Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e inez
    Anėtarėsuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne fantazi.
    Postime
    1,779

    Rendesia e numrit 100...

    Ekzistojne shume shprehje qe ne perdorim ne jeten tone ku ne menyre fare te pafajshme perdorim numrin 100 si tregues te nje madhesie te konsiderueshme.. Ja disa shembuj :
    "-Edhe 100 vite te lumtura...
    -Te kam thene 100 here te mos dalesh ne te ftohte..
    femijet duke u mburrur - Un di te numeroj deri ne 100... etj
    . "

    Po keshtu kur vjen rasti i festimeve, mbaj mend stergjyshen time kur beri 100 vjece, beme nje feste shum te madhe per te. Po keshtu edhe rasti i festave te 100 vjetorit te pavaresise.. PO pse pikerisht ne te 100-tdetn here ? A mos valle nuk eshte datelindja e 99 po kaq e rendesishme dhe e madhe ? Cfare fshihet ne psikiken tone qe na ben kaq te ndjeshem ndaj numrit 100 ?..

  2. #2
    Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
    Anėtarėsuar
    22-03-2012
    Postime
    3,360
    .....mos valle ka te beje kjo me ate qe e kemi te ngulitur ne koke se jeta e njeriut eshte 100 vjet, dhe ne kete kontest 100-deshi merr kuptimin dhe rendesine e nje jete te njeriut.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419
    meqe eshte e rrumbullakosur them une.numrat e rrumbullakosur na pelqejne me shume.psh 99 s'te ben pershtypje 100 hop te pelqen ky numer,po keshtu kur ben 10,20,30,40 vjeē gjithmone i jep me sh rendesi se 9.19.29.39 etj.Edhe kur bejme pazar na pelqen kur na skontojne tek bishtat e cmimit ,ose kur shoh nje artikull psh 3859 leke, 4000 i them vetes.
    "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e inez
    Anėtarėsuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne fantazi.
    Postime
    1,779
    Citim Postuar mė parė nga prishtina75 Lexo Postimin
    .....mos valle ka te beje kjo me ate qe e kemi te ngulitur ne koke se jeta e njeriut eshte 100 vjet, dhe ne kete kontest 100-deshi merr kuptimin dhe rendesine e nje jete te njeriut.
    edhe ndoshta, por un kam pershtypjen qe dhe kjo puna e jeteses 100 vjet eshte dicka e ngulitur ne koke, nese jeta e njeriut do ishte 100 vjet apriori, ne nuk do te uronim 'u befsh 100 vjec' por ' u befsh 200 vjec'..
    Kam pershtypjen lidhet me dicka me te hershme, me vete historine e njerezimit, qe nga koha kur u shpiken numrat, por natyrisht ky eshte thjesht nje supozim, ndaj dhe do doja te dija mendimet tuaja

  5. #5
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    sepse pas 100 vjetesh mund te thuash kaloi 1 shekull dhe 1 shekull s'eshte pak

  6. #6
    Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
    Anėtarėsuar
    22-03-2012
    Postime
    3,360
    [QUOTE=inez;3558878]edhe ndoshta, por un kam pershtypjen qe dhe kjo puna e jeteses 100 vjet eshte dicka e ngulitur ne koke, nese jeta e njeriut do ishte 100 vjet apriori, ne nuk do te uronim 'u befsh 100 vjec' por ' u befsh 200 vjec'..
    Kam pershtypjen lidhet me dicka me te hershme, me vete historine e njerezimit, qe nga koha kur u shpiken numrat, por natyrisht ky eshte thjesht nje supozim, ndaj dhe do doja te dija mendimet tuaja [/QUOTE

    ....eshte e mundur kjo ndjenje ngeli nga ateher kur u shpiken numrat, 100-ta u morr si kulmi, ne fakte edhe shifroret tjere kan rendesin e vet por siq duket njerezit u gezuan me shume per njeqindeshin.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e inez
    Anėtarėsuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne fantazi.
    Postime
    1,779
    [QUOTE=prishtina75;3559357]
    Citim Postuar mė parė nga inez Lexo Postimin
    edhe ndoshta, por un kam pershtypjen qe dhe kjo puna e jeteses 100 vjet eshte dicka e ngulitur ne koke, nese jeta e njeriut do ishte 100 vjet apriori, ne nuk do te uronim 'u befsh 100 vjec' por ' u befsh 200 vjec'..
    Kam pershtypjen lidhet me dicka me te hershme, me vete historine e njerezimit, qe nga koha kur u shpiken numrat, por natyrisht ky eshte thjesht nje supozim, ndaj dhe do doja te dija mendimet tuaja [/QUOTE

    ....eshte e mundur kjo ndjenje ngeli nga ateher kur u shpiken numrat, 100-ta u morr si kulmi, ne fakte edhe shifroret tjere kan rendesin e vet por siq duket njerezit u gezuan me shume per njeqindeshin.
    Po pra, kete po mendoj edhe une. Madje flitet qe ne kohen kur u zbulua mondedha 100-she e iu vu emri latin cento, cent, iu rrit ndjeshem ndikimi psikologjik qe lidhej me kete numer.
    Interesant eshte edhe fakti i %. Dmth per te treguar pjesen e nje ceshtjeje ne te teren llogaritet duke marre per baze nje moster prej 100 njesish. (5 % kane sy blu= 5 nga 100 persona kane sy blu etj). Pra edhe ketu vihet re se si 100 merret si pike referimi.
    Me siguri eshte dicka e ngulitur ne psiken e njerezve qe ne lashtesi mendoj une .

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •