Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,767
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  shko pi ilacet ti shoku.

  4 mije euro kushtonte perpara

  jeni bo te gjith si kompetenta
  Drague,

  Mendoj se errii nuk e ka krejt gabim...

  Te henen do interesohem andej nga Shqiperia, dhe ta shohim...


  .
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e erriii
  Anėtarėsuar
  15-04-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  416
  atehere skema e doganes eshte qe makina sa me e re te jete paguan me shume para per doganen dhe me pak lek per taksat vjetore

  per makinat ato kane nje cmim reference per te gjitha tipet e mjeteve pavaresisht se sa lek mund ta kesh blere ti makinen dhe ne baze te cmimit te references doganjeri cakton nje vlere fikse te makines (kjo eshte ajo pjesa e futjes ) dhe per ate vlere qe i vihet makines paguhet 20 %

  psh nje opel Vauxhall viti 2004 1.8 benzine + gaz shkonin diku tek 1 miljon lek dogana

  dhe vlera e mjetit te pakten ne tregun shqiptar nuk e di sa mund ta vleresojne ne dogane eshte diku te 3 - 4 mije euro

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e erriii
  Anėtarėsuar
  15-04-2012
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  416
  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  shko pi ilacet ti shoku.

  4 mije euro kushtonte perpara

  jeni bo te gjith si kompetenta
  ti shoku nese je qorr perdor syze kur te lexosh

  nese nuk arrin te kuptosh ate cfare te tjeret shkruajne atehere rri me budallikun tend dhe mos u merr me te tjeret

 4. #24
  Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Nė Tironėn e Ondrrave
  Postime
  5,046
  Blerja e njė makine jashtė shtetit, taksat e importit dhe dogana qė paguhet

  05 Qershor 2012


  Tė gjithė individėt qė duan tė sjellin njė automjet tė blerė jashtė shtetit, duhet qė tė kenė parasysh vitin e prodhimit tė tij, i cili do tė pėrcaktojė dhe pagesėn e doganės dhe tė tė gjitha taksave tė tjera. Pėr tė gjitha makinat qė vijnė nga jashtė dhe qė kanė si vit prodhimi periudhėn pas vitit 2000, ulja e taksave do tė shkojė deri nė 12 pėr qind. Sa mė shumė vite pėrdorimi tė ketė njė makinė aq mė tė lartė do ta ketė doganėn si dhe taksat e tjera qė paguan brenda territorit tė vendit. Sipas ligjit tė taksave kombėtare, taksa e re e importit pėr automjetet llogariten nė bazė tė vitit tė prodhimit. Nė pėrcaktimin e taksės merret parasysh fuqia motorike e mjetit, viti i prodhimit dhe lloji i karburantit qė pėrdoret. Ndėrkohė Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave ka nisur qė tė publikojė edhe taksat e ndryshme doganore qė duhen paguar pėr njė automjet nė bazė tė vitit tė prodhimit kur ai hyn nė vendin tonė. Bashkė me publikimin e tyre, gazeta “Albania” paraqet edhe formulėn se si llogaritet dogana e automjeteve tė huaja tė cilat hynė nė vendin tonė.

  Dogana

  Taksa e importit plus TVSH-nė ėshtė dogana qė duhet tė paguajnė qytetaret pėr automjetin qė sjellin nga jashtė. Sipas ligji “Pėr taksat kombėtare”, sa mė shumė vite pėrdorimi qė tė ketė njė makinė, aq mė tė lartė do ta ketė dhe taksėn e importit qė ai duhet tė paguajė. Pra ēdo kush qė kėrkon tė zhdoganojė njė makinė tė pėrdorur deri nė 10 vjet, me transport jo mė shumė se 20 persona, duhet tė paguajė njė taksė prej 80 mijė lekėsh. Ndėrkohė pėr mjetet e transportit me mė shumė se 20 persona tė pėrdoruar deri nė 10 vjet, taksa e importit ėshtė 100 mijė lekė. Ndėrsa po pėr tė njėjtat mjete transporti po pėr njė periudhė mbi 10 vjet pėrdorim, taksa e importit ėshtė 160 mijė lekė. Gjithashtu pėr traktorėt e rrugės tė pėrdorur mbi 10 vjet, taksa e importit ėshtė mbi 40 mijė lekė.

  Llogaritja

  Taksa e importit ėshtė prodhimi i taksės fikse me cilindratėn e motorit dhe me koeficientin e viteve tė pėrdorimit. Ndėrkohė taksa fikse pėr ēdo autoveturė me benzinė ėshtė 20 mijė lekė, ndėrsa pėr ēdo autoveturė me naftė, 25 mijė lekė. Koficienti i pėrdorimit nga 7 deri nė 10 vite ėshtė 0,0032, ndėrsa koficienti mbi 10 vite pėrdorimi ėshtė 0,0048. Makinat deri nė 2 vite pėrdorimi koficientin e kanė 0,0016. Kėshtu, pėr mjetet e transportit me motor, sipas pėrcaktimeve tė kreut 8702 tė Nomenklaturės sė Kombinuar tė Mallrave pėr transportin e jo mė shumė se 20 personave, pėrfshirė edhe shoferin, dhe mjete tė tjera pėr transportin e mallrave me peshėmbajtje deri nė 5 tonė, tarifa e taksės do tė jetė 128.000 lekė. Edhe mjetet me mė pak se vite pėrdorimi nuk do t’i shpėtojnė taksės qė sanksionohet nė kėtė udhėzim tė Kėshillit tė Ministrave, edhe pse tarifa e tyre ėshtė pėrcaktuar tė jetė mė e ulėt nė krahasim me mjetet e kategorisė sė mėsipėrme. Kėshtu, pėr mjetet e transportit me motor, sipas pėrcaktimeve tė kreut 8702 tė Nomenklaturės sė Kombinuar tė Mallrave, pėr transportin e jo mė shumė se 20 personave, pėrfshirė edhe shoferin, dhe mjete tė tjera pėr transportin e mallrave me peshėmbajtje deri nė 5 tonė, tarifa e taksės do tė jetė 80.000 lekė. Pėr mjetet e transportit me motor, pėr transportin e mė shumė se 20 personave, pėrfshirė edhe shoferin, dhe mjetet e tjera pėr transportin e mallrave me peshėmbajtje mbi 5 tonė, tarifa e taksės do tė jetė 100.000 lekė, ndėrsa pėr traktorėt rrugorė tarifa e taksės do tė jetė 48.000 lekė.


  Si bėhet llogaritja e doganės:

  Dogana = Taksa e importi + TVSH

  Taksa e importi = (Taksa fikse) x (cilindrata e motorit) x (koeficienti i viteve tė pėrdorimit).  1- "Taksa fikse" pėr ēdo autoveturė me benzinė ėshtė 20.000 (njėzet mijė) lekė, ndėrsa pėr ēdo autoveturė me naftė, 25.000 (njėzet e pesė mijė) lekė.


  2-"Cilindrata e motorit" ėshtė vėllimi i dhomės sė djegies sė motorit, i shprehur nė centimetėr kub (cm3).  Koeficientet e viteve tė pėrdorura:

  Deri nė 2 vite pėrdorimi 0,0016
  Mbi 2 deri nė 4 vite pėrdorimi 0,0024
  Mbi 4 deri nė 7 vite pėrdorimi 0,0029
  Mbi 7 deri nė 10 vite pėrdorimi 0,0032
  Mbi 10 vite pėrdorimi 0,0048  Taksat e importit pėr makinat e pėrdorura:

  1) Pėr mjetet me 10 ose mė shumė vite pėrdorimi:
  a. pėr mjetet e transportit jo mė shumė se 20 persona pėrfshirė dhe shoferin dhe pėr mjete me pėrmbajtje deri nė 5 tonė, 128000 lekė
  b. pėr mjetet e transportit me mė shumė se 20 persona pėrfshirė dhe shoferin dhe pėr mjete me pėrmbajtje mbi 5 tonė, 160000 lekė
  c. pėr traktorėt rrugor , 40000 lekė

  2) Pėr mjetet me mė pak se 10 vite pėrdorimi:
  a. pėr mjete me transportit me motor, pėr transportim e jo mė shumė se 20 persona, pėrfshirė shoferin dhe pėr mjete e transportit tė mallrave me pėrmbajtje deri nė 5 tonė, 80000 lekė
  b. pėr mjete e transportit me motor, pėr transportin e mė shumė se 20 personave pėrfshirė dhe mjete e tjera tė transportit tė mallrave me pėrmbajtje mbi 5 tonė, 100000 lekė
  c. pėr traktorėt rrugorė, 48000 lekė
  Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

 5. #25
  i regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Diku ne emigrim
  Postime
  709

  Pėr: Sa kushton dogana?

  lexoni artikullin https://tech-al.info/dogana-per-bler...-internet.html per detajet me te reja pasi pati nje ndryshim marsin e kaluar.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •