Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 171 prej 171
 1. #161
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-04-2011
  Vendndodhja
  In my thoughts free from the world
  Postime
  534
  EuroStar, ne kohen kur eshte bere Shpallja e Kur'anit kishte mrekulli qe shiheshin, sepse atebote nuk kishte mjete qe t'i vertetonin keto mrekullira qe sot po vertetohen.

  Nje prej mrekullive te kohes ishte Ndarja e Henes ne dysh. Mushriket i kerkuan Muhammedit a.s. nje mrekulli dhe ai vetem beri me dore nga hena e cila ishte e plote dhe u nda ne dysh. Ne Kur'an ceket kjo mrekulli: "Momenti eshte afruar, e Hena eshte are (ne dysh)."

  Kjo ngjarje permendet edhe ne librat e historise ne Indi se si ata e kane pare henen kur eshte ndare dhe eshte bashkuar perseri.

  Eshte vetem nje nga mrekullite e kohes.

 2. #162
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,400
  Citim Postuar m par nga Kandy* Lexo Postimin
  EuroStar, ne kohen kur eshte bere Shpallja e Kur'anit kishte mrekulli qe shiheshin, sepse atebote nuk kishte mjete qe t'i vertetonin keto mrekullira qe sot po vertetohen.

  Nje prej mrekullive te kohes ishte Ndarja e Henes ne dysh. Mushriket i kerkuan Muhammedit a.s. nje mrekulli dhe ai vetem beri me dore nga hena e cila ishte e plote dhe u nda ne dysh. Ne Kur'an ceket kjo mrekulli: "Momenti eshte afruar, e Hena eshte are (ne dysh)."

  Kjo ngjarje permendet edhe ne librat e historise ne Indi se si ata e kane pare henen kur eshte ndare dhe eshte bashkuar perseri.

  Eshte vetem nje nga mrekullite e kohes.
  Epo ajeti i meposhtem thote qe po ti shpallim mrekulli mjere ata pastaj. Cfar i gjeti ata pasi Muhamedi beri mrekulline e carjes se henes ? dhe pse ka kontradit ne mes ketyre dy ajeteve, nje here thote qe nese do shpallim mrekulli mjere ata dhe pastaj thote qe paska care henen

  6:37. Dhe than: "Prse t mos i zbret atij (Muhammedit) nj mrekulli nga Zoti i tij?" Thuaj: "S'ka dyshim se All-llahu ka fuqi t'ia zbres nj mrekulli, por shumica e tyre nuk e din (se ka do t'i gjente m pas).

 3. #163
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Epo ajeti i meposhtem thote qe po ti shpallim mrekulli mjere ata pastaj. Cfar i gjeti ata pasi Muhamedi beri mrekulline e carjes se henes ? dhe pse ka kontradit ne mes ketyre dy ajeteve, nje here thote qe nese do shpallim mrekulli mjere ata dhe pastaj thote qe paska care henen
  Eurostar: Nuk eshte per qellim se nese Allahu zbret cfardolloj mrekullie, ata do ti godase denimi, sepse Allahu ka zbritur per Muhamedin a.s. mrekulli te shumta.

  QELLIMI ESHTE: Nese Allahu e zbret MU ATE MREKULLI qe ata e kerkuan, e pastaj ata nuk besojne, ligj i Allahut eshte se ata i denon, sepse ata vet e kerkuan, e pastaj u treguan mendjemadh ndaj saj.

  Prandaj carja e henes, rrjedhja e ujit nga gishterinjt e Muhamedit a.s., ushqimi i te gjithe ushtrise nga nje ene e vetme, nga shtimi i ushqimit, dhe shume e shume mrekulli te tjera, te cilat i transmetojne te gjithe shoket e tij, keto nuk hyjne ne mrekullite te cilat nese zbresin, ate qe e mohon e kaplon denimi.

  Pra, e perseris: Mrekullite te cilat ata i kerkuan, nese ato zbresin, e ata pastajn i mohojn, mbi ta zbret denimi.

  Mbetesh i pershendetur. Kalofsh mire.

 4. #164
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,400
  Citim Postuar m par nga IslamInfo Lexo Postimin
  Eurostar: Nuk eshte per qellim se nese Allahu zbret cfardolloj mrekullie, ata do ti godase denimi, sepse Allahu ka zbritur per Muhamedin a.s. mrekulli te shumta.

  QELLIMI ESHTE: Nese Allahu e zbret MU ATE MREKULLI qe ata e kerkuan, e pastaj ata nuk besojne, ligj i Allahut eshte se ata i denon, sepse ata vet e kerkuan, e pastaj u treguan mendjemadh ndaj saj.

  Prandaj carja e henes, rrjedhja e ujit nga gishterinjt e Muhamedit a.s., ushqimi i te gjithe ushtrise nga nje ene e vetme, nga shtimi i ushqimit, dhe shume e shume mrekulli te tjera, te cilat i transmetojne te gjithe shoket e tij, keto nuk hyjne ne mrekullite te cilat nese zbresin, ate qe e mohon e kaplon denimi.

  Pra, e perseris: Mrekullite te cilat ata i kerkuan, nese ato zbresin, e ata pastajn i mohojn, mbi ta zbret denimi.

  Mbetesh i pershendetur. Kalofsh mire.
  Ku e mbeshtet ti kete teori qe ke shkruar ? Lexoje mire dhe po ti skuq qe te dallojne

  6:37. Dhe than: "Prse t mos i zbret atij (Muhammedit) nj mrekulli nga Zoti i tij?" Thuaj: "S'ka dyshim se All-llahu ka fuqi t'ia zbres nj mrekulli, por shumica e tyre nuk e din (se ka do t'i gjente m pas).
  Nje mrekulli dhe jo mrekullin qe po i kerkojne ata. As ajetet ne vazhdim nuk kan lidhje me cfar ke shkruar ti...pra .... ata nuk po i kerkojne nje mrekulli sipas qefit te tyre, por nje mrekulli cfardo

 5. #165
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,457
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Ku e mbeshtet ti kete teori qe ke shkruar ? Lexoje mire dhe po ti skuq qe te dallojne
  O ti njeri, nese deshiron ta kuptosh nje gje pyet sinqerisht, mirepo nese e ke per qellim vetem te polemizosh, ateher ma mire mos pyet...

  Per ta kuptuar nje ceshtje duhet te mblidhen te gjitha argumentet qe flasin per ate ceshtje, e pastaj te arrihet ne konkluz, jo vetem nje ajet te nxiret nga konteksti dhe nga kuptimi i ajeteve tjera...

  Ja ku e ke ajetin qe e sqaron kete, e njejta sure, ne fillim te saj:

  7. Edhe sikur t zbritnim ty nj libr t shkruar n letr, e ta preknin at me duart e tyre, ata q mohuan do t thoshin: "Kjo nuk sht tjetr prve nj magji e qart".
  8. E pastaj than: "Pse t mos i zbret atij (Muhammedit) nj engjll (t na thot pr Muhammedin se sht i drguar)". E sikur t zbritnim Ne nj engjll, shtja do t merrte fund duke mos u dhn atyre afat.

  Pra, sikur te realizohej kerkesa e tyre e pastaj ata te mohonin, ateher do te denoheshin rende, sepse vet e kerkuan...

  Ne ajetet me poshte nuk potencohet cka eshte ajo mrekullia, mirepo eshte per qellim mrekullite e ndryshme qe i kerkuan ata...

  Kur potencohet ne gjuhen arabe mrekulli e pashquar, kjo i perfshine te gjitha mrekullite e kerkuara nga ata, pra eshte prej metodave te formulimit te fjalise per t'i perfshire te gjitha gjerat qe futen tek ajo... S'di si ta sqaroj me mire ne gjuhen shqipe...

  Ja edhe nje shembull tjeter qe e sqaron kete:

  Sure Maide:

  112. Dhe (prkujto) kur Havarijjunt than: "O Isa, bir i Merjemes, Zoti yt a mund t na zbres nj tryez nga qielli?" (Isai) tha: "Kini frik All-llahun nse jeni besimtar!"
  113. (Ata) Than: "Ne dshirojm t ham nga ajo dhe t na binden (edhe m shum) zemrat tona dhe t vrtetojm bindshm se na e the t vrtetn e t bhemi dshmues t saj!"
  114. Isai, bir i Merjemes, tha: "O All-llah, Zoti yn, zbritna nga qielli nj tryez, t na jet fest (gzim) pr ne dhe pr ata (q vijn) pas nesh, t jet argument prej Teje, dhe dhurona se Ti je furnizuesi m i mir!"
  115. All-llahu tha: "Un at ua zbres, e kush prej jush mohon pastaj, Un at e dnoj me nj dnim q nuk e dnoj asnj nga njerzit".

 6. #166
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Antarsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  430
  Gimi:
  Allahu Ju shperbleft me gjera qe Ju deshironi,por mbi te gjitha lutem qe te meritoni meshiren e Tij te paskajshme,
  vertet punim domethenes dhe kuptimplot.
  urtsia

 7. #167
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927
  Bani, argumentet me siper nuk ti dhashe per te bere debat por per te kuptuar gabimet tuaja te cilat i kemi evidentuar plot here.
  Te lutem mos nderhy me ne kete teme me mrekullite matematikore, te paralajmerova qe gjithcka do fshihet!
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 8. #168
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Mrekullia e Kuranit ne permendjen e Mushkonjes.

  Mrekullia e Kuranit ne permendjen e Mushkonjes.  -Allahu thot: Allahu nuk ngurron q t marr fardo shembulli, qoft mushkonj a dika edhe m e imt se ajo. Pr sa u prket atyre q besuan, ata e din se ai (shembull) sht i vrtet nga Zoti i tyre, ndrsa ata, t cilt mohuan do t thon: ǒdeshi Allahu me kt si shembull? Ai me t humb shum, e po me t udhzon n rrugn e drejt shum, po me prjashtim t atyre q jan jasht rrugs, Ai me t nuk humb tjetr. [Bekare, 26]

  Mushkonja, krijes e vogl dhe e dobt, por, udi prse Allahu, subhanehu ve teala, e solli shembull pikrisht kt! Sigurisht se nj gj e till sht br pr tiu treguar njerzve se megjith trupin e saj t vogl, krijueshmria e saj sht shum e madhe.  N vijim disa t dhna pr t, q t bindesh pr vrtetsin e ksaj q themi:


  1. Ka njqind (100) sy n kokn e saj.

  2. Ka 48 dhmb n gojn e saj.

  3. Ka tri zemra n bark, me t gjitha pajisjet prkatse pr seciln.

  4. Ka gjasht thika n hundn e saj, ku secila veohet me funksion t veant.

  5. Ka nga tre krah n do an.

  6. sht e pajisur me nj mjet ngrohs, i cili vepron sikurse sistemi i rrezeve infra t kuqe, me funksion t reflektimit t ngjyrs s lkurs s njeriut n errsir n ngjyr vjollce, t ciln e sheh.

  7. sht e pajisur me nj mjet dehs-mpirs, i cili i ndihmon ta ngul gjilprn e saj n njeriun pa e diktuar fare, ndrsa kur ta ndjej njeriu thumbimin, ai sht si shkak i thithjes s gjakut.

  8. sht e pajisur me nj mjet, i cili bn analizn e gjakut, sepse ajo nuk pi do lloj gjaku.

  9. sht e pajisur me nj mjet, nprmjet t cilit bn bartjen e gjakut deri n hundn e saj shum t ngusht.


  10. Edhe m e uditshme se kjo sht se mbi shpinn e saj jeton nj insekt shum i vogl, i cili nuk shihet vetm se me mikroskop. Natyrisht se tr kjo sht vrtetim i fjals se Allahut, subhanehu ve teala: Allahu nuk ngurron q t marr fardo shembulli, qoft mushkonj a dika edhe m e imt se ajo (mbi t)...." [Bekare, 26]
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 9. #169

  Pr: Shkenca moderne zbulon mrekullit e reja n Kur'an.

  Bretkosat dhe trmeti  Trmeti i Kins. Nj trmet i cili ka shkatrruar zona t shumta, ka zhdukur njqind mij njerz dhe ka zhvendosur qindra mijra t tjer. Paralajmrim nga Allahu i Lartsuar dhe prej llojeve t dnimit t leht, pr t cilin Allahu i Madhrishm thot: "Dhe, Ne do t bjm q t shijojn nj dnim m t leht n kt jet, para dnimit t madh n jetn e prtejme, me qllim q t kthehen n rrugn e drejt."(Sexhde, 21)
  Ky paralajmrim s'sht specifik vetm pr kinezt, por pr njerzit mbar, n mnyr q ti kthehen Zotit, Krijuesit, Furnizuesit t tyre dhe t pendohen pr mkatet dhe gabimet e tyre.

  Por fenomeni i uditshm, i cili i ka mahnitur shkenctart sht largimi i nj numri t madh bretkosash drejt nj vendi t sigurt. Banort e qytetit t goditur nga ky trmet kan vrejtur kt dukuri, por pa i kushtuar ndonj kujdes, por m pas sht msuar se Allahu i Madhrishm i ka pajisur kto krijesa me organe paralajmruese t cilat i ndiejn frekuencat shum t ulta t cilat shfaqen nga toka para ndodhjes s trmetit. Ato zra nuk i dgjojn njerzit, por i dgjojn bretkosat, tregohen vigjilent dhe largohen nga vendi i rrezikut.

  Kjo dukuri nuk mund t'i kaloj besimtarit pa i ardhur n mendje Fuqia e Allahut t Gjithfuqishm dhe se Ai nuk krijoi asnj krijes kot, por do krijes kryen funksionin, detyrn dhe qllimin e vet, madje edhe mund t prfitohet prej tyre. Dhe, n t vrtet, sot shkenctart qndrojn n laboratort e tyre me qllim q t zbulojn fshehtsin e bretkosave dhe orvaten t prfitojn nga ato pr paralajmrimin e trmeteve dhe fatkeqsive.

  Shkenctart kan msuar se disa kafsh i ndjejn frekuencat e zrave t ult, t cilat i lshon toka si sinjal pr afrimin e trmetit. Mirpo aparatet e shkenctarve, me gjith prparimin e madh teknologjik, nuk mund ti analizojn kto frekuenca dhe paralajmrimet pr trmete. Ksisoj, kto krijesa gjithashtu i jan nnshtruar njeriut, me qllim q ai t msoj prej tyre. Ktu qartsohet fjala e Allahut t Plotfuqishm, q thot: "Ai ka vn n shrbimin tuaj ka gjendet n qiej dhe n Tok, t gjitha jan prej Tij. Me t vrtet, n kto ka shenja pr njerzit q mendojn." (Xhathije, 13)
  Shkenctart gjithashtu deklarojn se shumica e kafshve dhe gjallesave, si shpezt, elefantt, balenat, peshqit dhe t tjert, kan mundsin e paralajmrimit pr trmetet, uraganet dhe fatkeqsit natyrore.

  T vegjlit e bretkosave ikin dhe grumbullohen n vende t sigurta larg zonave t trmetit, i cili ka goditur vendin. Bretkosave, pr t cilat mendojm se nuk logjikojn, Allahu u ka dhn mundsin e dallimit t frekuencave t ulta t trmeteve. Pr njerzit sht e pamundur ti ndiejn ato, por bretkosat i dallojn. Meditoni pr fuqin e Allahut t Lartsuar te kto krijesa t pafuqishme!

  T mendojm dhe t kuptojm mshirn dhe dhuntin e Allahut ndaj nesh. T nxitojm t punojm veprat e mira, n mnyr q t na shptoj Allahu nga kto fatkeqsi q pllakosin tokn sot. Ather, t angazhohemi t bjm lutje ngase Allahu i Lartsuar thot: "Lutjuni Zotit tuaj prulshm dhe ngadal! Njmend, Ai nuk i do ata q e kalojn kufirin. Dhe mos bni rregullime n Tok, pasi sht vn rregulli, ndrsa Atij lutjuni me frik dhe shpres. Vrtet, mshira e Allahut sht afr punmirve." (A'raf, 55-56)

  Prktheu: Almedin Ejupi

 10. #170
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: Shkenca moderne zbulon mrekullit e reja n Kur'an.

  Kurani eshte bere si ajo haleja e Abisit(Iblisit) ku na ka te gjitheve me nr kadastral, pra me tapi dhe ku do endemi pa fund ne makthe, endrra dhe genjeshtra ''hyjnore''. ''Konkursi'' mbaroi dhe mbetem ne toke mes djajve dhe injorances sepse nuk vlenim.

 11. #171
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  40
  Postime
  729

  Pr: Shkenca moderne zbulon mrekullit e reja n Kur'an.

  Shkenctart von e kan zbuluar se qumshti sht pije natyrale me vitamina t dobishme pr organizmin e njeriut, se vera t jep energji dhe se mjalti (prve q shron shum smundje) e parandalon plakjen.
  Kurse n Kur'an ceket se t trija kto elemente n xhennet do t rrjedhin si lumenj e kjo do t'iu ndihmoj banorve t tij t jetojn prgjithmon, t fuqishm e t rinj!

  "Shembulli i xhennetit, i cili u sht premtuar atyre q jan ruajtur (t devotshm), n t cilin ka lumenj me uj t mir pr pije, lumenj nga qumshti me shije t paprishur, lumenj nga vera e shijshme pr njerz, lumenj nga mjalti i kulluar, ata kan aty edhe gjithfar lloj pemsh, kan edhe falje nga Zoti i tyre (a sht i njjt) a si ai q sht prgjithmon n zjarr dhe u shuhet etja me uj t val q ua copton zorrt e tyre?"

  Kur'an - 47:15
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •