Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 48 prej 48
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  NĖNĖ MOJ NĖNĖ

  Kur u ndava nga ti
  o nėnė
  qava natėn e tėrė
  se kisha mall
  pėr njė fjalė tėnden

  Kur m’i kėndoje ninullat
  o nėnė
  nė gjoksin tėnd.
  fluturoja nė qiell

  Mė ty pėr dore
  hapėroja nėpėr oborre
  dhe sot
  mė merr marrė malli
  tė mė marrish pėrdore.
  o nėnė

  Rrudhat e pleqėrisė
  sa tė hijshme i kishe
  si vija tė dritės tė yjeve nė qiell
  nė netėt plot hėnė

  Sa mė ka marr malli
  pėr njė bukė
  nga dora jote.
  o nėnė
  pėr njė bukė misri
  me shije fėmijėrie

  Si zgavėr lisi
  zemra mė ėshtė bėrė
  ke era fsheh borėn
  pėr flokėt e mia

  Edhe zogjėt e malit
  nėse mė thėrrasi
  t’ i lot mos lėsho
  qėndro dhe mė prit
  se do tė kthehem njė ditė.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  NĖ VIZION

  Nė njė kopsht nė Osnabrück
  me njė me njė dallėndyshe u bėra mik

  Zemra bėri benė
  se do t’ia ruaj folenė
  derisa tė kthehet nga shtegėtimi

  Iku duke mė pėrshėndet
  me krahun e lehtė.
  zogu i shkretė

  Kalon detėra edhe toka
  tė sjell tė fala
  nga Shiroka

  N’ ma pashė nėnėn me lot nė sy
  ajo qanė edhe pėr ty:

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  I ZHDUKUR

  Njė gotė verė
  njė cigare
  si nė odat
  shqiptare
  shuaj mallin e vendliondjes

  Pa shtėpi e katandi
  shterg i humbur
  nė stinė vjeshte

  Jam shumė larg
  vetė syrgjyn
  me njė gotė
  dhe tym duhani
  rendis ditėt
  nė rruzaret e vitit

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  KUSH JEMI

  Kėshtu ishte
  kur jetė
  bėnim me dreqėrit

  Brejtėsit na e grisnin
  dokumentin e identitetit
  tė mos e njohim
  as shembėlltyrėn tonė
  nė ujin e pusit

  Na pyesnin: Kush jeni?
  nga vini?
  a ke dėshmi
  pėr identitet

  Ja kėtė kartė ndėrkombėtare
  se kėtu kemi ardhur
  nga ferri ynė
  se jemi nė thelb
  origjinal

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  VIZIONARIT

  I.Rugovės

  Jeta
  hije e vogėl
  Pėr ėndrrėn tonė
  tė madhe

  Mbyll njė portė
  hap njė portė
  pėr tė dalė nė njė moshė tjetėr

  Edhi dita
  t’ mbledhim frutet
  nė atė pemė tė jetės
  nė mungesėn tėnde

  Dita e dhimbje se madhe

  N’shekuj morti
  u rritėn brezat
  duke pritur
  tė vish ti
  me njė fanar ardhmėrie nė dorė

  Tani njė diell i kuq
  rri varur
  nė atė degė tė
  tė bleruar
  nė pemėn e jetės

  Ai iku
  po njė brerore lirie
  ndriēon pėrjetėsisht
  nė atė afresk
  me portretin tėnd

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  ANTIHISTORIKE

  Sa herė ia shikoj fytyrėn
  mėsuesit tė historisė
  mė bėhet se lexoj
  njė pergamenė tė lashtė
  tė zhubrosur nga vitet

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Shaban Cakolli
  Anėtarėsuar
  03-01-2013
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  Nė kėrkim tė fatit

  Znj. Reile Hildebrandt

  Sa shumė lustra fjalėsh pėr paqaėn
  po botės s’ia ndėrron fgaqen
  prej mesjete
  ne histori
  s’ia ndėrron kush numrin
  kėsaj flete
  tė lirbrit tė fatit

  Karvane tė pandalura
  nėpėr rrjeta rrugėsh
  tė labirinthit nė Ballkan
  jetė insektesh bėnin
  nėpėr shekuj

  Nga muri kinez
  deri te Muri i Berlinit
  nėpėr gjurmėt e hirin
  fati shtijohej
  nga brezi nė brez

  Edhe sot
  nėn harkun e fatit
  rrjedh ai lumė i pagjumė
  njerėzish
  pėr tė dalė
  nė atė fushė jeshile tė Edenit

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,221
  Faleminderit
  103
  101 falenderime nė 95 postime

  Pėr: "krisma e fjalės"

  Ne baze te nje postimi/lajmi ne telegraf si duket anetare i devotshem i forumit, Shaban Cakolli ka nderruar jete!

  Po e sjelle postimin ne teresi:

  Kthehet n“atdhe Shaban Cakolli

  Bota Sot | 30.07.2014 22:17 • AGIM GASHI  (Elegji pėr poetin Shaban Cakollin)

  U ngrys qielli e Karadaku
  Gjėmoi bjeshka edhe Gjoli,
  Sot po niset qė pėrgjithmonė
  T“kthehet n“atdhe Shaban Cakolli.
  O Shaban lulja e mėrgimtarit
  O poeti i fjalės sė bardhė,
  Kthimi yt nė tokė dardane
  I pėrloti shumė shqiptar.
  II
  Ēka qė qajnė sot yjt e dielli?
  Pse po qajnė dhe sytė e mi?
  Miku i t“gjithė po largohet,
  Nuk na tha as lamtumirė!
  Qajnė librat nė vitrina
  Qajnė vargjet nė poezi,
  Po e qajnė Shaban Cakollin
  Po e qojnė tė vdekur n“shpi.
  III
  Nė vend tė huaj i mėrguar
  Kurr su ndale pėr atėdhe,
  O Shaban Ti nuk ke vdekur
  I gjallė do t“jesh gjithmonė pėr ne.
  Sot udhėton pėr nė Krilevė
  Tė pret fisi e tė pret miqėsia,
  Me tė pėrcjell n“banesė t“gjithmonshme
  Nė atė vend ku e rrokė freskia.
  IV
  Ti jetoje me shpirt t“pėrvėluar
  Nė varre miqėve vargje dėrgoje,
  Me freskinė e mėrgimtarit
  Edhe varret ua ndriqoje.
  Lamtumirė o miku i vjetėr
  Qė e doje aq shumė sharkinė,
  Lotėt faqeve pėr Ty po rrjedhin
  Ujisin kėngėn dhe melodinė.
  30.07.2014
  Düren
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •