Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 38 prej 38
  1. #21
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Dmth, sipas teje gjithe ata qe bartin mjekrra dhe pantollone te shkurter, po i thirrkan shoket ne xhihad kunder qeveris, kforit dhe te tjeret (kap shume kjo "te tjeret").
    Po pra, kam pasur mjaft kontakte me ta dhe kam diskutuar shume gjate per gjera te ndryshme, madje eprorin ku punoj e kam te sojit te tyre. Eprori im nuk ka qene ashtu para lufte, shume vone ka pranuar qe te behet pjese e atij sekti...
    Gon, mos ja fut palidhje ! Ti je i demshem me keto thenje !!!
    Cka ja 'futa' palidhje une?! ... I demshem per ke?!...

  2. #22
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Po pra, kam pasur mjaft kontakte me ta dhe kam diskutuar shume gjate per gjera te ndryshme, madje eprorin ku punoj e kam te sojit te tyre. Eprori im nuk ka qene ashtu para lufte, shume vone ka pranuar qe te behet pjese e atij sekti...

    Cka ja 'futa' palidhje une?! ... I demshem per ke?!...
    I demshem je per muslimanet ! Sepse propagandon te paverteta qe as ne Pakistan e Afganistan nuk degjon gjera kaq palidhje ! Me e preferueshme do kishte me qen qe ti denoncosh keta persona, se te besh propagand kinse njeh xhihadist ne vendin ton qe duan ta sulmojn KFOR-in (pa kurrfar arsye) ! Edhe un i njoh, por nuk behet asnjehere fjala per luft ne vendin ton ! Bile, bile,.. shumica nga ta jan me patriot se c'shtirresh ti ! Shumica nga ta kan qen edhe pjestar te tri luftrave te fundit, dhe nuk merziten fort per vdekjen. Por te flasin per xhihad kunder kforit, amerikes, e qeveris,.... kte nga shkrimet e tua po e lexoj ! Nese ndodhe diçka, ti do ta kesh nje pjes te pergjegjesis per mos-denoncim ! Te jesh i vetedijshem per kte.

  3. #23
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    I demshem je per muslimanet ! Sepse propagandon te paverteta qe as ne Pakistan e Afganistan nuk degjon gjera kaq palidhje ! Me e preferueshme do kishte me qen qe ti denoncosh keta persona, se te besh propagand kinse njeh xhihadist ne vendin ton qe duan ta sulmojn KFOR-in (pa kurrfar arsye) ! Edhe un i njoh, por nuk behet asnjehere fjala per luft ne vendin ton ! Bile, bile,.. shumica nga ta jan me patriot se c'shtirresh ti ! Shumica nga ta kan qen edhe pjestar te tri luftrave te fundit, dhe nuk merziten fort per vdekjen. Por te flasin per xhihad kunder kforit, amerikes, e qeveris,.... kte nga shkrimet e tua po e lexoj ! Nese ndodhe diçka, ti do ta kesh nje pjes te pergjegjesis per mos-denoncim ! Te jesh i vetedijshem per kte.
    Jo, une mund te jem i demshem per sektin 'selefi'. Une nuk po prapagandoj, por po i sjell mendimet e disa njerezve qe i perkasin sektit 'selefi', te cilet urrejne me loqk te zemres amerikanet, sepse ata pushtuan 'vellezerit e tyre' ne Irak e Afganistan. Nuk eshte detyre e imja qe t'i denoncoj personat e kesaj rryme, une vetem jam munduar t'i jap ndonje keshille dhe duke ia perkujtuar qe Amerika na shpetoi, por ata nderhyrjen e Amerikes e shohin vetem si interes te saj dhe asgje me teper. Une e di se sa patriot jane ata, shkojne ne Siri dhe vriten per 'vellezerit e tyre', a harrojne vendin e tyre te cilin e kane ende te pushtuar nga armiku, Veriun e Mitrovices, Kosoven Lindore, me mire per ta kish qene qe te luftojne per Veriun dhe Luginen se sa per Sirine...

  4. #24
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga dielli1 Lexo Postimin
    ....edhe une jam nje nder ata qe nuk dine se qeshte vahabizmi",t....
    Ahaaa !!!, interessante kjo, po at'here, kur njeriu NUK DIN, eshte e rrendit qe te PYES !, ne ate qe vijoj, pyete, apo dole ne perfundime ???

    tungi
    albanish by nature

  5. #25
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    U kan lakmi Afganistanit, Somalise... Aty eshte shpetimi. Rrofrte ISLAMI!
    Hajde mi, halis ???

    Ja une ku te tregoj cfare lakmie kan:

    Xhami qendrore ne prishtine
    Shamiat ne univerzitete dhe shkolla
    Mesimbesim neper shkolla financuar nga ministria e arsimit

    Mos i bjerni samarit, e te ndegjoje magari....ja lala ku ja u plasi, KJO ME LARTE eshte ajo qe kerkojne "ata"...............tash hopi hopi....

    tungi
    albanish by nature

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Le devoue,paske disa shkrime(558,po shihen)porse nuk ti kam lexuar asnjeren perpos kesaj te fundit(mos qoft e fundit,megjithate te tjerat le te jene paksa me me kuptim,e per pikenisje te kene Driten)nga e cila fjali po na tregon se je i vellazeruar me te keqen,gje qe per mua nuk ka asnje problem...Megjithate e lus Perendine qe te mos ket shume te tille ne Dheun Tone,ngase ndryshe do te perfundonim qe te gjithe ne humneren e erresires lindje....

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Hajde mi, halis ???

    Ja une ku te tregoj cfare lakmie kan:

    Xhami qendrore ne prishtine
    Shamiat ne univerzitete dhe shkolla
    Mesimbesim neper shkolla financuar nga ministria e arsimit


    Mos i bjerni samarit, e te ndegjoje magari....ja lala ku ja u plasi, KJO ME LARTE eshte ajo qe kerkojne "ata"...............tash hopi hopi....

    tungi
    .. dhe pastaj edhe ne Kosovaret te behemi te "suksesshem" si vellezrit tane ne Maqedoni ..ku zhvillimi ekonomiko-intelektual- kulturor eshte ne nivelin me te 'larte"
    "Patriot" i madh je Nuh ...e sheh sa "mire " mendon per ne ...

  8. #28
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Selefizmi eshte nje lloj rryme si te thuash 'ortodokse' brenda Islamit dhe eshte e demshme per shqiptaret.
    Kjo nuk eshte e sakte,.

    Si, dhe sa intenziv e ndjeje une FENE eshte ceshtje personale !!!, selefijt jane thjeshte vellezerit, djemt, nipat tane, qe ne mungese te rrethanave te pershtatshme qe JU NEVOJITEN per te jetuar nje jete te LIRE DEMOKRATIKE detyrohen ta ngrejne zerin qe ti kerkojne te drejtat e tyre kushtetuese !, nuk bisedojm per emigrante afrikan e aziatik (sic eshte rrasti ne bosnje), por per gjakun tone, i cili nuk ka nga tja mbaje ndryshe, perpos se te kerkoje ate qe i NEVOJITET (behet fjale per NEVOJE, jo per LUKS !!!).

    Ceshtja eshte serioze, dhe kerkon nja qasje objektive. Injorimi mund vetemse te shtyje ne "minimin" e shtetit, dhe cfare shteti te hamamit kemi e dijme krejt, keshtuqe RREZIKU i vetem ne kete rrast do shfaqej, po qe se institutet perkatese qe kane mundesi te veprojne, do ta injoronin ose nenvleresonin realitetit qe i rrethekon.

    Thelbi i artikullit qe eshte sjelle ne standard eshte "pakuptimtesia" e autores, se PERSE "internacionalet" nuk i akuzojne "vehabistet", perse nuk e "shohin" rrezikun..........perkundrazi, heton nje cfare "kuptimi" nder "internacionalet"......natyrisht, se kerkesat e selefijve jane kerkesa demokratie, dhe se "jehona" qe shkaktojne ata kerkesa nder "muslimanet kosovare" per internacionalet eshte poashtu aq e pakuptimte, sa per Arbanen Bukuroshe qendrimi i "internacionaleve".

    Pra, si perfundim, gazetaria kosovare njehere duhet te miret intenzivikisht me kuptimin e gjere te fjaleve DEMOKRATIE, LIRI MENDIMI, SHPREHJE E FJALES SE LIRE, dhe pastaj te filloje ta perceptoje pasqyren sociale ne aktualitetin e kohes.

    Jame RREPTE kunder cdo barazpeshimi te gjakut tim me pakistaneze e afghaneze e p....dha same tjere qe gazetaria boulevardeske i keqperdore per mbrojtje te interesave te dyshimta, apo thjesht i perdore nga varferia intelektuale................sex sells ???..........une do thoja, ISLAM SELLS.................ta ngrejm edhe ne, pasiqe jemi shtet MODERN, nje monstrum qe e kane te gjithe perendimoret, qe keshtu ta ndijm vehten si "perendimore".

    Ah Arbana my darling, edhe ju probleme me islamiket ????..............jane islamiket ne perendim "ferrari", keshtu jane islamiket e kosoves "dacia duster".............aman, edhe ne i kemi !!!......keshtu e shoh une "bomben qe ben tik tak".........

    Arbana darling, po e lidh Arbeni i Nazifit nje bombe per mjedisi, kujt do ja kaje semen ???.............ata te afghanistanit e kane shume kollaj, ne mes te londres e madridit nuk pret qe te ja kryqezoje rrugen ndonje tezak e qe pa hiri ta bente copa copa, se e ka ne kandahar.............


    tung
    albanish by nature

  9. #29
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anëtarësuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Vehabistet /Selafistet e kane degjeneruar te drejten islame (si ne Arabine saudite) dhe ahlakun ( edukimin) e kane shenderruar ne nje formalitet te paster.Jane tejet siperfaqesor ne kuptimin e thelle te besimit,duken si musliman por i ngjajne me shume nje te fandoksuri dhe lunatiku.
    Sot eshte e dhimbshme e verteta qe nen ndikimin e ketyre Harixhive moderne, mbreterija Saudite eshte shenderruar ne nje sistem te padurueshem,anakronik dhe ne nje kuazidiktature socijale.Vend i "Femrave te padukshme".
    Heret apo vone,edhe atje do te shperrthej vala e pakenaqesise !
    Ndersa vehabistet shqiptar ( me ata qe kam pasur rastin te bisedoj) ,duken te sinqerte dhe te dhene mbas besimit te tyre.Por i mungon diturija dhe vleresimi i realitetit.Nuk do ishin te demshem neqoftese besimin e praktikojne ne intimitet.Cdo pretendim qe te "vertetat" e tyre dhe metoden e jetes t`ia imponojne shoqerise duhet prere qe ne embrion.Per fat te keq kjo eshte kauza e tyre !

    Vehabizmi - Selafizmi nuk eshte Islam,por nje forme perverze e tije.
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  10. #30
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Jo, une mund te jem i demshem per sektin 'selefi'. Une nuk po prapagandoj, por po i sjell mendimet e disa njerezve qe i perkasin sektit 'selefi', te cilet urrejne me loqk te zemres amerikanet, sepse ata pushtuan 'vellezerit e tyre' ne Irak e Afganistan. Nuk eshte detyre e imja qe t'i denoncoj personat e kesaj rryme, une vetem jam munduar t'i jap ndonje keshille dhe duke ia perkujtuar qe Amerika na shpetoi, por ata nderhyrjen e Amerikes e shohin vetem si interes te saj dhe asgje me teper. Une e di se sa patriot jane ata, shkojne ne Siri dhe vriten per 'vellezerit e tyre', a harrojne vendin e tyre te cilin e kane ende te pushtuar nga armiku, Veriun e Mitrovices, Kosoven Lindore, me mire per ta kish qene qe te luftojne per Veriun dhe Luginen se sa per Sirine...
    Goni, SA kane shkuar ne siri ???..........Arbana flet per 50 000 !!!, kurse une do te thoja se 50 000 jane shume pak, me se paku, me gjithe diasporen i ke 500 000 kosovare qe jane ne fe te devotshem. Kurse, ata qe ja mbajne dertin sirise e palestines, ata i ke sa ne numer ???.........tregom !

    Pikerisht kete don te sugjeroje artikuli, qe shqiptaret se pari te mendojne, se behet fjale per "shqiptare" qe kane dert intereset e huaja, dhe se ne kete i "shtyn" islami..........pra, me nje shuplake te vriten dy miza. Ata qe ja mbajne dertin palestines e sirise jane ne numer shume te vogel, ndoshta jane edhe veteran lufte dhe e kane fiksim luften (ndoshta jane te gatshem edhe te paguajn, e jo te paguhen), njerez te traumatizuar, kurse sugjerimi percjell TE GJITHE TE DEVOTSHMIT jane te tille, dhe se dyti, subjektivisht secili njeri do ta nderlidhte FAJIN per kete me islamin, ngase, te jesh i devotshem ne fe, duhet te shkosh me ja u shpetuar papranicen arabeve te sirise e jo "mitrovices"........e kape ???

    Pra, ISLAMI eshte fajtori se djemt tane behen demon te vetvetes, dhe me tej se ISLAMI eshte i demshem per shqiptaret e europa jo se nuk na jep VIZA, por edhe do te na mbaje jashta bashkimit europjane.........

    Eshte e vertete kjo ????.............per keto probleme (ne fakt fantome), ka nje adresat te qarte qe do perkujdeset: Bashkesia islame e kosoves, me gjithe kompetencat e saja lidhur me aparatin qeveritare te republikes.

    Tung
    albanish by nature

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga qeveriablu Lexo Postimin
    Vehabistet /Selafistet e kane degjeneruar te drejten islame (si ne Arabine saudite) dhe ahlakun ( edukimin) e kane shenderruar ne nje formalitet te paster.Jane tejet siperfaqesor ne kuptimin e thelle te besimit,duken si musliman por i ngjajne me shume nje te fandoksuri dhe lunatiku.
    Sot eshte e dhimbshme e verteta qe nen ndikimin e ketyre Harixhive moderne, mbreterija Saudite eshte shenderruar ne nje sistem te padurueshem,anakronik dhe ne nje kuazidiktature socijale.Vend i "Femrave te padukshme".
    Heret apo vone,edhe atje do te shperrthej vala e pakenaqesise !
    Ndersa vehabistet shqiptar ( me ata qe kam pasur rastin te bisedoj) ,duken te sinqerte dhe te dhene mbas besimit te tyre.Por i mungon diturija dhe vleresimi i realitetit.Nuk do ishin te demshem neqoftese besimin e praktikojne ne intimitet.Cdo pretendim qe te "vertetat" e tyre dhe metoden e jetes t`ia imponojne shoqerise duhet prere qe ne embrion.Per fat te keq kjo eshte kauza e tyre !

    Vehabizmi - Selafizmi nuk eshte Islam,por nje forme perverze e tije.
    Ketu qendron i tere thelbi i problemit ..imponimi ,nuk ka asgje te keqe sikur te besonin ne Zot a ne profete te te shihnin punen e tyre por keta duan me cdo kusht te imponohen.TmerRuese eshte shtypja e broshurave me disa hadithe qesharake te cilat ju shperndahen femijve dhe i porosisin ti dergojne ne shtepi ,e edhe me tmerruese eshte qe keto broshura shtypen e shperndahen nga studentet degeve jofetare .

  12. #32
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga Gon! Lexo Postimin
    Jo, une mund te jem i demshem per sektin 'selefi'. Une nuk po prapagandoj, por po i sjell mendimet e disa njerezve qe i perkasin sektit 'selefi', te cilet urrejne me loqk te zemres amerikanet, sepse ata pushtuan 'vellezerit e tyre' ne Irak e Afganistan. Nuk eshte detyre e imja qe t'i denoncoj personat e kesaj rryme, une vetem jam munduar t'i jap ndonje keshille dhe duke ia perkujtuar qe Amerika na shpetoi, por ata nderhyrjen e Amerikes e shohin vetem si interes te saj dhe asgje me teper. Une e di se sa patriot jane ata, shkojne ne Siri dhe vriten per 'vellezerit e tyre', a harrojne vendin e tyre te cilin e kane ende te pushtuar nga armiku, Veriun e Mitrovices, Kosoven Lindore, me mire per ta kish qene qe te luftojne per Veriun dhe Luginen se sa per Sirine...
    Ti s'je i demshem per "selefit", por i demshem per gjithe komunitetin musliman, sepse mundohesh te krijosh nje ndarje mes muslimaneve dhe kjo nuk eshte ne interes te popullit shqiptar ! Askush nuk i urren amerikanët, njerzët e mencur urrejn politiken e Amerikës, urrej edhe un pushtimin e tokave Islamike, dhe po, ne Afganistan, Irak e Siri,.. jan vellezerit tan qe vriten ! Tash fjala yte, kunder fjales se Muhamedit a.s. ! N'e paq vella don kciren, dil dhe mbroje askush nuk te pengon ! Un te perkujtoj, se ne Mitrovicen veriore dhe ne Lugine te Presheves, NUK KA LUFT ! Egziston nje konflikt, por ende s'kemi arritur deri aty, ku masakrohen civilët, se po, po krisi sot, ne oren qe do t'percillet, do te jen pikerisht keta "selefit" qe do ti shohesh ne saf te par ! Prandaj, mos mekato me genjeshtra e dallavera se Zoti nuk i don shpifesit !

  13. #33
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga qeveriablu Lexo Postimin
    Vehabistet /Selafistet e kane degjeneruar te drejten islame (si ne Arabine saudite) dhe ahlakun ( edukimin) e kane shenderruar ne nje formalitet te paster.Jane tejet siperfaqesor ne kuptimin e thelle te besimit,duken si musliman por i ngjajne me shume nje te fandoksuri dhe lunatiku.
    Sot eshte e dhimbshme e verteta qe nen ndikimin e ketyre Harixhive moderne, mbreterija Saudite eshte shenderruar ne nje sistem te padurueshem,anakronik dhe ne nje kuazidiktature socijale.Vend i "Femrave te padukshme".
    Heret apo vone,edhe atje do te shperrthej vala e pakenaqesise !
    Nuk ka shance, ngase shkolla hanbelije, dhe struktura sociale e "klanit" apo "fisit" e pamundeson faktikisht nje ndryshim, jane teper konzervatore. Se paku nje ndryshim RADIKAL, ngase per kete ka nevoje arabia saudike, nuk do te ndodhe !!!, hapi i rradhes eshte LEJA PER FEMRA...........

    Citim Postuar më parë nga qeveriablu Lexo Postimin
    Ndersa vehabistet shqiptar ( me ata qe kam pasur rastin te bisedoj) ,duken te sinqerte dhe te dhene mbas besimit te tyre.Por i mungon diturija dhe vleresimi i realitetit.Nuk do ishin te demshem neqoftese besimin e praktikojne ne intimitet.Cdo pretendim qe te "vertetat" e tyre dhe metoden e jetes t`ia imponojne shoqerise duhet prere qe ne embrion.Per fat te keq kjo eshte kauza e tyre !

    Vehabizmi - Selafizmi nuk eshte Islam,por nje forme perverze e tije.
    Akoma nuk jane te demshem, dhe kujdes, mes vehabizmit dhe selefizmit ka dallime RRENJESORE !!!, djemt jane thjesht te frustruar dhe te padurimte, dhe nese ke biseduar me ata, paske biseduar shkurter. Ata nuk kerkojn NDRYSHIME ne jeten sociale, ata shpresojne ne ndryshimin TEND, pra, jane MISIONARE.

    Sa i perket vehabizmit, PO, bashkesia islame duhet ti ndaloje nxenesit tone ti kryejn studimet ne medine !!!, ne jemi te socializuar ne ritin hanefij dhe mbi kete rit e kemi te ndertuar kulturen tone, dhe mbrojtjes se saje i jemi te perkushtuar, me cdo mund qe kemi, prandaj hoxhollaret tone duhet patjeter te arsimohen ne kete lemi dhe ne ASNJE tjeter !!!. Pastaj, problemi tjeter eshte se nxenesve tone ju ndahet ne shumicen e rasteve dega e DAWETIT (misionarizmit). Kjo ne saje te rrethanave NUK MJAFTON me per nje hoxhe, ai duhet te jete me UNIVERZAL ne diturine, pra duhet se paku te kete te kryer edhe fillozofine. Pasaniku me i madh i afrikes eshte absolvent i al azharit, kurse absolventet shqiptare te al azharit i ke neper podrumet e kryeqendrave europjane ku kryejn detyren e thjeshte te hoxhes klassik.

    tung
    albanish by nature

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga korca 123 Lexo Postimin
    kosovë: Islami radikal si një “bombë e kurdisur”: E titullon kështu gazeta prestigjioze austriake “der standard”, shkrimin i cili jep të dhëna për rrezikun që po i kanoset kosovës nga grupe të caktuara me ideologji radikale këtij shteti më të ri në evropë.

    Në këtë shkrim jepen detaje për instalimin e grupeve me ideologji radikale në kosovë që nga mbarimi i luftës në vitit 1999. “der standard”, tregon për mënyrën sesi imam konservator janë duke përhapur ideologji konservative.

    Sipas këtij artikulli, mbështetur në të dhëna të inteligjencës, rreth 50 mijë veta në kosovë janë duke ndjekur një islam radikal. Një lëvizje e rreptë e islamit po tërheq besimtarët anembanë kosovës. Rritja e saj është sfiduese ndaj traditave dhe aspiratave të një shoqërie që është përkufizuar më pak nga besimi islam dhe më fort nga etniciteti shqiptar dhe pro-amerikanizmi.

    Të padëgjuar deri në vitin 1999, konservativët dhe fanatikët fetarë janë një grup i vogël, por që po del gjithnjë e më shumë në pah, me ndjekës në gjithë qytetet e mëdha dhe në disa nga pjesët më të varfra të fshatrave.

    “der standard”, shkruan se institucionet e kosovës kanë dal haptazi kundër këtij fenomeni sikurse edhe organizata për të drejtat e njeriut. Ndërkohë që janë përmendur rastet e hoxhallarëve liberal të cilët janë rrahur dhe kërcënuar vetëm pse kanë dalë haptazi kundër ideologjisë wahabiste. /zëri/
    serbia eshte ne aksion, zonja dhe zotri,plani i vasa qubrilloviqit siq po shifet ende funksionon,veq tasht eshte dallim i madh,sepse athere shqipetaret kan qen 99,99 analfabeta te hunit dhe te konopit,kurse tani eshte e kunderta qfar kontrasti apo jo.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    NUH MUSA,Edhe ne jemi musliman ne KOSOVE,por jemi musliman te llojit te NAIM ,SAMI,ABDYL FRASHERI,pastaj HASAN PRISHTINES,ISMAIL QEMAILIT e shum figurave tjera KOMBETARE....

  16. #36
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga iliria e para Lexo Postimin
    Nuhia duhia
    E sheh ti shpejt se si gezohen sllavet dhe greku.
    Por nuk e luptoj se pse lodhesh per kete pune?! Pasardhesit tu do behen hitlerian.
    Pooooooo, gezohen, DERI DJE gezimin eshte dashur VET ta prodhojne (faktikisht kane bere bajram me vetveten), duke ja u hap barkun perendimoreve me keshillat ndaj rrezikut "islamik"...................kurse SOT, nuk kane me nevoje te lodhen, e kane nje Arbana Xharra, qe e ka mare FLAMURIN per ata................problemi i vetem ne gjithe kete maskerade eshte ai, se "internacionalet" vaj halli NUK E SHOHIN rrezikun........sa budalla qe jane, dhe duke i patur vete ne mes te europes me se 60 000 000 musliman, prap se prap nuk shohin se cfare potenciali per rrezik permbajne ata.....si nuk ja varin hic per fjalet e intelektualeve kosovare....

    Mos u shqeteso shukarije, mos u shqeteso, se, rahmet ku i ka rra koci, Brahimi, hic pa mos e pyetur askush, e ndindte thelle ne shpirte nevojen me ju thane "internacionaleve" se islami ne kosove eshte i bute, eshte liberal, eshte shume tradicional, eshte moderat.....dhe tash ata "internacionalet" akoma e kane ne tru te fiksume paraqitjen e rahmetliut, dhe nuk e besojn kete skenarin e rri qe e shfaqim sot.....tash duhet, o Hasha o Rama ne takimet e ardhshme me "internacionalet" te luajn rolin e rahmetliut, aman kesaj rradhe ne te kudnerten, ose duhet, sic e vertetove edhe vet me larte, ti perkrahim serbet e greket, qe ti paraqesim djemt tane sie emigrant afganistani.....

    Per ta NENVIZUAR edhe me shume fotografine e kosoves islamike, do te ish mire qe biznesmena te shkathet te ngrejn agjensione per me mare afganistanci e pakistaneze me qera me moton e biznesit:

    ju doni te jeni shtet terrorist me nam, dhe nuk keni pervoje ???
    ne e kemi zgjedhjen per juve,
    "rent a pakistani", only for 1 € a day, ne pakete e keni edhe kremin e bardhe per me ja pershtat surratin !


    tungi
    albanish by nature

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Sot ne pakistanin tuaj nuh musa,pasi falen namazin ne ne nje xhami,menjehere nje kamikaz nen emrin e all_llahut ua mori jeten njezet e pese vatavet,e shume te tjerez e gjeten veten ne spitale,me pjese bombash neper trup....Poashtu ne te njejten dite,pra sot,edhe ne ankara nje kamikaz nen emrin e all_llahut ua mori jeten tre vetavet,e disa te tjere"vizituan"spitalin(ne te vertete ata i derguan ne spital sepse kishin plage ne trup dhe nuk dinin se ku ishin,ndoshta e shihnin veten ne xhenet me gra te bukura,hahah...Ruaju nuh se kamikazi,hahah.Apo ndoshta do te tingellonte me mire,ruhuni popull se nuh musa,hahah....

  18. #38
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anëtarësuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816

    Për: “Der Standard”: Kosova, e rrezikuar nga Islami radikal

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Nuk ka shance, ngase shkolla hanbelije, dhe struktura sociale e "klanit" apo "fisit" e pamundeson faktikisht nje ndryshim, jane teper konzervatore. Se paku nje ndryshim RADIKAL, ngase per kete ka nevoje arabia saudike, nuk do te ndodhe !!!, hapi i rradhes eshte LEJA PER FEMRA...........
    Do te ndodh,do te ndodh...edhe pse ne ate mbreteri ju kane shperlare trurin popullates.Qysh tani atje ka "termete",protesta qe shtypen,opozite familjes Saud nga kleriket musliman ( shume te tille jane burgosur),me siguri ka shtresa te popullates qe nuk jane te kyqur ne levezjen selafo/vehabiste.C`ka ishte Bin Laden pervec opozite e pushtetit atje,shkoi ne Avganistan dhe financoi levizjen selafiste atje - sot Talebanet.
    Nuk them qe ai vend munde te demokratizohet,te laicizohet.Po te ndodhte kjo do ishte "cudi boterore",por qe regjimi do te ndryshoj apo do leshoj pe nuk ka asnje dyshim.Madje edhe munde te rrezohet.Mjafton qe Shba te ul perkrahjen !.

    Akoma nuk jane te demshem...
    Natyrisht qe tani grupet shqiptare selafiste nuk jane te rrezikshem.Rrezikshmeri potenciale eshte kur numri i tyre (sipas meje) te rritet mbi 15 % nga e gjith popullata,ndersa kthim mbrapa nuk ka te themi 20% e popullates te pranoje pikepamjet e ketij sekti.Atehere me nuk munde te injorohen,as te mboshten.Keshtu eshte te themi ne Pakistan ku numri i tyre i pergjigjet 20% dhe me Pakistani eshte i humbur pergjithmon per ju Muslimanet tradicional.Ai vend munde vetem te perjetoje "rreshqitje ne humnere"...Ndersa te NE ( Shqiperi,Kosove,Maqedoni) te arrihen keto shifra eshte iluzore.Pergjithmon do mbeten selafistet nje sekt egzotik qe do shikohen nga popullata me nencmim dhe perbuzje.
    dhe kujdes, mes vehabizmit dhe selefizmit ka dallime RRENJESORE !!!
    Problem terminologjie...Vehabist,Selafist apo Taleban nuk ndryshon shume kauza e tyre.Bin Laden nga selafistet formoi regjimin e Talebaneve ,apo jo ?
    Ne besimin e tyre bejne egzagjerime (teprime),fare duke mos e marr parasysh thenien e Muhamedit qe "Mos e teproni ne besimin e tuaj,sepse kjo i ka shkaterruar te gjitha besimet para jush" ( keshtu disi e thene,nga mbamendja)....Mua me duken edhe shume arrogant keta selafite:Perse ata (TI ) insistoni qe te jeni dhe te beheni si profeti juaj.Une mendoj qe pak modesti nuk do ju bente keq.Ai ishte figure boterore qe themeloi nje levizje gjigande,ndersa ti dhe ata selafistet/vehabistet dhe Talebanet tjere jeni vetem njerez ,madje ti vetem shkarravit neper forume ndersa gjendjen ne realitet as nje milimeter nuk mundesh ta ndryshosh....Pak me modest Nuh Musa sepse modestija eshte virtyt,kulture !
    Madje edhe nese insiston te quhen me termin selefi (gjoja si me te mire se Vehabistet/Talebanet),prap as ky term nuk qendron.Termi Selafi i kuptuar sipas Islamit kupton gjoja nje gje "Njeri pa te meta" dhe homogjinitet mendimesh,edhe perkunder faktit qe selafite e vertete ( gjenerata e pare e muslimaneve) as qe kane qene pa te meta e as qe kane qene homogjen ne mendimet e tyre ( Mu per kete shkak sot ju keni drejtime te ndryshme ne Islam ,meszhebe a si i thuani).....Qe gjenerata e pare e muslimaneve te kishte virtyte te pagabuara,ju muslimanet atehere do te kishit obligim qe ti imitoni edhe te bemat e tyre ne luften qytetare ndermjet Alise dhe Muavise...haha
    Ata nuk kerkojn NDRYSHIME ne jeten sociale, ata shpresojne ne ndryshimin TEND, pra, jane MISIONARE.
    Ata kane shume "deshira" tjera pervec paravanit Dawet.Keto deshira nuk shihen njehere,por shihen ne praktik kur te marrin pak pushtet.Ja kerkesat e tua te shtruara me larte,cka ka kjo te beje me misionarizmin.Ata kerkesa jane hapi i para politik i tyre !
    Ma me shkurte e din c`ka jane ata : Nga zoti ,nuk jane ne gjendje te shohin NJERIUN. Pra,Fanatik.

    Sa i perket vehabizmit, PO, bashkesia islame duhet ti ndaloje nxenesit tone ti kryejn studimet ne medine !!!,
    Mire,por ti pa rezerva e perkrahje ish forumistin e perjashtuar @Islaminfo qe kishte mbaruar ne Medine !!! Sipas kesaj qe thua ti duhesh te jesh armik natyror i pikepamjeve te tij,ndersa ti e perkrahje pa rezerva !
    ne jemi te socializuar ne ritin hanefij dhe mbi kete rit e kemi te ndertuar kulturen tone
    Kultura jone nuk eshte e ndertuar mbi fene...
    Ndryshuar për herë të fundit nga qeveriablu : 01-02-2013 më 16:31
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •