Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  16-04-2012
  Postime
  1,286

  Berisha marrveshje t fsheht me Samaras

  Berisha marrveshje t fsheht me Samaras

  Kur shkarkova gjyqtart e Grdecit, Kryeministri m krcnoi me vdekje. Kam dosje t aferave korruptive dhe vnien n shrbim t agjenturave t huaja t Berishs


  Plarent Shehu

  -Kryetari i Aleancs Kuqezi, Kreshnik Spahiu, gjat nj interviste dhn pr gazetn Shekulli, ka deklaruar se ka dosje dhe fakte tronditse t cilat komprometojn kryeministrin Berisha pr afera korruptive me prfshije n biznese t ndryshme dhe me vnien n shrbim t agjenturave t huaja antishqiptare. Sipas Spahiut, faktet dhe dokumentet do t jen tronditse edhe pr vet Kryeministrin, i cili pas publikimit t tyre nuk do ta prballoj dot fushatn elektorale.

  Ju kan krahasuar me neonazistt e Agimit t Art, sa qndron ky krahasim?

  AK-ja, nuk ka asnj komponent ku t konvergoj apo t ket ngjashmri me Agimin e Art, sepse nga dita q sht themeluar deri m sot nuk ka kryer asnj aksion apo veprim t dhunshm, pra dhuna prjashtohet n filozofin e Aleancs. Ndrsa Agimi i Art, e ka ngritur elektoratin mbi dhunn, mbi vandalizmat dhe ka nj doktrin e cila i ka funksionuar n nj shoqri n rrethanat e krizs politike si sht Greqia. AK-ja ka nj qasje trsisht t ndryshme, ka nj trend shum modern, nj patriotizm jashtzakonisht bashkkohor. Kritikt u munduan fillimisht t na fajsojn si folklorik, por mbshtetja e brezit t ri tregoi q Aleanca sht m moderne se gjith partit politike n Shqipri, mesatarja e moshs s AK-s sht 27. 5 vje, gj q tregon se trendi i rinis shqiptare sht drejt filozofis s AK-s, pra sht lvizje mbar kombtare.

  Koh m par keni anuluar nj takim tuajin n Greqi. Prse nuk shkuat, sepse ju krcnoi Agimi i Art, apo sepse shteti grek ju ka shpallur t padshirueshm?

  Kjo ndodhi dy jav pasi u zhvilluan ngjarjet n Klcyr dhe Bularat. Ku ne pritm me protesta deputett e Agimit t Art dhe krkuam q Kisha Ortodokse q kryesohet nga Anasatas Janollatos, t mos pranonte n ambientet e tyre deputet t Agimit t Art, ku t artikulonin pavarsin e Vorioepirit. Ne jemi jurist dhe krkojm q t respektohet Kushtetua, ne jemi nj shtet laik dhe feja sht e ndar nga shteti. Dy jav m pas, ne do t udhtonim pr n Athin, pr t kryer nj manifestim madhshtor n qendr t Athins. Fatkeqsisht organizatort dhe mbshtetsit tan n Athin, u krcnuan me jet n shtpit e tyre, pasi ata jan emigrant n kryeqytetin grek. Duke par kto kushte ne nuk mund t merrnim nj aventur ku njerzit dhe mbshtetsit tan q jetojn n Greqi t rrezikonin jetn dhe familjet e tyre. Nuk ishte nj anulim pr shkak t krcnimit q i bhej kryetarit t AK-s, i cili nuk lejohet q t hyj n Greqi, por ishte arsye pr t treguar maturi, besnikri ndaj familjeve t mbshtetsve tan q jetojn n Greqi.

  Panariti dhe ministri i Jashtm grek Avramopullos, kan rn dakord q AK-ja dhe Agimi i Art t mos udhtojn, n Greqi ju dhe Shqipri ata, a jeni n dijeni t ktij lajmi?

  Jemi n dijeni, sht marrveshje q sht publike. Ministri Jashtm grek e ka br publike, pr t izoluar AK-n dhe pr t izoluar edhe Agimin e Art, tashm dihet, ka nj marrveshje dhe nj pazar politik mes kryeministrit Samaras dhe shtetasit Berisha dhe kjo marrveshje e t dyve kundr AK-s, ka lindur n Itali n Rom. Kur ne zbuluam nj takim t fsheht n nj vil n periferi t kryeqytetit italian, ku pr 1 jav rresht u mohua nga zyra e Kshillit t Ministrave, por ne pr ta br publike dhe aktivistt tan n Rom e pritn me vez, pr tu treguar se tradhtia kombtare ndshkohet me burgim t prjetshm. Q at dit pati nj marrveshje mes Berishs dhe Samaras e cila u ratifikua nga Ministrat e Jashtm.

  Deklaratat tuaja kan br t acarohen marrdhniet Greqi-Shqipri, madje edhe emigrantt shqiptare jan penalizuar? Mos vall jeni br ju shkas pr keqtrajtimin e emigrantve koht e fundit nga Greqia?

  Ne kemi krkuar aplikimin e parimit t reciprocitetit. Ne jemi ata q kemi krkuar q ashtu si Greqia hapi konsullatn n Gjirokastr dhe n Kor, edhe ne t kemi n Prevez. Qeveria shqiptare duhet t tregoj q ashtu si kta guxojn t kthejn 15 fmij n kufi, qeveria shqiptare duhet t kthej biznesment grek q jan n Shqipri. Ne nuk krkojm asgj m shum dhe asgj m pak sesa barazia n marrdhniet diplomatike. Nse grekt nuk marrin guximin t heqin ligjin e lufts, nse grekt krkojn varrezat e lufttarve n Shqipri, ather edhe ne kemi t drejt t kemi varrezat e t parve dhe lufttarve n trevat etnike shqiptare n veri t Greqis. Absolutisht, ne nuk krkojm asgj m shum dhe mendojm se qndrimet dhe deklaratat tona kan qen racionale dhe garantojn nj mbrojtje t plot me dinjitet t 1 milion shqiptarve n Greqi, prfshir ata q jan emigrant apo ata t cilt jan shqiptar etnik dhe jetojn n trojet e veta etnike n qytete q sot mbahen padrejtsisht nga Greqia.

  Sa ndikuat ju, AK-ja, n rezultatin e regjistrimit pr t qen real ai ose jo real?

  Aleanca Kuq e Zi nuk kishte asnj qndrim zyrtar kundr pakics etnike greke. Qndrimi yn zyrtar ishte kundr shqiptarve q mashtronin q ishin grek. Regjistrimi popullsis u kundrshtua pr dy arsye: S pari, sepse qeveria greke krkonte nj standard q nuk e aplikonte vet. Pra, standardi i regjistrimit t popullsis mbi baza etnike dhe fetare, n t njjtin muaj dhe n t njjtin vit nuk aplikohej edhe nga Greqia, sepse Censusi n Greqi nuk bhej me pyetjen: far feje ke dhe far etnie i prket?. Grekt njohin 100 % grek dhe 100% ortodoks, nuk pyesin as pr fen dhe as pr etnin e dikujt tjetr dhe ne krkonim q Shqipria t mbante t njjtin standard, nuk kishin pse krkonin ata q Shqipria t prdorte nj standard tjetr t cilin ata vet nuk e aplikonin. E dyta, fakti t cilin personalisht zbulova n cilsin e nnkryetarit t Kshillit t Lart t Drejtsis, ku mijra vendime gjyqsore rezultonin q ne kishim shqiptar q gnjenin, q ishin grek, hidhte dyshime q Censusi nuk duhet t bhej mbi baza etnike, sepse qllimi thelbsore i standardeve t Bashkimit Evropian pr t kryer regjistrimin e popullsis, sht thjesht saktsia dhe korrektsia n numrimin e popullsis.

  Kush e financon Aleancn Kuqezi? Kush iu financon ju, zoti Spahiu?

  Aleanca Kuq e Zi, aktualisht rezulton nj nga strukturat m t organizuara n Shqipri. Strukturat e saj arrijn aktualisht 250 mij n gjith trevat shqiptare dhe diaspor dhe mbi 180 mij n Shqipri. N prgjithsi, qenia antar n AK nuk pranohet pa kontribut. Pra, marrja e tesers Kuqezi, sht gjithmon nprmjet kontributit q ata paguajn dhe do antar q prfshihet n struktura ka detyrimin pr t kontribuar pr Aleancn Kuqezi.

  Koht e fundit po denonconi shpesh gjyqsorin dhe organin e akuzs, mos nuk sht e moralshme q ju nj ish drejtues i KLD-s t flisni pr kto organizma?

  Dihet tashm q un kam m shum se nj vit q jam larguar. Q nga dita q jam larguar, po pres q t tregojn hapat progresiv q kan hedhur ata q kan qen shum kritik, dhe gjithmon hapat progresiv apo regresiv tregohen me fakte. Nga dita q jam larguar dhe deri m sot KLD-ja apo qeveria Berisha nuk ka larguar asnj gjyqtar nga puna, ather pyetja shtrohet ku sht problemi i kapjes s sistemit t drejtsis? sht nj dhe vetm nj, sistemi i drejtsis n Shqipri sht trsisht nn kontrollin politik. Ju thash q un me t marr detyrn kam marr nj goditje politike, pr shkak t dosjes Grdeci dhe goditja politike q un mora nuk ishte nj goditje vetm kundr meje, por ishte nj goditje nga i gjith sistemi. Kur Kryeministri i nj vendi krkonte shkarkimin e nnkryetarit t KLD-s, dhe shkarkimi u b unanim, kjo nuk ishte vetm pr Kreshnik Spahiun. Pas ksaj, asnj gjyqtar nuk do t guxonte t dnonte njerz pr shtjen Grdeci, e m pas pr 21 janarin, apo do shtje tjetr politike. Sepse kur kryeministri dhe qeveria, merrnin guximin pr t goditur numrin dy t KLD-t ata nuk e kishin m asgj pr t poshtruar dhe shkelur me kmb do gjyqtar.

  Ka gjyqsori shqiptar elita dhe njerz t aft e t ndershm, q mund t luftojn korrupsionin?

  Un jam nga ata q jam shum skeptik pr t besuar nse Shqipria ka elita apo jo. Dhe kjo nuk lidhet vetm me gjyqsorin, sepse nj nga problemet thelbsore t sistemit q ne po kalojm, sht investimi i dobt n krijimin e elitave t reja. N Shqipri shikon deputet q jan aksioner apo bashkpronar me kontrabandist, t ndryshm n Shqipri, shikon ministra q jan aksioner dhe ortak e aksioner me shofert e tyre. Shikon gjyqtar dhe prokuror q han dhe pin dreka e darka me t pandehurit dhe gangstert. N Shqipri nuk ka shtresa dhe duke mos pasur nuk ka as elita.

  Perse, Berisha, ju akuzon dhe ju ka shpallur luft ju dhe ish presidentit Topi? Ka frik se mos i merrni vota apo sht shtje inati personal, pasi ikt nga gjiri i tij?

  Dihet qart, q shtetasi Berisha kur nuk ndjehet i rrezikuar injoron do knd dhe nuk merret me t. S dyti, ai nuk ta fal faktin q nj zyrtar i lart i shtetit t kundrshtoj aq gjat dhe aq ashpr politikat e tij. Mendoj q n funksionin q un kryeja mund t jem rasti i vetm n 23 vite, nga fillimi deri n fund q kam qen n kontradikta dhe e kam kundrshtuar hapur n mnyr masive madje dhe n mnyr t grupuar. Ai nuk mund ta pranoj edhe pr nj arsye t thjesht, sepse ai nuk mund t pranoj t thyhet miti i tij, sepse kjo i shthurte radht e hekurta q ai mban te institucionet, ai kishte frik nga krijimi i nj precedenti q mund t sillte rebelimin e shum drejtuesish institucionesh, efekti domino. Pr kt arsye goditja ka qen e ashpr, nga ana tjetr n fillim ka qen skepticizmi, tani ka filluar frika. Duke lexuar sondazhet e fundit, ai ka filluar t hesht sepse sht koshient q prplasja nuk solli dobsimin e AK-s, por solli forcimin ton dhe n kt rast ka br nj hap prapa, pasi sht friksuar nga prqindja e lart q ne kemi.

  Tani nuk merret m me ju, por me kauzn tuaj, shtjen kombtare. N 28 nntor ai nxori kauzn e bashkimit kombtar...

  Ky sht suksesi m i madh i Aleancs Kuq e Zi. Pr 22 vjet gjith politika shqiptare ka shkuar pas axhends s Sali Berishs, ai hidhte nj gur n lum dhe i trhiqte t gjith ta nxirrnin. Pr her t par del nj forc politike e cila pr vitin 2012, bri q nga Sali Berisha, Edi Rama, Ilir Meta e Shptim Idrizi t vinin pas axhends s Aleancs. Dhe, n radh t par, kjo sht merit e padiskutueshme q t tjert t vijn pas nesh. E dyta, Berisha kt e bri pasi iu dogjn gjith kartat, pasi nuk konsiderohet m anti-komunist, ai nuk konsiderohet m njeriu q mbshtet nga ish-pronart, apo shtresa e djatht, ai nuk konsiderohet m si njeriu q mbshtet disidentt politik, sepse ata i ka kundrshtart m t fort sot, ai nuk konsiderohet si njeriu po integron Shqiprin, sepse BE-ja e refuzoi tre her Statusin e vendit kandidat dhe e vetmja kart q i kishte mbetur ishte ti rikthehej nacionalizimit. Dhe, e treta, kishte nj vit q priti q faktori ndrkombtar t dilte kundr Aleancs duke shpresuar se ata do t akuzonin pr nacionalizm AK-n, duroi e duroi dhe n fund humbi toruan e tij, u fut si elefanti te qelqurinat e kristalit pr t thyer gjithka dhe pr t detyruar ndrkombtart q t reagojn kundr nacionalizimit.

  Prse keni krijuar deg n Kosov dhe Maqedoni, mos vall do t hyni n politik dhe n kto dy shtete?

  Sfida e Aleancs do t jet 23 qershori dhe zgjedhjet n Tiran. Ne kemi ngritur struktura n Tiran dhe n Prishtin dhe synojm q filozofia dhe doktrina jon t zbatohet dhe t prfshihet edhe n dy kuvendet e tjera. Mnyra, metodologjia sistemi si do t mundemi t deprtojm, ne i kemi pezulluar, sepse duam q gjith fuqit tona t prqendrohen te 23 qershori. M pas, ne do t shikojm mundsit pr prezencn e Aleancs n kuvendet e tjera shqiptare. Ne mendojm q klasa politike n Shkup, Prishtin dhe Tiran vuan nga t njjtat smundje, nga bajraktarizmi, nga nepotizmi, nga mungesa e elitave politike. Ka nj lloj mediokriteti n forcat politike t t tre parlamenteve. Po t shikojm, kemi nj lloj ndikimi t nj pjes t politikanve q synojn t imponohen prjet, si sht Berisha, Edi Rama, Ilir Meta, Gjinushi, Hashim Thai, Menduh Thai dhe Ali Ahmeti. Shqiptart n gjith trevat e kan humbur sensin e demokracis dhe t parimit baz t ndryshimit. Mendojm q ne kemi forcn dhe energjin pr t injektuar sjelljen e nj gjaku t ri n t gjitha trevat shqiptare.

  Keni akuzuar dhe jeni duke e akuzuar Berishn pr shum shtje politike dhe familjare, a keni fakte konkrete?

  Po. Ne kemi punuar dhe po krijojm dosje, jo vetm pr kryeministrin, por edhe pr disa ministra dhe gjat fushats elektorale, nse Berisha nuk trhiqet nga pozicioni i kryeministrit dhe pr her t par t lejoj t bhen zgjedhje t lira dhe t ndershme, ne do t jemi t detyruar t publikojm fakte q do t jen tronditse dhe q ai nuk do ti prballoj dot n fushat elektorale. Ato lidhen me afera korruptive, me prfshije n biznese t ndryshme dhe me vnien n shrbim t agjenturave t huaja antishqiptare.

  Kryepeshkopi i kishs Ortodokse n Shqipri sht grek. Nuk ka Shqipria klerik t saj? Greqia do ta pranonte q t udhhiqej kisha nga nj shqiptar?

  Natyrisht q Shqipria duhet t ndiqte t njjtn model q ka Bullgaria, Serbia dhe Rusia. E kan shum vende q kan komunitet ortodoks, ku n krye t kishs Ortodokse kan klerikt e tyre. Ne nuk mendojm se ktu fillon dhe mbaron problematika q lidhet me kishn Ortodokse Autoqefale. Kemi krkuar q vet shteti shqiptar t qndroj i ndar nga feja. S dyti, ne kemi krkuar q ashtu si shteti ka respektuar Janullatosin me dekoratn e Urdhrit t Sknderbeut, t respektohen edhe t vlersohen edhe themeluesit e Kishs Ortodokse Shqiptare nga Fan Noli e deri tek Kristo Negovani, duke i dhn dekoratat q meritojn. Ata q ishin legjenda dhe krijuesit e ksaj kishe, ata q ishin heronj, sot nuk respektohen nga shteti dhe nga Presidenti, por respektohet Janollatosi, n kt kontekst ne kemi qen t ekuilibruar sa i prket Kishs Autoqefale Shqiptare dhe gjith shqiptart ortodoks n Shqipri t vijojn harmonin fetare.

  Pse duhet tu votojn m 23 qershor shqiptart Aleancn Kuqezi?

  AK sht nj lvizje e qendrs, thellsisht patriotike, fitorja e saj duhet t jet nj domosdoshmri historike pr kombin shqiptar, si nj mundsi pr t krijuar balanca n rajon pr sa i prket sektorve, t diplomacis, mbrojtjes s t drejtave t njeriut etj. Fitorja e AK-s sht kusht pr ndryshimin e pushtetit dhe largimin e Berishs, q do t thot je vetm rotacion i xhaketave t vjetra. AK-ja nse do t qeveris, do t kufizoj mandatin pr t gjitha institucionet, nuk do lejoj m shum se dy mandate pr asnj funksion dhe funksionar, Bashkimi n federatn Shqipri-Kosove. Votim dhe zgjedhje nga populli pr Presidentin, Prokurorin e Prgjithshm dhe Gjyqtart e lart. Nj zhvillim ekonomik t bazuar n pasurit kombtare duke i dhn prioritet zgjidhjes s shtjes s pronave. Zgjerimi i tregut mbarkombtar q do t garantoj zhvillim t shpejt ekonomik n vend. AK-ja pr her t par do t kt mision diplomatik dinjitoz n do cep t bots.

  Federat me dy parlamente por me nj qeveri

  Bashkimi kombtar si do t bhet?

  N radh t para faza e par q afron bashkimin kombtar sht ndryshimi i regjimeve politike. N Berishn n Tiran dhe Thain n Prishtin nuk mund t ket bashkim kombtar. Faza e dyt sht referendumi i dy shteteve shqiptare, Shqipris s Veriut, q sht Republika e Kosovs dhe Shqipris s Jugu q sht Republika e Shqipris. N modelin e federats, ku do bashkohen dy njsi me dy parlamente, me dy pal institucione, po me nj qeverisje, n t cilat komponentt kryesor duhet t jen: politika e jashtme, mbrojtja e siguria dhe shtje t makro ekonomis, heqja e doganave. Pra, ne ofrojm nj Shqipri t bashkuar duke hequr kufijt, por duke mos i ndryshuar ato. Nuk do t ndryshojn kufij, as me Serbin, as me Greqin, as me Maqedonin, apo me Malin e Zi, si model i federats s shteteve t bashkuara shteteve shqiptare n Ballkan.

  Dosja Presheva, far sht, ku qndron e vrteta?

  Presheva mund t jet nj koncesion politik i Tirans dhe i Prishtins pr hir t marrdhnieve n lidhje me veriun e Kosovs. Nuk sht e rastit q shkulja e lapidarit n Preshev prkon me negociatat me Beogradin, nuk sht e rastit q Dai anashkaloi Kosovn dhe tha jam i gatshm t bj pazar me Berishn pr shkmbim territoresh. Kto jan deklarata t qarta zyrtare dhe hedhin drit mbi masakrn dhe vandalizmit q po zhvillohet n Preshev. Pra, Dai po synon t ratifikoj marrveshjen me Berishn n kurriz t mijra shqiptarve n Lugin e Preshevs, duke tentuar q harta gjeografike e kufijve shqiptar t ndryshoj n favor t llogarive dhe pazareve t Serbis. Kjo nuk mund t ndodh, ne jemi ktu kundr. Ne jemi pro qndrimit t SHBA-s, q kufijt nuk mund t ndryshohen n disfavor t shqiptarve.

  Thirrjet e Nikolas Geixhit pr tu br grek me detyruan t formoja AK-n

  Si lindi Lvizja Kuqezi, kush ishte ideatori, prse lindi dhe far misioni kishte n fillimet e saj?

  Nj jav pas 21 janarit t vitit 2011, n jug t Shqipris u shfaq greko-amerikani Nikolas Geixh, i cili po zhvillonte disa takime me minoritetin dhe me qytetar t tjer n disa fshatra shqiptare, duke i br thirrje shqiptarve n shum zona rurale, q n censusin i cili do t zhvillohej pas dy muajsh t mos kishin frik pr tu deklaruar grek dhe n mnyr masive t mos deklaroheshin shqiptar. Ishte lajm q po e ndiqja me disa miq t mi gazetar dhe u ndjeva shum keq, u krkova atyre ndihmn pr t br nj intervist publike. Edhe ata po shprehnin skepticizmin e tyre sepse kjo mund t m rrezikonte karriern time profesionale. T nesrmen, dhash nj intervist n Top-channel dhe n News-24 kundr deklarats s Geixh-it. Jam nisur po at dit pr t inspektuar disa gjykata n jug t Shqipris n Gjirokastr, Kor dhe Berat. Gjat inspektimit t vendimeve gjyqsore, konstatova mijra vendime t cilat qytetart shqiptar ndryshonin kombsin e tyre, nga shqiptare n greke, por pa pasur fakte dhe prova pr origjin e tyre. Kjo bhej pr dy arsye, e para pr t siguruar nj pension 380 euro n muaj dhe pr leje qndrimi n shtetin grek.

  Cili ka qen ndikimi i organizats Tifozt Kuqezi n lvizjen tuaj dhe n themelimin e AK-s?

  N zyrn time nj mngjes u shfaqn 200-300 tifoz kuqezi, t ardhur nga Tetova dhe Prishtina, m solln nj flamur shqiptar dhe kishin veshur t gjith institucionin me flamuj kuq e zi. Ky ishte momenti kur na lindi ideja pr t krijuar Aleancn Kuqezi, sepse nj pjes e grupit t ktyre tifozve krkuan ngritjen e ksaj strukture e ktij lobimi. Nj pjes e tyre ishin bashkimi i nj grupi juristsh, por edhe i nj grupi patriotsh nga Prishtina, Tetova dhe Shkupi, por edhe nga Jugu i Shqipris. Diku nga data 19 mars t vitit 2011 ne vendosm t krijojm Aleancn, dit n t ciln u iniciua edhe nnshkrimi i peticionit kundr regjistrimit t popullsis mbi baza etnike dhe fetare.

  Pse u futt n politik, cilat kan qen arsyet?

  Mendoj q dy jan shkaqet. Gjithmon kisha ndrruar t kisha karriern n profesion dhe jo n politik. Jam munduar ti qndroja as afr as larg politiks. Pr nj arsye, sepse realiteti shqiptar sht shum i hidhur. Nse nuk ke njohje n politik kurr nuk mundet t kesh edhe nj vend pune, jo m t kesh karrier profesionale, por gjithmon nuk m kishte plqyer fakti t isha trsisht i prfshir n politik. Me marrjen e detyrs s nnkryetarit t KLD-s, kisha shum dshira apo ndrra pr t realizuar, por me t marr detyrn e kuptova se kto ishin iluzione, sepse lufta dhe beteja me Kryeministrin vendit filloi tre muaj pas tragjedis s Grdecit, kur mua mu desh t shkarkoja tre gjyqtar t cilt kishin favorizuar krijuesin e fabriks s Grdecit, Mihal Delijorgjin. Menjher pasi kam kryer kt vendim, jam krcnuar me jet nga Kryeministri dhe m sht dashur ta denoncoj n Shrbimin Informativ Kombtar, tek Presidenti dhe n disa misione diplomatike, sepse u ndjeva i rrezikuar un dhe familja ime. Pas ksaj, dhe kjo sht publikuar edhe n programet e Wikiliksit, e pash q isha izoluar dhe n detyrn q kisha. Kisha vetm elsat e kashts, pa qen prezent dhe i fuqishm n politik fardo detyre t kishe n profesion nuk mund ta realizoje asnj ndryshim. Dhe gradualisht, duke prfshir edhe formimin tim, pr shkak t origjins s prindrve t mi, sepse un e kam babain me origjin t lindur dhe rritur n Kosov, ndrsa maman nga Libohova dhe kemi nj histori pronash dhe familjare n amri, kjo ndikoi n formimin tim dhe n fillimin e puns pr krijimin e strukturs s re politike, q natyrisht mori thellsisht nj profil patriotik, ashtu si isha lindur edukuar dhe rritur nga prindrit e mi.

  Ju pr faj t politiks ikt n 1996, kur u rikthyet nuk i bt pyetje vetes pse po m rikthejn?

  sht e vrtet. Un kam qen i dyzuar se cila duhet t ishte e ardhmja ime n politik. Tre her kam refuzuar PD-n dhe Sali Berishn, pr t kandiduar pr deputet n disa zona t Shqipris, prfshir ktu edhe Tirann, Durrsin dhe Shijakun. I kisha refuzuar sepse mendoja se, nuk mund t ishte e ardhmja ime as n PD dhe as n politik dhe gjithmon pata refuzuar t merrja nj teser partie. Kam qen gjithnj profesionist, jepja konsulenca ligjore, po kurr nuk kam qen pjes e militimit t nj partie. Ndoshta rrethanat erdhn t tilla, ndoshta edhe mosha solli nevojn pr t hapur n politikn shqiptare nj dritare t re, pr sjelljen e nj ndryshimi n Shqipri.  Qeveria shqiptare duhet t tregoj q, ashtu si grekt guxojn t kthejn 15 fmij n kufi, qeveria shqiptare duhet t kthej biznesment grek q jan n Shqipri

  Bashkimi Kombtar do t behet pa ndryshuar kufijt, as me Serbin, as me Greqin, as me Maqedonin dhe as me Malin e Zi, njlloj si modeli i federats s shteteve t bashkuara
  /Shekulli Online/

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Antarsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,006

  Pr: Berisha marrveshje t fsheht me Samaras

  Bashkimi Kombtar do t behet pa ndryshuar kufijt, as me Serbin, as me Greqin, as me Maqedonin dhe as me Malin e Zi, njlloj si modeli i federats s shteteve t bashkuara
  /Shekulli Online/
  A din dikush ketu ne forum te me tregoj,qfar bashkimi kombetar eshte ky.....

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •