Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 123
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e silentgirl
    Anëtarësuar
    19-11-2011
    Postime
    1,985
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    qesharake

    sdin njeriu a me qesh a me qa.
    Te dyja njeheresh Derjans..

  2. #22
    Dora vet Kryqi i Paqes nga Gazeta Tema,paska arrite tek Forumishqiptar...mbahuni fort burra
    Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    msojeni rusishten djema se ajo asht e ardhmja po thot Artemija, mfalni kryqi i paqes
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e freeopen
    Anëtarësuar
    22-07-2011
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    qesharake

    sdin njeriu a me qesh a me qa.
    Me mire do ishte t'i fusje nje ........ s'ma lejon edukata!
    MOS I NDY TEMAT no name

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e freeopen
    Anëtarësuar
    22-07-2011
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Nje deklarate shume e bazuar ne nevojen e njohjes dhe jo vetem se greqishtes nga brezi i ardhshem pasi fjale e kuptime nga greqishtja kane perdorim shume te gjere ne shume shkenca. Te mos harrojme se te gjitha gjuhet e botes per t'u plotesuar kane huazuar nga greqishtja fjale. Anglishtja psh ka marre rreth 50.000, ndaj per te kuptuar dhe mesuar anglishten psh. femijeve shqiptare qe zoterojne greqishten do t'u behej nje favor shume i madh ne jete. Nje gjuhe tjeter qe mendoj une se duhet te rikthehet ne bangat e shkollave eshte edhe rusishtja, nje gjuhe me perdorim shume te gjere kjo dhe baze e shume gjuheve. Ndaj ne Kosove, Mal te Zi dhe Maqedoni duhet te mos ndalojne se mesuari rusishten(variantin serbo-kroat te pakten) pasi nje dite do t'u duhet dhe te shkelmojne gjuhet mongole qe qarkullojne neper trojet e tyre si arabishtja dhe Turqishtja.
    Paqe!
    Mbas ketyre i futim dhe nje bullgarce dhe jemi ne rregull,nuk ke probleme per t'u kuptuar ne te gjithe boten.
    MOS I NDY TEMAT no name

  6. #26
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Nje deklarate shume e bazuar ne nevojen e njohjes dhe jo vetem se greqishtes nga brezi i ardhshem pasi fjale e kuptime nga greqishtja kane perdorim shume te gjere ne shume shkenca. Te mos harrojme se te gjitha gjuhet e botes per t'u plotesuar kane huazuar nga greqishtja fjale. Anglishtja psh ka marre rreth 50.000, ndaj per te kuptuar dhe mesuar anglishten psh. femijeve shqiptare qe zoterojne greqishten do t'u behej nje favor shume i madh ne jete. Nje gjuhe tjeter qe mendoj une se duhet te rikthehet ne bangat e shkollave eshte edhe rusishtja, nje gjuhe me perdorim shume te gjere kjo dhe baze e shume gjuheve. Ndaj ne Kosove, Mal te Zi dhe Maqedoni duhet te mos ndalojne se mesuari rusishten(variantin serbo-kroat te pakten) pasi nje dite do t'u duhet dhe te shkelmojne gjuhet mongole qe qarkullojne neper trojet e tyre si arabishtja dhe Turqishtja.
    Paqe!
    cfare marrezie.

    per ty edhe sikur gjuha filipinase te behej gjuhe e dyte, ti do ishe i kenaqur, ngaqe filipinasit jane te krishtere...

    greqishtja gjuhe e dyte ne shqiperi??? je ne vehte ti apo ia fut p**dhes per hoby?
    greqishtja perpara anglishtes??? eh c'na gjeti.

    ik pak ne kine, ne japoni, ne vende arabe, ne rusi etj etj dhe foli greqisht. foli pastaj anglisht dhe ve re ndryshimin!!!
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #27
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Mire e thote ky Kryqi i Paqes (shartimi i Artemis/Janullatos)

    Po jua vertetoj me kete video

    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 07-12-2012 më 00:48

  8. #28
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    cfare marrezie.

    per ty edhe sikur gjuha filipinase te behej gjuhe e dyte, ti do ishe i kenaqur, ngaqe filipinasit jane te krishtere...

    greqishtja gjuhe e dyte ne shqiperi??? je ne vehte ti apo ia fut p**dhes per hoby?
    greqishtja perpara anglishtes??? eh c'na gjeti.
    ik pak ne kine, ne japoni, ne vende arabe, ne rusi etj etj dhe foli greqisht. foli pastaj anglisht dhe ve re ndryshimin!!!
    Pse ben dhe ti si ata mazllumat me siper .... . Njohja dhe pse jo pervetesimi i greqishtes eshte kulture, aftesi shprehese nivel pervetesimi profesional ne gjithe shkencat baze te sotnjohura. Me tej marrdheniet ne rritje dypaleshe me greket e diktojne si te nevojshme nje njohje te gjuhes. Nuk e meson greqishten per te folur me afganet pra.... Po keshtu edhe ish jugosllavet me prejardhje shqiptare(ose nese preferon shqiptaret e ish jugosllavise) nuk ka perse ndalojne te mesojne serbo-kroaten(ku kane talent) apo rusishten per arsye komunikimi te pakten pasi per 10 vjet(mba shenim) do te hapen dyert ne Ballkan pa asnje problem apo urrejtje dypaleshe. Per turqishten besoj se e kuptove nuk po zgjatem dhe arabishten gjithashtu....... dasvidania file, srecno moi priateij !
    Gjithmone me deshiren e te Madhit. Paqe! Amin
    Paqe!

  9. #29
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Ne Greqi shkenca dhe komplet materialet e dijes jane marre dhe perkthyer nga anglishtja ne greqisht.
    Perse ne shkollat tona duhet futur graqishtja?Qe te merren dhe perkthehen librat greke.Ato libra jane perkthim i anglishtes.
    Kesaj i thone ti biesh rrotull si Magelani.
    Anglishtja gjuhe e dyte dhe pike,asnje gjuhe tjeter e dyte.
    Mund te lejohet qe ne zona te jugut te Shqiperise te hapen shkolla te vogla per gjuhen greke pasi mund te duhet
    nga banore aty qe shkojne shpesh ne greqi dhe kthehen,ose per ato qe do shkojne dhe jetojne pergjithmone ne Greqi.
    .Por te futesh greqishten si gjuhe te dyte ne sistemin arsimor ne gjithe Shqiperine eshte
    gabim pasi i rendon studentet me nje gjuhe te veshtire te dores se dyte,qe nuk e justifikon mundimin per ta mesuar,perderisa ke anglishten.
    Per nje fshat te quajtur Himare dhe qe na paska greko shqiptare aty,ato e dine greqishten,s'kane nevoje per shkolle,pse duhet gjithe Shqiperia duhet ta mesoje greqishten?Nqs kerkohet shkolle greke ne Himare le ta hapin ate shkolle per greket qe jetojne aty dhe ka llogjike ,por jo ta perhapesh greqishten ne gjithe Shqiperine.
    Ndryshuar për herë të fundit nga benseven11 : 07-12-2012 më 01:12
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin

    ... Po keshtu edhe ish jugosllavet me prejardhje shqiptare(ose nese preferon shqiptaret e ish jugosllavise) nuk ka perse ndalojne te mesojne serbo-kroaten...
    Zotrinje, me bejne mua syte, apo vertet lexoje kete me lart?...

    Po ju moderator, e administrator te K**it, ju bejne edhe juve syt????? Pastaj, po jepjni verejtje neper MP per fjalor te pahijshem, apo cka di une....po per ju keto fjale pak jane, bile...edhe me shume meritoni ju, meqe lejoni shkrime te tilla...

    P.S. Per moderatoret e administratoret: kot me shkruani ne MP...as s`e rruaj fare, bile,...me perjashtoni, pa me paralajmruar, bile...do te me beni nder, me besoni!!!

  11. #31
    tHeKtHi MaMa :P
    Anëtarësuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    new york
    Postime
    1,708
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Pse ben dhe ti si ata mazllumat me siper .... . Njohja dhe pse jo pervetesimi i greqishtes eshte kulture, aftesi shprehese nivel pervetesimi profesional ne gjithe shkencat baze te sotnjohura. Me tej marrdheniet ne rritje dypaleshe me greket e diktojne si te nevojshme nje njohje te gjuhes. Nuk e meson greqishten per te folur me afganet pra.... Po keshtu edhe ish jugosllavet me prejardhje shqiptare(ose nese preferon shqiptaret e ish jugosllavise) nuk ka perse ndalojne te mesojne serbo-kroaten(ku kane talent) apo rusishten per arsye komunikimi te pakten pasi per 10 vjet(mba shenim) do te hapen dyert ne Ballkan pa asnje problem apo urrejtje dypaleshe. Per turqishten besoj se e kuptove nuk po zgjatem dhe arabishten gjithashtu....... dasvidania file, srecno moi priateij !
    Gjithmone me deshiren e te Madhit. Paqe! Amin
    ske faj ti je nji serb i shtypun nga enveri qe esht detyru t fals shqip me dru sooo ska qka pret dikush ma mir prej teje ropt ty
    if love is the answer, could you rephrase the question?

  12. #32
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    Citim Postuar më parë nga Toffee Lexo Postimin
    Mire e thote ky Kryqi i Paqes (shartimi i Artemis/Janullatos)

    Po jua vertetoj me kete video

    o tofi te rafte nji llotari me gjashte 0 ishalla...oh sa kam qes me kete videon..tani po germoj qe te gjej fimin

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Pse ben dhe ti si ata mazllumat me siper .... . Njohja dhe pse jo pervetesimi i greqishtes eshte kulture, aftesi shprehese nivel pervetesimi profesional ne gjithe shkencat baze te sotnjohura. Me tej marrdheniet ne rritje dypaleshe me greket e diktojne si te nevojshme nje njohje te gjuhes. Nuk e meson greqishten per te folur me afganet pra.... Po keshtu edhe ish jugosllavet me prejardhje shqiptare(ose nese preferon shqiptaret e ish jugosllavise) nuk ka perse ndalojne te mesojne serbo-kroaten(ku kane talent) apo rusishten per arsye komunikimi te pakten pasi per 10 vjet(mba shenim) do te hapen dyert ne Ballkan pa asnje problem apo urrejtje dypaleshe. Per turqishten besoj se e kuptove nuk po zgjatem dhe arabishten gjithashtu....... dasvidania file, srecno moi priateij !
    Gjithmone me deshiren e te Madhit. Paqe! Amin

    Ndersa, ty dhe disa te tjereve, qe beni provokime te tilla (shih fjalet e nenvizuar me te zeza), ka me ua plase barkun e syte, Turqia e Turqishtja, edhe pse as une nje gje te tille nuk do ta deshiroja...

  14. #34
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813
    Mire e kane keta orthodhoksiiiittee se vertete duhet mesuar greqishtja e serbishtja . Jo per tjeter, por sepse jane gjuhe te armiqeve dhe gjuha e armikut eshte me e mira ne disa raste, mirepo nuk duhet patjeter te futet si gjuhe e dyte zyrtare, sepse skemi nevoje pasi qe jane pakica. Ne Kosove neper shkolla mesohet vetem gjuha shqipe dhe ajo anglishte, por ne shkolla te mesme eshte lend zgjedhore edhe frangjishtja dhe latinishtja me duket!! Kurse neper komuna(bashki) zyrtaret e kane me rregullore te njohin edhe gjuhen serbe dhe ate angleze. Megjithate, tek ne ka filluar t'i kthehet bumerang serbeve, shumica e shqiptareve, edhe pse e dijne gjuhen serbe ata nuk e flasin serbishten, njesoj sic ka ndodhur para luftes nga serbet ne raport me shqiptaret, bile edhe me keq ka qene atehere, je futur ne zyre dhe i ke thene 'mirdita', por serbi menjeher te ka thene 'izadji van' (dil jasht), deri sa i ke thene 'doberdan'(mirdita) ne gjuhen e tij nuk te ka pranuar ne zyre...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gon! : 07-12-2012 më 04:13

  15. #35
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anëtarësuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Pse ben dhe ti si ata mazllumat me siper .... . Njohja dhe pse jo pervetesimi i greqishtes eshte kulture, aftesi shprehese nivel pervetesimi profesional ne gjithe shkencat baze te sotnjohura. Me tej marrdheniet ne rritje dypaleshe me greket e diktojne si te nevojshme nje njohje te gjuhes. Nuk e meson greqishten per te folur me afganet pra.... Po keshtu edhe ish jugosllavet me prejardhje shqiptare(ose nese preferon shqiptaret e ish jugosllavise) nuk ka perse ndalojne te mesojne serbo-kroaten(ku kane talent) apo rusishten per arsye komunikimi te pakten pasi per 10 vjet(mba shenim) do te hapen dyert ne Ballkan pa asnje problem apo urrejtje dypaleshe. Per turqishten besoj se e kuptove nuk po zgjatem dhe arabishten gjithashtu....... dasvidania file, srecno moi priateij !
    Gjithmone me deshiren e te Madhit. Paqe! Amin
    Ti ne vend te trurit e ke nje boshllek ku e "fusin" qipin greket e serbet sahere qe duan te propagandojne ne te mire te tyre. Kjo i nderlidhe keto dy fjalite e flliqura qe i perdore ne nje forum shqiptar. Me mire do te ishte te e kerkoje trurin diku e ta fusesh ne perdorim se te behesh marionete e te tjereve ! Apo te dhemb qe tani qe Çameria po zgjohet dhe njedite do te jete 100% shqiptare ? Shpresoj te kesh jete dhe ta perjetosh ate dite, e pastaj menyren e vetvrasjes ti dhe ata qe mendojne si ti e zgjidhni vet !!

  16. #36
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    qesharake

    sdin njeriu a me qesh a me qa.
    Qesh se injoranca e zilia duhen përbuzë e përçmu!

  17. #37
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga Kryqi i Paqes Lexo Postimin
    Pse ben dhe ti si ata mazllumat me siper .... . Njohja dhe pse jo pervetesimi i greqishtes eshte kulture, aftesi shprehese nivel pervetesimi profesional ne gjithe shkencat baze te sotnjohura. Me tej marrdheniet ne rritje dypaleshe me greket e diktojne si te nevojshme nje njohje te gjuhes. Nuk e meson greqishten per te folur me afganet pra.... Po keshtu edhe ish jugosllavet me prejardhje shqiptare(ose nese preferon shqiptaret e ish jugosllavise) nuk ka perse ndalojne te mesojne serbo-kroaten(ku kane talent) apo rusishten per arsye komunikimi te pakten pasi per 10 vjet(mba shenim) do te hapen dyert ne Ballkan pa asnje problem apo urrejtje dypaleshe. Per turqishten besoj se e kuptove nuk po zgjatem dhe arabishten gjithashtu....... dasvidania file, srecno moi priateij !
    Gjithmone me deshiren e te Madhit. Paqe! Amin
    Mso kinezçen, gjermanishten e spanjishten e je mirë. Për ça ke me e përdorë greqishten, për me pritë refugjatët grekë?

  18. #38
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Ne Greqi shkenca dhe komplet materialet e dijes jane marre dhe perkthyer nga anglishtja ne greqisht.
    Perse ne shkollat tona duhet futur graqishtja?Qe te merren dhe perkthehen librat greke.Ato libra jane perkthim i anglishtes.
    Kesaj i thone ti biesh rrotull si Magelani.
    Anglishtja gjuhe e dyte dhe pike,asnje gjuhe tjeter e dyte.
    Mund te lejohet qe ne zona te jugut te Shqiperise te hapen shkolla te vogla per gjuhen greke pasi mund te duhet
    nga banore aty qe shkojne shpesh ne greqi dhe kthehen,ose per ato qe do shkojne dhe jetojne pergjithmone ne Greqi.
    .Por te futesh greqishten si gjuhe te dyte ne sistemin arsimor ne gjithe Shqiperine eshte
    gabim pasi i rendon studentet me nje gjuhe te veshtire te dores se dyte,qe nuk e justifikon mundimin per ta mesuar,perderisa ke anglishten.
    Per nje fshat te quajtur Himare dhe qe na paska greko shqiptare aty,ato e dine greqishten,s'kane nevoje per shkolle,pse duhet gjithe Shqiperia duhet ta mesoje greqishten?Nqs kerkohet shkolle greke ne Himare le ta hapin ate shkolle per greket qe jetojne aty dhe ka llogjike ,por jo ta perhapesh greqishten ne gjithe Shqiperine.
    benseven, unë pajtohem që greqishtja të bohet gjuhë e dytë në Shqipëri, por me kushtin që shqipja të bohet gjuhë e dytë në Greqi.

  19. #39
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Citim Postuar më parë nga Selita80 Lexo Postimin
    Mso kinezçen, gjermanishten e spanjishten e je mirë. Për ça ke me e përdorë greqishten, për me pritë refugjatët grekë?
    Per te marr kredi nga gjermani mo burre..

  20. #40
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Citim Postuar më parë nga Toffee Lexo Postimin
    Per te marr kredi nga gjermani mo burre..
    S'dinë gjermanët me folë greqisht.. si me ia bo? Grekët në Shqipëri kanë ardhë vetëm për dy gjëra: o me vra e masakru shqiptarë, o me kërku bukë si refugjatë. Deri tani i kemi pritë e u kemi dhanë bukë, edhe bile ku erdhën si ushtarë e na vranë. A duhet me folë me ta këtë rradhë e me u dhanë bukë, apo t'u japim nga nji plumb e s'kemi nevojë për gjuhën greke?

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •