Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Dimitrov: Shqiptarët e ‘pushtuan’ gjysmën e Maqedonisë

    Maqedonia mund të hyjë në Bashkimin Evropian pas dhjetë vitesh, por a do të jetë shtet i maqedonasve apo i shqiptarëve në Maqedoni, deklaroi për agjencinë bullgare “Fokus”, historiani kontrovers bullgar Bozhidar Dimitrov, drejtor i Muzeut nacional historik në Bullgari.

    “Këtë vit në Sozopol u takova me një shkupjane të njohur e cila punon si gjykatëse në Shkup. Ajo m’u ankua se këtë vit do të shkojë në pushim më herët, për shkak se duhet të shkojë në kurs të gjuhës shqipe për shkak se ashtu ka qenë marrëveshja. Kur i gjykohet një shqiptari në Maqedoni, gjykatësi duhet të dijë gjuhën shqipe edhe gjatë procesit gjyqësor të flas në atë gjuhë.

    Ajo më tha ‘Më herët nuk donim të mësonim në gjuhën bullgare, ndërsa tani do të mësojmë shqip”. Në tërë rastin ka një tragjedi të tejdukshme për Maqedoninë. Për armik kryesor deri më tani Shkupi e konsideronte Bullgarinë e jo Greqinë e cila e pengon në rrugën e saj drejt BE-së. Dhe, përderisa luftojnë me Bullgarinë, shqiptarët ngadalë e ‘okupuan’ gjysmën e Maqedonisë”, ka deklaruar Dimitrov.

    Sipas tij, kjo u dëshmua në manifestimin me rastin e 100 vjetorit të krijimit të shtetit shqiptar.

    “Ky tubim duheshe të mbahej në Tiranë në të cilin do të mblidheshin shqiptarët nga të gjitha vendet në të cilat jetojnë shqiptarët. Por, megjithatë u tubuan në Shkup. Shqiptarë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia Veriperëndimore. Në territorin e Maqedonisë së pavarur u valëvitën mijëra flamuj shqiptarë”, ka thënë Dimitrov.\Shekulli
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  2. #2
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Ty akil të shqetëson apo të gëzon kjo gjë?

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Ty akil të shqetëson apo të gëzon kjo gjë?
    ke ndjonje gje per te thene mbi temen????? ate shiko.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  4. #4
    Ju keni fituar 1 pik Maska e naqeta
    Anëtarësuar
    05-10-2007
    Vendndodhja
    Ne toke !
    Postime
    439
    Ne Itali ne Bolzano nqs se ke nje pune publike duhet ti kesh te mbrojtura te dyja gjuhet italishten dhe gjermanishten .
    Shume mire te mesojne shqip ,vetm shqiptaret duhet te dijne maqedonisht ..
    i ka hyre frika xhipkeve bullgare ...
    po pse nuk duhet te mblidheshin ne Shkup ne qytetin e tyre ne token e tyre shqiptaret ??!!
    Po blidhen ne gjith boten per te festuar dhe nuk duhen te mblidhen ne Shkup ?
    Jo po t'iu leme te lire atyre ...hajde demokraci hajde ..
    Ndryshuar për herë të fundit nga naqeta : 27-11-2012 më 14:38
    A don, e s'din, a din e s'don !

  5. #5
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-04-2010
    Vendndodhja
    unided states of europe
    Postime
    682
    c'do gje do kthehet aty ku ka qene...ja keshtu edhe puna e dardaneve....koha ben te sajen,por sot koha eshte me shqiptaret!

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
    Anëtarësuar
    01-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    857
    Citim Postuar më parë nga Edvin83 Lexo Postimin
    Ty akil të shqetëson apo të gëzon kjo gjë?
    Mua po, Edwin, me gezon shume!

  7. #7
    Perderisa eshte e vendosur me kushtetute per dygjuhesi,shume mire qe ndodh kjo gje.Festimet me te vertete ishin madheshtore ne Shkup dhe pavaresisht nga bindjet e mia politike mire beri kryeministri i Shqiperise qe e ngriti zerin duke mbrojtur shqiptaret e atjeshem dhe duke thene disa te verteta te pa tundshme.Ne 1913 na copezuan na shiten ka erdhur koha qe gjerat te shkojne ne vendin e vet,erdhi koha e SHQIPTARIT.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e freeopen
    Anëtarësuar
    22-07-2011
    Postime
    1,516
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    ke ndjonje gje per te thene mbi temen????? ate shiko.
    Nese hapesi i temes nuk ka thene asgje per temen,imagjino te tjeret c'mund te thone.
    MOS I NDY TEMAT no name

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Citim Postuar më parë nga freeopen Lexo Postimin
    Nese hapesi i temes nuk ka thene asgje per temen,imagjino te tjeret c'mund te thone.
    ti bej punen tende. nuk te ka vene njeri te kerkosh llogari per te tjeret.,
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-02-2011
    Vendndodhja
    Gostivar
    Postime
    30

    Për: Dimitrov: Shqiptarët e ‘okupuan’ gjysmën e Maqedonisë, e kujt është Maqedonia, e

    Po ne me të vërtet jemi maqedonasit vet e dhe pse partit që i kemi në skenën politike nuk e përdorin maqedonizmin tonë , unë e kam provuar dhe e përdori në nivelin personal themë që ne jemi maqedonas ne mitingjet e zakonshme do ti mbajm para përmendores së aleksandrit të madhë tash , bile u themë mirë që na u bë përmendorja tash . se në atë çast i vërej këta sllavët kur bien në depresion dhe mbeten pa integritet , pse ne ua falim kaqë kollaj këtyre historinë tonë . ne nuk u kemi marë atyre gjë , por është e kundrta i kemi dhën integritet u kemi dhënë pare që 100 vjet ata kan ndejtur nëpër kolltuqe me si firaoni dhe lejojm ti mare sllavi pa qenë sllavi në fushë betej. po ku ekemi akademin , pse heshtin këta , na ndodh e keqja para syve e ne smund të bëjm kurgjë .
    një herë e përdori Mendur Thaçi këtë tezë të nesermen këta vjedhësit e kulturë maqedonëse vrapuan nëpër psikiatër ,po me vazhduar edhe pak të luaje me letrën e të vërtetës , a e din se ata ikiën e fshehen në guva dhe nuk dalin hiç

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e mardo
    Anëtarësuar
    06-04-2011
    Postime
    325

    Për: Dimitrov: Shqiptarët e ‘okupuan’ gjysmën e Maqedonisë, e kujt është Maqedonia, e

    o AQIL , po u lodhe o derman , po ty ctu desh qe mesove shqipen ?????

    ik e bej ndonje kurs qe ta harrosh ,,,,, eisai kai polly malakas

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Dimitrov: Shqiptarët e ‘okupuan’ gjysmën e Maqedonisë, e kujt është Maqedonia, e

    Dimitrov: Shqiptarët e ‘okupuan’ gjysmën e Maqedonisë, e kujt është Maqedonia, e shqi
    Shqiptaret e kane "okupuar" edhe Shqiperine, e kujt eshte Shqiperia...

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425

    Për: Dimitrov: Shqiptarët e ‘okupuan’ gjysmën e Maqedonisë, e kujt është Maqedonia, e

    ashtu si zvicra qe eshte pushtuar nga italianet, gjermanet, francezet
    e kujt eshte zvicera?

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anëtarësuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,006

    Për: Dimitrov: Shqiptarët e ‘pushtua’ gjysmën e Maqedonisë

    Citim Postuar më parë nga akili-a Lexo Postimin
    ke ndjonje gje per te thene mbi temen????? Ate shiko.
    o akil djali,dimitrovi u mahit me neve,a din pse,sepse ka harru qe sllavet jan ardhe ne maqedoni ne shekullin e vii,kurse ketu i kan gjetur vendasit e lasht te dardanis dhe te maqedonis....

  15. #15
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-09-2011
    Vendndodhja
    Dardanë
    Postime
    1,813

    Për: Dimitrov: Shqiptarët e ‘pushtua’ gjysmën e Maqedonisë

    Citim Postuar më parë nga HEN-RI Lexo Postimin
    c'do gje do kthehet aty ku ka qene...ja keshtu edhe puna e dardaneve....koha ben te sajen,por sot koha eshte me shqiptaret!
    Dardanet kane qene edhe pertej Nishit, por sot ska shance te kthehen ne trojet stergjyshnore... Pleqet thone: "Pas reshjeve te medha rritet niveli i ujit dhe lumi del nga shtrati, bene deme te medha per rreth, por prap i vije koha qe lumit i ulet niveli dhe bie ne shtratin e vete - ashtu do te ndodhe edhe me fatin e popujve te ballkanit". Por, se sa eshte e mundur te ndodhe kjo, koha do t'a tregoj...

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-09-2010
    Vendndodhja
    www.arberiaonline.com
    Postime
    1,187

    Për: Dimitrov: Shqiptarët e ‘pushtua’ gjysmën e Maqedonisë

    Bullgaret kan hallin e vet , se si te fitojne territor ne rast se shperbehet Maqedonia edhe pse kan aq territor te madh , gati 5 here me te madh se Shqiperia prap nuk ngihen keta te patrijarhanes sllavo greke , aty u dhemb dhemb ketyre .
    86 mijë maqedonas kanë marrë nënshtetësi bullgare
    Published on Wednesday, 09 January 2013 16:20
    Ka shqiptar atje qe i dalin Zot vetes , tani edhe autobuset i ben te shkruajn ne gjuhen Shqipe , shkollat e ben me emra Shqiptare ne mes te Shkupi pa pyetur as Gjyq as Sllave. http://time.ikub.al/a4d1ef9a88/4b966...mra-shqip.aspx
    Rruget me emra Shqip : http://alsat-m.tv/lajme/vendi/122688.html
    Autobuset ne gjuhen Shqipe : http://time.ikub.al/187cb0a3a7/21d52...ime-shqip.aspx
    Ashtu qe kush po ua ras juve cfare sllavo e lesh cfare thuani , shqiptaret e bejne te veten
    Te rinjte po shtohen dita dite :

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •