Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2011
  Postime
  269
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Irfan CANA: PAK SATIR PR KOH T LIR

  PARODI PR SHTETIN E RI


  Qeveria n vend
  udhhiqet pa krye,
  do t'mbahet n'mend
  pr shum arsye.
  2
  Vendi i lr batall
  thelluar n kriz,
  mizn e bn buall
  buallin e bn miz.

  3
  Me ndrkombtar hjeku
  n'kthetra t grimit,
  q nga fillimi e ndjeku
  vesi i nnshtrimit.

  4
  kado q i than rend
  at kan aprovuar,
  s'kishte fuqi n'mend
  pr t'kundrshtuar.

  5

  N do hap gabime
  rradhiten varg e varg,
  t rinjt n'andrrime
  ardhmeria fort larg.

  6

  Npr rrug krejt
  tretin kohn e art,
  punsohen analfabet
  shetisin intetelektual't!

  7

  I mashtroi paraja
  gati n do skut,
  mallkon fukaraja
  me jet bn luft.

  8

  Populli i ka zgjedh
  vendin ta drejtojn,
  e jo nn ombrell
  t'dikujt t shkojn!

  9

  Kan thn me menuri
  pleqt fjaln e urt:
  -Kush e tradhton popullin
  priti n'kok gur't!

  10

  Edhe ashtu ndodhi
  n shtetin e Ri:
  Qeveria veten hodhi,
  pse bri dredhi!

  11

  Gjat qeverisjes
  bn shum abuzime,
  n'duart e kurdisjes
  vendi u hodh n'gremine.


  12

  Nuk vlersohet dija
  as puna me nder,
  prkrahet hajnia
  dhe do gj e pavler!

  13

  Stopon mbar vendi
  n'zhvillim ekonomik,
  pr t'keq rritet trendi
  rinia nxiton t ik!

  14

  N do aheng prmendin
  fjaln demokraci,
  e n't'vrtet vendin
  udhheqin,zi e m zi!

  15

  Pyesin pa ia nda'
  gjith n kor:
  -Me qeveri maskara
  vall, 'po ndodh?

  16

  N'bot u bm rezil
  kudo na kritikojn,
  krkush s'na prfill
  s'dim t jetojm.

  17

  -Eja oj dit e re
  eja sa m par,
  t'na shptosh ne
  u bm pr t'qar!

  18

  Kjo qeveri kukull
  ka pr t'u kujtuar,
  me ministrat fodull
  e t korruptuar.

  19


  Flitet haptas n'kuloare
  skamnort po vuajn,
  me vete po bn hajgare
  shtetin s'din ta ruajn!

  20

  Gjithkah humbi morali
  dhe vetdija krejt,
  puna shkon s prapthi
  asgj s'shkon drejt!

  21

  'u b kjo pun
  krkush s'e merr vesh,
  lvdatat prajn shum
  e vendi u b prshesh!


  22

  'na mbrthyen shtetin
  t'ligshta do fate,
  qeveria q s'diti
  t'shes rrush e patate!

  23

  Shitn ndrmarrjet
  pa menduar mir,
  populli s'u pyet
  ve ka br sehir!

  24

  Humbi dhe respekti
  tradit e t parve,
  'na erdh kiameti
  koh e gomarve!

  25
  'sht kjo more zot
  njerzit jan n'dert,
  shteti fort e m fort
  n'humner po rrshqet!


  26

  Nxnsi msuesin
  s'e dgjon n shkoll,
  kikirikon si kn'uesi
  e lodh pa nevoj!


  27
  Kur i thonoll!
  ai s'merr vesh,
  del dhe n'koridor
  zgrdhihet e qesh!


  28
  Nnmohet varfria
  fare s'ka respekt,
  prpar'si ka pasuria
  kush s'guxon ta prek!


  29

  Nuk na kan msuar
  kshtu t'part tan,
  armiku sy zgurdulluar
  knaqet nga do an!

  30

  ohuni o dshmor
  nga varri t gjith,
  t'shihni kjo '' sorr''
  shtetin si po e grith!

  31

  Po u vazhdua kshtu
  s'i ndihmohet atdheut
  sipr ne t gjithve
  rri shpata e Demokleut!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2011
  Postime
  269
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  MOS SHOH NDRR

  Lvdohet ministri, pa u skuqur n fytyr:
  -Pak jan rreh qytetart,sht dasht m vshtir!


  -M rrept dhe mndja, m mos t'u shkoj
  q t dali n rrug, kush t protestoj.


  Policia e vendit n'vend se vjedhjet t'i ndris
  me kto sjellje,popullin po e shastris.


  Pr dukurit negative,pa sedr thojn"
  -Pr t gjitha vjedhjet,hetimet vazhdojn!


  -Qytetarve tan or vlla,i duhet tuta
  veprojm sipas ligjit,si thot Kushtetuta!  Eh moj Europ po e prsrit historin
  tr popullin ton n zgripc po e shtin!


  Dy qeveri mendboshe dhe Bashksia Europiane
  prapa shpins gatisin, ca gropa virane.  Gropa t thella dhe me prplot terr
  shtyhet tins vendi, drejt e n ferr.


  Ferri i zi e me thellsi ca pash
  -Mos shoh ndrr vall?!-m veti thash.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2011
  Postime
  269
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  VAJ HALLI PR NE


  Vaj halli pr ne
  dhe pr brezin e ri,
  vallen kush p'e ngre'
  prplot zymtsi!


  uditen t rinjt
  dhe pleqt n mosh,
  u jan thy' krih't
  bhen pr lmosh!
  A do t vie dita
  e gjykimit njher?
  q kta "sypetrita"
  t'prgjigjen me nder?!


  T'i fshij me ogur
  Kushtetuta,ligji,
  gjith've t'pangopur
  t'u thehet imigji!  Gjer sa t arrij
  ajo dit e bardh,
  gjinduni si t dini
  gjith o ju Kosovar!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2011
  Postime
  269
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Irfan CANA: PAK SATIR PR KOH T LIR

  KRYEMINISTRI FJALNGRNS

  (Takimi ndodhi n Kabinetin e tij m 6.05.2008)


  Or Kryeministr,or flokthinj
  pr ty flasin gjith t rinj!

  Se i hngre fjalt q i premtove
  i gjuajte pas shpins dhe i harrove!

  A t kujtohet Maji 2oo8
  qytetart i thirre n Kabinet!

  Propozove vet me at tnden goj:
  -Problemet e qytetarve dua t'i dgjoj!

  Nga mbar Kosova vrshuam shqim
  tek ti t shkojm pr rrfim!

  Grupe,grupe na pranove brenda
  q t'na i dgjosh tona' brenga!

  N grupin tim un isha pris
  bashk me baban e AFRIM ZHITIS!

  Kur plakun prpara shikove
  n fytyr paksa vrik u trazove!

  Hajredin KUIN shpejt e thirre:
  -T'lutem plakun pranoje n zyre!

  Mirpo plaku nga vendi s'lvizi
  urt e qet rrfimit ia nisi!

  -Edhe kta shok le t dgjojn
  fmijt e dshmorit si jetojn!

  Pa kurrfar ndihme qe ca vjet
  kush n'shtpi nuk po troket!

  Na dgjoi edhe t tjert me rradh
  nervoza i shihej goxha n'ball!

  T gjitha rrfimet n'ditar shnove
  fjal m t'mira na i premtove!

  Tr at koh nuk e prfille
  brengat tona ti nuk i zgjidhe!

  Nuk pan drit se na mashtrove
  me lvdata do dit na lodhe!

  Gjith qytetart le ta din
  se na punove me HIPOKRIZIN!

  Ani q jemi pa buk e pa pun
  Ty t'nnshtrohemi,s'duam prdhun!

  Sjelljeve tua era po i vjen
  pik e pes kokn do ta then!

  Rrenat na kan ardh n'maje t'kres
  nuk durohet m,s'po krkon ndjes!

  Qytetart barkzbrazt e gojn shkrumb
  Kryeministri meriton t prjetoj fund!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2011
  Postime
  269
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Irfan CANA: PAK SATIR PR KOH T LIR

  BANKAT TONA

  N kt koh shoh
  hujet e pavarsis,
  dikush veten ngroh
  dikush zhytet n'kriz!

  Hapen kudo bankat
  me shpejtsi veriu,
  shumohen si kpurdha
  q mbijn nga shiu!

  Nisin t'japin kredi
  me inetres t lart,
  i gjori ai q s'di
  fundin e ka t'qart!

  Ato s' i kontrollon
  gati se askush,
  ligji s'funksionon
  korrupsion sa t'du'sh!

  Po deshe t hollat
  aty t'i deponosh,
  sillen sikur bollat
  s'mund t'i kuptosh!

  Ofrojn kamata t'ulta
  pr disa her,
  thonushtetuta
  aktet i ka nxjerr!

  Ashtu rrjepet populli
  fare pa mshir,
  ngjyra krejt u doli
  qeveria rri ngrir!

  N t'zez me vite
  bankat po punojn,
  kur koca u mbet n'fyt
  rresht bankrotojn!

  Pastaj n fund befas
  veprimtarin ndrpren,
  shpejt gjejn ndoj'shkas
  kursimtart n'balt i len!

  Humbet i gjith kursimi
  me dhjetra miliona,
  krkend s'e rrok dnimi
  pr gabime tevona!

  Nga shum mashtrime
  shpesh na dhemb kr'eja,
  na mungojn investime
  dhe vende pune t reja.

  -Punojm pr t rinjt!
  thon me plot goj,
  kjo sht ve nj flirt
  q kush s'do ta doj!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,074
  Faleminderit
  2
  38 falenderime n 34 postime

  Pr: Irfan CANA: PAK SATIR PR KOH T LIR

  La verita' ti rendera' libero!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •