Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,424
    Postimet në Bllog
    17

    Shqipëri: 86.5% e shqiptarëve mbështesin anëtarësimin në Bashkimin Evropian

    41% e shqiptarëve mendojnë se zgjedhjet janë vendimtare për në BE

    TIRANE- Shumë prej institucioneve ndërkombëtare janë shprehur se zgjedhjet e vitit 2013 do të jenë vendimtare për vazhdimin e rrugës së Shqipërisë drejt integrimit në Bashkimit Evropian.

    Po çfarë mendojnë shqiptarët? Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Shqiptar i Studimeve Ndërkombëtare me qendër në Tiranë “Perspektiva europiane e Shqipërisë – perceptime dhe realitete 2012″ del se vetëm 41 përqind e shqiptarëve vlerësojnë zgjedhjet e lira dhe të ndershme si vendimtare për integrimin. 44 përqind e shqiptarëve mendojnë se politika është një faktor kyç për integrimin, ndërsa 40 përqind shikojnë ekonominë si të tillë.

    Ndërkaq, mbështetja e shqiptarëve ndaj BE-së mbetet e madhe, madje ka pësuar rritje. Shumicë dërmuese, 86.5 përqind votojnë pa asnjë mëdyshje në mbështetje të anëtarësimit të vendit në BE. Krahasuar me të dhënat e një vit më parë, niveli i mbështetjes është 6 përqind më i madh për “ëndrrën europiane”.

    Kampioni për nxjerrjen e rezultateve përbëhej nga 1200 të intervistuar në 10 qytete të Shqipërisë.

    Panorama

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    41% e shqiptarëve mendojnë se zgjedhjet janë vendimtare për në BE

    TIRANE- Shumë prej institucioneve ndërkombëtare janë shprehur se zgjedhjet e vitit 2013 do të jenë vendimtare për vazhdimin e rrugës së Shqipërisë drejt integrimit në Bashkimit Evropian.

    Po çfarë mendojnë shqiptarët? Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Shqiptar i Studimeve Ndërkombëtare me qendër në Tiranë “Perspektiva europiane e Shqipërisë – perceptime dhe realitete 2012″ del se vetëm 41 përqind e shqiptarëve vlerësojnë zgjedhjet e lira dhe të ndershme si vendimtare për integrimin. 44 përqind e shqiptarëve mendojnë se politika është një faktor kyç për integrimin, ndërsa 40 përqind shikojnë ekonominë si të tillë.

    Ndërkaq, mbështetja e shqiptarëve ndaj BE-së mbetet e madhe, madje ka pësuar rritje. Shumicë dërmuese, 86.5 përqind votojnë pa asnjë mëdyshje në mbështetje të anëtarësimit të vendit në BE. Krahasuar me të dhënat e një vit më parë, niveli i mbështetjes është 6 përqind më i madh për “ëndrrën europiane”.

    Kampioni për nxjerrjen e rezultateve përbëhej nga 1200 të intervistuar në 10 qytete të Shqipërisë.

    Panorama
    nga kjo duket qarte qe, i gjithe amplifikimi i nacionalizmit kohet e fundit e ka burimin nga kosova apo diku gjetke.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  3. #3
    Gjak Shqiptari Maska e Illyri
    Anëtarësuar
    05-05-2011
    Vendndodhja
    Në tokën shqiptare Dardani
    Postime
    145
    Kjo puna Shqiptaret ne BE nuk mund ti shtohet tjeter vec se nje thenje popullore "Prit Magar se del Bar, kur del Bari cof Magari"
    Vetem bashkim kombetar -Shqiperi Natyrale, jo me shum!! se po te presim BE'n na perpijne fqinjet!!

    Gjithsesi pse jo! te gjithe jemi dakord te hyjme ne BE, por BE kur po na pranon se!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Illyri : 03-12-2012 më 16:56
    Gegërishtja! Dialekti i të parëve tanë ILIR!

  4. #4
    Nuk kuptoj kte deshire te madhe per te qene antare e BE...

  5. #5
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Citim Postuar më parë nga Bamba Lexo Postimin
    Nuk kuptoj kte deshire te madhe per te qene antare e BE...
    Deshira e madhe e shqiptareve te antaresohen eshte se duan te ikin ne Europe pa viza.
    Shqiptaret kane eksperienca shume te keqia dhe jane sick nga ambasadat
    dhe nuk duan te shkojne dhe u luten ambasadave per viza.
    Kjo eshte arsyeja kryesore qe shumica e shqiptareve jane pro bashkimit me bashkimn europian,
    Edhe politikanet dhe pushtetaret jane pro bashkimit pasi kjo do u krijoje rast qe dikush prej tyre te marre pozite ne strasburg
    si dhe beje marreveshje biznesi me partnere europiane,hedh ndonje firme dhe zhvase ca miliona euro per nje firme...
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •