Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2010
    Postime
    168

    Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Pershendetje !

    Jam nje fillestare ne perdorimin e Ubuntu Linux. Dua te lidhem me internet me
    albtelecomin,

    Sapo e kam instaluar linuxin, por spo lidhem me internetin, Si te krijoj lidhjen e re ??

    Faleminderit !

  2. #2

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,


    Shpresoj te te ndihmoje.
    Forumi Shqiptar
    My web (hobby): www.zonajuaj.com

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2010
    Postime
    168

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Faleminderit shume !

    Po per AVAST si mund te instaloj per LINUXIN UBUNTU !
    A eshte Linux Ubuntu me i sigurte se windowsi per viruset ???

  4. #4
    i regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    lol me si di une nje linux nuk ka nevoje per antivirus.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2008
    Postime
    171

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Nuk hapet Ubuntu
    Perdor wind, xp. serv. pack 2. Nga rrjeti shkarkova dhe instalova Ubuntu, pas shumė peripetive. Kur instalova, ristartova PC dhe te opcioni UBUNTU klikova duke menduar se po hy ne kete sistem. Por ekrani eshte i zi me keto k4shilla anglisht qe nuk i kuptoj:
    GNU GRUB version 2.00-7 ubuntu 4
    Minimal BASH-like editing is suppoertade. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhwrw else TABN lists possible device or file completions.
    grub_

    nuk e di nese dikush ka pase rastin e njejte. pa ju lutem te me tregoni se cka duhet te beje. falemenderit shume.

  6. #6

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    @florieconomy: Cilado distro GNU/Linux ėshtė teorikisht shumė herė mė e sigurt pėrballė viruseve se sa cilido version i Vindozes. Nė praktikė do ta shohėsh vetė, pasi tė kesh pėrdorur pėr ca kohė njė GNU/Linux. Praktikisht nuk ka nevojė tė mendohesh se cili antivirus tė duhet.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BB_ose_bb : 06-01-2013 mė 15:59

  7. #7

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    neptun: Ajo qė sheh dhe nuk kupton ėshtė pjesa qė realizon ngarkimin e sistemit. Qė zakonisht nuk do tė duhej ta shihje. Ka diēka qė nuk shkon me instalimin tėnd. Mė shumė duket sikur nuk e ke pėrfunduar instalimin.
    Njė pyetje: instalimin e bėre nga njė Live CD? Nėse jo, do tė ishte mirė tė pėrdorje njė tė tillė, sepse kjo metodė tė lejon tė konstatosh nėse kompjuteri yt dhe GNU/Linux-i qė po pėrpiqesh tė instalosh i shkojnė njėri-tjetrit. Nėse makina e ngarkon sistemin prej njė Live CD-je dhe ti e sheh dhe e provon, je njė hap mė afėr drejt instalimit tė pėrhershėm. Nėse ti nuk e ke parė Ubuntu-nė tė pėrfunduar dhe funksionale, gjėja e parė qė duhet tė dyshosh ėshtė qė nuk e ke kryer instalimin si duhej.

    Pėrmbledhtas, i mėshoj idesė sė instalimit pas njė prove paraprake me njė Live CD.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2008
    Postime
    171

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    BB... jam munduar sa ma shkurt te sqaroj. Pa e parė kete pergjigjen tende me siper e parashtrova edhe nje here kete problem (si duket te postimi i fundit e kam gabuar versionin, pra duhet te jete 10.04).. te jem i qarte: e shkarkova nga neti dhe prisnja nga nje ore deri sa perfundonte. pastaj me dilte tabela ku me kerkonte versionin dhe gjuhen si dhe pasvordin. e plotesoja dhe instalohej ne nje partition tjeter ku vete e zgjidhnja. pas perfundimit, nuk hapej.
    instalimi i fundit ka shkuar me mire por jo shqip, se nga shqipja vetvetiu u kthye ne anglisht. tash pas startimit te kopjuterit me del opcioni xp dhe ubuntu. zgjedh ubuntun dhe me dalin ne ekran te zi kater mundesi per nisje te ubuntit. Zgjedh opcionin normal dhe pasi shiriti sillet dy here , perseri dicka e pengon dhe me del ekrani i zi me dy tri fjali te gjata anglsht qe fare s'i kuptoj. edhe opcionet tjera nuk ndihmojne. Me kaq perfundon cdo gje. Mendoj mos po duhet te instaloj edhe dicka tjeter qe ubuntu te ngjallet apo ta le keshtu?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga neptun : 07-01-2013 mė 11:53

  9. #9

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    neptun,

    E kuptoj dėshirėn e mirė pėr ta pėrshkruar situatėn sa mė shkurt. Por nė raste tė tilla pritet mė shumė qartėsia se sa shkurtėsia...
    Sė pari tė lehtėsojmė vėmendjen nga gjėra qė mund t'i shqyrtojė mė vonė: gjuha (Shqipja nė rastin tėnd) pėr krejt sistemin mund tė ndryshohet kur tė tė teket, dhe pasi tė jetė instaluar Ubuntu-ja. Pra. le tė pėrqendrohemi te instalimi fillimisht.

    Unė ende dyshoj nėse e ke instaluar plotėsisht. Ti kėtė nuk e ripohon kėtu. Pra, a e sheh desktopin e Ubuntu-sė? A e sheh, nė po atė frymė qė sheh atė tė Vindozes pėr shembull, me menutė ku mund tė zgjedhėsh njė program e tė fillosh tė punosh me tė.
    Kam frikė se mundet tė jesh ngatėrruar gjatė shkarkimit, duke shkaktuar fjala vjen instaluesin pėr instalim nga Interneti. (Kėtė po e hamendėsoj pa ditur konkretisht nė ka Ubuntu njė tė tillė a jo.) Ndaj edhe i mėshoja idesė qė finalizimin e instalimit ta pohoje duke marrė pėr bazė funksionimin normal tė desktopit. Mundet qė tė kesh instaluar dy ose mė shumė versione tė Ubuntu-sė.

    Tani, sipas meje mundėsitė qė tė vazhdojmė pėrpjekjet janė:

    Ose tė sjellėsh kėtu njė foto tė asaj qė shesh, skenės deri ku shkon historia.
    Ose tė sjellėsh saktėsisht mesazhin qė sheh atje.

    Nėse je i lodhur, dhe kjo ėshtė e pranueshme, mund tė provoje instalimin nga e para, duke mbishkruar krejt ndarjen ku gjendet Ubuntu-ja. Mund tė pėrdorėsh prapė njė shkarkim nga ubuntu.com, por mė mirė ėshtė tė pėrdorėsh njė Live CD qė mund tė ta huajė dikush, apo ta gjesh nė njė nga revistat pėr Linux.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2008
    Postime
    171

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Lexoje me kujdes!
    Ubuntu eshte instaluar ne te njejtin particion si xp por kur niste pc-ja dalin dy opcione njera mbi tjetren "windows xp dhe posht Ubuntu. kur zgjedh opsionin Ubuntu fillon dhe del kjo pamje e ekranit qe e shkrova me dore: (nga lart deri poshte)
    GRUB 4 DOS 0.4.4 2008-10-27, memory:639K/510M, CodeEnd0x42910

    Start Installer in normal mode
    Start installer in safe graphic mode (only if you have display problems)
    Start installer with ACPI , Workarounds (only if you ACPI problems)
    Start installer in verbose mode
    Reas only (Live CD desktop)
    dhe pas klikimit ne opcionin e pare del logoja e ubuntit, sillet shiriti djathtas majtas tri here dhe me del kjo pamje e ekranit:

    Loading (pllease wait...
    Busy Box v1.10.2 (Ubuntu1:1.10.2-1ubuntu6) build -in shell (ash)
    Enter'help' for a list of build -in commands
    (inifrans) [13.844702] sd 2:0:0:0 [sdc] Assuming driwe cache: write thhrough [13.850101] sd 2:0;0;0 [sdc] assuming drive cache : write throgh
    - (ky kursor dridhet)
    pamjet nuk munda ti vendos ketu.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga neptun : 07-01-2013 mė 18:09

  11. #11
    i regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    me mire ndaje hdd ne dy pjese dhe instaloje edhe nje here tjeter ne pjesen e re.

  12. #12

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Citim Postuar mė parė nga neptun Lexo Postimin
    Lexoje me kujdes!
    pamjet nuk munda ti vendos ketu.
    Mos u merakos, tė lexoj tashmė me kujdes. (Po tė qe ndryshe, nuk tė pėrgjigjesha.)
    Nuk mund tė kesh nė tė njėjtėn ndarje (particion) dy OS-e tė ndryshėm, edhe XP, edhe GNU/Linux. Ndoshta ti e ke fjalėn pėr njė copė tė hard diskut. Por nejse, dėshtimi nuk tė ka ardhur prej kėtij gabimi nė shprehje.

    Po tė vėsh re, GRUB-i bėn fjalė pėr nisjen e instaluesit (Installer) dhe, teorikisht tė paktėn, kjo do tė thotė qė nuk ka ndodhur instalimi.

    Rruga mė e mirė tani do tė ishte tė harroje sa ke bėrė dhe tė hidhje nė dorė njė Live CD tė Ubuntu-sė. Shkarkoje dhe hidhe nė njė DVD, ose gjeje tė gatshėm. Edhe po nuk qe Ubuntu, por njė tjetėr distro, mos e humb rastin, mjaft qė tė jetė e freskėt.

    P.S. Ndoshta njė admin mund tė ndihmonte duke e kaluar pjesėn qė lidhet me instalimin si njė temė mė vete. Kemi kaq komente qė faktikisht jemi jashtė teme kėtu.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2008
    Postime
    171

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Se eshte i instluar ne te njejtin particion, edhe xp edhe Ubuntu, kjo 100% eshte e sakte sepse e dij sa kapacitet ne diskun C kam pasur me parė dhe e di tash sa kam sepse disku ka zene vend me shume. Nga Windows eksplorer (klik me te dj. ne fold. Ubuntu-proporties) lexoj keto te dhena: Location: C:\....Size 10.0 GB (10,744,081,909 bytes).....Size on disk: 10.0 GB (10,744,135,680 bytes)....Contains 23 Files, 12 Folders.... Created Wednesday, January,02,2013, 9:05:37 AM,...Atrbutes...Read-Only eshte ma katror te gjelber........ Kurse ne folderin e windowsit, te i njejti vend nxjerr keto shenime: Location: C:\....Size1.76 GB (1,8988,009,754 bytes)...Size on disk" 1.60 GB (1,723,672,859 bytes)...Contains:11,796 files, 710 Folders, created Friday, December 21,2012, 5:02:17 ( e kam instaluar vete nga CD-ja e w. xp), atributetet i ka me katror te zbarzet . po me habit fakti se Ubuntu ka zene vend 5 Windowsa 10 giga ndaj 1,7 gigave! mos jam gabim?!

    Ne disa vende kam lexuar se duhet te jet i instaluar edhe programi Wubi qe e nis Ubuntun, edhe ate e kam instaluar por nuk di, nuk niset.
    Kam provuar edhe nga virtual boxi =machine te nis, por nuk po mundem ... E kam pase te instaluar edhe ne particionin tjeter por nuk eshte celur, nuk e di. faji eshte te mosnjohja e gj. angleze, ne shqip nuk kam ku te marr informacion. edhe nje here nese dikush mund te me jap ndonje udhezim , flm.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga neptun : 08-01-2013 mė 10:05

  14. #14

    Pėr: NDIHME !! Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Citim Postuar mė parė nga neptun Lexo Postimin
    Se eshte i instluar ne te njejtin particion, ... edhe nje here nese dikush mund te me jap ndonje udhezim , flm.
    Nuk ėshtė instaluar sistemi. Ajo qė sheh ti qė nga brenda Vindozes janė ato qė ke shkarkuar a ku di unė ē'tjetėr. Njė instalim GNU/Linux-i funksional do tė krijonte nė hard disk dosje tė tillė /boot , /home, etj. Kurse ti sheh vetėm njė dosje Ubuntu-properties, sipas asaj qė thua.

    Jepi njė shans vetes dhe shkarko njė Live CD or trim, se nuk ėshtė ndonjė hata e madhe. Hidhe nė njė DVD dhe pastaj bėj nisjen e sistemit prej tij. Nuk do tė tė ndodhė gjė e keqe. Mė e shumta do tė shohėsh njė Ubuntu funksionale nė makinėn tėnde. Pas kėsaj instalimi pėrfundimtar, dhe real, i njėmendtė, nė disk ėshtė punė minutash.

    Harroje ē'ke bėrė deri tani. Harroje Wubi-n e tė tėra. Fshije krejt atė dosje qė e kujton pėr Ubuntu tė instaluar. Mos ki frikė se nuk humb asgjė prej instalimit tė Windozes.

    Mė thjesht se kaq nuk ka. Ne mund tė harxhojmė edhe njėqind postime tė tjera se ėshtė apo nuk ėshtė i instaluar, se je apo nuk je i sigurt, etj etj dhe akoma do tė jesh pa GNU/Linux tė instaluar. Nė vend qė tė mundosh veten kot, provo njė herė rrugėn tjetėr.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BB_ose_bb : 08-01-2013 mė 11:04 Arsyeja: shkurtim i citimit

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2008
    Postime
    171

    Pėr: Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Un nuk po zgjedh asgje. Nuk di ku ta siguroj Live CD. I kam kerkuar te gjitha dyqanet e Gjilanit, aty nuk ka asgje per Linux. pastaj pc-ja ime nuk e lexon DVD -ne por vetem Cd-ne e zakonshme.Me shkon mendja mos po duhet te ndryshohet dicka ne BIOS. halli mbetet te hulumtoj serbisht/kroatisht ne youtube, ndoshta dicka do te gjej.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga neptun : 08-01-2013 mė 11:30

  16. #16

    Pėr: Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Citim Postuar mė parė nga neptun Lexo Postimin
    Un nuk po zgjedh asgje. Nuk di ku ta siguroj Live CD. I kam kerkuar te gjitha dyqanet e Gjilanit, aty nuk ka asgje per Linux. pastaj pc-ja ime nuk e lexon DVD -ne por vetem Cd-ne e zakonshme.Me shkon mendja mos po duhet te ndryshohet dicka ne BIOS. halli mbetet te hulumtoj serbisht/kroatisht ne youtube, ndoshta dicka do te gjej.
    Ah... nuk prish punė. Do ta zgjidhim ndryshe. Atėherė shih nė kėtė faqe:

    http://www.flossk.org/sq/kontakti

    t'u shkruash dhe t'u kėrkosh ndihmė. Besoj se kolegėt e atjeshėm mund tė tė dėrgojnė njė Live CD shumė mė shpejt se sa unė. Nėse nuk e bėjnė ata, atėherė mė shkruaj nė privat dhe do tė pėrpiqem unė tė tė dėrgoj.

    Ndėrkohė, mund tė shohėsh mundėsinė qė tė pėrdorėsh njė ide tė ngjashme por nga USB, pra me njė "USB stick":

    http://live.debian.net/

    http://www.knopper.net/knoppix/index-en.html

    https://fedorahosted.org/liveusb-creator/

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-06-2008
    Postime
    171

    Pėr: Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    flm BB. Ēova njė mesazh ne flossk.org. Te shoh se a po mė pergjigjrn. FLM.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-01-2013
    Postime
    1

    Pėr: Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    Citim Postuar mė parė nga neptun Lexo Postimin
    flm BB. Ēova njė mesazh ne flossk.org. Te shoh se a po mė pergjigjrn. FLM.
    Tung,

    Halili sa na eshte drejtu ne flossk.org edhe u mundova me i ndihmu kshtuqe po i postoj prap te njejtat fjale ketu sikur ne mailing liste.

    Sic na tregoj Halili performancat e kompjuterit te tij jane: "procesori ka 1.7 ghz, RAM=512 MB, kurse HDD ka 80 GB i ndare ne tri pjese. D dhe E janė pothuajse tė te lira"

    Keto specifika nuk jane te mjaftueshme per versionin e ubuntus qe Halili po mundohet ta instolje.
    Alternative tjeter e Ubuntu-s por me GUI me te lehte eshte XUBUNTU os LUBUNTU

    Procedura e instalimit eshte e njejte:
    Ktu ma heret i kam bo disa tutoriale per Ubuntu ne shqip
    Shpresoj qe te ndihmojne:

    Si te krijojme nje Ubuntu Live-CD
    (Per versionin e ri te Ubuntus duhesh me perdore DVD se nuk e ze ne CD por ty nuk ta lexon DVDn keshtu qe kjo bie poshte)
    (Poashtu me qe ty nuk te punon Ubuntu ateher perdore te njejten metode per te djegur kopjen e xubuntu ne nje CD)

    Pastaj ndjek keto hapa: Si te instalojme Ubuntu-n

    Po qe se nuk ke CD mund te perdoresh USB ne vend te saje!
    Si te krijojme nje Ubuntu Live-USB
    (Ne bios ne vend se me zgjedh me startu prej CD e zgjedh me startu prej USB)

    Me t'mira
    Altin Ukshini
    http://www.flossk.org
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AltinUkshini : 09-01-2013 mė 11:48

  19. #19

    Pėr: Si te krijoj nje lidhje me adsl e albtelecomit ne LINUX Ubuntu 10.04,

    neptun,

    Nuk na shkrojte si pėrfundoi kjo punė...

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •