Close

Rezultati i Sondazhit: Do nderronit fene apo kombesine?

Votues
53. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Do nderroja kombesine per te ruajtur fene

  15 28.30%
 • Do nderroja fene per te ruajtur kombesine

  38 71.70%
Faqja 2 prej 16 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 312
 1. #21
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Ky sondazh nuk mund te realizohet ne menyre te perpikte duke pare se kujt i eshte drejtuar. Shqiptaret jane popull unik ne kete ceshtje. Une mendoj qe Shqiptaret jane populli me tolerant ne bote per sa i perket diferencimeve personale brenda nje kombi. Shqiptaret kan lidhje te forta me njeri tjetrin edhe pse me fe te kunderta apo me bindje politike te kunderta. Shqiptaret nder shekuj kan krijuar nje lidhje te pa depertueshme nga cdo lloj forme virusi qe do ti ndante ata. Edhe pse me te meta si cdo popull tjeter, Shqiptaret kan ditur ti mbajne fort te pa ndara kombin, fene, politiken e cdo gje qe i rrethon.

  Une mendoj qe nuk mund ti behet ky sondazh Shqiptareve. Mbi te gjitha edhe pse me popullsi te deklaruar mbi 70% myslimane ne kemi zgjedhur nje shtet laik qe politiken e tije e ben pa u perfshire ne besime shpirterore individuale. Ndoshta politikanet mund te marin kahje te ndryshme per hir te karriges se tyre dhe ne pamje te pare mund te abuzohet me mendimin se jane perkrahes se Turkut mysliman apo te Grekut te krishtere, por kjo nuk e ben Shqiperine dhe popullin perkrahes apo sakrifikues te kombit per hir te fese. Perkundrazi, Shqiptaret shpesh here fen e tyre e kan shfrytezuar per te mbajtur kombin gjalle dhe po ashtu kombin e kan ruajtur per te praktikuar fen dhe zakonet e tyre personale.

  Sic e thashe dhe me lart: Shqiptaret jan popull unik, qe i mbajne ne harmoni te plote kombin dhe fene

  Une nuk e shoh te arsyeshme qe te votoj ne kete sondazh

 2. #22
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime
  Kombesia nuk nderrohet per te raujtur 'fene'. Besimi eshte ceshtje shpirterore e njeriut, nuk eshte ideologji kombetare por marredhenie me Perendine, 'ecje' me Perendine. Nuk mund te ruhet apo nderrohet kombi apo besimi me nje nenshkrim per nje dokument.

  Sondazhi eshte provokativ, nese dikush me ben oferte ne jeten reale, do i thosha paske nevoje per nje doktorr te forte
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 04-12-2012 mė 17:51
  Destroyer of falsehood :)

 3. #23
  abc Maska e POKO
  Anėtarėsuar
  05-03-2009
  Postime
  1,630
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  C'do njeri munde te kete cilen'do FE qe ka gjetur prej stergjysherve dhe qe i pelqen,por s'munde te zgjedhe nje tjeter kombesi dhe te luftoje te tine,pa vene ne balle nje vule te madhe prej "tradhetari"
  Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen,zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Hanny
  Anėtarėsuar
  28-10-2010
  Vendndodhja
  qitu..
  Mosha
  31
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Nuk ka fe si ajo e jemja qe ruan dhe rrespekton identitetin kombetar te individit... gjithsesi, feja Islame, ne gjendje rreziku, lejon disa gjana...sa per sy e faqe, perkohesisht, edhe kisha ndrru fen...nuk heq dor nga kombesia sepse kur nderron kombesin per nje koh te gjat, zor qe kthehesh ne origjin, kurse fen munesh me praktiku n'shpi, larg syve t'armikut.....
  MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

 5. #25
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  .................................................. ..............................

  .................................................. .........................................
  .................................................. .................................................. .
  By Mario kingu mendimi im ky me lart
  Partizoni

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Postime
  110
  Faleminderit
  5
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Sondazh jo i perpiluar mire. Shqipetar kam lindur, ashtu edhe do te vdes. Nuk e kame zgjedhe kombesine. Feja eshte aspekt qe diskutohet dhe perzgjidhet.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-03-2013
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  nqs je dhe e di nga e ke preardhjen tende atehere ky sondazh eshte thjesht nje sondazh provokativ qe te shikojne ata qe duan te mesojne cfare mendimi ka populli yn shqiptar dhe do pergjigjem ne nje menyre qe une akoma besoj qe neve Pellazget , Neve Illirianet, Neve ,Shqipetaret ne nje perqindje te vogel jo te madhe jemi dhe ndihemi akoma Pellazge dhe iliriane qe nuk ndryshojme asnjegje per atdheun tone dhe nuk bihem ne kompromis me asnje oferte .

  nuk ndryshojme asgje sepse nga ne kane mesuar se cdo te thote kulura dhe civilizimi dhe do ngelemi sado qe jemi shtet i korruptuarr dhe blihemi dhe ndryshojme fene kombesine edhe shume gjera te tjera ne shpirtin tone dhe ne zemren tone kemi GJAKUN E ILLIRIANEVE

 8. #28
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Postime
  1,324
  Faleminderit
  15
  32 falenderime nė 30 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Shqiptar kam lindur,shqiptar do vdes?
  Po cu be me ata shqiptar qe u bene sllavoortodoks,,ose grekomana,ose turqeli ose arab ( ne siri) ,ose amerikan,evropian?????????????
  Kurse ju ateistet,juve besoni ne ateizem dhe keni bindjet ateiste pra edhe kjo eshte fe,sepse ska njeri ne bote pa fe,kurse kush eshte feja e drejte prej te gjith ketyre,kete secili le ta hulumton duke qen asnjanes pa anime.

 9. #29
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime nė 98 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Pyetje pa lidhje....S'i mund t'a ndrrosh kombesin?
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 10. #30
  Just Me!
  Anėtarėsuar
  17-02-2013
  Vendndodhja
  Who
  Postime
  439
  Faleminderit
  27
  34 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  per cdo lloj arsye.... asnjeren s'do nderroja....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Erald123 : 14-03-2013 mė 10:37
  Just me!

 11. #31
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime nė 82 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Ateistet besojn se kan monopolin mbi identitetin e te qenurit shqiptar, prandaj bejn pyetje idiote.

 12. #32
  Muslim Sunni
  Anėtarėsuar
  17-03-2012
  Vendndodhja
  Istanbul
  Postime
  124
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Elhamdulilah (Faleminderimi i takon Allahut fuqiplot) kurr fene per ta nderruar per kombesine, sepse njeri i par a shqiptar ka qen a maqedon a shka ka qen, musliman elhamdulilah...
  "Vertetė,ti (o Muhammed) je nė njė shkallė tė lartė morali!'' (Kalem: 4)

 13. #33
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime nė 26 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  s`eshte problem edhe po ti nderrosh te dyja

 14. #34
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Psh kurr nuk mund te jesh shqiptar dhe fetar i devotshem. Nje fetar i cmendur si disa ketu ne forum, urrejne shqiptaret tjere pse nuk jane te njetit besim. Marrin tradita te huaja per tu identifikuar me bashkbesimtaret te kombeve tjera.Nuk kan kurrgje qe mund te quhet shqiptare te ta. Gjitha ceremonite e jetes i kan si do popuj tjere.Kete po e bejne disa musliman por edhe nje pjese e te krishterve ne Greqi dhe vende tjera te botes( ndonje dhe ne Shqiperi). Psh kihsa ortodokse ka ne krye te saj nje armik te popullit shqiptar dhe nje pjese te fetareve ortodoks u duket kjo pune krejt normale, bile se e trajtojne si Zot kete njeri. Hoxhallaret shajne heronjet dhe lavderojne sunduesit dhe vrasesit e shqiptareve. Feja po na e shkatrron kombin.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 15. #35
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
  Psh kurr nuk mund te jesh shqiptar dhe fetar i devotshem. Nje fetar i cmendur si disa ketu ne forum, urrejne shqiptaret tjere pse nuk jane te njetit besim. Marrin tradita te huaja per tu identifikuar me bashkbesimtaret te kombeve tjera.Nuk kan kurrgje qe mund te quhet shqiptare te ta. Gjitha ceremonite e jetes i kan si do popuj tjere.Kete po e bejne disa musliman por edhe nje pjese e te krishterve ne Greqi dhe vende tjera te botes( ndonje dhe ne Shqiperi). Psh kihsa ortodokse ka ne krye te saj nje armik te popullit shqiptar dhe nje pjese te fetareve ortodoks u duket kjo pune krejt normale, bile se e trajtojne si Zot kete njeri. Hoxhallaret shajne heronjet dhe lavderojne sunduesit dhe vrasesit e shqiptareve. Feja po na e shkatrron kombin.
  Nuk mendoj se ka ndonje fe qe te detyron te nderrosh kombesine qe ti perkasesh asaj feje. Te marresh nga kulturat e vendeve te tjera sidomos kur jeton ne ato vende nuk te ben tradhetar por te ben ''openmind''. Sa mire kenaqemi ne kur nje i huaj vesh ndonje qeleshe apo kostumet tona kombetare. Apo kur plot te huaj perkrahin kulturen dhe shume prej traditave tona Shqiptare? A quhen tradhtare ato ne vendet e tyre apo admirues te kultures sone? Qyteterohu Lirie , dil nga burgu ku e ke futur veten dhe shikoje boten me sy tjeter.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Megjithese pyetja eshte e kontestueshme, une do te mbaja fene e popullit me te cilin kam vendose te bashkejetoje, pra nese do te jem emigrant do te asimilohen ne popullin prites , ne respekt te nderit qe me afron dhe ne respekt te paqes , pasi multi ideologjia sjell polaritet dhe humbje te cilesise se jetes.
  Etnia dhe kultura etnike apo e kombit ku ke jetuar me pare , te ndjek nga pas dhe per shume kohe, me fikjen e jetes se individit.Kombesia shpesh ndryshon dhe me ligjet e vendit ku lin individi.Pra nese je shqiptare dhe lind nje femije ne Gjermani, ai do te gezoje vetem nje pasaporte dhe kombesi , ate gjermane.Pra nuk eshte ne doren tende.Nese ke marre dokumenta gjermane dhe ke vendosur te jetoshe ne SHBA, diten qe do te jepet shtetesisa, apo kombesia amerikane, do te vesh re qe emri yt do te permendet kur te therrasin Germanyyyyyyy dhe jo Albania.Pra origjinali i perket historise.
  Feja eshte ne doren tende.Nese behet fjale per kombe(ku nje nga kushtet e formimit te tije jane identitetet, traditet dhe aspiratat e perbashketa )feja eshte si nje shtet qe ka vetem nje kushtetute dhe ajo eshte pikerishte feja apostolike.
  Shoh qe permendet shume fjala komb, por une personalishte nuk kam ndonje definim fix per kete term.Kam hapur nje teme te tille , por nuk shoh qe te kem ndonje referim nga antaret , qofshin dhe ato qe ndjehen per patriote te medhenje, ketu e ne tema te tjera.
  Po nese do te pushtohesh nga nje shtet i fuqishem , cfar feje do te mbani?Nese pushtuesi eshte jo i favorshem per interesat e popullit tim, do te mbaje fene time dhe etnine time te trasheguar brez pas brezi, nese do te arsyetoje se pushtimi sjell zhvillim do ti pershtatem atij.Kjo ka sjelle ne nje fare menyre dhe konvertimin e shume shqipatreve ne islam apo kane ndryshuar kombesine nder shekuj.Ceshtja eshte se pushtuesi osman i solli fatkeqesi shqipatreve dhe te gjithe vendeve qe pushtoi.Asimilimi nuk eshte turp!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 13-04-2013 mė 07:23
  Injorantin e kam frike,
  Budallin e meshiroj,
  Te diturin (civilin) e dua pa mase.

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-03-2013
  Postime
  147
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Feja e shqipetarit eshte shqiptaria .
  Feja seshte gje tjter pos manipulim me masen dhe qdo person qe ka deshir me beo sja ndaloj me besu ne ate qe beson .Por kur njeriu mohon kombin e vet as fen nuk e respekton ,Pra se pari kombi e me pastaj feja ata qe deshiroin te besoin le te besoi .Por as mua mos ma mohoni te besoin ne kombin tim .

 18. #38
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Anėtarėsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,325
  Faleminderit
  1
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Ti thuesh dikujt nuk jam shqiptar, e genjen se ke lindur nga prind shqiptar. Mbetet vetem genjeshter. Ama ti thuash dikujt tash nuk besoj ne Zot, por besoj ne lop, kjo po qe eshte budallaki po aq sa sondazhi. Me te vertet njerzit skan ku te hargjojn kohen dhe merren me gjera te tilla.
  Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Anėtarėsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  450
  Faleminderit
  23
  28 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

  Nuk eshte ne doren e askujt nderrimi I kombesise. Nese ke lindur shqiptar I atille mbetesh.

  Gjaku nuk mund te behet kurre uje!

  Ndersa feja eshte personale per secilin. Kur arrin te vetedijesohet secili mund te zgjedhi besimin qe I duket me I drejte per veten e tij, pamvarsisht se kujt feje i takojne prinderit e atij personi.

 20. #40
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-03-2013
  Postime
  147
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?


Faqja 2 prej 16 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •