Emri:  Tomë-Mrijaj.jpg

Shikime: 424

Madhsia:  7.0 KB
Kjo ishte Nna e vuajtjeve

Nga: Tom Mrijaj


Krishtlindja, sht festa tradicionale e lindjes s Jezusit fmij, i cili, me madhshti prkujtohet nga e gjith bota.
Po kto dit t mdha t ardhjes n jet t Krishtit, u nda nga jeta nna e vuajtjes Hna Sina, q kaloi vuajtje, sikurse Krishti, n kalvarin e diktaturs antifetare e antinjrzore t shtetit komunist.
Prball ksaj situate shokuese pr mua, menjher mu kujtua filmi Pasioni i Krishtit, ku, jepen torturat q kaloi Ai.
Ne n Amerik, kemi dgjuar dhe lexuar shum histori nga shqiptar t arratisur, n lidhje me masakrat komuniste, mbi persekutimin dhe torturat njerzore, q nuk mund ti imagjinoi mendja e njeriut.
Babai i gazetarit t mir njohur t komunitetit ton Beqir Sina, fort i ndruari e respektuari Rasim Sina (nj vit m par u nda nga jeta), ishte nj intelektual i prgatitur dhe njohs shum i mir i historis e tradits shqiptare.
Nj dit ai, me nj guxim dhe trimri shembullore, kishte kaluar perden e herkut me shum shok antikomunist.
Mbas disa kohe, me t ardhur n Amerik, integrohet si nj aktivist i palodhur i shtjes atdhetare, merr pjes n grupet antikomuniste, q vepronin jasht Atdheut.
Duke par zgjuarsin dhe talentin e tij, sbashku me bashkpuntorin e ngusht Hysen Mulosmanin, u zgjodhn nga organzata e tyre antikomuniste si z dhns t radios shqiptare Zani i Atdheut n New York, ku, si drejtor prgjegjs kishin ushtarakun e karriers Kolonel Xhemal Lain.
Pr kt shkak t mirfillt politik, jeta e familjes s tij n vendlindje, si gruaja Hna Sina dhe tre fmijt, u vun n shenjestr, duke kaluar mbi shpinn e tyre kalvarin e pashmbullt t persekutimit dhe syrgjenimit deri n vitin 1990, kur demokracia trokiti n Shqipri
N jetn time, kam par dhimbjen e njerzve, q burojn nga thellsia e shpirtit, pr humbjen e njerzve t dashur t familjeve.
Por, e veanta e kalimit n amshim t Nn Hns, sht se ajo ishte dhe mbeti vet mishrimi i vuajtjes ose sikurse e kam titulluar recensionin tim: Vuajtja e vuajtjes tek femrat shqiptare, mbi librin Dhimbje (Tiran, 2008), ku, prshkruhet jeta mizerje, n kampet e prqdrimit dhe burgjet e shumta, n t ciln u plandosn padrejtsisht nnat dhe motrat shqiptare, gjat viteve 1944-1990, tek prshkruhen me shum nota origjinale dhimbjeje nga ish e persekutuarja shkodrane Fatbardha Sarai (e bija e Qazim Mulletit).
Kjo gj m ndodhi edhe mbrm, tek lexova n fytyrn e mikut tim t dashur, gazetarit t palodhur t komunitetit ton z. Beqir Sina, brengn, q e kishte pushtuar nga humbja e nns s tij t dashur.
Dhimbja e tij, ishte dhimbja e madhe e t gjith nnave dhe motrave shqiptare, q kan vuajtur kalvarin e persekutimit n shtetin burg t Shqipris komuniste askohe.
Bashkshortja e Beqirit, nj grua fisnike, bri shum pr nnn e burrit t saj. Ajo u tregua e gatshme si nj nn e mir, duke ln punn n nj kompani private pr ti shrbyer nns s bashkshortit, q e donte shum.
Miku im i dashur Sina, tregonte shenjat e dhembjes s madhe pr humbjen e nnlokes s shtrenjt, ku, me buz t thara nga forca e kujtimeve t hidhura t s kaluars plot vuajtje, prshpriti kto fjal: Kjo ishte Nena e vuajtjeve.
U trondita shum, sepse menjher si n nj sekuenc filmike mu shfaqen kujtimet e shumta mbi kalvarin e vuatjeve t prgjakshme, persekutimeve, braktisjes, anatemimit n mediat komuniste, shprfilljes, prbuzjes dhe urretjes s madhe pr shtresn antikomuniste, internimeve t prjetshme pambarim, q kisha dgjuar dhe lexuar shum dekada m par, kur jam takuar me njerz, q ishin arratisur mes sakrificave t mdha nga kampet e prqendrimit komunist, rrethuar me tela me gjemba dhe bunkere lufte, plot roje me mitraloz t rnd, ndodheshin n disa burgje t sketerrit komunist, n disa zona t humbura ose t pabanuara t Shqipris.
U emocionova shum, mbasi njihja n detaje historin plot dhimbje dhe breng, q ka kaluar familja fisnike dribane Sina.
N ato momente mu mbyll goja, nuk kisha z ti them dika mikut tim t shtrenjt, pr at dhmbje por i shtrngova fort dorn me trup t rrnqethur, dhe me mend i thash: Qndro mik i dashtun, se ti po e prcjell Nnn e dhimbjeve t mdha t familjes tuaj, n kt Dit t Madhe t Krishtlindjes, e ajo n parajs do t lutet pr djalin e saj, q e kishte si dritn e syve t ballit. Mos u merzit mik i dashtur Beqir, se nnn tuaj po e percjell si nj mbretereshe, me nj pjesmarrje shum t madhe t miqve dhe dashamirve tuaj nga gjith trojet etnike shqiptare Nnlokja, pushoft n paqe, e i leht i qoft dheu i ksaj toke t bekuar, dhe ju familjarisht Zoti, ua prift mbar n do hap t jets!