Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670

  Ligji i plot i luftes 1940, si i konfiskoi Greqia pronat e ameve

  20 Dhjetor 2012 - 07:20 | LAJME


  Ligji i plot i luftes 1940, si i konfiskoi Greqia pronat e ameve  TIRAN- Pr shkaqe tashm t njohura, m 28 tetor 1940, Italia i shpalli luft Greqis dhe sulmoi territorin e saj nprmjet territorit t aneksuar shqiptar.

  N kt moment filloi edhelufta e quajtur si italo-greke. Menjher pas fillimit t lufts, n Greqi u vendos gjendja e lufts me Italin dhe Shqiprin. Me an t nj dekreti mbretror t dats 10 nntor 1940, Greqia bllokoi jo vetm pasurit e amve por edhe t shqiptarve.

  N baz t ktij ligji t gjitha pasurit e shqiptarve n Greqi u vun nn sekuestrimin konservativ dhe filluan t administrohen nga shteti grek. Ligji n fjal u botua dje i plot n gazetn "Kombtare".

  Pjesa e Par/ Numr botimi 379
  PRMBAJTJA
  Ligje detyruese
  Rreth akteve ligjore t armiqve dhe sekuestrimit t pasurive armike. Rreth ndryshimeve dhe plotsimeve t dispozitave t organizimit sigurues t rreziqeve t lufts dhe ligjeve detyruese.
  DEKRETE
  Rreth prcaktimit t shteteve armike sipas kuptimit t ligjit detyrues nr. 1636/1940 t Italis dhe Shqipris dhe zbatimit n lidhje me kto shtete, t dispozitave t ktyre ligjeve.
  LIGJE DETYRUESE
  RAPORT MOTIVUES
  Rreth planit t ligjit Detyrues, "rreth akteve ligjore t armiqve dhe sekuestrimit t pasurive armike".
  Drejtuar Lartmadhris s tij, mbretit
  Lartmadhri
  Rndsi q kan t gjitha burimet ekonomike t shtetasve t palve ndrluftuese, gjat zhvillimit t lufts bashkkohore, u duk nga lufta e fundit botrore, ku t gjitha shtetet ndrluftuese dekretuan ligje me t cilat bhet e pamundur shfrytzimi i burimeve t shtetasve t armikut, t prejardhura nga pasuri q ndodhen n territorin kombtar dhe ndalohet do lloj akti juridik n favor t shteteve armike ose t shtetasve t tyre. Kjo mas u mor edhe gjat lufts s tanishme, pavarsisht nga shtetet q morn pjes n t. Me paraqitjen e ktij plani "Pr ligjin detyrues", dekretohet nj gj e till edhe pr ne.
  Dispozita e planit n nj pjes t madhe jan prsritje e ligjit 1073 t vitit 1917, por t plotsuara me rrjedhimet q kan ardhur si rezultat i zbatimit t ktij ligji, me qllim q t prjashtohet do veprimtari ekonomike direkte ose indirekte e shtetasve armike n shtetin ton gjat kohs s lufts. Gjat hartimit t ktij plani u morn gjithashtu parasysh edhe ligjet q miratuan palt e tjera ndrluftuese. Dispozitat e ligjit bhen dispozita definitive dhe donjra prej tyre vihet n zbatim me dekretet mbretrore t botuara mbi bazn e propozimit t kryetarit t qeveris dhe t ministrit t Financave. Plani i paraqitur synon n realizimin e qllimeve t lartprmendura, prandaj lutemi t keni mirsin q ai t gzoj miratimin tuaj.
  Athin, m 08 nntor, 1940
  Shtetas t devotshm t Lartmadhris Suaj
  Ministrat
  i Drejtsis
  i Financave
  Ajis Tabakopullos
  Andhr. Apostolidhis
  Ligji i Forcs Nr. 2636/1940
  Rreth akteve ligjore t armiqve dhe sekuestrimit t pasuris armike
  Jeorjios B'
  Mbret i Grekve
  Mbi bazn e propozimit t Kshillit ton t Ministrave, vendosm dhe urdhrojm:
  Kapitulli A'
  NENI 1
  ARMIQ
  1. Armiq sipas kuptimit t ktij neni, konsiderohen:
  a. Shtetet, kryetart e ktyre shteteve dhe personat juridike t juridiksionit shtetror t tyre, t cilat prcaktohen secili n veanti si armik nprmjet Dekreteve Mbretrore t botuara me propozim t Kryetarit t Qeveris, t Ministrit t Punve t Jashtme, Ministrit t Financave, sipas kuptimit t ktij Ligji.
  b. Persona fizik, t cilat kan shtetsin e shteteve armike, sipas rastit a), ose ata q kan banes, ose banim t prhershm n to.
  c. Personat juridik t juridiksionit privat dhe do bashkim personash, ose pasurish, prderisa kan qendrn drejtuese t tyre n shtetet armike, sipas rastit, ose jan nn influencn ligjore, ose ekonomike t armiqve, sipas ktij neni.
  2. Nuk jan armiq, sipas kuptimit t ktij ligji, personat fizik, t cilat kan fituar nnshtetsin e shtetit armik, por jan me kombsi greke dhe banojn n shtete t huaja, ose shtet aleat.
  3. N rast se ekzistojn dyshime n lidhje me karakterizimin si armik t cilitdo personi ose bashkimi, sipas paragrafit 1, vendoset pas mendimit t komitetit, sipas nenit 19, t Ministrave t Financave dhe t Ekonomis Kombtare, me vendim t prbashkt t tyre.
  NENI 2
  NDALIMI I SHKMBIMEVE
  1. Ndalohet dhe sht i pavlefshm do shkmbim tregtar dhe do marrveshje midis personave, pavarsisht nga shtetsia, q banojn n Greqi, dhe armiqve, si dhe do akt i administrats, ose akt i njanshm i personave q banojn n Greqi, prderisa pr t nprmjet saj, fitojn t drejta, ose prfitojn armiqt.
  2. Aktet q lidhen nj gjashtmujor para vnies n zbatim t ktij ligji, mund t shpallen t pavlefshme me rrug gjyqsore, pas padis s ushtruar, nga shteti, pas mendimit t komitetit sipas numrit 19.
  NENI 3
  NDALIMI I KRYERJES S VEPRIMEVE LIGJORE
  Prmbushja n Greqi e do veprimi ligjor dhe prmbushja e do detyrimi kundrejt armiqve, pr cilindo arsye, ose prderisa nga prmbushja e tyre prfitojn armiqt bhet me gjob pavlefshmrie kundrejt administratorit, sipas nenit 12, dhe n qoft se ai nuk ekziston n Arkn e Depozitimeve dhe Huave dhe ndalohet kryerja me cilindo mnyr direkte te huadhnsit e armiqve.
  NENI 4
  PERSONA T FAMILJES
  Ndalimet n nenet 2 dhe 3 kan fuqi edhe pr personat e familjes
  NENI 5
  PRJASHTIME
  Me vendim t Ministrit t Financave dhe pas mendimit t Komitetit, sipas nenit 19, pr raste t veanta, mund t bhen prjashtime nga dispozitat e neneve 2, 3 dhe 4, prderisa nj gj t till e imponojn arsye t veanta dhe vet nevoja e mbajtjes se personave dhe familjeve, sipas nenit 1, b.
  Kapitulli B'
  Pasurit armike
  NENI 6
  SEKUESTRIMI
  Pasurit armike n Greqi me hyrjen n fuqi t ktij ligji ndalohen dhe sht i pavlefshm disponimi i ktyre pasurive tek armiqt, ose n shkelje t dispozitave t ktij ligji.
  NENI 7
  PASURI ARMIKE N GREQI
  1. Si pasuri armike n Greqi konsiderohen elementet pasurore t mposhtme, prderisa u takojn ligjrisht ose ekonomikisht armiqve, sipas kuptimit t nenit 1:
  - Elemente t patundshme dhe t tundshme t ndodhura n Greqi.
  - Letra me vler dhe tituj t tjer t do lloji t ndodhura n Greqi, obligacione t shtetit grek, t firmave, t organizmave me selin administrative t tyre, ose qendrn e tyre n Greqi, akoma edhe titujt prkats t ndodhura jasht shtetit.
  - Para dhe lloje t tjera pagese t ndodhura n Greqi.
  - Aksione t firmave, t cilat kan selin administrative t tyre ose qendrn e shfrytzimit n Greqi, pavarsisht nga fakti nse kto aksione jan t mishruara n letra me vler, ose jo, dhe n qoft se kto mishrime ndodhen n Greqi, ose jasht shtetit.
  - Krkesa ndaj debitorit me banes, ose me banim t prhershm n Greqi, ose krkesa t prejardhura nga shkmbimet t firms tregtare n Greqi.
  - T drejta t pasuris industriale dhe intelektuale, t cilat mbrohen n Greqi.
  - T drejta mbi elementet pasurore t prshkruara n pikat a-f.
  - T drejta nga marrveshjet rreth elementeve pasurore t pikave a-f.
  - do element tjetr pasuror i ndodhur n Greqi.
  2. Prjashtohen nga dispozita e paragrafit t msiprm elementet pasurore, t cilat u prkasin shtetasve grek me banes, ose banim n shtete armike.
  NENI 8
  SEKUESTRIMI I PRKOHSHM
  Me ligj, konsiderohen nn sekuestrim t prkohshm, t gjith ata q gjat zbatimit t ktij ligji jan pronar me cilndo arsye t pasurive armike, sipas nenit 7, si dhe drejtuesit, administruesit, sekuestruesit, kshilltart ose cilitdo kujdestar ose debitor t elementeve pasurore t tyre, prderisa kta zotrues t pasurive armike jan pronar t ktyre elementve pasurore.
  NENI 9
  MARRDHNIET RRETH PASURIVE PRKOHSISHT T SEKUESTRUARA
  N lidhje me marrdhniet rreth pasurive prkohsisht t sekuestruara zbatohen prkatsisht, me rezervimet e dispozitave t ktij ligji, dispozitat e procedurs civile pr konfiskimin konservator, n emr t debitorit sipas nenit 8 t sekuestrimit t prkohshm q ka vendin e tret dhe t administratorit sipas nenit 12, q ka vendin e kreditorit.
  NENI 10
  T DREJTAT E T TRETVE JO ARMIQ
  1. Sekuestrimi nuk pengon t tret jo armiq, t ushtrojn t drejtat e tyre kundr pronarit, pasuria e t cilit sht n sekuestrim dhe t krkojn plotsimin e tyre, sipas ligjeve analoge, kjo me rezervimet e dispozits s paragrafit 2 t nenit
  2. Pas hyrjes n fuqi t ktij ligji, tjetrsimet, regjistrimet n librat e Hipoteks ose n regjistrat themeltar t anijeve, ose te parashnimet kan fuqi vetm pr sa koh q bhen mbi bazn e nj titulli me vendim gjyqsor, ose me dshirn personale t mparshme nga zbatimi i ktij ligji dhe bazuar n dokumente shtetrore ose private me dat t DEKLARATAT E PASURIVE ARMIKE
  1. T detyruar pr deklarat t pasurive armike n sekuestrim jan:
  Pronari i pasuris armike. Cilido qoft sipas nenit 8 sht sekuestrues provizor i pasuris armike.
  2. Ata q sipas paragrafit 1 jan t detyruar t bjn deklarat, duhet q brenda nj muaji nga hyrja n zbatim e ktij ligji, t paraqesin te npunsi i Shrbimit Ekonomik Shtetror deklarat t hollsishme n dy kopje, pr t gjitha elementt pasurore armike, ose t debitorve t tyre. Pr kt deklarat, nuk paguhet asnj lloj takse.
  3. Afati i paraqitjes s deklarats mund t shtyhet me nj akt t Ministrit t Financave t botuar n Gazetn Qeveritare.
  4. Ata q paraqesin elementet e pasuris armike pas prfundimit t afatit, prderisa nuk jan t detyruar t bjn deklarat, sipas dispozitave t ktij neni kan t drejtn e pagess deri n tre pr qind t vlers s tyre t prcaktuar kundrejt ktyre elementve me vendim t Ministrit t Financave.
  NENI 12
  ADMINISTRUESIT
  1. Administruesit e pasurive armike nn sekuestrim jan npunsit e Shrbimit Ekonomik Shtetror t vendit ku ndodhet do element pasuror.
  2. Aty ku jan shum npuns t Shrbimit Ekonomik Shtetror, administrator emrohet njri prej tyre, me vendim t Ministrit t Financave.
  3. Me vendim t t njjtit ministr, lejohet t emrohen administrator n vend t npunsit t Shrbimit Ekonomik Shtetror, npuns t tjer shtetror ose privat n qoft se ushtrimi i administrimit nga npunsi Ekonomik Shtetror, nuk sht ai q duhet.
  NENI 13
  DETYRAT DHE PUSHTETI I ADMINISTRATORVE
  1. Administratort kan pr detyr gjetjen, regjistrimin, mirmbajtjen dhe sipas destinacionit t zakonshm, shfrytzimin e pasurive t sekuestruara, duke marr pr kt qllim gjithmon masat e duhura, kan pr detyr t synojn n knaqjen e krkesave t sekuestruara, si edhe knaqjen e t drejtave t t tretve, kundr pronarit t pasuris s sekuestruar. Administratort fillojn nga puna, me hyrjen n zbatimi t ktij ligji, ose me prcaktimin e pronsis t pasuris armike t sekuestruar.
  2. Administratort prfaqsojn n mnyr t plot, n rrug gjyqsore dhe jashtgjyqsore, pronarin e pasuris s sekuestruar brenda kufijve t detyrave, t prshkruara n paragrafin 1 dhe tek ata dhe vetm tek ata, publikohen detyrimisht gjithnj dokumentet gjyqsore ose jashtgjyqsore t do natyre, q kan t bjn me pasurin e pronarit.
  3. shtjet q kan t bjn me administrimin e pasurive nn sekuestrim, mendime t Ministrit t Financave, t botuara n Gazetn Qeveritare. Me t njjtat vendime rregullohen shtjet e funksionimit t Shrbimit Qendror, n zbatimin e ktij ligji.
  4. Pagesa e administratorve prcaktohet nga Ministri i Financave, pas dhnies s mendimit t komitetit t prshkruar nga neni 19.
  (e.m/GazetaShqiptare/BalkanWeb)

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Absurdi grek qe e mban kete ligj ne fuqi vetem te mos i jape pronat cameve.
  Dalka ligj qe ti maresh pronen e kantandine tjetrit ne nje shtet kapitalist.
  E ku ne shtetin qe shet pordhe se i kane mesuar demokracine botes.
  I moren pronat cameve i perzune se kaloi ushtria e duces neper Shqiperi.
  Shume injorante paskan qene keta grekerit ndaj po u del boja dita dites.
  Albania Uber Alles

 3. #3
  ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
  Antarsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  Made in Lugina!
  Postime
  1,030
  tipike sjellje fashiste, konfisko edhe perveteso. Fajet i kane edhe shqiptaret. Kur e kane pare se po ikin italianet drejte greqise, ti kishin pyetur; ku jeni nisur o Rragaza ? To Hellas !

  na pritni, se po vijme edhe ne, vetem na jipni nga nje pushke Musolinqe; armik per armik jepja nje batare gjer ne Selanik edhe are you ready te pakten fitoje denjesisht emertimin armik.
  ...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti...!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Citim Postuar m par nga Pirate of Love Lexo Postimin
  tipike sjellje fashiste, konfisko edhe perveteso. Fajet i kane edhe shqiptaret. Kur e kane pare se po ikin italianet drejte greqise, ti kishin pyetur; ku jeni nisur o Rragaza ? To Hellas !

  na pritni, se po vijme edhe ne, vetem na jipni nga nje pushke Musolinqe; armik per armik jepja nje batare gjer ne Selanik edhe are you ready te pakten fitoje denjesisht emertimin armik.
  hehe
  Ishte ne planet e Musolinit edhe cameria se kerkonte tere Shqiperine etnike ai pavaresisht se nuk e shpalli.
  Po te thyhej Greqia do dilte direkt dhe puna trojeve shqiptare.
  Mirepo deshtoi Musolini ne luften italo-greke dhe peshen me te madhe te asaj lufte e mbajten komunistet greke qe organizuan popullin. Ate te majte qe greket e Churchilli e bene cope dhe e persekutuan deri ke njeriu i fundit. Dhe camet u akuzuan kot si filo italiane, njelloj sindodhi ne Kosove te cilen Musolini e pushtoi dhe e futi ne territorin e Shqiperise.
  Albania Uber Alles

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •