Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 51
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga freeopen Lexo Postimin
    Denime te tipit nese nuk sillesh mire ska iPad apo lodra jane qesharake.femija ka nevoje si per lodrat si dhe per gjerat e tjera.
    Ka denim ka dhe shperblim.

    denimi eshte pasi ka bere faj...dhe une nuk i lejoj ate moment as te shohin tv,as te perdorin ipad(pasi kane shkaktare te zenies mes vella vellait)
    per gabime te tjera mbyllen ne dhone.jo sa here qe bejne gabime denohen.biles ne te shumten e rasteve thjesht u flitet.

    shperblimi eshte kur ia ke premtuar per sjellje te mire.une nuk e praktikoj.sepse nuk e kam shkuar neper mend qe pa shperblim ata s'duhet dhe s'mund te sillen mire.
    "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

  2. #22

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
    Jam kurioz te di se si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabime. Ndiqni ndonje strategji te vecante dhe a keni arritur te kini sukses? Si ka ndryshuar kjo strategji me moshen e femijes? Po gjinia e femijes si ndikon ne menyren dhe masen e disiplinimit?

    Albo
    Albo
    Femijet ne pergjithsi jane te prirur te kopjojne prinderit ne sjellje dhe veprime,prandaj duhet te jemi shume te kujdesshem se si sillemi para tyre.Kjo mendoj se eshte strategjia me e suksesshme tek femijet duke perdorur ato fjale qe ne na pelqen te perdorin femijet tane(me fal,te lutem etj).
    Femijeve nuk u pelqen te trajtohen si femije por si te rritur duke i trajtuar si shoket tane dhe kur ata bejn gabime nuk duhet t'i kritikojm kurr ne sy te tjereve por veēmas,(ne kete menyre femija do na respektoje me shume).
    Normalisht duke ndryshuar mosha e femijes prinderit duhet te jene me bindes kur i keshillojne ata ne rastin e ndonje gabimi(duke i ilustruar keshillat edhe me shembuj te ndryshem).
    Cdo familje ka disa rregulla disipline.Nese kto do te zbatohen nga te rriturit edhe femijet do te mesohen me kto rregulla.

    Zakonisht vajzat jane me te bindura dhe djemt me kokefort ,por shpeshhere ndodh edhe e kunderta.
    Kur ne kemi mundesi ti realizojm ndonje deshire te vecante te femijeve, i inkurajojme me lavderata dhe dashuri gje qe ben te mundur parandalimin e gabimeve te tyre.
    Masat e rrepta per gabimet e tyre duhet te jene sa me te pakta sepse femijet do mundohen ti fshehin gabimet e tyre (duke na genjyer)si e si mos te merren ato masa qe ata i urrejne aq me shume.
    Te moēmit thonin "Eshte me lehte te ndertosh nje xhami se sa te rritesh nje femi".


    Me respekt Serioze.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Serioze : 07-01-2013 mė 09:44
    Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

  3. #23
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    pershendetje edhe gezuar vit e ri

    cdo njeri ka menyre te ndryshme tek femija se si e qorton ose e denon per prapesirat qe ata bejn
    ne shtepin time eshte pak si ndryshe djali im kur i them qe tani do flesh gjum ose do besh kete tek80% do e bej 20% eshte i grindur
    kur vin puna tek mamaja e vet nga nje vesh i hyn nga nje vesh i dalin

    por duhet te kesh kohen qe te meresh edhe me femijet nese do regulle 100% duhet te jesh edhe shtepiak/e femit e mi tere diten me mamin tim
    kuptohet qe gjyshrit vetem i llastojn nga lodrat nga ushqimi etc cfar duan ja marin kshu qe ndonjehere edhe vet nxhefem po cdo besh

    nejse denimi im per femin tim eshte qe te vej ne dhom te ti edhe do ri pa t/v kjo eshte kur ben faj ose shkatron ndonje gje kjo ndodh shpesh :P
    kur eshte cun i mir mer njehere ne kaq dit dhurata sikur edhe nje loder te vogel
    Partizoni

  4. #24
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    E vertete pse ankohen aq shume kur I fut ne gjume? lol. Sa here e fus cunin vec grindet- why why why , Ben . Pse ti te rrish zgjuar e une te fle me heret ?! Kur te behesh sa une I them, mund te rrish dhe ti zgjuar. Deri atehere marsh ne krevat. E iken si Ceco . Lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    E vertete pse ankohen aq shume kur I fut ne gjume? lol. Sa here e fus cunin vec grindet- why why why , Ben . Pse ti te rrish zgjuar e une te fle me heret ?! Kur te behesh sa une I them, mund te rrish dhe ti zgjuar. Deri atehere marsh ne krevat. E iken si Ceco . Lol
    Kte qe iken si ceco ja ke fut kot. Nuk ka kalamo me gjak Shqiptari qe nigjo me llafe.

  6. #26
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga Tori Lexo Postimin
    Kte qe iken si ceco ja ke fut kot. Nuk ka kalamo me gjak Shqiptari qe nigjo me llafe.
    Po me ca e coj? Me dru kshu??
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Po me ca e coj? Me dru kshu??
    E co athere kur do ai . Kur ta ket zon gjumi .

  8. #28
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga Tori Lexo Postimin
    E co athere kur do ai . Kur ta ket zon gjumi .
    Jo mor djale. 9 sharp e ka orarin. Shume shume 5 min mund t'ja hedhi. Une jam mom qe luaj wii me ate per ti bere qefin, po dhe me autoritet kur duhet
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Jo mor djale. 9 sharp e ka orarin. Shume shume 5 min mund t'ja hedhi. Une jam mom qe luaj wii me ate per ti bere qefin, po dhe me autoritet kur duhet
    Sikur t'kishe thon oren 11 edhe ta kisha besu por 9 sahati ate se ha njeri. Nuk na zete gjumi ne n'kohen e Enverit qe televizori kishte vetem gjysem ore program per kalamoj ne oren 6 e jo mo kalamojt e sotem qe kan tyrli lloj gjonash me ca me u mor.

  10. #30
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga Tori Lexo Postimin
    Sikur t'kishe thon oren 11 edhe ta kisha besu por 9 sahati ate se ha njeri. Nuk na zete gjumi ne n'kohen e Enverit qe televizori kishte vetem gjysem ore program per kalamoj ne oren 6 e jo mo kalamojt e sotem qe kan tyrli lloj gjonash me ca me u mor.
    Leqe se paske idene e femijeve, po me thua genjen pale. Po mire pse nuk beson ti njehere??!! lol. Tori ne 9 e fus ne krevat. Se te nesermen do shkoj ne shkolle. Nuk eshte e rekomandueshme qe nje femije I vogel te rrij aq vone. Po do flasim prape kur te kesh femije e te mesosh si rriten, rregullat
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  11. #31
    Perjashtuar nga Mod.
    Anėtarėsuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Une i qortoj me sy.

    Nese me kundershtojne, ja ashtu nenen. Behem perbindesh

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    qortimi me te mire te femijes behet duke e lavderuar dhe duke e ven para pergjegjjesis.

    mbaj mend maman time kur benim nje gabim na qortonte duke na lavderuar ,si psh
    jo nuk e besoi se e ke ber ti kete ,te gjithe thon se une i kam femijet me te edukuar dhe po marrin shembull.E njoh une vajzen time asnjehere nuk do i shkonte mendja per nje dicka te till.

    edhe ajo e dinte qe e kam bere,por kjo te bente te skuqeshe dhe te mendoje dy here per her tjeter

    ose kur kerkonim leje per te shkuar diku me shoqeri qe shepsh nuk ishte e duhura,me kujtohet asnjehere nuk thoshte JO,gjithnje te linte ne ndergjegjje: ti e di a duhesh te shkosh apo jo.
    hmm edhe sot,praktikon te njejten menyre me nipat dhe mbesat.

    edhe une me femiun tim ashtu ja bej,dhe gjithmon ka sukses.

    dhuna e ben femiun te dhunshem,jo ne momentin qe ti e qorton,por kur ta ze nje haspire te lire qe ti se ke mendjen aty.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    E vertete pse ankohen aq shume kur I fut ne gjume? lol. Sa here e fus cunin vec grindet- why why why , Ben . Pse ti te rrish zgjuar e une te fle me heret ?! Kur te behesh sa une I them, mund te rrish dhe ti zgjuar. Deri atehere marsh ne krevat. E iken si Ceco . Lol
    ne e kemi po kaq te theksuar kete.Njeri nga cunat biles me sh nga tj.Dhe pavarsisht se shtrihet vec grindet.Ka raste me ve mua ne gjume edhe ngrihet .Edhe die ne darke madje e zuri gjumi sa u shtri(ndonese me detyrim), por duke llomotitur veē: "une nuk fle, une rri gjithe naten me sy hapur, une e urrej gjumin"...ndersa ne mengjes sot vec grindje: "dua gjum,dua te fle, e urrej shkollen" dhe pasi e vesha une dhe hengri mengjes, u kumbis ashtu ndenjur ne b.yth sic ishte ne divan....biles kete pozicion te fjeturi ma praktikon edhe naten, vec kur ngrihem une ne mengjes dhe e gjej qe eshte duke fjet ndenjur. Ēudi me ket femije.
    "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga Tori Lexo Postimin
    Kte qe iken si ceco ja ke fut kot. Nuk ka kalamo me gjak Shqiptari qe nigjo me llafe.
    per Zotin ta plasin buzen.Une duhet tua them disa here dhe heret e fundit ti them me ton fjalet..pa te degjojne.Edhe une ua them shpesh femijeve:"po pse xhanem duhet te ngre zerin une qe te degjoni dhe bindeni ju" mgjt..per sa i perket PINK...nje mikja ime qe ka jetuar vite ne amerik(ndikon edhe ambjenti dhe modeli rrotull dmth), e ka femijen te degjuar...kur do iknim nga lodrat si te mite dhe djali i saj u merziten dhe ishin te pakenaqur qe po largoheshim...por ndersa te mite benin rezistence,djali i saj doli dhe thjesht i vajti te jemes prane i tha diēka dhe i ishin mbush syte me lot..por aspak kapriēo. E pata zili.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Prudence : 08-01-2013 mė 05:13
    "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

  15. #35

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga Plaku me kostum Lexo Postimin
    Une i qortoj me sy.

    Nese me kundershtojne, ja ashtu nenen. Behem perbindesh
    bo bo cfar denimi qe i jepke mor djale ! Po keshtu torturon te emen e femijeve edhe veten

    p.s

    Ne japim aq sa mundemi per ti edukuar ( Nese quhet edukim ajo qe po i japim femijeve ) , sepse te them te drejten jo cdo gje qe na duket e drejte per femijet tane mund te jete e drejte ose edukative. Keshtu qe japim aq sa mundemi dhe shpresojme qe te behen te mbare dhe te na kuptojne per gabimet tona qe kemi ber per rritjen apo edukimin e tyre
    Revolution 1848

  16. #36
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Bravo Euro ke fol/shkruar si nje baba I ndergjegjshem. Ca ore I fut kalamajte ne gjume ti? Se mua Tori sme beson. lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #37

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Bravo Euro ke fol/shkruar si nje baba I ndergjegjshem. Ca ore I fut kalamajte ne gjume ti? Se mua Tori sme beson. lol
    Une njelloj si ti, ne oren 9:30

    Mos ja ver re Torit se ai i mban kalamajt per te falur Jacin deri ne 11:00 te nates dhe i ngre ne 04:45 per te falur Sabahun
    Revolution 1848

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Po ti Albo si e disiplinon femijen?
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  19. #39

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
    Une njelloj si ti, ne oren 9:30

    Mos ja ver re Torit se ai i mban kalamajt per te falur Jacin deri ne 11:00 te nates dhe i ngre ne 04:45 per te falur Sabahun
    Sa per orarin e gjumit mendimi im eshte se duhet ti tolerojme pak sipas moshes qe kane femijet dhe sipas dites.Persh. kur eshte e shtune e nesermja pushim, e ne TV ka ndonje program te bukur per femije si"Nje mije e nje pse" thyhet pak rregulli i orarit te gjumit duke u rivendosur ne ditet e tjera .
    Nėse kerkon besimin tim, Mė jep sinqeritetin tėnd...

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e ēudirave
    Postime
    3,776

    Pėr: Si i disiplinoni femijet tuaj kur bejne gabim?

    Teme interesante. Madje shume interesante. Do te thosha nga temat e pakta prej te cilave une perfitoj ketu ne forum.

    Ne ishim shume ne rregull me diciplinen deri kur vajza mbushi dy vjet e pak.... Pastaj filluan telashet. Papritur ne nje dite me diell. AJo jo qe sbente sherre, sherre bente plot, po i bente pa dashje.....si gjithe femijet e vegjel kureshtar. Por keshtu te beje extra jo. Deri ne kete diten me diell qe e permenda me lart. E nxorem ne park dhe ne nje qoshe aty jane ca shkalle e gjera te tjera ku femijet lozin. E lame te luante po si duket jo mjaftueshem. Kur i thame te iknim, tha sdu....Heuuuuuuuu...... E lame edhe pak... prape hajde, prape sdu....... Provum ta bindim por sdonte. E mori babi me dhune hopa filloi te bertas e te cirret. Na erdhi si rrufeja ne mot te kthjellet heren e pare po pastaj e provum edhe nja tri e kater here te tjera e u mesuam. E madhja fare kur e beri njehere ne dyqan. Sdonte ta linte karrocen e shopingut (nga ato te voglat per femije)...... Nuk di ta them ca ndikoj qe e hoqi kete zakonin po i kemi folur shume , ndonjehere edhe e kemi marre me dhune , ama nje gje e kam mesuar; femijes duhet ti japesh gjithmone pak kohe.......Dhe kur bisedon me te duhet ta shikosh ne sy. E paska permendur dikush me lart, kjo ben shume shume efekt. Te flitet me te si me nje te rritur. Dhe prerasi...

    E per gjumin kemi qene shume ne rregull deri me 31 dhjetor te ketij viti. Meqe ishte daja mysafir te ne e toleruam per nja 5 nete te rrije me gjate. Tani sdo qe sdo te fle ne 8. Se ne e kemi 8 me se largu kufirin e gjumit. E shpiejme ne 8 ne shtrat , por rreth gjysme ore me vone e degjojme ende duke kendu ose duke thene ndonje nga vjershat e saj..........
    AUTOCHTHONOUS

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •