Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35

Tema: Liridashsi

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Liridashsi

  Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

  --------------------------------------------------------------------------------

  Predhat po korrnin Lisa
  nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
  e dheu po shkonte pėrpjetė
  tė pe
  tė pėrgjakshėm po binin plisa
  gjithqka kishte mebtur shkret

  atdheu po digjej nė barot
  fmijtė nė lemeri me djepa
  toka me gjak e me lot
  e qyqet vajtonin mbi shkrepa

  autori ne mergim xhelal ferizi pershkruan luften e fundit ne kosove

  te nderuar bashkombas po i psstojmė disa punime te autorit xhelal ferizi nga mergimi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga liridashsi : 07-01-2013 mė 06:50

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Traktorve u kishte rėnė bateria

  po ecnin me tė ikur ngadale
  po msynin andej kah shqipnia
  e zogjėt trishtue nė male

  gra po heshtnin e f'mi
  tė dhunuara me turp duke dėnesė
  atdheu kishte ra nė zi
  a thua shqipnia po vdes

  flaka kah do mbi qatija
  nuse te trishtuara vraponin
  nė foshnje kish ra lemeria
  e bota nė kolltuqe aktronin

  tė dashur lexues po prezentojmė disa punime tė autorit
  nga autori xhelal ferizi pershkruan tmerret e luftes se fatit tė kombit e atdheut te vet ku
  autori xhelal ferizi ato i prezenton ne shkrime ne vargje shqiptare

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Kah do malet me shkje
  nga autori xhelal ferizi
  kolonat po ecnin pa krye
  te vraret kufoma mbi dhe
  robinat tė gjalla thye

  nuset te shprishura nė ledina
  maleve sa brekė virgjėrie
  e tesha nėpėr prroje e lugina
  e gjak i derdhur etnie

  prezentojme punime vargje nga autori xhelal ferizi
  i cili neper vite merret me krijimtari
  por edhe pershkruan tmerret e atdheut te vet ne kohen e luftes s e kosoves

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Barbarėt me thika e hangjarre
  autori xhelal ferizi
  vashat pi iknin trishtue
  mbi dhe kah do krime e varre
  e britma duke u dhunue

  djepat bertisnin e gra
  nė qiell bertima ka shkue
  sa thekshėm piskamėt kan ra
  motrat kur jan dhune

  autori xhelal ferizi pershkruan dhunen e armikut mbi civilet shqiptarė gjat luftes se trishtueshme te kosoves

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Malet e fushat plot shkje
  autori xhelal ferizi
  shtėpi e flaka nė qatia
  masakra tė pergjakura mbi dhe
  nė shkrumb kah do dardania

  me sy tė nxjerr r tė vrarė
  trishtime trupash mbi ploje
  femij' mbi kufome duke qarė
  kah do ne shkrumb e rrenoje

  autori xhelal ferizi per shkruann vuajtjen dhe luften e popullit tė vet
  te mjere--- te lėnun nė mėshira e duart e barbarve kanibal pushtues si dhe nga bota e zeze egoiste dhe njerzit anarkist
  tė papperegjeshėm dhe tė prirur pėr interesa

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Shtigjet ishin zaptue
  autori nė mėrgim xhelal ferizi
  armiku kah do nė prita
  e nėnat duke vajtue
  sa e kobshme po ecte dita

  netėt te zeza sterrė
  e qielli i zi mbi krye
  mbi dhe ma zi s e nė ferr
  shpresat kah vdekja kthye

  autori xhelal ferizi pershkruan ngjarjet e kosoves fatkeqe neper shekuj shkaktuar
  nga armiqt e zi te njerzimit--- nga armiqt kanibal dhe bota poashtu e quditshme -qe lejon te tilla sjellje makabre

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Po na blejnė
  Autori xhelal ferizi
  nė treg po na qesin
  e lirė
  si leckė
  tė pa vlerė
  po na shesin
  ...
  po na thejnė
  e nė besė
  per her
  po na presin

  ah lirė
  ah sa lirė
  po na blejnė

  her na lėnė pį atdhe
  e her pa fe
  ...
  sa tė pa mshirė
  shekujt ishin per ne
  ...
  her nė thikė
  e her nė shpatė
  na kan pre

  e her nė zingjirė
  nė pranga
  e nė burgje
  ...
  nė treg
  na kan shitė
  e ble
  ah sa tė zi
  na lan
  pa shteg

  ah s ate zi
  ishin shekujt
  per ne
  ...
  edhe tash
  fund e krye

  duan me na thye

  her me rrogtarė
  e her me mercenarė
  ne qafė na kan kcye

  sa shum tregtarė
  e nderkombtarė
  kah do

  nė shpirte
  e dhe
  e nėn dhe
  nentoken

  me hille
  na e kan grrye
  na shkelen mbi karajfile
  sa her
  tė gjallė
  na kan shkye
  sa her na kan thye
  --
  e pėrsėri
  kemi mbi
  ..
  si lulet kemi qitė krye
  nga autori nė mėrgim xhelal ferizi

  autori xhelal ferizi

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Vashė Shqiptare
  nga autori nė mėrgim i mėrguar xhelal ferizi

  o vashė shqiptare kush je -
  qė gazin kurre nuk e ndalė
  nga cili yllė je nxe
  nga cila dashuri me valė
  sa tė ėmbėl e ke at' gaz
  e qeshjen si kolorit
  si zogu pa maraz
  a thue vashė ku je rritė
  nė dhe apo nė fole hėne
  ne fleten e arit nė qiell
  nė token e lashtė iliriane
  se ti buzqeshė si diell
  autori xhelal ferizi

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Nėse bie ndonjėher shtruar
  autori xhelal ferizi
  e plast nėse bie
  e plandosur
  per mbi dhe
  e materjet me fjalen time ankuese'
  i bėj tė dridhen
  un e vargu im plagosur
  nga ajo fjalėt nuk mund tė zgjidhen
  do tė mė shtroj vetėm ajo
  ajo pra qė mbanė bojkot
  njė kohė
  qė quhet kohė
  dje pardje e sot
  qė quhet moh
  e mohime
  vetėm ajo
  njė e zezė hije
  ajo qė rrin duke bre
  nga ajo
  un e pendma ime
  poe kemi rėnkime
  ah nga ajo
  koha me mohime
  neper shekuj ne
  nė pranga u lidhėm
  ajo ka vetėm moh
  aj po na vret ne
  injorancė quhet
  quhet mohim
  ajo shkelė mbi qdo fe
  engjuj vret pa mbarim
  ajo na la pa atdhe
  autori xhelal ferizi

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Netėt nėpėr Zhgjyre
  autori xhelal ferizi
  netėt errėsirat ecin nė pėr zhgjyre
  kurthat e mė tė pistat skuta
  ky shekull erdhi me plot dredhi
  netėt lakuriqe me prostituta
  errėsira e pa kurfar fytyre
  vall'zojnė plot satan tė zi
  disa me lloj lloj detyre
  sa i pa shpirtė ky treg i zi
  fole nuk po gjenė as zogu
  as sqepekrruta
  shpirtrat po lyhen me krime
  udhėve pa emocione
  plot haraqe nate
  kohė demone
  pse don tė vdes toka ime
  neper gjithfar krajate
  tė mitura prostituta
  plot qyqe nate
  drita tė rrejshme
  shkėlqime me mashtrime
  para me rėnkime
  buk e varfri
  shqipėria etnike
  nė ikje
  lot e mallkime
  tė qeshurat nėpėr shekull si shpifje
  shpikje tė reja me aktrime
  sperma qoshesh kurvare
  plot zgjyre
  udhė dreddhake
  tė pa kurfar fytyre
  do far te msitershme renkime
  vasha me taka hollake
  ngjyrave tė kuqe neverie
  vipa e banda demon me pazare
  qfar hipokrizie
  shpirta mishi shiten
  maska tė zeza
  e mjerime narkotike
  kohra
  me padron
  kah shkojne udhet shqiptare
  e shqiperia etnike
  e toka e jonė
  ah
  po shitet lire
  edhe sqepekrruta
  sa shum
  kende te errta
  e amorale
  edhe
  te mitura
  tė mjera prostituta
  shekull i pa mshirė
  renkojnė fusha e male
  zgerdheshja gjithnji e ma e pshtirė
  nuk di me qfar fjale
  ti pershkruaj keta zingjirė
  po vdes secili emocion
  po shuhen edhe yjet etike
  koha po kurvėron
  dikurė zanė etnike
  shqipėria e jonė
  e sot varfri gjak lot
  guri rėnkon
  dredhi orgjike
  qou o kastriot
  ku ėsht agroni
  teuta
  qou ilirian
  me shpaten tėnde qelike
  kunder hordhive satane
  vringlloe tehun nė vringellima
  se u mbush toka iliriane
  toka e jone etnike
  me koka satane
  u prish antike bima
  shpėtoe shqipėrinė o zot
  e trojet iliriane
  buka po hahet me zhgjyre
  po blehen zogza albaniane
  po shiten lirė ne skllavėri
  shekull pa kurfar fytyre
  me maska e padron tė zi
  me lojra e pronarė karagjoz
  atdheu po bjen nė hi
  shekulli po luan bixhoz
  e koha rruspi
  pėr pak buk e kafshore
  disa neper lot
  e disa ne kurvėri
  po shesin etiken arbrore
  o zot pse ky shkrumb e hi
  pėrse kėto kohra mizore
  pėse tė mbjellen e me mbi
  zhargone tė reja e fjalore
  dolli me zhgjyr tė zi
  trotoare
  drita nate
  po blihen nė netėt kurvėrore
  po bien mishėrat
  kah do nė orgji
  kohė me pazare
  shekull pa dashuri


  autori shqiptar nga mitrovica e kosoves xhelal ferizi

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Pse ka qa nėna pėr mue
  autori xhelal ferizi
  se mbi dhe mė la vetmue
  ajo mirė e paska ditė
  se kjo botė ėsht kurthė e pritė
  ...
  prandaj e mjera u zhgreh nė vaj
  se ku e la djalin e sajė

  e ka ditė ajo arbnore
  se po e len nė duar mizore

  se tė merr shpirtin tatim'gjia
  se tė rjepė ai dilin'gjjia
  doganieri e haraq'gjia

  zgėrdheshtari e mafiozi
  puthadori e lapanjozi

  e gjithfar i zi katili
  derdimeni e servili
  .....
  bishtagji e loj's dredhaku
  bajraktari e dhelpnaku
  ...

  karrig'gjia e lakmia
  vese e sherre e smundje te kqia
  :::::::::
  ngucakeqi e belaqori
  provokuesi e mizori
  :::::::::::
  prandaj nėna paska qa
  loti i saj ė dhimbshėm ka ra

  i ka nda n' dhimbje gurė e dhe
  e ka ecė lot si prrue e she

  tash fort mirė jam tue kuptue
  pse nėn lokja ka vajtue
  .....

  se tė dalin belaqorė
  kapriqioz edhe mizorė
  ...
  dredhagji meritokrat
  klane tė zeza e tarikat
  ...
  edhe tjerė mosmirnjohs'gji
  edhe sarhosh e kumar'gji

  e sherr'gji e ngucakeq
  toro
  torollak e gungaleq
  ...

  leqe leqe shum rruspija
  kthesa e kurtha e kohra t' kqia

  e legena e zhurmagji
  tjerė plaqkit's e hajna t' zi

  e ta bien shpirtin me dalė
  kush me rrena e kush me fjalė
  ...
  kush si derr e hipokrit

  kjo ėsht jeta dit pėr dit

  pėr me vuajt nė kthetra tė zeza
  mjera toka neper breza

  sa shum kjo ka me renkue
  ne kembe te zeza tue mallkue
  .......
  ne thundra te zeza me intriga
  plot me grupe e klane te liga

  e me tjere me koke perpjete
  sa e veshtirė qenka kjo jetė
  ..........

  prandaj nėna ajo ka qa
  loti i saj dhimbshėm ka ra

  pėrmbi dhe ka ra t' shqipnisė
  por si shiu i dhimbsurisė-


  kur bjen n' tokė rigon mbi dhe
  ajo lot ka derdhė per ne
  :::

  se e ka ditė n- duar tė kujtė na len
  se e ka ditė qfar kohe vjen
  :::::::::::::
  se e ka ditė se nė tokė shqiptare
  vijnė grabitjet brrylatare


  kush me brryla vjen tue shty
  kush mbi buk e nderė tue pshty

  kush tė merr tokė e hise e pronė
  kush mbi ty tė kaliron
  :::::::::::
  si tė ja don qejfi zuzarit
  prona'gjisė e grabitqarit

  prona'gjiu bėhet pronarė
  e zotriun e len rrogtarė
  .....

  e vjen i biri i rrogtarit
  edhe i biri i zuzarit

  edhe tjerė kush do ma pis
  qe spiun jan ne fare e fis
  ..........
  qė treguan nė hyqymet
  per komshi e fis tė vet
  .......
  e mandej kur njė ditė vjen
  kush ma lart mbi kohra kcen
  ........
  lavdegji merita'gji
  rrenacak e kajta'gji

  edhe llaskuc e tjerė ponlak
  kush ma i zi e i ndyrė me gjak
  ........

  qė ka bė tė zeza tjera
  prandaj qante nėna e mjera

  ajo qau pėr brez tė ri
  qau pėr mua e pėr shqipni

  ajo qau per vlerė e nderė
  qau per dritė e per ylber
  ..............  qau se vijnė plot haraq'gji
  e qakaj e korba tė zi


  kaqubet e cilikoka
  do tė grryhet edhe nėn toka

  moshė me ngrėnė kah do t' shqiptarit
  do tė vjenn koha e barbarit

  ka me pasė kohė kanibale
  do tė shemben fusha e male

  prandaj qante ajo nėnė loke
  pėr kėta bij tė kėsaj ė toke

  ka dėnesė shum nėna ime
  se e ka ditė se krejt jetime
  do tė mbetet e mjerė shqipnia
  do tė mbes nė udhkryq rinia

  nė papunsi nė gjithfar kryqzate
  plot me fe e tarikate

  me vratsarė e me shum krime
  vasha tė reja me ankime
  dashuritė duke u tradhtue
  do tė ecė loti si krue
  me ndasi e me hendeqe
  me plot rrena leqe leqe

  oh prandaj ajo shum ka qa
  se me sy ajo e ka pa

  se mbi dhe s po mbinė etikė
  djerrė po mbetet qdo etnikė

  ajo qau edhe per djalė tė sajė
  ajo nė lot esht drdhė nė vaj

  se e ka ditė ne duar t'kujt do mbetet
  se do tė vyshket e do tė tretet

  e ky brez do te bjen nė litarė
  pėr pak buk me u vra me u varė
  ..........
  e ka ditė se nė trotoarė
  do te dalin shum lypsarė

  e dot shiten per i kafshore
  vasha tė reja zogza arbrore

  prandaj buza i ka dėnesė
  se e ka pa kohen tė pa besė

  qė po vjen me sjell ndryshime
  pa drejtesi e lot e krime


  se i pau kohrat si rruspia
  kah zgerdheshen ne klane t' kqia

  prandaj lokja ka vajtue
  shum e lot ka derdhė pėr mue


  ku tė lash tha o biri im
  buza e saj me shum vajtim

  vaji i sajė drudhte tėrmete
  tokė e qiell e dhe e dete

  te pastė rahmet shpirti oj loke
  fort i ke qa hallin ksaj toke

  birit tend bijve t' shqipnise
  edhe bijave t' bukurisė


  e shum zanave kah do jan
  kah do kombit ilirian

  per vatan shum vuajte prore
  nga shum s tinė e kohe mizore

  e ai vorr tu mbushtė plot dritė
  shum ke vuajtur e shum ke pritė
  shum ke pa sa duar mizore
  duke e lidhė token arbnore

  her me pranga e her nė litare
  fiset tona tu i qitė fare

  shum ke pa dhe bajoneta
  kah u therren ne troje t' veta

  kah kan ra sa shum dėshmorė
  shum tė ka ra loti mbi borė
  edhe zbathur nde r lugina
  ke vajtue nde r mot e stina
  ::::::::::::
  ah ke qa moj nėnė shqiptare
  e i ke prekė sa shum behare
  tė vyshkura lule pranverore
  tė ka ra loti mbi bregore

  neper suka e ne kodrina
  ke qa ne mot e ke qa ne stina
  .............

  se udbasht tradhtar e shkje
  dy gurė bashk si lan mbi dhe
  ............

  e ke ditė mori fisnike
  se qka vjen nė shqipni etnike

  e ke ditė se vijnė tė vulosur
  servil'gji e te pispillosur


  edhe hajna e shum dinak
  e do tjerė qė derdhin gjak

  kush mbas shpine n' besė me pre
  prandaj loti tė ka ecė rrke

  se e ke ditė prandaj ke qa
  lot dhimbshėm nė gurė t' ka ra  e ke ditė se mbi etni
  do tė vijnė shum grabit'gji

  qė dy gurė bashk pėrmbi dhe
  s' kan me i lene nė komb e fe
  ;;;;;;;;;;;
  mandej vjedhin disa tė zi
  hipokrit e fajdegji

  prandaj qau nėna e mjera
  se pėr te s- doli pranvera

  as kurrė dielli i lumturisė
  as ndoj fat i perendisė

  veq se shkoj ne at botė nė at dhe
  nė lot qerpiku dhimbshėm rrke

  tue dashtė prore dheun e tė parėve
  tue ju dhimb's toka e shqiptar've

  tue lutė zotin kah do qiellit
  me ja sjellė ndoj fat prej diellit

  ndoj rrisk rrezje mbi shqipni
  mos me qa per brez te ri

  mos me mbetė ne duar mizore
  brezi i ri ne toke atnore

  prandaj qau nėna shqiptare
  derdhi loti por si ujvare

  edhe qau per djalerinė
  se ne dore te kujt po e len shqipninė


  ah medet sa shum ka qa
  gurė e dru ajo i ka nda

  e sa dhimbshėm ka dėnesė
  se s' pat kujt ja len nė besė

  brezat vasha e djem tė ri
  qe po digjen mbi shqipni

  kush po bjen sot nė litarė
  kush po ikė kah bota mbarė

  kush ne grendlandė e la me lot
  ėsht qdo skutė ka h do nė botė

  kahdo vuajtje mergimtare
  per kafshatė e per pak pare

  si rrogtarė nė skuta tė k'qia
  deri n' arktik shkuan fiset t' mia


  edhe atje ne pole polare
  ku kan mb'rri fiset shqipetare-


  ngrihet loti ngrihet jeta
  duke qa per troje te veta


  per pak buk per nje kafshore
  kah do vuan rraca arbnore

  se kėshtu e don i huaj katili

  me qa lulja e karajfili

  e gjithmonė nė t' mjeren jetė
  ne duar te huaj fati me mbetė
  autori ne mergim i merguar xhelal ferizi

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Qeveri qė vret
  autori xhelal ferizi
  Oh qeveri qė vret me mohime
  qeveri qė vret bukurinė
  qeveri qė mbanė djerrė token time
  qeveri qė vret ardhmėrinė

  nė atdheun tim vriten me fotoksinė
  vriten me armė me litarė
  nuk e durojnė dot poshtrimin e varf'rinė
  sa shum vriten shqiptarė

  e qeveria flet e flet
  me fjalė ka mbushur foltore
  shqiptari veten po e vret
  e kohrat po vijnė ma mizore

  qeveria qeveria qeveria
  mikrofonat i ka zaptue
  gazeta radio e media
  shqipnia etnike nga llafet u pushtue

  llafe te medha pa mbulesa
  demagoge kahdo nė premtime
  po shuhet ngadal edhe shpresa
  mbijeto o shqipnia ime
  autori xhelal ferizi

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Pentagramin e rruges nga zemra ime-
  autori xhelal ferizi
  deshten tė ma vrasin kohrat demoniane
  e kah do me shpatė nihiliste e shkatrrime
  kanibalėt duar tė egra pansllaviane
  me jan turrė mua e tokes time
  e vula e maska tė pa mėshira satane

  deshtėn tė ma vrasin logjiken ritmike
  artin e hapave mbi dhe

  deshten tė ma vrasin shqip1ėrinė etnike
  e shqipen tė na e lėnė pa fole

  autori xhelal ferizi

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Me faqe
  autori xhelal ferizi
  e me fytyrė
  po bien pėr dhe
  e qajnė
  disa
  tė zhgėnjyer
  pa atdhe
  e disa
  gurė
  e dhe
  i ndajnė
  ---
  neper ikje
  neper kombe
  e fe

  varpojnė

  e ngajnė

  diqka me ngrėnė
  pak buk

  nepėr krajatė

  ndonje kafshatė

  a kafshore

  neper kohra mizore
  te lėnun pas dore
  thyhen

  e bien perseri
  thyer
  mbi dhe

  qohen
  e ankohen
  e rrezohen

  vuajtje e pa parė
  per seri shpresohen

  e persi qajnė
  e her her
  iluzionarisht gezohen

  disa jan
  nder kthetra
  e disa

  nėn sundimtarė
  e gospodarė

  e disa te shkyer
  te pershkyer

  me setra
  me lecka
  e

  pa astarė

  tė mjerė
  tė shkelur

  te mohuar
  e te vonuar


  bien ne
  vetvarje
  varė
  nė litarė

  per ata

  nuk ka pranverė

  jeta esht
  per profiter
  thonjėtarė
  e jo per te tjerė
  pronarė

  ah te mjeret
  rrogtarė

  jeta nuk esht per rrogtarė

  ata vuajn perher

  bota esht
  per
  sundimtarė

  bilbilat po qajnė
  n ė pranverė

  loti i jetimve
  po bjen
  mbi barė

  ne vetmi te mohuar
  perher

  autori xhelal ferizi

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Atdhe
  buzėt mi kan tha
  mė lan pa troje
  nga ti me kan nda
  me lan pa bletė
  pa hoje
  pa kroje
  pa jetė

  atdhe

  un jam ai vet

  qe deri dje
  e pardje
  isha atje

  ne jetė

  atdhe
  krahėt mi kan pre-

  nuk mundem me fluturue-

  ne besė mė kan pre
  mė kan tradhtue-

  kam mbetur
  nė njė tė huaj dhe
  duke meditue

  larg e larg
  nga njiher
  loti
  mė derdhet
  rrėke
  e nga njiher
  ne varg
  ne poeme
  e ne rime
  duke pėrshkrue

  me shkon
  loti rreke
  atdhe
  nuk mundem me tė harrue

  ku i kam malet
  i kujt jam

  i kujtė isha dje
  e pardje

  pse

  duan tė mė shlyejnė

  mergimi e loti
  nuk po ndalet
  kohrat duan tė mė thyejnė

  mė ndoqen
  mė dogjen
  mė poqen

  pse
  pse
  pra pse
  kjo
  dhimbje -

  a falet

  ah
  atdhe

  ku je
  i kujt je

  kush jam un

  kush jemi ne
  pse

  kush na ka shite
  e kush na ka ble
  kush jan keto valėt
  kah do qe na hudhin ne

  buzet me jan shkrumbue

  nuk po shuaj etje
  mbi ket dhe
  ketu per mua nuk ka burue
  shuarja e etjes

  as per ne

  ketu nuk ka me luzue
  ndonjė shekull
  qė ne
  kemi per te ndje

  si atdhe

  oh tė huaj kemi me u gurue

  si gurė tė huaj pa dhe


  autori nė mėrgim i mohuar neper kohra mizore xhelal ferizi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga liridashsi : 15-01-2013 mė 06:11

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! vargje ne vazhdime

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  pse ra atdheu pse ra shqipnia
  pse ra ne gremina shpresa
  dredhia pa besia tradhtia
  e kohrat me interesa

  te zeza grupe e klane
  atdheun e shkelin pa meshire
  po vuan toka albaniane
  erdhi njė kohė e ngrirė
  autori xhelal ferizi

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Pse nuk vjen
  autori xhelal ferizi
  pse nuk vjen
  lotin pse ma len varė
  pse me then
  perse me thanė nė beharė

  kur un te gjitha vargjet
  per ty
  hjeshive i kam shtruar
  metaforat i kam bė yje
  per ty
  tė gjitha shpirtesive
  ju kam tregue

  e gjith shpirtin
  e kam bė art
  neper gjersi
  ku do kam vu sy
  kam zbritur currila kullimesh nga lart
  e me te bukurat stinė per ty
  pse nuk vjen
  kur un deshiroj me hy
  ne secilin gjen
  me ndjenjen time

  e te te flas
  me kujtimet
  me kohen
  kur te kam dashur ty
  autori xhelal ferizi

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Nuk mė lan te ndriqoj si fanarė
  autori xhelal ferizi
  nuk me lan
  a s si fanarė
  fjalen time

  as si dritė
  as si rreze
  nuk e lan
  nuk me lan
  as si pishtarė
  as ne atdhe

  tė ndriqoj
  per breze
  me vargun tim
  si diell me nxe
  as si shpirtezim
  te logjeroj per atdhe
  nuk me lan me ardhė  as si
  ditėbardhė
  ata
  nuk me lan
  me qelė
  as fletė

  as si lule
  vargut tim ne atdhe
  si lan jetė
  mė ranė me lloj lloj vule
  tradhtarėt e vertetė

  autori xhelal ferizi

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Sa keq sa i lig ky soj
  sa i lig
  esht tradhtari
  terroristi isisi
  e vrastari

  sa i poshter armik
  sa i pa ftyr
  sa demtues sa pis
  sa i ndyrė
  ky
  wehabo isis

  don me na lene pa atdhe

  sa shum e demton
  ky demon
  imazhin e atdheut
  teroristi i pa fe
  fe politike


  sa shum e demton interesin e atdheut
  krimineli
  sa shum vuan shqipnia etnike
  klani hasmi rrebeli
  sa shum qarqe armike
  atdheun tim e kan lidhe nyje
  e kan mberthye
  lotet me pikun ne qerpike
  tradhti fund e krye
  grupe armike
  duian me na thye

  sa s hum po vuan shqiperia etnike
  prej ktyre isisve
  e pisve
  prej kthetrabe panslaviane
  e kthetrave talibane
  e kthetrave te disa
  shqipfols zuzar
  qe jan ma te zi
  se greku me shkja
  gjakpirshur tradhtar
  atdheun tim
  duan me e vra
  me eshite me e coptue
  mercenar

  qfar krimi
  te pafajshmit vriten
  vuan atdhe i imi
  vriten shqiptaret ku do
  edhe rruges
  e her her pa asnji lidhje

  ky krim teror
  esht diqka me e liga mbi dhe
  krim mizor
  grek rus shkje
  e tjere
  qe kjo fare e lige teroriste
  don te na bej te mjere
  kjo fare e zeze bizare

  duhet te shuhet
  me gjithqka mbi dhe
  fare barbare
  e tradhtare
  qe don te na len pa atdhe
  autori xhelal ferizi

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •