Close

Rezultati i Sondazhit: Do nderronit fene apo kombesine?

Votues
53. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Do nderroja kombesine per te ruajtur fene

    15 28.30%
  • Do nderroja fene per te ruajtur kombesine

    38 71.70%
Faqja 14 prej 16 FillimFillim ... 41213141516 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 312
  1. #261
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Asnjreen nga keto opcione jan shume opcione komuniste.

  2. #262

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Axhitacion Propogande!

    Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
    Asnjreen nga keto opcione jan shume opcione komuniste.

  3. #263
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    secili per vete (kombin), Zoti per te gjithe.... e si mund ta nderroj kete shprehje qe ka thene "popdhi"????
    persa i perket kombesise, po te marresh dhe tre nenshtetesi te tjera s'eshte ndonje gje e madhe, kurse femrat qe martohen jashte atdheut me te huajt per hir te burrit dhe te kalamaqeve detyrohen ta nderrojne kombesine. pra dicka e nderlikuar.....
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

  4. #264
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anėtarėsuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Ma,Vullneti i lire nuk egziston.Por nje njeriu mesatar kjo eshte aq kontraintuitive qe nuk munde ta akceptoj dot,njejte sikur teorine e relativitetit,teorine kuantike,t.evulucionit... Natyrisht,ne nje nivel spekulativ filozofik apo sofist ,gjithcka eshte e mundur,qe *Vullneti * te jete plotesisht *i lire*,qe ne jemi krijesa qe na u dhurua liria.Mirepo,ne cdo diskurs duhet ditur te menjanohet e ashtequajtura "semundje metafizike e gjuhes ",te dime sakte se cka duam te themi me "kemi vullnetin e lire".
    Termi vullneti i lire,per mua eshte mistike aq sa edhe termi Zot.Egzistimi eventual i saj i sfidon te gjitha ligjet e natyres (ata qe ne i njohim) !!
    - Ose gjithcka eshte e determinuar
    - Ose gjithcka eshte e rastesishme
    Ne te dyja variantet,Vullneti nuk munde te jete i lire.

    C`fare domethane te kesh vullnet te lire: per njerezit ,te bejne ate qe mendojne qe eshte e drejte,ate qe duhet ta bejne.Te kene ndjenjen qe askush nuk i`a imponon vendimin,pra te mundin te bejne te kunderten e asaj ne c`ka besojne kur dikush ia mban armen ne koke ! ... Vendim ne perputhje me bindjet e tyre.Koncept "zgjedhje midis alternativave" pa imponim.

    P.S / kjo eshte krejtesisht off temes,e lem ... ja edhe une citova si ti ,pergjigja larte,postimi i bashkebiseduesit poshte ! Me duhet te pranoj dic origjinale ,... zakonisht ketu behet e kunderta !! Ke vendosur nje risi citimi !
    Citim Postuar mė parė nga hof Lexo Postimin
    Me deshire per liri vullneti nuk dryshon dot realitetin pa liri vullneti
    Ku vullneti i lire eshte iluzion ky eshte "meta"-iluzion

    Tani une as nuk e kuptoj mire se c'fare na qenka vullneti i lire, c'fare domethene te kesh vullnet te lire e c'fare domethene te mos kesh?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga semiku : 22-08-2013 mė 20:29

  5. #265
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-08-2013
    Vendndodhja
    neper shqipetari
    Postime
    17

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Nuk do ndroj kombin kurre JO, por dhe as fene, nuk kam ato paragjykime une jo, qe te quaj shqipetarin armik apo ''qafir'' dhe te tjetrin qe i perket besimit te njejt me mua ta quaj vella a priori. Per mua te qenit shqipetare eshte mburje sps ne jemi lindur ketu ne trojet tona afer njeri tjetrit dhe tani te ndahemi....NUK ME PENGOJN SHQIPETARET E BESIMEVE TE NDRYSHME PORE TE JENE SHQIPETARE...
    Nje dashuri qe behet DY, s'qendron ne zemer por ne SY...

  6. #266

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Ok e lem. Kisha ca gjera per te thene po, e leme
    Epo e shikon ti, mesove si te citosh si pro

    Citim Postuar mė parė nga semiku Lexo Postimin
    Ma,Vullneti i lire nuk egziston.Por nje njeriu mesatar kjo eshte aq kontraintuitive qe nuk munde ta akceptoj dot,njejte sikur teorine e relativitetit,teorine kuantike,t.evulucionit... Natyrisht,ne nje nivel spekulativ filozofik apo sofist ,gjithcka eshte e mundur,qe *Vullneti * te jete plotesisht *i lire*,qe ne jemi krijesa qe na u dhurua liria.Mirepo,ne cdo diskurs duhet ditur te menjanohet e ashtequajtura "semundje metafizike e gjuhes ",te dime sakte se cka duam te themi me "kemi vullnetin e lire".
    Termi vullneti i lire,per mua eshte mistike aq sa edhe termi Zot.Egzistimi eventual i saj i sfidon te gjitha ligjet e natyres (ata qe ne i njohim) !!
    - Ose gjithcka eshte e determinuar
    - Ose gjithcka eshte e rastesishme
    Ne te dyja variantet,Vullneti nuk munde te jete i lire.

    C`fare domethane te kesh vullnet te lire: per njerezit ,te bejne ate qe mendojne qe eshte e drejte,ate qe duhet ta bejne.Te kene ndjenjen qe askush nuk i`a imponon vendimin,pra te mundin te bejne te kunderten e asaj ne c`ka besojne kur dikush ia mban armen ne koke ! ... Vendim ne perputhje me bindjet e tyre.Koncept "zgjedhje midis alternativave" pa imponim.

    P.S / kjo eshte krejtesisht off temes,e lem ... ja edhe une citova si ti ,pergjigja larte,postimi i bashkebiseduesit poshte ! Me duhet te pranoj dic origjinale ,... zakonisht ketu behet e kunderta !! Ke vendosur nje risi citimi !

  7. #267
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2013
    Postime
    215

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Kombesia eshte cik e veshtire per te ndryshuar, gje qe Shqiptaret e kan bere ne disa raste. Feja eshte me lehte qe te ndryshosh. Shum Shqiptare sidomos ne Itali dhe Greqi po edhe ne shtete te tjera jan konvertuar ne besime te ndryshme.

  8. #268
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    ....jo ishallla"un jam turk",heheh...
    une nuk jam qafir,veshi pantolla te shkurter une???!!!.."veshi"...
    ...pi raki une???!!!"jo"ishalla"une jam turk"....
    ...E dua une GJERGJ KASTRIOTIN,jo ishalla"une jam turk"...
    ...E pranoj une Pjeter Bogdanin si PRELAT ARBEROR,jo ishalla une jam turk....
    ...e pranoj une Formulen e Pagezimit,si dokument e pare te shkruar ne GJIHEN E SHENJT ARBERORE,jo ishalla"une jam turk....
    ...I pranoj une si SHENJTERIT e mi,SHEN FLORIN DHE LAURIN(te Krihteret e pare ARBEROR qe ekzekutoj Roma),jo ishalla,"une jam turk"....
    ...

    .....Pra,une jam ARBEROR,dhe jam krenar qe i perkas PRELATEVE ARBEROR QE DERDHEN GJAKUN E TYRE,QE PASARDHESIT E TYRE TE FLASIN GJUHEN ARBERORE,QE DHEU YNE TE FRYMOJ ARBERORQE.Prandaj nuk kam nevoj te nderroj as fe e as komb,sepse jam me plot IDENTITET DYMIJEVJEQAR,dhe se KOMBESIJA ILIROARBERORE ESHTE E LIDHUR SI MISHI ME KOCKEN ME FENE E KRISHTERE....

  9. #269
    i/e larguar Maska e ionian
    Anėtarėsuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    *
    Postime
    200

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    E lezetshme kjo tema . Vetem ne Ballkan ma merr mendjamund te gjesh medyshje te tilla.Jo se me hapet barku per fene qe eshte gjeja me fundit ne bote qe me intereson por e kam fjalen per kombesine qe puna eshte si me e koklavitur dhe -moskeqkuptimet- japin e marrin. E kisha fjalen se ne rastin tim sic duket -natyra- ka desh te me bej shaka pasi ne baze te asaj qe kam kerkuar per prejardhjen e familjes time i bie qe orgjina e njerit na prindrit e mi te kete ardhur para shume vjetesh nga njeri prej vendeve sllave (toponimet sllave ne jug te shqiperise por edhe mbiemrat ma merr mendja e dine te gjithe) .Nga ana tjeter nga ana e nenes i bie qe te jem shqiptar nga zona e Laberise nga nje zone qe nderruan fene nga e kristhere ne muslimane . Nje rremuje e vertete qe as qe me behet fare vone per te . Perpiqem ti shikoj gjerat ne jete me sa me realizem mundem pa e care koken per asnjren prej tyre. Besoj se si feja edhe kombesia eshte nje lloj menyre per te kontrolluar dhe perdorur popullin qe eshte i gatshem ta derdhe gjakun lum qe ti behet qejfi UDHEHEQESIT. Per nje gje jam i sigurt qe im bir nuk do te kete as fe dhe as atdhe ne kuptimin e keq te fjales por vetem ne sensit konvecional te saj ashtu sic eshte dhe ne te vertete.

  10. #270
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Do ti ndėrroja tė dyja pėr interesat e familjes sime lol . Nuk jam ndonjė patriot apo fetar i madh..!
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  11. #271
    Perjashtuar Maska e Ura e Cekajve
    Anėtarėsuar
    02-07-2013
    Vendndodhja
    Galaktika Andromeda
    Postime
    344

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Citim Postuar mė parė nga dielli1 Lexo Postimin
    ....jo ishallla"un jam turk",heheh...
    une nuk jam qafir,veshi pantolla te shkurter une???!!!.."veshi"...
    ...pi raki une???!!!"jo"ishalla"une jam turk"....
    ...E dua une GJERGJ KASTRIOTIN,jo ishalla"une jam turk"...
    ...E pranoj une Pjeter Bogdanin si PRELAT ARBEROR,jo ishalla une jam turk....
    ...e pranoj une Formulen e Pagezimit,si dokument e pare te shkruar ne GJIHEN E SHENJT ARBERORE,jo ishalla"une jam turk....
    ...I pranoj une si SHENJTERIT e mi,SHEN FLORIN DHE LAURIN(te Krihteret e pare ARBEROR qe ekzekutoj Roma),jo ishalla,"une jam turk"....
    ...

    .....Pra,une jam ARBEROR,dhe jam krenar qe i perkas PRELATEVE ARBEROR QE DERDHEN GJAKUN E TYRE,QE PASARDHESIT E TYRE TE FLASIN GJUHEN ARBERORE,QE DHEU YNE TE FRYMOJ ARBERORQE.Prandaj nuk kam nevoj te nderroj as fe e as komb,sepse jam me plot IDENTITET DYMIJEVJEQAR,dhe se KOMBESIJA ILIROARBERORE ESHTE E LIDHUR SI MISHI ME KOCKEN ME FENE E KRISHTERE....
    Kshu flitet!!!!!!!!!!!

  12. #272
    i/e regjistruar Maska e Doni-88
    Anėtarėsuar
    09-02-2013
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    248

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Kurre asnjeren s'do ta nderroja, sepse dyja shkojne bashke mes veti.

  13. #273
    i/e regjistruar Maska e mitjuk
    Anėtarėsuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    900

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Wordless




    Vendndodhja

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?
    Do ti ndėrroja tė dyja pėr interesat e familjes sime lol . Nuk jam ndonjė patriot apo fetar i madh..
    Prandaj edhe u Islamizuan shqiptart e dobet per interesa famailjare e personale,njerzit e dobet bejn dhe pritet ēdo gje ,pra kete tipa skan vlera dhe skan dinjitet
    Sa bukur eshte kur ne shpirt ke gjithmone ngrohtesi. FaLeMiNdErIt.

  14. #274
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Mos do qė tė mar leje ty zotrote ? Unė vė familjen para tė gjithave dhe nuk mė intereson mendimi i tė tjerėve nė kėtė aspekt !! ...dhe ato vlerat e dinjitetin , tregoja familjes tėnde
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  15. #275
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-11-2012
    Postime
    131

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Teme per lesh!!!
    "Leshrat" duhen perzier sipas nje parimi dhe te kene nje territor te caktuar qe te mund t’i quajme "mjeker"

    E pse lidhet feja dhe kombi me lesherat (mjekrren)???

    Do te ishte me mire qe autori i temes te pyeste , a do te nderroni SHTETIN per nje mireqenie me te mire ose kurre te plakeni per nje penzion me te kenaqshem!???

  16. #276
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Ke gjo me kjekrren ti siper?

    Mos e perzje me shtetin dhe fene.

    Mjekrra o per pune tjeter
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  17. #277
    dEaD rAceR Maska e unreal
    Anėtarėsuar
    02-04-2003
    Postime
    528

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Citim Postuar mė parė nga mitjuk Lexo Postimin
    Wordless





    Prandaj edhe u Islamizuan shqiptart e dobet per interesa famailjare e personale,njerzit e dobet bejn dhe pritet ēdo gje ,pra kete tipa skan vlera dhe skan dinjitet
    A thua per cfare interesash te paret e shqiptarve islamik pranuan krishterimin?
    Se mos ishte krishterimi me i mire dhe me i bute se islami?

  18. #278

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Fene do nderroja, me jep mjaft lek se behem une ca te duash ti

  19. #279
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    19-11-2012
    Postime
    131

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
    Ke gjo me kjekrren ti siper?

    Mos e perzje me shtetin dhe fene.

    Mjekrra o per pune tjeter
    Jo,jo por problemi eshte se dikush mund "ta kete lere mjekren duke lexuar" per diēka, por "mjekra mund t'i kete ik per lesh" nese ka ngaterruar konceptet.

  20. #280
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Pėr: Do nderronit fene apo kombesine?

    Citim Postuar mė parė nga Reaction Lexo Postimin
    Jo,jo por problemi eshte se dikush mund "ta kete lere mjekren duke lexuar" per diēka, por "mjekra mund t'i kete ik per lesh" nese ka ngaterruar konceptet.
    ktu kane ik per lesh robt, e ti thu qe i ka ik mjekrra per lesh,

    mjekrra o iku per lesh, bohet qose.

    qashtu.
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

Faqja 14 prej 16 FillimFillim ... 41213141516 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •