri:  3576kz.jpg

Shikime: 518

Madhėsia:  11.2 KB

  15. #35
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anėtarėsuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga Lumi_ftp Lexo Postimin
    Ja pra , pasi vet e kam hapur kete teme, ndjej pergjegjesi me tregu nje rast, qe me ka ndodh mua personalisht, gjat studimeve dhe ateistat e perzin termin "BESIM" me "VERTETIM" , rasti ishte gjat studimeve, nje profesor X (spo ja permendi emrin) ishte ateist shum i madh, sa qe sa her dikush permendke dicka per religjione, ai gjithmon kundershtojk rrept dhe thojke nese dikush mundet me ma vertetu qe zoti egziston, ather urdhero le te flas dhe ne at moment i thash po e marr fjalen dhe me tha nese nuk ke dicka qe me bind, athere mos me humb koh, i thash po prit, se po ja filloj dhe i thash e din at meselen qe shum ateista at qe nuk e shohin nuk e besoj, tha po keto sqarime jan bere monoton , thash po po vetem e permenda, thash une dicka tjeter dua te them, thash un dhe ti profesor i nderuar, thash na 2 kemi te dashura, ai vazhdoj tha po, thash e profesor thash na kemi besim ne to, ai po thot normal qe kemi, thash un dhe ti besojm qe ato nuk na tradhtojn, tha normal , thash pikrisht ketu po dal tani, qe na vetem besojm por nuk e dim me te vertet, nese ashtu eshte ai vazhdoj e po aty nuk dihet, e thash sikur na ta dim 100 % se ato nuk na tradhtojn, athere smundem me than qe na besojm ne to, por nje gje te till veq e kemi vertetuar, por themi qe besojm e jo qe e dim te verteten, thash edhe ketu ne themi per Zotin qe besojm ne to , se sikur ti profesor qe po kerkon me pa Zotin, ather nese ti vertet e sheh Zotin smunde ma te thuash asnihere, qe besoj ne to perderisa e ke vertetu vet, pra ketu i thash profesor i nderuar qe e perzin "BESIMIN"" me "VERTETIM" dhe besoni ose nuk besoni prej asaj dite ai ka filllu me besu ne Zot. Kjo eshte pra nje rast qe me ka ndodh personalisht, ju pershende gjithve edhe atyre qe me kundershtojn un prap ju quaj vllezer nga kombi dhe pse jo , kur eshte nevoj per luft per juve ju dal ne krah gjithmon.
    Thash,thash,thash,thojke,i thash,me tha,thot... ....Hapu toke te hyjme mbrenda !

    C`far shizoforum eshte ky ?!!
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  16. #36
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga Lumi_ftp Lexo Postimin
    Pra deshiroj mendimin e se cilit nga ju qe si te bindet nje Ateist qe egziston Zoti ?
    shume e thjeshte..angazho nje hetues te sigurimit te shtetit..jam shume i bindur se cdokush qe hyn me dyshime ne zyren e tij del mjaft i kthjellet ne besimin ndaj zotit...te jesh i bindur per kete..e ke 100% te sigurte..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  17. #37
    ****Undisputed**** Maska e Lumi_ftp
    Anėtarėsuar
    26-01-2013
    Vendndodhja
    Ne zon te luftes
    Postime
    1,174

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
    Thash,thash,thash,thojke,i thash,me tha,thot... ....Hapu toke te hyjme mbrenda !

    C`far shizoforum eshte ky ?!!
    O Zoteri: mos gjyko permes shprehjeve, por gjyko ne permbajtje te ketij teksti. Dhe ketu kan faj moderatoret qe nuk ti fshin komentet....... dhe pastaj ti e quan ket forum me termin " SHIZOFORUM" nisu prej vetes se qfare karakteri je, aspak njerzor, e mos te them shtazor sepse i ofendoj shtazet pastaj, e munden te me padisin organet per mbrojtjen e shtazeve.

  18. #38
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anėtarėsuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga Lumi_ftp Lexo Postimin
    O Zoteri: mos gjyko permes shprehjeve, por gjyko ne permbajtje te ketij teksti. Dhe ketu kan faj moderatoret qe nuk ti fshin komentet....... dhe pastaj ti e quan ket forum me termin " SHIZOFORUM" nisu prej vetes se qfare karakteri je, aspak njerzor, e mos te them shtazor sepse i ofendoj shtazet pastaj, e munden te me padisin organet per mbrojtjen e shtazeve.
    Gjysmeanalfabet je zoteri.Kete desha ta them me siper....Fillove te ofendosh !
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  19. #39
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anėtarėsuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Ka ndonjė Ateist qe me shpjegon mua disa pyetje qe kam se s'ju kuptoj logjiken tua j(pa provuar te ju ofendoj)?

    Si mendoni ju se e gjithė jeta u krijua ne toke? Rastėsisht apo si?
    Si u krijua njeriu? Si majmuni? Si gjarpri? Po qeni e macja, si?
    Si u krijua TOKA planeti Tokė? E si dielli? Kam njė bodrum kėtu poshtė banesės dhe sa-herė qe shkoj asgjė s'ndryshon pėrveē pluhurit qe shumohet nuk e kuptoj si ter ky planet vetvetiu erdhi deri kėtu ku ėshtė e ndėrsa ne bodrumin tim s'ndodh asgjė vetvetiu?
    Si mendoni se ndodhi qe toka te jete ne njė pozicion kaq perfekt sa po te ishim me larg diellit do ngrinim dhe po te ishim me afėr do digjeshim?
    Po si eksiton ajri? Si tere kėto elemente te jetės erdhėn vetvetiu kėtu dhe si ndodh qe njė gjė te lind vetvetiu pa model te me-hershem?

    Nėse me jepni kėto pėrgjigje do te provoj te kuptoj se si mendoni ju se pėr veti se kam idenė se si mendoni ju se pėr ēka lindim, jetojmė dhe pėr ēka vdesim?

    Si mendoni ju se njerėzit te cilėt bėjnė te kėqija tere jetėn, duke vrare fėmije, gra e pleq, plaēkitur gjera qe nuk i takojnė dhe ne fund vdes e gjitha mbaron me kaq? Nuk ju duket padrejtėsi kjo? Dikush disi duhet te paguaj pėr atė qe merr e nuk i takon apo? Si paguajnė njerėzit pėr punėt e kėqija qe kryejnė sipas mendimit tuaj?

    Ju pėrshėndes.
    Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  20. #40
    ****Undisputed**** Maska e Lumi_ftp
    Anėtarėsuar
    26-01-2013
    Vendndodhja
    Ne zon te luftes
    Postime
    1,174

    Pėr: Si te binden Ateistet qe egziston Zoti ?

    Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
    Gjysmeanalfabet je zoteri.Kete desha ta them me siper....Fillove te ofendosh !
    Nuk te kisha ofenduar ne asnje menyr, perderisa ne shum tema sulmon fen islame dhe fillove me gjykime jo reale duke u shitur njeri intelegjent, nje gje kur fillon dicka i pari mos mendo qe njerzit do ta kthejn me te mire, une prap te kerkoj falje nese je ndi i ofenduar, por me quan gjysmeanalfabet pa me njohur fare, kjo eshte blla blla blla.

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •