Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 125
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Eurovision Song Contest 2013

  Festivali Europian i Kenges - ESC 2013 e ka nisur rrugetimin e tij per te kulmuar ne skenen e Malmö-es, Suedi ne mbremjet
  GJYSEM-FINALE te 14 e 16 Majit, 2013 dhe FINALEN e MADHE - 18 Maj 2013 .

  Ishte LOREEN me "Euphoria" e cila i dhuroi SUEDISE fitoren e 5-te e trofeut ne 52 vjet pjesmarrje te ketij shteti.
  http://www.eurovision.tv/page/history/country
  Ne kete edicion te 58-te te Festivalit te Kenges Europiane marrin pjese 39 shtete qe do te garojne sipas shortit qe u hodh sot :

  http://www.eurovision.tv/page/news?i...ich_semi-final


  GJYSEMFINALJA E PARE

  •Danimarke
  •Kroaci
  •Ukraine
  •Hollanda
  •Austria
  •Sllovenia
  •Estonia
  •Rusia
  •Lituania
  •Serbia
  •Irlanda
  •Bjellorusi
  •Qipro
  •Mali i Zi
  •Belgjike
  •Moldavi

  GJYSEMFINALJA E DYTE

  •Letoni
  •Azerbajxhan
  •Malta
  •Island
  •San Marino
  •Maqedonia
  •Finlanda
  •Bullgaria
  •Izrael
  •Norvegji
  •Shqiperi
  •Hungari
  •Zvicer
  •Gjeorgji
  •Greqi
  •Armeni
  •Rumani

  ANGLI, FRANCE, GJERMANI , SPANJE - 4 shtetet financuese te Festivalit, ITALIA- me status te vecante dhe fituesja e vitit te kaluar, SUEDI garojne direkt ne FINALE. Njekohesisht ne shortin e hedhur sot u be dhe percaktimi i votimit qe bejne keto shtete. Ai eshte si me poshte :


  Gjysem Finalen e Pare votojne :

  •Angli
  •Suedi
  •Itali

  Gjysem Finalen e Dyte votojne :

  •France
  •Gjermani
  •Spanje


  Suksese SHQIPERISE sone & me nje prezantim e pozicionim sa me te mire !!! Fitofte Kenga me e Bukur !!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 17-01-2013 mė 12:35

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  6 jane shtetet qe kane perzgjedhur kenget e tyre perfaqesuese deri tani :

  Ukraina, Bjellorusia, Belgjika , Lituania, Shqiperia dhe Zvicra.


  Shtetet e tjera jane ne proces perzgjedhjeje qe vazhdon deri ne Mars 2013.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Eurovis...g_Contest_2013

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  Bjelloruset startuan garen e EUROVIZIONIT ne fillim dhjetor, duke zgjedhur kengen e tyre nga " Eurofest " me nje votim
  50 % juria, 50 % publiku.

  27 vjecarja bukuroshe , Alyona Lanskaya me " Rhythm Of Love " fitoi garen dhe te drejten per te perfaqesuar BJELLORUSINE ne ESC 2013. Garon ne gjysem finalen e pare.


 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  ZVICRA ishte shteti i dyte qe percaktoi perfaqesuesen e saj per ne EUROVIZION 2013 duke ja lene ne dore 100% votimit te publikut.

  Heilsarmee - " You and me " garojne ne GJYSEM FINALEN E DYTE .
  http://en.wikipedia.org/wiki/Switzer...g_Contest_2013 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  BELGJIKA zgjodhi perfaqesuesin e saj duke ndjekur nje formule tjeter. Fillimisht u perzgjodh kengetari Roberto Bellarosa, fitues i "The Voice Belgique " e me pas ai ju prezantua publikut me 3 kenge.

  Zgjedhja e kenges perfaqesuese u be duke ndjekur fomulen e votimit 50 % publiku, 50 % juria.
  Konkurron ne GJYSEM FINALEN E PARE.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Belgium...g_Contest_2013

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 18-01-2013 mė 12:54

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  LITUANIA - Gjysem Finale I

  Andrius Pojavis do te perfaqesoje Lithuanine me kengen "Something".  http://en.wikipedia.org/wiki/Lithuan...g_Contest_2013

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  ALBANIA - Gjysem Finale II

  Per here te pare SHQIPERIA jone do te perfaqesohet me nje kenge hard rrok pas eksperiencave te deritanishme me kenge pop - folk e balada.

  Nje Dyshe goxha e forte - Nje vokal shume potent dhe nje Instrumentist shume virtuoz.Adrian Lulgjuraj e Bledar Sejko do te na perfaqesojne ne Eurovizion 2013 me kengen Identitet te kenduar ne shqip.  Pas versionit perfundimtar te kenges , regjistruar ne Malmo te Suedise, me daten 5 mars do te publikohet dhe videoklipi i kenges, puna per te cilin eshte ne perfundim e siper.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Albania...g_Contest_2013
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 24-02-2013 mė 13:59

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  UKRAINA - GJYSEM FINALE I

  Me nje votim unanim , 50 % juria - 50 % publiku , e para ne te dyja vleresimet Zlata Ognevich me kengen
  " Gravity " perzgjidhet si perfaqesese e Ukraines.  http://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine...g_Contest_2013

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  Tashme jane zbuluar kenget e pothuaj gjithe Nates se Pare Gjysem - Finaliste. Pritet te zgjidhet vetem kenga e Moldavise ne mes te Marsit , per te plotesuar te plote konfiguracionin e 16 kengeve garuese.


  Pas Ukraines, Bjellorusise, Belgjikes e Lituanise qe ishin nder shtetet e para qe perzgjodhen kenget e tyre

  Austria, Hollanda, Danimarka, Irlanda, Estonia, Rusia, Sllovenia, Serbia, Kroacia , Mali i Zi e Qipro

  percaktuan perfaqesueset duke nisur garen drejt 10-shes FINALISTE .

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  AUSTRIA

  Formulen 50 % Juri e 50% Publiku , perdoren dhe austriaket, me vecantine qe JURIA ishte e tera NDERKOMBETARE . Natįlia Kelly me kengen `` Shine `` garon per Austrine.  http://en.wikipedia.org/wiki/Austria...g_Contest_2013

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  HOLLANDA

  Anouk do te prezantoje Hollanden ne Festivalin Europian 2013 me kengen " BIRDS " .  http://en.wikipedia.org/wiki/Netherl...g_Contest_2013

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  DANIMARKA

  Kopenhagen 2014 .....ndoshta ....

  Danimarka e perfaqesuar nga EMMELIE DE FOREST me kengen "ONLY TEARDROPS" aktualisht eshte kenga e cila lakohet me se tepermi si FITUESE e EUROVIZION 2013 ..... por sigurisht edhe nder me te pelqyerat e ketij edicioni. A do jete vertete fituesja ..... te shohim ne finale !!!


 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  IRLANDA

  Ryan Dolan eshte perfaqesuesi i Irlandes ne ESC 2013 me kengen " Only love survives ".  http://en.wikipedia.org/wiki/Ireland...g_Contest_2013

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  ESTONIA

  Birgit Õigemeel me kengen "Et uus saaks alguse" eshte perzgjedhur si artistja perfaqesuese e Estonise ne ESC 2013 .  http://en.wikipedia.org/wiki/Estonia...g_Contest_2013

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  RUSIA

  Dina Garipova eshte perfaqesuesja e Rusise me kengen"What If".
  http://en.wikipedia.org/wiki/Russia_...g_Contest_2013

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  SLLOVENIA

  Hannah me " Straight Into Love " eshte zgjedhja qe sllovenet bene per kete gare muzikore.  http://en.wikipedia.org/wiki/Sloveni...g_Contest_2013

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  SERBIA

  Moje 3 me kengen " Ljubav je svuda " jane garueset per ESC 2013.  http://en.wikipedia.org/wiki/Serbia_...g_Contest_2013

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  KROACIA

  Kroatet zgjedhin Klapa s Mora me kengen "Mižerja" per t'i perfaqesuar ne Eurovizionin e ketij viti.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Croatia...g_Contest_2013

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  MALI ZI

  Who See jane te perzgjedhurit e Malit te Zi per ESC 2013 me kengen " Igranka ".
  http://en.wikipedia.org/wiki/Montene...g_Contest_2013

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,379

  Pėr: Eurovision Song Contest 2013

  QIPRO

  Despina Olympiou eshte perfaqesuesja qipriote qe garon me kengen " An Me Thimįse " .  http://en.wikipedia.org/wiki/Cyprus_...g_Contest_2013

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •