Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286

    Plagët e shkaktuara nga neonazistët grekë




    Plagët e shkaktuara nga neonazistët grekë


    Ndërsa kriza ekonomike vazhdon të thellohet në Greqi, kushtet e jetesës së emigrantëve janë bërë gjithmonë e më të vështira.

    Rritja e papunësisë ka prekur drejtëpërdrejtë këtë kategori, por prej kohësh, jeta e tyre eshte veshtiresuar edhe nga sulmet e dhunshme të neonazistëve grekë të “Chrysty Avgy” (partia eksremiste e Agimit të Artë), te cilet kerkojne nje Greqi vetem per greket.
    Në një reportazh të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, të publikuar në “Youtube”, u dokumentuan kushtet skandaloze të jetesës së emigrantëve në fqinjin tonë jugor.

    Në një prej pesazheve të reportazhit, vëmendja përqendrohej tek 32-vjeçari Hassan Mekki, sudanezi i cili u sulmua në një rrugë në Athinë, për shkak të ngjyrës së lëkurës së tij.
    ”Isha duke ecur në rrugë, kur më rrethuan dhe më qëlluan. Humba ndienjat dhe kur u zgjova e pashë veten të mbushur me gjak. Vetëm të nesërmen kuptova se më kishin damkosur me disa kryqe në trup”, tregoi sudanezi, për sulmin që pësoi në muajin gusht.

    ”Nuk kam dokumentat e rregullta, ndaj nuk mund të denoncoj ngjarjen dhe as të kërkoj ndihmë. Kam frikë, nuk mund të fle natën. Mendoj se mos më ndjekin dhe më vrasin”, shtoi Mekki.
    Ndikuar nga dëshpërimi popullor për shkak të krizës më të thellë ekonomike në historinë e Greqisë, partitë ekstremiste si “Agimi i Artë” janë forcuar ndjeshëm së fundmi.

    Për herë të parë në historinë e kësaj partie të ekstremit të djathtë, ajo arriti të futej në Parlament gjatë zgjedhjeve të 2012-s, duke zgjedhur në total 18 deputetë.
    http://www.top-channel.tv/artikull.p...7407&ref=onews

  2. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Paradoksi qendron se ne rradhet e neo nazisteve greke ka edhe shqiptare,gjeorgjane,armenia,e sllave ...

  3. #3
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    Në një prej pesazheve të reportazhit, vëmendja përqendrohej tek 32-vjeçari Hassan Mekki, sudanezi i cili u sulmua në një rrugë në Athinë, për shkak të ngjyrës së lëkurës së tij.
    ”Isha duke ecur në rrugë, kur më rrethuan dhe më qëlluan. Humba ndienjat dhe kur u zgjova e pashë veten të mbushur me gjak. Vetëm të nesërmen kuptova se më kishin damkosur me disa kryqe në trup”, tregoi sudanezi, për sulmin që pësoi në muajin gusht.
    Po keto kryqet ja vune me qellim ti shpetonin shpirtin ne jeten e pertejme???
    Felliqesira e asgje me shume....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Toffee : 07-12-2012 më 08:06

  4. #4
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286
    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    Paradoksi qendron se ne rradhet e neo nazisteve greke ka edhe shqiptare,gjeorgjane,armenia,e sllave ...
    mos genje,kujt i thua shqiptar ti?-atyre qe hiqen per vorioipirot ;;te tille ka madje kemi fol ketu dhe per ate qe ka hotel ne kelcyre,ata se cfare thone kubder shqiptareve,pra ska se si...,serb ka sepse i quajne vellezer po ne baze te te fese..

  5. #5
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Si lejohet aktiviteti i nje Partie neonaziste ne Greqi eshte shume e cuditshme.
    Parti te tilla duhet te dalin jashte ligjit dhe anetaret duhet te arrestohen dhe burgosen.
    Greqise vetem per faktin e jane zgjedhur 18 deputete naziste ne parlament,duhet ti
    hiqet anetarsimi nga Bashkimi Europian dhe duhet ti behet presion nga OKB qe te nxjerre ligje dhe
    mos lejoje krijime partish te tilla.
    Ajo parti don greqi vetem me greke,por dhuna ndaj te huajve dhe urrejtja NUK duhet te tolerohet
    nga shteti grek qe me sa duket nuk eshte ne rregull.Edhe policia ka tendenca rraciste dhe
    abuzime me te huajt.
    Emigrante si Hassani duhet te mbajne arme,tu afruan neo nazistet terhiqja me plumb ballit vriti te gjithe,
    dhe kjo ti sherbeje si mesazh.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  6. #6
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1
    Si lejohet aktiviteti i nje Partie neonaziste ne Greqi eshte shume e cuditshme.
    ashtu sic lejohet k.spahiu, qe kercenon orthodhokset dhe Kryepiskopin Anastas, se do ta heqe kur te vije ne pushtet..
    Duaje te afermin tend si veten

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    ashtu sic lejohet k.spahiu, qe kercenon orthodhokset dhe Kryepiskopin Anastas, se do ta heqe kur te vije ne pushtet..
    cja fut kot tash?
    ku e sheh lidhjen ketu?
    JO SEKS PARA MARTESE

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e freeopen
    Anëtarësuar
    22-07-2011
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    ashtu sic lejohet k.spahiu, qe kercenon orthodhokset dhe Kryepiskopin Anastas, se do ta heqe kur te vije ne pushtet..
    Do vihet nje kryepiskop shqiptar,ku e sheh problemin more ilia.
    Mos u mundo ta futesh temen ne tjeter drejtim,ketu flitet per nje veprim jashtezakonisht te ulet nga disa persona (jo te gjithe greket jane te tille) dhe jo per kryepeshkopa dhe spahinj.
    Mund te shprehesh dicka per kete veprim,nese jo me mire mos shkruaj fare ''kodra mbas bregut''.
    ps; ortodokset shqiptare nuk i kercenon askush.
    Ndryshuar për herë të fundit nga freeopen : 08-12-2012 më 08:56
    MOS I NDY TEMAT no name

  9. #9
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1
    ps; ortodokset shqiptare nuk i kercenon askush.
    degjo intervisten e spahiut dhe te bindesh jane apo jo te kercenuar,...ka paralajmeruar, indirekt se kur te vi ne pushtet do te heq Kryepiskopin...
    per nje njeri qe e njeh shtetin, e kupton se ne kete rast ka bere shkelje kushtetuese pasi ka hyre ne punet e brendshme te nje komuniteti fetar dhe e ka kercenuar ate, duke propozuar edhe zevendesuesin n. markun...
    te gjitha keto meritojne kallzim penal per kete person..
    Ne vitin 1994, tentoi ta hiqnin Kryepiskopin, por nuk u doli,...tani kane gjetur kete tjetrin, qe fyen pa ju dridhur qerpiku nje komunitet te tere orthodhoks......dhe me pas erdhi `97..
    kush kruhet me Anastasin, keshtu e peson..
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 08-12-2012 më 09:45
    Duaje te afermin tend si veten

  10. #10
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Ne vitin 1994, tentoi ta hiqnin Kryepiskopin, por nuk u doli,...tani kane gjetur kete tjetrin, qe fyen pa ju dridhur qerpiku nje komunitet te tere orthodhoks......dhe me pas erdhi `97..
    kush kruhet me Anastasin, keshtu e peson..
    Mire thua ti...do kete ngjyer gishtin Anastasi me Asfaline greke ne 1997 per ta bere pershesh kete vend.


  11. #11
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    gjejne e bejne, do zoti e ngaterrohen ne ndonje shqipo kokeshkret e do shikojme pastaj do nejne me rreugeve ashtu sic kan bere me me te huajt keta larot
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e freeopen
    Anëtarësuar
    22-07-2011
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    degjo intervisten e spahiut dhe te bindesh jane apo jo te kercenuar,...ka paralajmeruar, indirekt se kur te vi ne pushtet do te heq Kryepiskopin...
    per nje njeri qe e njeh shtetin, e kupton se ne kete rast ka bere shkelje kushtetuese pasi ka hyre ne punet e brendshme te nje komuniteti fetar dhe e ka kercenuar ate, duke propozuar edhe zevendesuesin n. markun...
    te gjitha keto meritojne kallzim penal per kete person..
    Ne vitin 1994, tentoi ta hiqnin Kryepiskopin, por nuk u doli,...tani kane gjetur kete tjetrin, qe fyen pa ju dridhur qerpiku nje komunitet te tere orthodhoks......dhe me pas erdhi `97..
    kush kruhet me Anastasin, keshtu e peson..
    Une e kisha fjalen per othodhokset shqiptare o ilia jo per ata greke, e kam shkruar qarte me duket
    ps; ortodokset shqiptare nuk i kercenon askush
    Megjithate fjalet e atij zoterise i merr era sepse besoj se ai nuk ka fuqi ne punet e fese.(menyrat e zgjedhjes se figurave drejtuese te besimeve fetare une nuk e di si funksionojne, kete mund te na shpjegosh ti per te pasur me teper njohuri ,nese nuk e ke bezdi)
    Per kete emigrantin nuk ke asgje per te thene!?
    MOS I NDY TEMAT no name

  13. #13
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286
    Citim Postuar më parë nga freeopen Lexo Postimin
    Per kete emigrantin nuk ke asgje per te thene!?
    cfare te thote?mos kan thene apo kane mare pjese keta ne ndonje teme kur flitet rracizmin grek ndaj te tjereve?-keta e duan agimin e arte prandaj e presin me krahe te hapur sa here anetaret e tij vijne ne Shqiperi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga BLEDI_SH : 08-12-2012 më 13:46

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e peshkatari2011
    Anëtarësuar
    14-02-2011
    Postime
    258
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    degjo intervisten e spahiut dhe te bindesh jane apo jo te kercenuar,...ka paralajmeruar, indirekt se kur te vi ne pushtet do te heq Kryepiskopin...
    per nje njeri qe e njeh shtetin, e kupton se ne kete rast ka bere shkelje kushtetuese pasi ka hyre ne punet e brendshme te nje komuniteti fetar dhe e ka kercenuar ate, duke propozuar edhe zevendesuesin n. markun...
    te gjitha keto meritojne kallzim penal per kete person..
    Ne vitin 1994, tentoi ta hiqnin Kryepiskopin, por nuk u doli,...tani kane gjetur kete tjetrin, qe fyen pa ju dridhur qerpiku nje komunitet te tere orthodhoks......dhe me pas erdhi `97..
    kush kruhet me Anastasin, keshtu e peson..
    Ilia,,,,,ortodokset shqiptare jane dhe do te jene ne themel te kombit'' shqiptar''dhe nuk besoj se e kane ndjere veten te fyer dhe aq me pak te kercenuar,,,jane te tjere ata qe i bien ketyre kembanave,,,,,ortodokset shqiptare pasardhes te denje te ,,,Themistokli germenjit,Jani vretos,Mihal gramenos,Petro luarasit,Kristo negovanit,Fan nolit,dhe se fundi Nikolla markut,ketij ''shqiptari''te madh kane ditur gjithmone se kujt gjaku i perkasin,,,,bile nje dhespoti para shume kohesh ja kane treguar,,,,,,,,,,,lut zotin te mos perseritet 97 se njerezit mbajne mend gjate,,,,,,,,

  15. #15
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,456
    Postimet në Bllog
    1
    Kisha Orthdhokse e ka per nder qe ka ne krye Kryepiskopin Anastas, njeriun qe nderohet e respektohet nga e gjithe bota,..ne shohim perpara dhe nuk merremi me 100 vjet te kaluara,...ne 97 shpetuan paq ata qe deshen te debonin Kryepiskopin nga Shqiperia, ..lus Zotin te mos perseritet me, se kete here nuk dihet se c`ndodh me keta
    Ndryshuar për herë të fundit nga ilia spiro : 09-12-2012 më 16:12
    Duaje te afermin tend si veten

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    16-04-2012
    Postime
    1,286
    Citim Postuar më parë nga ilia spiro Lexo Postimin
    Kisha Orthdhokse e ka per nder qe ka ne krye Kryepiskopin Anastas, njeriun qe nderohet e respektohet nga e gjithe bota,..ne shohim perpara dhe nuk merremi me 100 vjet te kaluara,...ne 97 shpetuan paq ata qe deshen te debonin Kryepiskopin nga Shqiperia, ..lus Zotin te mos perseritet me, se kete here nuk dihet se c`ndodh me keta
    tani u zbulove e heqen veten si ortodks shqiptar,vjen ketu e na thua fjalet e avramopoulos?

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •