Close
Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 171
 1. #81
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Fet dhe kulturat q prmendin prmbytjen.

  Prmbytja sht br e njohur pothuajse n t gjith njerzimin nprmjet profetve, t cilt thrrisnin njerzit n fen e vrtet, por ajo u kthye n legjend nga kta popuj duke u ndryshuar e deformuar me kalimin e kohs.

  Allahu ua ka br t ditur njerzve lajmin e prmbytjes s Nuhut nprmjet profetve dhe librave q Ai u ka drguar popujve t ndryshm n mnyr q ajo t shrbej si paralajmrim dhe msim. Por t gjitha tekstet e tjera, me prjashtim t Kuranit, jan ndryshuar, ndaj dhe prshkrimet e prmbytjes jan t mbushura me elemente mitologjike. Kurani sht i vetmi burim, t dhnat e t cilit prputhen me t dhnat e zbulimeve dhe observimeve. Kjo, sepse Allahu e ka ruajtur Kuranin nga do lloj ndryshimi. N Kuran thuhet:

  Me t vrtet Ne e kemi zbritur Kuranin dhe padyshim q Ne do ta ruajm at. (El-Hixhr: 9)


  Pra, Kurani sht nn garancin dhe mbrojtjen e Allahut, Zotit t botve.

  N pjesn e fundit t ktij kapitulli ne do t shohim se si sht paraqitur ngjarja, megjithse e deformuar, n kultura t ndryshme si dhe n Dhiatn e Vjetr dhe at t Re.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #82
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Prmbytja e Nuhut n Dhiatn e Vjetr

  Libri q iu shpall Musait ishte Teurati apo Torah. Pentateuku biblik (pes librat e par t Bibls), i cili sipas t krishterve sht Teurati, e ka humbur lidhjen prej kohsh me shpalljen origjinale, pasi t gjitha shpalljet e ardhura te Beni Israilt nga profett e ndryshm u ndryshuan dhe u bn subjekt manipulimesh nga ana e ifutve.

  Sipas Dhiats s Vjetr, Zoti i shpalli Nuhut se t gjith njerzit prve besimtarve do t shkatrroheshin, sepse toka ishte mbushur plot me padrejtsi. Pr kt arsye, Ai e urdhroi Nuhun t ndrtonte anijen dhe i tregoi n detaje mnyrn se si do ta ndrtonte. Ai gjithashtu e porositi t merrte me vete familjen, tre djemt, grat e tyre, nj ift nga do qenie e gjall dhe ushqime.

  Shtat dit m von, kur erdhi koha e prmbytjes, t gjitha burimet e nndheshme shprthyen, portat e qiejve u hapn dhe nj prmbytje e madhe prfshiu gjithka. Kjo zgjati pr 40 dit dhe net. Anija lundroi mbi ujrat q mbuluan t gjitha malet dhe kodrat e larta. Kshtu, vetm ata q ishin n anije me Nuhun shptuan, kurse ata q mbetn u rrmbyen nga ujrat e prmbytjes dhe u mbytn. Shiu pushoi pas prmbytjes, e cila zgjati 40 dit dhe net dhe ujrat filluan t paksoheshin 150 dit pas ksaj.

  M pas, n ditn e shtatmbdhjet t muajit t shtat, anija qndroi mbi malet Ararat (Agri). Nuhu drgoi nj pllumb t shihte nse ujrat kishin rn plotsisht apo jo dhe, kur m n fund, pllumbi nuk u kthye, ai e kuptoi se ujrat kishin rn plotsisht. Zoti u tha atyre t zbrisnin nga anija dhe t shprndaheshin n tok.

  Sipas Dhiats s Vjetr, n pajtim me vendimin q "do gj q (sht) n tok do t vdes" n nj prmbytje q do t prfshinte gjith botn, t gjith njerzit u ndshkuan dhe t vetmit q mbijetuan ishin ata q hipn n anije me Nuhun.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 3. #83
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Prmbytja e Nuhut n Dhiatn e Re

  Dhiata e Re q ne kemi sot n dor pmban, sipas pretendimit t krishter, fjalt dhe veprimet e Isait (Jezusit). Ajo fillon me katr ungjijt e shkruar nj shekull pas vdekjes s Isait, nga njerz q kurr nuk e kishin par apo qndruar me t.

  N Dhiatn e Re prmbytja e Nuhut sht prshkruar shkurtimisht kshtu:

  Nuhu u drgua te nj popull i pabindur, i cili ishte n rrug t gabuar. Por populli i tij nuk pranoi ta ndiqte at. Pr kt arsye, Zoti i paralajmroi ata q refuzuan se do t prmbyteshin dhe, kur kjo ndodhi, Ai e shptoi Nuhun dhe besimtart duke i vendosur n anije.

  Por ashtu si qe n ditt e Noeut, kshtu do t jet edhe n ardhjen e Birit t njeriut.
  Sepse, ashtu si n ditt para prmbytjes, njerzit hanin dhe pinin, martoheshin dhe martonin, derisa Noeu hyri n ark;
  Dhe nuk kuptuan asgj, derisa erdhi prmbytja dhe i fshiu t gjith; kshtu do t ndodh n ardhjen e Birit t njeriut. (Mateu, 24: 37-39)
  Dhe nuk kurseu botn e lasht, por shptoi bashk me shtat t tjer Noeun, predikues t drejtsis, kur solli prmbytjen e t pabesve. (II Pjetri, 2: 5)
  Q dikur ishin rebel, kur durimi i Perndis i priste n ditt e Noeut, ndsa po ndrtohej arka, n t ciln, pak vet, gjithsej tet, shptuan nprmjet ujit. (I Pjetr, 3: 20)
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 4. #84
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Prshkrimi i prmbytjes n kultura t tjera

  Sumeriane: Nj zot i quajtur Enlil u tha njerzve se zotat e tjer kishin ndrmend t shkatrronin njerzimin, por ai vet ishte i gatshm t'i shptonte ata. Heroi i ksaj historie sht Ziusudra, mbreti i devotshm i qytetit Sipur. Zoti Enlil i tregoi Ziusudras se far t bnte q t shptonte nga prmbytja. Teksti q tregon ndrtimin e anijes mungon, por fakti q kjo pjes ka ekzistuar tregohet n pjest ku prshkruhet si u shptua Ziusudra. Duke u mbshtetur n versionin babilonas t prmbytjes, arrihet n konkluzionin se n versionin e plot sumerian t ngjarjes duhet t ket pasur shum m tepr hollsi pr arsyen e prmbytjes dhe se si u ndrtua anija.

  Babilonase: Ut-Napishtimi, sht kolegu babilonas i heroit sumerian t prmbytjes, Ziusudras. Nj tjetr personalitet i rndsishm sht Gilgameshi. Sipas legjends, Gilgameshi vendosi t krkoj prejardhjen e tij pr t njohur sekretin e prjetsis. Ai u paralajmrua pr rreziqet dhe vshtirsit e nj udhtimi t till. Atij iu tha se duhet t bnte nj udhtim, n t cilin duhet t kalonte mbi "malet Mashu dhe ujrat e vdekjes" dhe se nj udhtim i till ishte realizuar me sukses deri ather vetm nga zoti i diellit, Shamash. Por Gilgameshi i prballoi t gjitha rreziqet e udhtimit dhe m n fund arriti t takonte Ut-Napishtimin.

  Teksti ndrpritet aty ku tregohet takimi i Gilgameshit me Ut-Napishtimin dhe kur m von teksti bhet i lexueshm, Ut-Napishtimi i tha Gilgameshit se "perndit e kan ruajtur pr vete sekretin e vdekjes dhe jets". Gilgameshi e pyeti Ut-Napishtimin se si e kishte arritur ai vet pavdekshmrin dhe Ut-Napishtimi i tregoi historin e prmbytjes si prgjigje t pyetjes s br. Prmbytja tregohet gjithashtu n 12 rrasat e famshme t epiks s Gilgameshit.

  Ut-Napishtimi ia nisi duke thn se historia q do t'i tregonte Gilgameshit ishte "dika sekrete, nj sekret i perndive". Ai ishte nga qyteti i Shurupakut, i cili ishte m i vjetri ndrmjet qyteteve t toks Akad. Sipas prshkrimit t tij, zoti Ea e thirri nprmjet mureve t nj kasolleje t thurur me kallama dhe i tregoi se zotat kishin vendosur t shkatrronin t gjitha farat e jets me nj prmbytje, por arsyeja e vendimit t tyre nuk shpjegohet n versionin babilonas, ashtu si nuk shpjegohet as n versionin sumerian. Ut-Napishtimi tha se Ea e kishte porositur t ndrtonte nj anije, n t ciln ai duhet t mblidhte dhe t vendoste "farat e t gjitha gjallesave". Ai e njoftoi at pr masn dhe formn e anijes, gjersia, gjatsia dhe lartsia e s cils duhet t ishin t barabarta. Furtuna ktheu gjithka prmbys pr gjasht dit dhe net rresht. N ditn e shtat ajo u qetsua. Ut-Napishtimi pa se jasht vendi ishte kthyer n "balt q ngjitej". Anija qndroi n malin Nisir.

  Sipas shnimeve sumeriane dhe babilonase, Ksisuthros ose Hasisatra u shptua nga prmbytja n nj anije 925 m t gjat, bashk me familjen, shokt dhe disa zogj e kafsh. Thuhet se "ujrat u prhapn n drejtim t qiellit, oqeanet mbuluan brigjet dhe lumenjt vrshuan nga shtretrit e tyre". M pas, anija qndroi mbi malin Karidean.

  Sipas shnimeve asiriano-babilonase, Uber-Tutu ose Hasisatra u shptua bashk me familjen e tij, shrbtort, tufn dhe kafsht e egra me nj anije, e cila ishte 600 kubit e gjat, 60 kubit e gjer dhe e lart. Prmbytja zgjati pr 6 dit e net. Kur anija arriti malin Nizar, pllumbi q u la i lir u kthye, ndrsa korbi jo.

  Sipas disa shnimeve sumeriane, asiriane dhe babilonase, Ut-Napishtimi me familjen e tij mbijetoi nga prmbytja, e cila zgjati pr 6 dit e net. Thuhet se "n ditn e shtat Ut-Napishtimi pa jasht. Gjithka ishte shum e qet. Njeriu ishte kthyer edhe nj her n balt". Kur anija qndroi mbi malin Nizar, Ut-Napishtimi drgoi jasht nj pllumb, nj korb dhe nj harabel. Korbi qndroi t hante kufomat, ndrsa dy zogjt e tjer nuk u kthyen.

  Indiane: N epikat Shatapatha Brahmana dhe Mahabharata t Indis, personi i quajtur Manu u shptua nga prmbytja bashk me Rishizin. Sipas legjends, Manu kapi nj peshk, t cilit i fali jetn. Papritur peshku u rrit dhe i tha atij t ndrtonte nj anije dhe ta lidhte n brirt e tij. Ky peshk u pranua si nj shfaqje e zotit Vishnu. Peshku e drejtoi anijen midis dallgve t mdha dhe e solli at n veri, n malin Hismavat.

  Uellsiane: Sipas legjends uellsiane, Dujnuen dhe Dujfe shptuan prej shkatrrimit t madh me anije. Kur prmbytja e tmerrshme q ndodhi pr shkak t vrshimit t Linlionit, i cili quhej Liqeni i Valve, u qetsua, ata t dy filluan t ripopullonin srish Britanin.

  Skandinave: Legjendat nordike Edda njoftojn se Bergalmir dhe gruaja e tij shptuan prej prmbytjes me nj anije t madhe.

  Lituaneze:
  N legjendn lituaneze, tregohet se disa ifte njerzish dhe kafshsh shptuan, duke u strehuar n nj kore t toks, lart n maj t nj mali t lart. Kur errat dhe vrshimet q zgjatn pr 12 dit e net u shtrin deri n malin e lart, sa pothuajse arritn t'i prpinin ata q ishin mbi t, Krijuesi u hodhi atyre nj lvozhg arre gjigande. Ata q ishin n mal shptuan nga vdekja duke lundruar mbi kt lvozhg arre.

  Kineze: Burimet kineze tregojn se nj person i quajtur Jao me 7 persona t tjer ose Fa Li bashk me gruan dhe fmijt e tij shptuan nga prmbytja dhe nga dridhja e toks duke lundruar mbi bark. Thuhet se "toka po shkatrrohej, ujrat shprthyen dhe mbuluan do vend". M n fund ujrat u trhoqn.

  Prmbytja e Nuhut n mitologjin greke: Zeusi vendosi t'i shkatrronte me nj prmbytje njerzit, t cilt bnin do dit e m tepr vepra t kqija. Vetm Deukalioni dhe gruaja e tij, Pirrha, shptuan nga prmbytja, sepse babai i Deukalionit, Prometeu, e kishte kshilluar m par djalin e tij q t ndrtonte nj bark. ifti zbriti n malin Parnas ditn e nnt pas hipjes n bark.

  T gjitha kto legjenda tregojn nj realitet konkret historik. N histori, do popull e ka marr mesazhin, dokush e ka marr shpalljen hyjnore dhe kshtu shum popuj jan njohur me prmbytjen. Fatkeqsisht, pr shkak se njerzit u larguan nga rruga e drejt e shpalljes hyjnore, prshkrimi i prmbytjes psoi shum ndryshime dhe u kthye n legjenda e mite.

  I vetmi burim, ku ne mund t gjejm historin e vrtet t Nuhut dhe t popullit q e mohoi at, sht Kurani, i cili sht i vetmi burim hyjnor i pandryshuar.

  Kurani na jep informacion t sakt, jo vetm pr prmbytjen e Nuhut, por edhe pr popuj e ngjarje t tjera, pr t cilat do t flasim n kapitujt vijues.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e kkOr4b
  Antarsuar
  29-04-2008
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  All-llahu te shperblefte per shperndarjen e ketyre informacioneve

 6. #86
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  KAPITULLI II :
  Jeta e profetit Ibrahim  Ibrahimi nuk ishte as ifut, as i krishter. Ai ishte vetm musliman (besimtar) me besim t vrtet e t pastr dhe nuk ishte prej idhujtarve. Vrtet q njerzit m t afrt me Ibrahimin jan ndjeksit e tij, bashk me kt Profet (Muhamedin) dhe besimtart. Allahu sht Ai q i ndihmon besimtart.(Ali Imran: 67-68)


  Profeti Ibrahim prmendet shpesh n Kuran si nj shembull i lart pr njerzit e tjer. Populli i tij adhuronte idhujt, ndaj dhe ai i kshilloi t largoheshin nga kjo gj dhe t kishin frik nga dnimi i Allahut, mirpo populli nuk ia vuri veshin ktyre paralajmrimeve, prkundrazi mbajti nj qndrim armiqsor. Kur presioni i popullit ndaj tij u shtua, Ibrahimit iu desh t shprngulej n nj vend tjetr bashk me gruan, profetin Lut e ndoshta edhe me disa besimtar t tjer.

  Ibrahimi e kishte origjinn nga Nuhu, pra, ai ishte nj nga pasardhsit e tij, ndaj dhe n Kuran thuhet se ai ndoqi rrugn e Nuhut.

  Paqja qoft mbi Nuhun, n mbar botn! Sigurisht q kshtu i shprblejm ata q kryejn vepra t mira. Nuhu ishte me t vrtet nj nga robrit Tan besimtar. Pastaj Ne i prmbytm t tjert. Nj prej atyre q ndoqn udhn e Nuhut sht edhe Ibrahimi. (Es-Saffat: 79-83)

  N kohn e profetit Ibrahim, shum popuj q jetonin n Ultsirn e Mesopotamis, n Anatolin e Mesme dhe at Lindore adhuronin yjet. Zoti i tyre m i rndsishm ishte Sini, zoti-hn. Ai personifikohej si nj njeri me mjekr t gjat me nj veshje q kishte t vizatuar nj hn n form drapri. Prve ksaj, kta njerz bnin iktura dhe skulptura t ktyre zotave dhe i adhuronin ato. Ky ishte nj besim mjaft i prhapur, i cili gjeti vend t prshtatshm pr t'u zhvilluar n Lindjen e Afrme dhe arriti t ruante ekzistencn e tij pr nj koh t gjat. Njerzit q jetuan n kt zon vazhduan t'i adhuronin kta zota deri n vitin 600 e.s. Si pasoj e ktij besimi, disa ndrtesa t njohura si "zigurate", t cilat prdoreshin si observator astronomik dhe tempuj, u ndrtuan n zonn q shtrihej nga Mesopotamia deri n brendsi t Anatolias. Ktu adhuroheshin disa zota, s pari zoti-hn Sin.12

  Kjo mnyr besimi e zbuluar n koht tona nprmjet grmimeve arkeologjike prmendet n Kuran. Si tregohet n Kuran, Ibrahimi refuzoi adhurimin e ktyre idhujve:

  Kujto Ibrahimin kur i tha babait t tij, Azerit: "Prse i adhuroni idhujt si zota? Un besoj se ti dhe populli yt po bni nj gabim q duket sheshazi."
  Kshtu Ne i treguam Ibrahimit mbretrin e qiejve dhe t toks, me qllim q t ishte prej besimtarve t vendosur.
  Kur e mbuloi nata me errsirn e saj, ai pa nj yll dhe tha: "Ky sht Zoti im." Por kur ylli u zhduk nga shikimi, tha: "Un nuk i dua ata q perndojn."
  Kur pa hnn q ngrihej lart, tha: "Kjo sht Zoti im." Por kur ajo perndoi, ai tha: "Nse nuk m udhzon Zoti im, un do t jem prej njerzve t humbur."
  Kur pa diellin t ngrihej lart, tha: "Ky sht Zoti im. Ky sht m i madh." Por kur ai perndoi, tha: "O populli im! Un nuk kam asnj lidhje me ata q ju adhuroni n vend t Allahut."
  "Un i drejtohem - larg besimeve t kota - Atij q krijoi qiejt e tokn dhe un nuk jam prej idhujtarve." (El-En'am: 74-79)


  N Kuran, nuk tregohet me detaje vendi ku lindi dhe jetoi Ibrahimi, por fakti se engjjt e drguar te populli i Lutit shkuan tek Ibrahimi para se t shkonin te Luti dhe i dhan gruas s Ibrahimit lajmin e mir t lindjes s nj fmije, tregon se Ibrahimi dhe Luti jetuan pran njri-tjetrit dhe ishin bashkkohs.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 7. #87
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  N kohn e profetit Ibrahim ekzistonin shum besime politeiste n rajonin e Mesopotamis. Zoti-hn, Sini, ishte nga perndit m t rndsishme. Njerzit ndrtonin statuja t ktyre perndive dhe i adhuronin. N t majt mund t shihni disa statuja t Sinit. Simboli i gjysmhns mund t shihet qart n gjoksin e statujs.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 8. #88
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  Ziguratet, t cilat prdoreshin njkohsisht si tempuj dhe observator astronimik, ndrtoheshin me ndihmn e teknologjis m t prparuar t kohs. Yjet, hna dhe dielli ishin objektet kryesore t adhurimit. Pr kt arsye, qielli kishte rndsi t madhe. N t majt dhe posht mund t shihni ziguratet m t rndsishme t Mesopotamis.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 18-08-2008 m 07:36
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 9. #89
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  Nj shtje e rndsishme rreth Ibrahimit n Kuran, e paprmendur n Dhiatn e Vjetr, sht ndrtimi i Qabes. Ajo u ndrtua nga Ibrahimi dhe djali i tij, Ismaili. Sot, e vetmja gj e ditur nga historiant pr t kaluarn e Qabes sht se ajo ka qen nj vend i shenjt q n koht e lashta. Vendosja e idhujve n t gjat kohs s injorancs, para ardhjes s t drguarit Muhamed, erdhi si pasoj e deformimit dhe shtrembrimit t fes hyjnore q iu shpall Ibrahimit.

  Ibrahimi n Dhiatn e Vjetr

  Dhiata e Vjetr sht burimi m i detajuar pr Ibrahimin (Abrahamin), megjithse ne nuk mund t jemi t sigurt pr saktsin e t gjitha informacioneve t prmendura n t. Sipas saj, Ibrahimi u lind rreth vitit 1900 p.e.s. n qytetin e Urit, nj nga qytetet m t rndsishme t kohs, i cili shtrihej n jug-lindje t Ultsirs s Mesopotamis. Kur lindi, ai nuk u quajt Abraham, por Abram. Emri i tij u ndryshua nga Zoti m von.

  Nj dit, sipas Dhiats s Vjetr, Zoti e urdhroi Abramin t linte vendin dhe njerzit e tij pr t shkuar n nj vend t panjohur dhe t themelonte nj komunitet t ri atje. Abrami, n moshn 75 vjeare, e dgjoi kt thirrje dhe u nis pr udhtim me gruan e tij q nuk lindte, Sarai (e cila m von do t njihej me emrin Sarah q do t thot princesh) dhe djalin e vllait, Lutin. Duke shkuar n drejtim t toks s premtuar, ata qndruan prkohsisht n Harran dhe pastaj vazhduan udhtimin e tyre. Kur arritn n tokn e Kananit t premtuar pr ta nga Zoti, atyre iu tregua se ky vend ishte zgjedhur pr ta dhe u ishte dhuruar atyre. Kur Abrami u b 99 vje, ai bri nj marrveshje me Zotin dhe emri i tij u ndryshua n Abraham. Ai vdiq kur ishte 175 vje dhe u varros n nj shpell afr qytetit t Hebronit (sot: El-Halil) n Bregun Perndimor (Palestin), i cili gjendet nn pushtimin e Izraelit. Kjo tok, e cila u ble nga Abrahami pr nj sasi t caktuar parash, ishte pasuria e par e tij dhe e familjes s tij n tokn e premtuar.

  Vendlindja e Ibrahimit sipas Dhiats s Vjetr

  Vendlindja e Ibrahimit ka qen gjithmon nj tem e diskutueshme. Ndrsa t krishtert dhe ifutt thon se Ibrahimi lindi n jug t Mesopotamis, mendimi mbizotrues n Botn Islame sht se vendlindja e tij sht Urfa-Harran. Disa zbulime t reja tregojn se tezat e krishtera dhe ifute nuk e pasqyrojn plotsisht t vrtetn.

  ifutt dhe t krishtert e mbshtesin mendimin e tyre n Dhiatn e Vjetr, sepse n t thuhet se Ibrahimi ka lindur n qytetin e Urit, n jug t Mesopotamis. Ibrahimi u edukua n at qytet, m pas u nis pr n Egjipt dhe arriti atje pas nj udhtimi t gjat, n t cilin ai kaloi npr Harran, rajon i Turqis.

  Nj dorshkrim i Dhiats s Vjetr i gjetur koht e fundit shkaktoi dyshime serioze rreth vrtetsis s ktij informacioni. N kt dorshkrim grek t shekullit III p.e.s., i cili sht pranuar si kopja m e vjetr e Dhiats s Vjetr e gjetur deri tani, Uri nuk prmendet fare. Sot shum studiues t Dhiats s Vjetr thon se fjala "Ur" sht e pasakt ose sht nj shtes e mvonshme. Kjo nnkupton q Ibrahimi nuk lindi n qytetin e Urit dhe mund t mos ket qen asnjher n jetn e tij n Mesopotami.

  Prve ksaj, emrat e disa vendeve dhe krahinave q ata nnkuptonin ndryshuan me kalimin e kohs. N kohn ton Ultsirat e Mesopotamis identifikohen zakonisht si brigjet jugore t Irakut, ndrmjet lumenjve Tigr dhe Eufrat. Megjithat, dy mij vjet m par Mesopotamia prfshinte krahina t tjera m n veri, madje duke arritur deri n Harran e duke u shtrir deri n Turqin e kohve tona. Pra, edhe pse ne e pranojm q shprehja "Ultsira e Mesopotamis" n Dhiatn e Vjetr sht e sakt, do t ishte e gabuar t mendoje q Mesopotamia e dy mij vjetve m par dhe Mesopotamia e sotme jan pikrisht t njjtat vende.

  Edhe pse ka dyshime serioze dhe mospajtime n lidhje me faktin q qyteti i Urit sht vendlindja e Ibrahimit, ka nj pajtim t prbashkt prsa i prket faktit q Harrani dhe rrethinat e tij ishin vendi ku jetoi Ibrahimi. Prve ksaj, nj krkim i shkurtr i br n Dhiatn e Vjetr, jep disa informacione q prkrahin mendimin se vendlindja e Ibrahimit ishte Harrani.

  Psh, n Dhiatn e Vjetr, zona e Harranit sht prcaktuar si "zona e Aramit" (Gjeneza, 11: 31 dhe 28: 10). Aty thuhet se ata q rrodhn nga familja e Ibrahimit jan "djemt e Aramit" (Deutoronomi, 26: 5). Identifikimi i Ibrahimit si nj "arami" tregon se ai e kaloi jetn n kt zon.

  N burimet islamike duket qart se vendlindja e Ibrahimit sht Harrani dhe Urfa. N Urfa, e cila sht quajtur "qyteti i profetve", ka shum histori e legjenda pr Ibrahimin.

  Mosprputhjet midis Kuranit dhe Dhiats s Vjetr

  Dhiata e Vjetr dhe Kurani duket sikur prshkruajn dy profet t ndryshm t quajtur respektivisht Abraham dhe Ibrahim. N Kuran, Ibrahimi sht drguar te nj popull idhujtar, i cili adhuronte qiejt, yjet, hnn dhe idhuj t ndryshm. Ai u prpoq me t gjitha forcat q t'i largonte njerzit e tij prej ktyre besimeve supersticioze. N kt mnyr ai ngjalli armiqsin e t gjith popullit, duke prfshir dhe babain e tij.

  Aktualisht, asnj prej ktyre gjrave nuk prmendet n Dhiatn e Vjetr. Hedhja e Ibrahimit n zjarr apo thyerja e idhujve t popullit t tij nuk prmenden n Dhiatn e Vjetr, n t ciln Ibrahimi n prgjithsi sht paraqitur si strgjyshi i ifutve. Duket qart se kjo pikpamje sht futur nga paria e ifutve q krkonte t sillte n plan t par konceptin e racs. _ifutt besojn se jan nj popull i zgjedhur prjetsisht nga Zoti dhe ndihen superior ndaj t tjerve. Kjo sht arsyeja q Ibrahimi sht paraqitur si strgjyshi i ifutve n Dhiatn e Vjetr.

  T krishtert q besojn n Dhiatn e Vjetr, mendojn se Ibrahimi sht strgjyshi i ifutve, por vetm me nj ndryshim; sipas tyre Ibrahimi nuk sht ifut, por i krishter. T krishtert, t cilt nuk i kushtojn vmendje konceptit t racs aq shum sa ifutt, mbajn kt qndrim dhe kjo sht nj nga shkaqet e mospajtimit dhe konfliktit midis ktyre dy feve. Allahu sjell shpjegimin vijues t ktyre argumenteve n Kuran.

  O ithtar t librave t par (ifut dhe t krishter)! Prse grindeni pr Ibrahimin, ndrkoh q Teurati dhe Inxhili jan shpalluar pas tij? A nuk logjikoni, pra?
  Ja, ju polemizuat pr at gj pr t ciln keni dije (pr Isain). Pse ather polemizoni pr shtje pr t cilat ju nuk keni asnj dijeni (pr Ibrahimin)? Allahu di gjithka, ndrsa ju nuk dini.
  Ibrahimi nuk ishte as ifut e as i krishter, por ai ishte vetm musliman (besimtar) me besim t vrtet e t pastr dhe nuk ishte prej idhujtarve.
  Vrtet q njerzit m t afrt me Ibrahimin jan ndjeksit e tij bashk me kt Profet (Muhamedin) dhe besimtart. Allahu sht Ai q i ndihmon besimtart. (Ali Imran: 65-68)


  N Kuran, shum m ndryshe nga ajo q sht shkruar n Dhiatn e Vjetr, Ibrahimi paraqitet si nj profet, i cili e kshilloi popullin e tij q t largohej nga adhurimi i idhujve. Q n rinin e tij ai e paralajmroi popullin q t hiqte dor nga ky besim i kot, por ata reaguan n mnyr agresive ndaj Ibrahimit duke u prpjekur pr ta vrar. Pr t'u larguar prej ligsis s popullit t tij prfundimisht Ibrahimi u detyrua t shprngulej.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 10. #90
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  KAPITULLI III:

  Populli i Lutit Dhe Qyteti Q u Kthye Prmbys


  Populli i Lutit prgnjeshtroi paralajmrimet Ne drguam kundr tyre stuhi gursh (e cila i shkatrroi t gjith), prve familjes s Lutit, t ciln Ne e shptuam me mirsin Ton n orn e fundit t nats. Kshtu i shprblejm ata q falenderojn. Luti i kishte paralajmruar pr dnimin Ton, por ata nuk i besuan paralajmrimet e tij. (El-Kamer: 33-36)

  Luti jetoi n t njjtn koh me Ibrahimin. Ai u drgua si profet n nj prej popujve fqinj me popullin e Ibrahimit. Kta njerz, si na tregon Kurani, praktikonin nj veprim t ult t panjohur deri ather t quajtur sodomizm, apo si quhet sot homoseksualizm. Kur Luti i kshilloi t hiqnin dor nga ky zakon i ult dhe i paralajmroi pr nj dnim t mundshm, ata e kundrshtuan dhe vazhduan rrugn e shthurjes. N fund, kta njerz u shkatrruan nga nj dnim i tmerrshm.

  Qyteti ku banoi Luti prmendet si qyteti i Sodomit n Dhiatn e Vjetr. Duke qen i vendosur n veri t Detit t Kuq, ky komunitet duket se sht shkatrruar n prputhje me prshkrimin e br n Kuran. Studimet arkeologjike tregojn se qyteti qe vendosur n zonn e Detit t Vdekur, i cili shtrihet prgjat kufirit t Jordanis me territoret e pushtuara t Palestins.

  Prpara se t shqyrtojm rrnojat e ktij qyteti, le t mundohemi t njohim shkakun se prse populli i Lutit u dnua n kt mnyr. Kurani na tregon se si e paralajmroi Luti popullin e tij. Po cila ishte prgjigjja e tyre?

  Populli i Lutit i prgnjeshtroi t drguarit.
  Kur vllai i tyre u tha: "Prse nuk i friksoheni Allahut?
  Un jam i drguar i besueshm pr ju.
  Kini pra frik Allahun dhe dgjojini fjalt e mia.
  Un nuk ju krkoj asnj shprblim pr transmetimin e ktij mesazhi. Shprblimin e pres vetm nga Zoti i botve.
  Si vall kryeni marrdhnie me burrat dhe lini mnjan ato t cilat Allahu i ka krijuar pr t qen bashkshortet tuaja? Vrtet ju jeni nj popull q ka kaluar do kufi!"
  Ata i than: "Nse nuk pushon, o Lut, ne do t t przm!"
  Ai u tha: "Un jam kundr punve t poshtra q kryeni." (Esh-Shuara: 160 - 168)


  Ata e krcnuan Lutin, kur ai i ftoi n rrug t drejt dhe filluan ta urrenin gjithnj e m tepr pr kt shkak, ndaj donin ta dbonin s bashku me besimtart e pakt q ishin pran tij. N ajetet e tjera, ngjarja sht treguar si vijon.

  (Kujto) edhe Lutin, kur iu drejtua popullit t tij: "A po bni mkatin m t madh, t cilin nuk e ka br askush m par n t gjith botn.
  T shtyr nga epshi ju shkoni me burra n vend t grave? Po, ju jeni nj popull i shfrenuar."
  Populli i tij si prgjigje tha: "Nxirrini jasht vendit tuaj, pasi ata krkojn t jen t pastr (nga gjynahet)!" (El-A'raf: 80-82)


  Luti i bri t qart popullit t tij t vrtetn, por ata nuk i kushtuan vmendje paralajmrimeve t njpasnjshme dhe vazhduan ta kundrshtonin e mohonin ndshkimin, pr t cilin u fliste profeti i tyre.

  (Kujto) dhe Lutin, kur i tha popullit t tij: "Ju bni nj gjynah, t cilin askush para jush nuk e ka br n gjith botn.
  Ju kryeni marrdhnie me burrat, grabitni udhtart dhe kryeni pun t ndyra n vendtakimet tuaja?!" Por populli i tij nuk dha prgjigje tjetr ve tha: "Sille ndshkimin e Allahut mbi ne, nse thua t vrtetn." (El-Ankebut: 28 - 29)


  Duke marr prgjigjen e msiprme nga populli i tij, Luti i krkoi ndihm Allahut.

  Ai tha: "Zoti im! M ndihmo q t triumfoj mbi popullin shkatrrimtar." (El-Ankebut: 30)

  "Zoti im! M shpto mua dhe familjen time nga ka bjn ata." (Esh-Shuara: 169)


  Pas lutjes s Lutit, Allahu drgoi dy engjj n formn e dy djemve t rinj. N fillim ata vizituan Ibrahimin dhe i dhan lajmin e mir se gruaja e tij do t lindte nj fmij. Pastaj dy t drguarit i shpjeguan qllimin e ardhjes s tyre: populli i pacip i Lutit do t shkatrrohej.

  Ibrahimi u tha: "Cili sht qllimi i ardhjes suaj, o ju t drguar?"
  Ata i than: "Ne jemi drguar te nj popull mkatar.
  Q t lshojm mbi ta gur balte t pjekur t caktuar nga Zoti yt pr ata q kalojn kufijt." (Edh-Dharijat: 31 - 34)


  Pasi u ndan nga Ibrahimi, engjjt u drejtuan pr te Luti. Ai nuk i njohu ndaj dhe ndjeu nj lloj shqetsimi e frike, por kur i treguan se kush ishin, ai u qetsua.

  Kur t drguarit Tan arritn te Luti, ai u pikllua pr ta (se mos populli i tij krkonte t kryente marrdhnie me ta) dhe tha: "Kjo sht nj dit e trishtuar." (Hud: 77)

  Luti u tha: "Ju jeni njerz t panjohur pr mua."
  Ata i than: "Ne kemi ardhur te ti bashk me ndshkimin, n t cilin ata dyshonin.
  Dhe t kemi sjell ty lajmin e vrtet (t shkatrrimit t popullit tnd). S'ka dyshim se ne themi t vrtetn.
  Udhto me familjen tnde pasi t kaloj nj pjes e nats dhe ec pas tyre e mos lejo q ndonj prej jush t kthej kokn prapa e t shoh, por vazhdo drejt pr atje ku je urdhruar."
  Kshtu Ne i bm t njohur atij vendimin se shkatrrimi do t bhej hert n agim. (El-Hixhr: 62 - 66)


  Ndrkoh populli i tij mori vesh lajmin e ardhjes s mysafirve. Ata nuk hezituan t'u afroheshin ktyre mysafirve pr qllimet e tyre t mbrapshta, ashtu si kishin vepruar dhe me t tjert m par, ndaj dhe rrethuan shtpin. Duke u friksuar pr mysafirt e tij, Luti u tha:

  " Kta jan mysafirt e mi, kshtu q mos m turproni. Kini frik Allahun e mos m poshtroni." (El-Hixhr: 68 - 69)


  Populli i tij iu prgjigj:

  " A nuk t kemi ndaluar q t pressh apo t mbrosh njerzit e tjer?" (El-Hixhr: 70)

  Duke menduar se ai dhe mysafirt e tij po bheshin pre e sjelljes s keqe t popullit t tij, Luti tha:

  " Sikur t kisha forc q t'ju mposhtja, apo sikur t mbshtetesha te ndonj mbrojts i fuqishm." (Hud: 80)

  Mysafirt i kujtuan atij se ata ishin t drguarit e Allahut:

  Ata i than: "O Lut! Ne jemi t drguarit e Zotit tnd! Ata kurr nuk do t mbrrijn te ti! Udhto me familjen tnde n nj pjes t nats dhe asnj prej jush t mos shoh prapa, prve gruas tnde (q do t mbetet pas). S'ka dyshim se ndshkimi q do t'i godas ata, do ta godas edhe at. Pikrisht agimi sht koha e caktuar pr ta. A nuk sht afr agimi?" (Hud: 81)

  Kur veprimet e mbrapshta t popullit arritn kulmin, Allahu e shptoi Lutin me an t engjjve. N mngjes, populli i tij u shkatrrua trsisht.

  Ne i verbuam ata q krkuan t fyejn mysafirt e tij: "Shijoni pra, ndshkimin Tim dhe paralajmrimet e Mia!"
  Nj ndshkim i vazhdueshm i mbrtheu ata hert n mngjes. (El-Kamer: 37 - 38)


  Ajetet e prshkruajn shkatrrimin e ktij populli si vijon:

  Por britma shkatrruese i prpiu ata para agimit.
  Ne i kthyem prmbys (vendbanimet e Sodomit) dhe derdhm mbi ta gur nga balta e pjekur.
  Sigurisht q n kt ngjarje ka argumente t qarta pr ata q duan t kuptojn e t nxjerrin msim.
  Ato vendbanime jan ende t dukshme pran rrugs. (El-Hixhr: 73 - 76)

  Kur erdhi urdhri yn, Ne i kthyem prmbys (vendbanimet e Sodomit) dhe derdhm mbi ta pareshtur gur prej balte t pjekur. (Hud: 82)

  Pastaj Ne i shkatrruam t tjert.
  Dhe derdhm mbi ta shi (gursh pr ndshkim). Sa i keq ishte shiu i atyre t cilt u paralajmruan!
  Vrtet q ktu ka argumente t qarta, megjithat shumica e tyre nuk besojn.
  Zoti yt sht me t vrtet i Gjithfuqishm, Mshirplot. (Esh-Shuara: 172 - 175)


  Kur populli u shkatrrua, shptoi vetm Luti dhe disa besimtar, t cilt ishin pothuajse sa nj familje. Gruaja e Lutit nuk ishte besimtare, ndaj dhe u ndshkua bashk me t tjert.

  (Kujto) Lutin, kur iu drejtua popullit t tij: "Prse bni gjynahun m t madh, t cilin askush prej njerzve nuk e ka br m par?
  Si sht e mundur q ju knaqni epshet tuaja me burrat n vend t grave? Jo, por ju jeni nj popull q po i kaloni t gjith kufijt."
  Populli i tij nuk dha prgjigje tjetr vese tha: "Nxirrini jasht nga vendi juaj, sepse ata krkojn t jen t pastr (nga gjynahet)!"
  M pas Ne e shptuam Nuhun dhe familjen tij prve t shoqes; ajo ishte ndr ata q mbetn pas.
  Ne derdhm mbi ta shi gursh. Shih pra, far fundi kan kriminelt (jobesimtart)." (El-Araf: 80-84)


  Pra, profeti Lut shptoi bashk me besimtart dhe familjen e tij me prjashtim t gruas. Si prshkruhet n Dhiatn e Vjetr, ai emigroi me Ibrahimin. Prsa i prket popullit t prishur, ata u shkatrrruan dhe shtpit e tyre u bn njsh me tokn.

  "Shenjat e dukshme" n liqenin e Lutit

  Ajeti 82 n suren Hud tregon shum qart mnyrn e shkatrrimit t popullit t Lutit.

  Kshtu, kur u erdhi urdhri Yn, Ne i kthyem prmbys (vendbanimet e Sodomit) dhe derdhm mbi ta pa reshtur gur prej balte t pjekur. (Hud: 82)

  Shprehja "prmbys" tregon se zona u shkatrrua totalisht nga nj trmet i fuqishm. N pajtim me kt, n Liqenin e Lutit, n t cilin ndodhi shkatrrimi, gjenden prova t qarta t nj shkatrrimi t till. Le t'ia lm fjaln arkeologut gjerman Werner Keller:

  S bashku me bazn e ksaj arjeje t madhe, e cila kalon pikrisht nprmjet ksaj zone, lugina e Sidimit, q prfshin Sodomin dhe Gomorrn, u zhyt nj dit n humner. Shkatrrimi i tyre ndodhi si pasoj e nj trmeti t madh, i cili ka mundsi t jet shoqruar me shprthime, vettima, rrjedhje gazi natyror dhe zjarre t mdha.

  N fakt, Liqeni i Lutit ose si njihet ndryshe Deti i Vdekur, gjendet pikrisht n qendr t nj zone aktive sizmike

  Baza e Detit t Vdekur sht e lokalizuar n nj vendrnie tektonike. Kjo lugin gjendet n nj zon t tensionuar midis liqenit Taberije n veri dhe mesit t lugins Arabah n jug.

  Fotografi satelitore t zons ku jetoi populli Lutit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 25-08-2008 m 14:17
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 11. #91
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  Ngjarja sht prshkruar kshtu n pjesn e fundit t ajetit, "dhe derdhm mbi ta pa reshtur gur prej balte t pjekur". Ka shum mundsi q ky t ket qen nj shprthim vullkanik, i cili ndodhi n brigjet e Liqenit t Lutit. Materiali q shprtheu ishte si "gur prej balte t pjekur t gurzuar". E njjta ngjarje tregohet n ajetin 173 t sures Esh-Shuara: "Dhe Ne derdhm mbi ta shi (gursh pr ndshkim)."

  N lidhje me kt tem, Werner Keller shkruan:

  Nga brendsia u liruan forca vullkanike q kishin rn n qetsi shum thell prgjat gjatsis s thyerjes. N luginn e siprme t Jordanit, pran Bashanit, akoma gjenden kratere t larta t vullkaneve t zhdukura. Shtresa t mdha llave dhe bazalti jan depozituar n siprfaqen e gurve glqeror.

  Kto shtresa llave dhe bazalti prbjn nj prov t qart se nj shprthim vullkanik dhe nj trmet kan ndodhur diku n kt vend. Katastrofa e prshkruar n shprehjen "dhe derdhm mbi ta pa reshtur gur prej balte t pjekur", n Kuran ka shum mundsi t'i referohet ktij shprthimi vullkanik. Shprehja "kur u erdhi urdhri Yn, Ne i kthyem prmbys (vendbanimet e Sodomit)", e cila gjendet n t njjtin ajet, ka mundsi t'i referohet trmetit, i cili bri q vullkanet t shprthejn mbi siprfaqen e toks. Sidoqoft vetm Allahu e di t vrtetn.

  "Shenjat e qarta" q shfaqen nga Liqeni i Lutit jan me t vrtet shum interesante. N prgjithsi, ngjarjet q tregohen n Kuran ndodhin n Lindjen e Mesme, n Gadishullin Arabik dhe n Egjipt. Pikrisht n qendr t ktyre vendeve ndodhet Liqeni i Lutit. Ky liqen, ashtu si dhe ngjarjet q ndodhn rreth tij, meriton vmendje t veant nga ana e studimeve gjeologjike. Liqeni sht afrsisht 400 m nn siprfaqen e Mesdheut. Meqense vendi m i thell n liqen sht 400 m, fundi i liqenit sht 800 m nn siprfaqen e Mesdheut. Kjo sht pika m e ult n tok. N siprfaqet e tjera, t cilat jan m t ulta se niveli i detit, thellsia sht maksimumi 100 m. Nj tjetr veti e Liqenit t Lutit sht se kripsia e ujit t tij ka dendsi shum t lart, afrsisht 30%. Si pasoj, asnj organizm i gjall nuk mund t mbijetoj n kt liqen. Kjo sht arsyeja pse Liqeni i Lutit quhet Deti i Vdekur n literaturn perndimore.

  Ngjarja e populli t Lutit, e cila tregohet n Kuran, sipas vlersimeve ka ndodhur rreth vitit 1800 p.e.s. I bazuar n krkimet e tij arkeologjike dhe gjeologjike, studiuesi gjerman Werner Keller deklaroi se qytetet e Sodomit dhe Gomorrs ishin t vendosura n luginn e Sidimit, e cila shtrihej n zonn m t largt e m t ult t Liqenit t Lutit. Kto qytete dikur ishin vende t mdha dhe t banuara.

  Struktura m interesante e liqenit t Lutit sht nj prov e qart q tregon mnyrn si ka ndodhur ngjarja shkatrruese e treguar n Kuran:

  N bregun lindor t Detit t Vdekur, gadishulli El-Lisan duket si nj gjuh e futur thell n uj. El-Lisan n arabisht do t thot gjuh. Vendi bie ktu nn siprfaqen e ujit n nj knd t uditshm, duke e ndar detin n dy pjes. N t djatht t gadishullit, toka bie thik posht n nj thellsi prej 1200 kmbsh. N t majt t gadishullit, uji sht i dukshm e i cekt. Matjet e bra kto vitet e fundit konfirmojn nj thellsi prej 50-60 kmbsh. Ajo pjes jashtzakonisht e cekt e Detit t Vdekur, nga gadishulli El-Lisan deri n majn m jugore, ishte Lugina e Sidimit.


  Fotografit e Liqenit t Lutit t marra me satelit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 12. #92
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  Werner Keller vuri re se kjo pjes e cekt, e cila u zbulua se ishte formuar m von, ishte rezultat i trmetit t lartprmendur dhe i katastrofs masive q shkaktoi ky trmet. Ky ishte vendi ku ishin vendosur Sodomi dhe Gomorra, d.m.th., vendi ku jetoi populli i Lutit.

  Dikur ishte e mundur ta kaloje kt zon n kmb, ndrsa tani, lugina e Sidimit, ku ishin vendosur dikur Sodomi dhe Gomorra, sht mbuluar nga siprfaqja e pjess m t ult t Detit t Vdekur. Shkatrrimi i bazs, si rezultat i nj katastrofe t tmerrshme q ndodhi n fillim t mijvjearit t dyt p.e.s., bri t mundur q uji i kripur nga veriu t rrjedh n kt grop t formuar koht e fundit dhe ta mbush me uj t kripur.

  Gjurmt e Liqenit t Lutit jan t dukshme Nse dielli shklqen n drejtimin e duhur dhe dikush bn nj shtitje me bark prgjat Liqenit t Lutit deri n pikn m jugore, ai mund t shoh dika fantastike. Pak larg nga bregu dhe mjaft t dukshme nn siprfaqen e ujit, gjenden konturet e pyjeve t mome, t cilat sasia jashtzakonisht e madhe e krips s Detit t Vdekur i ka ruajtur akoma. Trungjet dhe rrnjt n ujin jeshil jan shum t lashta. Lugina e Sidimit, ku dikur kto pem ishin plot me gjelbrim, ishte nj prej vendeve m t bukura n zon.

  Liqeni i Lutit, apo si quhet ndryshe Deti i Vdekur.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 13. #93
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  Aspekti mekanik i fatkeqsis q i ndodhi popullit t Lutit sht zbuluar nga krkimet e gjeologve. Ato tregojn se trmeti, i cili shkatrroi popullin e Lutit, ndodhi si pasoj e nj arjeje shum t madhe n tok prgjat 190 km q prbjn shtratin e lumit Sheri'at. Lumi Sheri'at ka nj rnie prej 180 m n total. Kjo s bashku me faktin se liqeni i Lutit sht 400 m nn nivelin e detit jan dy prova shum t rndsishme q tregojn se nj transformim gjigand gjeologjik ka ndodhur ktu.

  Struktura interesante e lumit Sheri'at dhe e Liqenit t Lutit prbjn vetm nj pjes t vogl t s ars q ndodhi n kt vend. Gjendja dhe gjatsia e ksaj t are jan zbuluar vetm kto koht e fundit.

  N t majt: nj ilustrim q tregon shprthimin vullkanik dhe shembjen q ndodhi pas tij, t cilat shkaktuan zhdukjen e t gjith njerzve.

  Faqja tjetr: nj pamje nga larg e Liqenit t Lutit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 14. #94
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  Disa nga rrnojat e qytetit, i cili u fundos n liqen, jan zbuluar n brigjet e liqenit.

  Kto rrnoja dshmojn pr nivelin e lart t jetess s ktij populli.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 15. #95
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  arja nis nga rrza e malit Taurus, shtrihet n brigjet jugore t Liqenit t Lutit, vazhdon n shkrettirn arabe n drejtim t gjirit t Akabas dhe vazhdon prmes Detit t Kuq, duke prfunduar n Afrik. Prgjat saj jan vn re veprimtari t fuqishme vullkanike. Bazalti i zi dhe llava gjenden n malet e Galiles n Izrael, n rrafshnaltat e Jordanit, n gjirin e Akabas dhe n vende t tjera aty afr.

  T gjitha kto rrnoja dhe prova gjeografike tregojn se nj ngjarje katastrofike ka ndodhur dikur n Liqenin e Lutit. Werner Keller shkruan:

  S bashku me bazn e ksaj arjeje t madhe, e cila kalon pikrisht nprmjet ksaj zone, lugina e Sidimit, q prfshin Sodomin dhe Gomorrn, u zhyt nj dit n humner. Shkatrrimi i tyre ndodhi si pasoj e nj trmeti t madh, i cili ka mundsi t jet shoqruar me shprthime, vettima, rrjedhje gazi natyror dhe zjarre t mdha. Nga brendsia u liruan forca vullkanike q kishin rn n qetsi shum thell prgjat gjatsis s thyerjes. N luginn e siprme t Jordanit, pran Bashanit, akoma gjenden kratere t larta t vullkaneve t zhdukura. Shtresa t mdha llave dhe bazalti jan depozituar n siprfaqen e gurve glqeror.

  Shkatrrimi popullit t Lutit ka frymzuar shum piktor. Sipr sht dhn nj shembull.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 16. #96
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  National Geographic bn kt koment n dhjetor t vitit 1957:

  Mali i Sodomit, nj tok shterp e egr, ngrihet thik mbi Detin e Vdekur. Askush nuk i ka gjetur ndonjher qytetet e shkatrruara t Sodomit dhe Gomorrs, por studiuesit besojn se ato kan qen n luginn e Sidimit prmes ktyre shkmbinjve t thepisur. Ndoshta ujrat vrshues t Detit t Vdekur i prfshin ato pas nj trmeti.

  Edhe Pompei pati nj fund t njjt

  Ligjet e vendosura nga Allahu kan qen dhe do t mbeten t padryshuara. N Kuran thuhet:

  Ata u betuan n emr t Allahut me betimin m t fort se, n qoft se do t'u vinte nj kshillues, ata do t ishin m t udhzuar se do popull (para tyre), por kur u erdhi kshilluesi (Muhamedi), ata u larguan m tepr nga e vrteta.
  (Ata u larguan nga e vrteta) pr shkak t kryenesis n tok dhe prbetimit pr t punuar ligsi, por ligsia i kthehet vetm atij q e bn at. Ather a mund t presin ata gj tjetr ve asaj q sht vepruar me popujt e par? Ndaj, nuk do t gjesh asnj ndryshim apo shmangie n ligjet e caktuara nga Allahu." (El-Fatir: 42 - 43)


  Me t vrtet, "nuk do t gjesh asnj ndryshim apo shmangie n ligjet e caktuara nga Allahu". Kush qndron kundr ligjeve t Tij nj dit do t dnohet. Pompei, simboli i degjenerimit t perandoris romake, ishte edhe ai i zhytur n shthurje e degjenerim t plot moral. Fundi i tij ishte i ngjashm me at t popullit t Lutit.

  Shkatrrimi i Pompeit ndodhi si pasoj e shprthimit t vullkanit Vezuv.

  Vullkani Vezuv sht simboli i Italis, e veanrisht i qytetit t Napolit. Duke qndruar i heshtur pr 2000 vitet e fundit, Vezuvi sht quajtur "Mali i Paralajmrimit". Jo pa arsye Vezuvi njihet si i till. Fatkeqsia q i ndodhi Sodomit dhe Gomorrs sht shum e ngjashme me at q shkatrroi Pompein.

  N t djatht t Vezuvit gjendet Napoli, ndrsa n lindje Pompei. Llava dhe pluhuri i nj shprthimi vullkanik gjigand q ndodhi 2000 vjet m par goditi banort e atij qyteti. Fatkeqsia ndodhi kaq papritur saq do gj n qytet u kap gjat ushtrimit t jets s prditshme dhe ka mbetur sot njsoj si ishte 2000 vjet m par. Duket sikur atje akrepat e kohs kan mbetur n vend.

  Shkatrrimi i Pompeit nuk u b pa qllim. Shnimet historike tregojn se qyteti ishte nj qendr shthurjeje dhe imoraliteti. Qyteti dallohej pr nj nivel aq t lart prostitucioni saq numri i shtpive publike nuk dihej me saktsi. Sipas tradits s rrnjosur n besimin Mithraik, organet seksuale dhe marrdhniet seksuale nuk duhet t fshiheshin, por duhet t ekspozoheshin hapur.

  Llava e Vezuvit e fshiu nga harta gjith qytetin brenda nj asti t vetm. Aspekti m interesant i ngjarjes sht se askush nuk shptoi, megjithse shprthimi i Vezuvit ishte shum i fuqishm. Duket tamam sikur ata as q e kishin vn re katastrofn, sikur t ishin magjepsur. Nj familje u gjend e ngurtsuar n momentin e ngrnies. ifte t shumta t ngurtsuara u gjetn gjat aktit seksual. Gjja m interesante ishte se atje gjendeshin ifte t t njjtit seks, ifte djemsh dhe vajzash t reja. Fytyrat e disa prej trupave t ngurtsuar t nxjerr nga Pompei ishin t padmtuara. Shprehja e prgjithshme e fytyrave t tyre ishte hutimi.

  Sipr tregohet nj fotografi q paraqet luksin e qytetit t Pompeit para shkatrrimit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 17. #97
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  Ktu gjendet aspekti m i pakuptueshm i fatkeqsis. Si ka mundsi q mijra njerz pritn vdekjen pa par e dgjuar gj?

  Ky aspekt i ngjarjes tregon se zhdukja e Pompeit ishte e ngjashme me ngjarjet shkatrruese t prmendura n Kuran, sepse Kurani, kur flet pr kto ngjarje, prmend zhdukjen e papritur. P.sh., banort e qytetit t prshkruar n suren Jasin u zhdukn t gjith menjher n nj ast t vetm. Situata tregohet si vijon.

  N kt faqe mund t shihni trupat e ngurtsuar t zbuluara nga grmimet e bra n Pompei.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 18. #98
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  34
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime

  Arrow Popujt e Zhdukur.

  Ajo ishte vetm nj britm shkatrruese dhe ja, t gjith ata (u bn) t heshtur, t ngrir..
  (Jasin: 29)


  N ajetin 31 t sures El-Kamer prsri theksohet "zhdukja e menjhershme", kur tregohet shkatrrimi i Themudit.

  Ne drguam kundr tyre nj britm shkatrruese dhe ata u bn si ato bimt e thara me t cilat thuren vatht e bagtive.

  Vdekja e njerzve n Pompei ishte e menjhershme, pikrisht ashtu si tregohet n ajetet e msiprme.

  Megjithat, gjrat nuk kan ndryshuar shum atje ku Pompei gjendej dikur. Krahinave t Napolit ku dominon shthurja, nuk u mjaftuan dshmit e heshtura t Pompeit. Ishulli i Kaprit sht nj baz ku banojn homoseksualt dhe nudistt. Ai u paraqitet turistve si "parajsa" e homoseksualve. Jo vetm n Kapri apo n Itali, por pothuajse n t gjith botn sht prhapur nj degjenerim i till moral. Njerzit akoma nuk nxjerrin msime nga prvoja e popujve t kaluar.

  Shembuj t trupave t ngurtsuar q u zbuluan n rrnojat e Pompeit.

  Disa shembuj t tjer t trupave t ngurtsuar q u zbuluan n Pompei. Fotoja n t majt sht nj shembull i mir pr t provuar se sa e shpejt ishte katastrofa.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 19. #99
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-11-2007
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Brravo te lumte informacion fantastik.

 20. #100
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-03-2008
  Vendndodhja
  itejdukshem, gjithka
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Allahu Ekber

Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •