Close

Rezultati i Sondazhit: Do nderronit fene apo kombesine?

Votues
53. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Do nderroja kombesine per te ruajtur fene

  15 28.30%
 • Do nderroja fene per te ruajtur kombesine

  38 71.70%
Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 312
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
  Anėtarėsuar
  26-12-2012
  Vendndodhja
  Thesaloniqi
  Postime
  363
  Faleminderit
  11
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Feja edhe nderrohet,edhe shtetesia nderrohet,por kombesia nuk mund te nderrohet,se i bie qe ti je djali Hajdarit dhe Qerimi te adopton si djalin e tije,por sa do qe te thuash ti qe je djali Qerimit,ne realiteti je djali i Hajdarit!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KORCARI 2 : 16-04-2013 mė 07:40 Arsyeja: .................

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Nje pyetje kam une per te gjithe ju qe flisni per kombin.Kush pereje jushe eshte shqiptare dhe ku eshte shteti dhe kombi i tije?Na sillni dokumentin me te cilien ne njihemi ne OKB.Ju nuk dine se cfar jeni dhe ngrefeni kot.
  Ja ku e keni linkun dhe referojuni atij per vendin tuaj dhe isiperfaqen , karakteristikat social ekonomike dhe kombesine , apo identitetin qe imponon ky shtet.Ky shtet quhet ALBANI dhe vetem ALBANI, se nuk qene budallenje shtetformuesit qe i vune kete emer, por ne jemi mesuar te sillemi kunder rrymes, nuk respektojme te medhenjete,nuk ndjejme , nuk nuhasim , nuk kuptojme se perse jemi ndare , se cfar detyrash paresore kemi si etni te ndara ne shtete te ndryshme.Kemi 100 vjet qe kemi stopur trunin dhe ndjehemi per qef si mendesite e banorit te kesaj toke 3 shekuj me pare.Une ju sygjeroje te repektoni veten dhe te secilin ne vendin e tije.Secili ka shtetin e tije, identitetin e tije , siperfaqen e tije , kryequtetin e tije, GDP e tije dhe te gjithe treguesit social -ekonomike per te cilin na kane rene leshte per ti ndertuar.Mos perdorni idnetitete qe perzine delet me dhite.Identitete qe i perkasin historianeve dhe historise se shkuar.Per deri sa nuk qeme te zot te krijonim komb , nga i cili rrjedh formimi i shtetit, le te pranojme shtetin te na jape identitetin e tije.Ketu fillon dhe mbaron identiteti per secilin nga ne dhe ju perrreth kufirit te Albanise.
  Region 2000 Southern Europe
  Currency 2009 Lek (ALL)
  Surface area (square kilometres) 2008 28748
  Population in 2009 (estimated, 000) 2009 3155
  Population density in 2009 (per square kilometre) 2009 109.8
  Capital city and population in 2009 (000) 2009 Tirana (433)
  United Nations membership date 2000 14 December 1955
  http://data.un.org/CountryProfile.as...=Albania#Trade
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 16-04-2013 mė 09:03
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga e panjohura Lexo Postimin
  Pyetje pa lidhje....S'i mund t'a ndrrosh kombesin?
  Normalishte ti e ke nderruar dy here kombesine.Nga turk-jugosllav-kosovar.Sot per fatin e mire keni shtetin tuaj Kosove dhe identiteti tuaj kosovare.Cfar ka ketu per tu habitur?
  Nese ke vendose te jetoshe ne Gjermani duhet te asimilohesh ne ate shtet, per nje jete me te mire per vete dhe gjeneratave.Ky proces ,eshte perundim i reformes qe sot e quajme integrim dhe s'ka asnje arsye per tu cuditur.Sot gjermania nuk jep pasaporta per nacionalitete te tjera, nese femija linde ne Gjermani.Pra ai do te rritet dhe zhvillohet si gjermen, do te beje sherbimin ushtarak dhe ka mundesi qe te sulmoje Kosoven, nese nje dite bie ne konflikt.(keshtu do te ndodhe dhe me camet qe kerkojne te shkojne ne Greqi, ku femijet e niprit e tyre do na grisin pasaportet ne Kakavi)Keshtu eshte jeta. prandaj thonin me pare qe guri i rende ne vendin e vet.Me gjithe se une nuk jam dhe fort pranues i kesaj ideje, pasi per 60 vjet pashe mire qe guret e rende i hante dheu dhe te lehtit diktonin presonalitet.Ta leme njeriun te lire nga keto iluzione dhe te zgjedhe vete se ku don te jetoje si don te jetoje , cfar kombesie te mbaje,por per fe, ta mase hapin mire , pasi ketu behet gabimi fatal.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 16-04-2013 mė 09:32
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Megjithese pyetja eshte e kontestueshme, une do te mbaja fene e popullit me te cilin kam vendose te bashkejetoje, pra nese do te jem emigrant do te asimilohen ne popullin prites , ne respekt te nderit qe me afron dhe ne respekt te paqes , pasi multi ideologjia sjell polaritet dhe humbje te cilesise se jetes
  Domethene si emigrant ne Greqi si .psh. ti do besh patjeter cdo gje qe bejne greket?

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
  Domethene si emigrant ne Greqi si .psh. ti do besh patjeter cdo gje qe bejne greket?
  me sakte, nese do te vendos te jetoje atje , do te pershpejtoj integrimin dhe do ta perfundoje me asimilimin, ashti sic kane bere dhe arvanitasit , apo etni te tjera ne shtetin grek.Kjo do te sjelle lehtesi generatave te famijes time per te kaluar nje jete cilesore atje.Kete do te beja ne cdo shtet qe do te shkoja.Nese do te vendos per te jetuar ne Iran, do te konvertohem ne islam dhe do te asimilohem ne iranian.Une nuk jam budalle te qendroj ne pozicion polariteti.
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
  me sakte, nese do te vendos te jetoje atje , do te pershpejtoj integrimin dhe do ta perfundoje me asimilimin, ashti sic kane bere dhe arvanitasit , apo etni te tjera ne shtetin grek.Kjo do te sjelle lehtesi generatave te famijes time per te kaluar nje jete cilesore atje.Kete do te beja ne cdo shtet qe do te shkoja.Nese do te vendos per te jetuar ne Iran, do te konvertohem ne islam dhe do te asimilohem ne iranian.Une nuk jam budalle te qendroj ne pozicion polariteti.
  Nese te jesh vetvetja, te pengon te jetosh nje jete normale, atehere mire ben qe ndryshon cdo gje.

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-03-2013
  Postime
  147
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Zotri Anesti_55 do ju tregoi nje tregim e ti ndaq kuptoje e ndaq jo .Por para se me shku tek proverbi ose tregimi po te kalxoiu diqka .ne Shqipetaret ftekeqesisht kena qen e zezja e vetvetes mu per ate se kemi pas njerez te tillsiq pretendoni ju se kan pranu te ndroin identitet pe hir te nje mirqenje mu per ket edhe ne ne histori na kan perar e sunduar per shum dekada .Skem asnje dokument te shkruar nga Historianet ton pse eshte keshtu tash mos te hy anej .Shkaku ka qen ndikimi i feve e posaqesrisht i asaj Muslimane islamiste .fe e cila ne ka lan te mbrapambetur per sheum dekada .populli yn fatkeqesisht eshte ndar ne fise e doke te veta kan mbetyr nder shekuj qoban delesh e dhish .Kemi luftuar per tjeter kend kami dhen shum jet e gjak pe te tjeret .ne na kan shtypur per shum dekada e dekada mu per aresye te asaj qe proklamoni ju te ndrimit te identiutetit ton kombetare .fatkeqsisht edhe sot po na ndodh e njeta gje por tash ne menyr me perfide .Arsyet jan pe njerezit qe skan identitet dhe e mohoin identitetin e vet siq bei ju ktu .Ndoshat ka pas historian qe kan shkuar per kombin ton po mendoi ne historian te popullit ton ,Nese kan egzistuar kto te dhena dikush ato i ka shkatruar i ka djeg e dhet kush na ka sunduar ne ktu ne kto treva .fatekeqesisht na ka ra hise te na sundoin mongolezet pra Truqit te cilet ne na imponun nje fe e cila na ka humbur identitetin ton .As fet tjera skan qen me te mira as ajo e krishtera as ajo ortodokse .Pra sejcila ne vete ne na ka sakatosur .
  Tash po ta tregoi nje tregim qe ndrlidhet me ket qka thash me siper .
  Gjat luftes ne Kosove serebet kishin burgos nje shqipetare lufetare te UĒK-se dhe kur e zdrypin nga kombi i te burgosurve afrohet nje shqipetar i shituir tek shkiet i cili e kishte ndruar edhe emrin nga bajram ishte ber Kersto e nga mibemri Hashani ishte ber Ristiq pra tash ky shqipetare ishte ber serb me merin Kersato Ristiq .Ky erifi e meshoi ati ushtari shqipetare dhe nje erpor sern ja ben ik more shqiptaru se ti kur se don popullin tend don me ket me kalxue se na don ne ma shum a ik "shqiptaru jedan "ja ben ne serbisht .Ti qe se don popullin tend smundesh as popullin tim me dash pa mar parasysh sa her ndron fe a komb shiptar mbetesh edhe ate i stershitur .
  Pra ti benu qka te duash po pap shqipetare mbetesh por tash nje shqiptar qe e mohon veteveten .

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime nė 149 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  As fene e te pareve e as kombin,keto te dyja per mua jane gjerat me te shtrenjta per mua,sepse ETERIT TAN I MBROJTEN ME GJAKUN E TYRE..
  ....vetem tradhetaret shkelin GJAKUN E TE PAREVE TANE.....

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
  Anėtarėsuar
  26-12-2012
  Vendndodhja
  Thesaloniqi
  Postime
  363
  Faleminderit
  11
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Normalishte ti e ke nderruar dy here kombesine.Nga turk-jugosllav-kosovar.Sot per fatin e mire keni shtetin tuaj Kosove dhe identiteti tuaj kosovare.Cfar ka ketu per tu habitur?
  Nese ke vendose te jetoshe ne Gjermani duhet te asimilohesh ne ate shtet, per nje jete me te mire per vete dhe gjeneratave.Ky proces ,eshte perundim i reformes qe sot e quajme integrim dhe s'ka asnje arsye per tu cuditur.Sot gjermania nuk jep pasaporta per nacionalitete te tjera, nese femija linde ne Gjermani.Pra ai do te rritet dhe zhvillohet si gjermen, do te beje sherbimin ushtarak dhe ka mundesi qe te sulmoje Kosoven, nese nje dite bie ne konflikt.(keshtu do te ndodhe dhe me camet qe kerkojne te shkojne ne Greqi, ku femijet e niprit e tyre do na grisin pasaportet ne Kakavi)Keshtu eshte jeta. prandaj thonin me pare qe guri i rende ne vendin e vet.Me gjithe se une nuk jam dhe fort pranues i kesaj ideje, pasi per 60 vjet pashe mire qe guret e rende i hante dheu dhe te lehtit diktonin presonalitet.Ta leme njeriun te lire nga keto iluzione dhe te zgjedhe vete se ku don te jetoje si don te jetoje , cfar kombesie te mbaje,por per fe, ta mase hapin mire , pasi ketu behet gabimi fatal.
  Zakonisht jam tip i qete dhe shume paqesor dhe shume rralle ofendoj njeri,po me lejo tju them se je nje plehre dhe asgje me teperp

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Ceshtja eshte se une jetoj te tashmen dhe te ardhmen, ndersa ju gjalle jeni ne te sotmen, por ju duket se jetoni te shkuaren.Shume ketu ndjehen se jane pellaze , ilir , te paret ne rajon dhe harrojne se jane te fundit ne bote.Une do te nderroje ate c'ka jam vete , nese nuk jam shumica ku do te beje pjese, pasi ato do te me percmojne per shkaqe qe tashme ju i dini.Ne Iran do te me vendosninndonje bombe ne ndonje rast te vecante , nese do te rrija i krishtere , ndersa ne Gjermani do te me fusnin ndonje dru nazistet qe nuk e durojne islamin.Pra une ne cdo rast do te ndryshoja fene.Kombesia eshte relative , shpesh nuk e ke ne dore.Nese femijet e mije do te bejne martesa te perziera , pa me thoni se me cfar kulture me duhet te krenohemi si familje? Ju duhet shume pune me dale nga pylli.
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Ceshtja eshte se une jetoj te tashmen dhe te ardhmen, ndersa ju gjalle jeni ne te sotmen, por ju duket se jetoni te shkuaren.Shume ketu ndjehen se jane pellaze , ilir , te paret ne rajon dhe harrojne se jane te fundit ne bote.Une do te nderroje ate c'ka jam vete , nese nuk jam shumica ku do te beje pjese, pasi ato do te me percmojne per shkaqe qe tashme ju i dini.Ne Iran do te me vendosninndonje bombe ne ndonje rast te vecante , nese do te rrija i krishtere , ndersa ne Gjermani do te me fusnin ndonje dru nazistet qe nuk e durojne islamin.Pra une ne cdo rast do te ndryshoja fene.Kombesia eshte relative , shpesh nuk e ke ne dore.Nese femijet e mije do te bejne martesa te perziera , pa me thoni se me cfar kulture me duhet te krenohemi si familje? Ju duhet shume pune me dale nga pylli.
  lexohe me vemendje ate pyetjen e dyte te sondazhit "do nderronit fene per te ruajtur kombesine?"

  me nje llaf, " a do behesh myslo qe te ruash shqiptarine?"

  keta e kane hallin te justifikimi i islamit ne shqiperi. 24 ore aty u rri mendja.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 12. #52
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,172
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
  Psh kurr nuk mund te jesh shqiptar dhe fetar i devotshem. Nje fetar i cmendur si disa ketu ne forum, urrejne shqiptaret tjere pse nuk jane te njetit besim. Marrin tradita te huaja per tu identifikuar me bashkbesimtaret te kombeve tjera.Nuk kan kurrgje qe mund te quhet shqiptare te ta. Gjitha ceremonite e jetes i kan si do popuj tjere.Kete po e bejne disa musliman por edhe nje pjese e te krishterve ne Greqi dhe vende tjera te botes( ndonje dhe ne Shqiperi). Psh kihsa ortodokse ka ne krye te saj nje armik te popullit shqiptar dhe nje pjese te fetareve ortodoks u duket kjo pune krejt normale, bile se e trajtojne si Zot kete njeri. Hoxhallaret shajne heronjet dhe lavderojne sunduesit dhe vrasesit e shqiptareve. Feja po na e shkatrron kombin.
  Me fal shume ti, por nuk jam dakort kesaj rradhe me ty.
  Ti mbaj vetem parasysh qe shqiptaret e vertete ishin vetem ata qe mbrojten fen e te pareve, deri sa u shduken krejtesisht...
  Sot per fatkeqesi quhen shqiptar pikerisht ata qe humben traditat dhe besen e te pareve...!
  Jam dakort me ty; " qe jo gjithmone nje besimtar i devotshem eshte nje shqiptar i devotshem..."
  Por mos harro se nuk mjafton ti biesh gjoksit e te bertasesh qe je shqiptar, por qe te kesh nje vazhdimesi me te shkuaren e lavdishme,
  me idealet dhe Besen e te pareve, me identitetin tone evropian dhe armiqesine e historike te aziatikeve...
  Kuptohet gjerat kane ndryshuar sot, ekonomia dhe financa imponon marreveshje dhe aleanca te reja, por kurre nuk duhet harruar historia!
  Pse kur flitet per serbet, perjashtohet automatikisht ēdo marreveshje ekonomike dhe politike, por kur flitet per turqit dhe harapet..., gjerat ndryshojne?!
  Ja pra qe Besa ( perkatesia fetare ), ndonse anashkalohet me dashje pasi eshte tabu te diskutohet haptazi, por qe mbetet e vetmja rruge-zgjidhje per
  nje bashkim te vertete midis nesh.
  E ē'kuptim ka te vihet ne te njejtin nivel, feja dhe kombesia..., pikerisht nga nje ( hapesi i temes ) duket qe idete i ka te qarta...
  Ky njeri temen e ka hapur per provokim!
  Harron se sa kane ndryshuar shqiptaret, qe sot u ngjajne me teper turko-selgeukid-osman-aziatiko-mongol, se sa evropianeve qe kemi perreth si ne
  Lindje ashtu ne Peredim!
  Shqiptari ka ndryshuar gjithnje ne histori fene..., ky eshte fakt. Por kombesine kurre!
  Nese shqiptaret i'u pershtaten pushtuesit e deri diku u amalgamuan aq sa nuk duken me qarte trajtat fizionomike..., shqiptaret e tjere te asimiluar
  ne Ballkan, u detyruan nga kushtet dhe presioni qe ju behej pikerisht nga vellezerit e konvertuar...
  NDAJ VELLEZER SHQIPTAR, ME PARE SHOHIM SHKAQET QE NA NDAJNE SOT... S'KA POPULL UNIK PA NJE BESE TE VETME!
  Nuk do rrojme gjithnje me perralla...
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Anėtarėsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Babai im i ndjer gjithmon me thoshte,nuk guxoni te perzieni gjakune!!!,per fate timin te keq une ne shkoll fillore ather kam qen i dashuruar me nje vajze te nacionalitetit tjeter dhe gati ni vite kam pasur telashe me prinder ata me qdo kushte me pengonin dhe pastaj ajo u shperngul me familjen e saje ne tjeter shtet,pra kane qen telashe shume te medhaja dhe dha zoti te ndahem nga ajo vajze se ndoshta pernjemend kisha qen i humbur totalishte pra isha femije 14vjeqar dhe fantazoja gjera te keqia sot me duken qesharake.
  Nejse ndoshta dola nga tema por po dua te them se KOMBI eshte mbi te gjitha,ruajtja e gjakute eshte pergjegjesi
  kombetare,eshte e papranueshme sot kur mendoje se sa kam qen i humbur dhe i falenderohem PRIDERVE TE MI PER KETE sepse po te kisha vepru me koken time kisha qen i humbure,prandaj e kemi obligime kete,mos te perzihet gjaku yne me kombet tjera kursesi,duhet ta ruajme ate qe kemi kurse kursesi nuk duhet ta japim ate qe kemi te tonen....

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  lexohe me vemendje ate pyetjen e dyte te sondazhit "do nderronit fene per te ruajtur kombesine?"

  me nje llaf, " a do behesh myslo qe te ruash shqiptarine?"

  keta e kane hallin te justifikimi i islamit ne shqiperi. 24 ore aty u rri mendja.
  Qenka tjeter mesele heeehhhhee.vazhdon kenga e Kim Mehmetitit.
  Kur hapa pc sot ne mengjes gjeta nje mesazh qe me dergonte nje nga miqte tone te forumit.Ai me kerkonte nese isha i sigurte per thenien e Konices qe "Islami shpetoi identitetin shqiptare", pasi une kisha shprehur kete gjate replikes tek Kimi.Per te qene i sakte , mora librin dhe e rilexova.Ne shprehjen time kisha bere nje gabim fatal, pasi Konica nuk e kishte shprehur kete ide si te tijen.Meqenese e kemi hasur kaq shume kete citim si te Konices dhe une gjate leximit e kam pase kaluar pa kujdes.Konica e ka shprehur ne menyre filozofike ,thjeshte ka paraqite mendimin qe qarkullonte permes intelektualeve.
  " Neper kafene ka dy "shkolla " te mendimeve per kete ceshtje.Njera thote se po ti kishin qendruar shqiptaret besnike fese se stergjysheve ,vendi sot do te ishte me i madh dhe do te ishte cliruar i pari prej turqeve.
  Shkolla e kundert thote, se po te kishin mbetur shqiptaret te krishtere do te ishin asimiluar nga fqinjet. Me qe historia nuk ecen kurre se prapthi dhe ne nuk mund ta zhbejme te kaluaren, del qe eshte e kote ti germojme me tej keto ceshtje.


  Pra Akil, kete ceshtje e ka lene ne heshtje dhe Konica qe vinte nga nje familje super islamike , por qe u konvertua ne katolik.Pyetja nuk eshte legjitime, pasi ne para Konices ne deshiren per komb shqiptare jemi shume te vegjel, biles jemi ne, qe nuk i dhame kenaqesi atij dhe shume patrioteve te tjere, per te realizuar kombin shqiptare dhe shtetin autoritare.Asnje nga patriotet tane nuk ndenji ketu , pikerishte prej zhgenjimit te sjelljes popullore.Keshtu sic me fyejne mua ketu ne forum , ja kane bere dhe atije neper biseda, biles Ismail Qemalin e qeruan , po shqiptaret apo kusheriri vet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 17-04-2013 mė 16:50
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga Fehmikaciu Lexo Postimin
  Babai im i ndjer gjithmon me thoshte,nuk guxoni te perzieni gjakune!!!,per fate timin te keq une ne shkoll fillore ather kam qen i dashuruar me nje vajze te nacionalitetit tjeter dhe gati ni vite kam pasur telashe me prinder ata me qdo kushte me pengonin dhe pastaj ajo u shperngul me familjen e saje ne tjeter shtet,pra kane qen telashe shume te medhaja dhe dha zoti te ndahem nga ajo vajze se ndoshta pernjemend kisha qen i humbur totalishte pra isha femije 14vjeqar dhe fantazoja gjera te keqia sot me duken qesharake.
  Nejse ndoshta dola nga tema por po dua te them se KOMBI eshte mbi te gjitha,ruajtja e gjakute eshte pergjegjesi
  kombetare,eshte e papranueshme sot kur mendoje se sa kam qen i humbur dhe i falenderohem PRIDERVE TE MI PER KETE sepse po te kisha vepru me koken time kisha qen i humbure,prandaj e kemi obligime kete,mos te perzihet gjaku yne me kombet tjera kursesi,duhet ta ruajme ate qe kemi kurse kursesi nuk duhet ta japim ate qe kemi te tonen....
  dua te them se KOMBI eshte mbi te gjitha,ruajtja e gjakute eshte pergjegjesi
  Cfar hyn ne pune gjaku me kombin? Kam hapur nje teme per definimin e kombit dhe shkoni e diskutoni aty. Nje Anglez dhe nje anglo amerikan , nje rrace jane, por kombe te ndryshme.Po afrikanet nje rrace jane ,por jane nje tufe me kombe dhe ne armiqesi me njeri tjetrin.Kombi eshte me permbajtje komplekse dhe pranim e marrveshje te antareve. Ne nje kombe hyne dhe etni te tjera , qe kane pranuar identitetin e perzgjedhur si kombe, bejne pjese ne te njetin territore , kane aspirata te perbashketa , bashkeveprojne dhe jane konstruktive, kontribojne sebashku ne mbrojtjen e atedheut, pavarsishte se ka nje ndjesi dhe respekt per prejardhjen fisnore , supozojme prej Kine.
  Po mire , ishin budallenj ato qe na vune emrin e shtetit ALBANI ,qe ju as qe e keni respektuar ndonjehere?Ma e bukura eshte se po nga shoket e forumit , me cilesojne spiun sllavo, grek sepse shprehem se jam alban dhe banore i shtetit Albani.Pra po te identifikohem ashtu sic me kane pagezuar ato qe me dhane lirine , pavarsine dhe shtetin (edhe paret per ta ndertuar shtetin) qenkam tradhetare , spiun grek , sllave , vetem banor i ketij trualli jo.Pra mos u cuditni qe ketu ka njerez me komplekse ne tru.Ju ngaterroni etnine me kombin.Kombi eshte nje bashkesi e organizuar dhe qe jep premisat per te krijuar shtet. Me shqiptaret qe nuk kishte burre none me i vu ne brazde, dhe qe na konsideronin si njerez me bisht, na dhane nje mundesi.Nje pjese qe kishte nje baze te mirfillte te krishtere , i dhane mundesi te zhvillohet ne vete.Kjo eshte Albania.Pjeset e tjera problematike me identifikimin turqeli, i vendosen me popuj te tjere me shpresen qe te asimiloheshin.Per arsye nga me te ndryshmet , (se nuk eshte vendi per ta analizuar), por mbi te gjitha,mos nxenia e shqipatreve muslimane per shkak te analfabetizmit te theksuar, per shkak te primitivitetit ne te cilen i la perandoria , per shkak te zakoneve dhe dokeve qe nuk gjenin harmoni me popujt e tjere, por mbi te gjitha , ne keto komunitete nuk kishte organizim, mungonin trashegimite intelektuale, si fisnikeri historike.Intelektualet shqipatre u krijuan vone dhe sa u ndergjegjesuan , u perballen me problematika qe nuk i lini kohe perte integruar komunitetin , por per ti dhene atije te drejta elementare te mohuara.Prandaj keto shqipatre te trevave paraqiten sot ne konflikt dhe me ne qe jemi nje rrace me to , pasi nuk kane kaluar asnje reforme te organizuar si komunitet, por thjeshte kane evolime individuale, per shkak te kontakteve me popujt e tjere neper europe , ku natyrishte brodhen 100 vjet.Sot ne Kosove hasim individe shume te zhvilluar, por nje komunitet thellesisht ne mjerim intelektual.Sa pak njerez gjen me formimin dhe vizionin e Rugoves !Shumica e intelektualeve vijne me mentalitetin e Demacit, luftarak.Por Demaci nuk sjell progres, eshte vetem pragmatist, per te kaluar nje situate, me pas ai eshte i deshtuar , i konsumuar , i izoluar. Dhe ja , sot u detyrua te largohet perfundimishte nga Kosova dhe ka ardhe ne sarande , ku gjen nje fare terreni per mentalitetin e tije .Ps. e pashe pas kuizit te cameve , kur i fryn per tu hedhur dhe per lufte , pasi ja ,ne kosovaret na keni mbrapa.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 17-04-2013 mė 17:37
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2012
  Vendndodhja
  Rrefugjat ne vendin tim ...
  Postime
  992
  Faleminderit
  14
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Sondazh me idiot nuk kam pare ! Po idiot fare ! Une nuk votova se feja ime eshte SHQIPTARIA dhe kombesia SHQIPTAR ! Tani une kam bo ne mend qe jeten e jap dhe asnje nga te dyja nuk e nderroj ! Keshtu do te jete edhe per femijet e mi ! Do t'i edukoj qe askend te mos urrejne per bindje fetare , por ate qe eshte armik i Shqiptarise dhe Kombit Shqiptar ta urrejne sa kusur mos t'i lene ! Atdheun na e lane te paret dhe as fetaret dhe as gomaret ! Trashegimia njeh vetem nje linje ate te gjakut ! Prandaj ne themi se jemi ne Dhe tone ! Tani ster ster ster gjyshi dikur ka qene Jezuit , pastaj ster ster gjyshi quhej pagan , pastaj ster gjyshi bektashi , ndersa gjyshi ortodoks !

  A a gjen kush se cfare kombi i perkas une ? Po fene time a ma di njeri ? Ore Atdheun tim a e ka pa kush ?

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Anėtarėsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Dyjat bashk
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bėjnė njeriun tė vlefshėm!!!!

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Anėtarėsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  [QUOTE=Anesti_55;3620050]Cfar hyn ne pune gjaku me kombin? Kam hapur nje teme per definimin e kombit dhe shkoni e diskutoni aty. Nje Anglez dhe nje anglo amerikan , nje rrace jane, por kombe te ndryshme.Po afrikanet nje rrace jane ,por jane nje tufe me kombe dhe ne armiqesi me njeri tjetrin.Kombi eshte me permbajtje komplekse dhe pranim e marrveshje te antareve. Ne nje kombe hyne dhe etni te tjera , qe kane pranuar identitetin e perzgjedhur si kombe, bejne pjese ne te njetin territore , kane aspirata te perbashketa , bashkeveprojne dhe jane konstruktive, kontribojne sebashku ne mbrojtjen e atedheut, pavarsishte se ka nje ndjesi dhe respekt per prejardhjen fisnore , supozojme prej Kine.
  Po mire , ishin budallenj ato qe na vune emrin e shtetit ALBANI ,qe ju as qe e keni respektuar ndonjehere?Ma e bukura eshte se po nga shoket e forumit , me cilesojne spiun sllavo, grek sepse shprehem se jam alban dhe banore i shtetit Albani.Pra po te identifikohem ashtu sic me kane pagezuar ato qe me dhane lirine , pavarsine dhe shtetin (edhe paret per ta ndertuar shtetin) qenkam tradhetare , spiun grek , sllave , vetem banor i ketij trualli jo.Pra mos u cuditni qe ketu ka njerez me komplekse ne tru.Ju ngaterroni etnine me kombin.Kombi eshte nje bashkesi e organizuar dhe qe jep premisat per te krijuar shtet. Me shqiptaret qe nuk kishte burre none me i vu ne brazde, dhe qe na konsideronin si njerez me bisht, na dhane nje mundesi.Nje pjese qe kishte nje baze te mirfillte te krishtere , i dhane mundesi te zhvillohet ne vete.Kjo eshte Albania.Pjeset e tjera problematike me identifikimin turqeli, i vendosen me popuj te tjere me shpresen qe te asimiloheshin.Per arsye nga me te ndryshmet , (se nuk eshte vendi per ta analizuar), por mbi te gjitha,mos nxenia e shqipatreve muslimane per shkak te analfabetizmit te theksuar, per shkak te primitivitetit ne te cilen i la perandoria , per shkak te zakoneve dhe dokeve qe nuk gjenin harmoni me popujt e tjere, por mbi te gjitha , ne keto komunitete nuk kishte organizim, mungonin trashegimite intelektuale, si fisnikeri historike.Intelektualet shqipatre u krijuan vone dhe sa u ndergjegjesuan , u perballen me problematika qe nuk i lini kohe perte integruar komunitetin , por per ti dhene atije te drejta elementare te mohuara.Prandaj keto shqipatre te trevave paraqiten sot ne konflikt dhe me ne qe jemi nje rrace me to , pasi nuk kane kaluar asnje reforme te organizuar si komunitet, por thjeshte kane evolime individuale, per shkak te kontakteve me popujt e tjere neper europe , ku natyrishte brodhen 100 vjet.Sot ne Kosove hasim individe shume te zhvilluar, por nje komunitet thellesisht ne mjerim intelektual.Sa pak njerez gjen me formimin dhe vizionin e Rugoves !Shumica e intelektualeve vijne me mentalitetin e Demacit, luftarak.Por Demaci nuk sjell progres, eshte vetem pragmatist, per te kaluar nje situate, me pas ai eshte i deshtuar , i konsumuar , i izoluar. Dhe ja , sot u detyrua te largohet perfundimishte nga Kosova dhe ka ardhe ne sarande , ku gjen nje fare terreni per mentalitetin e tije .Ps. e pashe pas kuizit te cameve , kur i fryn per tu hedhur dhe per lufte , pasi ja ,ne kosovaret na keni mbrapa.[/QUOTE]


  Gjaku dhe gjuha e percakton KOMBIN,qfardo kombinimi qe bene me keto je i humbur,pra ne keto dy faktore bazohet kombi,kurse fene muje me ndryshu qyshe te me teket,per disa njerze feja eshte HELEM GJARPERI i mesojne disa gjera permendeshe dhe nuk shiqojne anashe veq qyshe ka thane filani e fisteku,ky eshte GABIM dhe gjithmone do te gabojme nese nuk mendojme me logjiken e arsyes se zoti eshte per te gjithe dhe nuk mundesh te prisheshe ekuilibrin duke ber imponime.
  Pra nuk duhet te fantazojme gjera te kota ne lidhje me fete ,se kjo fe eshte me e mire ose nuk eshte hallall kjo e ajo,por duke analizuar thelbin e qashtjeve duhet te ndermiren hapat e duhur,pra niveli i intelegjences mbar kombetare ndryshon sipas kohes por koha nuk i ndyshon pikpamjet e disa grupacioneve ne kombin tone duhet te kuptojme njeher dhe mire qka eshte intersi yne kombetare ashtu qe forcat ti orjentojme ne ate drejtime.
  Nuk eshte e domosdoshme qe ta ndryshoj fene,por eshte e domosdoshme ta ndryshojme menyren e te menduarit pra une ose pjestaret e familjes sime munden te martohen me qfardo komfesioni fetare,por jo edhe me kombe tjera qfardo feje qofshin kjo eshte e papranueshme,une po lexoj ketu ne forume se vashate shqipetare po martohen me pjestare te kombeve tjera ,le te martohen por nje nuk duhet te harrojme se kombi dhe gjaku perzihet dhe kjo len pasoja ne te ardhmen sepse femijet behen me arape se vet arapet,pastaj me grek se greket e keshtu me rradhe.
  Pra si perfundime secili ne te vetate,SHQIPETARET ME TE VETAT,gjaku yne nuk eshte UJE por GJAKE SHQIPETARI I TRASHIGUAR NGA ILIRO -THRAKASET.

 19. #59
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga Fehmikaciu Lexo Postimin
  une po lexoj ketu ne forume se vashate shqipetare po martohen me pjestare te kombeve tjera ,le te martohen por nje nuk duhet te harrojme se kombi dhe gjaku perzihet dhe kjo len pasoja ne te ardhmen sepse femijet behen me arape se vet arapet,pastaj me grek se greket e keshtu me rradhe.
  Fehmi, ne kete forum jane hapur me 10-tra tema ku flitet se vajzat Shqiptare po martohen me Maqedonas e Malazez , nderkohe qe ti nuk e thekson kete por del ne origjine e flet perseri per Arabet.

  Ti Fehmi je shume mbrapa ne kohe. Harron qe jemi ne 2013 dhe cdokush eshte i lire te zgjedhe partneri/en qe deshiron. Kombesia apo feja qofshin te shkruajtura apo jo nuk kane vlere nese ti nuk ndjehesh i tille. Ka plot Shqiptare qe kane kombesi Shqiptare por kur flet me ta e kupton qe sja ndjen fare per Shqiptarine. Ka po ashtu Shqiptare qe ndoshta gjysherit e tyre kane emigruar e sharrtuar me rraca te ndryshme e kur vjen fundi ata ndihen me Shqiptar se ty e se une bashke. Racizmi Fehmi eshte semundje e rrezikshme dhe ti je i infektuar keqazi.

  Po te kthehemi ne orgjinen e emrit tend Arab ''Fehmi'' do shikosh qe perkthehet ne '' Kuptues'' i mire dhe une uroj qe ti kesh kuptuar mire keto qe kam shkrujtur me siper. Vetem atehere do shpetosh nga kanceri qe te ka pushtuar trupin dhe mendjen.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
  Anėtarėsuar
  11-01-2013
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 6 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Fehmi, ne kete forum jane hapur me 10-tra tema ku flitet se vajzat Shqiptare po martohen me Maqedonas e Malazez , nderkohe qe ti nuk e thekson kete por del ne origjine e flet perseri per Arabet.

  Ti Fehmi je shume mbrapa ne kohe. Harron qe jemi ne 2013 dhe cdokush eshte i lire te zgjedhe partneri/en qe deshiron. Kombesia apo feja qofshin te shkruajtura apo jo nuk kane vlere nese ti nuk ndjehesh i tille. Ka plot Shqiptare qe kane kombesi Shqiptare por kur flet me ta e kupton qe sja ndjen fare per Shqiptarine. Ka po ashtu Shqiptare qe ndoshta gjysherit e tyre kane emigruar e sharrtuar me rraca te ndryshme e kur vjen fundi ata ndihen me Shqiptar se ty e se une bashke. Racizmi Fehmi eshte semundje e rrezikshme dhe ti je i infektuar keqazi.

  Po te kthehemi ne orgjinen e emrit tend Arab ''Fehmi'' do shikosh qe perkthehet ne '' Kuptues'' i mire dhe une uroj qe ti kesh kuptuar mire keto qe kam shkrujtur me siper. Vetem atehere do shpetosh nga kanceri qe te ka pushtuar trupin dhe mendjen.
  Zotri i nderuar une mundohem te kuptoj secilin ketu ne forume,e respektoj lirin e mendimit personal,eshte e vertet se kame smundje dhe patologji qashtjen dhe intersin e KOMBIT TIME.
  Une jame dhe gjithmone do te jeme ne sherbime te kombit si nje person qe me gjelozi dhe me modesti te ruaj dhe te kontriboj KAUZES dhe DINITETIT SHQIPETARE.
  Une nuk jame RACIST as SHOVINIST une jame njeri i llogjikshem,nuke urreje as nje populle tjeter sepse edhe ata jane krijesa te PERENDIS,por e dua gjithqka qka eshte SHQIPETARE pamarr parasyshe a jane ata MUSLIMANE,KATOLIKE apo ORTHODHOKSE pra gjithqka shqipetare.
  Une e shpreha pikpamjen time ,pra edhe njeher QKA ESHTE E HUAJA NUK SHTE E IMJA,POR QKA ESHTE E IMJA NUK E JAPE KURR!!!!!

Faqja 3 prej 16 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •