Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,333
  Postimet nė Bllog
  4

  OKB: 5 shtatori, Dite Nderkombetare per Nene Terezen

  OKB: Nje Dite Nderkombetare per Nene Terezen

  Organizata e Kombeve te Bashkuara, ka vendosur qe 5 shtatori, data e ndarjes nga jeta e Nene Terezes, te jete Dita Nderkombetare e Bamiresise. Rezoluta e miratuar nga OKB-ja dhe ka marre mbeshtetje maksimale, nga gjithe vendet anetare. Per kalimin e saj ne votim, kane lobuar 20 vende, duke perfshire dhe Shqiperine. Ne rezoluten e miratuar thuhet se me 5 shtator, te gjitha shtetet anetare te OKB-se, organizatat e Kombeve te Bashkuara, organizatat e tjera nderkombetare dhe rajonale, shoqeria civile, si dhe individet, te perkujtojne Diten Nderkombetare te Bamiresise. Vendimi i OKB-se, eshte vleresuar dje nga kryeministri Sali Berisha dhe Ministria jone e Jashtme.

  Kryeministri Sali Berisha, e cilesoi vendimin e OKB-se, si nje vleresim i jashtezakonshem. Ai shprehet, se Nene Tereza eshte nje shqiptare e madhe, qe eshte shnderruar ne ikonen boterore te dashurise dhe perkushtimit njerezor. Gjate komentit te bere per kete vleresim ne "Facebook", Kryeministri ndan dhe emocione personale nga takimet, qe ka pasur me Nene Terezen. "Une dhe cdo shqiptar, jemi krenare per vajzen, gruan, nenen, qe kombi yne ia dha si dhuraten me te mire, njerezimit. Pata fatin ta pres e ta takoj shume here. Ne keto takime, nuk flitej kurre per politike, por vetem per te varfrit, te semuret dhe njerezit ne nevoje", shprehet Berisha. Kryeministri shton, se i vetmi rast kur eshte folur per politike gjate takimeve me Nene Terezen, ka qene ai i anetaresimit te Shqiperise, ne Keshillin e Evropes. "Ky rregull, "u thye" vetem nje here dhe jo nga une, por nga Nene Tereza. Nje dite korriku te vitit 1995, motrat e saj ne Tirane, me kerkojne qe te prisja ate dite, nga ora 15:00, Nene Terezen, e cila do te vinte direkt nga aeroporti ne zyren time. Natyrisht qe e prita me kenaqesi. Erdhi me perqafoi shume e gezuar dhe me habiti kur me tha, se vinte direkt nga Kalkuta, per te me uruar mua dhe te gjithe shqiptaret, per anetaresimin e Shqiperise ne KE. E pyeta nese mund ta beja publik kete urim dhe nese do te pranonte t'i jepja titullin "Nderi i Kombit". U gezova pa mase, kur ajo ra dakord per te dyja", shprehet kreu i qeverise ne adresen e tij, ne rrjetin social "Facebook". Ministria e Jashtme, e ka cilesuar shpalljen e dates 5 shtator, si Diten Nderkombetare te Bamiresise, per nder te shqiptares Nene Tereza, si nje vleresim te kontribut, qe ajo dha per luften ndaj varferise ne bote. "Me kete vendim, vendet anetare te OKB-se, duke njohur e vleresuar rolin e pazevendesueshem te akteve te bamiresise, ne zbutjen e krizave humanitare dhe vuajtjeve njerezore, i bejne nje homazh te merituar aktivitetit e trashegimise se Nene Terezes", thuhet ne deklaraten pershendetese te Ministrise se Jashtme, per kete vendim te OKB-se.

  Burimi: Koha Jone
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 2. #2
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  36
  Postime
  5,314
  Ky eshte nje nder i madh qe i behet bamireses Nene Tereza! Dhe une jam krenar qe Nene Tereza ka qene nje Shqiptare me nje zemer kaq te madhe!
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,333
  Postimet nė Bllog
  4
  ORGANIZATA E KOMBEVE TĖ BASHKUARA NDERON NĖNĖ TEREZEN

  Nga Frank Shkreli

  Mė 1985 Nėnė Tereza ishte ftuar tė fliste para Asamblesė sė Pėrgjithėshme tė Kombeve tė Bashkuara me rastin e 40-vjetorit tė themelimit tė kėsaj organizate botėrore. Sekretari i Pėrgjithėshėm i Kombeve tė Bashkuara nė atė kohė Perez de Cuellar, e paraqiti murgeshėn shqiptare Nėnė Terezėn me kėto fjalė: ''Kėtu ėshtė njė sallė fjalėsh. Disa ditė mė parė nė kėtė tribunė folėn burrat mė tė fuqishėm tė botės. Mirėpo, tani kemi privilegjin tė kemi mes nesh gruan mė tė fuqishme nė botė. Nuk besoj se ėshtė e nevojshme tua paraqesė atė. Ajo nuk ka nevojė pėr fjalė. Por Ajo ka nevojė pėr veprat tona. Mendoj se gjėja mė e mirė qė mund tė bėjė unė ėshtė ta nderoj atė dhe tu them se ajo ėshtė mė e madhe se unė, ajo ėshtė mė e madhe se tė gjithė ne sė bashku. Ajo ėshtė Kombet e Bashkuara. Ajo ėshtė paqėja nė botė.''

  Sipas gj asės, duke pėrfillur fjalėt e ish-Sekretarit tė Pėrgjithėshėm Cuellar, se Nėnė Tereza kishte nevojė pėr veprat dhe jo fjalėt e OKB-sė, tė hėnėn pasdite mė 17 Dhjetor, Asambleja e Kombeve tė Bashkuara shpalli 5 shtatorin, dita kur ka ndėrruar jetė e lumnuara Nėnė Tereza, si Dita Ndėrkombėtare e Bamirėsisė. Shqipėria, nepėrmjet ambasadorit tė saj Z. Ferit Hoxha ishte njė nga vendet kryesore sponsorizuese tė kėsaj rezolute dhe Misioni Shqiptar nė Kombet e Bashkuara luajti njė rol kyē nė miratimin me konsensus tė saj. ''Nėpėrmjet njė lobimi tė fuqishėm, rezoluta arriti tė marrė bashkė-sponsorizimin e mė se 20 vendeve anėtare tė Kombeve tė Bashkuara”, thuhet nė njė deklaratė tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtėme tė Republikės sė Shqipėrisė nė lidhje me vendimin e organizatės botėrore.

  Nė fjalėn e tij me kėtė rast, Ambasadori i Pėrheshėm i Republikės sė Shqipėrisė pranė Kombeve tė Bashkuara, Z. Ferit Hoxha, pasi falenderoi Hungarinė pėr pėr punėn qė bėri gjatė konsultimeve pėr miratimin e kėsaj rezolute, ndėrkohė qė theksoi rolin qė luan dhe duhet tė luaj Bamirėsia nė ēdo shoqėri dhe nė botė nė pėrgjithėsi, me krenari foli edhe pėr Nėnė Terezėn si simbolin e Bamirėsisė nė botė duke thėnė:

  ''Duke zgjedhur datėn 5 shtator, dita kur bota humbi Nėnė Terezėn, si Dita Ndėrkombėtare e Bamirėsisė, Asambleja e Pėrgjithėshme me kėtė vendim ndihmon qė ta bejė kėtė ditė mė domethėnse pėr njerėzit anė e mbanė botės dhe nė tė njėjtėn kohė i shėrben mė mirė objektivit tė rėndėsishėm pėr tė njohur mė mire dhe pėr tė mbėshtetur veprat e Bamirėsisė anė e mbanė botės.....Shqiptarėt do tė jenė pėrherė krenarė me Nėnė Terezen, pėr veprėn dhe trashėgiminė e saj, gjė qė ne e konsiderojmė si dhuratėn mė tė mirė qė mund t'i kemi dhėnė njerėzimit.''

  Ambasadori shqiptar pranė Kombeve tė Bashkuara, Z. Ferit Hoxha u tha delegatėve se ''Ne do tė kujtojmė gjithmonė njėrėn prej thėnjeve tė saj, pasi kėjo deklaratė nėnvijon esencėn ose thelbin e veprės sė Nėnė Terezės: ''Me gjak jam Shqiptare. Me shtetėsi jam Indiane. Me besim jam murgeshė katolike. Si e tillė, i pėrkas tė gjithė botės''.

  Ėshtė ekzaktėrisht kėjo thirrje e Nėnė Terezės, pėrfundoi ambasadori shqiptar pranė OKB-sė, qė do tė festohet ēdo vit me 5 shtator pėr tė kujtuar rolin e pazėvendsueshėm tė Bamirėsisė nė ēdo shoqėri dhe nė ēdo vend tė botės, ashtuqė tė njihet edhe puna dhe kontributet, nė kėtė fushė, tė tė gjithė personave tė ndryshėm dhe nga rajone tė ndryshme anė e mbanė botės.

  Ministria e Punėve tė Jashtėme e Shqipėrisė, nepėrmjet njė deklarate pėr mediat e ka pėrshėndetur kėtė vendim, me tė cilin, sipas saj, ''vendet anėtare tė OKB-sė, duke njohur e vlerėsuar rolin e pazėvendėsueshėm tė akteve tė bamirėsisė nė zbutjen e krizave humanitare dhe vuajtjeve njerėzore, i bėjnė njė homazh tė merituar aktivitetit e trashėgimisė sė Nėnė Terezės, e njohur ndėrkombėtarisht dhe e vlerėsuar botėrisht pėr pėrkushtimin dhe punėn e saj gjatė gjithė jetės nė ndihmė tė tė sėmurėve, tė varfėrve e njerėzve nė nevojė'', pėrfundon deklarata e Ministrisė Shqiptare tė Punėve tė Jashtėme.

  Nuk ka emėr mė tė madh as mė tė mirė se Nėnė Tereza, siē tha edhe ambasadori shqiptar pranė OKB-sė, Z. Ferit Hoxha – rreth tė cilit tė mobilizohen burimet botėrore njerėzore dhe materiale, pėrfshirė edhe ato tė OKB-sė nė pėrkrahje tė rolit qė luan Bamirėsia, pasi sipas rezolutės, varfėria vazhdon tė ekzistojė nė tė gjitha vendet e botės, pa marrė parasyshė situatat ekonomike, shoqėrore dhe kulturore.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425
  Nene Tereza nuk u nda nga jeta ne 5 shtator por 27 gusht.
  si pa kuptim ky lajm.
  5 shtatori ndoshta mund te jete dita kur ajo u nis per ne Indi.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •