Muslimant dhe e gjith bota, sot kan m s teprmi nevoj q tu sqarohet feja e Allahut dhe tu shfaqen mirsit dhe realiteti i saj. Pasha Allahun, sikur ta kuptonin sot njerzit dhe sikur ta kuptonte bota, do t hynin n kt fe grupe-grupe, ashtu si kan hyr pas lirimit t Meks.

Thot Allahu: Pr kohn! Me t vrtet, njeriu sht n humbje, prve atyre q besojn dhe bjn vepra t mira, i kshillojn njri-tjetrit t vrtetn e i kshillojn njri-tjetrit durimin. [Asr 1-3]

Po flasim pr nj gj madhshtore dhe t krkuar, q zgjeron gjokset, largon t keqen n tok, gzon zemrat, hap shtigje t reja, ndihmon njerzit, e kjo vepr sht kshillimi ndaj t tjerve. Nj kshillim me dije e me mendim t dashur pr tjetrin, sht argument para Allahut pro vepruesit t saj dhe argument para njerzve.

sht mirsia q mbajti n kmb Islamin dikur dhe do her. sht veoria dalluese e ktij ummeti mysliman ndr popuj tjer, si ka thn Allahu: Ju jeni populli m i mir i dal pr njerzimin: (sepse) ju urdhroni q t bhen vepra t mira, i ndaloni t kqijat dhe besoni Allahun. [Ali Imran 110]

Por realisht nganjher po humb vlera dhe dshira pr ta vepruar kt vepr t madhe q e do Allahu dhe i Drguari i Tij paqja qofte mbi t. Pr disa m me rndsi sht vetja sesa t tjert, duke thn Dua t merrem me veten, ta shikoj veten, nuk dua ta shqetsoj asknd, nuk dua ti flas askujt kshillime e kritika. Kjo e thn sot duket e keqe nse e dgjon veshi, e nse t gjith do ta vepronin kt teori, ather kush do t thrras n tok pr t mir dhe t ndaloj nga e keqja.

Ambiciet jan shum t ulta sot, pos ata q i ka mshiruar Allahu e q shqetsohen dhe kujdesen pr t tjert. Ndrsa disa heshtin para syve t disave q u duhet kshilla, ka t tjer q kshillojn edhe nse fyhen, nnmohen, mohohen, kundrshtohen, goditen e madje edhe nse vdesin, se kshtu sht rruga e Islamit.

Derisa njerzi t po presin ndihmn e Allahut dhe ngadhnjimin e Islamit, shumica harruan kshillimin. Zgjodhn t ndalen tek vetja e tyre, duke br adhurime e vepra pr t mirn e tyre, por ja si krahasoi Ebu Xhafer: Nj dijetar, dija e t cilit u bn dobi njerzve, sht m i mir sesa shtatdhjet mij adhurues. Edhe nj njeriu t thjesht i takon kshillimi q ta bj.

Sinqeriteti mes miqve ndalet edhe tek kshillimi ndaj mikut. sht nga miqsia e sinqert, nga dashuria pr Allahun pa pasur interesa t dunjas. Ka thn Pejgamberi paqja qofte mbi t: Vrtet miqt e Allahut jan ata q kur shihen, ta kujtojn Allahun. [Sahiha 1646]

Askush nuk duhet t ndiej ngushtim n zemr pr t kshilluar tjetrin, e as tjetri nuk duhet t ndiej ngushtim q e kshilluan. Umeri (Zoti e meshirofte) ka thn: Allahu e mshiroft at njeri i cili na udhzon n prmirsimin e gabimeve tona! Kta ishin t part tan n fe, pas rrugs s t cilve ne ecim.

Kshilla qenka ura lidhse mes njerzve t sinqert, qenka dashuri e pastr, qenka gj q afrohen tek Allahu dhe po ashtu i shrben Islamit, sht n ngadhnjimin e Islamit, sht rruga nga e cila sqarohet Islami, argumentet dhe mirsia e ksaj feje. AbdulAziz bin Bazi [Allahu e mshiroft!] ka thn: Muslimant dhe e gjith bota, sot kan m s teprmi nevoj q tu sqarohet feja e Allahut dhe tu shfaqen mirsit dhe realiteti i saj. Pasha Allahun, sikur ta kuptonin sot njerzit dhe sikur ta kuptonte bota, do t hynin n kt fe grupe-grupe, ashtu si kan hyr pas lirimit t Meks. [Mexhmul Fetaua, 338/2]

Pergatiti: A/O