Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1

  Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi
  Libri im i par, dhurat pr lexuesit dhe dgjuesit e Radio Projektit 21 / dhe pr Forumin

  T dashur lexues/dgjues t Radio Projektit 21( e t Forumit ). Duke hulumtuar npr dokumentacionin tim t ruajtur npr CD t ndryshme, para 25 dhjetorit e gjeta librin tim t par, t cilin e kisha t gatshm pr botim q n vitin 2001. Libri mban titullin: Fjalorth toponomastik pr nevoja t gjztarve SHQIPRIA. N libr jan prfshir toponime ( q faktikisht shqip thuhet emrvende, por aso kohe kshtu i kisha vn titullin, ndaj as ktu nuk po ia ndryshoj) nga Shqipria sipas rretheve t asaj kohe. Jan gjithsej 26 rrethe.

  Libri u dedikohej gjztarve, atyre q prpilonin fjalkryqe e gjza t tjera ku prdoreshin emrvende t ndryshme. Qllimi ishte tu dilej n ndihm ktyre, por mbi t gjitha, gjztart npr gjzat e tyre t prdornin emrvende nga Shqipria, meq ne dinim pak emrvende nga vendi m dhe mos t prdoreshin ose sa m pak nga vise t tjera e rejoni.

  Librin nuk e botova, sepse aso kohe pr mua ishte e pamundur ardhja n Kosov, si dhe pr shkakun q u krijuan rrethe t reja. Nuk mu duk e arsyeshme ti hyja edhe nj her ksaj pune t lodhshme. Pak m von mora vesh se ka dal nj libr i ngjashm.

  Kur e gjeta librin, mendova se nuk ia vlen t botohet, por do tua dhuroj t gjith miqve dhe sivllezrve t mi, mbase do tu hyj n shrbim- prdorim. Fundja, mendoj se ia vlen t lexohet edhe vetm sa pr kureshtje.

  Pr saktsin e emrvendeve dua ta felnderoj przemrsisht miken time, vlonjaten, M. Goda, e cila m solli nj hart me emrvende t sakta, madje edhe me koordinanta.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #2

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  Aso kohe ( 2001 ) e pata planifikuar edhe redaksin, botuesin etj.

  Kisha kt projekt-plan:

  Titulli i librit: Fjalorth toponomastik pr nevoja t gjzetarve SHQIPRIA


  Botues: FEDERATA E GJZTARVE T T KOSOVS (aso kohe ende nuk ishte rikonsoliduar kjo Federat)

  Drejtor: Zijadin Hasani ose Xhelal Abrashi ( sepse Zijadini ishte kryetari i par i Federats, dhe Xhalali kryetari i fundit, por q i kishte dal mandati)

  Recensent: Xhevat Ruhani dhe Driton Sejdiu ( me kta isha n kontakt dhe kta kishin kopjen e ktij libri. Kta njhersh edhe m dhan kuraj t punoja n kt drejtim. )

  Redaksia: Riza Brbatovci, Rexhep Hasani, Ismail Gagica, Arbnor Pozhegu ( kta dy t fundit gjeograf) .
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 3. #3

  Rrethet: Berat, Dibr, Durrs

  Rrethi i Beratit
  01. RRETHI I BERATIT.doc

  Rrethi i Dibrs
  02. RRETHI I DIBRËS.doc

  Rrethi i Durrsit
  03. RRETHI I DURRËSIT.doc
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 14-01-2013 m 21:10
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 4. #4

  Rethet: Elbasan, Fier, Gjirokastr

  Rrethi i Elbasanit
  04. RRETHI I ELBASANIT.doc

  Rrethi i Fierit
  05. RRETHI I FIERIT.doc

  Rrethi i Gjirokstrs
  06. RRETHI I GJIROKASTRËS.doc
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 14-01-2013 m 21:11
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 5. #5

  Rrethet: Gramsh, Kolonj, Kor

  Rrethi i Gramshit
  07. RRETHI I GRAMSHIT.doc

  Rrethi i Kolonjs
  08. RRETHI I KOLONJËS.doc

  Rrethi i Kors
  09. RRETHI I KORÇËS.doc
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 14-01-2013 m 21:12
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 6. #6

  Rrethet: Kruj, Kuks, Lezh

  Rrethi i Krujs
  10. RRETHI I KRUJËS.doc

  Rrethi i Kuksit
  11. RRETHI I KUKËSIT.doc

  Rrethi i Lezhs
  12. RRETHI I LEZHËS.doc
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 7. #7

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  Pr ta lexuar materialin, ju duhet t klikoni mbi skedarin, t cilin duhet ta shkarkoni!
  Ju prshndes.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 8. #8

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  Ja si do t duket faqja q e shkarkoni:


  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 9. #9
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 10. #10

  Rrethi i Librazhdit

  Rrethi i Librazhdit
  13. RRETHI I LIBRAZHDIT.doc
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,512

  Pr: Rrethi i Librazhdit

  Miku im i nderuar Adem GASHI, Ju prgzoj pr punn e br, vrtet ta kishit botuar n vitin 2001 kur edhe keni planifikuar, do u shrbente shum gjztarve...prkundr voness, ky fjlaroth, sht i nevojshm jo vetm pr gjztar e gazetar, por pr secilin shqiptar, ta ket n vitrin...
  Un po Ju inkurajoj t botoni sa m shpejt, botimi tash nuk kushton shtrenjt...
  Edhe nj her prgzimet m t sinqerta...

 12. #12

  Pr: Rrethi i Librazhdit

  Citim Postuar m par nga Agim Metbala Lexo Postimin
  Miku im i nderuar Adem GASHI, Ju prgzoj pr punn e br, vrtet ta kishit botuar n vitin 2001 kur edhe keni planifikuar, do u shrbente shum gjztarve...prkundr voness, ky fjlaroth, sht i nevojshm jo vetm pr gjztar e gazetar, por pr secilin shqiptar, ta ket n vitrin...
  Un po Ju inkurajoj t botoni sa m shpejt, botimi tash nuk kushton shtrenjt...
  Edhe nj her prgzimet m t sinqerta...
  Shum i respektuari, Agim miku,
  t faleminderit pr kurajn q m jep pr ta botuar librin. Nuk sht n pyetje se kushton shtrenjt, por kam disa arsye t tjera ( e q nuk do t thot se mbase nuk do ta botoj).

  1. Librin q e pata prgatitur pr botim nuk e kam gjetur t t tr. E kam gjetur vetm pjesn - tekst. Kam pasur edhe fotografi qytetesh, fabrikash, kooperativash e shkollash t ndryshme. Mbi t gjitha i kam pas skanuar t gjitha rrethet. Kto tani m mungojn.

  2. Arsyeja atjetr sht, se n kohn kur un kam filluar kt libr kan qen vetm 26 rrethe - tani jan 36. Pra disa rrethe jan ndar. Ta zm disa fshatra e qendra banimi t rrethit t Kuksit, tani i prkasin rrethit t Hasit; po kshtu ta zm nga Shkodra ka dal rrethi i Malsia e Madhe; nga Elbasani - Peqini; nga Dibra - Bulqiza; nga Kora - Devolli etj etj.M duket humbje e kohs t'i hyj edhe nj her ksaj pune dhe nga secili rreth t heq fshatrat q kan kaluar n rrethin tjetr.

  Sa pr kuriozitet po ju sjell rrethet e reja n Shqipri:  1. Rrethi i Beratit
  2. Rrethi i Bulqizs
  3. Rrethi i Delvins
  4. Rrethi i Devollit
  5. Rrethi i Dibrs
  6. Rrethi i Durrsit
  7. Rrethi i Elbasanit
  8. Rrethi i Fierit
  9. Rrethi i Gjirokastrs
  10. Rrethi i Gramshit
  11. Rrethi i Hasit
  12. Rrethi i Kavajs
  13. Rrethi i Kolonjs
  14. Rrethi i Kors
  15. Rrethi i Krujs
  16. Rrethi i Kuovs
  17. Rrethi i Kuksit
  18. Rrethi i Kurbinit
  19. Rrethi i Lezhs
  20. Rrethi i Librazhdit
  21. Rrethi i Lushnjs
  22. Rrethi i Malsis s Madhe
  23. Rrethi i Mallakastrs
  24. Rrethi i Matit
  25. Rrethi i Mirdits
  26. Rrethi i Peqinit
  27. Rrethi i Prmetit
  28. Rrethi i Pogradecit
  29. Rrethi i Puks
  30. Rrethi i Sarands
  31. Rrethi i Shkodrs
  32. Rrethi i Skraparit
  33. Rrethi i Tepelens
  34. Rrethi i Tirans
  35. Rrethi i Tropojs
  36. Rrethi i Vlors

  P.Sh. sht interesant, kam hasur n literatur, se ka komun q ka vetm 3-4 fshatra!!

  Respekt pr ty e pr gjith lexuesit!
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 16-01-2013 m 22:25
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 13. #13

  Rrethi i Lushnjs

  Rrethi i Lushnjs
  14. RRETHI I LUSHNJËS.doc
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 14. #14
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  po cfare fjalorthi o bace..a ja ke idene se cka je duke bere..me duket nje vrime ne uje..asgje me shume..keswhtu eshte kur ndermerr nje pune per te cilen nuk ja ke idene ...dikur te pata thene qe as mos e merr mundimin ta botosh nje fjalorth te tille pasi ajo cka po ben nuk i perket fushes se toponomastikes..te besh nje fjalor toponomastik te nje vendi pika e pare duhet te kesh njohuri mbi toponomastiken..ti nuk e di cka eshte toponomastika dhe thjesht ti duke pase perpara nje harte politike apo fizike te shqipterise je munduar te rendisesh thjeshte vetem vendbanimet me te rendesishme te republikes se shqiperise..po toponomastika ka nje game shume shume me te gjere se sa emertimi i disa vendbanimeve apo fshatrave siq quhen ne ndarjen administrative te shqiperise..ku jan malet , fushat , lumenjt , liqenet , krahinat etj etj..askund..thjesht emrat e disa fshatrave dhe qyteteve..dhe ato me mjaft gabime e jo te gjithe apo edhe te perzier. .mbi te gjitha nje fjalor te tille nuk e ben dot nje njeri i vetem qofte edhe nje shkencetar i fushesh se gjeografise ne pergjithesi dhe i toponomastikes ne veqanti..di qe dikur instituti i historise dhe gjeografise ne tirane ka punuar rreth 20 vjet dhe me angazhimin e qindra mesuesve per te sjelle nje fjalor te tille..pra nje institucioni te specializuar i jan dashur vite e ty te eshte dashur thjeshte nje dite e vetme per ta sjalle kete te ashtuquajtur fjalorth..je jasht cdo nocioni i dashur bace..te pata thene bace dhe te sugjeroj qe ti degjosh ata qe kan me shume njohuri mbi nje fushe te caktuar se sa ke ti njohuri mbi ate fushe..

  per te ter mos dekurajuar ne ate qe ke sjelle do te te sugjeroj disa gjera qe ti kesh parasysh ..

  e para .. nderroje emrin e fjalorthit ne '' lista e vendbanimeve ne republiken e shqiperise..

  e dyta .. ndaj emraqt e krahinave nga ata te fshatrave..

  e treta .. ka shume mundesi te gjesh shume informacion te plote ne faqen e komisionit qendror te zgjedhjeve ne shqiperi i cili ka listen e plote te te gjitha qendrave te votimit neper vendbanime..zakonisht cdo fshat ne shqiperi ka nje qender votimi..pra njesia me e vogel administrative ne shqiperi ka qender votimi..mund te kerkosh informacion tek ministria e pushtetit vendor ..per te haruar listen nuk te ndihmon harta e shqiperise por kerkimi ne internet..e mira do ishte qe te shkoje vete fshat me fshat dhe ti gjeje keto fshatra por nuk besoj se e ke mundesin ta besh nje gje te tille..pikerisht ne fshat ti e kupton se si shkruhet dhe shqiptohet nje fshat pasi ata e dime me mire si quhen fshatrat e tyre..

  e katerta..rendit edhe emrat e krahinave qe te mos ngaterrohen me fshatrat..ti i kishe ndare me rrethe por mua me duket me e mire ndarja sipas krahinave..ne ndarjen shoqerore krahina eshte njesia e dyte pas fshatit dhe shume njerez me gjeresisht identifikohen me krahinen..psh lumnjan , drenicak apo lab..ne ndarjen administrative pas fshatit vjen fshati i bashkuar qe perbehet nga disa fshatra me te vegjel dhe ku zakonisht emri i nje fshati te vogel sherben edhe per fshatin e bashkuar..por ka raste qe emri i fshatit te bashkuar nuk ka te beje me asnje vendbanim brenda atij fshati..psh ne krahinen e lumes ku une bej pjese fshati ujmisht eshte fshat i bashkuar nga fshatrat resk , malqene , skavice dhe tejdrine..pra asnjeri nga fshatrat e vegjel nuk permban emrin e fshatit ti madh..jep shpjegime per raste te tilla..

  e pesta..nese do kesh kohe te merresh me kete pune mos u permbaj vetem ne territorin e republikes se shqiperise por zgjeroje ne te gjitha vendbanimet shqiptare..do ishte shume me e mire dhe me e plote kjo liste nese do permbledhte te gjitha vendbanimet shqiptare..une dikur pata pyetur ne kete forum velezerit nga kosova si ishte ndarja krahinore e kosoves por askush nuk ishte ne gjendje te pergjigjej..une vete do kisha shume deshire ta dija te pakten ndarjen krahinore te trojeve shqiptare..ta di kujt i thone drenicak e kujt lab etj etj..

  e gjashta ..nese nuk e ke mundesine te vizitosh te pakten krahinat e caktuara mundohu te gjesh persona nga keto krahina dhe ti pyesesh per pemen e krahines se tij..ndryshe ke per te harruar ose ngaterruar vendbanime apo per ti shkruar ndryshe nga cjane ne realitet..psh ne krahinen time ke shkruar gabim fshatin tershene ne tershane..apo fshatin topojan ne tropojan..apo ke harruar fshatra pa i shenuar fare ne liste..


  keto sugjerime po me kujtohen per momentin..ndoshta mund te kete sugjerime te tjera qe mund te te ndihmojne edhe me shume per te bere nje liste sado pak te plote rreth vendbanimeve shqiptare..kjo eshte thjesht nese ti fokusohesh vetem ne vendbanime pasi po u fokusove edhe ne toponime te tjeras do te te ngjaj me ate udhetarin qe hyn ne masivin e amazones...
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 18-01-2013 m 09:42
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 15. #15

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  ... Nejse... n pika t shkurtra po t prgjigjem. Un nuk mbaj inat. Faktikisht kam qen i zemruar. Un i kam inat njerzit kur flasin pas shpinds. E di ti ka ke folur n temn q ka hapur drenicaku, Ardit Mustafa. T qoft fal.

  Un e di 'sht toponomastika. Si student e kam pasur nj seminar/punim - studim hesapi, me temn "Toponomastika e katundit Trstenik " ( d.m.th vendlindja ime ).

  Sa pr fjalorthin toponomastik q e kam titulluar, ky sht nj emrtim i hershm. Tani do ta kisha titulluar

  "Emrvende n Republikn e Shqipris".
  - fshatra dhe qytete

  Shikoje n ballin shkruan: pr nevoja t gjzetarve.

  Jam plotsisht i bindur se kan mbetur pa u prfshir edhe shum emrvende t tjera, por nuk dyshoj n saktsin e tyre.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 16. #16
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  vleresoj qellimin e mire tendin Adem. Njerezia sot nuk te japin nje gur te cash koken, falas.. e jo me momente dhe pune serioze.. Te pergezoj
  What goes around---comes around

 17. #17
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  ... Nejse... n pika t shkurtra po t prgjigjem. Un nuk mbaj inat. Faktikisht kam qen i zemruar. Un i kam inat njerzit kur flasin pas shpinds. E di ti ka ke folur n temn q ka hapur drenicaku, Ardit Mustafa. T qoft fal.

  Un e di 'sht toponomastika. Si student e kam pasur nj seminar/punim - studim hesapi, me temn "Toponomastika e katundit Trstenik " ( d.m.th vendlindja ime ).

  Sa pr fjalorthin toponomastik q e kam titulluar, ky sht nj emrtim i hershm. Tani do ta kisha titulluar

  "Emrvende n Republikn e Shqipris".
  - fshatra dhe qytete

  Shikoje n ballin shkruan: pr nevoja t gjzetarve.

  Jam plotsisht i bindur se kan mbetur pa u prfshir edhe shum emrvende t tjera, por nuk dyshoj n saktsin e tyre.
  epo pike e zeze..per cka do me falesh mo bac..sa shume fal bre por nuk ja ke idene cka po fal..ti mund te inatosesh me injorancen tende por nuk mund te inatosesh me ata qe ta vene ne dukje kete injorance..ne enderr e pe qe une paskam shkruar keq per ty prapa shpine..nuk e kan zakon malsoret kete gje ..as une nuk e kam zakon te flas mbas shpine ..ato qe kam per te thene i them hapur..me hapur se sa shkrova tek tema qe kishte hapur ai drenicaku nuk besoj se ka..nuk e di si tu duk ty prapa shpine..te paskan merzite fjalet e mija por nuk te kam faj..une asnjehere nuk me kan merzite epitetet tuaja si cung lume apo bla blat tjera..ti menjehere ben te idhnuarin dhe nuk e kerkon aspak te vetja pse po idhnohesh..po bajat bre bac te shkruash se tani qe iku baca apo malsori forumi nuk vlen me..pse une e ti ja japim kredibilitetin ketij forumi..ne jemi pjese e suksesit apo deshtimit te ketij forumi po asesi forumi nuk identifikohet me nje person sado kreativ te jete aj..pastaj ti vete e ke bere veten per te te folur bace..nje here ike e nje here vjen..nje here na thua lamtumire e heres tjeter mire se ju gjeta..burri mbahet i lidhur pas fjales dhe jo pas kunjit..ja pra keto budalliqe te bejne objekt talljeje

  sa per temen une me qellimin e mire te sugjerova dicka..une e njoh mire kete lami pasi kam studiuar pikerisht histori-gjeografi..ty te duket se kur te thone miremengjes jan duke te te share..ne te vertete une doja te te ndihmoja dhe mendova qe mund te besh dicka te vlefshme..nejse..ti vazhdo ne drejtimin qe ke zgjedhur..eshte nje e drejte e jotja..keshtu eshte tek ne kur ai qe ka studiuar per mekanike te ben kompetentin per gjikonologji e ai qe ka studiuar per veterinari te ben kompetentin ne gjeografi..
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 19-01-2013 m 09:41
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 18. #18

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  epo pike e zeze..per cka do me falesh mo bac..sa shume fal bre por nuk ja ke idene cka po fal..ti mund te inatosesh me injorancen tende por nuk mund te inatosesh me ata qe ta vene ne dukje kete injorance..ne enderr e pe qe une paskam shkruar keq per ty prapa shpine..nuk e kan zakon malsoret kete gje ..as une nuk e kam zakon te flas mbas shpine ..ato qe kam per te thene i them hapur..me hapur se sa shkrova tek tema qe kishte hapur ai drenicaku nuk besoj se ka..nuk e di si tu duk ty prapa shpine..te paskan merzite fjalet e mija por nuk te kam faj..
  Sa pr korrektsi, ja cka ke shkruar n kohn kur un isha i prjashtuar:

  MALSORI i vetmi reagon te shkrimi i Ardit Mustafës .doc

  Mos ta prishim temn. N t ardhmen do t t prgjigjem n pjesn tjetr ku ke dhn kshilla, t cilat mua m plqyen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 19-01-2013 m 14:20
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 19. #19
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Sa pr korrektsi, ja cka ke shkruar n kohn kur un isha i prjashtuar:

  MALSORI i vetmi reagon te shkrimi i Ardit Mustafës .doc

  Mos ta prishim temn. N t ardhmen do t t prgjigjem n pjesn tjetr ku ke dhn kshilla, t cilat mua m plqyen.
  une per temen po flisja por ti e devijove duke na treguar cka paskemi shkruar dikur dhe duke na prezantuar zemergjeresine tende ne falje pavaresisht se nuk ke cka fal.. bere mire qe e solle shkrimin tim..e lexova edhe nje here dhe e para gje qe pash ishte se shkrimi ishte bere publik ne rubriken perkatese ( pra jo pas shpine siq ta ka enda ti ta quash ) dhe e dyta pash qe sinqerisht je bere si ata kalamajt e lazdruar qe per cdo gje bejne sikur hidherohen..cka kishte ofenduese shkrimi im ..asgje..thjeshte nje pergjigje ironike ndaj dikujt qe eshte komplet jasht cdo sensi ne forum..bac nuk mund te hapim tema per cdo njeri qe na pelqen ne kete forum..kjo eshte qesharake dhe kur behesh qesharak nuk kan faj forumnistet qe te thumbojne me ironi..

  keshillat e mija hedhi ne kosh..une nuk ti parashtrova per pergjigje por si rruge ndihmese per ate qe ti pretendon te besh..ti ke parimet tuaja ne punen tende dhe keshillat e mija nuk vlejne..nese do degjoje nje keshille time na trego shkurtimisht ndarjen krahinore te kosoves dhe viseve te tjera jasht trojeve shteterore te shqiperise..pra vetem krahinore pasi askund nuk e gjen kete lloj ndarje kurse sa per fshtrat shqiptare mjafton te hysh ne google earth dhe i gjen nje per nje dhe ate liste qe ke bere ti e perpilon brenda dy oresh..
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 19-01-2013 m 15:12
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 20. #20

  Pr: Dhurat prej meje, pr ju: "Fjalorth toponomastik - Shqipria", nga Adem Gashi

  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  une per temen po flisja por ti e devijove duke na treguar cka paskemi shkruar dikur dhe duke na prezantuar zemergjeresine tende ne falje pavaresisht se nuk ke cka fal.. bere mire qe e solle shkrimin tim..e lexova edhe nje here dhe e para gje qe pash ishte se shkrimi ishte bere publik ne rubriken perkatese ( pra jo pas shpine siq ta ka enda ti ta quash ) dhe e dyta pash qe sinqerisht je bere si ata kalamajt e lazdruar qe per cdo gje bejne sikur hidherohen..cka kishte ofenduese shkrimi im ..asgje..thjeshte nje pergjigje ironike ndaj dikujt qe eshte komplet jasht cdo sensi ne forum..bac nuk mund te hapim tema per cdo njeri qe na pelqen ne kete forum..kjo eshte qesharake dhe kur behesh qesharak nuk kan faj forumnistet qe te thumbojne me ironi..

  keshillat e mija hedhi ne kosh..une nuk ti parashtrova per pergjigje por si rruge ndihmese per ate qe ti pretendon te besh..ti ke parimet tuaja ne punen tende dhe keshillat e mija nuk vlejne..nese do degjoje nje keshille time na trego shkurtimisht ndarjen krahinore te kosoves dhe viseve te tjera jasht trojeve shteterore te shqiperise..pra vetem krahinore pasi askund nuk e gjen kete lloj ndarje kurse sa per fshtrat shqiptare mjafton te hysh ne google earth dhe i gjen nje per nje dhe ate liste qe ke bere ti e perpilon brenda dy oresh..

  Ja si e ke br postimin e par n kt tem:

  po cfare fjalorthi o bace..a ja ke idene se cka je duke bere..me duket nje vrime ne uje..asgje me shume..keswhtu eshte kur ndermerr nje pune per te cilen nuk ja ke idene ...dikur te pata thene qe as mos e merr mundimin ta botosh nje fjalorth te tille pasi ajo cka po ben nuk i perket fushes se toponomastikes..te besh nje fjalor toponomastik te nje vendi pika e pare duhet te kesh njohuri mbi toponomastiken..ti nuk e di cka eshte toponomastika dhe thjesht ti duke pase perpara nje harte politike apo fizike te shqipterise je munduar te rendisesh thjeshte vetem vendbanimet me te rendesishme te republikes se shqiperise..po toponomastika ka nje game shume shume me te gjere se sa emertimi i disa vendbanimeve apo fshatrave siq quhen ne ndarjen administrative te shqiperise..ku jan malet , fushat , lumenjt , liqenet , krahinat etj etj..askund..thjesht emrat e disa fshatrave dhe qyteteve..dhe ato me mjaft gabime e jo te gjithe apo edhe te perzier. .mbi te gjitha nje fjalor te tille nuk e ben dot nje njeri i vetem qofte edhe nje shkencetar i fushesh se gjeografise ne pergjithesi dhe i toponomastikes ne veqanti..di qe dikur instituti i historise dhe gjeografise ne tirane ka punuar rreth 20 vjet dhe me angazhimin e qindra mesuesve per te sjelle nje fjalor te tille..pra nje institucioni te specializuar i jan dashur vite e ty te eshte dashur thjeshte nje dite e vetme per ta sjalle kete te ashtuquajtur fjalorth..je jasht cdo nocioni i dashur bace..te pata thene bace dhe te sugjeroj qe ti degjosh ata qe kan me shume njohuri mbi nje fushe te caktuar se sa ke ti njohuri mbi ate fushe..
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •