Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 171
 1. #41
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  FITORJA E BIZANTIT

  Nj nga informacionet e prmendura n Kuran mbi at q do t ndodhte n t ardhmen, gjendet n ajetet e para t sures Er-Rum, t cilat i referohen Perandoris Bizantine apo pjess lindore t Perandoris Romake. N kto ajete sht shpallur se Perandoria Bizantine, pas disfats s rnd q kishte psuar prej ushtris perse, do t triumfonte shum shpejt.

  Foto :


  Shtrati i Detit t Vdekur, apo Liqenit t Lutit, ku bizantint u mundn nga perst. Lart sht nj foto e vendit, marr nga sateliti. Liqeni i Lutit, i cili sht vendi m i ult n tok, gjendet 395 metra nn nivelin e detit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #42
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Zoti ne Kur'an thote :

  "Elif, Lam, Mim. Bizantint (romakt) u mundn, n tokn m t ult (afrt), por pas disfats s tyre, ata do t triumfojn brenda pak viteve." (Er-Rum 1-3)

  Kto ajete u shpalln rreth vitit 620 e.s., gati shtat vjet pas humbjes s thell t ushtris kristiane bizantine prej ushtris idhujtare perse. Por n Kuran u shpall se shum shpejt bizantint do t triumfonin mbi rivalin e tyre. N fakt, duke par disfatn e rnd t bizantinve, dukej gati e pamundur q shteti bizantin do t mbijetonte, jo m t fitonte prsri. Jo vetm perst, por edhe avart, sllavt e lombardiant prbnin nj krcnim serioz pr Perandorin Bizantine. Avart kishin arritur deri n muret e Kostandinopojs. Perandori bizantin, Heraklius, urdhroi q ari dhe argjendi q gjendej n kisha t shkrihej dhe me to t bheshin para pr t prballuar shpenzimet e ushtris. Kur kto nuk mjaftuan, edhe statujat e bronxit u shkrin pt t'u kthyer n para. Shum guvernator ngritn krye kundr perandorit Heraklius, ndaj dhe perandoria gjendej n nj situat tepr kritike. Mesopotamia, Siria, Palestina, Egjipti dhe Armenia, t cilat koh m par i prkisnin Perandoris Bizantine, ishin pushtuar nga idhujtart pers.

  Me pak fjal, t gjith pritnin nga asti n ast shkatrrimin e Perandoris Bizantine. Pikrisht n ato momente u shpalln ajetet e para t sures Er-Rum, sipas t cilave bizantint do t triumfonin pas pak vitesh. Kjo fitore dukej aq e pamundur, saq idhujtart e Meks, t cilt ishin mjaft larg vendit t ngjarjes, filluan t talleshin me besimtart e pakt. Ata besonin se fitorja e shpallur n Kuran nuk do t bhej kurr realitet.

  Shtat vjet pas shpalljes s ajeteve t para t sures Er-Rum, n Dhjetor t vitit 627 e.s. nj betej e prgjakshme u zhvillua ndrmjet ushtris bizantine dhe asaj perse n Niniveh. Ndodhi ajo q s'pritej; ushtria bizantine triumfoi mbi ushtrin perse. Disa muaj m von, persiant u detyruan t bnin nj marrveshje me Perandorin Bizantine, sipas s cils ata detyroheshin t'i rikthenin asaj t gjitha territoret e pushtuara prej tyre. M n fund, "fitorja e bizantinve" e shpallur n Kuran u b realitet. 21

  Nj tjetr mrekulli e shpallur n kto ajete sht nj dukuri gjeografike q nuk mund t njihej prej askujt n at koh.

  N ajetin e tret t sures Er-Rum tregohet se romakt psuan disfat n vendin m t ult n Tok. Fraza "Edna el-erd" n arabisht sht interpretuar n mjaft prkthime si "vendi m i afrt". Por ky nuk sht kuptimi i drejtprdrejt i shpalljes n origjinal, por sht m tepr nj kuptim figurativ i saj. Fjala "Edna" n arabisht vjen nga fjala "denij" q nnkupton "i ult", ndrsa "edna" do t thot "m i ulti", ndrsa "Erd" do t thot "tok". Kshtu q shprehja "Edna el Erd" do t thot "vendi m i ult n Tok".

  Fakti m interesant sht se etapat m t rndsishme t lufts s zhvilluar ndrmjet bizantinve dhe persve, n t ciln bizantint u mundn dhe si pasoj humbn Jeruzalemin, kan ndodhur me t vrtet n pikn m t ult t Toks. Ky rajon specifik sht shtrati i Detit t Vdekur, apo Liqenit t Lutit, i cili ndodhet n pikn e bashkimit t Siris, Palestins dhe Jordanis. "Deti i Vdekur" shtrihet 395 metra nn nivelin e detit dhe me t vrtet sht vendi m i ult n Tok.

  Kjo nnkupton se bizantint u mundn n pjesn m t ult t Toks, ashtu si thuhet n Kuran.

  Pjesa m rndsishme sht fakti se lartsia e Detit t Vdekur mund t matet vetm me pajisjet teknike moderne. M par ishte e pamundur t dihej se ajo ishte pjesa m e ult e siprfaqes s Toks. A nuk sht ky nj argument binds se Kurani sht me t vrtet nj shpallje hyjnore...


  N kto foto sht pamja e Detit t Vdekur, marr nga sateliti. Lartsia e Detit t Vdekur mund t prcaktohet vetm me pajisje moderne. Kto matje nxorn n drit faktin se ai vend sht me t vrtet "vendi m i ult i Toks".
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 3. #43
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  INFORMACIONET HISTORIKE N KURAN FJALA "HAMAN" N KURAN

  Informacioni i dhn n Kuran rreth Egjiptit t lasht nxori n drit shum fakte historike, t cilat ishin t pakonfirmuara deri koht e fundit. Kto fakte na bjn t qart se do fjal n Kuran sht shpallur nga nj Ekzistenc Inteligjente me Urtsi t prkryer.

  Hamani sht nj person, emri i t cilit prmendet n Kuran s bashku me Faraonin. Ai sht prmendur n gjasht vende t ndryshme n Kuran si nj prej njerzve m t afrt t Faraonit.

  uditrisht, emri i Hamanit nuk prmendet fare n Teurat (Tora), megjithse n t historia e Musait (Moisiut) sht dhn shum e detajuar. Megjithat, emrin Haman e gjejm t prmendur te kapitujt e fundit t Testamentit t Vjetr, ku identifikohet si nj prej ndihmsve t mbretit t Babilonis, i cili u shkaktoi mjaft mizori izraelitve, afrsisht 1100 vjet mbas vdekjes s Moisiut.

  Disa jomusliman deklarojn se Profeti Muhamed e shkroi vet Kuranin, duke kopjuar Bibln, mirpo gjat ktij procesi ai deformoi disa nga ngjarjet e shpallura n Bibl.

  Absurditeti i ktyre deklaratave u vrtetua prfundimisht pas deshifrimit t alfabetit hieroglif egjiptian, rreth 200 vjet m par dhe n shkrimet e lashta u gjend emri "Haman". M par, shkrimet dhe dorshkrimet e Egjiptit t lasht nuk mund t kuptoheshin. Shkrimi i Egjiptit t lasht ishte hieroglifik, i cili mbijetoi ndr vite me radh. Sidoqoft, me shtrirjen e krishterizmit dhe ndikimit t kulturave t tjera n shekujt II dhe III e.s., Egjipti e braktisi besimin e tij t hershm bashk me shkrimin hieroglif. Ekzemplari i fundit i njohur, n t cilin ishte prdorur shkrimi i hieroglifeve sht nj dorshkrim i vitit 394 e.s. M pas, ajo gjuh u harrua dhe askush nuk mund ta lexonte apo kuptonte at. Kjo gjendje vazhdoi deri 200 vjet m par...

  Misteri i gjuhs s lasht s hieroglifeve egjiptiane u zgjidh m 1799, pas zbulimit t pllaks Rosetta Stone, e cila i prkiste vitit 196 p.e.s. Rndsia e ktij dorshkrimi qndron n faktin se ai ishte shkruar n tri forma t ndryshme: hieroglife, demotike (nj form e thjeshtuar e shkrimit t priftrijve n Egjiptin e lasht) dhe greke. Me ndihmn e dorshkrimit grek u deshifruan shkrimet e lashta egjiptiane. Prkthimi i dorshkrimit u b nga francezi Jean-Franoise Champollion. Kshtu, nj gjuh e harruar dhe shum ngjarje t lidhura me t doln n drit. N kt mnyr, u prftuan mjaft njohuri mbi qytetrimin, fen dhe jetn sociale t Egjiptit t lasht.

  Nprmjet deshifrimit t hieroglifeve u zbuluan njohuri mjaft t rndsishme. Nj prej tyre ishte prmendja e emrit "Haman" n dorshkrimet egjiptiane. Ky emr gjendet n monumentin e muzeut Hof Museum, n Vjen.22

  N fjalorin "Njerzit n mbretrin e re", i cili u prgatit duke u bazuar mbi tr prmbledhjet e dorshkrimeve, prmendet se Hamani ka qen "prgjegjs i puntorve t cilt nxirrnin shkmbinj".23

  Rezultati nxori n pah nj t vrtet mjaft t rndsishme. Ndryshe nga pohimet false t kundrshtarve t Kuranit, Hamani ka jetuar n Egjipt n kohn e Musait, si njeri i afrt me Faraonin dhe ka marr pjes n ndrtimet e kryera, si thuhet edhe n Kuran.

  Pr m tepr, ajeti kuranor prshkruan ngjarjen ku Faraoni i krkoi Hamanit t ndrtonte nj kull t lart.

  "Faraoni tha: "O ju krert e popullit! Un nuk di t keni ndonj zot tjetr prve meje, ndaj ti o Haman, prodho pr mua tulla, duke pjekur baltn dhe ndrtom nj kull t lart, ndoshta do t arrij t shoh zotin e Musait, megjithse un mendoj se n t vrtet ai sht gnjeshtar." (El Kasas 38)  Emri "Haman" nuk njihej derisa u deshifrua gjuha hieroglife egjiptiane n fillim t shekullit XIX. Kur kjo gjuh u dshifrua, u b i njohur fakti se Hamani ishte ndihmsi i afrt i Faraonit dhe ishte "prgjegjs i atyre t cilt nxirrnin shkmbinj". (Lart tregohen ndrtuesit e lasht egjiptian). N Kuran, Hamani sht prmendur si personi q drejtonte punt ndrtuese nn komandn e Faraonit. Kjo nnkupton se ky lajm nuk mund t njihej nga askush n kohn kur u shpall Kurani, aq m tepr q edhe vet Bibla, megjithse ajo sht shum m e detajuar se Kurani n prshkrimin e ngjarjeve, nuk e prmend nj gj t till.


  Si prfundim, ekzistenca e emrit t Hamanit n dorshkrimet e Egjiptit t lasht, jo vetm q i bri t pavlera thniet e fabrikuara t mohuesve t Kuranit, por gjithashtu konfirmoi edhe nj her faktin se Kura'ni sht fjala e Zotit, Zotit t botve.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 24-12-2007 m 06:42
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 4. #44
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  TITUJT E SUNDUESVE EGJIPTIAN N KURAN

  Musai nuk ishte i vetmi profet q jetoi n tokat e Egjiptit gjat historis s lasht t vendit. Profeti Jusuf (Jozef) jetoi n Egjipt shum koh para se t vinte Musai.

  Kur lexojm historit e Musait dhe Jusufit, ne hasim nj lloj paralelizmi. Ndrsa i adresohemi sunduesit t Egjiptit n kohn e Jusufit, gjejm t prdorur n Kuran epitetin "melik" (mbret):

  "Mbreti tha: "Sillmani Jusufin, q ta bj prej njerzve t afrt me mua!" (Kur ia solln) dhe bisedoi me t tha: "Tani ti ke nj pozit t lart te ne dhe je i besueshm. " (Jusuf 54)


  N kontrast, sunduesi n kohn e Musait nuk quhet m mbret por "Fir'aun" (Faraon):

  "Ne i dham Musait nnt mrekulli t qarta. Pyeti (o Muhammed) bijt e Israilit (pr Musain) kur u erdhi atyre, mirpo faraoni i tha atij: O Musa, un mendoj se ti je i magjepsur!" (El Isra 101)

  Ngjarjet historike t evidentuara sot na tregojn shkakun e emrtimit t ndryshm t ktyre sunduesve. Fjala "faraon" n t vrtet ishte emri i pallatit mbretror n Egjiptin e hershm. Sunduesit e dinastis s vjetr nuk e prdornin kt emr. Fjala faraon, si nj titull sunduesi, nuk u prdor deri n periudhn e "Mbretris s Re" t historis s Egjiptit. Kjo periudh filloi me dinastin e tetmbdhjet (1539-1292 p.e.s.) dhe q prej dinastis s njzet (945-730 p.e.s.) fjala faraon prdorej si nj titull nderi.

  Kshtu pra, mrekullia e Kuranit demonstrohet edhe nj her: Jusufi jetoi n kohn e Mbretris s Vjetr dhe ather prdorej fjala "melik" (mbret) pr sunduesit egjiptian dhe jo "faraon". Nga ana tjetr, Musai jetoi n periudhn e Mbretris s Re, kur sunduesit e Egjiptit quheshin "faraon".fait

  Nuk ka dyshim se nj dallim i till mund t bhej vetm nga nj person q e njihte mir historin e Egjiptit. Por pr fat t keq, historia e Egjiptit t Lasht u harrua krejtsisht q prej shekullit IV. Pr kt arsye, hieroglifet nuk mund t kuptoheshin m, ndaj dhe ky fakt nuk mund t zbulohej para shekullit XIX. Si rrjedhim, askush nuk kishte njohuri kaq t thella mbi historin e Egjiptit t lasht, n kohn kur u shpall Kurani. Ky sht nj tjetr fakt q vrteton qart se Kurani sht fjala e Zotit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 5. #45
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  T gjitha kto mrekulli q shqyrtuam m sipr vrtetojn qart se Kurani sht nj libr, n t cilin do gj e shpallur sht provuar t jet e vrtet. Faktet rreth temave shkencore, lajmet mbi t ardhmen dhe prshkrimi i historive t ndodhura n koht e lashta tregojn se askush nuk mund t'i njihte ato n kohn e shpalljes s Kuranit. Kjo na vrteton bindshm nj gj: se Kurani nuk ka mundsi t jet fjal e njeriut, ai sht fjala e Zotit t Plotfuqishm, Krijuesit t gjithkaje, dija e t Cilit prfshin do gj. N nj ajet kuranor, Zoti thot "Sikur Kurani t ishte prej dikujt tjetr, prve Zotit, njerzit do t gjenin n t shum kundrthnie." (En-Nisa 82) Jo vetm q kundrthniet nuk ekzistojn n Kuran, por shum pjes t ktij Libri t Shenjt prmbajn mrekulli t ndryshme, t cilat zbulohen dita-dits.

  Njerzimi duhet t kapet fort pas ktij libri hyjnor t shpallur nga Zoti dhe ta pranoj at si udhzimin e tij t vetm. N nj nga ajetet kuranore, Zoti na bn thirrje:

  "Kt libr ne e bm dobiprurs e t begatshm, ndaj prmbajuni atij dhe ruajuni (nga gjynahet), me qllim q t mshiroheni." (El-En'am 155)

  N nj ajet tjetr, Zoti trheq vrejtjen:

  "Thuaj: "E vrteta sht ajo q vjen nga Zoti juaj, ndaj kush t doj, le t besoj dhe kush t doj, le t mohoj." (El Kehf 29)

  "N t vrtet kto jan kshilla. Kush dshiron, merr msime nga ky Kuran." (Abese 11-12)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 30-12-2007 m 07:34
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 6. #46
  Allahu te shperbleft me te mira te kesaj bote dhete te ahiretit
  Zoti te shperbleft me Xhennet firdeus.
  Mungesa e besimit e ben njeriun te cmendur...

 7. #47
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Gimi komplimente per keto argumente qe i solle ,fake qe i flasin syrit dhe i deshmojn Zemres...

  Allahu te shperbleft...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 8. #48
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-12-2007
  Vendndodhja
  poem
  Postime
  95
  GImi Allahu te shperblefte per kete shkrim te mrekullushem qe ke sjell

  Eshte e pa diskutueshme qe kjo eshte meshira e Allahut qe ka hedhur argumente ne Kuran per besimtaret

  Allahu eshte me i Madhi nuk ka zot pos Tij i Perhershem dhe i Perjetshem Zot i Drejtesis

 9. #49
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  MREKULLIT MATEMATIKORE T KUR'ANIT

  Prve mrekullive q cituam deri me tani , Kur'ani prmban edhe nj sr mrekullish matematikore.

  Nj shembull konkret i ktyre mrekullive sht numri i prbashkt q del nga prsritja e disa fjalve t caktuara. Kto fjal , t cilat kan lidhje me njra-tjetrn , prsriten me t njejtin numr n mnyr te habitshme.

  M posht jan prmendur kto fjal si dhe numrat e prsritur n Kur'an :

  Shprehja " shtat qiej " prsritet shtat her n Kur'an.

  Gjithashtu shprehja " krijimi i qiejve " prsritet shtat her n Kur'an.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 10. #50
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjala dit , n numrin njjs , prsritet 365 her , po kjo fjal n numrin shums , prsritet 30 her.
  Ndrsa fjala hn , prsritet 12 her n Kuran.
  Nuk duhet t harrojm se lvizja e hns sht baza e kalendarit hnor , i cili , ashtu si dhe kalendari diellor , ka 12 muaj.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 11. #51
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjala tradhti dhe fjala i keq prsriten nga 16 her n Kuran
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 12. #52
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjalt bim dhe pem prsriten nga 26 her n Kuran
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 13. #53
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjala denim prsrsritet 117 her n Kuran , ndrsa fjala falje , e cila sht nj nga bazat themelore t Kuranit , prsritet dy here m tepr , pra 234 her.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 14. #54
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjala thuaj sht prmendur nga 332 her. Po aq her sht prmendur edhe fjala thane .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 15. #55
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjala dunja ( jeta e ksaj bote ) dhe Ahiret ( jeta e botes tjetr ) jan prmendur nga 115 her secila.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 16. #56
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjalt shejtan dhe engjll prsriten nga 88 her n Kuran
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 17. #57
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjala besim dhe fjala mosbesim prsriten nga 25 her n Kuran
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 18. #58
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjala zekat prsritet 32 her. Edhe fjala begati prsritet 32 her n Kuran.
  Zekati sht nj takes vjetore , e cila sht e barabart me 2 , 5 % e pasuris , dhe jepet nga t pasurit pr t varfrit.N shum ajete kuranore dhe fjal t Profetit Muhamedit a.s. prmendet se Zekati sht pastrim dhe begati pr pasurin e njeriut.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 19. #59
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjala t mirt prsritet 6 her , ndrsa fjala t kqinj prsritet dy here m pak , pra 3 her.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 20. #60
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  35
  Postime
  1,028
  Fjala ver ngroht dhe dimmer ftoht prsriten nga 5 her n Kuran.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •