Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e System_32
    Anėtarėsuar
    24-08-2012
    Postime
    135

    Si te ndaj internetin ne 2 pc

    Pershendetje...

    Une marr internet nga nje aparat me wireles nga dikush te cilit ja paguaj...ku nga aparati i wirelesit qe kam siper tek shtepia lidh kabullin qe vjen te kjo aparatura ne foto dhe pastaj me nje kabull tjeter nga po kjo aparature e fus te lan i pc dhe kam internet...
    Tani une doja te pyesja ne mund ta ndaj kete interenet tek nje pc tjeter...dhe cfar me duhet shtese...


    Flm...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga System_32 : 21-12-2012 mė 16:17

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e System_32
    Anėtarėsuar
    24-08-2012
    Postime
    135
    Ketu eshte nje foto me e madhe tek poe fus kabullin qe vjen nga aparati i wireles dhe tek lan kabullin qe hyn ne pc


  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-12-2012
    Vendndodhja
    Sweden
    Postime
    86
    Mesa po kuptoj, nuk paske wireles ne te dy PC sepse kjo do e zgjidhte problemin.

    Kete e ke provuar Emri:  adapter lan.jpg

Shikime: 2162

Madhėsia:  28.6 KB
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e System_32
    Anėtarėsuar
    24-08-2012
    Postime
    135
    Dhe mua me vajti mendja te ajo fotoja e bashkangjitur qe ke vene por se di ne funksionon

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-12-2012
    Vendndodhja
    Sweden
    Postime
    86
    Citim Postuar mė parė nga System_32 Lexo Postimin
    Dhe mua me vajti mendja te ajo fotoja e bashkangjitur qe ke vene por se di ne funksionon
    Funksionon por do ngaterohesh shume dhe nuk do gjesh dot zgjidhje pastaj.
    Jam i mendimit te gjesh nje router sa me te lire, sa me te thjeshte,te kete disa dalje dhe mbaron pune shpejt e shpejt.
    Nuk ka zgjidhje me te mire se kjo.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e System_32
    Anėtarėsuar
    24-08-2012
    Postime
    135
    Citim Postuar mė parė nga Tesla Motor Lexo Postimin
    Funksionon por do ngaterohesh shume dhe nuk do gjesh dot zgjidhje pastaj.
    Jam i mendimit te gjesh nje router sa me te lire, sa me te thjeshte,te kete disa dalje dhe mbaron pune shpejt e shpejt.
    Nuk ka zgjidhje me te mire se kjo.
    Ne ckuptim do ngaterrohem

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e System_32
    Anėtarėsuar
    24-08-2012
    Postime
    135
    Ska ndonje mendim tjeter ???

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-12-2012
    Vendndodhja
    Sweden
    Postime
    86
    Citim Postuar mė parė nga System_32 Lexo Postimin
    Ska ndonje mendim tjeter ???
    Pervec se me router nuk mund te besh gje tjeter.

    Sepse po te te them te ngacmosh komjuterin brenda, mund te te besh ndonje gabim dhe nuk dua te me ngelet mua faji,
    prandaj shiko te gjesh nje router sa me te thjesht, ose nje wireles per njerin nga kompjuterat

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e System_32
    Anėtarėsuar
    24-08-2012
    Postime
    135

    Pėr: Si te ndaj internetin ne 2 pc

    Nese ndarja behet vetem me router...a mundem qe kete pc ta bej te leshoje internet me wireles qe te futem ne dhome me laptop

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: Si te ndaj internetin ne 2 pc

    Citim Postuar mė parė nga System_32 Lexo Postimin
    Nese ndarja behet vetem me router...a mundem qe kete pc ta bej te leshoje internet me wireles qe te futem ne dhome me laptop
    Une s'e kam provuar me dy pc (meqe nuk i kam, keshtuqe dhe s'kam pasur nevoje).

    Mirepo, nese e ke routerin/modemin WLAN (wireless), p.sh. laptopin, atehere procedura eshte fare e thjeshte.
    E kerkon lidhjen (me Laptop) me Internet. Dhe menjehere te dalin ne ekran ato lidhje qe i ke me afer dhe tregon cila eshte lidhja me e forte (me e forta eshte ajo qe ke me afer...jotja). Klikon dhe pastaj te kerkohet kodi i modemit/routerit. (Kodi gjindet rendom ne pjesen e poshtme te modemit/routerit). Dhe...s'ke me shume pune...as nje Minute...


    *
    klipp&klar

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e freeopen
    Anėtarėsuar
    22-07-2011
    Postime
    1,516

    Pėr: Si te ndaj internetin ne 2 pc

    Citim Postuar mė parė nga System_32 Lexo Postimin
    Nese ndarja behet vetem me router...a mundem qe kete pc ta bej te leshoje internet me wireles qe te futem ne dhome me laptop
    Sistem,mund te japesh me teper te dhena,keshtu eshte me e lehte per ata qe perpiqen te te ndihmojne.

    Specifiko cfare sistemi operativ perdor pc qe lidhet direkt me internetin (lan),ka apo jo ky pc nje skede wifi (do e lehtesonte shume punen,t'a kane thene dhe me lart kete gje dhe nuk je pergjigjur).
    Mund te perdoresh dhe nje pershtates rrjeti wifi usb. (ne vend te routerit)
    Mund te perdoresh linjen elektrike te shtepise per te shperndare internetin ne te gjitha dhomat.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga freeopen : 26-01-2013 mė 17:53
    MOS I NDY TEMAT no name

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e System_32
    Anėtarėsuar
    24-08-2012
    Postime
    135

    Pėr: Si te ndaj internetin ne 2 pc

    Citim Postuar mė parė nga System_32 Lexo Postimin
    Pershendetje...

    Une marr internet nga nje aparat me wireles nga dikush te cilit ja paguaj...ku nga aparati i wirelesit qe kam siper tek shtepia lidh kabullin qe vjen te kjo aparatura ne foto dhe pastaj me nje kabull tjeter nga po kjo aparature e fus te lan i pc dhe kam internet...
    Flm...
    SIc eshte cituar me siper une internetin e marr ne pc nga ajo aparature apo modem ca mund te quhet...doja te dija qe nga ky pc a mund te shperndaj internet me wireles qe ta lidh laptopin nga wireles i ketij pc...
    un kam windows 7

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Si te ndaj internetin ne 2 pc

    doja te dija qe nga ky pc a mund te shperndaj internet me wireles qe ta lidh laptopin nga wireles i ketij pc...

    Qe tė mundesh te shpėrndash internetin me wireless tė duhet njė pajisje 'access point' e cila tė lejon tė krijosh njė wireless network pėr tė lidhur laptopin dhe ēa tjetėr ke, njė qė pash tani bėn 30 euro (athinė) nuk e di po ka mė tė lira.

    http://www.plaisio.gr/periferiaka-ot...TL-WA701ND.htm

    http://www.plaisio.gr/ProductImages/...00/1571990.jpg

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Si te ndaj internetin ne 2 pc

    Mos e ngatėro me ruterin, ruteri vėrtet dėrgon wireless por nga ana tjetėr lidhet direkt me linjėn e telefonit/adsl, vet fjala tregon se routeri bėn diēka tjetėr, routing!

    kurse access point lidhet me kabullin e internetit jo tė telefonit, dhe siē e thotė prapė vet fjala kryen tjetėr funksion.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anėtarėsuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Pėr: Si te ndaj internetin ne 2 pc

    ose lidh laptopin me kabull tek kompjuteri jot po nuk do te paguash per nje access point. thjesht pc-ja jote duhet te kete 2 ethernet ports, gjithashtu duhet te lejosh/konfigurosh internet sharing p.sh
    http://www.wikihow.com/Set-Up-Intern...for-Windows-XP

  16. #16
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014

    Pėr: Si te ndaj internetin ne 2 pc

    Citim Postuar mė parė nga System_32 Lexo Postimin
    Pershendetje...

    Une marr internet nga nje aparat me wireles nga dikush te cilit ja paguaj...ku nga aparati i wirelesit qe kam siper tek shtepia lidh kabullin qe vjen te kjo aparatura ne foto dhe pastaj me nje kabull tjeter nga po kjo aparature e fus te lan i pc dhe kam internet...
    Tani une doja te pyesja ne mund ta ndaj kete interenet tek nje pc tjeter...dhe cfar me duhet shtese...


    Flm...
    Te duhet nje router wireles ose router pa wirles hiq. Eshte deshire e jotja se cilin do zgjedhesh.

    Po ti nuk tregove nese nga ky provider ku e merr internetin e ke ip statike apo dhcp.

    Ti per momentin e ke internetin keshtu: Nga kjo aparatur e ke te lidhur Pc-n apo Laptopin me nje lan kabull. Tash ne Local area connection ku eshte kjo cabull duhet te shkosh me tast te diatht mbi local area connection ku ti furnizohesh me internet, mandej clicon mbi advancet dhe pastaj te hapet nje dritare tjeter. Ku do te shkruan internet connection sharing, e clicon rubriken ku eshte me te bardh edhe ja ba applay okay.
    Por mos harro qe nese nuk i ke 2 carta qe pranojn rrjet nuk ta shfaq Internet Conection sharing.

    Ate qe pranon rrjet e ban share ndersa ajo carta tjeter e internetin do ta merr ip adresen automatik dhe do ja jap kompjuterit tjeter automatik .
    Shpresoj qe kam qen i kjart mua me ka funksionu.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e System_32
    Anėtarėsuar
    24-08-2012
    Postime
    135

    Pėr: Si te ndaj internetin ne 2 pc

    une kam nje karte rrjeti si kjo ne foto

    Ajo qe kam une ka 2 porta nje lexon LINE tjetra PHONE me ben pune kjo me ja vene pc time apo jo ?

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •