Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-07-2011
  Postime
  115

  Emigrim nė Gjermani.

  Kam degjuar se ne Gjermani fillon sezoni i mbledhjeve te frutave dhe aplikimet duhen bere sa me shpejt, por ku mund te nje aplikim per kete pune se ne google nuk po gjej dot asgje, kush mund te me ndihmoje per kete?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20

  Emigrim ne gjermani

  Si funksionojne procedurat dhe sa e lehte-sa e arritshme mund te jete per te fituar leter qendrimi ne qofte se gjen pune me kontrate ne gjermani (jetoj ne greqi me letra 10 vjeqare).Per pune me kane thene qe ka shume kerkesa ne zanate te ndryshme nga te cilat zoteroj ne nivele te ndryshme pervoje disa nga ato,elektroteknik ashensoresh,murator,suvaxhi,bojaxhi..Falenderoj te gjithe ato qe do mund te japin informata ne lidhje me temen.

 3. #3
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,014

  Pėr: Emigrim ne gjermani

  Citim Postuar mė parė nga drummer73 Lexo Postimin
  Si funksionojne procedurat dhe sa e lehte-sa e arritshme mund te jete per te fituar leter qendrimi ne qofte se gjen pune me kontrate ne gjermani (jetoj ne greqi me letra 10 vjeqare).Per pune me kane thene qe ka shume kerkesa ne zanate te ndryshme nga te cilat zoteroj ne nivele te ndryshme pervoje disa nga ato,elektroteknik ashensoresh,murator,suvaxhi,bojaxhi..Falenderoj te gjithe ato qe do mund te japin informata ne lidhje me temen.
  Ne gjermani nese je vertete njohes i mire i ketyre gjerave qe ke ceke ti mund te gjesh pune pa ndonje problem vetem duhet te dish gjuhen.
  Djali agjes eshte njohes i mire i zanatit te fasadave dhe as edhe 1 dite nuk ka qendron pa pune bilem punon edhe privat qe thon shqiptaret ne te zezen me nja 2 koleg te tjere edhe mua me tha nje dite merr pushim pa pagese nese je i interesuar te punosh ne te zezen nja 3 muaj vere eja po me te than te drejten jam dembelave po pritoj pune fizike Kush thot qe gjermanet jan te ndershem genjehen edhe ata po kqyrshin lire e ma lire kuptohet edhe mire.

 4. #4
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Anėtarėsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,559

  Pėr: Emigrim ne gjermani

  Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  mua me tha nje dite merr pushim pa pagese nese je i interesuar te punosh ne te zezen nja 3 muaj vere eja po me te than te drejten jam dembelave po pritoj pune fizike Kush thot qe gjermanet jan te ndershem genjehen edhe ata po kqyrshin lire e ma lire kuptohet edhe mire.
  Aspak nuk gėnjehen. Tė huajt qė jetojnė nė Gjermani duhet tė kuptojnė thelbin e funksionimit tė shtetit gjerman, funksionit social tė tij. Duke punuar e derdhur taksa nė shtet pėrfitohen benifite, duke filluar qė nga asistenca mjekėsore e deri te Kindergeld-i i kalamajve. Gjermanėve u dhimbset kur shohin qė gjysmėn e rrogės qė rropaten duke e fituar me mund e disiplinė, ia japin ' tė huajve', sepse kėta tė fundit kėtej marrin ndihmė nga shteti si tė papunė, kėtej punojnė nė tė zezė. Mė fal po nga vjen gjithė ky lek? Mania pėr tė mjelur shtetin, pėr tė parė jo mė larg se hunda vetjake, karakteristikė tipike e popujve jugperėndimore e lindorė, po e shkatėrron kėtė shtet.

  Futeni nė kokė: ky shtet ėshtė i fuqishėm prej taksave. Po s'derdhet, 0 me zhufkė do merrni, si ju si fėmijėt tuaj nė tė ardhmen.
  Elegance is an attitude.

 5. #5
  Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
  Anėtarėsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,014

  Pėr: Emigrim ne gjermani

  Citim Postuar mė parė nga ☆Angie☆ Lexo Postimin
  Aspak nuk gėnjehen. Tė huajt qė jetojnė nė Gjermani duhet tė kuptojnė thelbin e funksionimit tė shtetit gjerman, funksionit social tė tij. Duke punuar e derdhur taksa nė shtet pėrfitohen benifite, duke filluar qė nga asistenca mjekėsore e deri te Kindergeld-i i kalamajve. Gjermanėve u dhimbset kur shohin qė gjysmėn e rrogės qė rropaten duke e fituar me mund e disiplinė, ia japin ' tė huajve', sepse kėta tė fundit kėtej marrin ndihmė nga shteti si tė papunė, kėtej punojnė nė tė zezė. Mė fal po nga vjen gjithė ky lek? Mania pėr tė mjelur shtetin, pėr tė parė jo mė larg se hunda vetjake, karakteristikė tipike e popujve jugperėndimore e lindorė, po e shkatėrron kėtė shtet.

  Futeni nė kokė: ky shtet ėshtė i fuqishėm prej taksave. Po s'derdhet, 0 me zhufkė do merrni, si ju si fėmijėt tuaj nė tė ardhmen.
  E di e di une qe shteti mbahet prej taksave. Por jo edhe pushtetaret te mbahen ne pushtet nga taxat e qytetareve. Une me shume e ceka ne ate kuptimin qe ka pune sa te doj ne gjermani dhe qe ka mundesi. E ne te zezen vec ne ndonje zone si ma te thell se cdo kund s'mundesh me punu bilem vec me pas shume njerez te besueshem

  Viva la gjurmunia ::-)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20

  Pėr: Emigrim ne gjermani

  Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
  Ne gjermani nese je vertete njohes i mire i ketyre gjerave qe ke ceke ti mund te gjesh pune pa ndonje problem vetem duhet te dish gjuhen.
  Djali agjes eshte njohes i mire i zanatit te fasadave dhe as edhe 1 dite nuk ka qendron pa pune bilem punon edhe privat qe thon shqiptaret ne te zezen me nja 2 koleg te tjere edhe mua me tha nje dite merr pushim pa pagese nese je i interesuar te punosh ne te zezen nja 3 muaj vere eja po me te than te drejten jam dembelave po pritoj pune fizike Kush thot qe gjermanet jan te ndershem genjehen edhe ata po kqyrshin lire e ma lire kuptohet edhe mire.
  Po mire qe pune gjetka dikush me llojet e zanateve qe kam,po persa i perket dokumentacionit pastaj a eshte e mundshme fitimi i tyre,pra ne rast se dikush te ben nje kontrate punet dhe garanton qe me puneson ,une a mund te fitoj letra qendrimi?

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-05-2012
  Postime
  50

  Pėr: Emigrim ne gjermani

  Si mund te gjehet nje pune ne te zeze ne Gjermani?

 8. #8
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Anėtarėsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  37
  Postime
  3,440

  Pėr: Emigrim ne gjermani

  ca te zeze do ti mer ca letrash ke puna gjehet ne qoft se ke leje qendrimi ne gjermani pa probleme neper restorante etj....sa per hapsin e temes harroje knej nuk esht kollaj per pune etj dhe me leje 10 vjecare si e ke ti nuk lejohet se e provoj nji kushurira ime me te njejntat dokumenta dhe hiku prap se nuk parno gjermoni....vetem po pate pashaport evropjane ok....pac fat
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20

  Pėr: Emigrim ne gjermani

  Citim Postuar mė parė nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
  ca te zeze do ti mer ca letrash ke puna gjehet ne qoft se ke leje qendrimi ne gjermani pa probleme neper restorante etj....sa per hapsin e temes harroje knej nuk esht kollaj per pune etj dhe me leje 10 vjecare si e ke ti nuk lejohet se e provoj nji kushurira ime me te njejntat dokumenta dhe hiku prap se nuk parno gjermoni....vetem po pate pashaport evropjane ok....pac fat
  Tashi me te thane te drejten ne baze te thenieve te nje avokati,qe leja 10 vjeqare qe kam eshte dhene nga nje shtet europian dhe se me nje kontrate te forte pune arrin te bejsh regjistrimin ne bashki atje dhe te marresh leje qendrimi 2 vjeqare (dhe leje pune).Tashi une nuk jam atje por keshtu me ka thene nje njeriu im i cili pyeti avokatin e vet per kete rast,dhe s'ma do mendja qe ai do qe une te bredh i pashprese andej ketej.Mbetet per tu pare mire ky rast.Gjithsesi te falenderoj per komentin.

 10. #10
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  46
  Postime
  1,258

  Pėr: Emigrim ne gjermani

  Citim Postuar mė parė nga drummer73 Lexo Postimin
  Tashi me te thane te drejten ne baze te thenieve te nje avokati,qe leja 10 vjeqare qe kam eshte dhene nga nje shtet europian dhe se me nje kontrate te forte pune arrin te bejsh regjistrimin ne bashki atje dhe te marresh leje qendrimi 2 vjeqare (dhe leje pune).Tashi une nuk jam atje por keshtu me ka thene nje njeriu im i cili pyeti avokatin e vet per kete rast,dhe s'ma do mendja qe ai do qe une te bredh i pashprese andej ketej.Mbetet per tu pare mire ky rast.Gjithsesi te falenderoj per komentin.
  Leja qė pranohet nė Europė pėr tė punuar ėshtė 5 vjeēare sepse 10 vjeēarja nuk vlen pėr punė. Mund tė shkosh tė pyesėsh nė bashki se ēfarė duhet tė bėsh. Ėshtė pak e komplikuar ēėshtja por nėse ndesh vėshtirėsi, mė mirė i thuaj ndonjė avokati tė merret me kėtė ēėshtje. Nuk e di se ku jeton dhe kujt bashkie i pėrket por qė me fillimin e krizės nė Greqi, filluan tė nxjerrin pengesa nė lidhje me nxjerrjen e lejes 5 vjeēare. Unė personalisht nuk e dija dhe e mora vesh pak ditė pasi kisha nxjerrė 10 vjeēaren.

  Gjithė tė mirat.
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e drummer73
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  20

  Pėr: Emigrim ne gjermani

  Citim Postuar mė parė nga Peniel Lexo Postimin
  Leja qė pranohet nė Europė pėr tė punuar ėshtė 5 vjeēare sepse 10 vjeēarja nuk vlen pėr punė. Mund tė shkosh tė pyesėsh nė bashki se ēfarė duhet tė bėsh. Ėshtė pak e komplikuar ēėshtja por nėse ndesh vėshtirėsi, mė mirė i thuaj ndonjė avokati tė merret me kėtė ēėshtje. Nuk e di se ku jeton dhe kujt bashkie i pėrket por qė me fillimin e krizės nė Greqi, filluan tė nxjerrin pengesa nė lidhje me nxjerrjen e lejes 5 vjeēare. Unė personalisht nuk e dija dhe e mora vesh pak ditė pasi kisha nxjerrė 10 vjeēaren.

  Gjithė tė mirat.
  Te them te drejten kam pyetur avokat ne gjermani ndermjet nje njeriut tim dhe ai me ka thene se eshte e pranueshme leja e qendrimit 10-vjeqarja,persa i perket ne Greqi e di qe eshte mundesia per aplikim(te cilin e kam ne proces e siper) per leje 5 vjeqare me te drejte punesimi ne bashkimin europian,por avokati ne gjermani ka thene qe meqenese ate lejen 10 vjeqare e ka leshuar nje dikaster shteteror i nje shteti pjesetar i bashkimit europian eshte e vlefshme per punesim.Tani vetem po shkova atje do e marr vesht a vlen apo jo.Gjithsesi faleminderit.

 12. #12
  =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin e Shqiponjave
  Mosha
  39
  Postime
  3,266

  ndihme per emigrim ne gjermani

  Persh te gjithve,doja te dija prej kujt jeton gjermani si mund te punesohem aty edhe a kam te drejt punesimi me kart permanent italiane te punoj ne gjermani.
  Mendjemadhesia eshte KRENARIA e njerezve te dobet!

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,878

  Pėr: ndihme per emigrim ne gjermani

  Toni, une para ca muajsh jam interesuar per nje te aferm ketu ne rrethinen e Frankfurtit.

  Ne komunen per te huajte, i tregova nje goce ate dokumentin italian qe e posedonte i afermi e qe me pati derguar me email (sme bie ndermend si e kishte ai dokumenti emrin ne italisht) ,
  ene ajo goca me tha se eshte e mundur te punosh ne gjermani me ate doument, vetem duhet te gjesh nje pune me nje kontrate me se paku nje vjeqare.

  Pas nje kohe ai i afermi gjeti nje pune dhe tani punon dhe jeton me familjen e tij ne rrethin e Mynihut.
  tempus fugit, amor manet in aeternum corde

 14. #14
  =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin e Shqiponjave
  Mosha
  39
  Postime
  3,266

  Pėr: ndihme per emigrim ne gjermani

  Sh flm, ndoshta ket vite mund te ndermar mete rruge per tu trasferuar nga Italia ne gjermani pasi ketu ka 2/3 vjet qe eshte bere shum e veshtire edhe dona sa me shum informacione per si te punesohesha sa me shpejt ne gjermani

 15. #15
  =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin e Shqiponjave
  Mosha
  39
  Postime
  3,266

  Pėr: ndihme per emigrim ne gjermani

  Kushe munde te me ndihmoj me ca udhezime mbi hapat e para ne gjermani.Pershembulle sa te mbri aty ku duhet te shkoje per te kerluar leje qendrimi edhe leje pune ..dua te di hapat e para si te veproj pa gabuar che per tu sistemuar sa me shpejt si me pune edhe me procedurat e regjistrimit.. Flm

 16. #16
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,793

  Pėr: ndihme per emigrim ne gjermani

  Toni hapi i pare dhe shume i rendesishem eshte gjuha , te dish gjermanishten .
  Hapi i dyte te kesh kontaktuar me ndonje pronar i cili do te te punesoje te pakten per nje vite
  Hapi i trete ne baze te kontrates varioin veprimet e letrave , plus duhet te kesh nje vend ku te jetosh, banosh . Pra pronari te garanton dhe nje vend qendrim ose ndonje i njohur qe jeton ne ate qytet ku do punosh .


  Megjithse hot e ka shpjeguar qe te drejta pune ke por duhen te plotesohen keto te tjerat .
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,878

  Pėr: ndihme per emigrim ne gjermani

  Izaaaa rrofsh

  po ky gjermoni thote se jep lejen e punes, por ta nxirrin shpirtin me gjona tjera:
  - per gjuhen gjermane varet se cer punon, se ka Italjon qe punon ne piceri e dy fjale gjermanisht si di,-
  - kontraktimi me nje pronar eshte me i rendesishmi, sepse pa kontrate njevjeqare smund bosh asgjo (gjermania e ka kusht dhe do t'jete e sigurte se njo i huaj qe vjen ketu, vjen te punoje e jo ti shfrytezoje sistemet sociale),
  - pastaj me kontrate nje-vjeqare ne xhep duhet te aplikoje per lejen e punes dhe te qendrimit ne zyren e te huajve,
  - shqyrtimi i aplikimit zgjat 2-6 jave, nder tjera mendoj se komuna gjermane merr informata per personin ne fjale nese ka kryer noj veper penale ne itali dhe se a eshte i parrezikshem per gjermanine,
  - nese shqyrtimi i aplikimit eshte pozitiv, atehere e merr lejen e qendrimit dhe lejen e punes,
  - me leje te qendrimit, lejen e punes dhe kontraten e punes e gjen nje banese,
  - pastaj shkon ne pune dhe vazhdon kshu: pune-shpi shpi-pune pune-shpi shpi-pune...
  tempus fugit, amor manet in aeternum corde

 18. #18
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,793

  Pėr: ndihme per emigrim ne gjermani

  Hot menyra sesi e ka shtruar pyetjen Toni tregon qe nuk njeh njeri ne gjermani .
  Ai italiani qe nuk di dy llafe dhe punon ne pizzeri italiane jane njerez qe e njohin njeri-tjetrin .
  Kurse Toni mesa e kuptoje don ti hyj vete kesaj pune dhe pa gjuhen s'ke gje ne vije .
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,878

  Pėr: ndihme per emigrim ne gjermani

  Izaaa ke te drejte ballokume

  njehere duhet te tregoj Toni se a e njef i cik gjermanishten,
  ene me cfare profesioni mirret apo me cer profesioni mendon te mirret ne gjermani.
  tempus fugit, amor manet in aeternum corde

 20. #20
  =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin e Shqiponjave
  Mosha
  39
  Postime
  3,266

  Pėr: ndihme per emigrim ne gjermani

  Atehere un kam punuar per mbi 10 vjet ne nje fabrik si programator cnc sistem fanuc..pikerisht po interesohesha per kete lloj pune ..e di shum mir qe nuk eshte aspak e legge edhe aty por me casamdifica edhe mund te sistemohem ne gjermani..permomentin di anglishten baze dhegjermanishten po' e studioj cdo dite1/2ore ..un thjesht dona si mund te gjeja nje pension ekonomik per fjetje ne menyh. por per momentin slam asje lloj kontakti per pune,mendoja meardhjen ne menyh te kontaktoja sa me shum agiensi pune osé zyrat e punesimit ..

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •