Close

Rezultati i Sondazhit: Jo me shume se 3 here deputet ne Kuvend!

Votues
7. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Jo me shume se 3 here.

    4 57.14%
  • Po me shume se 3 here.

    3 42.86%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #-19

    Jo me shume se 3 here deputet i Kuvendit!

    A do te ishit pro qe ne zgjedhjet e ardhshme te mos kandidojne me figura qe kane qene me se paku 3 here deputete te Kuvendit te Shqiperise?

    Nje Kuvend me figura te reja do te krijonte mundesine dhe te qeverisje me figura te reja.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 03-12-2012 mė 16:01

  2. #-18
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219
    Besoj se eshte ide e mire te zevendesohen deputetet ne rastin kur deputeti nuk mjaftohet me rrogen e tij dhe shfrytezon postin per te krijuar nje "rrjedhje " tjeter parash, ne menyre te nderthorte, duke u zhytur ne korrupsion. Nga ana tjeter, do te perballeshim me perfaqesues perhere te paeksperience , te cilet kurre nuk e kane formimin e nje politikani te vjeter , duke na lene nje bashkesi te "ngurte" parlamentare...
    What goes around---comes around

  3. #-17
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Citim Postuar mė parė nga DYDRINAS Lexo Postimin
    A do te ishit pro qe ne zgjedhjet e ardhshme te mos kandidojne me figura qe kane qene me se paku 3 here deputete te Kuvendit te Shqiperise?

    Nje Kuvend me figura te reja do te krijonte mundesine dhe te qeverisje me figura te reja.


    Nuk jam dakort me ty Dydrinas !!! Dhe nuk jam aspak dakord me ligjin elektoral shqiptar. Une do te preferoja ligjin e zgjedhjeve te 3 Korrikut 2005 ku votohet personi dhe me nje raund, kush del i pari fiton.

    Teorikisht deputetin e zgjedh populli, praktikisht e zgjedh lideri i partise me kete ligj zgjedhor. Deputeti qendron ne baze te votave. Eshte populli qe duhet t'a ndeshkoje me voten kunder personazhin ne fjale. Duke e minimizuar me 3 pjesmarrje ne parlament askush nuk do te perpiqet te kryeje misionin e fituar me vote (se mos po e kryejne tani, por shpresa vdes e fundit), por do te administroje interesat e tij personal.
    Perderisa kemi nje republike parlamentare, nuk mund te kufizohet as numri i mandateve te kryeministrit. E vetmja figure e limituar eshte presidenti, por personalisht une do te isha per nje mandat 7 vjeēar, meqe presidenti eshte superpartes.


    Aktualisht e gjej kodin elektoral nje krijese amorfe dhe aspak produktive per te ardhmen politike te vendit. Nje kod i ndertuar kastile per te pasur ne parlament nje tufe delesh super te bindura, njesoj si parlamenti enverist. Shyqyr qe nuk patem "koalicionin e madh" PD+PS, atehere mbledhjet e parlamentit do te ishin sporadike dhe te rrufeshme.
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •