Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 35 prej 35

Tema: Liridashsi

 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Jan bashkue edhe shum shtete
  agjentura pa mbarim
  mos me e lėnė me u lidhė per jete
  shum tė lashtin atdheun tim

  e secili ma kopil
  e shum tjerė antishqiptarė
  ujk e skile e krokodil
  duan t' na i zhdukun fis e far

  tė na hanė t' mos ket shqipni
  veq arab turq panslavian
  edhe europa na don n'hi
  te mos ket ma ilirian
  AUTORI XHELAL FERIZI

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Lexuesit shqiptar duhet ta dijn se armiqt e jashtem e te mbrendshem
  po veprojn kunder intereave te atdheut
  kerkohet nji bashkim i madh i shqiptarve kunder te keqes#


  se spiunat e serbis qe ishin gjithmone ne sherbim te shkaut
  jan shqipfolsa,dhe po bejn keq
  po e shkatrrojn atdheun
  qe shum vjet disa prej tyre jan edhe klanegji uzurpator
  dhe disa nga ata i kan zaptuar mediat
  dhe kan privatizuar atdheun me dinakeri

  disa jan sabotator dhe e luftojn atdheun duke i shkaktuar atdheut varfroii papunsi
  duke ja demtuar brezin e ri  jan shum aktiv anarkistet spiunet armiqt e kombit
  ata jan vegla te huajve te agjenturave
  akoma veprojne ne demtimin e interesave te atdheut

  shum prej atyre spiunave
  e kan sabotue autorin shqiptar xhelal ferizin
  'poshte ai gjak i prishur i tradhtarve

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  E di se nuk ju duan
  o sy
  autori xhelal ferizi
  ah vargu im
  sa shum vuan
  e di
  o syte e mi
  e di
  se nuk ju duan

  se ju shihni
  larg
  per tej planetii
  e di
  ata jan smirzi
  ata
  ju duan ne hi
  ne shkrumb te zi
  neper harresa
  larg vendlindjes
  ata kan ves e te pa besa
  ata duan

  te ju ndjekun

  te ju perndjekun

  ju duan
  ne shkrumb te zi
  ne harrim
  ne mergim
  ne largim
  ju duan larg

  pertej dheu
  e deti
  nuk ju duan
  as fjale as varg

  e di
  se nuk ju duan
  as ne rilindje
  as
  ne vendlindje
  e di
  o syte e mi
  ata jan armiq
  e disa jan tradhtar
  ata jan

  djajt e shekullit te zi
  e di o syte e mi
  ju jeni shqiptar
  ju
  lot e zjarr
  qitni per liri
  per atdhe
  per bashkim
  per etnike shqipni

  autorii xhelal ferizi

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  E di se nuk ju duan
  o sy
  autori xhelal ferizi
  ah vargu im
  sa shum vuan
  e di
  o syte e mi
  e di
  se nuk ju duan

  se ju shihni
  larg
  per tej planetii
  e di
  ata jan smirzi
  ata
  ju duan ne hi
  ne shkrumb te zi
  neper harresa
  larg vendlindjes
  ata kan ves e te pa besa
  ata duan

  te ju ndjekun

  te ju perndjekun

  ju duan
  ne shkrumb te zi
  ne harrim
  ne mergim
  ne largim
  ju duan larg

  pertej dheu
  e deti
  nuk ju duan
  as fjale as varg

  e di
  se nuk ju duan
  as ne rilindje
  as
  ne vendlindje
  e di
  o syte e mi
  ata jan armiq
  e disa jan tradhtar
  ata jan

  djajt e shekullit te zi
  e di o syte e mi
  ju jeni shqiptar
  ju
  lot e zjarr
  qitni per liri
  per atdhe
  per bashkim
  per etnike shqipni

  autorii xhelal ferizi
  ök

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Vargje nga poeti mergimtar Xhelal Ferizi

  shkruan xhelal ferizi

  Jo nuk mundem ti bėj ballė ksaj fantazije
  qė veq qielli me artin e vet din me e kriju
  as shkrirjes sė talentit tė atij arti gjithsije
  nuk jam qiellorė shekullgjeni i qiellit blu

  ah ndihmė o vargjet e mija fjalvarfra tė pa ndihmuara
  qfar arti paska ardhė mbi dhe sa gjentil
  po ku jeni o vargjet e mia tė pervluara
  vraponi nė bilbil vraponi n' karajfil

  nuk kam fjalė pėr qiellin blu e pėr diellin e arit
  ku njimij shekuj me shum gjuhė vizllore
  nuk mund ta shkruajn as nė shekullmendjet e magjistarit
  kėt bukuri kėt bardhsi bardhbore

  mandej pema ktu lėvore qudije me degė kah natyra
  bilurshėm gjithqka qė e rrethon,me estetikė
  e arit pamja nėpėr diell balli e fytyra
  e mahnitshmja kohė qė u shkri shekuj'artė tue pikė

  dheu ka mbetė pa tekst e rana n' kokėrrveshje pret
  as gjethi nuk guxon me dalė me bukurinė e vet magjike
  se kjo hjeshi kristalore qė flet
  shtron n' pėrkulje mjeshtritė edhe miset ma galaktike

  ktu gjithqka rrethue me bardhsi e blu qiellore
  ku germa kot kjanė me lot kristali
  nė kėt mbretri bukurije nė kėt bardhsi bore
  ku nė gjelbrim pishash frymzim tė nxitė mali

  o zot ku e gjete ket kaltri qielltare nėpėr palėt e kupes qiell
  dhe e solle pėr ne qė ta fotografoj njerzia
  po vargjet e mia si ta thonė at diell
  me shkrirje anash ma shndritshėm se ingjija

  pse me mundoni o bukuri hyjnore
  ne qdo germė timen me shpirtė
  ku pendes time me rrudha kohore
  i sjellni te virgjrin artin e dlirtė


  po germat pendtare a do tė bėjnė ballė
  bukuri mbas bukurije
  mos po bien plast mbi te argjendtin zallė
  nga ky sharm i famshėm hjeshije

  xhelal ferizi shkruan nga mergimi

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  I lindur ne kohėn njerkė

  autori xhelal ferizi ne mergim

  nė kohen njerkė i lindur
  nė shekullin njerkė tė pamėshirė
  nėn thundren e hasmit i bindur
  se duhet tė jemi tė lirė

  i lindurė nė kohen e fateve kobzeza
  brez i lindur nė helm
  mėritė nė kėt shekull sa her i ndeza
  ky shekull pa mėshirė na ra shqelm


  i lindur poshtė e lart pėr tu sorollatė
  tanket te armikut per te numruar
  i lindurė nė bėrtimen e gjatė
  thekshėm dhunime duke ndėgjuar

  shqiptarė i shekujve njerga e shtriga
  i lindur nėpėr gjenerata
  i lindur pėr tė pi premtime e intriga
  i lindur pėr qyqe evajtime t' gjata

  i lindur pėr tė luajt nga vendi gurin
  i lindur pėr mergime
  i lindur mish pėr kasap e qivurin
  por jo pėr pėr jetė e gzime

  shqiptarė pse linde ne lot e gjak ishull
  nė dhimbje nė art tė mjerimit
  a thua i namur ai dhe ėsht gadishull
  simbol i vrasjeve e krimit


  autori xhelal ferizi ne mergim

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  SA DO Qė Tė SHKRUAJ

  Autori xhelal ferizi vargje shqiptare

  sa do tė shkruaj e tė nxjerrė nga dija
  vargje tė thella nga' shpirti i lirisė
  nuk po shterren shpirt'detrat t' mia
  q'ėsht ky art i enigm'sisė

  sa ma shum shpirti po shkruan
  aq ma thell hyjnė pshterrsitė kurreshtare
  sa nė pa fund qė hulumtuan
  nėpėr shpirtė kėto fjalė shqiptare

  un mahnitem si nuk shterren
  si prodhojnė aq shum pa u ndalė
  zot i madh sa shum po nxjerren
  thua se jan ndoj det me fjalė

  thua se jan po ndoj liqe
  thua se jan magjik burim
  thue gjithsisė un jam tu i ble
  kah do rrijnė nė pafundsim

  pse nuk shterren penda e brumi
  i vargut tė shpirtit kah? burohet
  thue se ėsht ujvarė nga lumi !
  pėrjetsisht qė nuk shterrohet

  shkruar nga xhelal ferizi nė mėrgim

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Kush je ti liri

  autori xhelal ferizi ne mergim


  kush je ti liri mbi dhe kush je ti o fenomen
  ti je mbretresha e qiellit e e tokes
  ti je ne secilen qeilizė ne secilin gjen
  busolla e shpirtit e kokes

  ti je busolla arti ma i thellė i dashurisė
  ti je ma ebukur s evet mahnija
  ti je vet mbretresha pėrjetsisė
  ty tė tė pėrkulet gjithsija

  a e sheh sa te duan te gjith gurė e dhe
  secila rrudhė e palcė e shpirtit e ballit
  secila rreze qe del me ngazzllim me nxe
  secila qehre e yllit e detit e kokrrave tė zallit

  vtėm ti je je ajo qė ringjallė
  veteėm ti je infuzion pėr yje
  ti je ajo vetem ti qė joshė ngazlim e mallė
  ti je ajo qė mbanė fusha e pyje

  ti je ajo qė nuk tė humbė kurr fara
  mbinė nė zemra tė galaktikes
  nėpėr globe ti je gjithmonė zanė ma e para
  ti je art mbretėrore kurorė mahni diamantore e jetė bardhes magjikes

  o ti je ma e bukura bardhore valė qė shkumbzon mbi dhe
  ti je rreztarja me vlueshme e dashurisė njerzore
  ti je ujvara e shpreses qė derdhesh si rrėke
  ti je je mbretresha qiellore

  ti je mbretresha e tokes e detit
  ti je ma e mira ma e bukura lule
  o ti je arti ma i bukur i vullnetit
  ti je per jet t jerzve kusht e diell vule

  pa ty as bimėt nuk duan tė qelin pip
  pa ty as nė gzim nuk qelė kund dashuria
  pa ty o liri nuk qesh kund zemer shqip
  as mbi dhe nuk buzqeshė njerzia

  autori xhelal ferizi ne mergim

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  [QUOTE=liridashsi;3845972]Kush je ti liri

  autori xhelal ferizi ne mergim


  kush je ti liri mbi dhe kush je ti o fenomen
  ti je mbretresha e qiellit e e tokes
  ti je ne secilen qeilizė ne secilin gjen
  busolla e shpirtit e kokes

  ti je busolla arti ma i thellė i dashurisė
  ti je ma ebukur s evet mahnija
  ti je vet mbretresha pėrjetsisė
  ty tė tė pėrkulet gjithsija

  a e sheh sa te duan te gjith gurė e dhe
  secila rrudhė e palcė e shpirtit e ballit
  secila rreze qe del me ngazzllim me nxe
  secila qehre e yllit e detit e kokrrave tė zallit

  vtėm ti je je ajo qė ringjallė
  veteėm ti je infuzion pėr yje
  ti je ajo vetem ti qė joshė ngazlim e mallė
  ti je ajo qė mbanė fusha e pyje

  ti je ajo qė nuk tė humbė kurr fara
  mbinė nė zemra tė galaktikes
  nėpėr globe ti je gjithmonė zanė ma e para
  ti je art mbretėrore kurorė mahni diamantore e jetė bardhes magjikes

  o ti je ma e bukura bardhore valė qė shkumbzon mbi dhe
  ti je rreztarja me vlueshme e dashurisė njerzore
  ti je ujvara e shpreses qė derdhesh si rrėke
  ti je je mbretresha qiellore

  ti je mbretresha e tokes e detit
  ti je ma e mira ma e bukura lule
  o ti je arti ma i bukur i vullnetit
  ti je per jet t jerzve kusht e diell vule

  pa ty as bimėt nuk duan tė qelin pip
  pa ty as nė gzim nuk qelė kund dashuria
  pa ty o liri nuk qesh kund zemer shqip
  as mbi dhe nuk buzqeshė njerzia

  autori xhelal ferizi ne mergim

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Me pare po paguajne te rrejshme famė
  me pare

  me pare gjithqka jan duke ble
  individ e klane tradhtare
  ata na lan pa atdhe
  ata dalshin fare
  sa jan te pa nderė
  e te pa vlerė
  ata
  oh ata jan profiter
  e anarkist
  te pist
  autori xhelal ferizi

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Deri sa te ket shqiptar mbi dhe
  duhet pune per kombin mbare
  te mbajme ushtri e te mbajme atdhe
  te jet fuqi kombi shqiptar

  te gjith ne pune e perparime
  te forcojm shtet te forcojm atdhe
  te ket atdheu veq perparime
  te del ma i forti ne kombe e fe

  autori xhelal ferizi

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Nese them dashuri
  --------------
  autori xhelal ferizi
  ---------------
  nėse un them padjallėzisht fjalen dashuri
  koha hipokrite do tė mė shanė
  se caku e loti i kohes maskė tash po del i zi
  njerzit njeriun po e hanė

  e un akoma iluzionarisht iliuzionoj
  ne artin tim mbėshtes shpresen
  q' jan kėta tė zi enigmatik vargoj
  qė peng e mbajnė tė qdo vargu besen
  ---------

  autori xhelal ferizi

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
  Malllkim
  '''''''''''''''''''
  Autori xhelal ferizi
  ''''''''''''''''''''''''''''''''
  Pra mallkue ai birė shqiptari
  Qoftė nder shekuj edhe nėn dhe
  Qė n' gjuhė t' vet qė e i la i pari
  E shet kombin pėr nji fe
  '''''''''''''

  Edhe nė t' liga kurtha t 'kqija
  folenė shqipe e prenė nė besė
  mos e lashtė nė dhe shqipnija
  as nė jetė as kur tė vdes

  ah mallkue ai bir shqiptari
  nė jetė tė jetve ,n' qiell e tokė
  qė me lak, e shkollė tradhtari
  ja pren shqipes krah e kokė
  '''''''''''''''''''''
  edhe ate e gjett mallkimi
  kush ,gjuhė,t,vet,nuk, e mbanė gjallė
  e n' gjuhė t' huej,pėr kah shartimi
  mbet ė me gojė si peshku n' zallė
  ''''''''''''''''

  e mallkimi e gjett tradhtarin
  qė n' kopsht t 'vet vyshkė,gjeth e bari
  qė gjarpijve u falė nektarin
  rrshanė,tu i sjellė,nė kopsht shqiptari
  ''''''''''''''
  mallkue qoftė edhe hajduti
  qė rr'mon,arken ,t' atdheut t' vet
  mbettė,si qyqja , e si guguti
  me at kangė qė i ka mbet ė-shkret

  edhe ai qė e shet vatanin
  pėr pazare e pėr tė lig ves
  kush pėr t' huej e thirrė ezanin
  pėr pak pare e interes
  ''''''''''''''''

  mallkue qoftė ai bir' shqiptari
  qė grupon,klane mbi shtet
  ndanė krahina , e luen kanari
  gurė e dhe tė tokes t' vet
  ''''''''''
  ah mallkue qoft neper stina
  edhe nė shekuj e 'n' kohra e mot
  ai shqiptarė,qe i shkrepė martina
  pague n' pare me derdhė lot
  ''''''''''
  edhe kush me maskė tinzare
  qet pushkė kobi pėr me vra
  pa i pasė hakun as dy pare
  po vret foshnje burra e gra
  '''''''''''''
  mallkue qoftė kush metelikun
  e din zot e jo lirinė
  kush nė thumb se kqyrė armikun
  e mbi dhe t 'vet s' mbjellė dashurin'
  '''''''''''
  mallkue qoftė e ndoj pikė ujė
  nė orė te vdekjes mos iu gjettė
  kush pėr hasėm e padron t' huej
  ia prekė vendit veq nje fletė
  '''''''''''''

  qoft mallkue i ligu n' ,soj
  qė tinnzrisht prekė,n' pėr moral
  kush erz tonin tue vu n' lojė
  i shembė,vlerat,mbi moqal
  ''''''''''''
  qoftė mallkue ai bir' shqiptari
  qė me laps me leter e gojė
  pėr hesapė tė qdo barbari
  dheun e t' parve e shemb rrėnojė
  ''''''''''''
  edhe ai qe ia bėn gjamen
  vendit ,tė vet,ah pėr do,pare
  edhe dielli ia lshoftė namen
  kush len deg't,pa,shpresė nektare
  ''''''''''''

  kush e prishė folenė,qė ėsht thurė
  at shqipni nga i madhi zot
  kush ia rrmon po dhe e gurė
  kush e lanė nė gjak e lot
  '''''''''''''''

  ai malkue qoftė pėr kėt punė
  ai mos paftė hajr nė asnji jetė
  n' tė dy botrat ,la me dhunė
  nė 'pellg,lotsh gjaku ka me mbetė
  ''''''''''

  edhe ata qofshin mallkue
  qė hanė hise e hakun,t' huej
  qė si uri shkojnė tue rrmue
  neper zhvatje n' vjet, e muej
  '''''''''''''

  edhe ata nė luks q ė lahen
  qė vatanin e kann grabitė
  bani o zot nder shekuj,t' thahen
  shtegun vetes pa ia ditė
  ''''''''

  edhe mallkue qoftė gjuhė e ligė
  qė ndersen qakajt nder ne
  kush me sherre e me intrigė
  nxitė ngatrresa n 'komb e fe
  ''''''''''''''
  e ,mallkue ai bir shqiptari
  qė me hile rrin tu u veshė
  e lasht zoti zbathė mbi zhari
  kush don erzin me na e gjveshė
  ''''''''''''''''


  edhe ata qė doJnė n' varfri
  me na shtrue nder shekuj t 'motit
  qė n 'rrug ė t 'ferrit me tinzri
  na e shtroJnė udhen n'pika t 'lotit
  '''''''''''''''
  mallkue qoftė ai q ė me hile
  na shet n' maskė miqsisht ,tue qeshė
  e na duket si karajfile
  pastaj nisė me dalė tu u gjveshė
  '''''''''''
  edha ata le tė mallkohen
  qė tradhtojnė e vrasin arsye

  bashkshortėsinė edhe zhgjyrohen
  at kurorė tė shejttė ue thye
  ''''''''''''''
  at kurorė tė bashkshortėsisė
  veq pse egoja e joshė e ult
  nuk beson n' kod t' besnikrisė
  besė e nderė nuk i ka kult

  '''''''''''''''''''''''
  edhe ata qė buken ja hanė
  atdheut tė vet me pa besi
  mos i gzofshin diell as hanė
  paqin vet kurtha e pusi
  ''''''''''
  edhe mashtrues e karriggji
  tjerė sarhosh e edhe flliqarė
  tė ligj dyftyrsha e fajdegji
  edhe perversat me bizarė
  '''''''''''''''''
  Autori xhelal ferizi

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  [QUOTE=liridashsi;3845985]Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi
  Malllkim
  '''''''''''''''''''
  Autori xhelal ferizi
  ''''''''''''''''''''''''''''''''
  Pra mallkue ai birė shqiptari
  Qoftė nder shekuj edhe nėn dhe
  Qė n' gjuhė t' vet qė e i la i pari
  E shet kombin pėr nji fe
  '''''''''''''

  Edhe nė t' liga kurtha t 'kqija
  folenė shqipe e prenė nė besė
  mos e lashtė nė dhe shqipnija
  as nė jetė as kur tė vdes

  ah mallkue ai bir shqiptari
  nė jetė tė jetve ,n' qiell e tokė
  qė me lak, e shkollė tradhtari
  ja pren shqipes krah e kokė
  '''''''''''''''''''''
  edhe ate e gjett mallkimi
  kush ,gjuhė,t,vet,nuk, e mbanė gjallė
  e n' gjuhė t' huej,pėr kah shartimi
  mbet ė me gojė si peshku n' zallė
  ''''''''''''''''

  e mallkimi e gjett tradhtarin
  qė n' kopsht t 'vet vyshkė,gjeth e bari
  qė gjarpijve u falė nektarin
  rrshanė,tu i sjellė,nė kopsht shqiptari
  ''''''''''''''
  mallkue qoftė edhe hajduti
  qė rr'mon,arken ,t' atdheut t' vet
  mbettė,si qyqja , e si guguti
  me at kangė qė i ka mbet ė-shkret

  edhe ai qė e shet vatanin
  pėr pazare e pėr tė lig ves
  kush pėr t' huej e thirrė ezanin
  pėr pak pare e interes
  ''''''''''''''''

  mallkue qoftė ai bir' shqiptari
  qė grupon,klane mbi shtet
  ndanė krahina , e luen kanari
  gurė e dhe tė tokes t' vet
  ''''''''''
  ah mallkue qoft neper stina
  edhe nė shekuj e 'n' kohra e mot
  ai shqiptarė,qe i shkrepė martina
  pague n' pare me derdhė lot
  ''''''''''
  edhe kush me maskė tinzare
  qet pushkė kobi pėr me vra
  pa i pasė hakun as dy pare
  po vret foshnje burra e gra
  '''''''''''''
  mallkue qoftė kush metelikun
  e din zot e jo lirinė
  kush nė thumb se kqyrė armikun
  e mbi dhe t 'vet s' mbjellė dashurin'
  '''''''''''
  mallkue qoftė e ndoj pikė ujė
  nė orė te vdekjes mos iu gjettė
  kush pėr hasėm e padron t' huej
  ia prekė vendit veq nje fletė
  '''''''''''''

  qoft mallkue i ligu n' ,soj
  qė tinnzrisht prekė,n' pėr moral
  kush erz tonin tue vu n' lojė
  i shembė,vlerat,mbi moqal
  ''''''''''''
  qoftė mallkue ai bir' shqiptari
  qė me laps me leter e gojė
  pėr hesapė tė qdo barbari
  dheun e t' parve e shemb rrėnojė
  ''''''''''''
  edhe ai qe ia bėn gjamen
  vendit ,tė vet,ah pėr do,pare
  edhe dielli ia lshoftė namen
  kush len deg't,pa,shpresė nektare
  ''''''''''''

  kush e prishė folenė,qė ėsht thurė
  at shqipni nga i madhi zot
  kush ia rrmon po dhe e gurė
  kush e lanė nė gjak e lot
  '''''''''''''''

  ai malkue qoftė pėr kėt punė
  ai mos paftė hajr nė asnji jetė
  n' tė dy botrat ,la me dhunė
  nė 'pellg,lotsh gjaku ka me mbetė
  ''''''''''

  edhe ata qofshin mallkue
  qė hanė hise e hakun,t' huej
  qė si uri shkojnė tue rrmue
  neper zhvatje n' vjet, e muej
  '''''''''''''

  edhe ata nė luks q ė lahen
  qė vatanin e kann grabitė
  bani o zot nder shekuj,t' thahen
  shtegun vetes pa ia ditė
  ''''''''

  edhe mallkue qoftė gjuhė e ligė
  qė ndersen qakajt nder ne
  kush me sherre e me intrigė
  nxitė ngatrresa n 'komb e fe
  ''''''''''''''
  e ,mallkue ai bir shqiptari
  qė me hile rrin tu u veshė
  e lasht zoti zbathė mbi zhari
  kush don erzin me na e gjveshė
  ''''''''''''''''


  edhe ata qė doJnė n' varfri
  me na shtrue nder shekuj t 'motit
  qė n 'rrug ė t 'ferrit me tinzri
  na e shtroJnė udhen n'pika t 'lotit
  '''''''''''''''
  mallkue qoftė ai q ė me hile
  na shet n' maskė miqsisht ,tue qeshė
  e na duket si karajfile
  pastaj nisė me dalė tu u gjveshė
  '''''''''''
  edha ata le tė mallkohen
  qė tradhtojnė e vrasin arsye

  bashkshortėsinė edhe zhgjyrohen
  at kurorė tė shejttė ue thye
  ''''''''''''''
  at kurorė tė bashkshortėsisė
  veq pse egoja e joshė e ult
  nuk beson n' kod t' besnikrisė
  besė e nderė nuk i ka kult

  '''''''''''''''''''''''
  edhe ata qė buken ja hanė
  atdheut tė vet me pa besi
  mos i gzofshin diell as hanė
  paqin vet kurtha e pusi
  ''''''''''
  edhe mashtrues e karriggji
  tjerė sarhosh e edhe flliqarė
  tė ligj dyftyrsha e fajdegji
  edhe perversat me bizarė
  '''''''''''''''''
  Autori xhelal ferizi

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-10-2007
  Postime
  117

  Pėr: Liridashsi

  Nėse dhomat e ndjenjave te mia
  dhe hapsirat do te jen kujtesa
  e shpirtit tim
  do ti perkujtoj shum qka dashuria
  nese shpirtesite e ndjenjat e mia
  do ti vizitojė dikush o vetvetja ime

  qka mundet te thot kujtesa
  ne ato perendime

  Cilin fat e mshehė jeta

  e verteta

  a thua tė zhgėnjej,
  se nuk mė njeh.
  as vetvetja

  shum qka dua te hedhi ne pleh


  neper ndergjegje po trokasin
  fenomenet e mia

  mbetem i habitur

  ngjyrave te kohes
  ku lind a une
  ku jam rritur

  nuk dua te flas me dy fytyra
  q ti them vetmis se shtratit

  ditarit te fatit
  e hapsirave te mbushura
  me ndjenja te dikurshme dashurie

  e kohes se mbushur
  me plot kujtime.
  q ti them te dikurshmes
  une e penda ime

  brenda jetes

  gjith e e meparshmja ime.

  nganjiher permaballem me ata sy


  qka i kam thene shikimeve aty

  atyre q e i njoha e nuk i njoha
  edhe ty

  megjithat nuk munda te them
  gjithqka q e endrrova

  vetem diqkajat i thash
  per kohrat e vendet ku jetova

  gjurmet ku i lash
  grindjet dashurite
  gjithqka q e perjetova

  edhe puthjet ku jan linde e rritė
  i kujtova
  por nuk thuhen gjithqkajat per nje ditė
  sa nje shekull spjegova
  permallje u ppermallova
  sa lulet i kam ujitė
  ather kur dashurova
  sa her u pendova per veset e mia
  qe i urrej
  e te gjitha nuk i ndryshova
  se as jeta nuk paska frej
  shum qkajave mendova
  dashuris sa shum i ciccėrova
  si zog pa fole
  pendohem per grindjet
  per mėritė
  sa her i rishikoj te gabuarat
  bindjet
  qdo dit
  edhe ne enderr kur flej
  mundohem ti shoh bukuritė
  oh rruget ndryshe kush mi kthej
  puthjet puhitė
  e flladin e dashuris
  kush me vuri pranga
  sa duar erdhen me frej

  ne errsirat pa drite
  denimet qe i vuajta pa faj
  e me faj
  me lot nuk mund ti lajė
  kujtesat me rrijne
  ne kurthe e ne prite
  syte e mallit nuk mund ti ndajė
  shikimeve te largta pe r dit
  oh dashuri
  permallim
  te kujtoj ne perjetsi
  ti je bukuria
  thesari im

  autori n e mergim i merguar xhelal ferizi

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •