Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 82
 1. #61
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  C`ka argumentove zoteri,une shoh si gjithmon qe e "kendon kengen tende monotone".Nuk ju pergjigjesh kontekstit por llomotit...paramendo,arsyetime gjen ne sferen socijale kur kjo i perket organeve shteterore ti rehabilitoj raste te tilla...Nuk do mend qe te perkrahesh poligamine eshte e turpshme.
  Dhe ke sy e faqe te auzosh per "pergjigje" jashta kontekstit ???..............pikerisht pergjigjet e mia i kane thurre kornizat ne te cilat perqendrohet argumentimi e qe jane "raste ekstreme", "raste sociale", "ligjedhenja".

  Une nuk e perkrahi poligamine, ku e kame shkruar ate ???, une personalisht nuk njoh asnje rast poligamie, edhe nder shoket e mi qe i kam nga egjipti, edhe ata nuk kane raste ne rreth apo familje. Pjesa dermuese e muslimaneve jetojn ne kurrora monogame. Eshte pikerisht deshira e juaj ta nderlidhni "poligamine" me nje bindje personale, ta perqendroni ate ne afersi te perditshmerise se nje muslimani, me te vetmin preteks, qe nepermjet te kesaj dukurie tejet te "vecante", ta perforconi qendrimin e juaj karshi islamit, ngase thjesht profeti, kryeja, berthama, themeluesi i islamit, ka jetuar ne lidhje poligame. Gjith attributet negative te poligamise qe ja ka thurre kultura kishtare (natyrisht duke e potencuar ate ne senze negative, ngase eshte thjeshte me qendrime opozitare ndaj islamit) pejgamberit tone, i shihni te pasqyruara ne nje njeri qe e percepton poligamine mbi arsye objektive. Kjo eshte thjeshte nje paushallizim, kjo eshte thjeshte joserioze, dhe ne shumicen e rasteve nuk kerkon asnje pergjigje tjeter pos nje sarkazme te kthjellet dhe nje cinizmi te jashtzakonshem. Me njerez te permbushur me paragjykime nuk diskutohet, me ato tallet. Nese e ke hallin ndryshe, atehere tregoje nepermjet te kultures se diskutimit.

  Kur nuk te pelqen ndonje pergjigje e imja, mos u mer me natyren time, por me intencionin e rrefimit. Se me ne fund, nuk mund te me shpalosh mua dicka te mshehur, mund thjesht te me keqkuptosh. Nuk e kam hallin ketu te ta mbushi teje koken apo dikujt tjeter se islami keshtu e islami ashtu, une mendoj se kam njohuri te mjaftueshme mbi ceshtjen, se paku me shume se disa ketu, dhe e ndij vetveten te obliguar te nderhy, me qellimin e vetem, qe te qartesoj aty ku mundi te qartesoje.

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  E dine c`eshte argumentimi,te rrezosh pretendimin tim qe poligamija ne boten muslimane eshte mbulese per kurverine....hajt,ti me bind mua qe nje musliman i pasur per shkaqe meshire e merr ne shtepi nje grua fatkeqe bashke me femijet e saje,kur ka milion rruge tjera ti ndihmohet nje gruaje ne nevoje egzestinciale....Paramendo c`ka arsyeton dhe sa ka peshe dashurija te tipa si ty " Marr nje grua tjeter ,neqoftese ajo nuk me ben femi" !!! Pse te marresh nje grua tjeter dhe te krijosh harem kur egziston rruge tjeter elegante "Te biresosh ndonje femi ".....
  Ajo ne bold nuk te len te "kuptosh" sqarime tjera. Ti i ke hyre ceshtjes me nje paragjykim, dhe je ne kerkim te perforcimit te paragjykimit.


  Ja nje argument (rast ekstrem, qe i prek 0,01 % te muslimaneve gjetiu, numer fiktiv ki, nuk kam njohuri te sakta !!!):

  Beduinet e sahares jane popull endacak me tradita MIJEVJECARE, dhe musliman. Martesat ne kete popull jane thuajse edhe pa mos lind femija vetemse te "programuara". Si do te shqyrtohet ki rast hypotetik: gruase me 5 femije i vdes burri ne gjah, nga semundja, ndonje aksident etj...., do ta fute patriarhi ate ne "shtepine publike te grave vejushe te sahares", apo KU ???

  Poligamia nuk miret me raste konvencionale, por me raste EKSTREME, kuptoje kete !!!


  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin

  Sido qe te jete,llomotitjet e tua nuk cojne peshe...le te flasin pjesa femerore e botes muslimane.
  Ti je vetlavderues i semure,ndersa nje here nuk tregove disipline dhe korrektesi intelektuale qe te ju permbahesh tekstit te kundershtarit dhe te pergjigjesh.
  Ja ku te kane fole do motra ketu, dhe asnjera NUK E PERKRAH poligamine, por edhe asnjera nuk e pa si dicka "abnormale", dicka "djallezore", apo, "kurveri" sic e ke qejfin ta shohesh ti me grupin legjendare. Intelekti im eshte thjeshte i PAKAPSHEM per ti, andaj edhe nuk e sheh......si mund ta shohe nje njeri, qe eshte ne kerkim te cfaredo "kime" ne dhalle, vetemse per me i than nikoqires, se darka dhjet-rrendeshe, e me mahnitese qe e ka ngran ndonjehere, per arsye te "kimes" ish nje katastrofe ne vehte....ti nuk e kerkon njohjen e islamit, ti e kerkon arsyen qe akoma mos ta njohesh.....apo jam gabim ???

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  P.s. Natyrisht qe fyen ne mungese argumentimi dhe edukate.Kot e ke me shkrimet e tua pafund me shpresen qe do i lodhi keta kritiket e islamit.
  Cka eshte fyerje, shembulli me beduinin ???...........kure kam mbet une PA ARGUMENTE ???, ndonje shembull, se ndoshta mund edhe une te mesoj dicka nga ju.....por ki kudes, per nga qetesia, Buddha afer meje duket si nje "kosh me nerva"......dhe per bese, do ju lodhi, do ju djersiti, qe, ose ta mblidhni bishtin nder vege dhe te ja mbani andej ku e keni vendin, ose se paku te beheni shqiptare.....mos haro, une jam ketu per te ju bere shqiptare, jo musliman....ate muhabet e keni ta ndani me Krijuesin e juaj.....

  tungi
  albanish by nature

 2. #62
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  Nuk ke te drejte si muslimane te hudhesh vullnetin e allahut.Perpiqu sa te duash por si femer muslimane nuk ke te drejten e VETOS .Islami eshte religjion i koncepuar sipas tekave te meshkujve.

  A mund ta argumentosh kete qe thua ???

  ncncncncnc...........dhe ti se paku me ke thane se ke respekt te madh per rahmetli Jakup Hasipin ???, e ke pat te familjes, apo si duhet ta kuptoj respektin, ngase nuk shoh se paske mesuar dicka nga ajo qe ka fole ai alim i madh ???

  Njeh ndonje RAST nder popullin TIM musliman, ku vajzat perdhunohen per martese me filan fistekun qe nuk e duan ???........nese NJEH, urdhero, por mos u sill ashtu, sikur kjo qe te fluturon neper radake qenka "bismilah" tek muslimanet.

  tung
  albanish by nature

 3. #63
  . Maska e Dritė
  Anėtarėsuar
  16-03-2009
  Postime
  397
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Drite e dashur!!
  Une e kuptoj shume mire dallimin midis "lejimit" dhe "detyrimit", por ne kete rast ti je jashte ēdo lloj pozicioni per te marre ndonje vendim, pasi je femer!!! Pikerisht per kete une te pyeta se si ka mundesi qe ti si femer t'i ndalosh burrit diēka qe vete Allahu ia ka lejuar; pra nuk ishte ne pyetje sjellja e burrit tend karshi kesaj "lejese" kuranore, por ajo e jotja!
  A te lejohet ty te ndalosh ate qe ka lejuar Allahu??!
  A i lejohet femres myslimane e njejta gje qe i lejohet mashkullit mysliman??!
  I nderuar Jarigas, sinqerisht me mungon koha ti futem nje diskutimi i cili simbas mendimit tim nuk do te kete asnjehere fund. E din pse? Sepse cfardo qe do te shkruaj e di qe ti dhe tjeret do ta kundershtojne.
  Megjithate do te mundohem sa me thjeshte ti permbledh mendimet e mia ne kete postim meqe keni kerkuar edhe mendimin e femrave muslimane.

  Ne rradhe te pare, martesa ze nje vend shume te rendesishem ne jeten e muslimaneve, ajo quhet si plotesim i "gjysmes se besimit".
  Tani shikoje ajetin me vemendje ku permendet poligamia:

  "Nėse keni frikė se ndaj bonjakėve nuk do tė jeni tė drejtė, atėherė martohuni me ato gra qė u lejohen, me nga dy, tri dhe me katėr. Por nė qoftė se frikėsoheni se nuk do tė jeni tė drejtė, atėherė vetėm me nga njė.."


  Natyra e njeriut eshte e tille te anoje te jete i padrejte, edhe nese mundohet te jete i drejte mes grave, perseri mund me zemer njeren ta doje me shume se tjetren. Ne momentin kur dikush ka keta dyshime me e drejte eshte te martohet vetem me NJE qe ti shmanget mekatit te jete i padrejte!

  Pastaj lexo ne vijim:
  Dhe nga faktet e (madhėrisė sė) Tij ėshtė qė pėr tė mirėn tuaj, Ai krijoi nga vetė lloji juaj palėn (gratė), ashtu qė tė gjeni prehje tek ato dhe nė mes jush krijoi dashuri dhe mėshirė. Nė kėtė ka argumente pėr njerėzit qė mendojnė”. – 30:21

  Per fjalen "prehje" qe eshte pershtat shqip perdoret fjala arabe "libas" e cila ngerthen disa kuptime si: mburoje per njeri tjetrin, te gjeturit prehje, perkrahje etj. Dmth burri per gruan dhe gruaja per burrin eshte si mburoje dhe prehje, e kjo perfshin gjith aspektet si ata emocionale ashtu edhe ata tjera. (fizike, sociale etj)


  Lexo: “Ēoni jetė tė mirė me to.” – 4:19, menyra urdherore nga Zoti per meshkujt, te cojne jete te mire me grate. Si behet kjo? Natyrisht jo duke neperkembe ate, po duke rrespektuar cdogje qe ka te beje me martesen dhe bashkejetesen ne harmoni.
  Te cojne jete te mire burrat me grate perfshine cdo fushe te jetes qe do te nderlidhet me mirembajtjen e raporteve bashkeshortore, dmth meshira, rrespekti, angazhim per te menjanuar mosmarrveshtjet e mbi te gjitha mirekuptimi per te arritur qellimet e larta te jetes martesore (plotesimin e gjysmes besimit)


  Tjeter: “O ju njerėz, vėrtet Ne ju krijuam juve prej njė mashkulli dhe njė femre, ju bėmė popuj e fise qė tė njiheni ndėrmjet vete, e s’ka dyshim se te Allahu mė i ndershmi ndėr ju ėshtė ai qė mė tepėr ėshtė ruajtur (nga tė kėqijat), e Allahu ėshtė shumė i dijshėm dhe hollėsisht i njohur pėr ēdo gjė.” – 49:13

  Nese martesa e dyte sjell prishje te harmonise familjare athere eshte gabim te behet, prandaj per te lidh martesen e dyte burri duhet ta merr pelqimin e gruas pare.

  Une e permenda, femra ka opcionin qe ne kontraten e marteses te perfshije se ajo nuk eshte dakort me nje martese poligame. Kontrata e marteses ne islam ka vlere shume te lart dhe ajo duhet te rrespektohet.

  Personalisht me rrethanat ne te cilat jetoj tani jam kunder poligamise sepse nuk eshte e realizueshme. Por kete e them e nisur nga vetvetja dhe mundesite e jetes qe kemi tani per tani. Allahu ia ka lejuar bashkeshortit mundesine e poligamise, por nuk e ka urdheruar, keshtuqe ai ka perseri opcionin te zgjedh vete. A shkruan diku se nese nuk martohet burri me me shume se nje grua ka mekat ose del prej feje?

  Lejesa eshte lehtesim per rastet e vecanta, e rastet e vecanta jane permend ne kete teme me heret (raste lufte, probleme shendetesore e te ngjajshme...) e kjo per te siguruar mireqenien e grave te cilet jetojne ne ata rrethana.

  Ketu para ca kohesh kishin pyet nja dy djem nje Imam i cili njihet mire me Jurispudencen Islame ne lidhje me poligamine sepse iu paska pelqyer ideja.
  Pergjegjja imamit ishte: "I keni rregulluar ju dy gjith raportet tjera me Zotin? Kryeni obligimet fetare rregullisht si falja, agjerimi, dhenia zekatit, obligimin ndaj prinderve, farefisit, fqinjeve etj?" Djelmoshat pasi ishin skuq dhe kan ul koken ai qeshet dhe ju thote: "Pasi te martoheni me nje, te i ofroni asaj gjithat qe keni obligim, plotesoni gjith obligimet tjera te cilet i permenda, ne rrethanat te cilet jetojme ketu dhe sot, ju nuk do te keni as kohe te mendoni per martese te dyte, e ku me ta realizoni!"

  Une personalisht njoh 4 cifte te cilet jetojne ne martese poligame. Njeri cift ka zgjedh martesen e dyte ne kohen e luftes ne bosnje meqe gruaja mbetet me femijet e saj pa strehe dhe pa asnje te aferm, ka qene gruaja e pare e cila ka qene iniciatore per kete martese dhe burri ju ka ofruar te dy grave nga nje shtepi dhe gjith femijeve shkollim te larte.
  Dy ciftet tjera jane shqiptare, njeri me probleme trashigimie, tjetri me probleme shendetesore te gruas pare, dhe cifti i katert, ndac beso e ndac jo, eshte cift italian krishter ku gruaja pare pas nje akcidenti ka pesuar paralize te pjeserishme te trupit. Jeton bashke ne martese poligame dhe perkujdesen per gruan e pare dhe gjith femijet.
  Te gjith te lartpermendurit skam vene re mos funkcionoje por jane martesa afatgjata harmonike (rreth 20-30 vjet).
  Nese gjith palet jan dakort me nje martese dhe jete te tille eshte puna dhe e drejta e tyre te jetojne jeten si te duan.
  Personalisht jam kunder cdo lloj keqperdorimi te kesaj "lejese" nga ana e meshkujve, por jam dakort nese behet per arsye tjera me pelqimin e gjith paleve.
  Kalofsh mire!

 4. #64
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  Te gjitha dispozitat fetare (ne Judaizm,Krishterim,Islam) jane shpikje e egos se mashkullit....judeo-krishtero-islamizmi eshte represiv mbi gjinin femer, dhe femrat duhet te ju kundervihen per shkak te "konfliktit te interesit ".
  Femrat muslimane jane ne situate dyfish paradoksale,te mohosh poligamine qe eshte e dashur te allahu ~ e hidheron allahun dhe ia pamundeson burrit te kenaqet me ate qe ja premton perendija muslimane.
  Edhe me kete deshmon monsjohje ELEMENTARE te islamit. Po ta njihje islamin, do ta dije se ekziston nje hadith SHUME I NJOHUR nder muslimanet, i cili thot: nder te lejuarat, me e padeshiruara te Allahu eshte "shkurrorezimi". Pikerisht "famlja" eshte TRUNGU i kultures islame. Pergjigjen e gjithe ketyre pyetjeve te PAVLERA qe i ben ketu, e ke dhan ne ate postimin e dyte apo trete me heret vetvetiu, kur pyete per perceptimin e DASHURISE. Ne lidhje poligame DASHURIA eshte sekundare !!!, ne pike te pare eshte qetesia sociale, andaj, perpos ndonje neriu me perverzitete jonormale (qe i ke plot e perlot mbi rruzull, mjafton te hapish kronikat e zeza, edhe nder muslimanet, ngase sic ju kam mesuar, muslimanet nuk jane melaqe edhe evlija si Nuh Musa) martesa poligame eshte nder muslimanet subjekt hajgareje, dhe ASNJEHERE synim i deshiruar.

  Nje pyetje tjeter e kam per teje, te kemi edhe doktore, dhe mund te konzultohesh me koleget tjere.

  Sipas statistikave, 90% e meshkujve jane donhuanist (nymfoman), kurse vetem 10% e femrave nymfomane. Shkurt e shqip, ja u don qejfi coitusin ne keto perpjesetime qe i ceka......ne ato shtepite e femrave qe mi ceke, si do te doremiret kjo NEVOJE trupore e atyre ugurzezave qe kane mbet pa burra dhe qe strehohen ne ato programme sociale te botes moderne ???

  Une e kam nje axhe eshte kasap, dhe cdokohe ka mbajtur "muzere" (shumes per muzat) ne shtepi, dhe gjith lopet e katunit vinin tek muzati i axhes tim kur "kerkonin muzat".....pyetja e ime eshte tash, ato "institutet strehuese te grave" kane edhe ato ndonje dhome speciale, apo si ju permbushen nevojat trupore atyre ???.......... e sheh se koncepti i botes moderne ka MANGESI ???, a nuk eshte pikerisht kjo mangesi nje rruge e "sigurte" per "kurverine" ???


  tungi
  albanish by nature

 5. #65
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardanė
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
  Pershendetje ,nuk e studioj por kam lexuar mjaft rreth fese islame dhe ende vazhdoj te lexoj siq lexoj edhe literature joislame apo jo fetare dhe prandaj bej krahasimin.... dhe feja islame nuk me del e mire dhe e dobishme ,prandaj jam e" tille"(siq me njihni) ......sidoqofte leximin ju rekomandoj edhe juve
  Poligamia nuk eshte farz (apo urdher) per eshte nje nga lejesat pra nuk ndalohet.
  Me lejo te bej nje pyetje ty,ti cka mendon rreth poligamise apo me sakte si do e perjetoje nese nje dite burri yt do vendoste te martonte edhe nje grua tjeter perveq teje,do e pranoje qetesisht(sepse Allahu e ka lejuar) apo do iritoheshe?!!
  E tille eshte edhe tere familja yte atje ne Viti! Nje pakic krishtere qe bejne ore e qast incestin, sepse nuk kane rreth me te gjere per te gjetur bashkshortin/en me te larget keshtu qe ia fusin njeri tjetrit brenda perbrenda fisit ! Dhe ti vjen ketu e ben gam gam duke na shitur mend. Genjeshtare e paskrupullt, sa thua jetoj ne Kosove, sa thua kam shetitur gjithe europen sa thua jetoj jasht Kosoves, sa thua punoj ne nje zyre me bashkeshortin - sa qe ke kohe te hedhesh vrere mbi fene Islame dite e nate - paramendo! - edhe ne zyre punon! - A lejohet ne europe qe te punosh ne nje zyre dhe ne te njejten kohe te mirresh gjithe diten me nje forum dhe me fene Islame?! - Apo te ka punesuar dikush per kete gje?! - apo ke blere nje PC atje diku ne nje fshat te thelle te Vitis, ske cfare bene dhe rri gjithe diten ne forum... A te pengojne derrat ne oborr?! Se ata rrijne gjithe diten duke bere NGRRRRR NGRRRR -ashtu sic ben ti ketu ne forum! Sepse derrat nuk dijne te bejne ndryshe... lol

  Ps. Nuk e kam zakon te mirem me privatesine e personave, por ja qe dikush te detyron. Eh me privatesine time ka shume te sojit tend qe jane marrur. Mos u shit si ateiste, sepse ne momentin qe me ke treguar vendin ku ke lindur une e di cfare je...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gon! : 03-12-2012 mė 06:31

 6. #66
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime nė 202 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gon! Lexo Postimin
  E tille eshte edhe tere familja yte atje ne Viti! Nje pakic krishtere qe bejne ore e qast incestin, sepse nuk kane rreth me te gjere per te gjetur bashkshortin/en me te larget keshtu qe ia fusin njeri tjetrit brenda perbrenda fisit ! Dhe ti vjen ketu e ben gam gam duke na shitur mend. Genjeshtare e paskrupullt, sa thua jetoj ne Kosove, sa thua kam shetitur gjithe europen sa thua jetoj jasht Kosoves, sa thua punoj ne nje zyre me bashkeshortin - sa qe ke kohe te hedhesh vrere mbi fene Islame dite e nate - paramendo! - edhe ne zyre punon! - A lejohet ne europe qe te punosh ne nje zyre dhe ne te njejten kohe te mirresh gjithe diten me nje forum dhe me fene Islame?! - Apo te ka punesuar dikush per kete gje?! - apo ke blere nje PC atje diku ne nje fshat te thelle te Vitis, ske cfare bene dhe rri gjithe diten ne forum... A te pengojne derrat ne oborr?! Se ata rrijne gjithe diten duke bere NGRRRRR NGRRRR -ashtu sic ben ti ketu ne forum! Sepse derrat nuk dijne te bejne ndryshe...

  Ps. Nuk e kam zakon te mirem me privatesine e personave, por ja qe dikush te detyron. Eh me privatesine time ka shume te sojit tend qe jane marrur. Mos u shit si ateiste, sepse ne momentin qe me ke treguar vendin ku ke lindur une e di cfare je...
  Pse genjen or djalosh me" fare nga babai e me gjak nga nena"?!!
  Asnjehere skam thene se jetoj jasht Kosove dhe qe jam ateiste dhe as qe kam vizituar tere shtetet e Evropes (disa vetem).E vertete qe preardhja e familjes time eshte nga komuna e Vitisie(babai eshte lind e rrit ne nje fshat te Vitise) por qe nuk jam katolike por "muslimane" per nga familja ,bile gjyshja ime e ndjere te cilen shume e kam dashur eshte fal 5 here ne dite.Ne komunen e Vitise nuk jetoj dhe ka me muaj qe nuk kam qene por jetoj ne nje qytet te Kosoves .Punoj ne Kosove ,bashke me burrin ,kemi nje biznes i cili nuk funsionon pa zyre etj etj .Kurre skam thene se jam ateiste ,besoj ne Zot por qe feja ime eshte ndergjegjja dhe morali im!
  Mos u mirr me mua por mirru me iden 'gjeniale" te Kuranit ,martesen deri ne kater gra njeheresh,ke gje te shtosh ne lidhje me poligamine?!

 7. #67
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  23-09-2011
  Vendndodhja
  Dardanė
  Postime
  1,817
  Faleminderit
  3
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga ane Lexo Postimin
  Pse genjen or djalosh me" fare nga babai e me gjak nga nena"?!!
  Asnjehere skam thene se jetoj jasht Kosove dhe qe jam ateiste dhe as qe kam vizituar tere shtetet e Evropes (disa vetem).E vertete qe preardhja e familjes time eshte nga komuna e Vitisie(babai eshte lind e rrit ne nje fshat te Vitise) por qe nuk jam katolike por "muslimane" per nga familja ,bile gjyshja ime e ndjere te cilen shume e kam dashur eshte fal 5 here ne dite.Ne komunen e Vitise nuk jetoj dhe ka me muaj qe nuk kam qene por jetoj ne nje qytet te Kosoves .Punoj ne Kosove ,bashke me burrin ,kemi nje biznes i cili nuk funsionon pa zyre etj etj .Kurre skam thene se jam ateiste ,besoj ne Zot por qe feja ime eshte ndergjegjja dhe morali im!
  Mos u mirr me mua por mirru me iden 'gjeniale" te Kuranit ,martesen deri ne kater gra njeheresh,ke gje te shtosh ne lidhje me poligamine?!
  Athuu!! E cfare ndergjegje paske ti oj ane, cfare morali paske ti qe prek ore e cast familjen (thelbin e shoqerise) e cdo myslimani?! Me sa e pashe te gjithe te kishin dhene pergjigje te sakte rreth poligamise ne Islam, paqka ti deshiron me cdo kusht t'i japesh nje kahje tjeter. Poligamia ne Islam nuk eshte domosdoshmeri, por vetem e lejuar - megjithate jo 'lejim i plote', sepse ne se nuk i permbahesh asaj qe e thote Kurani dhe ne poligami tregohesh i njeanshem, atehere do te besh mekate dhe ne boten tjeter do te paguash denimin per ate njeanesi, sepse Zoti ne Kuran thote qe di gjithqka bartin zemrat e njerezve. Ne se nje gje ia arrin ta fshehesh nga njerezit, ate gje kurr nuk mund ta fshehesh nga Zoti...

  Ane, cili eshte Zoti qe ti i beson? Si e pershkruan Zotin ti? Mos valle ai Zoti yt po te shtyn te kesh urrejtje kaq te madhe nda myslimaneve?!

 8. #68
  Style & Substance Maska e qeveriablu
  Anėtarėsuar
  16-05-2011
  Postime
  1,830
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Une nuk e perkrahi poligamine, ku e kame shkruar ate ???
  Si nuk e perkrah.Mjafton qe nuk e hedh idene,arsyetohesh se poligamija duhet te mbahet si mundesi rezerve !
  une personalisht nuk njoh asnje rast poligamie, edhe nder shoket e mi qe i kam nga egjipti...
  Cilet shoke nga Egjipti....miqet tuaj, anetaret e "Muslims Brotherhood" ,organizate nga e cila kane dale gati te gjitha organizatat terroriste islamike sot.Selia e tyre eshte mu ne Egjipt,ne Kairo !
  Eshte pikerisht deshira e juaj ta nderlidhni "poligamine" me nje bindje personale, ta perqendroni ate ne afersi te perditshmerise se nje muslimani, me te vetmin preteks, qe nepermjet te kesaj dukurie tejet te "vecante", ta perforconi qendrimin e juaj karshi islamit, ngase thjesht profeti, kryeja, berthama, themeluesi i islamit, ka jetuar ne lidhje poligame.
  A nuk ishte thenia yte qe ideali i cdo muslimani eshte: Te imitoj deri ne detaje me te imta jeten e profetit tuaj Muhamed.Perse ikje nga imitimi i perpikte,atje ku nuk ju del hesapi mire ne shoqerite laike ...

  Kur nuk te pelqen ndonje pergjigje e imja, mos u mer me natyren time, por me intencionin e rrefimit.
  Mire.Atehere mos na ca koken me spjegime siperfaqesore,sepse te flasish per poligamine jashta kontekstit te sherijatit eshte cirkusllek.Hajt per fillim,te shohim "rrefimin" sherijatik mbi poligamine.
  A mundesh te na sjellesh ndonje rast ku sherijati (per poligamine) na ofron mireqenie (utopi) per keto raste ekstreme.Sherijati ne praktike (realitet) nuk funksionon ,pervec se pamundesise te argumentosh KU parimisht gabojne talibanet kur thone qe e mbajne traditen e Muhamedit.
  -C`fare mbrojtje ju ofron sherijati gruas e cila nuk e deshiron poligamine
  -Egziston ndonje dokument qe duhet te nenshkruaj gruaja si "pranim" te poligamise dhe si e mbron sherijati "pajtueshmerine" e gruas per poligami ~ si mbrohet vullneti i saj per mospranim
  -Si e dime qe burri poligam musliman refuzimin e gruas e ka cilesuar si thjesht " te pasrsyeshem", dhe ka filluar me metodat e "bindjes" qe na pershkruan profeti
  -Cilat jane mjetet mbrojtese te gruas muslimane ndaj llojeve te tilla te "bindjes" ... dhe si te vertetohet kjo
  -C`fare opcione tjera i jep sherijati ,pervec terheqjes kur dime qe 99 % te rasteve jane te "harxhuara"
  -Guxon ajo qe ti mbaje femijet mbas ketij te themi ~ manifestim i inatit te "pa arsyeshem"
  -Neqoftese dicka ka "funksionuar" (poligamija) para 1000 viteve ,e mbas asaj periudhe me asnje here - cka na tregon kjo
  -Ne cilin vend musliman me sherijat gruaja e ka mundesine te shpreh vullnetin e saje te lire konform bindjeve te saja,te drejten e votes,te drejten te mirret me pune publike,te drejten te punoje etj.
  -Si mundet te perputhet etika dhe poligamija
  Poligamia nuk miret me raste konvencionale, por me raste EKSTREME, kuptoje kete !!!
  Dhe keto raste "ekstreme" rregullohen si na trumbetoni ju ~ permes poligamise.!!!

  Ja ku te kane fole do motra ketu, dhe asnjera NUK E PERKRAH poligamine, por edhe asnjera nuk e pa si dicka "abnormale", dicka "djallezore", apo, "kurveri" sic e ke qejfin ta shohesh ti me grupin legjendare.
  Dhe "motrat" cka na thane ,pervec hudhen pertok nje rregull te Islamit.Ata refuzuan edhe zgjidhje islamike edhe per ato raste qe i quani ju "ekstreme"...Munde ti bindesh "motrat" e tua te forumit per te hyre ne nje marrdhenie poligamike kur e kane statusin e atij rasti ekstrem...( e cuditshme eshte cilesimi "moter" nga islamiket per persona te panjohur,duhet te ikin vashat nga tipat qe i cilesojne femrat ne kete menyre .Zakonisht nuk shpreh termi "moter" afersi,por pretendon prapaskena tjera !)
  Intelekti im eshte thjeshte i PAKAPSHEM per ti, andaj edhe nuk e sheh......
  Ashtu eshte "gjeniu" yne i vetdeklaruar i pa kapshem.Zakonisht te tillet perfundojne ne psikijatri,heret a vone....Gjenite qendrojne ne perin e holle afer cmendurise,por vegjelsija yte noton ne diletantizem...( E sheh tani shkrimin jashta kontekstit.Vet lavderimi nuk te vlen pese pare neqoftese lavdi nuk te vjen nga te tjeret.Ti ke arritur vetem te besh nje koleksion te pasur etiketash ! )

  ......dhe per bese, do ju lodhi, do ju djersiti, qe, ose ta mblidhni bishtin nder vege dhe te ja mbani andej ku e keni vendin, ose se paku te beheni shqiptare.....mos haro, une jam ketu per te ju bere shqiptare, jo musliman....ate muhabet e keni ta ndani me Krijuesin e juaj.....
  Si munde te besh dike tjeter Shqipetare ,kur vet je aktivist i nje levizje panislamike ,anti sekulare,nje njeri qe mohon te kaluaren e popullit te tij (periudhen Ilire,mesjetare,Arberore),nuk i pranon heronjet e kombit,shtremberon qellimisht historine e kombit per qellime perverze fetare,cungon historine vetem ne 300-400 vitet e fundit,aprovon pushtimin,aprovon penetrimin e interesave turke te shqiptaret,etj.
  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  A mund ta argumentosh kete qe thua ???
  Ja,une do e formoje nje "Qeverijaland" ku postulati themelor eshte qe te gjithe duhen te jene te mire dhe te kene respekt te ndersjellte.Nje pjese e popullates jane te aboluar nga cdo reperkusion per mosrespektimin e postulatit baze !...ose,si munde te legjitimohet gruaja e 3,4, aq kane muslimanet libido te forte ...ja,te dyten e rehibilituam -streliliteti i te pares !!! (mundet muslimani edhe pa te dyten grua - permes mbarsimit artificijal.Ne kete rast nuk do te krijonin tollovi te teperte ne krevat )...perse vazhdohet me te 3,4 ! ( probaliteti te marresh 4 gra dhe te terat te jene sterlile eshte gati zero haha)....Mbetet aspekti socijal,hmm te luta me larte te me tregosh raste te muslimaneve qe marrin ne shtepi gra fatkeqe per shkak te meshires.Gjithashtu nuk komentove edhe "martesat disa mujore muslimane"...e meshiroj shume fatkeqen dhe e fus ne krevat ( humanizem se jo mahi !).
  Mbetet ajo qe te thash - poligamija eshte mbulese per ndarjen "legjitime" te nje partneri,shkurt legjitimim i kurverise nga ana e sherijatit islamik.
  ....dhe ti se paku me ke thane se ke respekt te madh per rahmetli Jakup Hasipin ???, e ke pat te familjes, apo si duhet ta kuptoj respektin, ngase nuk shoh se paske mesuar dicka nga ajo qe ka fole ai alim i madh ???
  Ndali keto budalliqe me privatesine (nuk na duhen as pikanterit private te tuaja ne forum ).Hoxhen nuk e kam te timin,asgje nuk me lidh nga gjaku.E respektoj per shkak te patriotizmit te tij dhe retorikes se vecante....Ndersa ligjerimet e tij fetare me shume jane intelektualizem siperfaqesor me doza te forta histerije...Ligjerime per plebejet !


  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  ... ngase sic ju kam mesuar, muslimanet nuk jane melaqe edhe evlija si Nuh Musa...
  Hahaha....
  Sipas statistikave, 90% e meshkujve jane donhuanist (nymfoman), kurse vetem 10% e femrave nymfomane. Shkurt e shqip, ja u don qejfi coitusin ne keto perpjesetime qe i ceka......ne ato shtepite e femrave qe mi ceke, si do te doremiret kjo NEVOJE trupore e atyre ugurzezave qe kane mbet pa burra dhe qe strehohen ne ato programme sociale te botes moderne ???

  Une e kam nje axhe eshte kasap, dhe cdokohe ka mbajtur "muzere" (shumes per muzat) ne shtepi, dhe gjith lopet e katunit vinin tek muzati i axhes tim kur "kerkonin muzat".....pyetja e ime eshte tash, ato "institutet strehuese te grave" kane edhe ato ndonje dhome speciale, apo si ju permbushen nevojat trupore atyre ???.......... e sheh se koncepti i botes moderne ka MANGESI ???, a nuk eshte pikerisht kjo mangesi nje rruge e "sigurte" per "kurverine" ???
  Sipas cilave statistika evlija i forumit....po lere krejt se njohurit nuk mirren nga leximi i gazetave...Djem nymfoman !!! termi vlen vetem per gjinine femerore,per meshkujt ka tjeter verzion satirijaza...Nuk egziston kriter klinik per nimfomanin apo satirijazen,nuk mundet cdo promoskuitet te kualifikohet si nimfomani !...Hajt se po te bej qejfin,nga aspekti biologjik i evulucionet meshkujt kane tendence te kene me shume partnere...disi munde te flitet per sindromin Messalin-es ( e di kush ka qene Valerija Messalina,te djemte e njohur si Don Huanizmi ) paraqitet te personi me traume seksuale (zakonisht lidhur me pedofiline).Keto jane persona qe ne aktin sexual nuk ndiejne kenaqesi por aktin e shfrytezojne si mjet qeverisje,dominimi apo perfitim pushteti mbi partnerin dhe grumbullim "trofesh"....etj....Profili psikologjik i mashkullit poligamist ju ofrohet ketij rreshti te meparshmen me nje patologji te theksuar psiqike...hajt,se duhet mandej te dalim te markiz De Sade dhe te hyjme ne labirintet e erreta te psiqikes njerezore....

  -Kush te permendi " institute strehuese te grave" !!! Ka mijera varijante tjera te rehabilitimit.....

  "Axha im eshte kasap dhe ka shume muzeter,krejt lopet e katundit vienin te axha im....upsss te muzati i axhes........ Futja te tjereve,mbroje poligamin nga aspekti i Sherijatit !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga qeveriablu : 05-12-2012 mė 01:10
  Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

 9. #69
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  984
  Faleminderit
  115
  47 falenderime nė 45 postime
  Qe te gjykosh nje ceshtje ne Islam duhet ta njofesh Islamin pernryshe vetem ben gam gam pa kuptim. Persosmeria e Kuranit tregohet kur thot se na e lejon te martohemi me mo teper se nje gru por nqs nuk i permbahesh rregullave athere me mire maj vetem nje gru. Kurani nuk detyron por te jep alternative dhe jo duke te bo te plotfuqishem ty si mashkull por i ka dhon te drejt dhe femres sepse nqs ajo nuk prano ose gruaja jote e par nuk prano athere nuk lejohet martesa.

  Komentet idjote qe japin injorante e truthar duhet me i injoru se kur i jep koment i rriten veshet.

 10. #70
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  sa gra ke ti Toro?

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  984
  Faleminderit
  115
  47 falenderime nė 45 postime
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  sa gra ke ti Toro?
  A njef noj shqiptar qe ka me teper se i gru?

 12. #72
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime
  Miremengjesi Roli,

  Si zakonisht edhe kesaj rradhe ja paske fut neper kollomoc......duke u perqendru ne vlera subjektive dhe bombastike, e duke e anashkaluar terresisht gati temen ne fjale. Une jam i paaritshem, kuptohet, andaj mos u mer me personalitetin tim, por meru me ate qe shkruaj.

  Ja ne vijim "argumentet", se une kam te drejte, e ti mendon se ke te drejte....


  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  Si nuk e perkrah.Mjafton qe nuk e hedh idene,arsyetohesh se poligamija duhet te mbahet si mundesi rezerve ! Cilet shoke nga Egjipti....miqet tuaj, anetaret e "Muslims Brotherhood" ,organizate nga e cila kane dale gati te gjitha organizatat terroriste islamike sot.Selia e tyre eshte mu ne Egjipt,ne Kairo !A nuk ishte thenia yte qe ideali i cdo muslimani eshte: Te imitoj deri ne detaje me te imta jeten e profetit tuaj Muhamed.Perse ikje nga imitimi i perpikte,atje ku nuk ju del hesapi mire ne shoqerite laike ... !
  Natyrisht se nuk e perkrahi, une e KUPTOJ, dhe se natyra e ligjeve ne islam nuk interpretohet pertej bazez, qe eshte "permiresim" ne shkallen me te larte morale dhe etike. Islami "nuk e polli" poligamine, por aty e gjeti. Poligamia ne fiset arabe paraislamike doremirej mbi baza "matematikore". Grate martoheshin me burrat tjere per arsyen e thjeshte se mbetenin pa burra, dhe se "numri" i meshkujve "PATJETER" duhej te sillet ne ekuiliber karshi fiseve tjera. Ngase kjo ish e vetmja "methode" e civilizimit te tyre te kultivuar me shekuj per te siguruar mbijetesen e fares. Ndoshta darvini do ish dash te studjuoje konceptin e "fisit" tek fara e njerezve per te kuptuar edhe me hollesisht luften per mbijetese !!!
  Pra, si ne cdo sfere tjeter, edhe tek poligamia, islami ka "rregulluar" nje dukuri te degjeneruar. Sot muslimanet jetojn DERMUESHEM ne kurrora monogame, kurse ato pak raste poligame qe jetohen ne kuptimin e mesimeve kuranore jane terresisht legjitim, dhe ne nje shkalle te larte te perqendruar mbi vlera humaniste. Ne folim per ate qe funksionon ne kuptimin e sherijatit, ku permbushen kushtet e nje martese te tille. Shfrenimi seksual nuk ka qene, nuk eshte dhe ASNJEHERE nuk do te jete "kusht" per nje martese poligame. Nese me hanumen numer NJE nuk te ec puna ne shtrat, Allahu ta ka lejuar "shkurorezimin", edhe nese e qorton ate, AI ta ka lejuar. Kete nuk e din ???

  Perndryshe, kuptohet, cdo musliman, sidomos te egjiptit, jane krejt antisemit, antiamerikan, dhe anetare te ndonje levizje salafije. Me shoket e mi projektojm cerdhe femijesh, per ti bere ato pastaj ushtare te Allahut per xhihad.....jo se ka nevoje...........asnjehere....ku vret synymi i muslimanit, aty as ne enderr nuk te shkon mendja....perpos nese je dic special, si puna jote....special i desorientuar....

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  Mire.Atehere mos na ca koken me spjegime siperfaqesore,sepse te flasish per poligamine jashta kontekstit te sherijatit eshte cirkusllek.Hajt per fillim,te shohim "rrefimin" sherijatik mbi poligamine.
  A mundesh te na sjellesh ndonje rast ku sherijati (per poligamine) na ofron mireqenie (utopi) per keto raste ekstreme.Sherijati ne praktike (realitet) nuk funksionon ,pervec se pamundesise te argumentosh KU parimisht gabojne talibanet kur thone qe e mbajne traditen e Muhamedit.
  -C`fare mbrojtje ju ofron sherijati gruas e cila nuk e deshiron poligamine!
  Nje grua qe nuk e deshiron poligamine, ajo nuk ka gjasa te hyj ne nje kunore te tille !!!, ngase MARTESA ne islam eshte lidhje KONTRATORE, dhe ate nuk e BEKON HOXHA, por KADIU, eshte thjeshte nje SHKRESE, SHKRIM, SHKRONJA TE ZAZEZA MBI LETER TE BARDHE. Nese nuk firmos gruaja, e cila nder te drejtat e garantuara mund te perpiloje edhe kushte shtese, ajo kontrate nuk eshte valide.

  Pra, per cka fol ???, per nje martese "normale", apo per nje martese "te dhunuar" ???......kunder vullnetit te gruas NUK KA MARTESE normale, por vetem te DHUNUAR, qe nuk ka lidhje me islamin dhe sheriatin, por me kushtet dhe rrethanat, ku ka energji kriminale.  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  -Egziston ndonje dokument qe duhet te nenshkruaj gruaja si "pranim" te poligamise dhe si e mbron sherijati "pajtueshmerine" e gruas per poligami ~ si mbrohet vullneti i saj per mospranim
  Para nenshkrimit duhet te njihet VULLNETI i asaj gruaje per ate qe nenshkruan !!!, Vullneti eshte a priori !!!, kurse ti a priori e cileson padrejtesine !!!, kjo nuk eshte prej natyres te islamit !!!, ketu ka nje paradokson qe shpjegohet vetem me "paragjykime" te pyetesit !!!

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  -Si e dime qe burri poligam musliman refuzimin e gruas e ka cilesuar si thjesht " te pasrsyeshem", dhe ka filluar me metodat e "bindjes" qe na pershkruan profeti
  Si e dime ???, edhe nje pyetje qe baba e ka paragjykimin. Pra, a priori burri musliman eshte "gjykates suprem" mbi gruan, gruaja eshte e "nenvleresuar" dhe "pa te drejta". Aman, nje gje ta dije per te mire, se paku ke REZERVA, se GRUAJA paska mundesi te argumentoje ne islam, interesant kjo !!!. Shoku Roland, kjo REZERVA me len te kuptoj se ndergjegjesisht pajtohesh me rrendin e islamit, por nuk te len DERRGUCI ne bark, qe te ballafaqohesh arsyeshem me "keqkuptimet", ngase frigohesh se do ta rrezosh "konstruktin" qe e ke thurr per mbrojtje "kunder islamit". Ti nuk i len hapesire islamit te depertoje ne boten tende.....pikerisht kjo eshte ajo puna ku Allahu na thot se ja u "ngushton" zemrat njerezve. Gezohu, ngase kjo qe ndodh ketu eshte nje forme e KOMUNIKIMIT qe Allahu ben me njerezit qe i "don". Ja ku i ke mundesite te te sqarohen gjerat.

  E ke pyetur vetveten PSE JE KETU NE FORUM ???, cfare te solli ketu, arsyet, rruget qe i ke ndjek, dhe qe ke ardhe deri ne kete moment te shkruash ketu me mua ???

  Te kthehemi tek pyetja, JO, muslimani i devotshem nuk KERKON nuse te dyte ose trete ose katert, atij i OFROHEN ato. Edhe kjo, a priori nuk eshte deshira, por nevoja, ergo, baze eshte aspekti social. Edhe ne shoqerine parasilamike poligamia kish aspekt social (edhe burrit seksualiteti kajher i del mbi kryt), mirepo te DEGJENERUAR, i cili i solli deri ne ate shkalle, qe per arsye te thata dhe tejet RACIONALE, vajzat qe tepronin ne fis, dhe qe nuk kishin "pendant" mashkull, VRITESHIN !!!


  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  -Cilat jane mjetet mbrojtese te gruas muslimane ndaj llojeve te tilla te "bindjes" ... dhe si te vertetohet kjo
  Nuk eshte pyetje kausale !!!, ti vec ndodhesh jashta islamit !!!, ti e mer a priori gjendjen e gruas, pra, padrejtesine. Ti nderton nje konstrukt mbi padrejtesine, si ajo puna e "ujkut" dhe "qengjit". Ujku i thot qengjit, qe pine ujin poshte ujkut, "mos ma turbullo ujin", dhe njekohesisht kerkon qe qengji te arsyetoje, PSE ja turbullon ujin, edhe pse nuk ka mundesi objektive per nje argument te sakte. Kesaj i thojn, TALLAVA.....

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  -C`fare opcione tjera i jep sherijati ,pervec terheqjes kur dime qe 99 % te rasteve jane te "harxhuara"
  Divorci ne islam eshte i lejuar. Edhe kjo pyetje nuk eshte kausale !!!

  Mos u nis nga premisa se gruaja nuk mund ta ndryshoje gjendjen e saje !!!; ajo ka nje seri mundesishe, me te rrendesishmet jane PARA kontrates, por edhe nese mashtrohet, ajo perseri ka mundesi ta permiresoje gjendjen, ta anuloje marreveshjen pikerisht duke e shfrytezuar te drejten e shkurorezimit. Eshte tjeter mesele, nese ne nje vend rural, ku forca faktive e ligjit eshte thjeshte e zbehet, ku drejtesia perceptohet mbi "adete e zakone" qe ndoshta nuk i pershtaten kohes dhe rrethanave, ku thjeshte KEQPERDOREN dhe DHUNOHEN njerezit ngase kane mundesi te gjenerojne energji kriminale.

  Sheriati i ka dispozitat ne kete senz shume te qarta, VULLNETI dhe KONTRATA, duke u bazuar ne shkallen me te larte te moralit dhe etikes. Nese keto deshtojne, gje qe vertetohet empirikisht brenda kohes, ekziston mundesia e SHKURROREZIMIT !!!, keto jane veglat ligjore. Cdo verprim jashta ketyre eshte jolegjitim. RRefimet e kuranit ne lidhje me martesen, rrefimet haidthore, krejte i perkasin sferes te moralit, qe te arrihet senzi per "pergjegjesine individuale". Nje njeri i rritur duhet me e dijt se CKA ben. Duhet me e dijt se ku i ka kufijt e pergjegjesise se tije. Kurse ato kufij ne islam jane shume mire te caktuar. Pikerisht per kete ka patur dileme te gjere nder muslimanet e shek. 11. Ne kohen e Al Ghazalit "harixhinjte" (nje grup musliman), e kane bere KUSHT, qe nje musliman, qe nuk e njeh perpikmerisht fene e tije, pra, shkallen e pergjegjesise qe e permendi une deri ne principe shkollare, pra, cdo musliman duhet te jete sipas tyre doktor shkence pak a shume, NUK ESHTE MUSLIMAN !!!

  Mbrojtese e gruas eshte parimisht ajo vet, ne rast pamundesie familja e saje, ne rast pamundesie rrethi.......ne raste mosmarreveshje parimisht kerkohet pajtueshmeri (ashtu edhe ne perendimin modern si shembull krahasues), kurse me ne fund, qendron vendimi i gjykatesit. Kuptohet, per te triumfuar DREJTESIA, duhet secili hat te ndodh ne nje sfere pa energji kriminale.

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  -Guxon ajo qe ti mbaje femijet mbas ketij te themi ~ manifestim i inatit te "pa arsyeshem"

  Natyrisht, ketu nuk kemi te bejme me GRUAN e dyte, trete, kater te filan fistekut, por me NENEN !!!, detyra e NENES karshi femijeve NUK NDRYSHON !!!. Ti shoki jem duhet me e dite, se deri para 20 viteve, BURRAT shqiptare dhe GRATE shqiptare, kane qene ne karakter te forte si GURRI !!!. Mosmarveshjet martesore nuk jane percjelle tek femija, ngase gjykimi nuk i eshte lene ne dore burrit dhe gruas (qe ne fakt asnjehere nuk mund te gjykojne drejte ne momente nxehtesie, e ku me ku njeri e urren tjetrin si shejtani ujin e e bekuar), por pergjegjesve mbi ta, pra zakonisht familjes. Femijet zakonisht deri ne rritje kalojne ne perkujdesjen e nenes, edhe dispozitat mbi trashigimine mbeten te paprekura.
  Sheriati ne kete ceshtje do te nderhynte vetem kur do te kerkohej nevoja, pra, zgjidhjet mbeten ne duar te protagonisteve. Por ne pergjithesi, femijen, deri ne moshen e pjekurise, apo sipas marreveshjeve individuale, e mer ne perkujdesje nena. Edhe ne kete sfere ne islam ka nje doremarje jashtzakonisht te qarte dhe te kthjellet, nuk qendron ketu rregulli "jashta syve, jashta senzeve", por pikerisht lidhja e GJAKUT. Andaj edhe nje femi i BIRESUAR, nuk mund sipas sheriatit ta ZEVENDESOJE trashigimtarin e gjakut, qofte cfare te te ket ndodhur, gjaku mbetet GJAK.


  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  -Neqoftese dicka ka "funksionuar" (poligamija) para 1000 viteve ,e mbas asaj periudhe me asnje here - cka na tregon kjo
  Poligamia FUNKSIONIN edhe sot. Warren Buffet, numer TRE per nga pasuria mbi rruzull, HAPTAZI jeton nje jete poligame te pranuar gjeresisht nga opinioni. Ne pamundesi te kapjes ligjore ne perendim eshte shpik bile edhe "term special" per ate, POLIAMORI.......................mjafton te hulumtosh mbi statistikat e divorceve qe te perfundosh, se doremarja me kete dukuri ne civilizimin perendimore ka MANGESI jashtzakonisht te larta, qe perfundimisht do ta shkaterojn shoqerine perendimore, po qe se nuk arrin ti theje TABU ekzistues, qe natyrisht rrjedhin nga trashigimia e krishtere. Civilizimi perendimore e mer akoma ne "llogari" degjenerimin e shoqerise, vetemse nga paaftesia per te marre vendime, ne kete rast, edhe te atij soji qe jane "ekzistencial"......seksualiteti nuk mohohet, nuk mund te mohohet, eshte baza e njerezimit, andaj edhe doremarja me ate duhet te jete e LIRE, pa TABU. 50% e burrave nuk kane besim ne grate e tyre sa i perket besnikerise !!!, edhe pse grate NUK TRADHETOJN, prapeseprap burrat kane frige, ngase jane ATA vet, qe tradhetojn, dhe keshtu ndergjegjesisht shfaqin kete "rezerve".

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  -Ne cilin vend musliman me sherijat gruaja e ka mundesine te shpreh vullnetin e saje te lire konform bindjeve te saja,te drejten e votes,te drejten te mirret me pune publike,te drejten te punoje etj.
  Pyete GJYSHEN, HALLEN, TEZEN, CIKAT E AXHES....te gjithe ata qe jane te martuara, ngase jane rrit dhe jetojn ne nje shoqeri muslimane.

  Detyra e gruas eshte te perkujdeset per FAMILJEN, ki eshte FATI i jone, pa NENEN edhe ti nuk do te ishe ki qe je. Qe nje grua te mund te arrij karriere sipas standardeve moderne eshte dicka e lakmueshem, duhet te permbahet, por njekohesisht SHUME E RRENDE per t'u realizuar. Gjysma e shoqerise njerezore eshte e gjinise femerore. Pra, PYET pyetje me vlere, e jo pyetje subjektive.

  Ne parlamentet europjane ekzistojne kuato ligjore per gjinine femerore, perpos ne finlande dhe danimarke (nga kujtesa kjo, hulumto vet), nuk arrijn kuotat te mbushen, ngase thjeshte DOMINOHET jeta politike dhe ekonomike nga BURRAT, jo vetem ne boten muslimane, por gjetiu.

  Benazir Bhutto ish presidenteja e pare mbi rruzull e gjinise femerore, nese don pakez tallava.....


  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  Si mundet te perputhet etika dhe poligamija
  Eshte model social !!!, dhe pikerisht, perputhet aty ku edhe ka historik. Perpos shoqerise se krishtere, poligamia ka referenca ne krejt kulturat tjera. Ethikes i pershkuhet kujdesje me faktin se nje lidhje poligame PATJETETER duhet te bazohet ne VULLNETIN e protagonisteve.  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin

  Dhe "motrat" cka na thane ,pervec hudhen pertok nje rregull te Islamit.Ata refuzuan edhe zgjidhje islamike edhe per ato raste qe i quani ju "ekstreme"...Munde ti bindesh "motrat" e tua te forumit per te hyre ne nje marrdhenie poligamike kur e kane statusin e atij rasti ekstrem...( e cuditshme eshte cilesimi "moter" nga islamiket per persona te panjohur,duhet te ikin vashat nga tipat qe i cilesojne femrat ne kete menyre .Zakonisht nuk shpreh termi "moter" afersi,por pretendon prapaskena tjera !)Ashtu eshte "gjeniu" yne i vetdeklaruar i pa kapshem.Zakonisht te tillet perfundojne ne psikijatri,heret a vone....Gjenite qendrojne ne perin e holle afer cmendurise,por vegjelsija yte noton ne diletantizem...( E sheh tani shkrimin jashta kontekstit.Vet lavderimi nuk te vlen pese pare neqoftese lavdi nuk te vjen nga te tjeret.Ti ke arritur vetem te besh nje koleksion te pasur etiketash ! )
  Pasiqe jam njeri me "klass", me "stil", dhe "zonti", natyrisht se cdo respekt qe me ballafaqon, me se paku do te kthehet ne ate doze, kurse do te mundohem deri ne maksimum edhe ta shumefishoj....per mua natyrisht se nje "moter" dhe nje "vella", kur i emeroj ashtu, i respektoj sikur me i pat te nenes. Eshte cestje kulture kjo pune shoku Roland....

  Perndryshe, mos me pyet mua, por pyeti ATA.....nese ke dic me pyet. Une nuk te foli ketu per tallavaja.....

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  Si munde te besh dike tjeter Shqipetare ,kur vet je aktivist i nje levizje panislamike ,anti sekulare,nje njeri qe mohon te kaluaren e popullit te tij (periudhen Ilire,mesjetare,Arberore),nuk i pranon heronjet e kombit,shtremberon qellimisht historine e kombit per qellime perverze fetare,cungon historine vetem ne 300-400 vitet e fundit,aprovon pushtimin,aprovon penetrimin e interesave turke te shqiptaret,etj.)
  Prap tallava, ARGUMENTE per keto "perla" ???

  Perndryshe, mos kam thene qe poligamia te futet ne ligjin e maqedonise ???, une te foli se ajo ekziston ne raste te vecanta ne shoqerine shqiptare, dhe te sqaroj PERSE ekziston ajo............rrefimet e mia kane karakter EDUKUES, e jo IMPONUES. Qe mos tallesh me FATIN e tjereve !!!.....formacioni legjendare "army of lovers" nuk eshte reference ketu per te mbeshtet perlat e me larta.

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  Ja,une do e formoje nje "Qeverijaland" ku postulati themelor eshte qe te gjithe duhen te jene te mire dhe te kene respekt te ndersjellte.Nje pjese e popullates jane te aboluar nga cdo reperkusion per mosrespektimin e postulatit baze !...ose,si munde te legjitimohet gruaja e 3,4, aq kane muslimanet libido te forte ...ja,te dyten e rehibilituam -streliliteti i te pares !!! (mundet muslimani edhe pa te dyten grua - permes mbarsimit artificijal.Ne kete rast nuk do te krijonin tollovi te teperte ne krevat )...perse vazhdohet me te 3,4 ! ( probaliteti te marresh 4 gra dhe te terat te jene sterlile eshte gati zero haha)....Mbetet aspekti socijal,hmm te luta me larte te me tregosh raste te muslimaneve qe marrin ne shtepi gra fatkeqe per shkak te meshires.Gjithashtu nuk komentove edhe "martesat disa mujore muslimane"...e meshiroj shume fatkeqen dhe e fus ne krevat ( humanizem se jo mahi !).
  A secilen jave do formosh nga nje "land" ???, vitin e kaluar e formove nje ne "xhungell", dhe aprovoj atje eksperimentet !!!

  Pse me "mundon" me degjenerimet e shijave ???.........mbi kete qe te kam referuar me larte, a ka VEND per nje martese "dy javore"

  Jo, poligamia, po te kish qene ashtu si e sheh ti ne "qeverijalandin" tend, nuk do te prekte vetem 5% te mbare muslimaneve mbi rruzull, por do te kish nje preferenze shume me te madhe, ngase, burri mendon me KALEM e jo me TRU...........dhe BURRI i ben ligjet, ose i then, ose ben cka don....pra, te DESHTOJ ARGUMENTI, apo ???


  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  Mbetet ajo qe te thash - poligamija eshte mbulese per ndarjen "legjitime" te nje partneri,shkurt legjitimim i kurverise nga ana e sherijatit islamik.
  Kjo do te mbetet per ty deri ate dite kur do ti palosh kembet.....................argumente aman nuk na solle, perpos tallavase...

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin
  Ndali keto budalliqe me privatesine (nuk na duhen as pikanterit private te tuaja ne forum ).Hoxhen nuk e kam te timin,asgje nuk me lidh nga gjaku.E respektoj per shkak te patriotizmit te tij dhe retorikes se vecante....Ndersa ligjerimet e tij fetare me shume jane intelektualizem siperfaqesor me doza te forta histerije...Ligjerime per plebejet !
  Edhe kjo nje paradoson par ekscelanse...e sheh patriotizmin, a nuk e sheh motorin qe prodhon energjine per patriotizem.....per teje eshte mister, se perse muslimanet bejne vrap ne lufte............per virgjeresha, apo per ATDHE ???............ndaje mendimin, he burr i dheut !!!...........dhe, mos banalizo me "emocionet", nuk hane buk te Nuh Musa ato.........jame akull babushi....

  Citim Postuar mė parė nga qeveriablu Lexo Postimin

  Sipas cilave statistika evlija i forumit....po lere krejt se njohurit nuk mirren nga leximi i gazetave...Djem nymfoman !!! termi vlen vetem per gjinine femerore,per meshkujt ka tjeter verzion satirijaza...Nuk egziston kriter klinik per nimfomanin apo satirijazen,nuk mundet cdo promoskuitet te kualifikohet si nimfomani !...Hajt se po te bej qejfin,nga aspekti biologjik i evulucionet meshkujt kane tendence te kene me shume partnere...disi munde te flitet per sindromin Messalin-es ( e di kush ka qene Valerija Messalina,te djemte e njohur si Don Huanizmi ) paraqitet te personi me traume seksuale (zakonisht lidhur me pedofiline).Keto jane persona qe ne aktin sexual nuk ndiejne kenaqesi por aktin e shfrytezojne si mjet qeverisje,dominimi apo perfitim pushteti mbi partnerin dhe grumbullim "trofesh"....etj....Profili psikologjik i mashkullit poligamist ju ofrohet ketij rreshti te meparshmen me nje patologji te theksuar psiqike...hajt,se duhet mandej te dalim te markiz De Sade dhe te hyjme ne labirintet e erreta te psiqikes njerezore....

  -Kush te permendi " institute strehuese te grave" !!! Ka mijera varijante tjera te rehabilitimit.....

  "Axha im eshte kasap dhe ka shume muzeter,krejt lopet e katundit vienin te axha im....upsss te muzati i axhes........ Futja te tjereve,mbroje poligamin nga aspekti i Sherijatit !

  Edhe kjo nje tallava e kulluar. Jokausale, senzacionale, perle inkompetence dhe gjysemdije.

  Une, jo qe se te referova mbi natyren e poligamise, jo qe se te solla perpjesetime te aprovuara shkenctarisht, por edhe te solla nje shembull plastik, dhe per gjithe kete isha ne nje vije kausale.

  Ja shih se ku ke dale, ne kallomoc......ka mijera variante thua.....mire, na sille vetem variantin qe une e ceka si pikant, PERMBUSHJEN E NEVOJAVE TRUPORE..........nese ato nuk kryhen ne nje lidhje MARTESORE, cdo kryrje JASHAT saje, ne PERENDIM, quhet KURVERI !!!...........e pra, ne e dijm se FEMRAT i kane nevojat trupore shume me te vogla se meshkujt, prapeseprap, te themi "nje here ne jave" (versus nje here ne sahat, tek meshkujt), edhe ato te mjerat ndijn njecare nevoje............pra, Dr. Sommer, si do te ju ndihmosh ???, une te dhash nje shembull me larte (kujdes, ish cinik, ngase ne civlizimin perendimore femra trajtohet si kafshe....apo per cka shfrytezohet 70% e internetit ???)....

  tungi
  albanish by nature

 13. #73
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Perendia i siguroi njeriut NJE grua qe ne fillim dhe jo dy ose tre,..eshte tjeter gje se cfare ka ndodhur ne praktike gjate mijevjecareve....
  Pra vete martesa eshte edhe ajo vetem NJE dhe nuk ka dy ose me shume...
  Krishterimi e ka percaktuar qarte kete, dhe ne vazhdim te kesaj eshte Orthodhoksia ajo qe eshte vazhduese e paster dhe e panjolle e ketij besimi, ku vetem NJE grua mund te kete nje burre dhe anasjelltas..Martesa nuk prishet me vdekjen e njerit nga bashkeshortet, ajo vazhdon deri ne diten e gjykimit te madh dhe te ngjalljes se te vdekurve...
  Prandaj kush ka mbetur i ve apo e ve duhet t`i qendroje besnik bashkeshortit te vdekur, i cili ndonese nuk jeton fizikisht, eshte i gjalle ne Zotin tone Jisu Krisht..

  1. Kurani ėshtė libri i vetėm hyjnor nė kėtė botė, nė tė cilin shkruan: “…atėherė mjaftohuni me njė grua..” Nisa, 3.
  Keshtu qe ky deklarim nuk qendron,...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 07-12-2012 mė 07:27
  Duaje te afermin tend si veten

 14. #74
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Anėtarėsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,938
  Faleminderit
  142
  222 falenderime nė 186 postime
  Citim Postuar mė parė nga ilia spiro Lexo Postimin
  Perendia i siguroi njeriut NJE grua qe ne fillim dhe jo dy ose tre,..eshte tjeter gje se cfare ka ndodhur ne praktike gjate mijevjecareve....
  Pra vete martesa eshte edhe ajo vetem NJE dhe nuk ka dy ose me shume...
  Krishterimi e ka percaktuar qarte kete, dhe ne vazhdim te kesaj eshte Orthodhoksia ajo qe eshte vazhduese e paster dhe e panjolle e ketij besimi, ku vetem NJE grua mund te kete nje burre dhe anasjelltas..Martesa nuk prishet me vdekjen e njerit nga bashkeshortet, ajo vazhdon deri ne diten e gjykimit te madh dhe te ngjalljes se te vdekurve...
  Prandaj kush ka mbetur i ve apo e ve duhet t`i qendroje besnik bashkeshortit te vdekur, i cili ndonese nuk jeton fizikisht, eshte i gjalle ne Zotin tone Jisu Krisht..
  Keshtu qe ky deklarim nuk qendron,...
  Sipas kesaj llogjike nje femer p.sh 25 vjece e martuar qe fatkeqesisht i vdes bashkeshorti duke e lene me disa femije dhe duke qene e papune ose me nje shtepi me kredi per te paguar duhet te rrije vejushe? A e ke idene se c'po thua? E kupton se sa probleme sociale i shkaktohen nje gruaje vejushe pas nje fatkeqesie te tille? Islami perkundrazi e inkurajon nje martese pasi i njeh nevojat e femres qofshin ato seksuale ,sociale , shoqerore etj.

  C'dokush me logjike eshte ne gjendje te gjykoje se cila nga dy opsionet eshte e drejte dhe e duhura.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e Diella1
  Anėtarėsuar
  07-03-2011
  Postime
  1,168
  Faleminderit
  28
  17 falenderime nė 15 postime
  Ne te vertete angmokio, nuk e di se pse Ilia Spiro i ka thene ato fjale, sepse edhe Bibla e inkurajon martesen e nje vejushe te re.Sigurisht, idealja eshte qe nje femer e tille t'i kushtohet teresisht Zotit, por ne qofte se s'mundet, me mire te martohet se sa t'i jepet veseve, sepse eshte e re dhe shume e mundshme t'i ndodhe nje gje e tille....

 16. #76
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
  Sipas kesaj llogjike nje femer p.sh 25 vjece e martuar qe fatkeqesisht i vdes bashkeshorti duke e lene me disa femije dhe duke qene e papune ose me nje shtepi me kredi per te paguar duhet te rrije vejushe? A e ke idene se c'po thua? E kupton se sa probleme sociale i shkaktohen nje gruaje vejushe pas nje fatkeqesie te tille? Islami perkundrazi e inkurajon nje martese pasi i njeh nevojat e femres qofshin ato seksuale ,sociale , shoqerore etj.

  C'dokush me logjike eshte ne gjendje te gjykoje se cila nga dy opsionet eshte e drejte dhe e duhura.
  Asnjehere nje "martese e dyte" nuk sjell ndonje gje te mire,...dhe eshte me e mire vejeria...., kjo eshte "llogjika" orthodhokse..
  Ndersa sipas "llogjikes" suaj, do te gjendet ndonje burre i mire qe te marre kete 25 vjecare, se bashku me femijet dhe me detyrimet e saj, dhe ta doje???? Perralla me mbret..., vec ne martofte po te kete interes...., dhe ti siguronin femijeve nje njerk/njerke,...kjo sipas jush qendron ne kuptimin social, etj....
  ju doni te vertetoni ate qe eshte thene ne kuran, dhe prandaj e mbroni kete variant, dhe edhe po te doni jeni te ngurtesuar ne besimin tuaj, te cilin e respektoj...
  Qe te te sqaroj mire, ky eshte sipas Besimit Orthodhoks, jo atij katolik...,(sa per dijeni)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 07-12-2012 mė 09:15
  Duaje te afermin tend si veten

 17. #77
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Citim Postuar mė parė nga Diella1 Lexo Postimin
  Ne te vertete angmokio, nuk e di se pse Ilia Spiro i ka thene ato fjale, sepse edhe Bibla e inkurajon martesen e nje vejushe te re.Sigurisht, idealja eshte qe nje femer e tille t'i kushtohet teresisht Zotit, por ne qofte se s'mundet, me mire te martohet se sa t'i jepet veseve, sepse eshte e re dhe shume e mundshme t'i ndodhe nje gje e tille....
  Ne asnje rast nuk inkurajohet martesa e dyte sipas Bibles, vetem si nje perjashtim ne rrethana te vecanta, me bekimin e atit shpirteror, dhe duhet te luten te gjithe per mekatin e marteses se dyte,,,,
  gjithmone i/e veu/veja, nxitet te qendroje i/e tille deri ne vdekje..
  gjithsesi te respektoj per besimin tend
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 07-12-2012 mė 09:26
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e Diella1
  Anėtarėsuar
  07-03-2011
  Postime
  1,168
  Faleminderit
  28
  17 falenderime nė 15 postime
  O Ilia, une nisem nga fjalet e Apostujve kur them nje gje te tille, hape Biblen dhe e ke te shkruar, me mire nje femer te martohet se sa te jepet pas thashethemeve e vesit. Idealja dhe zgjidhja me e mire do te ishte qe ajo t'i kushtohet plotesisht Zotit ne kete moment, por jo te gjitha jane te tilla...Pershendetje!

 19. #79
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-05-2008
  Postime
  3,759
  Faleminderit
  151
  242 falenderime nė 202 postime
  [QUOTE=Dritė;3550844]Pershendetje Ane

  Sa me shume lexoj shkrimet e tua ne forum, aq me shume ma kujton nje anetare qe dikur perdorte menyren e njejte e te shprehurit.

  Mos e ke gje "moter binjake" kete MIRIAM???
  Sinqerisht shpesh ma kujton Miriamin kur lexoj shkrimet e tua.

  Cuditerisht edhe mua me ngjani te njejte te gjithe ju(besmtaret musliman) ,sidoqofte nuk jam personi i njejte.


  Paske shume kohe te lire te merresh me islamin dhe muslimanet.

  Njejt si ty ,si e gje kohen ti per te lexuar shkrimet e mia
  .. ku ta dish ne te ardhmen behesh edhe vete nje prej nesh
  Mos me fye intelegjencen ,te lutem!
  . Nje mikja ime keshtu gjeti rrugen per konvertim
  Nuk ke pak si shume miq e eksperienca per nje femer te mbuluar?!!,
  Nuk e di cte ka porositur Allahu ne kuran ?
  Ajeti - 33. Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej nė injorancėn e hershme, falnie namazin , lepnie zeqatin dhe respektonie All-llahun dhe tė dėrguarin e Ti

 20. #80
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime nė 47 postime
  Citim Postuar mė parė nga Diella1 Lexo Postimin
  O Ilia, une nisem nga fjalet e Apostujve kur them nje gje te tille, hape Biblen dhe e ke te shkruar, me mire nje femer te martohet se sa te jepet pas thashethemeve e vesit. Idealja dhe zgjidhja me e mire do te ishte qe ajo t'i kushtohet plotesisht Zotit ne kete moment, por jo te gjitha jane te tilla...Pershendetje!
  E lexuara e Bibles personalisht dhe perpjekja personale per ta kuptuar kete, jane shkaqet e shume herezive, si protestantet, etj...Keshtu qe shiko traditen qindravjecare te Kishes, e cila e ka interpretuar mire kete rast,...
  martesa e dyte tolerohet rralle, si perjashtim,...ndersa ti e percakton si te drejte paresore te saj..
  ketu jane dallimet edhe midis orthodhoksise dhe katolicizmit
  Duaje te afermin tend si veten

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •