Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 48
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  "krisma e fjalės"

  Emri: KRISMA.jpg

Shikime: 242

Madhėsia: 1.2 KB

  po ju prezantojmė pėrmbledhjen poetike"krisma e fjalės"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  Pak fjalė pėr autorin

  Shaban Cakolli u lind nė Krilevė tė Dardanės(ish-Kamenicė).Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje,tė mesmen nė Dardanė,kurse studimet nė Fakultetin Filologjik tė Univerzitetit tė Prishtinės.Me shkrime ka filluar tė merret qysh si nxėnės.Shkruan poezi,prozė dhe publicistikė.Shkrimet e tij janė botuar nė gazeta dhe revista qė botohen nė Kosovė dhe diasporė.Jeton dhe krijon nė Gladbek tė Gjermanisė.

  Ka botuar vėllimet poetike:"TOKĖ DARDANE","LOTI I ATDHEUT","DETI I QIELLIT" dhe"KRISMA E FJALĖS",AGSHOLI"kurse ka nė dorėshkrim edhe disa vėllime tjera.Disa shkrime tė tij janė pėrkthyar nė gjuhėn gjermane,turke dhe kroate.Ėshtė i pėrfshirė nė antologji gjermane dhe disa antologji poetike shqipe nė Kosovė dhe diasporė si dhe ėshtė nė Lidhjen e Shkrimtarėve Artistėve dhe Krijuesve shqiptarė nė Gjermani(LSHAKSH).

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  JEHONA E SHEKUJVE

  Aty pran trotuarit
  rrokaqielli pėrgėdhel yjet
  mė poshtė
  nėn hije purgatori
  tenda e fshehur e mallkimit

  Nė guvėn e shpirtit

  Nė guvėn e shpirtit

  Shpresa – ylber amshimi
  ngrihet hark nė qiell
  nėnė tė cilin rrjedh
  lumi i amshimit

  Kush ėshtė ai trim
  qė mund ta kapėrcejė
  harkun e fatit tė vet
  qė poemėn e vet
  ta dėgjojė pėr sė gjalli

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  FJALA JUAJ

  Nė kujtesė do mbetet
  ajo fjalė
  qė vjen maleve
  me flakėn e kushtrimit
  heu
  kush ėshtė trim
  se ora ka ardhė
  ujkun e ēalė
  ta heqim zvarrė
  nėpėr baltė

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  UNĖ DHE MALLI

  Tėrė natėn bashkė
  unė dhe malli

  na mbyti halli
  i kėsaj jete jallane

  Kur s’kam gjumė fare
  ndez njė cigare
  brengat t’ kthej nė tym

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  DROJA

  Druaj se djalli
  me xixa stralli
  na vizaton yllin
  midis balli

  Vijnė pastaj hijenat
  t’i grisin pelenat
  e foshnjeve tė palindura
  .

  Kėta klysh popi
  soji e sorrollopi
  qė tė pijnė gjak populli
  shekulli s’i ngopi

  Nė kėtė rreth harkor
  tė rrugėtimit mizor
  vetėm lėmshi i fatit
  na mbeti nė dorė

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  FJALA E HUMBUR

  Mbeta pa fjalė
  a ditėn kur jam nisur nė jetė
  rrugėve tė paruugė
  nė dritė e mugė

  Nė guvėn e shpirtit
  ndryer ėshtė qe njė shekull
  e betuar nėn dritė qiri
  para ikonės sate
  liri

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  E GJATĖ KJO NATĖ

  Sonte
  gjithēka po fle nė qetėsinė ė vet

  Nė dhomėn time
  qielli i ka ndezur fanarėt
  tė mos tremben
  qelizat qė tajisin
  lėngun e jetės

  tė gjatė shekujt
  qė flejnė dhomat flejnė qytetet
  sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt
  bėjnė qarqe,
  nėpėr vargje
  tė regjur si gėzofet
  shkrihen nė vuajtjet e popullit.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  E NDIEJ HUMBJEN

  Viti shkel vitin
  pesha bie
  pingul nė shpirtin tim
  tretur nė mėrgim

  Njė pjesė e diellit
  m’ ėshtė shkėputur
  nga qielli i bebėz
  nga hija e lotit tim
  derdhur
  nė dhe tė huaj

  Nėse unė s’ kthehem
  hija ime do tė bredhė
  trotuareve tė nbotės
  pas mallit tim

  Pėr ēdo natė
  e bėj nga njė shtegėtim
  nė mendje
  pėr nė shtėpi
  pėr amanetin e nėnės
  para se tė japė lamtumirėn
  pranverave tė ikura pa kthim

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  HALL MBI HALL

  Turma shkojnė
  turma vijnė
  mbijnė si bari i keq
  nė faqen e blertė tė globit

  Prej shekulli nė shekull
  kėrkojnė lėmoshė
  trotuareve tė fatit

  Trokasin nė portė tė hapur
  kastat luksoze
  tė ngopura parfumnesh
  tė njė biznesi tė ndyrė

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  ORA JONĖ

  Gjurmė pas gjurme
  bjeshkė pas bjeshke
  na ndoq sopata shpatėn
  nėpėr shekuj

  Kėtu varrė e atje varrė
  mė bėhet shpirti mulli ere
  nė skėterrė pas skėterre
  deri kur tė bredh me bredh
  kėshtu,o shpirti im?
  nga tė palarat
  e botės pelim

  Kėtu s’ jam
  atje s’mė lėnė,
  o nėnė

  qenia ime e ndarė nė dysh
  nė udhėkryq

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  E BUKURA MORE

  Moj e bukura More
  si tė lash, e mė s’tė pash
  si tė lash, si tė lash
  si tė lash, e mė s’tė pash
  (popullore)

  Ec nėpėr tė kaluarėn
  pėr ta gjetur tė ardhmen
  ėndėrro shqip,
  frymo shqip
  o Arvanit

  Hy kalabrisht
  i dehur mendimeve
  arbėrisht
  e jetėn vazhdo
  prore
  e dasmėn
  bėje pleqėrisht

  Edhe varrin hape
  me E bukura More

  Rro sa malet
  me dhembjen shkėmbore
  buzė detit
  me shikim tė humbur
  nga e bukura More

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  TY QĖ PO VJEN

  Nė kėtė botė
  erdhėm njėlloj
  me rregullat e ngurta
  tė natyrės

  A lejon natyra
  pamjet me dy fytyra

  Njėri maskė
  laraskė
  nė atė degė tė fatit
  qė ēukit
  kokrrat e inatit

  Me kurriz pėr murriz
  tjetri kruan
  unazat e shekullit

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  LAMTUMIRĖ

  Tėrė kohėn u rropate
  pėr kėtė jetė bajate
  ndėrtoje kulla prej letre
  rrokaqiej e pallate

  Atė qė bėje ditėn
  rrėnoheshin brenda nate

  Falė tė qoftė
  o miku im
  ky mashtrim

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  MORT

  Tė etur pėr gjak
  kėta barbarė
  edhe nė ėndrrat e tyre
  hapnin varr

  Po nga varri i tyre
  s’ do mbijė as fije bari
  vetėm ndonjė gjethe anēari
  mund ta sjell
  era nga shkretėtira

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  KĖNGĖ NĖ DARDANĖ

  Metush Krasniqit

  Nė Dajkoc
  e nė Dardanė
  anembanė
  kėndohet njė kėngė
  pėrjetėsie

  Kėndon bilbili
  maje lisit
  pėr njė legjendė
  qė e lindi fisi

  Kėndojnė nė kor
  shkėmbi
  e lumi
  duke rėnė
  nėpėr fushė
  pėr shqiponjen e Krasniqes
  nė qiellin e kuq
  tė Kosovės

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  KOSOVĖS

  Kosovė
  copė fushe e Edenit
  me pėrmasa ėndrre
  me qiellin
  pėrplot shqiponja
  qė ngrejnė qerdhe
  nėpėr zemrat tona

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  PĖR TY DRITĖ

  Flakadan lirie
  qė n driconte nėpėr zemrat tona
  me shekuj

  Shekull pagjumėsie
  ėshtė ky
  c’ tė bėjmė me ty
  nė cilin qerpik
  si nė shandan
  tė vėmė
  nė cilin qiell
  tė bebėzave tona
  tė grisura

  Tokė e shenjtėe
  e Kosovės
  me kėtė florė
  tė kuqe gjaku
  me xixėllonja stralli
  qė dalė kanė
  nga nga limfa jonė

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  NĖ BRENDI

  Kėndej gjithė zjarr
  e andej akull
  vetėm gjurmė
  e kthtėrave
  tė stinės nė xham

  Zjarri djeg
  leckat e stinės sė ikur
  nga fryma e detit
  tė strukur nė gjethe bajameje

  Njė syth ėndrre
  zėnė e ka zogun e bilbilit
  nė kafaz

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  Sonte
  gjithēka po fle nė qetėsinė ė vet

  Nė dhomėn time
  qielli i ka ndezur fanarėt
  tė mos tremben
  qelizat qė tajisin
  lėngun e jetės

  tė gjatė shekujt
  qė flejnė dhomat flejnė qytetet
  sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt
  bėjnė qarqe,
  nėpėr vargje
  tė regjur si gėzofet
  shkrihen nė vuajtjet e popullit.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •