Artan Fuga, autori m i mir me Rnien e qytetit

U mbyll mbrm edicioni i 15-t i Panairit t Librit.
Rreth 100 mij vizitor dhe 600 mij libra t shitur n 5 ditt e Panairit Tirana 2012
Artan Fuga sht shpallur autori m i mir i vitit, n edicionin e 15-t t Panairit t Librit Tirana 2012. Ceremonia e shpalljes s mimeve pr m t mirt i dha fund Panairit t Librit, i cili u mbajt n Tiran nga data 14-18 nntor n ambientet e Pallatit t Kongreseve. Edhe pse n koh krize, ky edicion tregoi se pavarsisht t gjithave shqiptart e duan librin. Kt e ka treguar numri i vizitorve, por edhe i titujve t shitur. Sipas kryetarit t Shoqats s Botuesve, Petrit Ymeri, ky panair numron rreth 100 mij vizitor dhe rreth 600 mij libra t shitur. Duke e vlersuar panairin jo vetm si ngjarjen m t madhe t librit, por edhe at kulturore q trheq kaq shum njerz drejt leximit, Ymeri u ndal te prpjekja sipas tij primitive pr t dezinformuar mbi panairin. Ai tha se duhet hequr dor nga paraqitjet roz, pasi problemet jan t shumta. Ka treg t zi t librit, po ende ka. Ka pirateri, ka parzmore OJQF-iste q mbulojn veprimtarit e biznesit, ka shum gjra q duhen ndryshuar n ligjin e librit, duke filluar me fotokopjimin dhe kopjet e detyruara t librit etj., e ne nuk po ajm dot prej vitesh. Ka nj nevoj shum urgjente pr t prmirsuar sistemin e librarive dhe ktu gjej rastin t falnderoj kryetarin e Bashkis s Tirans, q premtoi publikisht n kt sall pr heqjen e taksave lokale pr t gjitha librarit e reja dhe ftoj t gjitha bashkit e qyteteve t tjera q ta ndjekin kt shembull. Duhet ta themi: jemi nj vend me shum pak librari. T inkurajojm hapjen e librarive n emr t fuqizimit t leximit, n emr t s ardhmes s brezit t ri, q duhet t jet m i lexuar, m i kulturuar. Kjo nuk sht thjesht heqja e takss s biznesit, por heqja e takss s leximit, tha Ymeri.

Rudi Erebara, fituesi i mimit Prkthyesi m i mir
mimet
Pr kt vit, juria e prbr nga Dhurata Shehri, Mirela Kumbaro, Arta Marku, Fatos Baxhaku dhe Parid Teferii ka przgjedhur m t mirt mes rreth 70 kandidaturave t ofruara nga botuesit. Kt vit panairit i mungoi mimi pr Letrsin pr Fmij. Sipas antares s juris, Mirela Kumbaro: Juria nuk gjeti sivjet nj kandidatur t mjaftueshme q t plotsonte kriteret pr mim n kategorin e letrsis pr fmij. N kt edicion ky mim mungon ndaj uroj q kjo t jet nj nxitje pr t pasur m shum letrsi pr fmij n edicionet e ardhshme, sidomos nga autort shqiptar, tha ajo. Sipas Kumbaros, puna pr przgjedhjen e m t mirve ka nisur q n qershor t ktij viti, menjher pas publikimit t njoftimit drejtuar shtpive botuese pr t sjell kandidaturat e tyre. N mnyr t pavarur ne kemi lexuar librat dhe q n ver mblidheshim, debatonim dhe parashtronim mendimet tona mbi librat e prezantuar, t cilt jan lexuar nga t gjith antart e juris. Gjithashtu kemi prsritur disa her njoftimin pr t sjell botimet e reja dhe kt e kemi br deri m dat 10 nntor, kur ky afat prfundoi. Kt e bm pr tu dhn mundsi sa m shum pjesmarrsve. Nj nga mimet m t rndsishme t panairit, ka e synonin shum shtpi botuese, ishte ai i Prkthyesit t Vitit, i cili iu dhe prkthyesit Rudi Erebara, pr prmbledhjen poetike Tek era e kam shptimin, e poetit amerikan Archibalt Ammons, i shtpis botuese Aleph. mimi u dorzua nga shkrimtari Parid Teferii me motivacionin pr guximin n prcjelljen n shqip t nj autori t vshtir, por emancipues. Sipas Teferiit, kandidat pr kt mim kan qen prkthyesit Afrim Koi, Bashkim Shehu, Lisandri Kola, Viola Dhami etj. Kt vit u dha edhe nj mim pr prkthyesin m t mir nga gjuha frnge, ofruar nga Ambasada e Francs, i cili shkoi pr prkthyesin Orgest Azizi pr prkthimin e vllimit t par t librit Historia e seksualitetit t Michel Foucault, botim i UET Press. Prkthyesi u vlersua pr shqiprimin e nj vepre shum t vshtir pr tu interpretuar edhe nga vet lexuesi francez. N munges t prkthyesit, i cili jeton n Paris, kt mim ambasadorja franceze n Tiran ia dorzoi babait t prkthyesit, Astrit Azizi. mimi u dorzua nga ambasadorja franceze n Tiran Christine Moro, e cila uroi q ky mim t kthehet n nj tradit.
mimi special i juris shkoi pr Aleko Mingn pr sjelljen n shqip t librit Simfonia e numrave t thjesht t Markus du Sautoy, botim i Institutit t Dialogut dhe Komunikimit me motivacionin si stacion domethns n rrugn e tij pr popullarizimin e shkencs. mimin e dorzoi Fatos Baxhaku, sipas t cilit prkthimet e Mings kan ushqyer breza e breza t tr.
Ndrsa mimin kryesor t panairit, at pr Autorin e Vitit, e mori Artan Fuga pr librin Rnia e qytetit, botim i shtpis Papirus. Autori Fuga u vlersua pr mnyrn e re se si e shkruan qytetin si koncept, si jetes dhe si metamorfoz. Rnia e qytetit sht nj botim ku ndrthuret syri i vzhguesit q jeton brenda nj qyteti shqiptar, me analizn e fakteve prej nj filozofi social, si sht dhe filozofi Artan Fuga, duke parashtruar njkohsisht ide bashkkohore se si duhet t jet nj qytet. N munges t autorit, mimi iu dorzua nga Dhurata Shehri botuesit Benet Koleka.
mimet
Autori m i mir i vitit: Artan Fuga me librin Rnia e qytetit
Prkthyesi m i mir i vitit: Rudi Erebara me librin Tek era e kam shptimin, e poetit amerikan Archibalt Ammons
mimi special i juris: Prkthyesi Aleko Minga pr shqiprimin e librit Simfonia e numrave t thjesht
mimi special i Ambasads Franceze: Prkthyesi Orges Azizaj pr Historia e seksualitetit t Michel Foucault
Edicioni i 15-t
Numri i ekspozuesve: 100
Siprfaqja e ekspozimit:
1800 m2
Tituj t rinj: 1500
Numri i aktiviteteve: 80
Libra t shitur: 600 mij
Vizitor: 100 mij

MAPO