Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Pornogjenerata ose gjenerata e pedofilve...

  N ZONN REALE


  Dikush pshtyu mbi kta fmij, I pagzoi porno gjeneratsht thyerje pr mua vajzn e qytetit t madh por prap t vogl. Kjo I ngjante nj thirrjeje tjetr t nj mikut tim q do dit diskutimin e par pas prshndetjes s zakonshme Si je? e fillon me revulucionin seksual t ktyre t rinjve q shkelin mbi tradicionalizm vrullshm pa dhn shenja prgjithsie ose prmirsimiPaj fundi I fundit sht normale, do t shtoja un, po t mos vinin pas ksaj edhe ca fyerje t gjenerats tjetr, asaj, q iritohet me tr kt rebelim q siduket qenka I tepruar.

  Me t dal nga dera e shtpis sime pamja e ktij qyteti mbushet me voglushe 12-13 vjeare t cilat jan t maskuara n vajza t rritura . Grimi, bluzat e vogla t tejdukshme q zbulojn gjinjt e vegjel dhe kmbt e tyre t futura n kpuc me take hiper t mdha...dhe dika pas ktij ilustrimit tim t detajizuar m del nga dhmbt- Ky vend sigurisht sht parajs pr pedofile.

  Njher n nj bised joformale e pyeta njrn nga kto voglushe se si ndjehet veshur-zhveshur, ajo pa hezituar m tha se i plqen t duket elegante...Elegante???!!!Do t humbja koh po t koncentrohesha t ia sqaroja se ky sht totalisht interpretim I gabuar i elegancs.
  Duket ky te jete nje prezantim i gabueshm i femrs s re, ose ndoshta presioni i kohrave t kaluara i shtyen pa vetdije kta fmij t sillen si t rritur.
  Mendoj se, sht dika n mes p.sh. te ketij trendi te ri aktual politik te planets son, trend i quajtur Globalizim qe hyn n t gjitha poret e civilizimit, duke u nisur nga gjrat m t thjeshta rrobat, shtpit, deri tek ato t komplikuara si shtetet edhe s fundi vet njerzit. Gati se vreht edhe shuarja e individit dhe shndrrimi i tij n mas.sht ky kapitalizm apo komunizm? Njerzit s shpejti do t jan t uniformuar porsi nj ushtri sepse Christian Dior p.sh ka futur kt ide sezonn e vers...Ironike!. Njerzimi e absorbon kt jet sepse prditshmria e shpejtuar nuk e lejon t mendoj m thell. I vetmi element i ktij sistemi q m duket atraktiv por q nuk aplikohet pr do vend ( fatkeqsisht) jan kufinjt e lir.
  Gruaja natyrisht q n kt proces sht pjesmarrse dhe patjetr q i ka prfitimet e saja sepse sht e involvuar n do hap por, ajo njkohsisht edhe eksploatohet n forma t ndryshme dhe si rrjedhoje e ksaj n disa raste gjat ktij transformimi ajo duket si dekor elegant.


  far shihet nga dritarja e kyre t rinjve?!

  Asgj!
  Nse ata duan t kalojn koh p.sh n roshulla apo duke luajtur futboll patjetr do t konsideroheshin si t papjekur dhe t paaft pr tu bashkangjitur n lojrat e t rrituve andaj kjo mnyr e uditshme e vlersimit I bn t izolohen bashk me dshirat e tyre.
  E ktu duhet t ndalemi, t mos harrojm se shumica prej ksaj gjenerate e kan barrn e ekzistencs n qaf
  Para ca kohe shkova n bank pr t trhequr pagn time dhe njeriu n sportel m pyeti nse un isha kryefamiljari. M befasoj kjo shprehjeKRYEFAMILJARI Deri ather asnjher nuk kisha menduar pr kt, por... e vrtet sht. E dini, un jam vetm 20 vjear!-kshtu thot Lumi(student).

  Para ca kohe dgjova nj koment interesant n radio nga nj gazetar I ri I cili ndr t tjera tha kshtu Qytetit tim I mungon hareja, a e keni vrejtur q mungojn edhe parqet pr argtim, por edhe sikur t ekzistonin a do t kishte fmij n to...Q nga fmijria un personalisht shikoj lajmet bashk me prindrit e mi dhe jetoj nn presionin e anktheve t tyre...

  Po, porno gjenerata pr t ciln komentohet shum, jan kta fmijt e plakur t cilt na befasojn me revolucionin seksual?...Etiket pak e vrazhd pr fmij.
  Ktu vjen edhe nj pyetje ...A kemi prezantuar ndonjher fotografi tjetr m t hareshme...m normale?
  Ndonj tip konzervativ do t thoshte se t gjith mendojm individualisht
  por ather t ndalemi edhe ktu pak, mos t harrojm se kt val n t ciln momentalisht notojm ose mbytemi e kan krijuar individt.


  (Pershtypjet e nje personi mbi prostitucionin)

 2. #2
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  ASD,

  e lexova kete shkrim dhe kisha dy pyetje ne lidhje me te.

  - Per cilin qytet behet fjale?

  - Pse ne fund te tij thuhet: (Reportazh per prostitucionin)?

 3. #3
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Behet fjale per Prishtinen, dhe thuhet "Reportazh per prostitucionin" sepse eshte nje reportazh per prostitucionin qe behet ne Kosove.

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Prita per pegjigjen tende qe te vazhdoja me tej me nje "koment" nga une.

  Nuk e di ASD, ndoshta kam perfytyrim te gabuar mbi reportazhet, por kam pershtypjen se qe te marre nje titull te tille duhet te perfshije brenda tij fakte nga prostitucioni, statistika te mundshme, ngjarje te ndonje vajze te vecante, nje ngjarje qe ka bere buje, etj.
  Cfare marr une si lexuese prej ketij artikulli eshte pershtypja e kesaj zonje/zonjushe mbi dukurine qe ve re ne rruget e Prishtines, pra vajza te vogla te veshura e te shnderruara ne te medha. ajo nuk ka perdorur per to fjalen prostituta, ndaj cuditem. edhe kur i afrohet njeres prej tyre dhe e pyet si ndihet e veshur ne ato rroba nuk e ben nje insinuate te tille.

  Ndaj per mbylljen "Reportazh per prostitucionin" mbetem me pikepyetje.



  Por ajo qe trajtohet, eshte nje dukuri e rende, qe e ve re jo vetem ne rruget e Prishtines. Pa shko njehere ne Tirane dhe te ikin trute e kokes. Me shume se gjithe femrat e tjera mbahen adoleshentet. Dhe t'i shohesh se ne dore te kujt bien. Tmerr!

  Pikat qe ngre me konstatim shkruesja ne kete artikull i mbeshtes plotesisht. Ka raste kur konservatizmi ne nje shoqeri eshte i nevojshem per te mbrojtur bazat e saj. (Personalisht per mua eshte menyra me e sigurte me te cilen mund te mbahet nje shoqeri ne kembe, ose nje hapje graduale per te mos qene krejt jashte kohe). Por meqe njerezit duan te gezojne lirine personale nuk arrijne te mendojne ne nivel shoqerie dhe kjo do te coje ne degradim te metejshem. dhe kjo ka rendese edhe me te madhe, sepse njerezit nuk duan te ndergjegjesohen. Dhe per kete duhet ne radhe te pare puna e prinderve.


  Tek pjesa me konstatimin "Ky vend eshte parajse per pedofilet" m'u kujtua nje emision ne televizion ku flitej per Tailanden si vendi ku lulezon ai qe quhet turizmi i mishit te gjalle, te pasur nga vende kryesisht te Evropes shkonin te kalonin dite qejfi me vjaza femije, 11-13 vjece. Ishte e tmerrshme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 25-03-2003 m 17:01

 5. #5
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  E nderrova nga "Reportazh" ne "Pershtypje".

  Te falemnderit Dite.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-02-2003
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  62
  ASD e lexova me vemendje "reportazhin" ose me mire pershtypjen qe eshte dhene ne shkrimin qe ke paraqitur ne forum. Eshte me vertete per te ardhur keq , aq me teper kur e di qe kjo eshte nje gjendje reale per shume vajza te reja . Dhe ajo gjendje si tha me siper edhe Dita nuk eshte vetem ne Prishtine , por edhe ne shume qyetete te tjera te "zhvilluara" te Shqiperise.
  -------------------
  Ndonj tip konzervativ do t thoshte se t gjith mendojm individualisht
  por ather t ndalemi edhe ktu pak, mos t harrojm se kt val n t ciln momentalisht notojm ose mbytemi e kan krijuar individt.
  ------------
  Desha te shtoja edhe pak mbi kete koment. Reportazhi e theksonte shume mire qe behej fjale per adoloshente 13-14 vjecare. Per mendimin tim ato nuk arrijne dot te " mendojne individualisht" edhe te analizojne gjerat si duhet. Ato jane vetem femije. Keshtu do te ishte shume me mire qe vet familja e ketyre vajzave te ishte pak konservatore dhe te mos u jepte ketyre adoleshenteve shume liri. Mbase fjala "konservator" nuk tingellon edhe aq mire tek ne ne keto dite , por per mendimin tim eshte me mire sesa te degjosh fjalen " pornogjenerate'' e cila nenkupton gjeneraten e adoleshenteve ose me mire " vogelusheve".
  Life is either a daring adventure or nothing.

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Antarsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Liria dhe ekseset e jetes perendimore po na mbesin ne fyt ne shqiptareve, qe tashme nuk quajme te shenjte asgje tjeter pervec Perendimit!

Tema t Ngjashme

 1. Pranga 7 pedofileve ne Meksike, mes tyre nje prift
  Nga Vista n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 24-04-2009, 04:46
 2. Nesr diplomon gjenerata e 37-t oficerve korrektues t Kosovs
  Nga Vicianum n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 10:14
 3. Gjenerata e cila nuk prsritet
  Nga altruisti_ek84 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-02-2009, 08:38
 4. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 20:36
 5. Gjeneron Me Tej Gjenerata E Re E Shqiptare
  Nga klarko_best n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2004, 12:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •