Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 90
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anëtarësuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    Citim Postuar më parë nga Norça.li Lexo Postimin
    *

    E si po i bie kjo tash?
    a) Papa po blasfemon?
    b) Papa po e shembe mitin per Krishtin
    c) Apo Krishti qe e besojne keta eshte Krishti i rreme?
    d)
    e)
    f

    *
    Ne te vertete, une nuk e kam lexuar librin e papes e nuk e di personalisht se c'thote ne te, por kam pershtypjen qe kjo qe po thuhet eshte nje zmadhim qe te pafete i bejne ketij fakti ne liber, ne nje kohe qe theksin e ka komplet diku tjeter. Nuk kam kohe t'a perkthej, por kjo eshte nje permbledhje nga Catholic News mbi kete liber. Lexoje,


    Nativity story's significance continues to unfold today, pope writes


    Copies of the Italian version of Pope Benedict XVI's new book, "The Infancy of Jesus," are seen during their release to journalists at the Vatican press office Nov. 20. (CNS/Paul Haring)

    By Carol Glatz and Francis X. Rocca
    Catholic News Service

    VATICAN CITY (CNS) -- The Nativity story, like the whole story of Christ, is not merely an event in the past, but has unfolding significance for people today, with implications for such issues as the limits of political power and the purpose of human freedom, Pope Benedict writes in his third and final volume on the life and teachings of Jesus.

    "Jesus of Nazareth: The Infancy Narratives" is only 132 pages long, yet it includes wide-ranging reflections on such matters as the significance of the Virgin Birth and the distinctive views of nature in ancient pagan and Judeo-Christian cultures.

    The book was formally presented at the Vatican Nov. 20, and was scheduled for publication in English and eight other languages in 50 countries Nov. 21.

    In the book, Pope Benedict examines Jesus' birth and childhood as recounted in the Gospels of Sts. Matthew and Luke. His interpretation of the biblical texts refers frequently to the work of other scholars and draws on a variety of academic fields, including linguistics, political science, art history and the history of science.

    The book's publication completes the three-volume "Jesus of Nazareth" series, which also includes "From the Baptism in the Jordan to the Transfiguration" (2007) and "Holy Week: From the Entrance into Jerusalem to the Resurrection" (2011).

    Jesuit Father Federico Lombardi, Vatican spokesman, said at the Nov. 20 book launch that the three books are the "fruit of a long inner journey" by Joseph Ratzinger, whose personal views they represent. While much of what the pope says is accepted Catholic dogma, the texts themselves are not part of the church's Magisterium and their arguments are free to be disputed, Father Lombardi said.

    In his new book, the pope argues that Matthew and Luke, in their Gospel accounts, set out to "write history, real history that had actually happened, admittedly interpreted and understood in the context of the word of God."

    The pope calls the virgin birth and the resurrection "cornerstones" of Christian faith, since they show God acting directly and decisively in the material world.

    "These two moments are a scandal to the modern spirit," which expects and allows God to act only in ideas, thoughts and the spiritual world, not the material, he writes. Yet it is not illogical or irrational to suppose that God possesses creative powers and power over matter, otherwise "then he is simply not God."

    The pope enriches the Gospel accounts with personal reflections as well as questions and challenges for his readers.

    For example, considering the angel's appearance to the shepherds, who then "went with haste" to meet the child Savior, the pope asked "How many Christians make haste today, where the things of God are concerned?"

    Pope Benedict examines the political context of the time of Jesus' birth, which featured both the so-called "Pax Romana" -- the widespread peace brought by the Roman ruler Caesar Augustus -- and King Herod's thirst for power, which led to the slaughter of the innocents.

    "Pax Christi is not necessarily opposed to Pax Augusti," he writes. "Yet the peace of Christ surpasses the peace of Augustus as heaven surpasses earth."

    The political realm has "its own sphere of competence and responsibility;" it oversteps those bounds when it "claims divine status and divine attributes" and makes promises it cannot deliver.

    The other extreme comes with forms of religious persecution when rulers "tolerate no other kingdom but their own," he writes.

    Any sign God announces "is given not for a specific political situation, but concerns the whole history of humanity," he writes.

    The pope writes that the Three Wise Men symbolize the purification of science, philosophy and rationality.

    "They represent the inner dynamic of religion toward self-transcendence, which involves the search for truth, the search for the true God," the pope writes.

    The pope also argues that the star of Bethlehem was a true celestial event.

    It "seems to be an established fact," he writes, that the conjunction of Jupiter and Saturn happened in 7-6 B.C., which "as we have seen is now thought likely to have been when Jesus was born."

    A key topic in the book is the role of human freedom in God's divine plan for humanity.

    "The only way (God) can redeem man, who was created free, is by means of a free 'yes' to his will," the pope writes. It is precisely "the moment of free, humble yet magnanimous obedience," such as Mary and Joseph showed when listening to God, "in which the loftiest choice of human freedom is made."

    Jesus, too, in his human freedom, understood he was bound to obedience to his heavenly father, even at the cost of his earthly life.

    The missing 12-year-old, rediscovered by an anxious Mary and Joseph in the Temple, was not there "as a rebel against his parents, but precisely as an obedient (son), acting out the same obedience that leads to the cross and the resurrection," the pope writes.

    Jesus' birth, life, death and resurrection is a story filled with contradiction, paradox and mystery, the pope writes, and "remains a sign of contradiction today."

    "What proves Jesus to be the true sign of God is he takes upon himself the contradiction of God," Pope Benedict writes, "he draws it to himself all the way to the contradiction of the cross."

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anëtarësuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    Citim Postuar më parë nga klajdi wolf Lexo Postimin
    Po bibla te tregon qe kur lindi Jezusi barinjte ishin fushave pra ishte ende ngrohte.
    Nuk ishte dimer sepse ne Betlehem ka bore ne dhjetor dhe temperaturat nuk kane ndryshuar keto 2000 vitet e fundit.
    Keshtu qe ishte vjeshte ose pranvere.

    O Klajdi wolf, po te them vetem kaq, eja ketu ku jam une, ne Angli, e thuaju qe Christmas nuk eshte ne dhjetor, eja e ndryshoja daten e Krishtlindjeve po munde, shiko ne mund te ja dalesh......

  3. #23
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637
    Citim Postuar më parë nga Xhemis Lexo Postimin
    Libri i Papës: Krishti s’ka lindur për Krishtlindje
    23/11/2012

    Libri i Papës: Krishti s’ka lindur për Krishtlindje
    http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=246576
    ti citon top channel-in..pse nuk citon papen dhe librin e tij..pra faqen dhe rreshtin ku papa thote qe krishti nuk lindi me 25 dhjetor..

    sa mjerane beheni kur na sillni linqe te ndryshme per te na thene ja cka ka thene ky e cka ka thene ai..kur do te mesoheni te besoni faqet zyrtare te kristianizmit apo islamizmit..kur do te mesoheni te lexoni dhe degjoni personat zyrtare dhe kompetente te fese e jo pallavra your tube alla gabelqe..mesohuni njerez te besoni zerin zyrtar dhe jo te emen e zeqos ne maje te thenes..
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  4. #24
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Diella1 Lexo Postimin
    Admiral, une e besoj sepse, pervec se me eshte thene, kjo gje ben shume kuptim, ashtu sic me cdo gje qe Zoti ben, ka kuptim.
    me sinqeritet e pranoj qe je e krishtera e pare e devotshme qe "njoh", e cila mendon me te vertete se Jezu Krishti ka lindur me 25 dhjetor...
    te gjithe te krishteret e ditur me te cilet kam diskutuar (duke filluar nga ish e dashura ime), e dine qe 25 dhjetori eshte nje date e vendosur shume kohe pas lindjes se Jezu Krishtit. date e percaktuar me vendim.
    Mendo, 25 dhjetori eshte dita me e shkurter e vitit, dhe nje nga me te ftohtat, erresire e madhe, dhe ja ku, ne mes te erresires, ne momentin me te erret, 12 te nates, lind drita, lind shpresa, lind Shpetimtari, lind Jezu Krishti.
    po. gjithashtu linden edhe nje grup zoterish prekristiane, por ky eshte vetem nje detaj. cfare koincidence eh? te gjithe me 25 dhjetor. sa bukur. lexove gje per SOL INVICTUS apo ke frike?
    Te thuash te kunderten, per nje te krishtere, eshte te blasfemosh,
    kush je ti qe percakton cfare do te thote te blasfemoje? dmth "ati i shenjte" qenka i pari qe blasfemon. se bashku prifterinjte e teologet. te gjithe qe e dijne se data e krishtlindjes eshte zgjedhur me vendim.
    besimtaret e vertete qenkan vetem te paditurit.
    eja ketu ku jam une, ne Angli, e thuaju qe Christmas nuk eshte ne dhjetor, eja e ndryshoja daten e Krishtlindjeve po munde, shiko ne mund te ja dalesh......
    varet tek njerezit me te cilet ke te besh. jetoj ne nje vend me te krishtere se anglia dhe miqte e mi e dine qe Krishti nuk ka lindur me 25 dhjetor. normalisht nese ia thua nje injoranti, ai cuditet dhe hap syte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga the admiral : 24-11-2012 më 15:20 Arsyeja: ca gabime.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    ti citon top channel-in..pse nuk citon papen dhe librin e tij..pra faqen dhe rreshtin ku papa thote qe krishti nuk lindi me 25 dhjetor..

    sa mjerane beheni kur na sillni linqe te ndryshme per te na thene ja cka ka thene ky e cka ka thene ai..kur do te mesoheni te besoni faqet zyrtare te kristianizmit apo islamizmit..kur do te mesoheni te lexoni dhe degjoni personat zyrtare dhe kompetente te fese e jo pallavra your tube alla gabelqe..mesohuni njerez te besoni zerin zyrtar dhe jo te emen e zeqos ne maje te thenes..

    Kete gje top-channeli e ka marre nga libri papes dhe besoj se libri Papes nuk ka dale pa deshiren e papes dhe nese papa e di qe Jesusi ska lind ne 25 dhjetor qe dihej se ka qene feste pagane romake e diellit atehere i bie qe per 2000 vjet krishteret kane qene te mashtruar me festen e krishtilindjeve shyqyr me ne fund doli nje pape qe zbuloi nje realitet nga arkivat e vatikanit.Presim zbulime te tjera.

    Lajmi eshte i sigurte nese do te citoj dhe media prestigjoze boterore ose te sjell vete librin ketu.

    http://edition.cnn.com/2012/11/22/wo...ook/index.html


    do faqe katolike?

    http://www.catholic.org/hf/faith/story.php?id=48638
    http://www.christianpost.com/news/po...elieved-85491/

    Besoni Kuranit qe ka 1400 vjet qe ju thote qe jo krishtlindjet nuk jane te sakta po ju keni 1400 vjet qe e mohoni.Ja e verteta e pare doli ne shesh e po keshtu do dalin dhe te tjerat.


    22. Kështu që ajo e ndjeu që mbeti me barrë me të (Isain) dhe u tërhoq bashkë me të në një vend të largët (Bethlehem, rreth 6 milje larg Kudsit).
    23. Ndërsa dhimbjet e lindjes e çuan te trungu i një hurme. Ajo tha: “Ah, sikur të kisha vdekur përpara kësaj dhe të isha harruar e paparë!”
    24. Pastaj një zë poshtë saj (mbase foshnja që lindi ose Xhibrili) thirri duke thënë: “Mos u pikëllo! Zoti yt ka siguruar për ty një çurg uji aty poshtë teje.
    25. Dhe shkunde trupin e hurmës nga ti, do të lëshojë mbi ty hurma të freskëta e të pjekura.
    26. Kështu që ha e pi dhe ji e kënaqur dhe po të shohësh ndonjë njeri, thuaji: ‘Me të vërtetë unë i jam betuar të Gjithëmëshirshmit (Allah) për agjërim (heshtje), kështu që nuk do t’i flas asnjë njeriu këtë ditë’.”
    27. Pastaj e solli atë (fëmijën) te njerëzit e saj duke e mbajtur në duar. Ata i thanë: “Oj Merjeme! Me të vërtetë që ti na ke sjellë një gjë Ferija (gjë të jashtëzakonshme e të padëgjuar). (Tefsir At-Tabari).
    28. Oj motra e Harunit! Babai yt nuk ishte njeri që të bënte marrëdhënie të paligjshme me kënd dhe as nëna jote nuk ishte grua e pamoralshme!”
    29. Pastaj ajo bëri me shenjë drejt atij (fëmijës). Ata thanë: “Si mund t’i flasim atij që është foshnjë në djep?”
    30. Ai (Isai në djep) tha: “Me të vërtetë që unë jam rob i Allahut. Ai më ka dhënë mua Librin (Inxhilin) dhe më ka bërë Pejgamber;
    31. Dhe Ai më ka bërë mua të bekuar kudo që të jem dhe më ka urdhëruar Salatin (faljen e Namazit) dhe Zekatin (pagesën e detyruar mbi pasurinë) sa të jem gjallë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Xhemis : 24-11-2012 më 15:42
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  6. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    përjashtuar
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga Diella1 Lexo Postimin
    Ne te vertete, une nuk e kam lexuar librin e papes e nuk e di personalisht se c'thote ne te, por kam pershtypjen qe kjo qe po thuhet eshte nje zmadhim qe te pafete i bejne ketij fakti ne liber, ne nje kohe qe theksin e ka komplet diku tjeter. Nuk kam kohe t'a perkthej, por kjo eshte nje permbledhje nga Catholic News mbi kete liber. Lexoje,

    "
    Une, megjithate, mendoj se Papa e ka bere nje hap, megjithese shume te vogel, ne drejtim te duhur.
    Po them 'hap te vogel', meqenese ai di shume me shume rreth kesaj ceshtjeje por, ja qe nuk eshte ne pozite per te thene dic me shume...


    *

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Diella1
    Anëtarësuar
    07-03-2011
    Postime
    1,162
    Tani ke kaluar ne fyerje e nuk ia vlen me diskutimi, une cfare kisha per te thene e thashe e besoj aty ku besoj e s'lejoj asnje te me preke besimin tim, ashtu sic nuk nderhyj ne zgjedhjet qe te tjeret kane bere per veten e tyre. Te pershendes Admiral!

  8. #28
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    ne nje faqe katolike. dikush pyet dhe prifti pergjigjet.
    http://www.pastoralespiritualita.it/...cita-Gesu.html
    nje vajze, e cila thote se sepo ka filluar udhen drejt Jezusit, pyet priftin se kur ka lindur realisht Jezusi, pasi dihet qe 25 dhjetori eshte lidhja me nje feste pagane...
    prifti i thote se dita dhe muaji i lindjes se Jezusit nuk njihen me ekzaktesi. me 25 dhjetor paganet festonin SOL INVICTUS (diellin e pamposhtur), por dielli i vertete eshte Jezusi... dokumentacioni per krishtlindjen e pare te festuar me 25 dhjetor jane ato te vitit 336.

    p.s. ne itali te gjithe e dine lidhjen e krishtlindjes me festen e diellit. flas per njerezit e nje fare niveli, jo per persona me shkolle fillore. e dijne qe 25 dhjetori eshte nje date e caktuar me nje vendim.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    ne nje faqe katolike. dikush pyet dhe prifti pergjigjet.
    http://www.pastoralespiritualita.it/...cita-Gesu.html
    nje vajze, e cila thote se sepo ka filluar udhen drejt Jezusit, pyet priftin se kur ka lindur realisht Jezusi, pasi dihet qe 25 dhjetori eshte lidhja me nje feste pagane...
    prifti i thote se dita dhe muaji i lindjes se Jezusit nuk njihen me ekzaktesi. me 25 dhjetor paganet festonin SOL INVICTUS (diellin e pamposhtur), por dielli i vertete eshte Jezusi... dokumentacioni per krishtlindjen e pare te festuar me 25 dhjetor jane ato te vitit 336.

    p.s. ne itali te gjithe e dine lidhjen e krishtlindjes me festen e diellit. flas per njerezit e nje fare niveli, jo per persona me shkolle fillore. e dijne qe 25 dhjetori eshte nje date e caktuar me nje vendim.
    E vertete por cfare rendesie ka ? !!
    I rendesishem eshte mesazhi qe percjell AI(sipas testamentit te ri) te njerezit ,jeta e tij e panjollosur, dashuria ndaj njerezve ,falja , barazine gjinore ,shenjerine e marteses ,te familjes etj ejtj

  10. #30
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Te gjitha fete jane genjeshter e madhe. Zoti nuk ka krijuar fete qe ti ndaje njerzit ashtu.Fete jane parti politike te kohes.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  11. #31
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    E vertete por cfare rendesie ka ? !!
    I rendesishem eshte mesazhi qe percjell AI(sipas testamentit te ri) te njerezit ,jeta e tij e panjollosur, dashuria ndaj njerezve ,falja , barazine gjinore ,shenjerine e marteses ,te familjes etj ejtj
    Pajtoj me kete qe thua, por problemi eshte se disa ketu nuk jane te interesuar per mesazhet dhe veprat e Jezusit, por mendojne qe po thone dicka me qellim te keq ndaj krishterimit, ama harrojnë keta bajramin te cilin dikush e feston kete dite e dikush tjetren, aq ne rregull jane sa shqiperi dhe kosove nuk e festuan ne te njeten dite....!! Keshtu qe eshte nje teme krejt e pa vlere kjo.
    Jezusi asnjeher nuk na tha qe te festojme apo mos te festojme ditelidnjen e Tij, Ai na porositi qe ta duam Zotin dhe njeriun, te ecim gjumeve te Tij dhe ne dashuri te Tij. Keshtu qe krishterimi nga dashuria qe ka per Jezusin, e feston dhe kujton lindjen e Tij. Tash gjitha te tjerat jane te pa rendesi krahas vepres se Zotit ne personin Jezus, mirepo edhe festimi e ka rendesine e vet por nuk eshte doktrine....
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 24-11-2012 më 17:35
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e klajdi wolf
    Anëtarësuar
    14-09-2012
    Postime
    591
    Citim Postuar më parë nga toni77_toni Lexo Postimin
    Pajtoj me kete qe thua, por problemi eshte se disa ketu nuk jane te interesuar per mesazhet dhe veprat e Jezusit, por mendojne qe po thone dicka me qellim te keq ndaj krishterimit, ama harrojnë keta bajramin te cilin dikush e feston kete dite e dikush tjetren, aq ne rregull jane sa shqiperi dhe kosove nuk e festuan ne te njeten dite....!! ...
    Mos i keqkupto gjerat ne lidhje me bajramin.
    Kjo feste zbaton kalendarin henore me duket dhe ka te beje me levizjen e henes prandaj nuk kane levizur ne te njejten dite hena si ne shqiperi dhe ne Kosove.
    I ngjashem eshte dhe muaji i ramazanit.
    Ndersa krishlindjet nuk kane fakte historike se eshte festuar ne 25 dhjetor para shek te IV.

  13. #33
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Bravo i qofte Papes, paska thene nje te vertete te madhe, shume pak njerez po thone gjera te verteta koheve te fundit, genjeshtra dhe imagjinata jane bere normale per disa njerez.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e VOLSIV
    Anëtarësuar
    14-10-2009
    Postime
    1,069
    Imagjinoj djallin qe ferkon duart ne keto momente dhe qesh me ne. Sa kollaj bien keta ketu (mendon ai) dhe Krishti vuajti ne kryq per ta. Po vazhduan keshtu me siguri une ja fitoj bastin Krishtit dhe ja marr per vete keta shpirtera.
    La verita' ti rendera' libero!

  15. #35
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Hudhra m'kungull t'gjithë. Askush s'merret me vërtetësinë e lajmit. Nuk e di nga është përkthyer dhe kush e ka përkthyer, por unë googlova për më tepër, dhe në asnjë reçension mbi librin e 3-të të triologjisë së Ratzinger-it nuk shkruhej ajo që pretendohet në artikull. Përkundrazi, Papa thekson vërtetësinë e personazhit historik të Jezuesit dhe të ungjillave Mateus dhe Luka që e dëshmojnë atë dhe pohon se nuk janë mite por një realitet historik.
    Elegance is an attitude.

  16. #36
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    E vertete por cfare rendesie ka ? !!
    I rendesishem eshte mesazhi qe percjell AI(sipas testamentit te ri) te njerezit ,jeta e tij e panjollosur, dashuria ndaj njerezve ,falja , barazine gjinore ,shenjerine e marteses ,te familjes etj ejtj
    jam 100% dakord me kete qe shkruan. prandaj qe ne shkrimin tim te pare thashe qe kete e dine te gjithe dhe nuk mendoja se do krijohej ndonje polemike.
    e kisha gabim, pasi paska njerez aq naive sa te mendojne qe ka lindur me 25 dhjetor, ngaqe eshte dita me e shkurter, nder me te fotohtat, nder me te erretat dhe ne mes te erresires, ne 12 te nates lindi drita...
    sdq jam dakord qe eshte dicka jo shume e rendesishme. rendesi ka mesazhi qe percjell.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  17. #37
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga klajdi wolf Lexo Postimin
    Mos i keqkupto gjerat ne lidhje me bajramin.
    Kjo feste zbaton kalendarin henore me duket dhe ka te beje me levizjen e henes prandaj nuk kane levizur ne te njejten dite hena si ne shqiperi dhe ne Kosove.
    I ngjashem eshte dhe muaji i ramazanit.
    Ndersa krishlindjet nuk kane fakte historike se eshte festuar ne 25 dhjetor para shek te IV.
    Kjo po qe eshte shkence e mirefillte kuranore: hena nuk na beka te njejtat levizje ne Shqiperi dhe Kosove!!!!!!.......ahsahahahahahah.....ne Shqiperi ka levizur zig-zag, ndersa ne Kosove pupthi!!! E per çudi, bufi i forumit, nuk e paska vene ré kete mrekulli te Islamit te tij te dashur, mrekulli kjo qe asgje s'i ka zili asaj qe beri Muhamedi kur e ndau dysh!! Hajde buf, hajde...

  18. #38
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anëtarësuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Bravo i qofte Papes, paska thene nje te vertete te madhe, shume pak njerez po thone gjera te verteta koheve te fundit, genjeshtra dhe imagjinata jane bere normale per disa njerez.
    Disa her osht tregu per ket pun por e kan mohu
    Ndryshuar për herë të fundit nga pejani34 : 26-11-2012 më 10:10
    ANTI : SHKA, RRUS, GREK DHE VLLEZERVE TE TYRE

  19. #39
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anëtarësuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Qka osht puna tash , kush po rren, papa apo ju ?

    te dyja sahih nuk munden me kon,
    mos e merni me inat ket pun por me fakte nese keni.
    ANTI : SHKA, RRUS, GREK DHE VLLEZERVE TE TYRE

  20. #40
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga pejani34 Lexo Postimin
    Qka osht puna tash , kush po rren, papa apo ju ?

    te dyja sahih nuk munden me kon,
    mos e merni me inat ket pun por me fakte nese keni.

    Ne krishterim nuk eshte me rendesi data, por vepra e Perendise. Nuk eshte me rendesi ne cilin dite, bile Ungjilli cek pak data kur p.sh. Jezusi bente mrekulli, por eshte me rendesi pse ndodhi, si ndodhi, ne cfare vendi dhe cfare beri Jezusi. Myslimanet merren me data, ne nuk merremi me data me ndryshimin e kalendarit henor e djellor, krishteret kane pune me te mencura. Krishtilindje e Jezuslindje eshte cdo dite dhe jo vetem nje dite e vitit.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •