Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 79 prej 79
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  The Chicago Tribune, Wilson: Nse m jepet mundsia, do t’i ndihmoj srish shqiptart…

  Nga Aurenc Bebja

  “The Chicago Tribune” ka botuar, t enjten e 23 shkurtit 1922, n faqen n3, nj shkrim n lidhje me telegramin e veant q Woodrow Wilson i ka drguar asokohe Ambrose Kelly-t, botuesit t vetm t nj gazete amerikan n Shqipri, t cilin, Aurenc Bebja, nprmjet blogut t tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjell pr publikun shqiptar :


  Wilson vlerson Shqiprin

  https://www.lexo.al/2023/02/the-chic...sh-shqiptaret/


  Ambrose Kelly nga Mechanicsville, N.Y., i cili gzon dallimin si botuesi i vetm i nj gazete amerikane n Shqipri dhe nj nga gazetat e pakta t do lloji n at vend, sapo ka marr nj telegram nga Woodrow Wilson, duke i uruar mbarsi n botimin e tij.

  Gazeta, e prjavshme, i kushtohet puns s Kryqit t Kuq t t Rinjve n Shqipri dhe botohet n shtypshkronjn e qendrs s trajnimit manual pr fmijt shqiptar nga organizata amerikane e fmijve. Ajo mban emrin “Yuniatieta – Tungjatjeta”, q n shqip do t thot “How do you do – Si je”.

  “Interesimi im dhe simpatit e mia kan qen thellsisht t angazhuar n fatet politike t Shqipris dhe asgj nuk do t m ofronte knaqsi m t madhe sesa t’u bja atyre nj shrbim shtes nse do t kisha fatin t kem kt mundsi n t ardhmen.”

  N kabllogramin e z.Wilson nuk mungojn gjithashtu prshndetjet pr punonjsit e Kryqit t Kuq Amerikan n Shqipri.


  Gazeta Lexo.al

  https://www.lexo.al/2023/02/the-chic...sh-shqiptaret/

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.


 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Berati n revistn prestigjioze amerikane, “Time” u sugjeron turistve qytetin e nj mbi nj dritareve

  Revista prestigjioze amerikane “Time”, i ka dedikuar nj artikull qytetit t Beratit, duke e sugjeruar pr turistt si nj ndr vendet pr t’u vizituar n vitin 2023.

  “Bukuria e lagjeve t gurta, arkitektura, ushqimi, natyra e sidomos historia e ktij qyteti magjik bhet edhe m e pasur me mikpritjen, humanizmin, dhe qytetrimin, kur beratasit shptuan hebrenjt gjat Lufts s Dyt Botrore, t gjitha kto detaje q nxjerr n pah artikulli”, shkruan Rama teksa jep lajmin.

  Revista amerikane vlerson ve ta tjerave dhe mbrojtjen e hebrenjve, gjat Lufts s Dyt Botrore, duke theksuar se sht i vetmi vend n Evrop popullsia hebreje e t cilit u rrit gjat lufts.

  “Ky vit shnon 80 vjetorin e mbrritjes s forcave gjermane n Shqipri gjat Lufts s Dyt Botrore, dhe t popullit t Beratit q mbron shum prej hebrenjve t vendit q krkuan strehim – duke ilustruar parimin e kodit shqiptar t Bess, i cili thot se shtpia sht para s gjithash e dhe e Zotit”, vijon artikulli i “Times”.

  Lexo lajmin origjinal: Revista “Time” artikull pr Beratin, n Shqipri – Historia dhe mikpritja (Linku n artikullin e Gazets)

  M posht, artikulli i plot i revists “Time”, prkthyer n shqip:

  Vendet m t mira n Bot

  Berat, Shqipri

  Histori dhe Mikpritje

  Shtpi t vjetra prej guri rreshtohen n an t brigjeve t Lumit Osum, duke mbshtjell vizitort n t bukurn historike t qytetit. Ky vit shnon 80-vjetorin e ardhjes s forcave Gjermane n Shqipri gjat Lufts II Botrore, dhe t mbrojtjes nga banort e qytetit t Hebrenjve q krkonin strehim n vend – duke ilustruar parimin e kodit Shqiptar t Bess sipas s cilit shtpia sht mbi t gjitha e miqve dhe e Zotit.

  Pr t kuptuar m mir historin 400-vjeare t Hebrenjve n qytetin e Beratit, duke prfshir se si Shqipria u b i vetmi vend n Evrop ku popullsia e Hebrenjve u rrit gjat Lufts II Botrore, nevojitet t kryhet nj vizit n Muzeun Solomoni. M shum kontekst prftohet nga nj muze etnografik n nj shtpi tradicionale n ann tjetr t rrugs, si dhe nga kishat Bizantine t Beratit t shek. XIII, xhamit e shek. XVI, si dhe nj kala mijravjeare q dominon qytetin e veant piktoresk.

  Berati vijon traditn e mikpritjes s jashtzakonshme n restorantet dhe hotelet e tij. N ann tjetr Urs s Gorics, dhoma t prkryera moderne n Hotel Butik Amalia fshihen pas eksterierit t mom prej guri, dhe raki t przgjedhura ftojn mysafirt t shijojn stilet shqiptare t pijes alkolike shum popullore n Ballkan. Rakia rrjedh lirshm n Lili Home-Made Food, i cili m shum i ngjan nj kopshti t pasm n Lagjen Mangalem se sa nj restoranti, ndrsa pronari, emrin e t cilin mban restoranti, argton mysafirt me shpjegime teatrale t menus dhe e shoqja e tij, Mirella, gatuan n kuzhinn e familjes s tyre. Tridhjet minuta larg n malet prtej qytetit, Restaurant Roshniku ofron gosti me keca pirs t pjekur dhe produkte lokale, duke prfshir produkte nga kantina Alpeta, e cila sht kantina dhe hoteli i familjes.


  Newsbomb.al

  https://newsbomb.al/berati-ne-revist...nje-dritareve/

 4. #64

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Shqiperia ka rrogat me te larta ne rajon

  Shqiperia i ka rrogat me te larta se sa Rumania, Serbia, Bullgaria edhe Maqedonia.

  Ne Shqiperi rroga bruto e mesuesve eshte 750 mije leke te vjetra ne muaj edhe ne vit eshte 9 milione leke pra 7.700 euro ne vit. Ne Rumani eshte 7.200 euro pra me pak se sa ne Shqiperi. Kurse akoma me pak eshte ne Serbi vetem 5.100 euro edhe ne Bullgari eshte vetem 6.130 euro. Keto i tregon ky artikull i nje gazete te Rumanise:

  https://www.romaniajournal.ro/societ...ies-in-europe/

  Ne Shqiperi rroga e mesuesve eshte rreth 750 mije leke edhe Shqiperia i ka rrogat me te larta se sa Maqedonia dhe kjo eshte shkruajtur ne fund te ketij artikulli:

  https://www.portalishkollor.al/news/...e-nga-1-janari


  O feste te madhe

  O ka sot Shqiperia

  Se rrogat me te larta

  Ne rajon i ka Shqiperia

  Edhe ua kalon te gjitha

  vendeve te rajonit

  qe jane Rumania, Serbia, Bullgaria, Mali i Zi edhe Maqedonia

  Se Shqiperia i ka rrogat me te larta se sa keto vendet e tjera

 5. #65
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  “The Guardian” ndalet n Dhrmi: Shqipria, “buxheti ideal” pr turistt

  Shqipria mund t mos jet vendi i par q ju vjen ndrmend pr pushime n plazh, por resortet gjysm ore larg Tirans ofrojn plazhe t arta, det t qet dhe hotele t prballueshme.

  Kshtu e nis artikullin e saj prestigjiozja britanike, “The Guardian”, e cila e liston Shqiprin mes vendeve me plazhe t mrekullueshme q mund t shijohen jo me shume shpenzime.

  “Shtrirja e gjat e vijs bregdetare n form gjysmhne ofron diell gjat gjith dits dhe hapja e Shqipris pas vitesh kufizimesh ndihmon n mbajtjen e mimeve konkurruese, veanrisht pas konvertimit t paundve n monedhn vendase. Nj opsion i lir pr t arritur atje, sht t fluturohet pr n Korfuz dhe m pas t merret nj traget pr rreth 20 € n do drejtim.”, shkruan prestigjiozja britanike.

  “The Guardian” ndalet n Dhrmi ku do dit mund t prjetohet nj plazh i ndryshm. Nj adr pikniku pr katr persona kushton rreth 20 dhe dreka n nj restorant t kndshm fillon nga 8 strlina pr person.

  Shqipria, nj nga destinacionet e udhtimit me rritjen m t shpejt n Evrop, do t fokusohet n turizmin alternativ dhe jo masiv, n nj lvizje q zyrtart qeveritar shpresojn se do ta ndihmoj n dallimin e saj nga konkurrentt.

  “Shteti i vogl ballkanik, dikur i mbyllur hermetikisht nga bota e jashtme, sht rritur n popullaritet pr shkak t nj reputacioni q shihet gjithnj e m shum si trend dhe ekzotik. Vitin e kaluar ai trhoqi 7,5 milion vizitor, m shum se dyfishi i popullsis s tij, nga nj tjetr rekord prej 6,4 milion n 2019”, shkruan “The Guardian”.


  Gazeta Tema

  https://www.gazetatema.net/turizem/t...ristet-i380522

 6. #66
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Media franceze: Zbuloni Shqiprin dhe historin e saj gjat sistemit komunist

  Me iniciativn e siprmarrsit Dritan Gremi, u prezantua m 9 mars, n panairin e turizmit n Berlin, projekti me titullin: Turizmi rreth historis s diktaturs n Shqipri.

  Media franceze Courants dair, e fokusuar kryesisht mbi artin, udhtimet dhe kulturn, i ka kushtuar nj artikull t veant projektit t prezantuar nga Gremi.


  REPORTAZHI

  Simbolet e komunizmit n Shqipri, jan shndrruar sot n memorial dhe muzeume q dshmojn nj prej diktaturave m t egra n Evropn juglindore dhe n bot.

  Duke kujtuar se sot Shqipria sht nj vend aspirant pr n BE dhe q ofron t gjitha avantazhet pr turistin, z. Gremi u ndal mbi t gjitha n mesazhin e fort q synon t proj prmes ksaj nisme: Aktualisht, ne po prjetojm konfliktin n Ukrain. Ka nj bot n t ciln jetojm dhe n t ciln kemi aspiruar t jetojm pr nj koh t gjat. sht ajo demokratike, evropiane, nj bote e lir, ku njerzit jan t lir t zgjedhin dhe t shprehen, ku nuk ndalohet fjala, ku njerzit nuk vriten, torturohen dhe dnohen, pr at q thon apo ka mendojn.

  Dritani theksoi gjithashtu se sa e rndsishme sht njohja e s shkuars, n mnyr q brezat e rinj t kuptojn dallimin mes dy botve, totalitare dhe asaj demokratike.

  E sunduar me grusht t hekurt nga diktatori Enver Hoxha dhe sistemi komunist, pr m shum se 40 vjet Shqipria ishte vendi m i izoluar n bot.

  Kufij t mbyllur, tarifa ushqimore, ndalim i tregtis s lir dhe mbi t gjitha luft mes klasave politike.

  Regjimi i vjetr, n nj sistem izolimi dhe lufte imagjinare, shpenzoi 2.2 miliard dollar nga buxheti i varfr i Shqipris pr t ndrtuar 750,000 bunker dhe fortifikime n t gjith vendin.

  Sigurisht, kto fortifikime nuk u prdorn kurr, pasi armiku ishte thjesht n imagjinatn e Hoxhs.

  Fal strukturs s tij t siguris, shteti ka gjurmuar dhe prgjuar do qytetar, edhe n jetn e tij private, duke i kthyer n armiq ata q guxonin t mendonin ndryshe, n nj regjim q barazohet vetm me at t Kim Jong Un n Koren e Veriut.

  Ndrkoh, n disa qytete t vendit u ndrtuan burgje dhe kampe internimi pr t internuar kundrshtart politik t regjimit dhe familjart e tyre, t cilt shfrytzoheshin me pun t detyruar.

  Nj pjes e madhe e ktyre kampeve dhe vendeve t ndshkimit ekzistojn dhe mund t vizitohen sot nga turistt.

  N ditt e sotme, n nj koh kur Shqipria sht kandidate pr n BE dhe destinacion popullor pr turistt nga e gjith bota, sht pr tu zbuluar historia e saj n kohn e diktaturs komuniste.

  Ant e errta t diktaturs: Nj kujtim pr brezat e ardhshm

  Gjat ksaj periudhe, 146 artist u dnuan dhe u vran nga sistemi komunist, 5500 u ekzekutuan politikisht, prfshir 300 gra dhe 35,000 t burgosur politik, mes t cilve 7,000 gra.  Vende pr tu vizituar n kryeqytetin shqiptar

  Muzeu i Gjetheve

  Simboli i makineris q spiunoi pr sistemin komunist bazuar n mekanizmin e prgjimit q sistemi kishte ngritur. Mikroip, radio, audio player dhe qindra njerz n dispozicion pr t kryer prgjime me t cilat m pas u burgosn, u internuan dhe u vran qindar njerz.

  BUNKART 1 & BUNKART 2

  Qindra e mijra dollar t shpenzuara nga qeveria komuniste si fortifikim kundr armiqve imagjinar t diktatorit Hoxha.

  Shtpia e artistit

  Nj kushtim pr 146 artist t dnuar dhe t pushkatuar gjat 46 viteve t sundimit komunist, sepse u prpoqn t sillnin lirin. E vendosur n zemr t Tirans, dokumente, foto dhe dokumentar rrfejn ngjarjet m tronditse t atyre viteve.

  Ish-banesa e Enver Hoxhs

  N Bllok, nj nga lagjet m trendi t Tirans s sotme, ndodhet rezidenca e ish-diktatorit Hoxha. Dikur nj zon ekskluzive pr lidert komunist, sot sht nj vend i gjall pr t rinjt, me muzik dhe bare modern. Nj pjes e qytetit q nuk fle kurr.

  Kampi i Tepelens

  Rreth 200 km larg kryeqytetit, kampi i Tepelens sht ende dshmi e gjall e mizoris s sistemit komunist. M shum se 115 varre t njerzve q humbn jetn jan gjetur aty, megjithse numri thuhet se sht mbi 600. Fmijt brenda kampit nuk lejoheshin as t kishin ushqim apo kujdes mjeksor, sepse i prkisnin familjeve t internuara politikisht.

  Burgu i Spait

  I vendosur vetm 64 km larg Tirans, godina, tashm e braktisur, pa vuajtjet dhe prvojat e m shum se nj mij t burgosurve politik, t cilt u detyruan mizorisht t punonin n miniern me t njjtin emr. Mungesa e liris, dhuna brenda burgut, puna mizore n galerit e minierave dhe mungesa e ushqimit kan marr jetn e shum njerzve brenda ktij burgu famkeq.

  Rnia e komunizmit, nj mesazh pr sot

  Edhe n kto koh t vshtira, shqiptart e deshn Perndimin, muzikn e tyre, artet dhe librat. Ata i shptuan pr pak vdekjes duke u prpjekur t kalonin kufirin ilegalisht, por nuk pushuan s ndrruari pr t qen n Evrop.

  Ata prmbysn nj nga sistemet m t ashpra totalitare n Evropn Juglindore me protesta t ashpra, por pa dhun dhe gjakderdhje.

  Kur bota prballet me krcnimin e diktaturave, t msuarit pr t kaluarn sht ajo q na ndihmon ta parandalojm q ajo t mos ndodh prsri.

  N zemr t Evrops, Shqipria sht tashm nj kandidate pr integrim n Bashkimin Evropian. Me nj popullsi relativisht t re, q flet gjuh t huaja, t etur pr t kompensuar kohn e humbur gjat diktaturs, me mikpritje dhe bujari, Shqipria sht sot nj atraksion kryesor pr turistt nga Evropa dhe gjetk.

  Nse sot n Shqipri turistt zbulojn plazhet e virgjra, majat e mbuluara me bor pr shtitjet n Alpe, rafting n lumenjt e bukur, gastronomin e shijshme dhe mikpritjen e shklqyer, vendi dshiron q t mos harrojm dhe t kaluarn e tij.

  Duke prekur dhe jetuar pasojat e nj sistemi diktatorial, jemi t bindur se sot demokracia sht rruga q do ta oj prpara kt bot, nnvizon Dritan Gremi.


  / Euronews Albania / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/media...emit-komunist/

 7. #67

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Shqiptart jan popull m i madh se sa spanjollt, rumunt, hungarezt, grekt dhe serbt

  Shqiptart jan sa 3-fishi i grekve edhe sa 4-fishi i serbve edhe kjo sht e rndsishme pr ta ditur.

  Shqiptart jan popull numerikisht m i madh se sa spanjollt edhe 34 popuj t tjer t Europs. Shqiptart e Shqipris, Kosovs, Maqedonis, Lugins s Preshevs edhe Malit t Zi jan gjithsej 12,8 milion bashk me emigrantt shqiptar n BE, Britani, Zvicr, SHBA, Kanada e Australi.

  Kurse serbt jan gjithsej vetm 3,7 milion. Pra shqiptart jan afrsisht sa 4-fishi i serbve.

  Greqia ka 4,9 milion shtetas grek edhe jo 9,8 milion si mashtrohet zyrtarisht nga Greqia duke e deklaruar numrin e popullsis s Greqis 2-fish se sa sht n t vrtet. Pra shqiptart jan afrsisht sa 3-fishi i grekve.

  Shqiptart jan numerikisht m shum se sa t gjith 11 popujt e tjer t rajonit:

  grekt: 4,9 milion
  (por grekt jan popull artificial i prbr nga shqiptar, arumun edhe sllav)
  serbt: 3,7 milion
  boshnjakt: 4,1 milion
  sllavo-maqedonasit: 0,85 milion
  malazezt: 0,25 milion
  kroatt: 2,3 milion
  sllovent: 0,9 milion
  bullgart: 5 milion
  moldavt: 2 milion
  rumunt: 12,2 milion
  hungarezt: 11 milion

  Duket shum qart q popujt e tjer t rajonit jan numerikisht shum t vegjel para shqiptarve.

  Madje mund t thuhet q popujt fqinj t rajonit duken si popuj-xhuxhash n krahasim me shqiptart.

  Vetm rumunt (12,2 milion) edhe hungarezt (11 milion) u afrohen numerikisht shqiptarve. Por shqiptart (12,8 milion) jan numerikisht m shum se sa rumunt (12,2 milion) edhe hungarezt (11 milion).

  Pra shqiptart jan popull m i madh se sa rumunt edhe hungarezt.

  Popujt e tjer n Europ q jan numerikisht m pak se sa shqiptart:

  spanjollt: 12 milion
  katalant n Spanj: 5,5 milion
  galict n Spanj: 1,5 milion
  baskt n Spanj: 1 milion
  portugezt: 5 milion
  suedezt: 8 milion
  norvegjezt: 4,5 milion
  finlandezt: 5 milion
  danezt: 4,5 milion
  islandezt: 0,3 milion
  estonezt: 1 milion
  letonezt: 1,4 milion
  lituanezt: 3 milion
  bjellorust: 8 milion
  ekt: 10 milion
  sllovakt: 4,5 milion
  austriakt: 3,5 milion
  zvicerant: 3 milion
  belgt: 3,5 milion
  hollandezt: 3,4 milion
  luksemburgasit: 0,25 milion
  irlandezt: 2,5 milion
  skocezt n Britani: 5 milion
  valist n Britani (Wales): 3 milion

  Kta jan 11 popuj n rajonin e Gadishullit Ilirik edhe 24 popuj t tjer n Europ.

  Shqiptart jan numerikisht m shum se sa t gjith kta popuj. Shqiptart jan madje numerikisht m shum edhe se sa spanjollt se n Spanj kan ngelur vetm 12 milion spanjoll. 40 milion spanjoll kan ikur n vendet e Ameriks Latine.

  N gati t gjitha vendet e Europs Perndimore numrat e popullsis manipulohen duke i deklaruar 2-fish se sa jan n t vrtet. Vetm Franca edhe vendet skandinave nuk e bjn kt mashtrim me numrin e popullsis. Vendi me m shum banor n BE sht Franca me 68 milion banor. Francezt jan 57 milion edhe 11 milion jan emigrantt n Franc. Francezt jan populli m i madh n Europ.

  Spanja ka vetm 20 milion banor pa emigrantt e huaj edhe jo 40 milion si mashtron me kt manipulim Spanja. Kt manipulim t numrit t popullsis s Spanjs e vrtetojn t gjitha qytetet e Spanjs si Madridi, Valencia, Barcelona, Sevilla etj. Edhe nga banort e Spanjs jan 12 milion spanjoll, 5,5 milion katalan, 1,5 milion galic edhe 1 milion bask.

  Prandaj 12,8 milion shqiptart jan m shum se sa 12 milion spanjollt.

  Shqiptart duhet ta din q jan nj popull kaq i madh.

 8. #68
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Gazetarja e njohur italiane: T rinjt po krijojn Shqiprin e re

  Isha n Shqipri pr her t par dhe ishte nj eksperienc shum intensive. Ajo q ishte vendi m i varfr n Evrop n vitet 90, tani po rritet me ndrtesa futuriste (shum prej tyre t ndrtuara nga arkitekt italian) dhe projekte ambicioze ekonomike, ka shkruar n profin e saj t Instagramit gazetarja si dhe drejtuesja e disa emisioneve televizive, Cristina Parodi.

  T gjith flasin italisht dhe e duan vendin ton po aq sa t tyrin. Televizioni n vitet 90 prfaqsonte t vetmen dritare n bot, ndrsa ata ishin t shtypur nga regjimi komunist, shkruan ajo.

  Bunkert ende t dukshm dhe t shndrruar n muze na tregojn pr frikn e viteve t dominuara nga dhuna, dbimet, puna e detyruar, ekzekutimet. Shtpia e Gjetheve sht nj dshmi rrqethse e nnshtrimit t nj populli t spiunuar, t kontrolluar dhe t denoncuar pr do opinion t ndryshm nga regjimi, thekson gazetarja.

  Shqiptart q takuam jan njerz t veant. Mikpritja dhe fjala e dhn jan t shenjta. Dhe optimizmi n kt periudh historike ndihet atje, sht i prekshm: kan nj kryeministr q po transformon vendin, nj kryebashkiak t ri n Tiran dhe mall pr vlerat evropiane, shton ajo.

  Prshtypja sht se t rinjt do t krijojn Shqiprin e re. Kemi njohur disa q kan vuajtur, por nuk kan pushuar kurr s luftuari, thekson ajo.

  Le t brohorasim pr ta, mbyll postimin gazetarja Parodi.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/gazet...qiperine-e-re/

 9. #69

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  sirena_adria, ky shkrim italian eshte pa asnje vlere fare. Keto jane thjeshte mashtrimet e sponsorizuara nga pushteti tradhetar i PS dhe Edi Rames.

 10. #70
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Artikulli Origjinal:

  https://www.lonelyplanet.com/news/vj...l-park-albania

  'Lonely Planet': Albania is proud of the first National Park of the Vjosa River  ‘Lonely Planet’: Shqipria krenohet me Parkun e par Kombtar t lumit Vjosa

  Shqipria, ku numri i turistve pothuajse u dyfishua vitin e kaluar, do t shndrrohet n nj atraksion t rndsishm, pasi nj nga lumenjt m t shquar t Evrops, u shpall zyrtarisht nj Park Kombtar, shkruan n nj artikull “Lonely Planet”.

  Mbshtetja nga ambientalistt m n fund, ka bindur autoritetet shqiptare q t mbrojn lumin shkmbor dhe t bukur t Vjoss.

  Nj lum vrtet i paeksploruar q lviz me shpejtsi, dhe shum i rrall n Evrop.

  Vjosa, 168 milje (270 km) pritet t trheq vizitor q krkojn aventura pr ecje, kamping, rafting dhe shum t tjera.

  Lumi buron n Greqin veriperndimore, prpara se t prshkoj Shqiprin dhe t takohet me detin n Vlor.

  Rreth 1 110 lloje kafshsh dhe bimsh jetojn rreth Vjoss, nga t cilat dy specie bimore dhe 13 kafsh jan t rrezikuara globalisht.

  N kategorin e fundit jan t rralla kafsht si; rrqebulli i Ballkanit, prej t cilit thuhet se kan mbetur vetm 15, si dhe lundrza, peshku zingel ballkanik dhe shkaba egjiptiane.

  Shpallja e lumit Vjosa, nj Park Kombtar, sht nj fitore e madhe pr turizmin shqiptar.

  Parku do t shrbej si nj pik referimi pr t’u ekspozuar kudo n bot, dhe si nj destinacion i ri pr turizmin ekologjik.

  Pr t vizituar Vjosn, merrni autostradn SH4 nga qyteti jugor i Sarands deri n mes t qyteteve Tepelen dhe Memaliaj, prgjat t cils ofrohet nj pamje e mrekullueshme.

  M pas, ndaloni n Hotel “Kalem Kasneci” dhe shijoni kuzhinn tradicionale shqiptare me pamje nga lumi.

  Dhoma e ngrnies ktu, ofron nj nga pamjet m t bukura t Vjoss.

  Vendet m t mira n Shqipri pr t shijuar Parkun e ri Kombtar t lumit Vjosa

  Ka disa vende t mrekullueshme ku mund t shijoni kt park kombtar dhe bukurin e lumit t fundit t paeksploruar t Evrops.

  Nj nga mnyrat m t mira pr t prjetuar fuqin e plot t Vjoss sht t bni rafting n ujrat e saj.

  Vizitort rekomandohen t’i bashkohen turneut t aventurave, duke u nisur nga qyteti i Prmetit.

  Turnet mund t zgjasin nga dy or deri n disa dit, n varsi t aventurave.

  Ata q nuk krkojn emocione mund t shijojn eksplorimin e Prmetit, nj nga pjest m t gjelbra dhe m t pastra t t gjith vendit, i njohur si “Qyteti i Luleve”.

  Mund t vizitoni Banjat Termale t Bnjs ose t shijoni kuzhinn tradicionale dhe vern e shijshme q mund t’i gjeni vetm n kt zon t vendit.

  Nse dshironi nj pamje perfekte t Vjoss, ather duhet t vizitoni kthesn e lumit, 30 minuta me makin nga Prmeti.

  I rrethuar nga peizazhe malore, ky vend do t’ju lr pa fjal, pavarsisht se n ciln koh t vitit vendosni t’a vizitoni, pasi majat e mbuluara me bor q ngrihen pas lumit n dimr krijojn nj sfond kryesisht mahnits.

  Nj opsion i tret sht qyteti i vogl i Tepelens, i cili ndodhet n breg t Vjoss dhe sht nj nga vendet m t mira ku mund t shijoni nj pije ndrsa admironi pamjen.

  Gjithashtu, mund t shihni burimin me uj t ftoht, nj pik qendrore e qytetit.

  Tepelena ka nj bollk burimesh nga pothuajse do drejtim.


  /atsh/KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/lonel...e-lumit-vjosa/

 11. #71
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  FJALA E ABDYL FRASHRIT N MEDIET E EVROPS

  “far do t bj Evropa pr nj komb t varfr si Shqipria?!”


  Kur flasim pr Abdyl Frashrin publicist sjellim n kujtes se ai mori penn n dor n ato vite, kur iu prkushtua trsisht politiks dhe u shqua si personalitet politik m 1877, kur Kriza Lindore po rrezikonte trojet shqiptare.

  Veprimtaria politike e tij merr hov n muajt e par t 1877-s me themelimin e Komitetit Shqiptar t Janins. N javn e dyt t dhjetorit, i sapozgjedhur deputet i Janins n Parlamentin e dyt Osman, shkon n Stamboll, ku m 21 dhjetor 1877 zgjidhet Kryetar i Komitetit Qendror pr Mbrojtjen e t Drejtave t Kombsis Shqiptare, i njohur si Komiteti Shqiptar i Stambollit, prbr nga personalitete, veprimtar t mirnjohur t Rilindjes Kombtare.

  Kemi parasysh se atbot n trevat shqiptare nuk kishte ende shtyp kombtar n gjuhn shqipe, prandaj Abdyli iu drejtua gazetave t huaja n Austri, n Itali, n Greqi etj.

  Emri i Abdylit u b i njohur shpejt, si prfaqsues i idealeve t larta kombtare shqiptare, i lvizjes lirimtare q po merrte hov n trevat shqiptare, por edhe si publicist. Jan t shumvlersuar tre artikujt, shkruar n nj koh dhe drguar n tri t prkohshme n shtete t ndryshme: “Letr nga Janina” (n revistn “Basiret” t Stambollit, botuar m 21 prill l878, f.3, “Shqipria dhe Traktati i Shn Stefanit” (n revistn “Le Messager de Vienne”, botuar m 26 prill l878,f.4) /Shnim: n kt t prkohshme vjeneze, Abdyli ka botuar edhe disa artikuj t tjer (m 3, 17 e 31 maj 1878); (m 7 qershor 1878 ) dhe (24 tetor 1878) dhe “Helenizmi dhe shqiptart” (botuar m 23 maj l878 n t prdyjavshmen greke “Kleo”, q dilte n Trieste t Italis).

  Artikujt u shkruan n gjuht e atyre t t prkohshmeve: turqisht, frngjisht dhe greqisht. Pr rndsin dhe interesin q paraqisnin, problemet e trajtuara flet edhe koha, shpejtsia e botimit t tyre. Ata kan nj bosht dhe nj linj: lirin e t drejtat e kombit shqiptar, mbrojtjen e trsis territoriale.

  N trajtesn titulluar Shqipria dhe Traktati i Shn Stefanit me pseudonimin Korrespondenti i Posam nga Janina, pas nj analize t thelluar t atij dokumenti, arrinte n prfundimin se “Traktati i Shn Stefanit (mars 1878) prbnte vetm hapin e par n zbatim t strategjis s Rusis cariste pr asgjsimin e Shqipris. ( Revista “Messager de Vienne, 26 prill 1878 )

  Traktati famkeq i cungonte tepr e prudshm tokat shqiptare. Malin e Zi e trefishonte me rrmbimin e trojeve shqiptare: Ulqinin, Tivarin dhe thuajse gjith liqenin e Shkodrs e buzlumin e Buns: Hotin, Grudn, Plavn e Gucin. Serbia shtrihej deri n afrsi t Mitrovics. Kshtu shumica e trevave shqiptare u daroviteshin tre shteteve sllave t Ballkanit.

  Abdyl Frashri, radhaz e n nj z me Pashko Vasn e veprimtar t tjer t shquar t Rilindjes kombtare shqiptare, shfrytzon gazeta e revista t huaja pr t trhequr vmendjen e opinionit ndrkombtar pr padrejtsit q i bheshin Shqipris dhe shqiptarve.

  Prmes revists “Basiret” u drejtohej lexuesve t kryeqytetit t Perandoris Osmane, trthoras qeveris s Stambollit, q t’u kushtonin rndsi t drejtave t shqiptarve e t Shqipris dhe “nuk duhet harruar shekulli i Sknderbeut, se shqiptart do ta prsritnin at”. (Gazeta “Basiret”-/Gjykimi/,Stamboll, 21 prill 1878).

  “Letra nga Janina jehoi, si brenda, ashtu edhe jasht Shqipris, si nj rrufe n qiell t kthjellt. Abdyl Frashri, n emr t humanizmit dhe t qytetrimit i bn t ditur “bots diplomatike” (Fuqit e Mdha) detyrn q ajo “bot” kishte pr t’ua prer vrullet idhtiarve t Rusis n Ballkan. (Shih Kristo Frashri – burim i cituar, f. 28 ).

  I mirmenduar sht bashkpunimi me revistn “Le Messager de Vienne”, shum e afrt me qarqet diplomatike t Evrops. N nj cikl prej gjasht artikujsh, Abdyli arriti t parashtroj problemet m kryesore t shtjes shqiptare n mbrojtje t t drejtave tona kombtare. N ta argumentohej se kombi shqiptar sht nj komb q ka luajtur rol t rndsishm n historin e Ballkanit, duke u dal n krah, me arm n dor, pikrisht atyre vendeve qe krkonin shprbrjen e tij; sht nj komb, q, pavarsisht nga dallimet fetare, nxitur e ushqyer qllimisht nga qarqet shovene, ka t njjtn kultur, t njjtat tradita, t njjtn gjuh.

  Njherit ai e “fton n tryezn e bashkbisedimit” lexuesin austriak t s prjavshmes “Messager de Vienne” (“Lajmtari i Vjens”) ku kritikon politikn e manovrat e Petersburgut, pr, gjoja, “lirimin e popullatave t Lindjes”. (Revista “Messager de Vienne, 26 prill 1878)

  N artikullin, botuar n t prjavshmen kulturore “Kleo” q dile n qytetin Trieste, asokohe nn sundimin austro-hungarez, Abdyl Frashri me pseudonimin “Nj shqiptar q banon n Trieste” i drejtohet, m s shumti, lexuesit italian, por edhe atij grek, pr t sqaruar t vrtetn. (Gazeta “Kleo”, Trieste, 23 maj 1878 )

  Kto artikuj bn jehuan n qarqet intelektuale e politike t Stambollit, t Vjens, t Triestes, madje edhe t Athins. Studiuesit e jets e t veprs s Abdyl Frashrit kan vn n dukje pozitn e vshtir t historianit-publicist grek Dhimitr Hasioti, i cili kishte marr prsipr t ballafaqohej me artikullin, po n revistn “Kleo” t Triestes. Hasioti ngase nuk gjen argumente, trillon e shfryn me mllef e trbim kundr artikullit “Helenizmi dhe shqiptart”. E ashtuquajtura “prgjigje” e “polemik” me shqiptarin e Triestes, u botua n tre numra t gazets greke.

  Pavarsisht se cils audience i drejtohet, Abdyl Frashri bn kujdes pr t hedhur e shtjelluar shtjet m t rndsishme t kohs, q lidhen me domosdoshmrin e kundrshtimit t vendimeve apriori t prfshira n Traktatin e Shn Stefanit. Ai nuhat kundrshtit evropiane, shprehur drejtprsdrejti, qart e preraz se absurditetet e Shn Stefanit paralajmrojn re e stuhi, shprbrje t marrveshjeve t diplomacis s lart pr zotrim n brigjet e Adriatikut.

  U ndala n tre artikujt m t par, por “arkivi publicistik i tij sht i pasur me tituj shkrimesh e gazetash, me larmi tematike e problemore pr shtjen kombtare. Studiuesit e shtypit t kohs, t atyre t prkohshmeve,q merreshin me shtjen shqiptare, kan skeduar dhe nxjerr n pah nj varg shkrimesh, botuar, sidomos, n gazetat e revistat e Stambollit, t Parisit, t Athins, etj. Profesor Kristo Frashri vlersonte: “Shkrimet origjinale q tani kemi n dor jan pesfishuar si tituj dhe dhjetfishuar si vllim n krahasim me ato q njiheshin disa vjet m par” (Revista “Studime historike”, Tiran, 1981, nr. l).

  2.

  Nj vshtrim profesional n veprn publicistike t Abdyl Frashrit na bind se q n shkrimin e par shohim se autori njeh mir objektin q shqyrton, njeh e zbaton metodn e prvetsimit dhe t pasqyrimit politik t fakteve, t dukurive, t ngjarjeve t problemeve t realitetit historik e shoqror.

  Artikujt, qofshin edhe ato q revista vjeneze i emrton si korrespondenca, kan natyrn e ese-ve, por edhe pamflete. Prve shkrimeve “Shqipria dhe Traktati i Shn Stefanit” dhe “Helenizimi dhe shqiptart”, q, si konceptim e ndrtim, anojn dukshm nga lloji publicistik “Pamflet”, mjaft artikuj t tjer kan si tipar t natyrshm polemikn.

  N hartimin e shkrimeve t ndryshme shfaqet mvetsia e autorit, me zhdrvjelltsi parashtron idet e mendimet pr problemet m t rndsishme. N monografin “Abdyl Frashri” theksohet: do fraz ka nj nntekst, do ide ka nj rezonanc, toni sht i alternuar. (Tiran, l984, f. ll 8)

  Qmtimi i fakteve, przgjedhja e tyre pr argumentim binds n polemikn me kundrshtart politik dhe ideologjik prbn nj nga tiparet t publicistiks s ktij autori.

  N parashtrim t problemeve operon nga fraza n fraz, her duke pohuar a mohuar nj t dhn paraqitur si fakt a nj qndrim, her duke sulmuar kundrshtarin me pyetje retorike q e vn n pozit t vshtir.

  Tipar i dukshm i publicistiks s Abdyl Frashrit sht historizmi, aftsia pr t’i pasqyruar faktet e ngjarjet n dinamik e proces, n nj sfond e hark kohor t caktuar, n rrjedhn e tyre t natyrshme q n zanafill e deri n zhvillim t plot. N t 6 shkrimet e “Le Messager de Vienne”, publikuar n prill-qershor t l878-s, problematika e shtjelluar vshtrohet n suazn historike n argumentim t ides themelore: formimi i kombit shqiptar dhe roli i tij i spikatur n jetn, zhvillimet ushtarako-politike e historiko-shoqrore n sinisi t Ballkanit. U kujton t interesuarve se “Shqipria nuk sht aq e vogl”. (Revista “Messager de Vienne, 3 maj 1878)

  Karakteri studimor prbn nj tregues t rndsishm t ksaj publicistike, mishruar n analizn e thell t fakteve, t dukurive, t ngjarjeve; n prgjithsimet objektive, t motivuara. Ksisoj, argumentet e shndosh prcjellin deduksione pa mdyshje pr formimin e kombit shqiptar, pr etnin e tij n trojet e veta, pr pozitn e Shqipris n arenn ndrkombtare, pr ndihmesn e saj n zgjidhjen e Krizs Lindore, pr veantit dhe unjisin e kulturs kombtare pavarsisht nga ngjyrimet fetare, etj. Bindse, prve atyre q nuk kan vesh, atyre q, pr interesa t caktuara, dgjojn vetm nj kmbon apo vetm nj lloj tingllime t saj, jan argumentet q pataqiten n debatin pr trojet shqiptare. (Shih: Revista “Messager de Vienne, 17 maj 1878 )

  N nj “Korrespondenc”, pas polemikave t gjalla, shtruar me nj gjuh t kulturuar, autori, natyrshm arrin n prfundimin se populli shqiptar historikisht e me vendosmri ka ruajtur kombsin e vet, ndaj askush nuk ka t drejt t cnoj interesat, t drejtat dhe trsin territoriale t tij. (Revista “Messager de Vienne, 21 maj 1878)

  Abdyl Frashri me dinjitet ngre zrin, deklaron se bashkatdhetart e tij aspirojn dhe do t luftojn pr krijimin e shtetit kombtar t pavarur”. (Revista “Messager de Vienne, 24 maj 1878)

  N shkrimet e tij shfaqet mvetsia e autorit ka i hap udh dhe i jep dor t parashtroj idet e mendimet pr problemet m t rndsishme. N monografin e akademikut Kristo Frashri lexojm: “theksohet: do fraz ka nj nntekst, do ide ka nj rezonanc, toni sht i alternuar. Duke sulmuar kundrshtarin me pyetje retorike q vn n pozit t vshtir edhe “botn diplomatike”. Abdyl Frashri pyet: “ far do t bj Evropa humanitare pr nj komb t varfr dhe pa mbrojtje si sht Shqipria?! A do t denjoj ajo t thot fjaln pr t mbrojtur t drejtat e saj?!”. (Nga libri “Abdyl Frashri”, Tiran, l984, f. 118)


  Konica.al

  https://konica.al/2023/04/cfare-do-t...-si-shqiperia/

 12. #72

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Enver Hoxha nuk vdiq ne Prill 1985. Te homazhet vune nje kukulle plastike te bere si Enveri per te genjyer njerezit dhe per ta bere te besueshme qe Enveri kishte vdekur. Enveri vazhdoi jeten ne fshehtesi ne vilat efshehta te familjes Hoxha edhe ka levizur edhe jashte Shqiperise. Edhe nje gazete e Britanise e tha qe Enveri nuk vdiq por qe iku vetem nga skena politike edhe vazhdoi jeten ne fshehtesi. Shikoni kete video per te kuptuar qe Enveri nuk vdiq vazhdoi jeten ne fshehtesi:

  https://www.youtube.com/watch?v=PdWgjNA-Vuc

 13. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  https://www.dailymail.co.uk/femail/t...idden-gem.html

  Travelling couple discovers a 'secret Balinese paradise' in a little-known Europe village with luxurious resorts and stunning sunsets over the ocean


  “Daily Mail”: Dhrmiu perla e fshehur e Evrops

  Nj ift udhtarsh kan zbuluar nj parajs t fsheht, t krahasueshme me Balin, me vendpushime luksoze, sipas nj artikulli t botuar n “Daily Mail”.

  Fshati bregdetar shqiptar i Dhrmiut sht quajtur perla e fshehur e Evrops.

  Ndrsa shum vizitor evropian po vrshojn n plazhet e mbushura me turist t Greqis dhe Italis, t tjer kan rezervuar nj udhtim n qytetin spektakolar i cili sht cilsuar si nj nga sekretet m t ruajtura t kontinentit.

  Aventuriert po shkojn drejt perls s fshehur t ndrruar si, Bali, i cili ofron plazhe t kristalta t pastr, peizazhe mahnitse, bare, hotele dhe restorante luksoze.

  Blogert e udhtimeve Scott dhe Sal, nga Britania e Madhe, dokumentuan qndrimin e tyre n Dhrmi, t cilin e quajtn t nnvlersuar dhe ”Balin evropian”.

  Dhrmiu sht pak m shum se tre or me makin n jug t Tirans, kryeqytetit t Shqipris, dhe ka pes kilometra vij bregdetare mahnitse t mbushur me bare plazhi dhe resorte t jashtzakonshme.

  Ndodhen dy seksione, gjysma e siprme, ku shtrihet qyteti i vjetr i uditshm, ndrsa gjysma e poshtme sht vendi ku ndodhet plazhi, restorantet dhe hotelet.

  Ndrsa temperaturat kan filluar t bien n Australi, Shqipria po hyn tashm n muajt e saj t vers duke e br at nj destinacion perfekt pr t’u larguar nga i ftohti dimror.

  “Ju mund te zbuloni Balin evropian n vendin m t paparashikuar”, shkruan Scott dhe Sal n nj video n Instagram, e cila mori m shum se 1.6 milion shikime.

  ifti qndroi n “La Brisa Boutique Hotel”, i cili ofron pamje spektakolare t perndimit t diellit, dhe dhoma me 145 dollar nata dhe nj plazh privat.

  Ata shijuan gjithashtu pamjet panoramike t ujrave t gazuar t detit Jon n “Sanur Beach House”, e cila u frymzua nga plazhet e njohura t Balit.

  “Kjo sht kaq e bukur. Shqipria sht perla e fshehur e Evrops”, shkruan nj shikues.

  “Nj vend paksa i ndryshm evropian, por duket i mahnitshm”, shtoi nj shikues tjetr.


  /atsh / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/daily...hur-e-evropes/

 14. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  WEF me artikull pr lumin Vjosa: Lumi i fundit i egr Evrops, park i mbrojtur kombtar

  Qeveria shqiptare ka shpallur lumin Vjosa n pjesn jugore t vendit si Park kombtar, duke shnuar nj fitore pr ambientalistt q luftojn prej vitesh kundr planeve pr hidrocentrale prgjat rrugs ujore.

  Ambientalistt dhe shkenctart e kan quajtur Vjosn lumin e fundit t egr n Evrop, pasi rrjedh pandrprer pr 270 km (170 milje) nga Greqia n t gjith Shqiprin e Jugut, deri n Detin Adriatik, pa asnj dig apo termocentral.

  Ata thon se lumi sht shtpia e rreth 1000 specieve, duke prfshir ngjaln evropiane t rrezikuar n mnyr kritike dhe speciet bimore endemike t rrezikuara. Shpallja e Vjoss dhe degve t saj park kombtar do t parandaloj projektet e ndrtimit, shkruhet n artikullin e World Economic Forum (Forumin Ekonomik Botror), prcjell KosovaPress

  Kryeministri i Shqipris, Edi Rama deklaroi se do t ket nj buxhet fillestar prej 80 milion dollarsh pr t ndrtuar fabrika t reja pr t ndaluar ujrat e zeza q t arrijn n lum.

  Shqipria prodhon pothuajse t gjith energjin e saj elektrike nga hidrocentralet dhe kishte planifikuar t ndrtonte 30 hidrocentrale prgjat lumit pr t prmbushur krkesn n rritje pr energji.

  Ky sht nj moment historik pr Vjosn Vjosa m n fund do t rrjedh lirshm prgjithmon, shkroi n faqen e saj n Facebook, EcoAlbania, OJQ-ja kryesore n betejn 10-vjeare pr t shptuar lumin.

  Ndryshe, para dy javsh, Vjosa, lumi i fundit i egr n Evrop u shpall Park Kombtar me mbrojtje t plot kombtare dhe ndrkufitare, sipas standardeve m t larta ndrkombtare. Lumi Vjosa, do t jet nj Park Kombtar unik pr Shqiprin, por edhe pr Evropn, i cili e fut Shqiprin n nj tjetr kategori t harts turistike evropiane dhe hap nj tjetr rrug t re pr zhvillimin e qndrueshm ekonomik e social.


  KosovaPress.com - (VIDEO n linkun n vijim)

  https://kosovapress.com/wef-me-artik...jtur-kombetar/

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  ”The Times”: Shqipria, ky vend i jashtzakonshm, ku duhet t shkoni kt ver

  Shqipria sht nj vend i jashtzakonshm turistik, shkruan Paul Bloomfield pr gazetn e njohur britanike ”The Times”.

  Autori, i cili ka br nj tur me biiklet n Shqipri, tregon prvojn e kaluar n shum zona t vendit, t ciln e konsideron t jashtzakonshme.

  ”N mes t nj ekspedite iklizmi rreth jugut t ktij vendi ballkanik, t izoluar prej kohsh, do t isha msuar me rreziqet e rrugs. Shumica e shoferve shqiptar jan t respektueshm pr ata q ngasin biikletat, madje mirprits, dhe gropat e dikurshme q glltitnin kamiont jan, n prgjithsi, t mbushura tani. Prkundrazi, pengesat tani jan m piktoreske: tufa rosash, fermer t nderuar me gomer q mbajn arka me pjepra ose moll, madje edhe nj breshk e pakujdesshme q dremit n asfaltin e ngroht”, shkruan Bloomfield.

  ”Turizmi n Shqipri sht nj fraksion i, t themi, ai i Kroacis, dhe pjesa m e madhe sht e prqendruar n qytetet kryesore ose prgjat bregdetit. Megjithat, n jugun kryesisht bujqsor t Shqipris, iklizmi sht nj gzim – dhe kryesisht i pazbuluar. Turi im tetditor me guid n qytetet, peizazhet dhe vendet antike m magjepsse t Shqipris s Jugut, duke qndruar n bujtina karakteristike dhe hotele me katr yje, m lejoi t shihja kt vend t jashtzakonshm nga malet dhe qytetet e tij n maj t kodrave”, shton Bloomfield.


  ”E nism n Tiran. N sheshin e gjer ”Sknderbej”, statuja e heroit t saj kombtar t shekullit XV sht nn hijen e Muzeut Historik Kombtar t bllokuar, ku puntort socialist, grat dhe lufttart krenar shohin ashpr kmbsort nga mozaiku triumfalist mbi hyrjen e muzeut; xhamia elegante e shekullit XVIII e Et’hem Beut prtej sheshit dukej e turpshme n krahasim muzeun dhe statujn.

  Nj histori e gjat pushtimi dhe grindjesh – ku prfshihen ilirt, grekt, romakt, bizantint, veneciant, turqit, italiant, Gjermania naziste dhe regjimi represiv i diktatorit komunist Enver Hoxha, i ndjekur nga anarkia n vitin 1997 – mund t mos ket ln shum bukuri urbane.

  Por, ajo ka krijuar nj kultur dhe gjuh t ndrlikuar magjepsse. Me jo m pak se 36 shkronja dhe nj gramatik t pakuptueshme pr t gjith, prve folsve amtare, shqipja nuk sht pr fillestart.

  Isha mirnjohs q udhrrfyesi vendas, Erlisi lexoi menun dhe mbushi tryezn ton me perime t pjekura n skar, byrek, qofte perimesh dhe sallata me domate, kastravec dhe djathe t ngjashme me feta – nj djath q u shfaq gjithashtu i pjekur me spinaq, n nj pjat balte dhe me speca t kuq dhe qep n frgese t shijshme.

  Rruga jon e par e leht ishte zbritja nga Qaf Thana n liqenin e Ohrit, e cila shklqente me trofta unike dhe t shijshme… Duke iu afruar kufirit t Maqedonis s Veriut n skajin jugor t liqenit, nj tjetr kultur u b e dukshme: bunkert. Nga vitet 1960, kur Hoxha u ndesh fillimisht me Bashkimin Sovjetik dhe m pas me Kinn, ”krpudhat” dhe tunelet e betonit u shumuan. Me vdekjen e tij n 1985, qindra mijra kishin mbir n t gjith vendin.

  N Kor, bredhim n pazarin e restauruar ku, dy shekuj m par, qindra dyqane shisnin mallra t ndryshme t Perandoris Osmane. Dhe n nj restorant, duke ngrn djath t pjekur, u gzuam me kng popullore melankolike q kujtonin thnien “Qyteti i Serenatave”.

  Si kudo ushqimet dhe pijet freskuese ishin me mime t volitshme.

  Dita pasuese na oi mes majave t mbuluara me ah dhe pisha, statujat e kaluara q prkujtonin partizant e Lufts s Dyt Botrore q luftuan pushtimin gjerman. At nat hngrm troft n nj bujtin, n ferm, prpara se t vendoseshim n kabina druri.

  M pas, ne arritm n nj terren alpin m t lart, ku muri i bardh glqeror i maleve t Nemercks ngrihej prpara nesh ndrsa pedalonim lart mbi lumin Vjosa, pastaj midis rrushit t zi t errt pr t arritur n Bnj. Ktu kaluam nj ur madhshtore osmane pr t’u zhytur n ujrat termale sulfurore – q supozohet se jan t mira pr veshkat, mlin dhe stomakun – dhe sigurisht qetsuese pr gjymtyrt.

  Duke vazhduar n jug, pemishtet u zvendsuan me ullishte prpara ngjitjes son prfundimtare n qendrn e trashgimis botrore t UNESCO-s n Gjirokastr.

  Ky qytet i lasht ofron pamje spektakolare nga lugina e Drinos deri n malin e Lunxhris dhe mbi shtpit osmane t lagjes s vjetr, me atit e tyre t veanta me pllaka guri.

  Pazari dhe rrugt me kalldrm t qytetit m trheqs t Shqipris jan dshmi e nj kulmi osman. M pas, tregtart e pasur ndrtuan pallate impozante si Shtpia e Skendulve, e cila ende prmban nj dhom martese t pikturuar bukur me lule shege.

  Qendra e vrtet historike e Shqipris, megjithat, shtrihet 25 milje n jug, Butrinti, ku nj traget me zinxhir krcits na oi n zonn arkeologjike.

  Te ”Eneida”, Virgjili shkroi pr t se “Un pash para meje Trojn n miniatur”.

  Dhe kjo ishte prpara se grekt, romakt, bizantint, veneciant dhe osmant t shtonin banja, teatro, tempuj, mozaik, ujsjells, kulla dhe mure t fuqishme kshtjellash.

  Megjithat, pr shum njerz, plazhet apelojn m shum se bazilikat, dhe bregdeti jonian i Shqipris, q shtrihet n veri nga Butrinti, trheq masat q adhurojn diellin.

  Duke ecur me biiklet lart mbi breg gjat dy ditve n vijim, ne soditm me mall blut prusiane dhe ngjyrat e kaltrta t shndritshme q rrethonin plazhet e shumta, joshse si do tjetr n Cefaloni apo Korfuz.

  N Sarandn plot zhurm, nj vendpushim tipik mesdhetar, me diell, det dhe rr, hngrm ushqime deti t shklqyera.

  Por, un preferova ndalesn ton t parafundit, Himarn – nj grup shtpish dhe hotelesh me ngjyr roz oleandri n nj liman t qet, n t cilin dielli shkrihej plot shklqim.

  Pika m e lart erdhi n ditn ton t fundit. Ngjitja prej 1 000 metrash n Qafn e Llogoras paraqet nj sfid t vshtir pr iklistt dhe un isha mirnjohs pr shprqendrimet e pamjeve gjithprfshirse t bregdetit, ndrsa kaloja koshere bletsh blu dhe t verdha dhe vendasit q mblidhnin rigon t egr buz rrugs.

  Ujqrit, drert dhe shqiponjat e arta mund t dallohen n pyjet me pisha t Parkut Kombtar t Llogoras. Isha i pavmendshm ndaj jets s egr, n vend t ksaj m emociononte nj tatpjet e gjat dhe e shpejt n Gjirin e Vlors dhe pishinn e lezetshme t hotelit q na priste”, prfundon Bloomfield.


  Gazeta Tema

  https://www.gazetatema.net/turizem/t...ete-ve-i386381

 16. #76
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Travel Off Path: Shqipria, nga perlat m t bukura t fshehura n kontinent

  Nga Sadiola Xhelili - Mars 2023


  Shqipria sht srish pjes e sugjerimeve turistike si nj nga vendet e mahnitshme t bots, por pak t vizituara dhe t nnvlersuara.

  Ksaj here nga “Travel Off Path”.

  Teksa destinacionet e njohura si Parisi, Londra, Italia dhe Greqia mund t jen n krye t listave t shum udhtarve, kto destinacione vijn me mime t larta dhe turma t padurueshme.

  Kurse Shqipria, bashk me gjasht destinacione t tjera, duhen marr parasysh pr ata q po krkojn t eksplorojn nj vend t ri.

  Po ashtu konsiderohet si nj nga perlat e fshehura n kontinent.

  “Shum udhtar anashkalojn Shqiprin kur planifikojn nj udhtim n Evrop dhe nuk e kan iden se po humbasin nj nga perlat m t mdha t fshehura n kontinent”, shkruan artikulli.

  Nga ana tjetr, prmendet se – paka t mirave – vendi mbetet ende i nnvlersuar.

  “Shqipria po rritet n popullaritet, por ende mbetet tepr e nnvlersuar. Ky komb ballkanik krenohet me nj vij bregdetare mahnitse me plazhe q rivalizojn ato t Greqis, Italis ose Kroacis”, vijohet n artikull.

  Dhe se sht gjithashtu “shtpia e qyteteve t vogla piktoreske, nj kryeqyteti t uditshm dhe t lezetshm, Tirana, dhe disa nga mimet m t lira n Evrop”.

  Sakaq, “Travel Off Path” rendit edhe disa vende t tjera, prve Shqipris, q duhen marr n konsiderat nga udhtart.

  ..........

  Marr nga “Travel Off Path”, prshtatur pr “Albanian Post”.


  Vijimi n linkun e mposhtm

  https://albanianpost.com/travel-off-...-ne-kontinent/

 17. #77
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,108

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  ka shum kritik t huaj dhe turist q kan vizituar Shqiprin dhe kan shfaqur nj prshtypje t mir pr vendin. Shqipria sht nj vend me nj histori t pasur dhe nj trashgimi kulturore t mrekullueshme, si dhe me peizazhe natyrore t bukura dhe t ndryshme. Vendndodhja gjeografike e Shqipris n Ballkan e bn at trheqse pr turistt q krkojn nj ndryshim nga qytetet e mdha dhe nj ambient m t qet dhe m t ngroht. Shqipria ka qytete historike t bukura, si Berati dhe Gjirokastra, si dhe qytete bregdetare dhe ishuj t bukur, si Saranda dhe Ksamil. Vendet natyrore t bukura si Alpet Shqiptare, Liqeni i Ohrit dhe Parku Kombtar i Butrintit jan destinacione t krkuara nga turistt q vizitojn Shqiprin. Pr kt arsye, Shqipria sht nj nga destinacionet turistike n rritje n Ballkan dhe n Europ, dhe ka shum potencial pr t rritur turizmin n t ardhmen.

  Shqipria sht vlersuar si nj nga perlat m t bukura t fshehura n kontinent pr shum arsye t tjera, prve peizazheve natyrore dhe trashgimis kulturore t mrekullueshme. Nj prej ktyre arsyeve sht shumllojshmria e kuzhins shqiptare, q prfshin nj varietet t gjer t ushqimeve t shijshme dhe t freskta. Shqipria sht nj vend prodhues i mir i produkteve t freskta dhe organike, nga fruta e perime n bregdet dhe n male, deri tek peshku dhe mishrat e freskt t blegtorve vendas. Kuzhina shqiptare gjithashtu prdor shum lngje dhe erza t ndryshme, duke krijuar nj shije unike pr shum prej ushqimeve t saj.

  Nj arsye tjetr pr pse Shqipria sht e vlersuar si nj nga perlat m t bukura t fshehura n kontinent sht qndrueshmria e saj si nj vend i qet dhe i sigurt. Pavarsisht sfidave t ndryshme q ka prballuar n t kaluarn, Shqipria ka br progres t konsiderueshm n rritjen e siguris dhe stabilitetit t saj. Ky progres ka br q Shqipria t jet nj vend i sigurt pr t jetuar dhe punuar, dhe nj destinacion i favorshm pr turistt q krkojn nj ambient t qet dhe t ngroht pr pushime.

 18. #78
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,216

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  https://tiranapost.al/tech/travel-of...r-2023-i522341

  Travel Off Path: Shqipria qendra m e re dixhitale n Europ pr 2023

 19. #79

  Pr: Shtypi i huaj pr shqiptart.

  Edhe ky akademiku serb i gjuhesise ne Beograd ne Serbi ka shkruajtur qe Gjuha Shqipe eshte gjuha e Pellazgeve edhe e Ilireve dhe qe Gjuha Shqipe eshte gjuha me e vjeter ne Europe dhe ky eshte linku me fotografine e librit ne anglisht:

  https://www.facebook.com/photo/?fbid...69887270058771

  Lexoni kete shpjegim ne shqip:

  Autori Kroat Radoslav Katičić, n librin e tij, Gjuht e vjetra Ballkanike (Ancient Languages of the Balkans) fokusohet tek gjuha Shqipe, e cila pa asnj rezerv, apo dyshim, njihet ndryshe si gjuha paragreke.
  Ju lutem, lexojeni t gjith materialin!
  Studiuesi Katičić n veprn e tij, citon edhe studiuesin Serb, profesorin e universitetit t Beogradit, Milan Budimir, i cili ishte studiues i gjuhve klasike, dhe njohs i gjuhs Shqipe.
  Profesori Serb, Milan Budimir ka ln nj postulat n lidhje me vendin q z Shqipja n familjen e gjuhve Indo-Europiane.
  Profesori Serb ka shkruajtur, se Shqipja sht shtresa m e vjetr e gjuhve Indo-Europiane n Ballkan, si e till, ajo jo vetm i prket gjuhve paragreke, por Shqipja esht e mbijetuara e vetme e ketij trungu, Milan Budimir pranon q Shqipja sht forma moderne e Pellazgishtes.
  Me kt postulat, profesori Serb i bashkohet Studiuesve t tjer t gjuhs Shqipe, si Hahn, Pedersen, Thomopulos e shum t tjerve, ku me postulatin e tij, ai hedh n koshin e plehrave t gjith sharlatanizmin dhe pseudoshkencn q shteti i tij, ose ndryshe fqinjt tan veri-lindor kan prdorur kundr nesh.
  Po akademikt tan, pse qndrojn kokulur npr simpoziume shkencore me studiues ndrkombtar?!
  Shqiptar, mos rri po duku!

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •