Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 90
  1. #41
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Ne krishterim nuk eshte me rendesi data, por vepra e Perendise. Nuk eshte me rendesi ne cilin dite, bile Ungjilli cek pak data kur p.sh. Jezusi bente mrekulli, por eshte me rendesi pse ndodhi, si ndodhi, ne cfare vendi dhe cfare beri Jezusi. Myslimanet merren me data, ne nuk merremi me data me ndryshimin e kalendarit henor e djellor, krishteret kane pune me te mencura. Krishtilindje e Jezuslindje eshte cdo dite dhe jo vetem nje dite e vitit.
    shume e vertete qe data eshte komplet e parendesishme ne krahasim me vepren,
    por thuaja keto gjera anetares me siper, e cila ngul kembe se Jezu Krishti ka lindur me 25 dhjetor...

    eshte shume qesharake te mendosh nje gje te tille.
    25 dhjetori eshte nje date e zgjedhur me vendim, shume kohe pas lindjes se Jezu Krishtit. nje date qe vetem perkujton diten e lindjes se Krishtit...

    data ekzakte nuk dihet.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  2. #42
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Haleluja !

    Zbulimi i shekullit ky

    Po qe sa kohe jemi duke ju then se data e 25 dhjetorit lidhet me nje figure pagane ? Edhe kremtimi i kërrshëndellave eshte me origjine pagane, qe s'ka kurfar lidhje me filozofin e monoteizmit absolut.

  3. #43
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Haleluja !

    Zbulimi i shekullit ky

    Po qe sa kohe jemi duke ju then se data e 25 dhjetorit lidhet me nje figure pagane ? Edhe kremtimi i kërrshëndellave eshte me origjine pagane, qe s'ka kurfar lidhje me filozofin e monoteizmit absolut.
    Ndoshta per ty eshte zbulimio i shekullit, pasi kush ka dashur ta dije, fare mire e mesuar se 25 dhjetori eshte nje date simbolike!!!
    Nuk ka asnjefare lidhjeje me "filozofine" e besimit monoteist, te pakten jo me shume se sa festa e bajramit apo kulti i gurit te zi.....
    Jarigas

  4. #44
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Ndoshta per ty eshte zbulimio i shekullit, pasi kush ka dashur ta dije, fare mire e mesuar se 25 dhjetori eshte nje date simbolike!!!
    Nuk ka asnjefare lidhjeje me "filozofine" e besimit monoteist, te pakten jo me shume se sa festa e bajramit apo kulti i gurit te zi.....
    Ah ok, dmth 25 dhjetori ka mund me qen edhe 13 gushti apo 28 nentori ? Thjesht nje dat, sa per te then se ka lindur me nje vakt "zoti" ?

    Oo simbolikat,..

    PS: Festa e bajramit, po edhe guri i Zi kan lidhje me monoteizmin absolut ! Dhe mos devijo temen, po trego, si ndjehesh kur e din qe feston ditelindjen e dikujt, per te cilin jeni te sigurt qe nuk eshte ditelindja e tij (ne kete rast *zotit) ?

  5. #45
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Ah ok, dmth 25 dhjetori ka mund me qen edhe 13 gushti apo 28 nentori ? Thjesht nje dat, sa per te then se ka lindur me nje vakt "zoti" ?

    Oo simbolikat,..

    PS: Festa e bajramit, po edhe guri i Zi kan lidhje me monoteizmin absolut ! Dhe mos devijo temen, po trego, si ndjehesh kur e din qe feston ditelindjen e dikujt, per te cilin jeni te sigurt qe nuk eshte ditelindja e tij (ne kete rast *zotit) ?
    Te gjitha jane ditet e Perendise!!Eshte shume me e rendesishme permbajtja sesa forma!!

    Sa per lidhjen e monoteizmit me Bajramin, duhet te pyesesh henen se qysh e kur i teket me dale e me perendue.....guri i zi pastaj qe puthin haxhinjte, ai po qe eshte tamam simbol i monoteizmit....
    Jarigas

  6. #46
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Te gjitha jane ditet e Perendise!!Eshte shume me e rendesishme permbajtja sesa forma!!

    Sa per lidhjen e monoteizmit me Bajramin, duhet te pyesesh henen se qysh e kur i teket me dale e me perendue.....guri i zi pastaj qe puthin haxhinjte, ai po qe eshte tamam simbol i monoteizmit....
    "E rendesishmja permbajtja sesa forma"

    Te lumet ju, qe po ja dini ditelindjen edhe "zotit"

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e klajdi wolf
    Anëtarësuar
    14-09-2012
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    guri i zi pastaj qe puthin haxhinjte, ai po qe eshte tamam simbol i monoteizmit....
    Po simbol i monoteizmit eshte.
    Mund te me thuash Jarigas se kush eshte ky guri i oniksit qe permendet ne bibel.


    10 Një lumë dilte nga Edeni për të ujitur kopshtin dhe ndahej në katër rrjedha uji.

    11 Emri i lumit të parë është Pishon; është ai që rrethon tërë vendin e Havilahut, ku ka flori;

    12 dhe floriri i këtij vendi është i mirë; aty gjenden gjithashtu bdeli dhe guri i oniksit.(zanafilla 2)

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e klajdi wolf
    Anëtarësuar
    14-09-2012
    Postime
    591
    Përmendja më e hershme e 25 dhjetorit si ditëlindje e Jezusit vjen nga një almanak romak i mesit të shekullit të IV-ët që liston datat e vdekjeve të peshkopëve dhe martirëve të ndryshëm kristianë. Data e parë e listuar, 25 dhjetori, shënohet: natus Christus in Betleem Judeae: "Krishti u lind në Betlehem të Judeas". Rreth vitit 400 B.C., Augustini i Hipos përmend një grup disident kristian lokal, donatistët, që në mënyrë të dukshme e bënte festimin e Krishtlindjes më 25 dhjetor, por refuzonte që të festonte Epifaninë më 6 janar, duke e shikuar atë si një novatorizëm. Qysh kur grupi donatist u shfaq vetëm gjatë persekutimit të Dioklecianit në vitin 312 B.C. dhe më pas qëndroi me kokëfortësi i lidhur me praktikat e atij momenti në kohë, ata duket se përfaqësojnë një traditë afrikanoveriore kristiane më të vjetër.

    Teoria e lavdëruar me zë më të lartë rreth origjinës së dat-ës/ave të Krishtlindjes është ajo që u huazua nga festimet pagane. Romakët e kishin festivalin e tyre të mesit të dimrit të Saturnalias në fundin e dhjetorit; popujt barbarë të Europës Veriore dhe Perëndimore i mbajtën ditët e pushimit në kohë të ngjashme. Për ta kompletuar atë, në vitin 274 B.C., Perandori romak Aurelian e caktoi një ditë festimi të lindjes së Sol Invictus më 25 dhjetor. Krishtlindja, vazhdon argumenti, është realisht një rrjedhim nga këto festime diellore pagane. Sipas kësaj teorie, kristianët e hershëm i zgjodhën me qëllim këto data për të inkurajuar përhapjen e Krishtlindjes dhe të kristianizmit anembanë botës romake: Nëqoftëse Krishtlindja dukej si një festë pagane, më shumë paganë do të hapeshin ndaj festës dhe Zotit, lindjen e të cilit ajo festonte.

    Pavarësisht popullaritetit të saj sot, kjo teori e origjinës së Krishtlindjes ka problemet e saj. Pikë së pari, ajo nuk gjendet në asnjë shkrim të hershëm kristian. Autorët kristianë të kohës nënvizojnë një lidhje midis solsticit dhe lindjes së Jezusit: Për shembull, babai i kishës Ambrozi (rreth viteve 339-397) e përshkruante Krishtin si diellin e vërtetë, i cili i kalonte në ndriçim zotat e rënë të rendit të vjetër, por shkrimtarët e hershëm kristianë kurrë nuk e lanë indikacionin më të vogël në ndonjë përpunim të vonshëm kalendarik; dukshëm që ata nuk mendonin se data qe zgjedhur nga kisha. Më shumë, ata e shikojnë koinçidencën si një shenjë hyjnore, si provë të natyrshme që Zoti e ka zgjedhur Jezusin mbi zotat fallsë paganë.


  9. #49
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga klajdi wolf Lexo Postimin
    Po simbol i monoteizmit eshte.
    Te adhurosh nje gur(duke e puthur per lavdi te Allahut), quhet paganizem!! Pastaj nese ju doni te thoni se kjo sjellje prej pagani eshte pjese e "monoteizmit" islamik, ky eshte muhabet tjeter!!!
    Mund te me thuash Jarigas se kush eshte ky guri i oniksit qe permendet ne bibel.


    10 Një lumë dilte nga Edeni për të ujitur kopshtin dhe ndahej në katër rrjedha uji.

    11 Emri i lumit të parë është Pishon; është ai që rrethon tërë vendin e Havilahut, ku ka flori;

    12 dhe floriri i këtij vendi është i mirë; aty gjenden gjithashtu bdeli dhe guri i oniksit.(zanafilla 2)
    Une te them se oniksi eshte nje lloj kuarzi(silici)qe perdoret per zbukurim!! Ti ç'me thua per "bdelin"??!!
    Jarigas

  10. #50
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Injoranca katolike don, qe te krishteret e deshpruar te besojn, se muslimanet qenkan "adhurues te gurit".

  11. #51
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Injoranca katolike don, qe te krishteret e deshpruar te besojn, se muslimanet qenkan "adhurues te gurit".
    Jo.jo....guri eshte vetem pjesa banale e idhujtarise islamike!!
    Idhujtaria me e madhe eshte kur i bashkojne Allahut emrin e Muhamedit, ne nje kohe kur çirren si grifshat se ata jane monoteistet te kulluar qe nuk i bejne Zotit shoq, etj...! Po t'i heqesh Muhamedin islamikeve, ndjehen jetime.....nuk u mjafton vetem Allahu!!!
    Prandaj, sus me katoliket e ne pergjithesi me jo-islamiket!!
    Jarigas

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008
    *

    A ende s'e gjetet datelindjen, a?
    Mos harruat ndonje gje? Helbete?
    Sipas artikullit flitet per lindjen e Jezuit, e jo te Krishtit?
    Krishti dhe Jezui jane dy personalitete te ndryshme.
    Se kur ka lindur Krishti nuk dihet...
    Jezusi, si Jezus, ka lindur para afro 2000 vitesh, diku ne pranvere...
    25 dhjetori eshte futur si feste e Krishtlindjeve nga Konstantini, i cili jo qe ka imponuar ndryshime (heqje pasazhesh) ne Bibel por i ka ndryshuar dhe festat, sic eshte kjo...

    P.S.
    Krishna, jo pse tingellon ngjashem me shprehjen/fjalen Krisht, por dhe ka lidhje e domethenie te vecante ne kete rast...

    *
    klipp&klar

  13. #53
    Style & Substance Maska e qeveriablu
    Anëtarësuar
    16-05-2011
    Postime
    1,816
    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Injoranca katolike don, qe te krishteret e deshpruar te besojn, se muslimanet qenkan "adhurues te gurit".
    Si puthja e gurit te zi (ne Kaba) nuk qenka paganizem ?

    - Shiqoni si ndjehet i shqetesuar Omari kur puth gurin e zi ne Kaba (me siguri si trashigimi pagane paraislamike) ; Citon Buhariu fjalet e Omarit : " Nuk ka dyshim ,e di qe ti je guri, dhe askujt nuk munde ti sjellish fat apo fatkeqesi. Te mos e kisha pare profetin qe te te puthte,une asnjehere nuk do te puthja "... Buhari / Vol.2,libri 26,nr.667
    -Kjo hap edhe nje problem me te madh se "paganizmi",sepse eshte e qarte qe Omari nuk e sheh gurin si idol, por e puth ate.E ben kete gjest vetem pse e ka pare qe e ka bere profeti Muhamed.... Ndersa kjo praktik e "puthjes se gurit" askund nuk haset si urrdher i Kuranit ( Une askund nuk e kam hasur ne Kuran,nese po sjelle ).Kjo eshte vetem ne sherbim te krijimit te kultiti te personalitetit,perndryshe problem kronik ne mesin e besimtareve musliman.Adhurimi i nje personi ( edhe te Muhamedit) eshte paganizem i paster,njejti sikur edhe puthja e gurit ne Meka.

    Islami eshte i mbushur me elemente pagane ,njejte sikur Krishterimi !
    Mos blej asnje prodhim qe fillon me barkodin 860 (prodhime serbe),dhe ato 520 (prodhime greke) !

  14. #54
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga qeveriablu Lexo Postimin
    Islami eshte i mbushur me elemente pagane ,njejte sikur Krishterimi !
    Ka nje "faktore" shume te vogel, por domethenes, ketu.

    Per 1400 vjet gurri i zi akoma puthet sepse e ka puth pejgamberi, e jo, sepse nga ai kerkohet meshire, ndihme, shpetim, apo ndonje ndikim tjeter i cili eshte eksluzivikisht ne fuqine e Krijuesit !!!..............ku e sheh NJEJTE sikur ne krishterim ???.............NDERI dhe ADHURIMI jane dy ceshtje te ndryshme.

    Omeri ka qene racionalisti me i madh nder muslimanet e pare (si i tille dhe me i suksseshmi si kalif), ai edhe ka shpreh dyshimet i pari ne pejgamberllekun e Muhamedit alejhiselam me rastin e Hudebijes, ku qendrimi i pejgmaberit alejhiselam (ne fakt leshimet qe i berri), nuk i ngjanin natyres qe e percillte me mesazhet e tija.

    Fakt eshte se Omeri tregon nje antipati qe e ka kunder gurrit, ngase ne fakt eshte nje simbol qe mund te interpretohet si pagan, ku pikerisht muslimanet luftuan GURRET e STATUET qe ishin ne qabe permbrenda, e kete te "ziun" ???..........po mos ta kish puth pejgamberi alejhiselam.........omeri edhe nje here pati dyshim tek pejgmaberi, shih me larte rastin e hudebijes....dhe u permiresua nga thjeshte koha....edhe ti, nuk ka nevoje ti "kuptosh" gjerat ne shikjim te pare......nga ai cep ku gjindet gurri, sot fillon numerimi i tavafit.......paramendo polemikat nder muslimant, se CILI QOSH do te duhej te kete ate NDERE te madh....ashtu sic pati polemika gjate rrindertimit ne perriudhen paraislamike, se CILI FIS ka te drejte ta vendos gurrin ne qoshin e vet pas renovimit te qabes (te cilin problem e zgjodhi pejgamberi i muslimaneve duke e shtruar gurrin mbi nje carcaf, dhe duke i urdheruar kryeüpleqet e fiseve konkuruese te kapin secili nje cep te carcafit, e keshtu bashkarisht ta vendojne ne vendin e vet)...........per ta kuptuar kete, duhet njehere me e njohur MENTALITETIN e ARABIT PARAISLAMIK.........i cili mentalitet akoma edhe sot eshte prezent...........sic e shohim me dilemen e madhe tek rasti i palestines.....por edhe tek jeta cfrenuese e petromilliardereve ne aspektin negativ....puthja e gurrit mund te shprehe thjeshte nje FALEMNDERIM, qe ai GURRE parandalon vrasjen e muslimaneve ndermjet veti, dhe si KRIJESE E ALLAHUT (poooo, edhe gurrin e ka krijuar Allahu), meriton NDER dhe RESPEKT, pra nje PUTHJE qe ja ben edhe nenes.....te pelqen ki "interpretim" ???


    tung
    albanish by nature

  15. #55
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ......nga ai cep ku gjindet gurri, sot fillon numerimi i tavafit.......paramendo polemikat nder muslimant, se CILI QOSH do te duhej te kete ate NDERE te madh.............puthja e gurrit mund te shprehe thjeshte nje FALEMNDERIM, qe ai GURRE parandalon vrasjen e muslimaneve ndermjet veti, dhe si KRIJESE E ALLAHUT (poooo, edhe gurrin e ka krijuar Allahu), meriton NDER dhe RESPEKT, pra nje PUTHJE qe ja ben edhe nenes.....te pelqen ki "interpretim" ???
    tung
    Sa interpretim i bukur Tunxh: guri=nenen!!! S'quhet idhujtari ne Islam??!! Myslimanet u varkan prej nje "guri"!!!...ahahahahahahahahah.....
    Kjo po qe eshte perle e urtesise islamike!!!
    Jarigas

  16. #56
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Sa interpretim i bukur Tunxh: guri=nenen!!! S'quhet idhujtari ne Islam??!! Myslimanet u varkan prej nje "guri"!!!...ahahahahahahahahah.....
    Kjo po qe eshte perle e urtesise islamike!!!

    Ooooh, shih Jar Tallavaja e paska lodhe trurin ???

    Jarush, kur do ta kuptoje Mandi Nishtulla se mes "Te Gilavava" dhe "Für Elise" te Bethovenit ka nje dallim me te madh se melodise, atehere edhe ti do te jesh ne gjendje ta kapish shokun tend ne ate qe mendon.......analogjia ish per te plastifikuar dallimin mes RESPEKTIT dhe ADHURIMIT......kerkoj falje, nese ti puthjen ndaj nenes e interpreton si ADHURIM, atehere ke natyrisht te drejte (natyrisht se "gjeniusi" i jot i gjysmakut dhe sharlatanit edhe per "adhurimin" ndaj nenes do te gjeje nje pergjigje adekuate tallavaiste....jam me se i bindur...)

    tungi gungi tralala......
    albanish by nature

  17. #57
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    *

    A ende s'e gjetet datelindjen, a?
    Mos harruat ndonje gje? Helbete?
    Sipas artikullit flitet per lindjen e Jezuit, e jo te Krishtit?
    Krishti dhe Jezui jane dy personalitete te ndryshme.
    Se kur ka lindur Krishti nuk dihet...
    Jezusi, si Jezus, ka lindur para afro 2000 vitesh, diku ne pranvere...
    25 dhjetori eshte futur si feste e Krishtlindjeve nga Konstantini, i cili jo qe ka imponuar ndryshime (heqje pasazhesh) ne Bibel por i ka ndryshuar dhe festat, sic eshte kjo...

    P.S.
    Krishna, jo pse tingellon ngjashem me shprehjen/fjalen Krisht, por dhe ka lidhje e domethenie te vecante ne kete rast...

    *
    Boll jan ne konfuzion, mos ua fut edhe Krishnën në mes se i dalin 4 perendi !

  18. #58
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    Ooooh, shih Jar Tallavaja e paska lodhe trurin ???
    Jo mer jahu,me gomeret nuk lodhet truri; vetem dajaku!!
    Jarush, ........analogjia ish per te plastifikuar dallimin mes RESPEKTIT dhe ADHURIMIT..
    Pra, Tunxh, deshe te na shpjegosh se myslimanet nuk e "adhurojne", por "respektojne" gurin e zi!!!!! Kjo, sepse "ai GURRE parandalon vrasjen e muslimaneve ndermjet veti"!!!
    Ne fakt, krimbat nen gur fshihen!!!
    ....kerkoj falje, nese ti puthjen ndaj nenes e interpreton si ADHURIM, atehere ke natyrisht te drejte (natyrisht se "gjeniusi" i jot i gjysmakut dhe sharlatanit edhe per "adhurimin" ndaj nenes do te gjeje nje pergjigje adekuate tallavaiste....jam me se i bindur...)
    Une per nene kam dashuri, o Tuxh osmanlliu!!Per guret, nuk kam as "nder" e as "respekt" e as kam frike se "vritem " me te tjeret!!! E çfare benin me shume paganet, sesa ajo qe bejne myslimanet ne Qabe??!!
    S'ka lindur akoma islamiku qe te matet me Shqiptarin,o Tunxh, e aq me pak nje krimb i sulltanit!!!
    tungi gungi tralala......
    Te lumte Tunxh, kjo eshte deshmia e intelektit tend!!!
    Jarigas

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga Le dévoué Lexo Postimin
    Boll jan ne konfuzion, mos ua fut edhe Krishnën në mes se i dalin 4 perendi !
    Ceshtja eshte se nuk po dua te garoj ketu. Po t'i sillja materialet qe i kam ketu rezulton se perfytyrimet e krishtereve (ne nje mase mjaft te madhe edhe te 'muslimaneve') ndaj Krishtit jane pikerisht te kunderta me ato qe ne te vertete jane. Jo pse ato jane kunder krishtereve, sepse nuk jane, por e deshmojne te verteten...
    Por eshte dhe nje tregues shume i qarte rreeth kesaj ceshtjeje. E ky eshte braktisja e kishave ne menyre masive viteve te fundit. Anipse disa mendojne se braktisja e kishave eshte kthimi ne ateizem (apo ne dicka tjeter). Shkaktari kryesor i braktisjeve eshte prezantimi i kishes ne menyre krejt ta gabuar te imazhit mbi dhe rreth Krishtit...Keshtuqe dalin me shume se 4


    *
    klipp&klar

  20. #60
    I regjistruar diku … Maska e Le dévoué
    Anëtarësuar
    20-08-2012
    Postime
    2,185
    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    Ceshtja eshte se nuk po dua te garoj ketu. Po t'i sillja materialet qe i kam ketu rezulton se perfytyrimet e krishtereve (ne nje mase mjaft te madhe edhe te 'muslimaneve') ndaj Krishtit jane pikerisht te kunderta me ato qe ne te vertete jane. Jo pse ato jane kunder krishtereve, sepse nuk jane, por e deshmojne te verteten...
    Por eshte dhe nje tregues shume i qarte rreeth kesaj ceshtjeje. E ky eshte braktisja e kishave ne menyre masive viteve te fundit. Anipse disa mendojne se braktisja e kishave eshte kthimi ne ateizem (apo ne dicka tjeter). Shkaktari kryesor i braktisjeve eshte prezantimi i kishes ne menyre krejt ta gabuar te imazhit mbi dhe rreth Krishtit...Keshtuqe dalin me shume se 4


    *
    Norça.li,


    Ke leshuar disa "bomba" ketu. Sikur t'isha i krishter, do te ndjehesha fort i inatosur me keto qe the. Ndoshta kjo eshte edhe arsyeja se pse te evituan lart, dhe te evitojn perseri.

    Krishta > Krishna,. shpresoj thjesht te mos jet loj fjalesh qe perdorin nacionalistat tan per t'na treguar devijimin e gjuheve te lashta (nga shqipja) sikurse thoshte nje "shkenctare patriotike" se nga lopa, topa, tora, tori, torin, torino = qyteti i Torinos me prejardhje shqiptare : lol :

    Imazhin e Krishtit (që ne besojm se ishte Isa a.s., e jo Krishna), e njohim vetem nepermes Kur'anit dhe suna's së Profetit a.s., nese ka then diç ne lidhje me te. Biografin e tije te detajuar, nuk besoj se e posedon askush, madje as bibla s'flet me shume se Kur'ani per kete njeri te madhe.

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •