Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 51
  1. #1
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    13-06-2010
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    456

    Te emigrosh ne kontinentin Amerikan ?

    Sa e veshtire eshte te emigrosh sot ne kontinentin Amerikan si ne USA apo Canada ? Kam deshire te di menyren per te vajtur atje dhe per te jetuar ne menyre permanente. A ka menyre per te mare vizen ne ambasadat perkatese ose viza " nen dore " kundrejt pageses ?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Sikur hallet te mbaronin vetem me vajtjen andej s'do ishte keq, xhanem. Per ca vuajtjet kane filluar sapo kane shkel aty. Me nje fjale ilegalisht mos u mundo te shkosh andej nese nuk ke perkrahje te forte nga dikush qe eshte kapur mire andej.
    Feelings change - memories don't.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Sikur hallet te mbaronin vetem me vajtjen andej s'do ishte keq, xhanem. Per ca vuajtjet kane filluar sapo kane shkel aty. Me nje fjale ilegalisht mos u mundo te shkosh andej nese nuk ke perkrahje te forte nga dikush qe eshte kapur mire andej.
    robt po jetojne ilegalish edhe ne greqi jo me ne amerike.
    po te kesh mend ketu ben hajer, nuk kane rendesi dokumentat.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
    robt po jetojne ilegalish edhe ne greqi jo me ne amerike.
    po te kesh mend ketu ben hajer, nuk kane rendesi dokumentat.
    Mend? Duhet te kesh dhe dicka tjeter them une. Durim te forte, vullnet te hekurt, te dish mire Anglisht, te jesh i shendetshme, te jesh i zoti ne dicka, dhe te vish me nje dore te mire lekesh. Ndryshe mos u nis, ....ilegalisht. Po them si te jetosh normal dhe jo thjesht te hash buke.
    Feelings change - memories don't.

  5. #5
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    13-06-2010
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    456
    Ne fakt pyetja ka te beje me menyren per te vajtur atje dhe jo se si tja bej hallit atje. Per kete kam menduar. Po se si te shkoj nuk po e gjej menyren.

    p.s

    Kam njerez qe me presin dhe kan harxhuar disa here mijra dollar me sekser mashtrues dhe nuk ja kemi dal qellimit per te vajtur une atje

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-01-2011
    Postime
    2,425
    Citim Postuar mė parė nga [Asteroid] Lexo Postimin
    Ne fakt pyetja ka te beje me menyren per te vajtur atje dhe jo se si tja bej hallit atje. Per kete kam menduar. Po se si te shkoj nuk po e gjej menyren.

    p.s

    Kam njerez qe me presin dhe kan harxhuar disa here mijra dollar me sekser mashtrues dhe nuk ja kemi dal qellimit per te vajtur une atje
    bjeri ne kembe nga meksika
    ose me skaf nga kuba

  7. #7
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    13-06-2010
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    456
    Citim Postuar mė parė nga Ziti Lexo Postimin
    bjeri ne kembe nga meksika
    ose me skaf nga kuba
    Po te isha ne Ameriken e jugut mire do ishte keshtu si thua ti

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-05-2005
    Postime
    103
    Sipas mendimit tim nuk ki ndonje vend tjeter qe mun te i realizosh endrrimet tua si ne Shba,por sikurse gjdo gje ne fillim esht peksi e veshtir ne te gjitha aspektet,por ne menyr graduale i adptohesh ambientit,ketu dyrt e sukseseve jan te hapura,ndersa per arritjen e tyre mvaret vetem nga afsit tua.1- te kesh dike per ne fillim qe te suporton dhe orinton ne rrugen e sukseseve 2-duhet te kesh nje ngritje profesionale 3 -te jesh i sinqert ndaj rrethit ku jeton qe te jen dhe ata per ty 4-mundohu te perqendrohesh ne periferi te Ny ku ekonomija esht me stabile,sepse ne shba nuk esht ne gjdo vend njesoi,te deshiroi suksese.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar mė parė nga l-island Lexo Postimin
    Sipas mendimit tim nuk ki ndonje vend tjeter qe mun te i realizosh endrrimet tua si ne Shba,por sikurse gjdo gje ne fillim esht peksi e veshtir ne te gjitha aspektet,por ne menyr graduale i adptohesh ambientit,ketu dyrt e sukseseve jan te hapura,ndersa per arritjen e tyre mvaret vetem nga afsit tua.1- te kesh dike per ne fillim qe te suporton dhe orinton ne rrugen e sukseseve 2-duhet te kesh nje ngritje profesionale 3 -te jesh i sinqert ndaj rrethit ku jeton qe te jen dhe ata per ty 4-mundohu te perqendrohesh ne periferi te Ny ku ekonomija esht me stabile,sepse ne shba nuk esht ne gjdo vend njesoi,te deshiroi suksese.
    Decumentat jane kryesore ,pa mir po i thua per keto te tjerat ...Te pakten ne Mi dhe Ca ku jane 2 distenacionet e mija nuk ha dot buk pa dekumenta ,ne shkolle pa nr pune nuk behet fjale ,kryesorja nuk merr dot patenten te levizesh ,po nuk pate makin nuk ke kembe ketej ....Do punosh under the table do te thuash ti ,nuk eshte si me pare eshte veshtire shume ...Une pa dekumenta nuk ja uroj asnjehere te vijne ne usa se do beheni pishman ,leke te humbura kot per mendimin tim.Nuk eshte usa qe ka qene 15 -20 vjet me pare .......

    robt po jetojne ilegalish edhe ne greqi jo me ne amerike.
    po te kesh mend ketu ben hajer, nuk kane rendesi dokumentat.
    Ne cilin shtet jeton ti qe paska plas paraja dhe puna sheshit ????!!

  10. #10
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    13-06-2010
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    456
    Me sa shoh nuk me keni kuptuar ! Une dua te di nese ka ndonje menyre per te vajtur atje. Me vize dhe pa vize. Me letra dhe pa letra nuk me intereson. Dua vetem menyren se si te iki. Varjantin...

    Kaq

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Te kuptuam, por meqe nuk te ndihmojme dot
    me rrugen, se vet kemi ardh me dokumenta te rregullta, po te japim ca keshilla te tjera ta kesh idene c'te pret. Ka njerez qe nuk jane shume realist kur te flasin per jeten andej. Nisen vetem nga eksperienca personale Me fjale goje mos u nis se do zhgenjehesh shume. Nese nuk ke familje moter, vella, prinder mundesisht qe ta kene kapur veten eshte veshtire. Askush tjeter nuk te ndihmon dot.
    Feelings change - memories don't.

  12. #12
    New York Maska e mario_kingu
    Anėtarėsuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    Citim Postuar mė parė nga [Asteroid] Lexo Postimin
    Me sa shoh nuk me keni kuptuar ! Une dua te di nese ka ndonje menyre per te vajtur atje. Me vize dhe pa vize. Me letra dhe pa letra nuk me intereson. Dua vetem menyren se si te iki. Varjantin...

    Kaq

    asteroid
    menyra me e mir te hysh ne amerik eshte nga meksika por duhet te gjesh njeri te besuar edhe njerz qe din hyrjet mir qe andej
    menyra tjeter eshte Cuba

    per sa i takon do ja dalesh apo jo ne usa kjo varet nga ty
    Usa ka qen edhe do jet vendi ku endrat behen realitet

    mos i pri shpresat edhe gjej menyr shiko njehere nga meksika
    Partizoni

  13. #13
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Nuk ja vlen me ardh. Nuk eshte gje! Ikin dritat dhe ketu!!
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #14
    Perjashtuar nga Mod.
    Anėtarėsuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Mend? Duhet te kesh dhe dicka tjeter them une. Durim te forte, vullnet te hekurt, te dish mire Anglisht, te jesh i shendetshme, te jesh i zoti ne dicka, dhe te vish me nje dore te mire lekesh. Ndryshe mos u nis, ....ilegalisht. Po them si te jetosh normal dhe jo thjesht te hash buke.
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Te kuptuam, por meqe nuk te ndihmojme dot
    me rrugen, se vet kemi ardh me dokumenta te rregullta, po te japim ca keshilla te tjera ta kesh idene c'te pret. Ka njerez qe nuk jane shume realist kur te flasin per jeten andej. Nisen vetem nga eksperienca personale Me fjale goje mos u nis se do zhgenjehesh shume. Nese nuk ke familje moter, vella, prinder mundesisht qe ta kene kapur veten eshte veshtire. Askush tjeter nuk te ndihmon dot.
    Po ata qe skane pasur njerez si ja kane bere?



    Po dite te ja dalesh ne jete skane rendesi te tjerat :-)

  15. #15
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga [Asteroid] Lexo Postimin
    Sa e veshtire eshte te emigrosh sot ne kontinentin Amerikan si ne USA apo Canada ? Kam deshire te di menyren per te vajtur atje dhe per te jetuar ne menyre permanente. A ka menyre per te mare vizen ne ambasadat perkatese ose viza " nen dore " kundrejt pageses ?
    ne USA shume e veshtire per ne kanada me kane thene qe eshte me e lehte. Menyra me e lehte eshte me llotari, pune fati. ose bashkim familjare me shtetas. ne vende te ftohta ne kanada thone qe japin shume viza pune. per me teper interesohu ne ambasaden kanadeze.
    I LOVE GOD

    j&g

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga Plaku me kostum Lexo Postimin
    Po ata qe skane pasur njerez si ja kane bere?



    Po dite te ja dalesh ne jete skane rendesi te tjerat :-)
    Me te keq.Ca ja kane dale e shumica vuajne akoma. Po flas per ata pa letra.
    Feelings change - memories don't.

  17. #17
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Me te keq.Ca ja kane dale e shumica vuajne akoma. Po flas per ata pa letra.
    Me dokumenta ose ilegal perseri eshte shume veshtire. Nje cift shqiptare qe erdhen ketu pas 97 kane qendruar ne hotel per 1 muaj edhe shkonin vetem ne mcdonalds deri sa rastesisht takuan nje shqiptare qe punonte ne mcdonalds. As regjistrim tek ss nuk kishin bere asgje. Mire qe nuk kishin edhe femije se te semurohej femija psh etc. Eshte shume veshtire te shkosh ne nje vend pa njohur njeri. Une tmerrohem kur shkoj ne shqiperi imagjino te shkoj ne nje vend per te filluar jeten. Per pushime shkoj, por pergjithmone me frike e kam nuk ma mban.
    I LOVE GOD

    j&g

  18. #18
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Pale te te ikin dhe dritat dhe optimum service mos punoj. Sdi ku te ankohesh- se all you get eshte nje komp I programuar qe te perserit; we apologize po per arsye high volume phone calls and emails we can't respond right way. Nuk eshte gje ketej, sja vlen! Kot nuk flas une! lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Pale te te ikin dhe dritat dhe optimum service mos punoj. Sdi ku te ankohesh- se all you get eshte nje komp I programuar qe te perserit; we apologize po per arsye high volume phone calls and emails we can't respond right way. Nuk eshte gje ketej, sja vlen! Kot nuk flas une! lol
    uh uh sa qonke revoltu per ato drita o pink
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Asteroid po i pate 25000 euro me pagu vjen rahat ne menyr ilegale
    JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •